Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Alternatywne zwiedzanie Kijowa. Mniej znane atrakcje Kijowa na weekend.

11/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Kijów to destynacja wybierana przez wielu Polaków na krótki citybreak, oderwanie się od codziennych zajęć i skorzystanie z dobrodziejstwa naszych wschodni sąsiadów. Jeśli czytasz ten post to zapewne nie jest Twój pierwszy wyjazd do Kijowa, albo nie lubisz podążać za tłumem, i bardzo dobrze! W poście znajdziesz moje propozycje na alternatywne zwiedzanie Kijowa. Nieturystyczne atrakcje Kijowa (albo mniej turystyczne) są równie warte uwagi jak te, które znajdziesz w każdym przewodniku. Zapraszam!

Kijów alternatywnie

To propozycje dla mających więcej czasu niż weekend w Kijowie i lubiących alternatywne zwiedzanie. Mniej znane zakątki i atrakcje Kijowa. Na alternatywne zwiedzanie Kijowa możesz wybrać się z lokalnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w nieturystyczne miejsca w Kijowie. Polecam tą wycieczkę.

Polecam Ci również mój poprzedni post, praktyczny przewodnik po Kijowie: Kijów atrakcje. Jak zwiedzić Kijów w weekend? Co warto zobaczyć w Kijowie?

Street Art w Kijowie

Kijów to miast street artu i popularnych murali. Niektórzy mówią, że hipsterów. Ja hipsterem nie jestem, ale murale i szeroko pojęty street art to tematy, obok których nie przechodzę obojętnie. Murale w Kijowie znajdziesz w wielu miejscach. Tematyka murali nawiązuje głównie do sytuacji politycznej, gospodarczej i kulturalnej kraju. Z murali w Kijowie można wyczytać bardzo wiele, wiele więcej o społecznych nastrojach danego czasu, niż z oficjalnych informacji. Murale możesz zobaczyć też z przewodnikiem, który opowie o każdej z prac i jej symbolicznym znaczeniu.

Aleja Pajzażowa Kijów

Aleja Pejzażowa w Kijowie została uznana za nr 1 w kategorii “parki” na Trip Advisor. Ta znajdująca się niedaleko znanych zabytków aleja przypomina mi nieco mniej udaną wersję dzieł Gaudiego. Miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale głównie przez rodziny z dziećmi. Wielokolorowe instalacje artystyczne, postacie przypominające stwory z Alicji w Krainie Czarów, wykonane z drobnej mozaiki tworzą specyficzny klimat tego miejsca. Polecam jeśli macie nieco więcej czasu, jesteście z dziećmi lub tak jak ja nie ominiecie żadnych dzieł sztuki, a zwłaszcza instalacji na wolnym powietrzu.  

Aleja jest nieco źle oznaczona na mapach google, nie wchodźcie "w park", aleja znajduje się na normalnej, asfaltowej drodze między budynkami mieszkanymi a niżej położonym parkiem. Małe place zabaw z mozaikowymi postaciami rozłożone są w niewielkich odległościach, także warto przejść całą i zobaczyć je wszystkie, a przy okazji spróbować pysznych naturalnych słodyczy z suszonych owoców, które sprzedawane są po drodze. Na końcu (lub początku) alei dojdziecie do Muzeum Historii Ukrainy, skąd rozciąga się widok na Dniepr i jest blisko do Cerkwii Andrzeja i ulicy Andrzeja.

Pssst nie masz jeszcze noclegu w Kijowie? Zarezerwujesz go tutaj.

Pałac Maryński w Kijowie

Pałac Maryjski w Kijowie znany również jako Maryński. To barokowa rezydencja położona w Kijowie na prawym brzegu Dniepru. W pobliżu znajduje się siedziba Werchownej Rady, należąca do Kancelarii Prezydenta.  Pałac położony jest w pięknym i dużym parku, który daje ochłodę i cień w upalne dni, oraz piękny widok na Dniepr i Kijów.

Pałac zbudowano wg projektu włoskiego architekta Rastrellego, na zlecenie carycy Elżbiety w latach 1744-52. Dopiero w 1787 roku pałac doczekał się wizyty koronowanego władcy, a była nim Katarzyna II.

Do 1917 roku kompleks służył jako rezydencja dla zagranicznych gości cesarstwa, natomiast między 1917-20 jako kwatera wojskowa. W czasach bolszewików w pałacu funkcjonowała Wyższa Szkoła Rolnicza, a później gmach służył jako muzeum.

Dzielnica Vozdvizhenka

Vozdvizhenka to intrygująca dzielnica. Nowe, a jednocześnie opuszczone budynki, w których nikt nie zamieszkał. Tak w skrócie mogę określić to miasto widmo w Kijowie. Z założenia dzielnica dla bogatych, luksusowe osiedle, kolorowe budynki przypominający mi znów Gaudiego lub poznański rynek (whatever). Ta nieco ukryta dzielnica, otoczona wzgórzami ma w sobie coś nostalgicznego i jednocześnie tak bardzo Kijowskiego, tak bardzo nieuporządkowanego i kontrastowego. 

Kolorowe kamienice, jak z pocztówki, zderzają się z szarą rzeczywistością kryzysu ekonomicznego, przez który nikt tu nie zamieszkał, a inwestycja sypie się i widoczne prace nad jej utrzymaniem, nie ratują tego wcale. 

Funkcjonuje to kilka lokali gastronomicznych, w których możesz się zatrzymać i coś zjeść. Mamy mały rynek z czymś na wzór ratusza. Zapach luksusu rozbija się o instalacje i rynny, które przypominają wszystkie inne w Kijowie. Coś poszło nie tak

Mimo wszystko, mimo patrzenia na ulotne marzenie, które jest stale reanimowane, to miejsce ma coś w sobie. Dzielnica Vozdvizhenka jest bardzo instagramowym miejscem, także jeśli lubicie wyjątkowe, wyróżniające się zdjęcia, to zapraszam do odwiedzenia tej dzielnicy.

Łuk Jedności Narodów w Kijowie

Czy warto tu przyjść? Czytałam różne opinie, i gdybym miała się o nie opierać to niekoniecznie zawracałabym sobie głowę tym miejscem jednak… Łuk Jedności Narodów znajduje się blisko centrum, dotarcie tu z Majdanu czy z Cerkwii Michała o Złotych Kopułach to kilkanaście minut na piechotę. Wieczorem łuk oraz sporej długości kładka spacerowa są oświetlone, ludzie chętnie tu spacerują, zwłaszcza po zachodzie słońca, jak też uczyniliśmy! Bardzo polecam miejsce na wieczorny spacer, oprócz widoku na Dniepr, oświetloną kładkę i mosty, oraz łuk robiący ogromne wrażenie z bliska, możemy spróbować kwasu lanego z beczki i przy okazji zobaczyć cerkwie w wieczornej wersji, po czym udać się na Podół kolejką aby zobaczyć nocne życie tej dzielnicy.

Hydropark Plaża w Kijowie (Wyspa Trukhaniv)

Byłam już w wielu stolicach, w których ramach znajduje się rzeka lub morze, a nawet ocean. Mówiąc szczerze nie spodziewałam się wiele po plaży w Kijowie, ale okazała się miłym zaskoczeniem i idealnym miejscem na odreagowanie od miejskiego gwaru, pomimo trwającego sezonu letniego w pełni. Hydropark i znajdująca się obok wyspa Trukhaniv to prawdziwe centrum rozrywki nad Dnieprem, z piaszczystymi plażami, atrakcjami plażowymi, beach barami, typowo plażową rozrywką. Sama woda nie zachęca, nie jest szczególnie czysta i bezpieczna jak na mój gust (mnie zachęca jedynie ciepłe morze u wybrzeży Izraela).

Jest to miejsce, w którym odpoczywają i spotykają się miejscowi, zwłaszcza w letnie dni. Jeśli spędzasz w Kijowie kilka dni, koniecznie tu zajrzyj i zobacz plażę w Kijowie, a nawet wypij zimną lemoniadę (piwo jak wolisz). 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Rezydencja prezydenta Wiktora Janukowycza Meżyhiria 

Muzeum Korupcji

Dawna rezydencja byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Muzeum Korupcji, a w zasadzie cały kompleks, którego zwiedzanie na nogach stanowi solidny wyczyn czasowy i wysiłkowy. Na pokaźnym terenie ok. 150 hektarów oddalonym około 25 km od centrum Kijowa, możesz poruszać się rowerem lub melexem. Możesz wybrać się tutaj solo lub z przewodnikiem i dowiedzieć się więcej, o kontrowersyjnym prezydencie i jego posiadłości. W rezydencji znajdują się warte miliony euro dzieła sztuki, meble, żyrandole, cenne kruszce, kamienie i kryształy. 

Znajduje się tu kolekcja zabytkowych samochodów należących do prezydenta, a także łaźnia, kręgielnia, strzelnica podziemna, lądowisko dla helikopterów, zoo z kangurami, emu i pawie, pole golfowe czy zwodowany galeon, który stanowił prywatna restaurację byłego prezydenta.

Na terenie kompleksu znajdują się restauracje dla turystów, spędzających tutaj wiele godzin. Wbrew pozorom to miejsce idealne na wypoczynek, pomimo korupcyjnego i moralnego obciążenia.

Stadion Narodowy w Kijowie Euro 2012

Stadion powstał w ramach pamiętnych Euro 20012 których gospodarzami była Polska i Ukraina, tego chyba nie muszę przypominać żadnemu z naszych rodaków. Zarówno dla Polski jaki Ukrainy organizacja Euro 2012 była sporym przeżyciem, po którym dzisiaj mamy ogromne stadiony na terenie naszego kraju. Stadion Narodowy w Kijowie można zwiedzać z przewodnikiem.

Twierdza Kijów

Twierdza Kijów to fortyfikacje zbudowane w XIX wieku w Kijowie, należące w przeszłości do systemu twierdz zachodniej Rosji. W skład Twierdzy Kijów wchodziły:

  • Cytadela zlokalizowana wokół klasztoru Ławra Peczerska na terenie której znajdował się arsenał
  • Umocnienie Zwierzynieckie
  • Umocnienie Wasylkowskie
  • Umocnienie Szpitalne ze szpitalem oraz m.in. Kosym Kaponierem pełniącym po 1860 roku funkcję więzienia
  • Fortu Łysogórskiego zbudowanego na południe od cytadeli w latach 1872-1874 według projektu Eduarda Totlebena koło dzielnicy Saperska Słobódka. Na początku XX wieku wykorzystywany jako miejsce egzekucji. Fort ten był świadkiem walk obronnych w 1941 r.

Na dzień dzisiejszy budynki zostały odnowione i powstało tu muzeum o nazwie Twierdza Kijów. Część budynków używana jest na potrzeby wojskowe i komercyjne.

W 1863 roku po powstaniu styczniowym w Kijowie, osadzono tu walczących w nim Polaków. W  baszcie Północnej więziono około 1200 powstańców. 18 maja w Kosym Kaponierze rozstrzelany został Adam Zieliński, 9 listopada Władysław Rakowski i Platon Krzyżanowski, a po kilku dniach Romuald Olszański i Maurycy Drużbacki. Wielu innych zostało zesłanych na Syberię.

Jeśli jesteście zwolennikami wojennych i historycznych świadków wydarzeń to polecam odwiedzić to muzeum. Ogromna cytadela i gmach robią wrażenie, niemal nie sposób wyobrazić sobie działań, które miały tu miejsce.

.

Wycieczka do Czarnobyla z Kijowa

Jak wspomniałam w poprzednim poście, jako bardzo nieliczni mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe naukowym na terenie Czarnobyla. Tydzień mieszkania w zonie, eksplorowania terenów, spotkanie ze stalkerem, pomiary, robotniczy hotel i stołówka. Niestety jest małe prawdopodobieństwo, że uda Ci się wybrać na taką wyprawę, a dla turysty wręcz niemożliwe i będzie coraz trudniejsze. Warto skorzystać z okazji i wybrać się chociaż na jednodniową wycieczkę do Czarnobyla z Kijowa. Propozycje wycieczek, które możesz zarezerwować online:

Z Kijowa: 1-dniowa wycieczka grupowa do Czarnobyla

Z Kijowa: Wycieczka z lunchem do Czarnobyla i Prypeci

Z Kijowa: Wycieczka grupowa do Czarnobyla i Prypeci

Tutaj możesz zobaczyć materiał zrobiony przez TVN na temat czarnej turystyki, w którym zobaczysz 50% zamieszkali czyli Rafała, wypowiadającego się na temat Czarnobyla.

Żydowski Kijów

Od całkiem niedawna na mapie Kijowa powstają pomniki i miejsca pamięci poświęcone ofiarom Holokaustu. W Kijowie znajduje się miejsce masowych egzekucji Żydów, a także Romów. W 1987 ukazał się jeden z pierwszych publicznych dokumentów filmowych nt. Babiego Jaru. Znajduje się tutaj pomnik - menora upamiętniająca okrutną zbrodnię, a na rozległym terenie wiele innych miejsc pamięci.

Gdzie wynajmuję apartamenty na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Polecane posty :

  1. Kijów atrakcje. Jak zwiedzić Kijów w weekend? Co warto zobaczyć w Kijowie?
  2. Wiedeń Atrakcje. Wiedeń w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu? 2019
  3. Atrakcje Praga. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
  4. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
Podsumowanie
Alternatywne zwiedzanie Kijowa. Mniej znane atrakcje Kijowa na weekend.
Nazwa artykułu
Alternatywne zwiedzanie Kijowa. Mniej znane atrakcje Kijowa na weekend.
Opis
Alternatywne atrakcje Kijowa na weekend. Mniej znane, alternatywne atrakcje Kijowa dla tych, którzy lubią zwiedzać poza utartym szlakiem. Wycieczka do Czarnobyla, zwiedzanie z lokalnymi przewodnikami.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności