Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

28/01/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)? Paryż, stolica Francji, miasto na liście do zobaczenia obok Aten i Rzymu. Moja osobista top trójka Europy. Paryż od zawsze kojarzył mi się ze sztuką, malarstwem, artystami, piękną architekturą i najwybitniejszymi dziełami sztuki, moich ulubionych malarzy. Zwiedzanie Paryża to obowiązkowe zobaczenie Wieży Eiffla, Luwru i Katedry Notre Dame. Weekend w Paryżu, to oczywiście zbyt mało aby zobaczyć chociaż połowę z atrakcji Paryża, ale będziemy w stanie zobaczyć główne zabytki.

Zapraszam na atrakcje Paryża na weekend!

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Paryż informacje praktyczne

Na start dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie Paryża. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Paryża, ich opisy i zdjęcia. 

Paryż tanie loty

Do Paryża możemy dojechać lub dolecieć. W zależności od odległości jaką mamy do pokonania, dla jednych wygodniej będzie skorzystać z tanich lotów do Paryża oferowanych przez tanich przewoźników (lub nietanich), a dla innych własnych transportem. Loty do Paryża możemy kupić już od kilkunastu zł w jedną stronę z wielu miast w Polsce. Przykładowe połączenia możesz sprawdzić w wyszukiwarce lotów (chociaż rezerwować polecam bezpośrednio u przewoźnika).

Transfer minivanem z lotniska do Paryża możesz zarezerwować tutaj od 80zł.

Paryż waluta, czym płacić?

Walutą Francji jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

W podróży najczęściej korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu - karta dla i przez podróżników. Dodatkowo w aplikacji widzisz każdą płatność, opisaną nazwą miejsca i adresem (a nawet mapą)! 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Noclegi w Paryżu

Baza noclegowa w Paryżu jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi to zdecydowanie jeden z największych wydatków w Paryżu, porównywalny z cenami noclegów w Wenecji. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Paryż jest bardzo dobrze skomunikowany, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić na noclegach, możemy zlokalizować się blisko przystanków komunikacji publicznej, nieco dalej od centrum.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Jak poruszać się po Paryżu

Dobrym sposobem na poruszanie się po Paryżu (i każdej dużej stolicy), jest wspomniana wyżej komunikacja miejska. Mamy do dyspozycji metro (aż 16 linii) czy autobusy. Niestety z uwagi na wiek metra w Paryżu, jest ono czasem kłopotliwe i niekoniecznie dobrze oznakowane, ale nie zrażajcie się jeśli zamiast na inną linię, wyjdziecie na powierzchnię. Przy zwiedzaniu Paryża w weekend (nawet przedłużony) poruszanie się metrem jest niezbędne, jeśli chcemy zwiedzać dużo i intensywnie.

Wygodną formą są też rowery, ale tutaj musi nam dopisać pogoda i pora roku. Możesz też wybrać rowerową wycieczkę z przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach, którą zarezerwujesz tutaj online, lub rowerem elektrycznym tutaj.

Zwiedzanie Paryża może ułatwić nam także turystyczny autobus, hop-on-off, który przemieszcza się pomiędzy atrakcjami, a my możemy wysiąść/wsiąść na każdym z przystanków, zlokalizowanych przy zabytkach. Dodatkowo wiele z nich ma audioprzewodniki, które opowiadają nam o mieście, między kolejnymi przystankami. To też dobra forma zwiedzania, jeśli pogoda nam nie sprzyja. Bilety na ten autobus możesz kupić online tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Zwiedzanie Paryża w weekend

Na przyzwoite zwiedzanie Paryża trzeba zarezerwować przysłowiowy “długi weekend”, czyli 4-5 dni. Flagowe miejsca możemy zwiedzić nawet w dwa dni, o ile odpuścimy sobie wejścia do muzeów. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć również Wersal czy wybrać do Disneylandu to tydzień byłby idealny, aby zrobić to bez pośpiechu. Warto pomyśleć o wypadzie do Disneylandu, wystarczy jeden dzień dłużej, aby zwiedzić to miejsce i cofnąć się do czasów dzieciństwa. Bilety do Disneylandu możesz zarezerwować tutaj, a w opcji dojazdem z Paryża tutaj.

Spędzasz przedłużony weekend w Paryżu? Proponuję kartę Paris City Card, która oprócz darmowego transportu ma wiele darmowych wejściówek do muzeów a także zniżki na najbardziej popularne atrakcje, sklepy, restauracje, kluby, i wiele więcej. Karta pomaga zwiedzić Paryż w bardzo korzystnej cenie (korzystniejszej niż kupowanie osobnych wejściówek na atrakcje). Możesz ją kupić tutaj online. Kartę zniżkową do muzeów w Paryżu, BEZ transportu publicznego możesz kupić w niższej cenie tutaj.

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea i inne płatne atrakcje. Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie).

PS. Paryż można zwiedzić niemal za darmo, o ile jesteście w wieku szkolnym/studenckim lub wybierając się w pierwszy weekend miesiąca. Wiele miejsc takich jak muzea, kościoły, w tym Luwr, oferują darmowy wstęp w pierwszą niedzielę lub sobotę miesiąca.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Paryża w weekend!

To już wszystko z teorii i praktycznych informacji o Paryżu. W tej części postu poznasz atrakcje Paryża, które możesz zobaczyć spędzając weekend w Paryżu, oraz trochę alternatywnego zwiedzania i miejsc wartych uwagi, jeśli masz nieco więcej czasu na zwiedzanie Paryża. Zaczynamy!

PS. Atrakcje nie są podane w kolejności zwiedzania. Kolejność ułóż względem swojej lokalizacji na noclegi, oraz upodobań (nie każdy zachwyci się Luwrem, jako główny punkt programu, i spędzi tam całe godziny jak ja!).

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Wieża Eiffla

Dla wielu zwiedzanie Paryża mogłoby się tutaj zacząć i zakończyć jednocześnie. Nie ma w tym ani trochę żartu, to po prost największa atrakcja Paryża, i najbardziej znana budowla na świecie. Wieża Eiffla nazywa też „Żelazną damą” znajduje się w zachodniej części miasta, nad rzeką Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. 

Budowla powstała z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej, na paryską wystawę światową w 1889 roku. Mało kto wie, że wieża miała zostać zdekonstruowana po 20 latach! Na szczęście projektant Gustave’a Eiffela, aby zapobiec takiemu obrotowi sprawy założył na niej laboratoria (aerodynamiczne i meteorologiczne). Finalnie od demontażu uchronił ją telegraf „bez drutu” umieszczony na szczycie.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Widok na wieżę Eiffla z parku Trocadero. Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Ufff! Dzięki temu możemy dzisiaj zwiedzać, a w zasadzie zobaczyć z wieży panoramę Paryża i podziwiać tą wyjątkową atrakcję Paryża. Do dyspozycji mamy schody oraz windę, kilka poziomów z punktami widokowymi oraz restaurację na górze wieży. Wieża wygląda przepięknie po zachodzie słońca, kiedy rozświetla ją tysiące świateł. Zdecydowanie trzeba zobaczyć ją w wieczorowej wersji (iluminacja świetlna jest objęta prawami autorskimi i nie powinna być publikowana w sieci bez pozwoleń). 

Bilety na Wieżę Eiffla

Wieża jest ogrodzona, także podejdziemy pod konstrukcję tylko z biletem wstępu. Bilety w zależności od opcji są zróżnicowane cenowo, a kolejki na miejscu potrafią ciągnąć się na długie godziny. Zdecydowanie polecam zwiedzanie poza sezonem letnim, przynajmniej nie będziemy oczekiwać w upale. Priorytetowy bilet wstępu polecam kupić przed wyjazdem online, z wyprzedzeniem. Tutaj kupisz bilet na Wieżę Eiffla na 2gi poziom. Tutaj priorytetowy bilet na Wieżę Eiffla na wszystkie poziomy.

Sama wieża widoczna jest z wielu punktów w mieście, polecam w miarę czasu i możliwości różne punkty widokowe na wieżę Eiffla: mosty na Sekwanie, Pola Marsowych, ulica L’Universite i wiele innych (znajdźcie swoją ulubioną), park Trocadero (najlepsze miejsce!), Montparnasse (wieżowiec z centrum handlowym i punktem widokowym). Bilet wstępu na taras widokowy Montparnasse kupisz tutaj.

Pole Marsowe

Pozostając w temacie wieży, przechodzimy do Pola Marsowego. Przedpole, czy też park między Wieżą Eiffla a École. Powierzchnia parku to 24,5 ha. 

Dawniej odbywały się tu ćwiczenia wojskowe, próby lotów balonem, tutaj świętowano zdobycie Bastylii. Ludwik XV utworzył szkołę wojskową dla ludzi z biednej szlachty. Dzisiaj teren jest piękny ogrodem, pozwalającym na cieszenie się widokiem wieży Eiffla bez zakłóceń i w miłych okolicznościach.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to kolejny ważny symbol i punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Paryża. Został zbudowany ku pamięci walczących i poległych za Francję, podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Znajduje się na placu Charles-de-Gaulle w 8. dzielnicy, na skraju Pól Elizejskich. Łuk Triumfalny to ważny element architektury miasta, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Na górze znajduje się taras widokowy na panoramę Paryża oraz Wieżę Eiffla. Bilet możesz zarezerwować tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Drugi łuk triumfalny Arc de Triomphe du Carrousel, możecie zobaczyć na placu Place du Carrousel, po drugiej stronie Pól Elizejskich (ogrody Tuileries), skąd jest już blisko do Luwru.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Pola Elizejskie

Nie wiem jak wy, ale ja mam w tym momencie powtarzający się refren “ooo Champs-Élysées“ w głowie! Jeśli jesteście przy Łuku, to w zasadzie jesteśmy na miejscu. Ta najbardziej reprezentacyjna ulica, aleja Paryża rozciąga się między Placem Zgody a Placem Charles'a De Gaulle'a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Aleja liczy niespełna 2 km, a dokładnie 1910 m. Na jej długości znajdziemy liczne teatry, kawiarnie, restauracje, kina, luksusowe sklepy. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem. Przy Champs-Élysées w Paryżu znajduje się znany kabaret (burleska) Le Lido. Wizytę ze spektaklem w Le Lido możesz zarezerwować tutaj.

.

Luwr Paryż

Luwr jest jednym z najstarszych i największych muzeów na świecie. Zanim nim został, pełnił funkcję Pałacu Królewskiego w Paryżu.

Muzeum Luwr jest ikoną Paryża, a w znanej książce i filmie “Kod Da Vinci” możemy zobaczyć kilka scen z jego udziałem. Charakterystyczna piramidka pojawia się w wielu filmach, i jest też ulubionym obiektem (po wieży Eiffla) do fotografowania przez turystów zwiedzających Paryż. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Luwr to kompleks budynków o powierzchni 60 600 m kwadratowych. Zbiory liczą około 300 000 dzieł sztuki, w tym dzieła światowego dziedzictwa UNESCO takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci. Zwiedzanie Luwru to zajęcie na cały dzień (dni), o ile chcemy zobaczyć wszystkie działy.

Jeśli masz do dyspozycji weekend w Paryżu, to wybierz najbardziej interesujący Cię dział, lub (jak wielu) zostaw Luwr na kolejną wizytę w Paryżu, o ile pozwoli Ci sumienie. W 2-3 godziny będzie w stanie zobaczyć mniej więcej dwa lub trzy działy z całości, lub przebiec całość ekspresowo. To drugie raczej mija się z celem i nie polecam takiego rozwiązania, chociaż trudno się powstrzymać będąc już w środku od zobaczenia więcej i więcej. Dla ekspresowców jest oznakowana ścieżka do najpopularniejszych eksponatów czyli “Mona Liza” i “Wenus z Milo”.

Dla mnie najbardziej interesujące działy to oczywiście malarstwo, rysunek i grafika, rzeźba (jeśli jesteś u mnie pierwszy raz, to może nie wiesz, ale maluję obrazy, jestem grafikiem, stąd w moich postach muzea i wszelkie artystyczne miejsca dodatkową objętość).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Poszczególne działy w Muzeum Luwr w Paryżu:

 • Dział Sztuki Bliskiego Wschodu - tu zobaczysz wynoszącą wysokości 2,25 m stellę z kodeksem Hammurabiego. 
 • Dział Sztuki Starożytnego Egiptu - obejmuje ona wszystkie epoki historyczne Starożytnego Egiptu.
 • Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu - zobaczymy tu „Wenus z Milo” oraz  “Nike z Samotraki”. 
 • Dział Sztuki Islamu - to najnowsza (najmłodsza) ekspozycja Luwru.
 • Dział Rzeźby - gromadzi dzieła wykonane przed 1850 rokiem, z wyjątkiem rzeźby antycznej, która jest prezentowana w odrębnych działach.
 • Dział Rzemiosła Artystycznego - dział obejmuje różnorodne dziełą sztuki podzielona na kolekcje, w tym: kolekcje królewskie, kościelne, dzieła wydobyte z grobów monarchów francuskich, insygnia królewskie w tym miecz koronacyjny królów Francji, biżuterię, tryptyki, plastykę w tym wyroby z kości słoniowej, naczynia, wazy a także wielkie apartamenty Napoleona III.
 • Dział Malarstwa - dział zawiera dzieła takich mistrzów malarstwa jak  Rafael, Michał Anioł, Jan Vermeer, Rembrandt, Tycjan. Tu zobaczymy obraz Leonardo da Vinci “Mona Lisa”.
 • Dział Rysunku i Grafiki - ten dział gromadzi dzieła wykonane na papierze. Zobaczymy tu rysunki wielkich malarzy, mistrzów renesansu, oraz najstarsze rysunki sięgające późnego gotyku. 
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Kilka praktycznych uwag co do zwiedzania Luwru.

Wybierając się do muzeum weź pod uwagę, że rzeczy należy zostawić w szafkach, które kodujemy na własny szyfr, czeka nas również kontrola bezpieczeństwa. Kolejka, bez względu na porę roku, jest do odstania, a samo zwiedzanie Luwru może nas rozczarować, przez ogrom odwiedzających. O pobyciu ze sztuką w spokoju, w zasadzie nie ma mowy.

Luwr możemy zwiedzać samodzielnie, z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Bilety do Luwru najlepiej kupić tutaj online u autoryzowanego sprzedawcy, ze wstępem priorytetowym, aby nie stać w kolejkach na miejscu. Zwróć uwagę jakie kolekcje obejmuje bilet (wystawy czasowe często są płatne osobno).

We wtorki Luwr jest zamknięty. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Muzeum Pompidou

Polecam zobaczyć przynajmniej z zewnątrz, ale jeśli nie jesteś fanem architektury i sztuki współczesnej i ten temat niekoniecznie Ci leży, to z czystym sumieniem odpuść i leć dalej. Mój mąż jest architektem więc nie mogę odpuścić (wiadomo!). Sam budynek idealnie współgra z tym co mieści w środku. Architekci zrobili naprawdę dobrą robotę. Budynek Muzeum Pompidou charakteryzuje się tym, że jego elewację (a w zasadzie jej brak) tworzą rusztowania, odsłonięte instalacje, szkło, rury, industrial w pełnym, nowoczesnym  wydaniu.

Muzeum położone jest około kilometr od Luwru. Mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji. Znajduje się tu również punkt widokowy na panoramę Paryża. Bilety warto kupić online i polecam zawsze zrobić to przed wyjazdem, nie tracąc czasu na miejscu, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji weekend lub kilka dni na zwiedzanie. Bilet do muzeum wraz ze wstępem na dach kupisz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Muzeum d'Orsay

Muzeum położone tuż nad lewym brzegiem Sekwany. Znajdziecie tu zbiory z lat 1848-1918, czyli w kolejności chronologicznej należałoby odwiedzić Luwr, następnie d’Orsay i następnie Pompidou. Muzeum d’Orsay gromadzi głównie sztukę francuską: malarstwo, rzeźbę, a także fotografię i meble. Znajduje się tu również dział poświęcony architekturze, w którym można zobaczyć rysunki, projekty i modele budynków. Największym zainteresowaniem wśród zbiorów malarstwa cieszą się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów mi.:

 • Vincent van Gogh “Autoportret”,  “Pokój van Gogha w Arles” 
 • Auguste Renoir “Bal w Moulin de la Galette” 
 • Edgar Degas “Błękitne tancerki”
 • James McNeill Whistler “Portret Matki” 
 • Claude Monet “Maki w pobliżu Argenteuil” 
 • Édouard Manet “Śniadanie na trawie”

Bilet do Muzeum d'Orsay zarezerwujesz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Montmartre Paryż

Będąc po tej samej stronie Sekwany co Pola Elizejskie i Luwr, możemy udać się na wzgórze i dzielnicę o tej samej nazwie - Montmartre.Ta historyczna dzielnica ma do zaoferowania kilka wartych uwagi punktów podczas zwiedzania Paryża, chociaż w granice miasta została włączona dopiero w 1860 roku. Zanim to nastąpiło, dzielnica była odrębnym miasteczkiem, znanym z młynów, a jeden z nich możemy zobaczyć przy Moulin Rogue. Na Montmartre, oprócz Moulin Rogue, głównym punktem odwiedzających jest Bazylika Sacré-Coeur,  Plac du Tetre i Plac Pigalle. Alternatywnie polecam zobaczyć Ścianę Miłości Le mur des je t’aime na Plac Abbesses oraz Różowy Domek La Maison Rose.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dla wielbicieli sztuki polecam Muzeum Dali Paris, w którym zobaczycie rzeźby, obrazy, rysunki Salvadora Dali (Muzeum z dziełami tego artysty odwiedziłąm będąc w Izraelu, polecam nawet największym opornikom sztuki!).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Moulin Rouge

Kultowe miejsce, znane z filmów, znane też z historycznych wydarzeń (nie, nie mam tu na myśli wydarzeń polityczno-gospodarczych, ale te z dziedziny kulturowo-światopoglądowo-przełomowej). Osobiście nie przepadam za dzielnicami czerwonych latarni, a to miejsce do takich należy, jednak za kankana i kultowość, Moulin Rouge musi znaleźć się w każdym przewodniku po Paryżu. 

Możemy wybrać się na spektakl kabaretowy, w dość wysokiej cenie (100 euro to średnia cena), lub zrobić zdjęcie i pójść dalej. Budynek kabaretu prezentuje się najlepiej po zmroku, kiedy jest oświetlony. Bilet na spektakl możesz kupić tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Bazylika Sacré-Coeur - Bazylika Najświętszego Serca Montmartre

Bazylika Sacré-Coeur znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. Możemy skorzystać z kolejki (bilet komunikacji publicznej), którą wjedziemy na szczyt lub wejść po schodach. 

Z bazyliką wiąże się wojenna historia - dwóch przedsiębiorców obiecało, że jeśli Paryż zostanie ochroniony przed wojną francusko-pruską to wybudują bazylikę, i tak też zrobili. Od ponad 100 lat w bazylice trwa nieprzerwanie adoracja. 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Plac du Tetre - Plac Artystów w Paryżu

Znajduje się w centrum dzielnicy Montmartre. Plac słynie z artystów, którzy tworzą tu swoje dziełą, sprzedają, a także namalują nasz portret lub karykaturę. Swoje obrazy tworzył tu mi. Pablo Picasso. Plac był miejscem, wokół którego tworzyli, skupiali się i mieszkali artyści. To miejsce uznaje się za kolebkę artystów sztuki modernistycznej. Tuż przy placu znajduje się wspomniane wcześniej Muzeum Salvadora Dali.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame w Paryżu

O katedrze słyszał chyba każdy, i o ile nie za sprawą bajki Dzwonnik z Notre Dame, to za sprawą ostatnich wydarzeń, z 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to wybuchł pożar, powodując ogromne zniszczenia. W czasie pożaru doszło do zawalenia dachu, części sklepień oraz iglicy katedry (w internecie możecie znaleźć wiele filmów z tego zdarzenia).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame to gotycka archikatedra w Paryżu i jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Znajduje się na wyspie na Sekwanie, Île de la Cité w 4. okręgu Paryża. Wyspę z brzegami Paryża łączy 8 mostów, w tym najstarszy paryski most Pont Neuf. Pozostałych 7 mostów to: Pont au Change, Pont Notre-Dame, Pont d’Arcole, Pont de l’Archevêché, Pont au Double, Petit Pont i Pont Saint-Michel. 

Na dziedzińcu przed katedrą Notre Dame znajduje się Point Zéro, czyli punkt od którego liczone są odległości z Paryża do innych miejscowości we Francji. Między katedrą na Sekwaną znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II.

Polecam wybrać się przynajmniej na godzinny rejs Sekwaną, aby zobaczyć najważniejsze zabytki Paryża z tej perspektywy. Możesz też wybrać bardziej luksusowy rejs z kolacją.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame ostała wybudowana w miejscu, w którym wcześniej stały dwa kościoły z IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat, a niektóre źródła podają 700 lat, dodając do tego stałe ulepszanie budowli. Charakterystyczne dla katedry są portale w fasadzie, maszkarony, gargulce, rozety, i dwie potężne wieże. Nie sposób pomylić jej z żadną inną katedrą.

Wewnątrz znajdziecie broszury i przewodniki również w języku polskim. Wstęp do katedry jest darmowy, natomiast wstęp do skarbca i na wieżę jest płatny. Aktualnie katedra nie jest dostępna do zwiedzania, trwają w niej prace remontowe po pożarze. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Pałac Inwalidów Les Invalides

Złotą kopułę Pałacu Inwalidów będziecie widzieli na długo zanim do niego dojdziecie. Charakterystyczna kopuła wybija się na tle zabudowań, zachęcając do odwiedzin, i zdecydowanie z tego zaproszenia warto skorzystać. Pałac Inwalidów znajduje się w pobliżu Pola Marsowego. Został wybudowany z inicjatywy króla Ludwika XIV jako wielki kompleks budynków, z przeznaczeniem na szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. 

Obecnie w Pałacu Inwalidów funkcjonuje muzeum armii francuskiej, map i makiet, orderu wyzwolenia, wystawy czasowe (Musée de l'Armée, Musée de l'Ordre de la Liberation, Musée des Plans-Reliefs), grobowce i sejfy. W tym miejscu znajduje się mi. z Kościół Inwalidów z  1706 roku, w którym znajduje się sakofag z prochami Napoleona Bonaparte. Bilet wstępu do Pałacu Inwalidów kupisz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Panteon w Paryżu

Panteon znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Powstał pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od 1885 roku funkcjonuje jako mauzoleum wybitnych Francuzów. Panteon w Paryżu zdecydowanie przypomina z zewnątrz Panteon z Rzymu, i jeśli nie widzieliście tego w Rzymie to zdecydowanie polecam zobaczyć ten w Paryżu, który jest wzorowany na rzymskim. W podziemiach Panteonu pochowana została Maria Curie-Skłodowska, jako pierwsza kobieta w historii!

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Przy okazji, o ile czas pozwala, pozwiedzajcie Dzielnicę Łacińską, która jest uniwersytecką dzielnicą Paryża. Poza Panteonem znajdują się tu m.in. kompleks klasztorny benedyktynów Val-de-Grâce, dawne opactwo Port-Royal, Kolegium Francuskie, Uniwersytet Sorbona,  fontanna św. Michała, muzeum Cluny. Dzielnica i jej uliczki tętnią życiem niemal całą dobę, warto zgubić się w nich i spędzić tu chwilę. Wstęp niestety płatny, bilet indywidualny możesz kupić tutaj, lub zdecydować się na kartę Pariss City Card, o której pisałam we wstępie.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzielnica La Defense

To biznesowa, handlowa, nowoczesna dzielnica Paryża. Wysokie wieżowce korespondujące na zdjęcia z Wieżą Eiffla, to tu. Dzielnica La Defense

to siedziba wielkich koncernów, marek, centrum biznesowe nie tylko Paryża, ale całej Francji. To również centrum rozrywkowe, handlowe, hotelowe. Sami oceńcie czy warto tu zajrzeć, ale jest jest coś, co przekonuje i zachęca, aby tu zajrzeć. Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje się nowoczesny łuk La Grande Arche de La Défense stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym. Linia ta stanowi oś dzielnicy, wzdłuż której ciągnie się Esplanada La Défense. La Grande Arche został oddany do użytku w 1989 r. Był to zwycięski projekt ogłoszonego w 1982 r. konkursu na zakończenie Osi Historycznej i Esplanady. Le Grande Arche to symbol dzielnicy La Défense. Funkcjonują w nim galerie wystawiennicze, biura i instytucje państwowe, oraz tarasy widokowe, które najbardziej interesują turystów. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzielnica Żydowska w Paryżu

Dzielnice Żydowskie mają niepowtarzalny klimat, dlatego najbardziej lubię je odwiedzać, jeśli chcę zobaczyć inną stronę danego miasta. Dd kilku lat Kraków to dla mnie Kazimierz, z klimatycznymi uliczkami i kawiarniami, synagogą i turystami z Izraela. Paryż również ma swoją dzielnicę, która do tej pory utrzymuje wiele akcentów i klimatu dawnych czasów.

Dzielnica Le Marais stanowiła w XVI/XVII wieku siedzibę króla oraz arystokracji, natomiast po przeniesieniu siedziby do Luwru, dzielnica opustoszała i została zasiedlona przez miejską biedotę, drobnych sklepikarzy i przemysł, który z czasem podupadł robiąc miejsce, na kolejną falę nowych mieszkańców. Ostatecznie sprowadzili się tu bezdomni, imigranci, oraz Żydzi. Po II wojnie światowej zaczęli się sprowadzać tu artyści, w tym Pablo Picasso, a za nim kolejni, uciekający z dzielnic Montmartre, w której przeszkadzali im turyści. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzisiaj dzielnica Le Marais jest chętnie odwiedzana, ograniczono ruch samochodowy, odżyły żydowskie restauracje i koszerne sklepy. Rewitalizacja dzielnicy zamieniła ją w zamożną i atrakcyjną część Paryża, o charakterze historycznej starówki, z urokliwymi uliczkami i placykami, przy których znajdują się galerie sztuki, butiki i sklepy jubilerskie.

Dzielnica ma drugie oblicze, nazywana jest również “dzielnicą gejowską” przez znajdujące się tu gejowskie kluby i bary. Na jezdni, pasach, i wielu innych miejscach zobaczycie tęczowe elementy.

Dzielnica znajduje się w trójkącie między Centrum Pompidou, Placem Bastylii i Placem Republiki. Będąc przy Pompidou warto zagłębić się w dzielnicę, zobaczyć najstarszy plac Paryża Place des Vosges, a także Muzeum Picassa. Bilety do Muzeum Picasso w Paryżu zarezerwujesz tutaj.

Ogród Luksemburski w Paryżu

Paryż, to też miasto pełne przepięknych ogrodów. Spędzając nawet przedłużony weekend w Paryżu, warto wybrać chociaż jeden z nich. Dobrym wyborem będzie Ogród wraz z Pałacem Luksemburskim. Znajduje się w centrum miasta i jest ulubionym parkiem miejskim po tej stronie miasta, z piękna architekturą i miejscem do wypoczynku od ulicznego zgiełku i kurzu.  Największą atrakcją jest Fontanna Medyceuszy, znajdziemy tu również korty tenisowe, szkołę jazdy konnej, kawiarnię, pomniki mi. Fryderyka Chopina. 

Ogród Luksemburski powstał około 1630 na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. W parku zbudowano również pałac tzw. Pałac Luksemburski, który wraz z ogrodem miał przypominać o pałacu Pitti i ogrodach Boboli w rodzinnej Florencji.

Obecnie pałac jest siedzibą senatu. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Parki w Paryżu

Inne ogrody w Paryżu, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu zwiedzania Paryża to Jardin des Plantes z Muzeum Historii Naturalnej, jednym z największych Muzeów przyrodniczych na świecie. 

Park Monceau to park miejski w Paryżu w 8. dzielnicy. Przy głównym wejściu do parku znajduje się  rotunda. Park został utworzony przez Ludwika Filipa Józefa Burbona-Orleańskiego, kuzyna ówczesnego króla Francji.

Parc de la Villette w Paryżu to park z charakterystyczną kulą.  W jego centrum znajduje się Cité des Sciences et de l'Industrie, wokół którego mieści się kilkanaście innych obiektów kulturalno-rozrywkowych. Oprócz muzeum nauki i przemysłu, w parku znajduje się sala koncertowa, pawilon wystawowy, centrum muzyczne, kino panoramiczne, okręt podwodny oraz place zabaw dla dzieci. 

W okolicy Luwru znajduje się ogromny Park Tuileries, którego cześć możecie zobaczyć przy okazji zwiedzania Luwru. Przy tym parku działa muzeum sztuki Musée de l'Orangerie. 

Kolejne zielone płuca Paryża to Lasek Buloński w 16. dzielnicy Paryża. Również nie obędzie się bez sztuki muzeów na terenie parku. Przy parku znajduje się mi. muzeum malarstwa impresjonistów Musée Marmottan Monet, Fondation Louis Vuitton. Część parku stanowi Jardin d'Acclimatation. To miejski lunapark oraz ogród zoologiczny. Możecie tu zajrzeć po drodze do biznesowej dzielnicy Paryża.

Największym zielonym obszarem Paryża jest Lasek Vincennes. Lasek Vinceński to park położony we wschodniej części Paryża, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Vincennes (to XIV wieczny zamek, dawna siedziba królów Francji). Położony jest w obszarze ujścia Marny do Sekwany. Na terenie parku znajdują się cztery sztuczne jeziora oraz  położone na nich wyspy. Park jest jednym z największych parków miejskich na świecie, a jego maksymalne wymiary to 5x3 km.  

Rue Crémieux Kolorowa ulica w Paryżu

Bonus! W Paryżu znajduje się piękna, kolorowa ulica. W zasadzie nie znajduje się tutaj nic z zabytkowych miejsc do zwiedzania, ale sama ulica przyciąga swoją niepowtarzalnością, zwłaszcza wielbicieli instagramowych kadrów. Ulica znajduje się około 10 minut na pieszo z Placu Bastylii.

.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Polecane posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Podsumowanie
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Nazwa artykułu
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Opis
Zwiedzanie Paryża to obowiązkowe zobaczenie Wieży Eiffla, Luwru i Katedry Notre Dame. Weekend w Paryżu, to oczywiście zbyt mało aby zobaczyć chociaż połowę z atrakcji Paryża, ale będziemy w stanie zobaczyć główne zabytki.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Super artykuł, też zawsze marzyłem o podróży do Paryża głównie z powodu wspaniałych galerii sztuki i muzeów. Teraz trochę się obawiam takiej wycieczki przez wirus, który wygląda z każdym dniem coraz niebezpieczniej. Jeżeli jednak jakimś cudem uda nam się to przetrwać to na wiosnę bardzo chętnie wybiorę się na taką wycieczkę. Z tego artykułu wynika, że nie jest to w sumie wielkie wyzwanie i ta myśl bardzo mnie cieszy. Wspaniale jest mieć świadomość, że za stosunkowo niskie ceny i niewielki wysiłek można zwiedzić takie wspaniałe miasto. 🙂

 2. Wow, świetny wpis i dużo inspiracje 🙂 Te kolorowe uliczki i różowy domek skradły mi serce 😀 Dzięki za wskazówki 🙂

 3. Świetny post!! Tego mi było trzeba, a nie tylko Łuk Triumfalny, wieża Eiffla i Luwr... Skorzystamy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności