Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Bale Valle Istria. Kamienne miasto wśród gajów oliwnych i winnic.

30/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Bale Valle Istria. Kamienne miasto wśród gajów oliwnych i winnic, położone 5 km od wybrzeża. Bale Valle to ukryta perełka między Rovinj a Fazana. W drodze z Rovinj do Puli, zajrzałam do miasteczka Bale Valle, którego klimat podobny jest do miasteczek na wzgórzach na północy Istrii. Tutaj spotyka się sztuka, historia, smaki i niepowtarzalny klimat.

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Na północy Istrii znajdują się znane miasteczka położone na wzgórzach, ale jeśli nie chcemy daleko jeździć z południa Istrii, to Bale Valle będzie idealną propozycją. Bale Valle znajduje się między Rovinj a Fazaną. Dojazd do Bale jest bardzo prosty, bez wspinania się na wysokie wzgórza. Miejscowość jest mniej popularna niż Motovun czy Groznjan, dlatego warto tu podjechać nawet w sezonie letnim, aby odpocząć w cieniu kamiennych domów, pięknych uliczek i średniowiecznych murów. 

W lutym tradycyjnie spacerowaliśmy zupełnie sami po miasteczku, mijając czasami zaskoczonych naszą obecnością mieszkańców. Bardzo miłe były te spotkania, pełne uśmiechu i życzenia dobrego dnia. Bale Valle łączy w sobie wszystko co kocham - bliskość morza, nieco dzikie wybrzeże, zabytki z ciekawą historią, niepowtarzalny klimat.

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

Bale Valle Istria zwiedzanie

Zwiedzanie Bale to przyjemność spacerowania wąskimi, brukowanymi uliczkami, po których poruszają się mieszkańcy, a ja zastanawiałam się jakim cudem wjechali tutaj samochodem. Kamienne domy ozdobione są okiennicami, kwiatami, sztuką w różnym wydaniu oraz obowiązkowo kocim przyjacielem. 

Zaparkowaliśmy samochód na parkingu pod miasteczkiem, przy charakterystycznym symbolem miasta czyli motylkiem. Dalej poszliśmy pieszo w głąb miasteczka, aby zgubić się w jego pięknych uliczkach.

Noclegi, hotele, apartamenty w Bale i na Istrii zarezerwujesz tutaj.

Bale Valle atrakcje

Stare miasto Bale jest atrakcją samą w sobie! Spacer uliczkami i odkrywanie jego najmniejszych zakamarków, to moja ulubiona forma poznawania nowych miejsc. W przypadku tego miasteczka, polecam Ci właśnie taką formę. Wybierz się tutaj na 1-2 godziny i dodaj jeszcze czas na zobaczenie okolicy, plażowanie lub jedzenie.

Rejsy, wycieczki tematyczne i z przewodnikiem, oglądanie delfinów w naturalnym środowisku możesz sprawdzić i zarezerwować online tutaj.

Starówka Bale Valle Istria

Jak już wspominałam, starówka to atrakcja sama w sobie. Spacerując po Bale odkryjesz jego najważniejsze zabytki. Niczego nie pominiesz, miasteczko jest na tyle małe, że możesz je przejść w całości w mniej niż godzinę. Wewnątrz murów miejskich trafisz na odrestaurowany zamek, dobrze zachowaną loggię miejską oraz kilka kościołów, z różnych czasów.

Zamek Soardo - Bembo

Uznawany za największy zabytek Bale, uważany także za najważniejszy zabytek Chorwacji. Ten XV-wieczny zamek należący do rodzin Soardo - Bembo, a w późniejszym czasie tylko do rodziny Bembo, skrywa wiele tajemnic. Od 2012 roku jest odrestaurowany, aby finalnie gościć turystów i opowiedzieć im swoją historię oraz epoki wczesnonowożytnej. Zamek wyróżnia się gotycko-renesansową fasadą, a przylegający do niego plac jest idealnie zachowanym przykładem miejskiej loggi. Centrum miasta wraz z zamkiem znajduje się pod ochroną.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Bale

Idąc krętą uliczką, wspinającą się stopniowo w górę, wyszłam na niewielki plac, przy którym wznosi się widoczna z daleka dzwonnica wraz z kościołem Najświętszej Marii Panny w Bale. Kościół wraz z wieżą sprawia wrażenie upchniętych między kamiennymi domkami i uliczkami, wyrasta zupełnie znikąd! 

W kościele znajduje się krypta ze szczątkami św. Juliana, patrona miasta Bale. Wstęp jest płatny 15 kun.

Kościół św. Ducha z freskami

Niewielki kościółek, do którego możesz wejść, jeśli tylko będzie otwarty. Wewnątrz znajdują się freski na ścianach, są bardzo dobrze zachowane.

Last Minute Open Jazz Festival

Bale przyciąga artystów, inspiruje i promuje sztukę. W mieście odbywa się jeden z najbardziej znanych w tej części Europy festiwal muzyki jazzowej Last Minute Open Jazz Festival, który przekształca miasteczko Bale w scenę jazzową.

Okolice Bale Valle

W okolicy Bale Valle czeka na nas kolejna porcja atrakcji. Gaje oliwne, winnice, plaże, ścieżki rowerowe i trekkingowe. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek na stryjskiej wsi w sąsiedztwie morza, a także na aktywny wypoczynek pieszy i rowerowy. Z Bale w niewielkiej odległości mamy znane z włoskiego stylu Rovinj oraz Pulę, Przylądek Kamenjak. W Colone Cove niedaleko Bale-Valle odkryto bogate stanowisko skamieniałości kilku gatunków dinozaurów.

W okolicy znajdują się także liczne forty i umocnienia, dla fanów militarnych pozostałości.

.

Polecane Posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Bale Valle to dla mnie jedno z największych zaskoczeń na Istrii. Zatrzymaliśmy się tam przypadkiem w drodze do Puli, bo skusiła nas nazwa. 🙂 Nie spodziewałam się zobaczyć takiej perełki. Miasteczko ma niepowtarzalny klimat, tak jakby czas się tam zatrzymał.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności