Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.

04/04/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia. Akropol to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny zabytek Aten, a nawet całej Grecji, kto z nas o nim nie słyszał? W tym poście postaram się być dobrym przewodnikiem po Akropolu, przedstawię najważniejsze informacje oraz uwagi, na temat zwiedzania najbardziej znanego zabytku Grecji. Czy warto zwiedzić Akropol? Sprawdź to!

W Atenach spędziliśmy aż 7 dni, to zdecydowanie dłużej niż większość turystów, wybierających Ateny na weekend. Mieliśmy okazję zwiedzić Ateny i poczuć ich klimat, obserwując jak zmieniają się z dnia na dzień, aby wybuchnąć swoją pełnią w weekend.

Zwiedzanie Akropolu zaplanowaliśmy mniej więcej w środku naszego pobytu. Mieliśmy dwa-trzy dni na podziwianie i obchodzenie tego górującego nad miastem wzgórza, ze starożytną świątynią Ateny. Pierwsze zdjęcie z Aten, a zarazem z Grecji, zrobiliśmy sobie pod Akropolem około 8 rano, w drodze z lotniska do naszego wynajętego mieszkania. Hotele, mieszkania w Atenach zarezerwujesz tutaj.

Spis treści tego postu:

  • Ceny, bilety na Akropol
  • Zwiedzanie Akropolu
  • Akropol informacje praktyczne
  • Zdjęcia Akropolu
  • Film Vlog z Akropolu

Ceny, bilety na Akropol

Cena za bilet na Akropol będzie się różnić w zależności od sezonu oraz ewentualnych ulg, które możecie otrzymać jako np. studenci. W ciągu roku możecie załapać się na darmowe wejście w wyznaczonych terminach, jednak ilość stojących w kolejce osób, może skutecznie odstraszyć.

W sezonie letnim zaczynającym się 1 kwietnia, a kończącym ostatniego października, za bilet normalny zapłacimy 20 euro.

Bilet zniżkowy w kwocie 10 euro przysługuje emerytom i studentom spoza UE.

Darmowe wejście, niezależnie od sezonu, przysługuje mi. dzieciom poniżej 18 roku życia, studentom z krajów UE za okazaniem legitymacji, inwalidom wraz z opiekunem (powyżej 67% inwalidztwa).

W sezonie zimowym, trwającym od listopada do końca marca, za bilety na Akropol zapłacimy odpowiednio 10 euro i 5 euro za bilet zniżkowy.

Terminy, w których możemy zwiedzić Akropol za darmo:

  • 6 marca
  • 18 kwietnia
  • 18 maja
  • ostatni weekend września
  • 28 października
  • pierwsza niedziela miesiąca w okresie zimowym (listopad-marzec)

Jeśli już wiesz, że nie przysługuje Ci darmowy bilet wstępu, polecam zakupić go online i nie tracić czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być całkiem spore. W połowie kwietnia, w środku tygodnia i w środku dnia, kolejka wymagała 20 minut odstania, natomiast w weekend obserwowaliśmy niekończącą się plątaninę ludzi, zwłaszcza tych, którzy przed momentem wysypali się z wycieczkowego autokaru (i tak przez cały weekend). W sezonie kolejki są jeszcze bardziej pokaźne.

Bilety online polecam kupić na tym portalu, dodatkowo można wybrać opcję z przewodnikiem, audiobookiem, lub wycieczkę po Atenach w rozszerzonej wersji, oraz wiele innych atrakcji. Poniżej kolejka z kwietnia, w środku tygodnia, około godziny 13.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Zwiedzanie Akropolu

Planując zwiedzanie Akropolu musimy uwzględnić terminy, w których wzgórze nie jest dostępne dla turystów. Akropol jest niedostępny w terminach:

  • 1 stycznia
  • 25 marca
  • Niedziela Wielkanocna
  • 1 maja
  • 25 i 26 grudnia

W sezonie letnim Akropol zwiedzimy w godzinach 8.00-19.00, natomiast w sezonie zimowym 8.00-17.00.

Pomyśl o zakupie biletów online lub wycieczki na Akropol z przewodnikiem, aby nie tracić czasu na oczekiwanie w długich kolejkach, zwłaszcza w sezonie letnim.

Myśląc o Akropolu, mamy przed oczami zazwyczaj ten jeden konkretny, Akropol Ateński. Warto wspomnieć, że w starożytnej Grecji to słowo oznaczało osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

Na zwiedzanie Akropolu nie mogliśmy dłużej czekać, skusiliśmy się po 2 pełnych dniach w Atenach. Jak wspomniałam na początku tego postu, zanim wybraliśmy się na Akropol, obeszliśmy go z każdej strony, podziwialiśmy z dachów Ateńskich restauracji. Akropol jest imponujący zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, kiedy wzgórze i znajdujące się na nim obiekty są podświetlone.

Hotele w Atenach zarezerwujesz tutaj.

Wzgórze Akropolu to przede wszystkim Partenon, świątynia poświęcona Atenie.

Niestety najczęściej zobaczycie ją w remoncie, który trwa nieprzerwanie, a rozmiar prac jest całkiem spory. Na szczęście obiekt nie jest w całości obstawiony rusztowaniami i damy radę zrobić ładne zdjęcie z wakacji, z widokiem na Partenon. Oprócz Partenonu znajdują się tutaj Erechtejon (świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie), Apteros (świątynia Ateny Zwycięskiej w porządku jońskim - Nike), sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje ( budowla wejściowa).

Teatr Dionizosa

Zanim dotrzemy do starożytnego miasta na wzgórzu, tuż za wejściem przez bramki biletowe, miniemy Teatr Dionizosa, starożytny teatr grecki, znajdujący się u stóp Akropolu oraz Odeon Heroda Attyka. Odeon w Atenach, uważany za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych. Odeon i jego znakomita akustyka wykorzystywana jest do dziś. Corocznie odbywają się tutaj spektakle i koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego, przyciągającego artystów z całego świata. Występowali tu m.in.: Montserrat Caballé, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Maria Callas, a z polskich artystów – Zbigniew Preisner z prapremierą Requiem dla mojego przyjaciela oraz Jan Garbarek z zespołem. Poza koncertami odeon jest zamknięty – można obejrzeć go tylko z lotu ptaka.

Przyznam szczerze, że Odeon zrobił na mnie największe wrażenie.

Może dzięki temu, że nie można wejść na jego teren, a jedynie oglądać z góry lub dołu, przez kraty od strony sceny, pozostał majestatyczny i niedostępny, piękny w każdym calu. Stojąc na górze mogliśmy słyszeć osobę, które sprzątała obiekt na samym dole, coś niesamowitego - jak doskonale rozchodzi się dźwięk w tym kolosalnym świadku czasu, pamiętającym dzieje znane mi tylko z książek. To zdecydowanie moje ulubione miejsce na Akropolu, a może nawet w całych Atenach.

Wejście na wzgórze nie wymaga kondycji biegacza, ale w ciepły i słoneczny dzień może być męczące, ponieważ brak cienia, spora ilość osób w drodze i na górze, wysokie, śliskie schody dają się we znaki nawet młodym osobom. Po drodze mamy okazję na przystanki, odpoczynek, podziwianie widoków oraz starożytnych pozostałości, których tutaj nie brakuje.

Zwiedzanie Akropolu to oprócz starożytnych zabytków Aten, niesamowite widoki na panoramę stolicy Grecji, można powiedzieć 360 stopni dookoła.

Schodząc możemy wybrać zejście od strony Areopagu, i udać się na to niewielkie wzgórze, tuż przy Akropolu. Wejście na Areopag jest bezpłatne. Podobno to jedna z ulubionych miejscówek na zachody słońca, przez lokalnych, co potwierdzam własnym doświadczeniem.

PS. Wiele eksponatów odkrytych na Akropolu znajduje się w Muzeum Akropolu, zlokalizowanego po przeciwnej stronie od wzgórza Akropolu. Bilet kosztuje 10 euro, można go zakupić online tutaj.

Na zdjęciu powyżej Teatr Dionizosa widziany z góry i panorama miasta. Duży, nowoczesny budynek na drugim planie to Muzeum Akropolu w Atenach.

Akropol informacje praktyczne

  • W sezonie wysokim najlepiej zwiedzać w porze przedpołudniowej, aby uniknąć prażącego słońca.
  • Oszczędź czas na staniu w kolejkach, kupując bilety online, i zwiedź Akropol bez problemu w godzinach porannych.
  • W weekendy Akropol odwiedza najwięcej osób, jeśli możesz wybierz termin poza weekendem.
  • Sprawdź czy w wybranym przez Ciebie terminie zwiedzanie jest możliwe, lub darmowe (ryzyko dużych kolejek).
  • Włóż wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
  • Butelka wody może uratować Ci życie.
  • Wiele eksponatów odkrytych na Akropolu znajduje się w Muzeum Akropolu. Bilet kosztuje 10 euro, można go zakupić online tutaj.
  • Kupując citypass Ateny Complete (najwyższy) wstęp do muzeum, Akropolu, komunikację miejską i wiele innych atrakcji, transfer lotniskowy, możesz mieć na jednym bilecie, idealna opcja na zwiedzanie Aten i oszczędność.

Zdjęcia Akropolu Ateńskiego

Poniżej tylko kilka z moich zdjęć, zobacz również moją fotorelację z Akropolu Ateńskiego tutaj.

Gdzie wynajmuję noclegi na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

.

Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.

Polecane posty:

  1. [VLOG] Ateny za 335 zł/os + apartament tour z airbnb
  2. Port w Pireusie, Ateny. Czy warto, jak dojechać?
  3. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
  4. Najlepszy widok na Ateny Philopappos Hill + najpiękniejsza kawiarnia na świecie Little Kook
Podsumowanie
Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.
Nazwa artykułu
Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.
Opis
W tym poście postaram się być dobrym przewodnikiem po Akropolu, przedstawię najważniejsze informacje oraz uwagi, na temat zwiedzania najbardziej znanego zabytku Grecji. Czy warto zwiedzić Akropol? Sprawdź to!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Dzień dobry,

    reprezentuję firmę, która od lat tworzy profesjonalne strony internetowe. Odwiedziłem Państwa stronę zamieszkali.pl i w związku z tym chciałbym zapytać czy są Państwa zainteresowani stworzeniem nowej strony www? W ciągu ostatnich lat bardzo mocno zmieniły się zasady wykonywania stron internetowych, dotyczące między innymi ich mobilności czy szybkości działania. Strony wykonujemy na bardzo atrakcyjnych warunkach, również finansowych.

    Jeżeli zgadzacie się Państwo na to abym szerzej przedstawił ofertę, to proszę o odpowiedź na niniejszego maila. Zachęcam do podania numeru telefonu na jaki mógłbym zadzwonić. To zdecydowanie ułatwi nam kontakt.

    1. nie sądzę, aby był Pan w stanie zaproponować mi lepsze wyniki dla mojej strony 🙂 proszę śmiało sprawdzić jej poziom zoptymalizowania 🙂 PS. ładny szablon mnie nie interesuje 🙂

  2. Cześć, czy na stronie z biletami którą podlinkowałaś jest też możliwość zakupu tego karnetu na zwiedzanie Akropolu i kilku innych zabytków? Nie mogę znaleźć

  3. Cześć, mam kilka pytań, najpierw zapytam o dojazd do Akropolu z lotniska 🙂 , czy najlepiej dojechać autobusem wysiadając w centrum na stacji Plac Sindagma? Jak daleko jest z tamtąd? W Atenach będę tylko jeden dzień (przylot o 11:35) poza sezonem i potrzebuję się poradzić.. czy powinno udać mi się zdążyć dojechać do Akropolu na godzinę 13:00 tak aby mieć czas na zwiedzanie do 17:00? Z góry dziękuję za wiadomość i za super artykuł 🙂 pozdrowienia Ola

    1. Hej, nie jest daleko, zawsze możesz podjechać metrem - stacja metra jest tuż pod Akropolem 🙂 Zobacz na google maps - wyznaczy Ci najlepsze połączenie o danej porze. Z lotniska możesz dojechać tak jak napisałaś busem lub metrem/kolejką. Akropol zdążysz zobaczyć, biegusiem na Plakę, i tyle ile się da w centrum + koniecznie przejdź obok kawiarni Little Kook 🙂

  4. Akropol bardzo mi się podobał, najlepiej jednak jego zwiedzanie połączyć z wizytą w Muzeum Akropolu, można wtedy otrzymać pełniejszy obraz zwiedzanego miejsca.

  5. Dzień dobry, gratuluję bloga. Mam pytanie czy trzeba kupić na Akropol bilet tzw. Zerowy jeśli mam ulgi. Podane przez Was strony do zakupu tego nie przewidują, nie ma też opcji wybrania innego biletu niz normalny. To tylko kasa na miejscu nam zostaje czy przejdziemy normalne bilety i legitymacje!

  6. W tej chwili jest oprócz kas biletowych, automat z biletami usytuowany na pół- zach. stronie Akropolu, czyli od głównej bramy trzeba mieć Akropol po swojej lewak ręce i kawałek się przejść. Drukowałem darmowe bilety dla ucznia i studenta.(dot. obywateli państw należących do UE, którzy nie ukończyli 25 lat) Nie wiem czy dla niewymienionych można w automacie kupić bilety.
    Byłem po 15:00 i żadnej kolejki.

  7. Dzień dobry, naprawdę fajny blog. Chciałbym zapytać o bilety online z oficjalnej strony. Czy wie Pani z jakim wyprzedzeniem pojawiają się bilety na sezon letni (Kwiecień), aktualnie są niedostępne i zastanawiam się czy jets ich jakiś limit na dany dzień ?
    Czy kupno biletu na stronie GetYourGuide sprawia, że pracownik firmy "przeprowadza" przez bramę czy tylko dostajemy bilet online i sami z nim idziemy do wejścia ?

    Z góry dziękuje za informacje.

    1. Kupując na GYG - trzeba przeczytać na ofercie w informacjach, zależy w jakiej agencji się kupi - czasem trzeba najpierw odebrać bilet. Proszę przeczytać informacje w ofercie (są różni sprzedawcy).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności