Blog zamieszkali.pl https://zamieszkali.pl Najlepszy Blog o Teneryfie i Podróżach Tue, 03 Dec 2019 16:41:03 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.4 https://zamieszkali.pl/wp-content/uploads/2019/10/cropped-logo-new-zamieszkali-400-32x32.png Blog zamieszkali.pl https://zamieszkali.pl 32 32 Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne. https://zamieszkali.pl/amsterdam-na-weekend-atrakcje-zwiedzanie-informacje-praktyczne/ https://zamieszkali.pl/amsterdam-na-weekend-atrakcje-zwiedzanie-informacje-praktyczne/#respond Tue, 03 Dec 2019 10:45:03 +0000 https://zamieszkali.pl/?p=23127 Amsterdam. Miasto wolności, miasto w którym rzeczy zakazane są dozwolone. Najbardziej liberalna z europejskich stolic. Chociaż to wszystko prawda, to dla mnie Amsterdam zawsze będzie miastem van Gogha, Rembrandta, Vermeera, rowerów, wiatraków, muzeów, kanałów, kwiatów, tulipanów. Małą Wenecją i Gdańskiem jednocześnie. Jeśli interesuje cię zwiedzanie Amsterdamu z tej perspektywy, to zapraszam na przewodnik po Amsterdamie […]

Artykuł Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Amsterdam. Miasto wolności, miasto w którym rzeczy zakazane są dozwolone. Najbardziej liberalna z europejskich stolic. Chociaż to wszystko prawda, to dla mnie Amsterdam zawsze będzie miastem van Gogha, Rembrandta, Vermeera, rowerów, wiatraków, muzeów, kanałów, kwiatów, tulipanów. Małą Wenecją i Gdańskiem jednocześnie. Jeśli interesuje cię zwiedzanie Amsterdamu z tej perspektywy, to zapraszam na przewodnik po Amsterdamie w moim wydaniu.

Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Zwiedzanie Amsterdamu - informacje praktyczne

Na początku każdego przewodnika dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Amsterdamu.

Amsterdam Holandia waluta

Walutą Holandii jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

W podróży najczęściej korzystamy z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Noclegi w Amsterdamie

Baza noclegowa w Amsterdamie jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Amsterdamie na booking, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią na portalu airbnb, na który otrzymasz zniżkę na pierwszą rezerwację w wysokości do 148 zł.

Jak poruszać się po Amsterdamie

Więcej o airbnb przeczytasz w tym poście. Warto pomyśleć o dobrej lokalizacji, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, metra lub w centrum.

Najpopularniejszym środkiem transportu w Amsterdamie są… rowery! Chyba nikogo tu nie zaskoczyłam. Rowery mają się dobrze, mają pierwszeństwo i wbrew pozorom poruszanie się nimi po mieście może być na początku szokujące, prawie jak skuterem po azjatyckich drogach. Warto potraktować jazdę na rowerze w Amsterdamie jak atrakcję i przez chwilę poczuć się jak lokals. Rower bez problemu wypożyczymy w centrum, od kilku euro za godzinę, do kilkunastu za cały dzień.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z metra, które jest najszybszą formą poruszania się, oraz komunikacją miejską i promami, jeśli będziecie mieli taką potrzebę. Cztery dostępne linie metra i szybkie tramwaje, pozwalają na bezproblemowe poruszanie się po Amsterdamie. 

Warto zaopatrzyć się w przedpłacaną kartę, jeśli planujemy zwiedzać Amsterdam w ten sposób. Karta OV-chipkaart (czyli karta czipowa) kosztuje 7,5 euro i jest ważna 5 lat, a kwotę na przejazdy doładujesz n dworcach i w specjalnych automatach. Karta obowiązuje na terenie całego kraju, także za jej pomocą dojedziemy również do lotniska w Eindhoven. Alternatywą do karty OV-chipkaart są bilety jednorazowe oraz czasowe. Bilety czasowe można “nabijać” na karty przedpłacane - jakkolwiek kosmicznie to brzmi, namiejscu szybko załapiesz o co chodzi. 

Finalnie karta przedpłacana wychodzi taniej niż inne opcje, przy intensywnym przemieszczaniu się komunikacją miejską. Dla pełniejszego obrazu, przejazdy jednorazowe do 60 minut to koszt około 3 euro, bilet 24h 7,5 euro. Dostępne są także karty podróżnicze przygotowane specjalnie dla turystów, które w zależności od opcji kosztują 16-34 euro.  

Jeśli skusicie się na kartę miejską I Amsterdam City Pass to rejs po kanałach, komunikację miejską, muzea i inne atrakcje, macie w cenie karty.

Zwiedzanie Amsterdamu

Na zwiedzanie Amsterdamu warto zarezerwować przysłowiowy “weekend” czyli dobre 2-3 dni. Większość miejsc wartych zobaczenia w Amsterdamie znajduje się blisko siebie i możemy zwiedzić miasto na własnych nogach, a przynajmniej jego starą część z głównymi zabytkami. Jeśli nie wybierasz się w wersji “last minute” to proponuję zaplanować zwiedzanie w terminie festiwalu kwiatów, kwitnących tulipanów, a nawet zimowych jarmarków. Lato i jesień to zawsze dobra pora na krótkie wakacje lub citybreak, Amsterdam nie jest tu wyjątkiem i zaproponuje wam wtedy dobrą pogodę (czasem kapryśną) i przyjemne zwiedzanie.

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea (a tych jest tu całkiem sporo i całkiem najlepszych!) i odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie). Bilety do muzeum w Amsterdamie, a także inne atrakcje możesz zarezerwować online tutaj

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Amsterdamu ze mną!

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Kanały w Amsterdamie

Kanały to charakterystyczny krajobraz Amsterdamu. Skąd się wzięły kanały w Amsterdamie? Służyłī do przemieszczania się po mieście, jako najkorzystniejszy środek transportu w tej tzw. północnej Wenecji Europy. Amsterdam z lotu ptaka wygląda jak poprzecinany półkolami, a dla osób z bujniejszą wyobraźnią, jak pajęczyna. Ta widziana z góry pajęczyna to układ kanałów, które dziś nadal pełnią swoją rolę, chociaż bardziej jak atrakcja turystyczna. 

W Amsterdamie funkcjonuje ponad 160, a ich łączna długość to więcej niż 100 km. Najważniejsze z nich to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Jak nietrudno się domyślić, nieruchomości w okolicy najważniejszych kanałów są najdroższymi i najbardziej prestiżowymi w Amsterdamie.

Warto pokusić się o zwiedzanie Amsterdamu z perspektywy wody, wybierając rejs po kanałach niczym w Wenecji. Jeśli skusicie się na kartę miejską I Amsterdam City Pass to rejs po kanałach, komunikację miejską, muzea i inne atrakcje, macie w cenie.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Wiatraki w Amsterdamie

Wiatraki w Holandii to prawdopodobnie najpopularniejsze skojarzenie z tym krajem. W Amsterdamie znajduje się 8 wiatraków, a zobaczenie przynajmniej jednego jest jak punkt obowiązkowy zwiedzania Amsterdamu. Każdy z wiatraków ma swoją nazwę i zastosowanie, a część z nich działa do dziś. Wiatrak De 1200 Roe stoi przy Haarlemmerweg 465, De 1100 Roe przy Herman Bonpad 6, Riekermolen przy rzece Amstel. Wszystkie trzy pochodzą z XVII wieku. D'Admiraal (Admirał) znajduje się przy Noordhollandschkanaaldijk 21, a De Bloem (Kwiat) przy Haarlemmerweg 701. De Gooyer albo Fuenmolen stoi przy Fuenenkade 7, niedaleko Muzeum Żeglugi. W wiatraku mieści się browar, sprzedający tradycyjne piwo! Molen van Sloten stoi przy Akersluis 10. Jest to XIX wieczny młyn odwadniający otwarty dla zwiedzających, przystosowany dla niepełnosprawnych. Zobaczysz tu wystawę poświęconą historii młyna i życiu Rembrandta, którego ojciec był młynarzem w Lejdzie.

Jeden z najstarszych wiatraków w Amsterdamie to De Otter (Bóbr), został zbudowany ok. 1630 roku. Dawniej funkcjonował jako wiatrak odwadniający, a dziś pracuje jako tartak. Dojdziesz do niego pieszo w około 20 minut z placu DAM (Gillis van Ledenberchstraat 78)

Wiatraki w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Wiatraki w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Krzywe kamienice w Amsterdamie

Znajdziesz je niemal… wszędzie w centrum Amsterdamu. Krzywe domy, to niezamierzona atrakcja Amsterdamu. Niecodzienne ustawienie kamienic, które aktualnie z pionem ma niewiele wspólnego, wynika z podłoża na jakim je stawiano. Amsterdam stoi niemal na wodzie, a jego najstarsze budynki na drewnianych palach, z którymi woda i lata zrobiły swoje. Wynikiem tego są krzywo stojące budynki. 

Inną wersją krzywych kamienic w Amsterdamie są budynki szersze u góry, a węższe u podstawy. Wynika to najzwyczajniej z… podatków jakie płacono za zmienię. Właściciele wymyślili sposób, w jaki uzyskać większa powierzchnię mieszkalną, płacąc mniej za ziemię. To tłumaczy również zewnętrzne klatki schodowe. Podobno Holendrzy dziś uśmiechają się, na wzmianki o swoim skąpstwie, tłumacząc je szkockim pochodzeniem. 

Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Plac Dam w Amsterdamie

To centralny i główny plac starego miasta. Większośc atrakcji Amsterdamu znajduje się w pobliżu, także polecam obrać go jako punkt orientacyjny, a zarazem zacząć zwiedzanie właśnie od Placu Dam. Plac przecinają dwie główne ulice, prowadząca z dworca Damrak, oraz będąca jej przedłużeniem ulica Rokin. Można powiedzieć, że to tutaj zaczął się Amsterdam (Amstel + dam = tama na rzece Amstel). Znajdowała się tutaj waga i rozładunek towarów, które przypływały do Europy z dalekich zakątków świata, co uczyniło Amsterdam jeden z ważniejszych ośrodku handlowych naszego kontynentu.

Do ważnych zabytków Amsterdamu, zlokalizowanych przy placu Dam należy Pałac Królewski w Amsterdamie z XVII, znajdująca się za nim stara biblioteka, dalej muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, gotycki kościół z XVw Nieuwe Kerk (wstęp płatny, miejsce koronacji królów Holenderskich), oraz charakterystyczny monument z 1956 roku, powstały na cześć poległych w II Wojnie Światowej.

Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Z Placu Dam możemy skierować się do dzielnicy Jordaan, dzielnicy Czerwonych Latarni, zwiedzać ulice między pierścieniami kanałów, na ulicę handlową, lub udać się do dzielnicy muzealnej i Vondelpark.

Pałac Królewski Dam 

Pochodzi z XVII wieku, a do roku 1808 pełnił funkcję ratusza miejskiego. Na początku XIX wieku zamieszkał w nim król Holandii  Ludwik Napoleon Bonaparte (brat Napoleona Bonaparte). Założył wiele istniejących do dziś instytucji kulturalnych jak Akademię Nauk (Koninklijk Instituut van Wetenschapen), Bibliotekę Królewską (Koninklijke Bibliotheek) i sławne Muzeum Narodowe (Rijksmuseum). W pałacu zobaczymy pokaźną kolekcję francuskich eksponatów pochodzących z tamtego czasu. Po okresie panowania Napoleona pałac nadal pełnił funkcję siedziby władców.  

Pałac Królewski Dam jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania. Bilet bez kolejki możesz kupić tutaj.

Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Plac Spui w Amsterdamie

Znajdują się tu jedne z najstarszych budynków w mieście, w tym gotycki kościół. Plac Artplein Spui lub po prostu Spui, to skrzyżowanie w pobliżu Uniwersytetu w Amsterdamie i targu kwiatowy. Znajduje się tu wiele polecanych, bardzo dobrych restauracji oraz kawiarni. Charakterystyczną cechą tego placu są dzieła sztuki wystawiane na “rynku sztuki”. Możemy zobaczyć całkiem dobre prace sztuki współczesnej, i chociaż nie przepadam za tą formą prezentacji i sprzedaży sztuki, to jej dostępność i obecność w zwykłym, miejskim, ulicznym klimacie potrafi zdziałać cuda. Zdecydowanie nadaje klimatu i zachęca do odwiedzenia Spui. 

W okolicy placu znajduje się unikalna atrakcja Amsterdamu, czyli beginaż (Begijnhof). Beginaż to kompleks mieszkalny, składający się z budynków mieszkalnych, często szpitala i kościoła. Beginaże można określić jako świeckie klasztory, zamieszkiwane przez tzw. beginki, które zobaczymy również we Francji i Belgii. Beginkami zostawały zazwyczaj bogate wdowy oraz kobiety, które nie wyszły za mąż, pozostając w stanie świeckim. Kobiety zajmowały się pomocą ubogim, potrzebującym, chorym. Dziś mieszkają tu również kobiety, ale zajmują się doglądaniem i opieką nad kompleksem. W kompleksie możecie zobaczyć dziedziniec, kościół katolicki oraz budynek kościoła protestanckiego. Znajduje się tu również najstarszy budynek w Amsterdamie Houten Huis z 1420 roku, wyróżnia się czarną, drewnianą fasadą.

Ciekawostka: dawniej, zanim powstał kanał Singel, znajdowała się tu woda. 

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Targ kwiatowy Bloemenmarkt

Najbardziej charakterystyczny, największy targ kwiatowy w Holandii. Targ funkcjonuje od 1862 roku. Nazywany jest również pływającym targiem kwiatowym, a w ostatnich latach stał się atrakcją turystyczną Amsterdamu. Można tu kupić cebulki najpiękniejszych kwiatów, nietuzinkowych tulipanów, które jak dla mnie są idealną pamiątką z Amsterdamu. 

Targ kwiatowy Bloemenmarkt jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17.

Targ kwiatowy w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Targ kwiatowy w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Rembrandtplein i Dom Rembrandta

W okolicy starego centrum znajduje się plac Rembrandta oraz jego dom (w latach 1639 -1658), funkcjonujący dzisiaj jako muzeum Rembrandta. Zdecydowanie punkt obowiązkowy dla wielbicieli sztuki i malarstwa. Na placu Rembrandtplein stoi pomnik Rembrandta, nawiązujący do obrazu Nocna Straż. Pomnik to w zasadzie monument i szereg rzeźb, odzwierciedlających słynny obraz. Obraz w jego oryginalnej formie można zobaczyć w muzeum Rijksmuseum, również w Amsterdamie.

Rembrandtplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Rembrandtplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica czerwonych latarni De Wallen

Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie kojarzy nam się niestety jednoznacznie, ale nie o tym chciałabym wam w tym akapicie opowiedzieć. Osobiście nie polecam i nie popieram odwiedzania słynnej (w negatywnym znaczeniu) ulicy czerwonych latarni. Osobiście nie widzę nic atrakcyjnego w sprzedaży ciała, braku szacunku do niego, a każdy turysta na tej ulicy świadomie czy nie - wspiera ten biznes.

Sama dzielnica ma kilka miejsc wartych odwiedzenia, o których przeczytasz poniżej.

Oude Kerk - Stary Kościół w De Wallen

Najstarszy budynek kościoła katolickiego w Amsterdamie, liczy ponad 800 lat i należy do najstarszych budynków Amsterdamu. Wstęp do świątyni jest płatny. Można wejść na wieżę kościoła z przewodnikiem, jako jeden z punktów widokowych na miasto.

Kościół Ons’ Lieve Heer op Solder

To niezwykły kościół, z grupy tzw. kościołów ukrytych. Powstał prawdopodobnie w 1660 roku, w czasie kiedy wyznanie katolickie było w mniejszości, natomiast większość stanowiło wyznanie protestanckie. Ukryty kościół powstał na strychu, w zwykłej mieszkalnej kamienicy, stąd trudno jest zauważyć charakterystyczne dla katolickich budowli cechy, zdradzające to miejsce. W rzeczywistości kościół zachował w pełni wnętrze katolickiej świątyni - znajduje się tu ołtarz, zakrystia, obrazy i kilka rzędów ławek dla wiernych.

Kościół jest udostępniony dla zwiedzających. Cena biletu to 10 euro, z kartą I Amsterdam City Pass wstęp jest darmowy (w pakiecie).

Ukryty Kościół w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Ukryty Kościół w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Najmniejszy dom w Amsterdamie Het Kleinste Huis

Najmniejszy dom w Amsterdamie, a zarazem najmniejszy dom w Europie, znajduje się przy ulicy Oude Hoogstraat numer 22. Mały dom w szeregu kamienic, z typowym amsterdamskim szczytem. Wymiary domu to: szerokość elewacji frontowej wynosi zaledwie 2.02 metra, długość domu 5 metrów, wysokość 15 metrów. W środku znajduje się sklep, herbaciarnia, można zjeść śniadanie i przepyszną szarlotkę, a także porozmawiać z przemiłymi właścicielami, którzy w tej małej przestrzeni stwarzają niezwykle ciepłą, domową atmosferę i chętnie opowiadają o domu, a także o Amsterdamie. W środku znajduje się tylko kilka miejsc, także jeśli chcecie koniecznie wypić tu jedną z herbat o tysiącu smaków, to zarezerwujcie stolik.

Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Najwęższa kamienica w Amsterdamie

Najwęższa kamienica w Amsterdamie znajduje się przy ulicy Singel 7, a jej szerokość to szerokość drzwi. Łatwo przejść obok, zupełnie nie zauważając, że jest to osobny adres! Do trójki najwęższych, oprócz Singel 7 i najmniejszego domu w Amsterdamie, należy kamienica pod adresem Kloveniersburgwal 26. Z tą ostatnią związana jest legenda mówiąca, że bogaty kupiec Trip, na słowa swego woźnicy: "ach, ja bym był szczęśliwy gdybym miał domek chociaż tylko tak szeroki jak drzwi wejściowe domu mego pana!", kazał wybudować naprzeciwko swego domu wąziutki dom dla woźnicy. Dla dopełnienia tej historii dodam, że obie stoją naprzeciwko siebie (Kloveniersburgwal 29), z tym że kamienica Tripa to najszersza, aż 22-metrowej kamienica Amsterdamu!

Dzielnica Jordaan z Muzeum Anny Frank

Jordanna to spokojniejsza niż w centrum atmosfera, restauracje, kawiarnie, miejsce w którym możemy odpocząć spacerując. 

Dzielnica Jordaan w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Dzielnica Jordaan w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica Jordaan to nieco alternatywna forma zwiedzania Amsterdamu, stała się popularna zwłaszcza przez Muzeum Anny Frank. Anna Frank była żydówką urodzoną w Niemczech. Razem z rodziną wyjechała do Amsterdamu, kiedy nasiliły się prześladowania. 

W czasie II wojny światowej ukrywała się z ojcem oraz 6 osobami pochodzenia żydowskiego w jednym z mieszkań w Amsterdamie, w oficynie ojca, w której dzisiaj znajduje się muzeum. W tym czasie prowadziła dziennik, notując swoje przemyślenia, wydarzenia które miały miejsce wokół niej. Po niecałych dwóch latach ich kryjówka została odkryta, wszyscy trafili do obozów koncentracyjnych. Obóz przeżył Otto- ojciec Anny. Pamiętnik Anny, przechowywała  Holenderka Miep Gies. Został opublikowany po raz pierwszy przez Ottona Franka w 1947 roku. 

Muzeum wystawia pamiątki związane z życiem Anne Frank i jej kryjówką, oraz wystawy dotyczące różnych form dyskryminacji i prześladowań. W muzeum można obejrzeć Oscara, którego Shelley Winters otrzymała za rolę Petronelli van Daan w filmie Pamiętnik Anny Frank, a następnie przekazała muzeum.

Warto zakupić bilety do muzeum wcześniej online. Dla osób z biletami online zwiedzanie odbywa się do 15.30, a od 15.30 dla osób kupujących bilety w kasie. Przy czym kolejka do kasy potrafi sięgać do 2 godzin stania, bez gwarancji wejścia.

Dom Anny Frank w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Dom Anny Frank w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Kościół Westerkerk

Będąc w dzielnicy Jordaan można zajrzeć do kościoła znajdującego się przy muzeum Anny Frank. Podobno został tu pochowany Rembrandt van Rijn, ale miejsce pochówku nie jest określone. Znajduje się tu tablica upamiętniająca. W kościele można zobaczyć pomnik pamięci poświęcony osobom homoseksualnym zgładzonym i prześladowanym w czasie wojny. Możliwe jest wejście na wieżę kościoła, z której zobaczymy panoramę miasta. Wejście możliwe jest z przewodnikiem.

Kościół Westerkerk w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Kościół Westerkerk w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Noordermarkt

Jeśli macie ochotę na lokalny targ to zapraszam na Plac Noordermarkt w dzielnicy Jordaan. W poniedziałki odbywa się targ staroci, natomiast w soboty targ z produktami organicznymi. Oba targi działają w godzinach 9-17.

Museumplein Dzielnica Muzealna w Amsterdamie

Amsterdam nazywany jest miastem muzeów. Nie bez powodu - znajdziecie tu muzea, o jakich nie pomyślelibyście, że mogą istnieć. Obok znanych, wręcz obowiązkowych jak Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Stedelijk, Muzeum morskie oraz NEMO, powstały tu muzea bardzo niszowe, zabawne i kontrowersyjne jak Muzeum Prostytucji, Tulipanów, Diamentów. Muzea zlokalizowane są na terenie całego miasta, przy Museumplein znajdziemy najważniejsze z nich. Na Museumplein znajduje się znany napis “iamsterdam”.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Rijksmuseum Holenderskie Muzeum Narodowe

Rijksmuseum to numer jeden na muzealnej liście do odwiedzenia w Amsterdamie.  Muzeum zadowoli przede wszystkim wielbicieli malarstwa (mnie!). Kolekcja malarstwa liczy ponad 5 tysięcy obrazów malarstwa holenderskiego i światowego XV-XIX wieku. W muzeum zobaczymy najpopularniejsze dzieła holenderskich artystów, a w tym “Straż Nocna” (inaczej “Wymarsz strzelców”) Rembrandta. Z innych, najbardziej znanych holenderskich dzieł, muzeum wystawia Jan Vermeer “Mleczarka”, Frans Hals “Portret młodej pary”, i wiele więcej w/w artystów.

Na uwagę zasługuje kolekcja sztuki azjatyckiej, zbiory porcelany, sztuki z czasów złotej ery holenderskiej, a także wyjątkowa biblioteka. Nie omińcie tej ostatniej, jest przepiękna!

Bilet do muzeum z priorytetowym wejściem bez kolejki, możesz kupić tutaj u oficjalnego sprzedawcy.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Muzeum zajmuje centralne miejsce na Museumplein, w sąsiedztwie Muzeum Vincenta van Gogha oraz Stedelijk Museum. W muzeum znajduje się taras widokowy, który warto zaliczyć będąc już na miejscu.

Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie

Z muzeum Rijksmuseum przejdziemy do muzeum Vincenta van Gogha drogą pełną ulicznego jedzenia oraz kawy, także nie martwcie się drugim śniadaniem czy lunchem, możecie zjeść je po drodze. Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie to jeden z głównych (no dobra, najgłówniejszy!) z moich powodów odwiedzenia stolicy Holandii. OD czasu, kiedy widziałam w Warszawie wystawę jego prac w formie interaktywnych prezentacji, nie przestaję zachwycać się twórczością Vincenta van Gogha. 

Muzeum van Gogha w Amsterdamie to największy zbiór dzieł artysty na świecie. Znajduje się tu ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów, a także fotografii i rzeczy osobistych mistrza. Do najcenniejszych eksponatów znajdujących się w Muzeum van Gogha należą: “Jedzący kartofle”, “Pokój van Gogha w Arles”, jeden obraz z cyklu “Słoneczników” oraz “Pole pszenicy z krukami”. Ten ostatni, namalowany na krótko przed śmiercią, przez wielu uważany jest za ostatnie dzieło van Gogha. W muzeum znajdują się również obrazy przyjaciół van Gogha i innych współczesnych mu malarzy.

Bilety wstępu najlepiej kupić online, aby nie czekać w kolejce i mieć pewność zwiedzenia muzeum.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Muzeum Morskie i Muzeum Nauki Nemo

Przemieszczając się po Amsterdamie nie sposób ominąć Muzeum Morskiego oraz Muzeum Nemo. Amsterdam stanowił najważniejszy ośrodek handlu dla naszego kontynentu, dlatego Muzeum Morskie i Nemo to ważny aspekt zwiedzania miasta. Muzeum Morskie zlokalizowane jest w dawnym arsenale morskim, w budynku z XVII wieku. Wśród eksponatów znajdziemy ciekawe atlasy i mapy, modele jachtów, wystawę wielorybniczą, ekspozycję dotycząca złotego wieku morskiej Holandii. Muzeum jest niezwykłe również pod względem replik i eksponatów, które możemy poznać “realnie”, jak replika galeonu "Amsterdam". Na żaglowcu królewskim znajduje się jeszcze inna atrakcja muzeum: Dare to Discover, czyli wirtualna podróż po XVII wiecznym Amsterdamie. 

W niewielkiej odległości znajduje się Muzeum/Centrum Nauki Nemo, przyciągające uwagę swoim kształtem. Budynek Muzeum Nemo został zaprojektowany w kształcie kadłuba statku, który sprawia wrażenie dosłownie “wyrastania” z miasta. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy, na który możemy wejść po schodach z ulicy, lub wjechać windą znajdującą się w gmachu budynku. Warto tu wejść i podziwiać panoramę Amsterdamu, całkowicie bezpłatnie. Jeśli byliście w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, to wiecie czego się spodziewać w Nemo, a jeśli nie to koniecznie zaplanujcie 3-4 godziny na tą atrakcję, zwłaszcza z dziećmi! Bilety możesz zarezerwować tutaj.

Muzeum Nemo w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Muzeum Nemo w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica Żydowska w Amsterdamie

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o Dzielnicy Żydowskiej w każdym mieście, w którym ona istniała. W Amsterdamie społeczność żydowska stanowiła przed I wojną do 10% populacji! Amsterdam jako miasto handlowe, portowe i za tym liberalne, przyjazne wielokulturowości i wyznaniowości, stanowił bezpieczną przystań również dla Żydów. W czasie II wojny prześladowanie przybrały jednak na sile, o czym świadczy wspomniana już historia Anny Frank. 

Amsterdam jako jedno z nielicznych miast, pierwsze i w największym stopniu, odpowiedziało w sposób niezwykły na agresję wobec Żydów. Mieszkańcy Amsterdamu stanęli w obronie swoich sąsiadów, przyjaciół, współobywateli w jednym z pierwszych i największych protestów przeciw prześladowaniu Żydów. Niestety protesty były szybko i brutalnie tłumione przez niemieckiego okupanta.

Z Amsterdamu wywieziono około 100 tysięcy Żydów, a miejsca w których przebywali nigdy nie odzyskały dawnej świetności. 

Będąc w Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie warto zobaczyć plac Mr. Visserplein, na którym odbywały się protesty, Synagogę Portugalską (jedna z największych na świecie!), Muzeum Historii Żydów, pomnik De Dokwerker na placu Jonas Daniel Meijerplein (upamiętniający protesty w obronie ludności żydowskiej). Aby lepiej poznać historię holenderskich Żydów możesz wybrać się na jedną z wycieczek organizowanych z lokalnym przewodnikiem, wycieczki zarezerwujesz tutaj.

Vondelpark

Piękny, zielony park, w którym można odpocząć od miasta i tłoku. Co prawda, Amsterdamski park nie zachwyci nas egzotyczną roślinnością, ale jeśli macie chwilę czasu a pogoda jest sprzyjająca, to nie będziecie zawiedzeni. Vondelpark to zielone płuca Amsterdamu, dające wytchnienie, zwłaszcza w ciepłe dni, przy oczkach wodnych, stawikach wśród drzew. W parku znajduje się ogród różany oraz Holenderskie Muzeum Filmu.

Vondelpark w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Vondelpark w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Polecane posty:

 1. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Artykuł Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/amsterdam-na-weekend-atrakcje-zwiedzanie-informacje-praktyczne/feed/ 0
TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/ https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/#respond Mon, 11 Nov 2019 22:23:34 +0000 https://zamieszkali.pl/?p=23042 Listopad rozgościł się już na dobre w naszych kalendarzach (jeszcze nie adwentowych), domach i pogodzie. Za nami niemal wszystkie tradycyjne, religijne, państwowe święta, oprócz jednego, które będzie tematem przewodnim tego postu. Mowa oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia i Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. […]

Artykuł TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Listopad rozgościł się już na dobre w naszych kalendarzach (jeszcze nie adwentowych), domach i pogodzie. Za nami niemal wszystkie tradycyjne, religijne, państwowe święta, oprócz jednego, które będzie tematem przewodnim tego postu. Mowa oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia i Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. Ostatnimi laty panuje na nie istna moda, o ile można tak to nazwać, a miasta prześcigają się w jakości, długości trwania i atrakcyjności jarmarków. 

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie to idealna propozycja, aby połączyć zimowe zwiedzanie ze świąteczną atmosferą, lokalnymi smakami i zakupem unikalnych prezentów. Świąteczne jarmarki zaczynają się najczęściej w ostatnim tygodniu listopada, a najdłuższe trwają jeszcze w styczniu, wliczając święto Trzech Króli przypadające na 6 stycznia.

Punktem obowiązkowym każdego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest grzane wino, gorąca czekolada i lokalne przysmaki, które będą różnić się w zależności od kraju, czy nawet regionu. Każdy z jarmarków na swój unikalny klimat, wyróżniający się nie tylko gastronomią, ale także atrakcjami, tradycjami, sprzedawanymi artykułami i rękodziełem lokalnych artystów. 

Jarmarki umilają czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku, a sam fakt, że świętowanie możemy rozpocząć miesiąc wcześniej sprawia, że są moim ulubionym czasem w roku. Warto zaplanować odwiedzenie chociaż kilku z nich, zwłaszcza, że nie musimy daleko jeździć. Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie odbywają się tuż za naszymi granicami, a nasze polskie niewiele im ustępują w ogólnym rankingu. 

Dla osób lubiących wyjazdy zorganizowane, biura podróży przygotowują co roku oferty wyjazdów na najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie, w przystępnych cenach. Moje ulubione biuro podróży z którym leciałam na Cypr, a wszystkie formalności załatwiam online znajduje się tutaj. Mają bardzo fajne oferty wyjazdowe na jarmarki.

Wyjazdy na jarmarki polecam organizować na własną rękę, aby mieć swobodę jednoczesnego zwiedzania miasta. Noclegi na wyjazdach rezerwuję tutaj oraz tutaj.

Bezpośrednie loty do europejskich miast możesz sprawdzić tutaj lub tutaj.

Poniżej przedstawiam moją, subiektywną listę jarmarków świątecznych w Europie, które warto zobaczyć. Kolejność nie ma zupełnie znaczenia (tak btw). Pamiętajcie, że jarmarki są najpiękniejsze po zachodzi słońca, kiedy rozbłyskują tysiącami światełek!

TOP 10: najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie 2019

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy

Znany i lubiany Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie. Być może dlatego, że jarmark jest jednym z najlepszych w Niemczech, a być może dlatego, że Drezno to przepiękne miasto zachęcające do zwiedzania. Pierwszy jarmark w Dreźnie odbył się w 1434, co czyni drezdeński jarmark najstarszym w Niemczech. Ten jarmark został uznany za jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec, a co roku odwiedza go około 3 mln osób. Ten duet zdecydowanie musiał się tutaj znaleźć!

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy
Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze to podobno największy jarmark w całych Niemczech, a także w Europie. Panuje tu niezwykły klimat, dzięki średniowiecznej zabudowie. Oprócz tradycyjnych kiełbasek trzeba spróbować  ponczu, ponieważ znajduje się tutaj największy na świecie gar ponczu! Norymberga to również jedno z najlepiej zachowanych i odrestaurowanych zabytkowych miast Niemiec, także zwiedzanie w czasie jarmarku macie gwarantowane.

Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy
Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria

Jeśli jeszcze nie byliście w Wiedniu, to jest to najlepszy czas aby to nadrobić. Jarmark w Wiedniu, a w zasadzie jarmarKI, bo jest ich kilka, w różnych miejscach w mieście. Zwiedzając Wiedeń możecie zobaczyć conajmniej kilka z nich. Pod Pałacem Schönbrunn czy ogrodach Belvedere, a także na placu przy ratuszu Rathausplatz. Wiedeń w bożonarodzeniowej atmosferze jest jeszcze piękniejszy. Przeczytaj również post: Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria
Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria

Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy

Nasi południowi sąsiedzi w niczym nie ustępują tym zachodnim. W czołówce jarmarków znajduje się również Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze. Piękne średniowieczne miasto, romantyczny Most Karola, zamek i jarmark na rynku to propozycja czeskiej Pragi. Zresztą, kto nie lubi trdelnika i prażonych orzeszków? W Pradze oprócz jarmarku na rynku staromiejskim, jarmarki odbywają się na Placu Wacława, na Placu Karola oraz w pobliżu Miejskiego Domu Reprezentacyjnego na Placu Republiki. O zwiedzaniu Pragi możesz przeczytać w tym poście: Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?

Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy
Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy

Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja

Jarmark Bożonarodzeniowy w Göteborgu to prawdziwa perełka skandynawskich jarmarków! Jarmark odbywa się w największym w Skandynawii parku rozrywki. Doceniany jest przede wszystkim za ciekawe atrakcje, takie jak konkursy kolęd (oczywiście w śpiewaniu), jazdę na łyżwach w stroju Mikołaja (obowiązkowo!), czy lodowy bar. Specjałami, których możemy tu spróbować są marynowane śledzie, marcepan i grzane wino. Z dań "egzotycznych" możemy spróbować potraw z łosia. Główne jarmarki znajdują się na Placu Gustawa Adolfa, w Liseberg, Hadze i Röda Sten Art Centre.

Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja
Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja

Jarmark Bożonarodzeniowy Kopenhaga, Dania

W Kopenhadze, oprócz siostry naszej syrenki, możemy odwiedzić jarmark świąteczny w klasycznej formie, ale ja polecę mniej tradycyjny dla odmiany. W ogrodach Tivoli, aranżacja zmienia się całkowicie, przekształcając park rozrywki w wielką świąteczną krainę. Na tą okazję budowane są specjalne, drewniane domki, które tworzą całą wioseczkę. Można kupić w nich prezenty i unikalne wyroby. Jedną z największych atrakcji jest możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętym jeziorze Tivoli. Znajdziecie tu również lodowe rzeźby. Wstęp jest płatny.

Pssst... dołącz do naszej grupy na fb podróże na własną rękę.

Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Amsterdamie to nie jeden, ale aż 26 jarmarków! Mniejsze, większe, targowiska zmieniające swoje oblicze na świąteczne, wszystko jest tu dozwolone. Piękne miasto w jeszcze piękniejszej odsłonie. Największą atrakcją jarmarku świątecznego w Amsterdamie jest Festiwal Świateł - centrum miasta wypełnione jest niezwykłymi iluminacjami świetlnymi.

Główny jarmark odbywa się na ulicy Damrak, łączącej Dworzec Centralny z Placem Dam. W drewnianych budkach możemy kupić i skosztować mi.: ciasteczka, czekoladki, owoce w czekoladzie, sery, wędliny, suszone pomidory, ryby, gorące kiełbaski, świąteczne dekoracje, tulipanowe cebulki, wełniane czapki, szaliki i swetry.

PS. Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany walut za granicą warto skorzystać z tej bezpłatnej karty wielowalutowej, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia
Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia

Jarmark Bożonarodzeniowy Budapeszt, Węgry

Budapeszt zrobił na mnie ogromne wrażenie w wiosenno-letniej odsłonie, za to ta zimowa ma w sobie o wiele więcej! Wyobrażasz sobie Most Łańcuchowy, symbol Budapesztu, wyglądający jak świąteczna girlanda? Parujące baseny termalne i partyjkę szachów w zewnętrznych basenach? Oprócz basenów termalnych, które w zimowej otoczce wydają się najlepszym miejscem na ziemi, mamy kilka jarmarków z przepysznym lokalnym, niekoniecznie świątecznym, jedzeniem. Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie pod Bazyliką św. Stefana robi niezwykłe wrażenie ze względu na samą bazylikę, ale również ogromną choinkę i lodowisko. Oprócz unikalnych upominków, zjemy tutaj węgierskie specjały takie jak gulasz w chlebku, strudel rétes, zapiekane mięsa i warzywa, czy papryki na dziesiątki sposobów. Drugim warty odwiedzenia jarmarkiem w Budapeszcie jest kram przy placu Vörösmarty, na którym rozpoczyna się najsłynniejsza ulica Budapesztu, deptak Váci utca. Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie obiecuje unikalne wyroby, podobno mocno wyselekcjonowane, aby zadowolić wszystkich, którzy są stałymi bywalcami jarmarków i niejeden już widzieli.

Więcej o zwiedzaniu Budapesztu przeczytasz tutaj: Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to już klasyk polskich jarmarków świątecznych. Na wrocławskim rynku oraz doprowadzającej ulicy odbywa się jeden z piękniejszych jarmarków w Polsce. Piękne szopki, ogromna choinka, drewniane domki z upominkami, rękodziełem, ciepłymi czapkami, aromatycznym grzanym winem, oscypkami i kiełbaskami to klasyk naszych jarmarków. Znajdziemy tu mini wesołe miasteczko dla dzieci, budki ze znanymi bajkami do odsłuchania, a przy odrobinie szczęścia załapiemy się na pochód kolędników (tip: polecam zlokalizować się na którejś z piętrowych budek gastronomicznych i zobaczyć pochód z góry). Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to "must see" wśród zimowych wydarzeń w PL.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska
Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska

Jarmark w Krakowie odbywa się na krakowskim rynku i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów jarmarków w Polsce. Pięknie położony, z klimatem i krakowską duszą. Jarmark w Bożonarodzeniowy w Krakowie wyróżnia się na tle innych jarmarków, konkursem Bożonarodzeniowych Szopek.

Podczas jarmarku odbywają się wydarzenia towarzyszące tj. pokaz Dziadów, Korowód Kolędników, Opłatek Prezydencki. Szczególną atrakcją przeznaczoną dla dzieci jest wizyta Św. Mikołaja, a także możliwość napisania do niego listu.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie znalazł się również na międzynarodowych listach rankingowych najlepszych jarmarków, co czyni go chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów.

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska

Polecane posty:

 1. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 2. Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Artykuł TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/feed/ 0
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/ https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/#respond Thu, 03 Oct 2019 21:05:10 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22139 Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo! Zwiedziliśmy je w drodze z Dubrownika (Chorwacja) do Polski. Nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, a jeśli w grę wchodziło zwiedzenie dodatkowo dwóch stolic krajów, w których jeszcze nie byliśmy i przejechanie ich na wskroś, to w zasadzie wybór był tylko jeden. Bośnię i Hercegowinę przejechaliśmy od Dubrownika, przez Mostar, […]

Artykuł Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo! Zwiedziliśmy je w drodze z Dubrownika (Chorwacja) do Polski. Nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, a jeśli w grę wchodziło zwiedzenie dodatkowo dwóch stolic krajów, w których jeszcze nie byliśmy i przejechanie ich na wskroś, to w zasadzie wybór był tylko jeden. Bośnię i Hercegowinę przejechaliśmy od Dubrownika, przez Mostar, do Sarajewa i dalej w stronę Budapesztu. Ten wpis będzie mocno doprawiony moimi osobistymi uwagami i emocjami, ponieważ Sarajewo zrobiło coś nieodwracalnego w mojej duszy, i obiektywny przewodnikowy ton nijak nie wyjdzie w tym zestawieniu. W Sarajewie spędziliśmy jedynie dobę i była to najważniejsza doba z naszej dwutygodniowej wyprawy na Bałkany. Zapraszam na przewodnik po Sarajewie, moimi oczami.


Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Bośnię i Hercegowinę niektórzy nadal kojarzą z Jugosławią, a Sarajewo wyłącznie z wojną z lat 1992-96. Sama pamiętałam jedynie urywki informacji z tamtych lat, kiedy o wojnie mówiono w telewizji, a ja miałam zaledwie kilka lat. Mówiąc szczerze do tej pory nie wiedziałam o tym kraju wiele więcej. Wyjeżdżając do Chorwacji miałam niewiele ponad dobę na ogarnięcie noclegów, domu i zwierzaka, a także zapakowanie potrzebnych rzeczy i przemyślenie trasy. Tutaj dziękuję sama sobie, za moją dokładność i “myślenie o wszystkim”, dzięki temu ogarnęliśmy zielona kartę i dodatkowe ubezpieczenie, co pozwoliło nam na bezpieczny i bezstresowy przejazd przez BIH (informacje praktyczne znajdują się nieco niżej). 

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.

Pomysł przejazdu przez BIH padł już na początku wpisu, z jednej strony był to nasz niemal podróżniczy obowiązek i zew natury podróżnika, a z drugiej strony niekoniecznie ciągnęło mnie do kraju, w którym kultura i religia islamu jest przeważająca. Po 3 miesiącach spędzonych w Izraelu, napięciu jakie temu towarzyszyło, nie było mi aż tak śpieszno do tego klimatu ale… No właśnie jedno ale! Zobaczyłam zdjęcia z Sarajewa oraz BIH w internecie i przepadłam. 

Niezależnie od swoich wcześniejszych doświadczeń z tą kulturą, pomyślałam, że doba to nie trzy miesiące i na ewentualne “niesmaki” nie będzie czasu. Tak też się stało! Niesmaków nie było, a Sarajewo i jego atmosfera w niczym nie przypominała tej z Izraela. Tutejsza mieszanka wyznaniowa (oprócz islamu żyją tu chrześcijanie, prawosławni, znajduje się synagoga), wydaje się żyć w zgodzie, nie przeszkadzając sobie i nie niszcząc wzajemnie. Zupełnie jakby wyznanie nie stanowiło dla nich bariery. Jest to ta rzecz, która uderzyła mnie najbardziej. Nie spodziewałam się tego, nie byłam w stanie wyobrazić po tym, co widziałam w innych krajach. To tak, jakby pobite miasto, całe sobą mówiło nigdy więcej wojny, i dążyło do tego na każdym kroku, praktycznie i skutecznie. 

Sarajewo nazywane jest europejską Jerozolimą, tu łączą się i przeplatają 4 największe wyznania świata, reprezentowane przez 400 000 mieszkańców Sarajewa. 

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ludzie Sarajewa mają w moim sercu szczególne miejsce, w nich widziałam jedność mimo różnic, miłość mimo śladów kul na budynkach. W Sarajewie zrozumiałam, że w podróżowaniu nie chodzi o zabytki ani widoki (też), ale przede wszystkim o wyjątkowych ludzi, których spotkanie jest zaszczytem w każdym tego słowa znaczeniu. 

Bośnia i Hercegowina informacje praktyczne

Czy w Bośni i Hercegowinie potrzebna jest zielona karta? 

Jadąc do Bośni i Hercegowiny zielona karta jest dokumentem, który jest obowiązkowy. Przeczytałam wiele nieprawdziwych informacji- głównie na grupach na facebooku, gdzie ludzie wprowadzają się w błąd, nie zdając sobie sprawy z ważności tego dokumentu. Zielona karta jest potwierdzeniem i gwarancją ubezpieczenia twojego pojazdu, na wypadek zdarzenia drogowego. Kartę otrzymasz od swojego ubezpieczyciela zazwyczaj od ręki i za darmo, lub za drobną opłatą. Kartę musieliśmy okazać na granicy BIH. 

Bośnia i Hercegowina paszport czy dowód?

Obywatele PL mogą wjechać do Bośni i Hercegowiny za okazaniem dowodu osobistego, nie jest wymagany paszport (mimo wszystko warto go zabrać, jeśli posiadacie). Na pobyt krótszy niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy do Bośni i Hercegowiny.

TIP: BIH nie jest członkiem Unii Europejskiej, także wyłączcie transfer danych w telefonie, nie włączajcie internetu i wstrzymajcie się z dzwonieniem. Łatwo o tym zapomnieć, a rachunek będzie bolał (podobnie jak w przypadku Ukrainy).

Bośnia i Hercegowina autem

Jak wspomniałam przejechaliśmy Bośnię i Hercegowinę autem na wskroś. Pomimo jednego krótkiego odcinka autostrady, postanowiliśmy z niego nie korzystać (dla zainteresowanych, autostrady w Bośni i Hercegowinie funkcjonują jak u nas, i są płatne na bramkach). Podróżowaliśmy drogami krajowymi, bezpiecznie, wygodnie i całkiem przyjemnie. Tutejsi kierowcy jeżdżą dynamicznie, ale absolutnie nie przypomina to w niczym kierowców z Azji czy Izraela.

Na Bośniackich drogach czuliśmy się bezpiecznie. Dodatkowym plusem jest duża ilość stacji benzynowych z zapleczem sanitarnym, sklepem i najczęściej barem. Benzyna w cenach porównywalnych do polskich (niewiele niższa), za to kawa z dobrego ekspresu za niecałe 2 zł robi różnicę.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Bośnia i Hercegowina waluta

Waluta Bośni i Hercegowiny BAM (marka Bośniacka) to tzw. marka konwertowalna, nazywana też marką zmienną. Kurs tej waluty w stosunku do złotego to około 2,20 PLN / 1 BAM. Słowem - ceny w Bośni i Hercegowinie mnożymy razy dwa z hakiem.

Zakup tej waluty okazał się w Polsce niemożliwy w kantorach, natomiast w samym Sarajewie nie było problemu z wymianą kuny, euro czy złotówek. Za paliwo czy w restauracjach płaciliśmy kartą, dzięki czemu nie musieliśmy się zastanawiać długo nas walutą i jej kursem. W podróży korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą, a do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu.

Bośnia i Hercegowina ceny

Zaczynając od cen noclegów, a na jedzeniu kończąc, ceny w Bośni i Hercegowinie są przyjemnym punktem do omówienia. Słowem jest taniej, a nawet tanio w porównaniu do Polski czy Chorwacji. Ładnie urządzone, duże mieszkanie z airbnb w centrum Sarajewa, lub mieszkanie z widokiem na panoramę miasta i parkingiem, można złapać od 100 zł, nie wysilając się zbytnio. Ceny jedzenia w sklepie, restauracjach, piekarniach są niższe, a czasem zaskakująco niskie w porównaniu do cen, jakie płacę w Polsce.

Kawa w kwocie 2-4 zł w kawiarni na głównym deptaku, spory kawałek pizzy czy baklawa za 4-6 zł, tradycyjne chlebki z piekarni za niecałą złotówkę, dania obiadowe od 20 zł w restauracji. Funkcjonuje tu sieć marketów Konzum, znana z Chorwacji. Nieco droższe były owoce, ale po przejechaniu tego kraju nie dziwiło mnie to tak bardzo, w końcu nie widziałam tu wielu plantacji ani pól. Kraj usłany jest górami.

Ceny benzyny w Bośni i Hercegowinie jak wspomniałam wcześniej są niewiele niższe od cen w Polsce. Za litr benzyny w BIH zapłacimy średnio 4,5 PLN.

Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Sarajewo noclegi

Przy okazji cen w Bośni i Hercegowinie napomknęłam o cenach noclegów w Sarajewie. Ceny noclegów w Sarajewie bardzo nas zaskoczyły, miło zachęciły do zostania tu na noc. Rezerwując nocleg w Sarajewie przejrzałam mój ulubiony airbnb, a to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Mieszkania, które oferuje airbnb w Sarajewie to z reguły odświeżone, czyste, nowoczesne a nawet designerskie wnętrza, często z parkingiem w cenie, blisko centrum lub z niezwykłym widokiem na miasto. Wybraliśmy tą drugą opcję, przez co do miasta mieliśmy ostro w dół, a później pod górę, za to odległości nie są tu duże i w 15 minut byliśmy w centrum, na starówce.

Mieszkanie, które wynajęliśmy było czyściutkie, schludne, z 2 sypialniami i ogromnym salonem z kuchnią, łazienką i toaletą. Balkon na całą długość mieszkania. Pod nami mieszkał właściciel, pod nim znajdował się kolejny poziom mieszkania, a wejście na nasze piętro (3!) było z ulicy, na której mieliśmy garaż dla samochodu, oraz zamknięte patio z klatkami dla poszczególnych pięter. Jeśli jeszcze nie znasz airbnb to łap ode mnie zniżkę na pierwszą rezerwację, a tutaj przeczytasz o moich zasadach, których przestrzegam przy wynajmie przez airbnb.

Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.

Noclegi w Sarajewie to również baza hotelowa. Jeśli preferujesz tą opcję to hotele w Sarajewie możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. W tym słynny hotel, który stanowił bazę dla dziennikarzy w czasie wojny, oraz był tłem dla filmu “Aleja Snajperów”, opowiadającego o wojnie. Swoją drogą, jeśli będziecie chcieli zlokalizować aleję snajperów, to jest to główna droga wjazdowa/wyjazdowa do Sarajewa, najszersza w mieście (Zmaja od Bosne).

Co zobaczyć w Sarajewie?

Informacje praktyczne z Bośni i Hercegowiny mamy już za sobą, mam nadzieję że będa dla Ciebie pomocne i wystarczające na krótki pobyt. Czas na zwiedzanie Sarajewa. Przyznam szczerze, że to miasto, które pochłonęło mnie jak żadne inne. Określam to “coś mi zrobiło”, kompletnie nie umiejąc tego nazwać. Plan zwiedzania nawet nie powstał, bo rozsypał się na samym wjeździe do Sarajewa. Razem z google mapsem, który doprowadził nas między ściany domów, przed nami były schody, a samochód pod takim kątem, że po zatrzymaniu mogliśmy tylko stoczyć się w tył. Tak też się stało. Po schodach nie pojedziesz. Nie mam zamiaru “straszyć”, ale uprzedzam że wąskie drogi i google maps może zawieść. 

Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Po tym jak już udało nam się dojechać ze wskazówkami naszego hosta z airbnb, od razu wyskoczyliśmy do centrum. Szybka (i stroma) droga w dół i byliśmy po 10 minutach na starówce Sarajewa, rozpoznając kolejne zabytki i miejsca ze zdjęć, które oglądałam wcześniej w internecie. 

Polecam ten sposób zwiedzania Sarajewa, na nogach i przy ewentualnej pomocy taksówki lub autobusów (miasto nie jest duże, ale poruszanie się własnym samochodem uciążliwe w centrum). 

Sarajewo nie zapomniało o wojnie, także przy zwiedzaniu i zapuszczaniu się w odległe zakątki miasta, proszę upewnijcie się, że miejsca w których jesteście nie są zaminowane. Nie jest to żart, takie nadal tu istnieją. 

Gotowi na zwiedzanie Sarajewa? Poniżej lista zabytków Sarajewa i miejsc, które warto zobaczyć w Sarajewie.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.

Stare Miasto w Sarajewie czyli Starówka

Najstarsza, najważniejsza historycznie i chyba najbardziej klimatyczna część Sarajewa. Na starówce znajduje się sporo zabytków Sarajewa, które warto zobaczyć. Sercem Starego Miasta (a zarazem całego Sarajewa) jest turecki rynek, od którego zaczyna się historia tego miasta. 

Na starówce znajdziecie przykłady tradycyjnej zabudowy bośniackiej. Wschodnia części dzielnicy to widoczne wpływy tureckie, natomiast zachodnia część charakteryzuje się nurtami architektonicznymi i kulturalnymi z Austro-Węgier.

Stare Miasto Sarajewa posiada deptak, który stanowi ciąg ulic Ferhadija - Sarači. Zabytki, które zobaczymy na starówce to mi. ażurowa studnia Sebilj i targ Baščaršija, katedra Serca Jezusowego, synagoga, zabytkowy meczet Begova džamija, szkoła religijna medresa Seldžukija. Na południowych obrzeżach nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce dokonania zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga. Zamach stał się pretekstem wybuchu I wojny światowej.

Spacerując po Starówce Sarajewa usiądźcie w jednej z klimatycznych kawiarni i napijcie się kawy z tygielka, świeżego soku z granatu ze stoiska na deptaku, zjedzcie baklawę od ulicznego sprzedawcy. Niech was nie zdziwią meczety i cmentarze tuż obok kawiarnianych stolików. Sarajewo na niepowtarzalny klimat, jakby co, to uprzedzałam.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ażurowa studnia Sebilj w Sarajewie

Symbol i najbardziej rozpoznawalny zabytek Sarajewa, czyli ażurowa studnia Sebilj. Wyglądem przypomina grzybek i jest wykonana z drewna, w stylu osmańskim. Powstała w 1753 roku. Jest to pozostałość po jednym z pierwszych europie wodociągów. Studnia stanowiła część akweduktu doprowadzającego wodę. 

Repliki tej fontanny znajdują się mi. w St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych  i Rožaje w Czarnogórze.

Przy studni obowiązkowe zdjęcie. Widok dziewczyn owiniętych chustami i bez chust, robiących sobie wspólne selfie to nic dziwnego, jak wspomniałam, religia tutaj nie jest powodem do różnic. Cudowne są to widoki! 

Karmienie gołębi pod studnią w Sarajewie to punkt obowiązkowy programu.

Ze studni można napić się wody, jest bezpieczna i zdatna do picia. Podobno napicie się wody ze studni w Sarajewie gwarantuje, że nigdy nie zapomnisz Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.

Baščaršija Sarajewo

Baščaršija to kolejna atrakcja Sarajewa, znajdująca się na Starówce. Jest to dawny targ, a w zasadzie nadal funkcjonuje jako targ, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Został zbudowany na planie okręgu, a jego centralnym punktem jest wspomniana wcześniej studnia Sebilj. Plac zabudowany jest kramami, z których wiele ma swoje wewnętrzne atria, w których funkcjonują dzisiaj kawiarnie lub sklepy. Obiekty służyły i w pełni służą do dziś handlowi. 

Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Kupicie tutaj pamiątki z Sarajewa. Wyroby z ceramiki, dywany, lampy, buty, wełniane ubrania, tradycyjne tygielki do kawy (w Sarajewie kupicie te oryginalne, ręcznie wykonane) i naczynia. Osobiście skusiłam się na ceramiczne podkładki pod kubki, sporej wielkości, kosztowały około 10 zł za sztukę, podobno ręczna robota.  

Znajduje się tu jeden z największych przystanków tramwajowych Sarajewa (jeśli jesteś z dużego miasta, to nie zwrócisz na to uwagi, całe Sarajewo ma tylko 6 linii), a także kantor w którym wymienicie nawet złotówki na marki, walutę Bośni i Hercegowiny (chociaż polecam zaopatrzyć się w tą kartę wielowalutową).

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Wieczny Płomień

Znajduje się na końcu deptaku prowadzącego ze Starego Miasta Sarajewa, wyraźnie zauważymy tą granicę, przekraczając punkt Spotkania Kultur zaznaczony na drodze. Wieczny Ogień to pomnik znajdujący się przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej. Płonie prawie nieprzerwanie od 1946 roku. 

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Markale Targ w Sarajewie

W takich krajach jak BIH aż chce się spróbować wszystkich lokalnych wyrobów i smaków. Najlepszymi miejscami dla mnie zawsze są targowiska. Targ znajduje się w samym centrum, znajdziesz go w pięknym budynku oraz w klasycznej postaci, jedynie z zadaszeniem. Targ Markale ma niestety, swoją ciemną historię wojenną, o czym świadczą tablice pamiątkowe na budynku, oraz na ścianach targowiska. Wydarzenia te zostały nazwane “Masakrami Markale”, a druga z nich przeważyła o ostatecznej ingerencji NATO w konflikt (chociaż tu również zdania są podzielone, a podejrzenia o prowokację i ustawkę bardzo głośne, pomimo śmierci wielu niewinnych ludzi).

Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.

Meczety w Sarajewie

Celowo napisałam meczety, ponieważ tych nie brakuje! W zasięgu wzroku i bez zbędnego wysilania się naliczyłam 8 minaretów (wieża przy meczecie), widocznych z balkonu wynajętego mieszkania. Dwa znajdowały się bardzo blisko, do tego stopnia, że wieczorne nawoływanie do modlitwy towarzyszyło naszemu zasypianiu. Mówiąc szczerze, to był ten moment, w którym odczuwanie Sarajewa uderzyło w głębokie tony. Nie przepadam za głosem muezinów, ale w tym wypadku stanowił kropkę nad “i”, po dniu zwiedzania Sarajewa. 

Meczety w centrum Sarajewa, które możesz zobaczyć, pod warunkiem odpowiedniego ubioru i zachowania z poszanowaniem ichniejszej wiary i kultury, to zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega, z charakterystyczną studnią na placu przed meczetem oraz Baščaršijska džamija. Naprzeciw meczetu Gazi Husrev-bega znajduje się zabytkowa muzułmańska szkoła religijna Medresa Seldžukija.

Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście.
Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście.

Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie

Pozostając w centrum Sarajewa i przy budowlach sakralnych, zobaczycie tu także znaną katedrę katolicką pod wezwaniem Serca Jezusowego. Katedra znajduje się przy głównym deptaku, a jej sąsiedztwo czyli meczety, cerkiew oraz synagoga, mogą zaskoczyć. Sarajewo nazywane również europejską Jerozolimą, znajduje odzwierciedlenie w bliskości świątyń, połączeniu kultur i współistnieniu wielu wyznań w jednym miejscu. 

Katedra powstała w 1884-1889 według projektu architekta Josipa Vancaša, w stylu neogotyckim z dwiema dzwonnicami i rozetą nad wejściem. Była pierwszą rzymskokatolicką katedrą w Sarajewie, od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII wieku. 30 kwietnia 2014 roku przed kościołem odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II.

Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.

Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie

To prawosławna cerkiew, należąca do Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie to największa cerkiew Sarajewa, jednocześnie jedna z największych na Bałkanach. Budowla tej  trójnawowej bazyliki z pięcioma kopułami w stylu neobarokowym, według projektu Andreia Damjanowa została ukończona w 1874 roku. 

Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.

Synagoga w Sarajewie

W Sarajewie funkcjonują dwie (czynne!) synagogi. Najstarsza zwana Starą Synagogą, znajduje się przy ulicy Velika Avlija. Do czasu wybuchu II wojny światowej była najważniejszym centrum kultury i religii sefardyjskich Żydów na Bałkanach. Synagoga powstała w 1581 roku, po czym dwukrotnie spłonęła i została odbudowana. W czasie II wojny światowej została zdewastowana, a władze nie przywróciły jej statusu religijnego, lokując tu Muzeum Żydowskie oraz Sarajewskie. W 2004 roku przywrócono synagodze jej pierwotną funkcję, a obrzędy są odprawiane w większe święta żydowskie. 

Druga funkcjonująca synagoga w Sarajewie pochodzi z 1902 roku. Została zbudowana  dla Aszkenazyjczyków skupionych w sarajewskiej gminie żydowskiej. Synagoga ucierpiała w czasie II wojny światowej, a także w czasie wojny Bośniackiej w latach 90tych. W czasie tej drugiej mieszkający tu Żydzi wyjechali, zostawiając budynek bez opieki, ratując kolejny raz swoje życie. Po zakończeniu oblężenia Sarajewa część z nich powróciła do swoich domów, a w synagodze zaczęły odbywać się nabożeństwa. Obecnie modlą się w niej zarówno Żydzi aszkenazyjscy i sefardyjscy.

Piękny budynek w stylu neomauretańskim, zbudowany na planie prostokąta, przez lokalizację i ciasną zabudowę, sprawia wrażenie jakby został wpasowany ciasno w inne zabudowania. W narożnikach synagogi znajdują się wieże zakończone kopułami z iglicami, na których widnieje gwiazda Dawida. Przy wejściu znajduje się kamienny pomnik w kształcie menory, upamiętniający 400-lecie osadnictwa Żydów w Bośni i Hercegowinie.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.

Cmentarz Żydowski w Sarajewie

Niestety nie starczyło nam czasu na jego zobaczenie, niemniej umieszczam go w tym zestawieniu, abyście wpisali go na swoją listę miejsc wartych zobaczenia w Sarajewie. Cmentarz Żydowski w Sarajewie jest drugim najstarszym cmentarzem żydowskim w Europie, najstarszy znajduje się w czeskiej Pradze. Znajduje się pomiędzy dzielnicami Kovačići i Grbavica (Novo Sarajevo), przy Drodze Młodych Muzułmanów (Put Mladih Muslimana). Położony jest na stoku góry Trebević, przez co stanowił strategiczny punkt w czasie wojny Bośniackiej, jako idealne miejsce dla strzelców wyborowych. Prawdopodobnie stąd padł pierwszy śmiertelny strzał, w którym zginęła studentka medycyny, jako pierwsza ofiara wojny. Snajperzy ostrzeliwali stąd domostwa i centrum Sarajewa. Wycofując się zaminowali teren. Cmentarz został oczyszczony z min w 1996 roku.

Powstanie cmentarza datowane jest na 1630 rok, a najstarsze nagrobki znajdują się w górnej części. Przy dolnym wejściu stoi eklektyczna kaplica przedpogrzebowa, a w pobliżu aszkenazyjska kostnica. Na cmentarzu znajduje się pomnik ofiar terroru hitlerowskiego. W 1962 powstało większe mauzoleum ofiar, autorstwa Zlatko Ugljena. Od 1966 roku nie odbywają się pochówki.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.

Alifakovac i  Kovači - Muzułmańskie Cmentarze w Sarajewie

Cmentarze stanowią aż ¼ powierzchni Sarajewa, przez co mamy wrażenie, że są wszędzie, bo w istocie są. Arabskie cmentarze mają charakterystyczne nagrobki, a w zasadzie stele, należące do wielu zasłużonych obywateli Sarajewa, najczęściej śnieżnobiałe i wysokie, przez co kontrastują z otaczającymi je zabudowaniami i miastem samym w sobie. Część nagrobków nich posiada kamienne baldachimy. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy muzułmańskich w mieście. 

Cmentarze nadają miastu oryginalnego klimatu, chociaż dla mieszkańców przypominają o straconych podczas wojny bliskich. Bliskich, którzy ginęli w kolejce po żywność, po wodę, przy codziennych czynnościach, dlatego że wychylili się z domu, lub wyszli na nie tą ulicę, za wolno biegli lub jechali… Setki tysięcy osób, po których zostały nagrobki i wolne Sarajewo.

Obok cmentarza muzułmańskiego Kovači przechodziliśmy w drodze do centrum. Położony na wzgórzu (a jakże, jesteśmy w Sarajewie!) dla nas był w zasadzie “w połowie”, ponieważ mieszkaliśmy w o wiele wyżej położonych domostwach (niemal ostatnich!). Na tym cmentarzu pochowany jest pierwszy prezydent Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.

Ze wzgórza nad cmentarzem rozciąga się przepiękny widok na miasto, gromadzą się tutaj turyści i lokalni na piękne zachody słońca nad Sarajewem, w znajdującej się nieco wyżej Żółtej i Białej Twierdzy. Przy Żółtej Twierdzy funkcjonuje kawiarnia, także jest idealne miejsca na popołudniową kawę z widokiem na Sarajewo.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Multimedialne Centrum Pamięci Kovači z zewnętrznym teatrem i memoriałem, a także wystawą muzealną poświęconą pierwszemu prezydentowi niepodległej Bośni i Hercegowiny. Tuż obok CPK znajduje się historyczny obiekt, a mianowicie brama murów miejskich Sarajewa.

W prawie lustrzanym odbiciu, po drugiej stronie rzeki znajduje się położony znacznie wyżej, cmentarz Alifakovac.

Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.

Most Łaciński w Sarajewie

Osmański most na rzece Miljacka w Sarajewie, który zasłynął (o ile można tak powiedzieć) podczas zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 roku. Wydarzenie to zostało uznawane za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.

Most Łaciński w Sarajewie został ufundowany przez kupca Abdullaha Agę Brigę w 1798 roku. Powstał w miejscu poprzedniego mostu drewnianego i kolejnego kamiennego (zniszczonego podczas powodzi na początku XVIII wieku). 

Ratusz Miejski w Sarajewie

Bardzo ładny rzucający się w oczy budynek, znajdujący się tuż przy rzece, w centrum miasta. Budynek powstał w 1895 roku wg projektu Aleksandera Wittka, a następnie przebudowany przez Ćirila Ivekovića w formach neomauretańskich. Gmach miejskiego ratusza w Sarajewie widzimy aktualnie w odbudowanym stanie. Podczas wojny w 1992 roku w znajdującej się tu Bibliotece Narodowej spłonęły bezcenne manuskrypty, około 90% cennych, zgromadzonych w bibliotece zbiorów ksiąg.

Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.

Przekorny Domek w Sarajewie

Przekorny Domek w Sarajewie to (nie)zwykły budynek mieszkalny, nie pod względem architektury ale swojej historii. Zlokalizowany jest na starym mieście w Sarajewie, nad rzeką Miljacką, w pobliżu Baščaršiji, ale czy tu pozostanie? Podobno historia lubi się powtarzać, a ten dom wie o tym doskonale!

To tradycyjny bośniacki dom, który stał się atrakcją turystyczną Sarajewa dzięki swojej zabawnej historii. Podobno podczas budowy meczetu Hadž (Hadžijska džamija), właściciel dom nie zgodził się na jego wyburzenie, pomimo że miejsce w którym stał dom, wybrano na miejsce powstania nowego meczetu. Stanęło na tym, że dom przeniesiono na drugą stronę rzeki. 200 lat później, władze Sarajewa zdecydowały, aby w miejscu na którym stoi dom, zbudować gmach ratusza. Tym razem prawnuk właściciela domu, tradycyjnie nie zgodził się na wyburzenie domu, ale wyraził zgodę na przeniesienie. Dom został ponownie przeniesiony, niemal w pierwotne miejsce, w sąsiedztwie meczetu, od którego zaczął swoją wędrówkę po Sarajewie.

Na parterze budynku znajduje się restauracja. Pradziadek zadbał o dobry marketing.

Krwawe Róże w Sarajewie- Róże Sarajewskie

Spacerując po Sarajewie możecie natknąć się na tzw. Krwawe Róże czy też Róże Sarajewskie. Są to miejsca, w których w czasie wojny wybuchały moździerze, czy też innego rodzaju materiały wybuchowe, zabijając minimum 3 osoby. Wybuch pozostawiał ślady w powierzchni drogi, które po wojnie zalano mieszanką żywicy w kolorze czerwonym. Kształt ma przypominać różę, stąd wzięła się ta nazwa, chociaż moja wrażliwość podpowiada mi plamę krwi, a Krwawe Róże idealnie oddają ten obraz. 

Sarajewskie Róże przypominają o tych tragicznych wydarzeniach, choć mieszkańcy przechodzą obok nich niepostrzeżenie, to ludzie na ulicach Sarajewa noszą w sobie niesamowitą wartość życia i doceniania każdego dnia.

Część z nich jest już mocno uszkodzona i wytarta przez czas, ale miasto systematycznie odnawia te miejsca, zwłaszcza w centrum.

Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.

Wioska olimpijska z 1984 roku

Olimpiada w Sarajewie odbyła się w 1984 roku. W igrzyskach wzięło udział 1273 zawodników pochodzących z 49 krajów. Było to ogromne wydarzenie i sukces, jak na tak niewielkie miasto. 

W czasie wojny wioska stała się jednym z pierwszych miejsc, w których rozpoczęto prowizoryczne pochówki ofiar wojny domowej. 

Co prawda do dzisiaj możemy zobaczyć pozostałości po olimpijskiej wiosce w Sarajewie, to mając nieco więcej czasu można tu zajrzeć. Stadion został odnowiony, a zaraz po wojnie domowej zagrało tu U2 w 1997 roku. Do dzisiaj odbywają się tu koncerty i duże wydarzenia. 

Charakterystycznym elementem jest niewątpliwie tor bobslejowy, znajdujący się na wzgórzach Trebević

Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.

Zdjęcie zrobiłam z balkonu wynajętego mieszkania. Rezerwując nocleg w Sarajewie przejrzałam mój ulubiony airbnb, a to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Sarajewo Kolejka na Trebević

Od 2018 roku funkcjonuje odnowiona kolejka na wzgórze Trebević. Zaliczana do atrakcji turystycznych Sarajewa, gondola zawiezie nas na wzgórze, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę miasta, a także możemy dostrzec tor bobslejowy z góry. Trudno nie odnieść się do wojny, zresztą co tu dużo pisać, każda osoba na ulicy w wieku powyżej 20 lat pamięta wojnę, a opuszczone budynki, których właściciele zginęli lub wyjechali nie dają zapomnieć, ślady po kulach w elewacji nie dyskutują z przechodniem, podobnie jak cmentarze pełne nagrobków z datami 92-95.

Wjeżdżając na górę (lub wchodząc) trzeba wiedzieć, że pierwotna kolejka była jedną z większych atrakcji Sarajewa, a mieszkańcy spędzali na wzgórzu wolny czas. W czasie wojny góra stała się miejscem, z którego strzelali snajperzy, bazą artyleryjską, terenem pełnym min i niewybuchów (do dziś uważajcie gdzie wchodzicie na tym terenie, tutaj wyjątkowo nie polecam bawić się we Włóczykija). 

Trebević odzyskuje dzisiaj swój dawny charakter, zaprasza mieszkańców i turystów, na wypoczynek, na zachody słońca, na wspomnienia dawnego Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.

Muzea w Sarajewie

Wielbiciele takich atrakcji jak muzea znajdą coś dla siebie. Muzea w Sarajewie, które warto odwiedzić, to niestety znów te związane z wojną i historią Bośni i Hercegowiny. Osoby wrażliwe mogą czuć się mocno obciążone wystawami, filmami i zdjęciami. Muzea w Sarajewie:

 • Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny
 • Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny 
 • War Childhood Museum w Sarajewie
 • Tunel Nadziei 
 • Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości 1992-1995 
 • Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny 
 • Ars Aevi muzeum sztuki współczesnej w Sarajewie

Co jeszcze warto zobaczyć w Sarajewie?

Z obowiązkowych punktów na mapie Sarajewa warto zobaczyć obecny budynek parlamentu, hotel Holiday Inn wybudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, który w czasie wojny stanowił bazę dla zagranicznych dziennikarzy, a także Aleję Snajperów. Wszystkie te punkty znajdują się blisko siebie, a wjeżdżając do Sarajewa na pewno je zauważysz. 

Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.
Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.

Sarajewo w mediach i kulturze

Ten nietypowy punkt wtrącam tu, na samym końcu. O ile masz jeszcze chwilę czasu przed zwiedzaniem Sarajewa to proszę Cię, poczytaj o jego historii, zobacz film dokumentalny, albo chociaż ten teledysk z autentycznymi zdjęciami, nagrany przez U2 pt. “Miss Sarajevo”, bo tak - w czasie wojny odbyły się wybory Miss Sarajewa. Na podstawie historii wojny domowej w BIH powstało sporo filmów dokumentalnych, a także inspirowanych np. polski film “Psy 2”.

Starałam się zachować przewodnikowy ton tego postu, chociaż jak zapowiadałam, niekoniecznie mi się to udało. Czytając go ponownie chętnie wtrąciłabym tu i ówdzie emocjonalny komentarz, ale wolę zostawić Was z Sarajewem sam na sam. Obiecaj mi jednak, że wrócisz tu podzielić się swoimi odczuciami, po wizycie w tym niezwykłym miejscu na ziemi. 

Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Polecane posty :

 1. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 2. Chorwacja Dubrownik atrakcje, plaże, noclegi, ceny, zdjęcia. Co zwiedzić w Dubrowniku?
 3. Atrakcje Praga. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 4. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Artykuł Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/feed/ 0
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/ https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/#comments Tue, 17 Sep 2019 20:49:35 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22093 Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Druga co do wielkości aglomeracja miejska w Hiszpanii, szósta w Europie. Powstała w czasach panowania Rzymian, a ich ślady odnajdziemy do dziś w stolicy Katalonii. Barcelona położona jest nad morzem śródziemnym, co w moich oczach czyni ją miastem w czołówce mojej subiektywnej listy ulubionych […]

Artykuł Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Druga co do wielkości aglomeracja miejska w Hiszpanii, szósta w Europie. Powstała w czasach panowania Rzymian, a ich ślady odnajdziemy do dziś w stolicy Katalonii. Barcelona położona jest nad morzem śródziemnym, co w moich oczach czyni ją miastem w czołówce mojej subiektywnej listy ulubionych miejsc. W Barcelonie znajdziesz to, czego potrzebujesz zarówno w wakacje jak i przedłużony weekend. W tym poście znajduje się lista (subiektywna) miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Barcelonie. Listę ta jest idealna do zastosowania podczas pobytu w Barcelonie na weekend.  

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Barcelona na weekend

Jeśli zastanawiasz się czy zwiedzanie Barcelony w weekend jest możliwe, to od razu podpowiadam, tak jest możliwe, ale nie zobaczysz wszystkiego. Barcelona to duże miasto, a na jego zobaczenie potrzeba optymalnie 4-7 dni. W weekend możemy zobaczyć flagowe zabytki i liznąć nieco klimatu tego miasta, będziemy musieli wybierać, a poniższa lista mam nadzieję, że Ci w tym pomoże. 

Barcelona tanie loty

Tanie loty do Barcelony z Polski oferują tanie linie lotnicze, z kilku miast. Bez większego problemu złapiesz bilety w okolicy 89 zł w jedną stronę, z około 1-2 miesięcznym wyprzedzeniem. Dla ułatwienia możesz sprawdzić opcje różnych przewoźników w wyszukiwarce lotów.

Transfer lotniskowy możesz zarezerwować tutaj.

Barcelona noclegi

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu, dlatego polecam sprawdzać obie opcje i wybrać tą, która najbardziej odpowiada. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki.

Barcelona komunikacja

Barcelona jak na swoje rozmiary, jest bardzo dobrze skomunikowana. Komunikacja miejska działa bez zarzutu, zwłaszcza metro. Dojedziemy nią do najważniejszych atrakcji. Polecam kupić bilet czasowy lub na np. 10 przejazdów. Dzięki korzystaniu z komunikacji miejskiej oszczędzimy sporo czasu na zwiedzanie miasta. Bilety na transport publiczny kupisz online tutaj.

Podobnie jak w każdym turystycznym mieście, funkcjonują tu piętrowe autobusy turystyczne, przemieszczające się między atrakcjami Barcelony. Bilet na autobus hop-on-off możesz kupić online tutaj. Pozwala on na nielimitowaną ilość przejazdów z dowolnych punktów, dodatkowo mamy opcję audiobooka, który opowiada nam o zabytkach podczas podróży. Przyda się zwłaszcza na wypadek gorszej/gorącej pogody lub chęci odpoczynku.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Barcelona waluta

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro. Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Barcelona ceny atrakcji

Ceny atrakcji w Barcelonie mogą przyprawić o zawrót głowy, ale biorąc pod uwagę że mamy przysłowiowy weekend w Barcelonie i nie jesteśmy w stanie wejść wszędzie, to nie odczujemy tego tak dotkliwie. Niestety niemal za każdą atrakcję będziemy musieli zapłacić od kilku do kilkudziesięciu euro.

Ba! Do większości atrakcji najlepiej zarezerwować bilety online, i to na kilka tygodni przed wizytą, bo na miejscu możemy biletów już nie kupić na nasz pobyt, a stanie w kolejkach zje sporą część naszego cennego czasu na zwiedzanie Barcelony.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do największych atrakcji Barcelony, bez kolejki, z priorytetowym wejściem, z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie. 

Pod poszczególnymi atrakcjami dodam odnośniki do zakupu biletów online dla ułatwienia.

Jeśli planujesz gruntowne zwiedzanie Barcelony to warto pomyśleć o karcie Barcelona citypass, która gwarantuje zniżki i darmowe wejścia do kilkunastu muzeów, darmowy transport miejski, atrakcje Barcelony ze zniżkami. Karnet można kupić w wersji 2-5 dniowej. Pełny zakres karty możesz sprawdzić tutaj.

Barcelona na weekend. Moje subiektywne top atrakcje Barcelony.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Sagrada Familia

Jak zaczynać, to z przytupem. Symbol i największa atrakcja Barcelony. Secesyjna bazylika Sagrada Familia jest nadal nieukończona, a planowane zakończenie budowy ma nastąpić  w 2026 roku, w 100 rocznicę śmierci jej projektanta mistrza Gaudiego. Przepiękny, wyjątkowy, nie dający się z niczym porównać kościół, to zwieńczenie i największe dzieło Antoniego Gaudiego, którego twórczość stała się wizytówką Barcelony. 

Sagrada Familia zachwyca od zewnątrz, a także swoim wnętrzem, w  którym gra świateł i kolorów z witraży tworzy niepowtarzalny klimat. Zdobienia, oryginalne formy i rzeźby, a także ciągłe odniesienie do natury jest widoczne w każdym elemencie kościoła. 

Do zwiedzania udostępniona jest również wieża widokowa, na którą częściowo wjedziemy windą. Z wieży rozciąga się widok na panoramę Barcelony.

Wstęp do bazyliki oraz na wieżę jest płatny, a bilety najlepiej zarezerwować z dużym  wyprzedzeniem online.

Bilet priorytetowy do Sagrada Familia z wieżą + audioprzewodnik rezerwuj tutaj.

Bilet priorytetowy do Sagrada Familia z przewodnikiem rezerwuj tutaj.

W przypadku braku biletów na dany termin, przejrzyj pozostałe oferty z biletami na tej stronie.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Casa Mila i Casa Batllo

Dwa budynki mieszkalne zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, dla ówczesnych ludzi biznesu. Budynki oddalone są od siebie o około 500 m. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, charakterystyczne dla Gaudiego połączenia z naturą, kształty,  indywidualność każdego dzieła przyciąga uwagę z daleka. Casa Batllo znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bilet do Casa Batllo zarezerwujesz tutaj.

Bilet do Casa Mila zarezerwujesz tutaj.

Zobacz również: Casa Vicens projektu Gaudiego - bilet wstępu bez kolejki.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Park Güell

Park słynie z charakterystycznych mozaikowych rzeźb i tworów, które zaprojektował Gaudi. Jeśli byliście w Kijowie, to podobne rzeźby można zobaczyć na ulicy imitującej ten park tzw. Aleja Pajzażowa w Kijowie.

Park zaprojektowany przez Gaudiego wraz ze znajdującymi się tutaj budynkami, przypominającymi trochę domki z piernika, miał być osiedlem dla bogaczy, a raczej bogatej burżuazji. Niestety cały projekt nie został ukończony.

W parku znajdują się mi.: brama wejściowa z dwoma pawilonami, niesamowite schody wejściowe do pawilonu, sala kolumnowa (miał tu funkcjonować targ), mozaikowa trasa nad pawilonem kolumnowym tzw. teatr grecki. Sam Gaudi mieszkał przez pewien czas w budynku, w którym aktualnie znajduje się muzeum artysty. Park znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Do parku najlepiej dojechać miejskim transportem lub autobusem, który jest w cenie biletu wstępu do parku. Część parku jest dostępna do bezpłatnego zwiedzania. 

Bilet do Parku Guell online możesz kupić tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Ulica La Rambla w Barcelonie

Najbardziej znana ulica Barcelony. Długa i szeroka na kilometr, tworzy zatłoczony deptak na którym znajdziesz dosłownie wszystko, od straganów z kwiatami i pamiątkami po restauracje, kawiarnie i nielegalny hazard. Oprócz swojej popularności cieszy się niechlubną sławą częstych kradzieży. Tutaj selfie może skończyć się wyrwaniem telefonu, nie zostawiaj też niczego na stoliku kawiarnianym, ani nie wieszaj torebki na krześle. 

La Rambla w Barcelonie, należy do przewodnikowych miejsc, w których być trzeba. Moim zdaniem ratuje ją jedynie to, że w pobliżu znajdują się inne, warte uwagi atrakcje Barcelony, a La Ramblę można przejść niejako przy okazji. 

Ulica znajduje się w dzielnicy Barri Gotic, do której czeluści możemy zajrzeć i przepaść, najlepiej bez zegarka i listy zabytków. La Rambla poprowadzi nas z Placa de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. W sąsiedztwie La Rambla zajrzyjcie do Palacio de la Virreina (Pałac Wicekrólowej), targowiska La Boqueria i teatru El Liceu. 

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Dzielnica Barri Gotic Barcelona

Dzielnica Barri Gotic Barcelona (której częścią jest La Rambla), to gotycka dzielnica Barcelony. W jedną chwilę możesz przenieść się do średniowiecznego miasteczka, wąskich, klimatycznych uliczek, wypełnionych kawiarniami i restauracjami. 

Znajduje się tu Katedra Barcelońska, w pobliżu której można kupić wyrobu ze skóry i biżuterię, wyrabianą przez lokalnych rzemieślników. Na Placa del Pi w weekendy odbywa się targ sztuki. 

Sama dzielnica datowana jest na dużo wcześniejsze czasy niż średniowiecze, o czym świadczą pozostałości z czasów rzymskich tj. fragmenty pierwszych murów miejskich z IV wieku. Większośc dzielnicy wyłączona jest z ruchu samochodowego,  wyłączeniem transportu publicznego i taksówek. 

W ramach Barri Gotic znajduje się dawna dzielnica żydowska El Call.

Najważniejsze zabytki Barri Gotic to: 

 • katedra św. Eulalii
 • Bazylika La Mercé
 • pozostałości świątyni Augustusa
 • kawiarnia Els Quatre Gats
 • Pałac Rządu Katalonii
 • Carrer del Bisbe znana uliczka w Barri Gotic z “przewiązką” między budynkami

Zwiedzanie dzielnicy Barri Gotic z przewodnikiem zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

La Boqueria targ w Barcelonie

Znajdująca się w pobliżu Barri Gotic hala targowa, jedna z najbardziej znanych i odwiedzanych zarówno przez turystów jaki i lokalnych. La Boqueria to bazar miejski, na którym zobaczysz, a przede wszystkim zjesz w Barcelonie typowo hiszpańskie potrawy, przekąski, tapasy (małe przekąski), świeże owoce, owoce morza, suszone mięso i wędliny, sery. W hali funkcjonują restauracyjki, w których możesz zjeść świeżo przygotowane potrawy.

Smaki, zapachy i kolory sprawią, że trudno będzie wyjść z tego miejsca, zwłaszcza jeśli jedzenie i lokalne smaki mają dla Ciebie znaczenie podczas podróży.

Jeśli masz trochę więcej czasu lub wolisz zwiedzać alternatywnie to wybierz się na Encants (Mercat dels Encants), gdzie znajduje się największy Pchli Targ w Barcelonie! Tam również dobrze zjesz.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Pałac Muzyki Katalońskiej w Barcelonie

Zlokalizowany w centrum Barcelony Pałac Muzyki Katalońskiej to jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Zbudowany w latach 1905-1908 przez  Lluisa Domènecha i Montanera. Sala zaprojektowana jest pod koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej, a także śpiew. Dzisiaj możemy wybrać się do Pałacu Muzyki Katalońskiej na koncerty muzyki poważnej, a także rozrywkowej.

Od 1997 roku audytorium znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejcie na uwadze ten budynek zwiedzając Barcelonę, zwłaszcza że znajduje się w centrum i nie wymaga specjalnej trasy. Dla kulturomaniaków koncert w tym miejscu będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Bilety wstępu z przewodnikiem możesz kupić online tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Park Ciutadella i Łuk Triumfalny w Barcelonie

Piękny i duży park w Barcelonie! Idealne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Wśród zieleni i wody możesz odpocząć na ławce, na trawie, popływać łódką po niewielkim stawie, udać się do zoo. Na terenie parku znajduje się nietypowy jak na park obiekt urzędowy, a mianowicie Parlament Katalonii. 

Przed wejściem do parku, przy rozpoczęciu Passeig de Lluís Companys i zakończeniu Passeig de Sant Joan, znajduje się piękny Łuk Triumfalny, wysoki na 30 metrów. Warto przejść tą drogą i zobaczyć ten wyjątkowy zabytek z 1888 roku.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Montjuic Żydowskie Wzgórze w Barcelonie

Montjuic to wzgórze o wysokości 173 m n.p.m, które w swojej bytności służyło za fortyfikacje, widziało liczne publiczne egzekucje, więziło politycznych więźniów, oraz gościło letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. 

W znajdującym się tu Pałacu Palau Nacional swoją siedzibę ma Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej, w którego zbiorach  zobaczymy malarstwo i rzeźbę katalońską. Bilety do Muzeum zarezerwujesz online tutaj.

Na szczyt wzgórza można dowiezie Cię kolejka linowa, połączona z portem Barcelona. Od strony portu wzgórze zakończone jest pionowym klifem, dzięki czemu port z tej perspektywy wygląda imponująco. Bilet na kolejkę zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

W podnóża Montjuic znajduje się znany kompleks fontann La Font màgica czyli Magiczna fontanna. Warto wybrać się tutaj wieczorem na pokaz fontann, o ile lubicie tego typu atrakcje. Pokazy odbywają się od 20/21 w zależności od pory roku i trwają przez około godzinę, koniecznie sprawdź w jakie dni odbywają się pokazy zanim się tu wybierzesz (pewniaki to czwartek-sobota). 

Wybierając się na wzgórze Montjuic warto uwzględnić po drodze Plac Hiszpański,  jeden z głównych placów w Barcelonie Placa d'Espanya.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Tibidabo Barcelona

Tibidabo to najwyższe ze wzgórz Barcelony mierzące 500 m.n.p.m., z pięknym widokiem na miasto (a jakże!). Oprócz panoramy Barcelony, atutami tego miejsca są niewątpliwie znajdujący się tu ponad 100 letni park rozrywki oraz kościół Temple de Sagrat Cor (Kościół Najświętszego Serca). Całość stanowi widok jak z bajki. Jeśli czas pozwala, to koniecznie się tutaj wybierz!

Bilet wstępu do parku rozrywki Tibidabo zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Bunkers del Carmel punkt widokowy na Barcelonę

Darmowy punkt widokowy na Barcelonę, który spodoba się wielbicielom alternatywnego zwiedzania. Schodzą się tutaj zarówno mieszkańcy jak i turyści. Bunkers del Carmel znajduje się niedaleko Parku Guell, także warto pomyśleć o nim przy planowaniu zwiedzania Barcelony. Wschód i zachód słońca z widokiem na Barcelonę i to całkowicie za darmo jest na wyciągnięcie ręki.

Barceloneta plaża w Barcelonie

Barceloneta to nazwa dzielnicy, ale też najsłynniejszej plaży w Barcelonie. Dawna dzielnica portowa, zamieszkana przez rybaków, marynarzy i “ludzi morza” w szerszym pojęciu. Swoją dzisiejszą formę zawdzięcza głównie Igrzyskom Olimpijskim, przed którymi została mocno przebudowana. 

Plaża Barceloneta w Barcelonie kojarzy mi się zawsze z teledyskiem Shakiry do piosenki “Loca”. Długa promenada, szeroka, złota plaża i charakterystyczny kształt hotelu W Barcelona, niczym z Dubaju. Plaża Barceloneta znajduje się blisko głównych zabytków, jest zlokalizowana blisko centrum miasta, także dotarcie tutaj nie będzie problemem, a możliwość wsłuchania się w szum morza w Barcelonie zdecydowanie wygrywa dla mnie z wieczorną imprezą. 

Barceloneta przylega do Portu Olimpic, nowoczesną mariną, powstałą rzecz jasna w czasach Igrzysk z 1992 roku. Dalej dojdziemy do kolejnych piaszczystych plaż Barcelony: Platja Nova Icaria oraz Platja del Bogatell.

W okolicy Barceloneta znajdziecie targ Mercat de la Barceloneta, na którym można kupić mi. świeże owoce morza.

Jeśli będzie Ci za ciepło, lub lubisz wyjątkowe atrakcje, to na plaży czeka na Ciebie lodowy bar, z temperaturą -5 stopni. W cenie kurtka, rękawiczki i drink. Wstęp możesz zarezerwować tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Stadion w Barcelonie Camp Nou

Stadion piłkarski Camp Nou w Barcelonie, to stadion na którym rozgrywa mecze FC Barcelona. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób, co czyni go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie! Oczywiście to propozycja dla fanów piłki, ale jeśli macie więcej czasu to warto zobaczyć ten stadion i muzeum, które się w nim znajduje. Stadion jest udostępniony do zwiedzania, a bilety zarezerwujesz online tutaj.

Polecane posty :

 1. Polacy w Hiszpanii, czyli życie jak w Madrycie!
 2. Madryt atrakcje. Co warto zwiedzić w Madrycie? Madryt na weekend.
 3. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 4. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Artykuł Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/feed/ 1
Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/ https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/#respond Wed, 11 Sep 2019 20:09:23 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22059 Ciao Bolonia! Miasto w czołówce włoskich citybreaków, stolica regionu Emilia-Romania, z bezpośrednimi lotami z Polski, w dodatku tanimi. Bolonia to miasto tłuste, czerwone i mądre… że co? Że tak! Bolonia uważana jest za miasto z najlepszą włoską kuchnią, czerwony kolor kojarzy się z sosem pomidorowym, oh wait, nie z sosem tylko kolorem dachów i czerwoną […]

Artykuł Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Ciao Bolonia! Miasto w czołówce włoskich citybreaków, stolica regionu Emilia-Romania, z bezpośrednimi lotami z Polski, w dodatku tanimi. Bolonia to miasto tłuste, czerwone i mądre… że co? Że tak! Bolonia uważana jest za miasto z najlepszą włoską kuchnią, czerwony kolor kojarzy się z sosem pomidorowym, oh wait, nie z sosem tylko kolorem dachów i czerwoną cegłą, a mądrość z najstarszym, prestiżowym Uniwersytetem Bolońskim. Bolonia to prawdopodobnie  jedyne miasto, w którym nigdy nie zmokniesz, ale o tym niżej. Zapraszam na praktyczny przewodnik po Bolonii!

Bolonia na weekend. Zwiedzanie Bolonii w dwa dni.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia tanie loty

Tanie loty z Polski do Bolonii oferują tanie linie lotnicze, z kilku miast w Polsce. Ceny zaczynają się tradycyjnie od 39zł za bilet w jedną stronę (poza sezonem letnim wystarczy rezerwacja miesiąc przed planowanym wylotem, aby taką cenę uzyskać). Bez problemu polecimy do Bolonii na weekend lub przedłużony weekend. Tanich lotów do Bolonii możesz poszukać w tej wyszukiwarce lub na bezpośrednich stronach przewoźników.

Bolonia noclegi

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu, dlatego polecam sprawdzać obie opcje i wybrać tą, która najbardziej odpowiada. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia ceny

Bolonia to miasto, które jest idealną mieszanką turystyki, lokalnego życia i życia studenckiego (swoją drogą, jeśli jeszcze studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej). Z jednej strony znajdziemy tu drogie restauracje, nastawione na sferę biznesową i turystykę, a z drugiej miejscówki, w których nie zrujnujemy portfela jednym obiadem, jeśli podpatrzymy gdzie bywają studenci(Piazza Giuseppe Verd i okolice). Kawałek pizzy czy tagliatelle al ragu, znane nam jako spaghetti bolognese to dania, które trzeba tu skosztować. Najczęściej do rachunku zostanie nam doliczona drobna opłata za nakrycie (koperto). W wielu miejscach możecie zamówić drinka, wino lub piwo, a przekąski bez ograniczeń są w cenie od 5 euro za całość (tortellini, makarony, oliwki, inne).

Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swoje standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Ceny atrakcji w Bolonii

Ceny za bilety wstępu do atrakcji w bolonii nie są tak wysokie jak w innych włoskich miastach. Kilka euro za wstęp to kwota, która nie różni się od ceny biletów do naszych, polskich muzeów. Biorąc pod uwagę, że Bolonia nie ma wielu takich miejsc, nie odczujemy tego w kieszeni, tak jak w Rzymie czy Wenecji.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Zwiedzanie Bolonii w weekend 

Bolonia jest idealną destynacją na weekend, jak i na dłuższy pobyt, jeśli chcemy zwiedzić okoliczne miasteczka, a także Florencję czy Mediolan. Warto pomyśleć i sprawdzić opcję powrotnego lotu np. z Mediolanu czy Wenecji, jeśli mamy więcej czasu niż 2-3 dni.

Bolonia to bardzo dobra destynacja, jeśli chcemy zwiedzić kilka znanych włoskich miast za jedną podróżą. W odległości mniej więcej godziny drogi pociągiem dojedziemy do Mediolanu lub Werony, w 1,5 godziny do Wenecji i Pizy, a w 40 minut z Bolonii do Florencji.

Zwiedzanie Bolonii nie zajmie nam więcej niż weekend. Bolonia znacznie różni się od Wenecji, Mediolanu czy Rzymu, w których ilość zabytków jest zbyt duża na jeden-dwa dni, jeśli chcielibyśmy zobaczyć je wszystkie. Zwiedzanie Bolonii to przyjemność spacerowania, połączona z dobry jedzeniem. Jeśli nie lubimy spacerować, to możemy skorzystać z miejskich rowerów i wzorem lokalnych mieszkańców zwiedzić Bolonię na rowerze, a tych jest tu bardzo dużo! 

Bolonia na weekend. Co zobaczyć w Bolonii?

Piazza Maggiore Bolonia

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale w Bolonii wszystkie drogi prowadzą na Piazza Maggiore. Nie musisz wiedzieć gdzie jest, prędzej czy później do niego dotrzesz. To główny plac Bolonii, otoczony średniowieczną i renesansową architekturą, a zarazem jeden z najstarszych placów używanych do dzisiaj we Włoszech.  Tutaj toczy się towarzyskie, kulturowe i historyczne życie mieszkańców i turystów. Przy placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bolonii, dlatego polecany jest jako najlepszy punkt do rozpoczęcia zwiedzania Bolonii. Okazałe pałace, ratusz, główna bazylikę i słynną fontannę Neptuna znajdziecie na tym placu. Przy placu znajduje się również Biblioteka Salabarosa z muzeum i stanowiskami archeologicznymi z fundamentami starego miasta Bolonii (wstęp jest darmowy).

Plac wypełniony jest kawiarniami, restauracjami i artystami ulicznymi. Jest to też jedno z droższych miejsc na mapie Bolonii, co warto wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz budżetowo.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Górująca nad miastem, znajdująca się przy placu Piazza Maggiore gotycka bazylika, która wielkością miała przewyższać Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Plan ten nie został jednak osiągnięty za sprawą papieża, który nie wyraził zgody, a także z braku finansów, które częściowo pokryły koszty budowy uniwersytetu. Ograniczenie finansów możemy zobaczyć również na fasadzie kościoła, która w ⅓ pokryta jest marmurem, a pozostała część czerwoną cegłą. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niedokończonej, lub przebudowanej, co zdecydowanie dodaje jej oryginalności i charakteru. 

Bazylika posiada aż 22 kaplice, liczy 132 metry długości i 60 metrów szerokości. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1390 roku, została poświęcona św. Petroniuszowi, biskupowi miasta w V wieku. W bazylice możemy zobaczyć i usłyszeć najstarsze funkcjonujące organy świata z 1476 roku.

W 2005 roku doszło do próby wysadzenia katedry przez islamskich fundamentalistów. Prawdopodobnie powodem zamachu było przedstawienie Mahometa wśród potępionych, ukazane na piętnastowiecznym fresku autorstwa Giovanni da Modena. Zamach został powstrzymany przez włoską policję. /wikipedia

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Fontanna del Nettuno - Fontanna Neptuna w Bolonii

Fontanna znajdująca się na Piazza del Nettuno w miejscu skrzyżowania się dwóch głównych dróg rzymskich, obok głównego placu miasta Piazza Maggiore. Jest to jeden z symboli Bolonii. Neptun został wyrzeźbiony w brązie przez Jean de Boulogne di Douai, popularnie nazywanego Giambologna, w 1564 roku wg projektu Tommaso Laureti.

Oprócz Neptuna, fontanna składa się z czterech nimf, symbolizujących największe rzeki świata (Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj). 

Neptun z Bolonii ma na swoim koncie kilka kontrowersji i skrywa kilka ciekawostek. Najważniejsze z nich to symbol marki Maserati, dla której inspiracją był trójząb Neptuna z Bolonii. Druga wiąże się z przyrodzeniem Neptuna. Władze kościoła nie wyraziły zgody na ich wielkość, dlatego rzeźbiarz wykorzystując perspektywę dopiął swego. Wystarczy stanąć w wyznaczonym miejscu na placu, a kciuk rzeźby zmienia się w “okazałą męskość”. Miejsce to oznaczone jest czarną płytką w chodniku, nazywaną „kamieniem wstydu”.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Wieże Due Torri w Bolonii

Bolonia w czasach średniowiecza była współczesnym Nowym Jorkiem. Wszystko za sprawą wież, które każda szanująca się rodzina stawiała w mieście. Do dziś pozostało około 20 takich wież, z czego najbardziej znane to Due Torri krzywe wieże: „Asinella” i „Garisenda”. Wieże stanowiły funkcję obronną, miały dawać schronienie w razie zagrożenia. 

Wieża Asinella jest dostępna dla zwiedzających. Bilety kupimy w kasie na placu Piazza Maggiore oraz online. Z wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Bolonii, jednak zanim będziemy go podziwiać, musimy przejść około 500 schodów. Jest to jeden z punktów widokowych w Bolonii. Wstęp kosztuje 3 euro.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Kościół Santo Stefano Bolonia

Uważany za jeden z najbardziej klimatycznych i najpiękniejszych w Bolonii, kościół znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Średniowieczna architektura i panująca tu atmosfera sprawiają, że czujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie. 

Kościół został zbudowany na ruinach pogańskiej świątyni poświęconej Izydzie, (egipska bogini płodności). Nazywany jest również Sette Chiese, czyli siedem kościołów, ponieważ w tym miejscu na przestrzeni wieków  powstał kompleks kościelny, złożony z takiej liczby świątyń. Wnętrze jednego z kościołów inspirowane jest Bazyliką Grobu Pańskiego z Jerozolimy, znajduję się tam również charakterystyczna czarna kolumna, która została przywieziona z Izraela, a jej wielkość podobno odzwierciedla wzrost Jezusa. 

Kompleks cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego w miesiącach letnich może być tu nieco tłoczno, ale pomimo to warto odwiedzić to miejsce. Być może przyciąga ich tutaj klimat i oryginalność tego miejsca, a być może jest to legendarna misa, w której Piłat miał umyć swoje dłonie od wydania wyroku śmierci na Jezusa. Czy misa jest autentyczna? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie osobiście, ale z pewnością dodaje temu miejscu tajemniczości i niezwykłości.

Wstęp jest darmowy, natomiast zbierana jest ofiara na utrzymanie kompleksu.

Jeśli mamy wystarczająco kondycji to możemy pokusić się o wejście na wieżę, po przebyciu około 500 stopni będziemy mogli popatrzeć na Bolonię z góry.

Na terenie kompleksu znajduje się kilka dziedzińców, na których możemy znaleźć odniesienie do biblijnych scen, odpocząć na ławce, poczuć klimat średniowiecznego miasteczka, a po zwiedzaniu wrócić na główny plac i usiąść w jednej z malutkich kawiarni.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najdłuższe na świecie Arkady w Bolonii

Jak wspomniałam na początku tego przewodnika, Bolonia to miasto w którym nie zmokniesz, ale też nie będziesz potrzebować przeciwsłonecznych kapeluszy w lecie. Bolonia to miasto z najdłuższymi arkadami na świecie, a ich długość to około 40 km! W sam raz na weekend w Bolonii, aby przejść całość (żarcik). 

Arkady miały swoje praktyczne zastosowanie, a mianowicie służyły jako podparcie dla wyższych pięter, kiedy Bolonia znacznie się “rozrastała” i brakowało powierzchni użytkowych w budynkach, a jednocześnie należało zachować swobodne przemieszczanie się po mieście. 

Arkady budowano z drewna i w wielu miejscach nadal możemy takie spotkać. Dziś arkady w Bolonii dają przyjemny cień w lecie, a w jesiennej aurze chronią przed deszczem. Pod arkadami znajdziemy sklepy, kawiarnie i restauracje.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Szeptów Bolonia

Jedyne i wyjątkowe miejsce - ciekawostka. Galeria Szeptów w Bolonii to nic innego jak… gadające mury. Ustawiając się po przeciwległych krańcach w galerii szeptów, szepczemy do ściany, a osoba w przeciwległym rogu słyszy nasz głos tak, jakbyśmy szeptali jej do ucha. Podobno miejsce to służyło do spowiedzi dla trendowatych lub przekazywania potajemnych informacji. Znajduje się  w arkadach przy Piazza Maggiore, pomiędzy Palazzo del Podesta i Palazzo Re Enzo. Niech więc nie zdziwią was ludzie, gadający do ściany.

Najstarszy uniwersytet na świecie Uniwersytet Boloński

W Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet świata z 1088 roku! Zaskoczeni?Ja byłam! Uniwersytet Boloński stanowił wzór dla kolejnych europejskich uczelni. Warto wejść na teren uniwersytetu, korytarze i hole są bogato zdobione, zachwycające, a klimat zupełnie niesamowity i inspirujący. Uniwersytet znany jest z wydziału prawa, ale nie tylko. Odbywały się tutaj pierwsze sekcje zwłok (publiczne), a ludzkie ciało przestało być nieodkrytą tajemnicą. Nie muszę pisać, że uczelnia należy do najbardziej prestiżowych, a jeśli studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej i uczyć się w jej wiekowych murach. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem uniwersytetu w Bolonii jest Pałac dell’Archiginassio (Palazzo dell’Archiginassio). Znajduje się tu siedziba uczelni, biblioteka i wspomniane wcześniej miejsce wykonywania sekcji drewniany Teatr Anatomiczny (Teatro Anatomico).

Biblioteka jest dostępna dla zwiedzających tylko częściowo, a jej zbiory wydają się niekończącymi regałami, które możemy zobaczyć jedynie przez kraty. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Narodowa i Akademia Sztuk Pięknych w Bolonii

Pinacoteca Nazionale di Bologna czyli Galeria Narodowa w Bolonii mieści się w budynku Akademii Sztuk Pięknych. Tego punktu na mapie Bolonii nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu, takie miejsca są dla mnie jednymi z ważniejszych podczas zwiedzania, chociaż wiem, że nie wszystkich interesują. 

Jest to najważniejsza galeria regionu i jedna z ważniejszych w całych Włoszech. Możemy zobaczy tu dzieła z czasów od XIII do XIX wieku, mi. Rafaela, Tintoretto czy Tycjana. 

Santuario di Madonna di San Luca - Bolonia Sanktuarium Błogosławionej Dziewicy św. Łukasza

Nieco dalej od centrum Bolonii, położone jest wyjątkowe (lub wyjątkowo położone) sanktuarium. Możemy pokusić się o pieszą wędrówkę, która zajmie nam nieco ponad godzinę (około 5 km) lub podjechać autobusem. Do sanktuarium dojdziemy arkadami, złożonymi z 666 ponumerowanych łuków (i schodami), wyglądającymi z lotu ptaka podobnie do węża, a jego symbolika jest oczywista - symbol szatana, którego miażdży sanktuarium, położone na górze. Długość arkad to 4 km, jest to najdłuższa arkada na świecie. Arkady rozpoczynają się przy średniowiecznej bramie miasta czyli Porta Saragozza, a doprowadzą nas do Sanktuarium San Luca. Bazylika została zbudowana przez Carlo Francesco Dotti w latach 1723-57, zastępując wcześniejszą bazylikę. Zewnętrzne trybuny zostały zrealizowane przez jego syna Giovanni Giacomo w 1774 roku. Z placu bazyliki rozciągają się piękne widoki i jeśli sama bazylika was nie przekonuje, to właśnie jest powód dla którego wręcz trzeba tu dotrzeć. Z jednej strony zobaczymy zielone wzgórza, a z drugiej panoramę Bolonii. To idealne miejsce na piknik i odpoczynek z widokiem na miasto! PS. Wygodne buty i woda na drogę są obowiązkowe. Po drodze do sanktuarium możemy zobaczyć stadion Dall’Ara należący do klubu Bologna FC.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Uliczki i place Bolonii

Bolonia to również piękne, włoskie uliczki i place, te mniejsze i większe, a każdy ma w sobie coś wyjątkowo przyciągającego. W niemal każdym z postów na tym blogu przeczytasz, że moim ulubionym sposobem zwiedzania jest… gubienie się i odkrywanie miast i miasteczek intuicyjnie, o ile czas na to pozwala. Uwielbiam schodzić z głównych dróg. Warto zajrzeć na studenckie i tętniące życiem okolice Via Zamboni, małą Wenecję czyli La Piccola Venezia. Swoją drogą Bolonia była niegdyś porównywana do Wenecji, przez sieć kanałów, które na dzień dzisiejszy zostały przykryte przez miasto i zabudowane. Wybierzcie się na targ Mercato Delle Erbe, oraz na zakupy w okolice Via dell'Indipendenza, a na odpoczynek poza centrum do parku Giardini Margherita.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia dla fanów motoryzacji

Z Bolonii możemy wybrać się do Muzeum Ducati Museo Ducati nieco poza centrum starego miasta. Popularne jest również Muzeum Ferrari Enzo Ferrari Museum. Muzeum stanowi nowoczesny, szklanu budynek z dorobkiem Enzo Ferrari i autami. W niewielkiej odległości od muzeum mieści się fabryka Ferrari.

Wycieczki do muzeum możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Squat XM24 Street Art

Street art to drugie imię Bolonii (no ok, może trochę przesadziłam), a największy streetartowy artysta Blu, pochodzi z Bolonii. Niedaleko dworca znajduje się squat XM24 (historyczne centrum społeczne Via Fioravanti) z jednymi z lepszych przykładów street artu, z wymownym przekazem.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Gdzie wynajmuję mieszkania na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Polecane posty :

 1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
 2. Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
 3. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 4. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!

Artykuł Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/feed/ 0