Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta Adamska

Bale Valle Istria. Kamienne miasto wśród gajów oliwnych i winnic.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Bale Valle Istria. Kamienne miasto wśród gajów oliwnych i winnic, położone 5 km od wybrzeża. Bale Valle to ukryta perełka między Rovinj a Fazana. W drodze z Rovinj do Puli, zajrzałam do miasteczka Bale Valle, którego klimat podobny jest do miasteczek na wzgórzach na północy Istrii. Tutaj spotyka się sztuka, historia, smaki i niepowtarzalny klimat.

Na północy Istrii znajdują się znane miasteczka położone na wzgórzach, ale jeśli nie chcemy daleko jeździć z południa Istrii, to Bale Valle będzie idealną propozycją. Bale Valle znajduje się między Rovinj a Fazaną. Dojazd do Bale jest bardzo prosty, bez wspinania się na wysokie wzgórza. Miejscowość jest mniej popularna niż Motovun czy Groznjan, dlatego warto tu podjechać nawet w sezonie letnim, aby odpocząć w cieniu kamiennych domów, pięknych uliczek i średniowiecznych murów. 

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

W lutym tradycyjnie spacerowaliśmy zupełnie sami po miasteczku, mijając czasami zaskoczonych naszą obecnością mieszkańców. Bardzo miłe były te spotkania, pełne uśmiechu i życzenia dobrego dnia. Bale Valle łączy w sobie wszystko co kocham - bliskość morza, nieco dzikie wybrzeże, zabytki z ciekawą historią, niepowtarzalny klimat.

Bale Valle Istria zwiedzanie

Zwiedzanie Bale to przyjemność spacerowania wąskimi, brukowanymi uliczkami, po których poruszają się mieszkańcy, a ja zastanawiałam się jakim cudem wjechali tutaj samochodem. Kamienne domy ozdobione są okiennicami, kwiatami, sztuką w różnym wydaniu oraz obowiązkowo kocim przyjacielem. 

Zaparkowaliśmy samochód na parkingu pod miasteczkiem, przy charakterystycznym symbolem miasta czyli motylkiem. Dalej poszliśmy pieszo w głąb miasteczka, aby zgubić się w jego pięknych uliczkach.

Noclegi, hotele, apartamenty w Bale i na Istrii zarezerwujesz tutaj.

Bale Valle atrakcje

Stare miasto Bale jest atrakcją samą w sobie! Spacer uliczkami i odkrywanie jego najmniejszych zakamarków, to moja ulubiona forma poznawania nowych miejsc. W przypadku tego miasteczka, polecam Ci właśnie taką formę. Wybierz się tutaj na 1-2 godziny i dodaj jeszcze czas na zobaczenie okolicy, plażowanie lub jedzenie.

Rejsy, wycieczki tematyczne i z przewodnikiem, oglądanie delfinów w naturalnym środowisku możesz sprawdzić i zarezerwować online tutaj.

Starówka Bale Valle Istria

Jak już wspominałam, starówka to atrakcja sama w sobie. Spacerując po Bale odkryjesz jego najważniejsze zabytki. Niczego nie pominiesz, miasteczko jest na tyle małe, że możesz je przejść w całości w mniej niż godzinę. Wewnątrz murów miejskich trafisz na odrestaurowany zamek, dobrze zachowaną loggię miejską oraz kilka kościołów, z różnych czasów.

Zamek Soardo - Bembo

Uznawany za największy zabytek Bale, uważany także za najważniejszy zabytek Chorwacji. Ten XV-wieczny zamek należący do rodzin Soardo - Bembo, a w późniejszym czasie tylko do rodziny Bembo, skrywa wiele tajemnic. Od 2012 roku jest odrestaurowany, aby finalnie gościć turystów i opowiedzieć im swoją historię oraz epoki wczesnonowożytnej. Zamek wyróżnia się gotycko-renesansową fasadą, a przylegający do niego plac jest idealnie zachowanym przykładem miejskiej loggi. Centrum miasta wraz z zamkiem znajduje się pod ochroną.

Na moim instagramie @arletaadamska mam relacje z wyjazdów i całkiem fajne zdjęcia z podróży po Polsce i Europie.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Bale

Idąc krętą uliczką, wspinającą się stopniowo w górę, wyszłam na niewielki plac, przy którym wznosi się widoczna z daleka dzwonnica wraz z kościołem Najświętszej Marii Panny w Bale. Kościół wraz z wieżą sprawia wrażenie upchniętych między kamiennymi domkami i uliczkami, wyrasta zupełnie znikąd! 

W kościele znajduje się krypta ze szczątkami św. Juliana, patrona miasta Bale. Wstęp jest płatny 15 kun.

Kościół św. Ducha z freskami

Niewielki kościółek, do którego możesz wejść, jeśli tylko będzie otwarty. Wewnątrz znajdują się freski na ścianach, są bardzo dobrze zachowane.

Last Minute Open Jazz Festival

Bale przyciąga artystów, inspiruje i promuje sztukę. W mieście odbywa się jeden z najbardziej znanych w tej części Europy festiwal muzyki jazzowej Last Minute Open Jazz Festival, który przekształca miasteczko Bale w scenę jazzową.

Okolice Bale Valle

W okolicy Bale Valle czeka na nas kolejna porcja atrakcji. Gaje oliwne, winnice, plaże, ścieżki rowerowe i trekkingowe. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek na stryjskiej wsi w sąsiedztwie morza, a także na aktywny wypoczynek pieszy i rowerowy. Z Bale w niewielkiej odległości mamy znane z włoskiego stylu Rovinj oraz Pulę, Przylądek Kamenjak. W Colone Cove niedaleko Bale-Valle odkryto bogate stanowisko skamieniałości kilku gatunków dinozaurów.

W okolicy znajdują się także liczne forty i umocnienia, dla fanów militarnych pozostałości.

.

Polecane Posty:

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo zamieszkali

CHODŹ NA PRIV

Raz w tygodniu dam Ci znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, lasty i weekendowe wypady.
.
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności