Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Bergamo co zobaczyć? Atrakcje Bergamo + Como plan zwiedzania na 3 dni.

01/09/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Bergamo co zobaczyć? Atrakcje Bergamo + Como plan zwiedzania na 3 dni. Jak dojechać z Bergamo nad Como? Bergamo to jedno z top najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech, chociaż pozycja w rankingu jest mocno naciągana. W Bergamo znajduje się międzynarodowe lotnisko, przyjmujące ruch lotniczy, którego celem jest Mediolan lub inne pobliskie miasta północnych Włoch. Bergamo najczęściej jest pomijane, i nie stanowi głównego punktu zwiedzania. A szkoda! To świetna propozycja na włoski weekend z pięknymi widokami, klimatycznymi uliczkami i dobra baza wypadowa nad Jezioro Como.

Z Bergamo nad Como

Jeśli zwiedzanie Bergamo i Jeziora Como Cię interesuje, to zapraszam do czytania. Podzielę się tym, jak spędzić krótki weekend w Bergamo i jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, zwiedzając aż dwie miejscowości nad jeziorem. Na końcu postu znajdziesz także krótką listę miejsc, gdzie zjeść w Bergamo.

Bergamo loty

Do Bergamo leciałam tanimi liniami ryanair z Katowic. Za bilety w lipcu zapłaciłam niespełna 300 zł, w obie strony. Poza sezonem letnim bilety można upolować od 40 zł w jedną stronę, co czyni Bergamo tanią i atrakcyjną destynacją, przez cały rok.

Lotnisko w Bergamo jest przepięknie położone. Z terminalu i płyty lotniska widzimy Bergamo jak na dłoni.

Bergamo dojazd z lotniska

Wychodząc z lotniska trafiłam od razu na przystanki autobusowe, znajdujące się bezpośrednio pod terminalem. Możesz skorzystać z google maps i wyznaczyć swoją trasę do hotelu, lub kierować się w stronę przystanku 1 i wsiąść w lotniskowy bus, który kończy trasę w górnym mieście. Bilet kosztuje kilka euro (1,5-4 euro zależnie od ilości stref) i jest bardzo dobrą opcją dojazdową do centrum miasta, do dworca kolejowego oraz do górnego miasta.

Gdzie spać w Bergamo

Zależało mi na bliskości centrum miasta oraz dworca kolejowego. Dzięki temu miałam bezproblemowy dojazd z i na lotnisko, oraz nad Como. Lokalizacja blisko centrum dolnego miasta pozwalała mi na spontaniczne spacery oraz zakupy “jedzeniowe”, wyjście na kawę, a także łatwy dojazd i dojście do górnego miasta Citta Alta. Hotel sprawdził się idealnie na 3 noce (sprawdziłby się na dłużej również), polecam.

Bergamo co zobaczyć

Zwiedzanie Bergamo podzieliłabym na dwie części. Oczywiście obie można zobaczyć w jednym dniu, bo odległości nie są zbyt duże, a ilość zabytków i miejsc nie przytłacza ilością. Wybierając nocleg z mojego polecenia zwiedzisz obie części niejako “po drodze”.

Jeśli zdecydujesz się na nocleg w Citta Alta, to na zwiedzanie dolnej części trzeba będzie się udać specjalnie w tym celu.

Bergamo posiada górną, zabytkową część miasta zwaną Citta Alta, z przepięknymi uliczkami, w typowo włoskim stylu. Pełne kawiarni, restauracji, klimatycznych sklepów i vintage shopów. Najpiękniejsze jednak jest to, że górne miasto to jeden wielki punkt widokowy na Bergamo, góry, a przy dobrej widoczności również na Mediolan.

Dolna część miasta Citta Bassa, to ta bardziej lokalsowa, w której tętni lokalne, nieturystyczne życie mieszkańców miasta. Tutaj również znajdzie się kilka wartych uwagi i robiących wrażenie zabytków, ale dla mnie to ta część miasta, w której lubiłam patrzeć na codzienność ludzi. Po prostu.

Na końcu tego postu napiszę jak dojechać z Bergamo nad Como. O miejscowościach, które zwiedziłam nad Como przeczytasz w osobnych postach.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Bergamo Citta Alta - Górne Miasto

Jak dojechać do Citta Alta Bergamo?

Do Citta Alta dostaniesz się wprost z lotniska, autobusem linii 1A. Jeśli podobnie jak ja wybierasz się tu z centrum, to możesz dojechać wyżej wspomnianym autobusem, dojść na piechotę lub wjechać przy pomocy funicularu (niewielki wagonik na szynach). Przetestowałam wszystkie trzy opcje, i zdecydowanie funicular oraz własne nogi, dają najwięcej satysfakcji podczas zwiedzania i podziwiania widoków. Kolejka funicular to koszt 1,5 euro za wjazd, możesz skorzystać z biletu autobusowego lub kupić bilet w automacie przy funicularze.

Co zwiedzić w Bergamo Alta?

Większość zabytków znajduje się bardzo blisko siebie, także nawet bez listy i mapy trafisz tam gdzie trzeba! Polecam wjechać na górę funicularem i rozpocząć zwiedzanie od wąskich uliczek, zakamarków, aż dojdziesz do głównego placu. Citta Alta jest bardzo dobrze oznakowana, wszędzie dostrzeżesz tabliczki i drogowskazy do najważniejszych miejsc. Ruch samochodowy jest tu wstrzymany częściowo, a częściowo mocno ograniczony. To idealne miejsce na zgubienie się w brukowanych uliczkach i wczucie w klimat włoskiego, słodkiego “nicnierobienia”. 

Funicular podwiezie Cię na niewielki plac Piazza Mercato delle Scarpe, przy którym już na starcie znajdziesz kilka lokali gastronomicznych, a dalej sklepy vintage i sklepy z rękodziełem i pamiątkami. Co warto zaznaczyć - nie ma tu natłoku sklepów z “durnostojkami” typowymi dla turystycznych miast. Bardzo mnie to urzekło w Bergamo! Nawet w połowie lipca czułam się tu jak poza sezonem, turyści zostają tu na chwilę lub od razu udają się do Mediolanu, nie wiedząc co tracą.

Piazza Vecchia i zabytki Bergamo Alta

To główny punkt zwiedzania Bergamo Alta. Przy placu znajdują się główne zabytki, a także restauracje. Przy placu zwróć uwagę na miejską wieżę Companone, w kształcie prostokąta, która jest najwyższą wieżą w mieście i mierzy obecnie 54 m. Wieża swoją nazwę wzięła od wielkiego dzwonu, który na niej umieszczono. 7 tonowy dzwon można usłyszeć codziennie o godzinie 22:00 (bije 180 razy), aby symbolicznie przypomnieć o obowiązku gaszenia świateł i o zamykaniu czterech bram do miasta. W południe dzwon uderza 60 razy. O poranku ogłasza początek zebrania Rady Miejskiej, który przypada na godzinę 9:00.

Wieża jest udostępniona do zwiedzania, a oprócz widoków z góry, oferuje muzeum we wnętrzu!

Niedaleko niej znajdują się: Palazzo della Ragione, Palazzo del Podesta, a także katedra i Basilica Santa Maria Maggiore. Dalej, po przeciwległej stronie uwagę zwraca kopuła katedry w Bergamo Cattedrale di Sant'Alessandro Martire. Jeśli dwa orientacyjne punkty mamy za sobą, to przejdźmy do tych mniej “rzucających się w oczy”. W głębi placu dostrzeżesz zapewne symbol tej części miasta, czyli Bazylikę Santa Maria Maggiore, której fasada nieco przypomina tę z Florencji. Polecam również wejść do środka - kopuła wewnątrz robi niezwykłe wrażenie.

Palazzo della Ragione 

Palazzo della Ragione to najstarszy ratusz we Włoszech! Polecam przystanąć i przyjrzeć mu się z bliska. Zanim przejdziesz pod bazylikę, zwróć uwagę na weneckie lwy w herbie, umieszczonym na Palazzo della Ragione. Przechodząc pod arkadami popatrz na ziemię - znajduje się tu wyjątkowy zegar słoneczny wskazujący astronomiczne południe.

Ta część placu należy zdecydowanie do kościołów. Znajduje się ich tu kilka, oddalonych zaledwie o kilkadziesiąt metrów od siebie. Polecam pochodzić wokół nich, a także w uliczkach otaczających plac, a następnie ruszyć w dalszą drogę do bram miasta.

Mury Bergamo Alta - punkt widokowy na Bergamo

Bramy i miejskie mury zwykle znajdują się w odległych punktach na mapie miast, ale tutaj jest inaczej. Górne miasto, jak nazwa sugeruje, położone jest na wzgórzu i otoczone murami, bramami. Dzisiaj tworzą ona niezwykle bajeczną scenerię do spacerów przy zachodzie słońca, długich rozmów na jednej z wielu ławek, które rozsiane są wzdłuż murów. 

Porta San Giacomo - najpiękniejsza brama Bergamo

Najbardziej znaną i najpiękniejszą bramą, która znajduje się na pocztówkach i magnesach jest Porta San Giacomo, do której doszłam idąc wzdłuż weneckich murów obronnych. Przechodząc pod bramą, i kierując się w dół murów dojdziemy do dolnej części Bergamo.

Mury wraz z Porta San Giacomo to punkt obowiązkowy w tym miejscu. Widoki z tej perspektywy są spektakularne, a przy dobrej widoczności można zobaczyć (podobno) Mediolan. Bardzo polecam przyjść tu o zachodzie słońca! Klimatyczne uliczki oraz widoki z murów w promieniach złotej godziny są spektakularne!

Bramy miejskie Bergamo

W dalszej części górnego miasta znajdują się kolejne bramy, ale nie są aż tak popularne i robiące wrażenie jak Porta San Giacomo. Przypominają te znane z innych miast, zupełnie nie wyróżniające się w swojej budowie. Mimo to, warto przejść do położonej najwyżej bramy, zwiedzając po drodze mniej uczęszczane uliczki Citta Alta. Za bramą Porta del Pantano Inferiore oraz placem Piazza Della Cittadella znajdują się przystanki autobusowe, z których dojedziesz na lotnisko (lub z lotniska). Dokładnie tu wsiadłam w bus lotniskowy nr 1 i pożegnałam się z Bergamo zjeżdżając z samej góry, murami, przed dolną część miasta, aż do lotniska.

Ale! Jeszcze nie kończymy! Z tego miejsca możesz udać się jeszcze wyżej, ponad górne miasto do Castello di San Vigilio. Niestety czasowo nie dałam rady (dzięki ryanair za prawie 4h opóźnienia, które miałam przeznaczyć na tę atrakcję). Swoją drogą po 3h już czekałam na dalsze opóźnienie, ponieważ powyżej 4h moje ubezpieczenie turystyczne wypłaciłby mi 100 euro rekompensaty, czyli wyjazd byłby pokryty z tej kwoty (nocleg i jeden lot). 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Castello di San Vigilio

Wzgórze znajdujące się ponad Citta Alta, to strategiczne miejsce obronne dla Bergamo. Znajdowały się tu fortyfikacje, które dziś nazywamy zamkiem Castello di San Vigilio. Dojedziesz tu wspomnianym już funicularem, lub na piechotę. Z zamku roztacza się panoramiczny widok na Bergamo i dolinę Padu oraz Aply.

Zwiedzanie Bergamo Bassa - Dolne Miasto

Niektórzy twierdzą, że w Bergamo Bassa niewiele jest do zobaczenia, i kierują się od razu do Bergamo Alta. Tymczasem dolna część oferuje zupełnie inny klimat niż górna. Tutaj mieści się handlowe, gospodarcze życie miasta i jego mieszkańców, to także siedziba władz. Zwiedzanie Bergamo Bassa to oprócz klimatycznych uliczek, handlowych traktów, ośrodek kulturalny pełen muzeów i galerii. Spacerując po tej części trafisz także na ciekawe zabytki, restauracje i sklepy mi. firmowy sklep Kiko Milano.

Hotel, w którym się zatrzymałam znajdował się około 10 minut piechotą od dworca kolejowego i 25 minut od Citta Alta (skracałam tę drogę dzięki kolejce funicular, która znajduje się bezpośrednio pod wzgórzem). Za każdym razem staram się pójść inną drogą, aby zobaczyć jak najwięcej miasta.

Główna oś miasta Viale Papa Giovanni XXIII

Ta trasa zrobiła na mnie największe wrażenie. Główna ulica, oś miasta. Biegnie z dworca, wprost pod wzgórze Citta Alta, zmieniając się w Viale Roma. Idąc tą ulicą miniesz najbardziej rozpoznawalne zabytki Bergamo jak bramy Porta Nuova, pomnik partyzanta Monumento Al Partigiano, Chiostro di Santa Marta, plac z historycznym budynkiem Centro Piacentiniano i teatrem Teatro Gaetano Donizetti, kościół Chiesa Prepositurale di Santa Maria Immacolata delle Grazie.

Porta Nuova

To dwie bliźniacze budowle, przypominające starożytne świątynie, stojące równolegle po obu stronach szerokiej ulicy. Zdecydowanie największe wrażenie robią, kiedy podejdziemy od strony dworca kolejowego, na przeciw bram. Znajduje się tu spore skrzyżowanie głównych dróg, kościół z zieloną kopułą Chiesa Prepositurale di Santa Maria Immacolata delle Grazie, oraz pomniki w bliskiej okolicy mi. pomnik partyzanta, Pomnik Wiktora Emanuela II, Monumento a Francesco Nullo.

Od skrzyżowania przy Porta Nuova odchodzi również inna znana ulica, a mianowicie Via XX Settembre, będąca ulicą handlową, z butikami znanych marek.

Zakupy w Bergamo na Via XX Settembre

To wspomniana już główna aleja handlowa w Dolnym Mieście Bergamo. Znajdziesz tu znane marki, unikalne butiki, ale także sklepy sieciówek i restauracje. Rozglądaj się wysoko - są tu oryginalne włoskie kamienice. Warto przejść tą ulicą, nawet jeśli nie planujesz zakupów. Osobiście skusiłam się na małe zakupy kosmetyków Kiko Milano w firmowym butiku, na skrzyżowaniu ulic przy Porta Nuova.

Podążając ulicą od skrzyżowania przy Porta Nuova, dojdziesz do niewielkiego, uroczego placu z fontanną, restauracjami, sklepami i kościółkiem Chiesa di San Leonardo, który wygląda jak wciśnięty między kamienice. To moja ulubiona część dolnego Bergamo.

Via Sant'Alessandro - ulubiona część Citta Bassa

To moja ulubiona ulica dolnego Bergamo. Z ukrytymi placykami, fontannami, kościołami wciśniętymi w mieszkalne budynki, kawiarniami, kolorowymi elewacjami. Bardzo lubiłam nią chodzić w stronę Bergamo Alta! 

Basilica di Sant’Alessandro in Colonna

To kościół, bazylika, znajdujący się na wspomnianej wyżej ulicy Via Sant'Alessandro. Sporych rozmiarów bazylika wyłania się z wąskiej, brukowanej uliczki, robiąc ogromne wrażenie. Całość dopełnia kolumna, stojąca samotnie w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, przy której odbyła się męczeńska śmierć świętego. 

Jednonawowa bazylika (pierwotnie trzynawowa), skrywa malarskie dzieła sztuki, takie jak  “Opłakiwanie Martwego Chrystusa” Lorenza Lotto i “Wniebowzięcie Marii” Girolamo Romani (Romanino).

Co zwiedzić w okolicy Bergamo?

Oprócz Bergamo, na ten wyjazd zaplanowałam jeden dzień nad jeziorem Como. Z Bergamo dojazd zajmuje kilkadziesiąt minut, także możesz udać się nad Como nawet na kilka godzin w ciągu dnia. Bardzo polecam taką opcję, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie byliście nad Como. Piękna Varenna mnie oczarowała. Swoją drogą to idealne miejsce na romantyczny wyjazd. Poniżej obiecany opis, jak w prosty sposób dojechać z Bergamo nad Como.

Jak dojechać z Bergamo nad Como

Nad jeziorem Como znajduje się co najmniej kilka popularnych miejscowości. Do większości dojedziesz pociągiem. Bilety kupisz na dworcu, w automacie lub online. We Włoszech bilety należy skasować na peronie/stacji kolejowej przed odjazdem pociągu. Są ważne czasowo np. 4-6h od godziny skasowania. Wyjątkiem są bilety kupione online, które są traktowane jako skasowane od godziny wskazanej na bilecie (wskazujesz godzinę odjazdu pociągu). Bilet ma określone godziny ważności, zwykle 4-6 h, co oznacza że możesz dowolnie wsiadać i wysiadać na danej trasie. Jeśli spóźnisz się lub zdecydujesz na późniejszy powrót, to masz spory zapas czasu na taką ewentualność.

Najbardziej znaną jest oczywiście miasteczko Como, dokładnie o tej samej nazwie co nazwa jeziora. Dojazd z Bergamo nad Como, do miasta Como jest nieco bardziej czasochłonny, ponieważ miasto znajduje się od strony Mediolanu. Z Bergamo dojedziesz do niego autobusem lub pociągiem, z głównego dworca kolejowego. 

Ja zdecydowałam się na bliższe miejscowości, a mianowicie Varennę i Lecco. Varenna to niezwykle romantyczna miejscowość, która jest wg mnie idealnym miejscem na wszelkie rocznice, wieczory panieńskie, zaręczyny. Po prostu cudowna, a miłość wisi w powietrzu! Dojazd pociągiem, z głównego dworca w Bergamo zajmuje około 1,5h z przesiadką w Lecco. 

W drodze powrotnej wysiadłam w Lecco na około 2h, aby zobaczyć jak wygląda jedna z pierwszych miejscowości nad Como, w której Alpy wręcz wyrastają z jeziora. Panuje to zupełnie inny klimat niż w Varennie. Jest zupełnie na luzie, swojsko i bardzo dobrze się tu czułam. Z Lecco do Bergamo dojdziesz w około 40 minut pociągiem.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

Gdzie warto zjeść w Bergamo?

Poniżej moja subiektywna lista miejsc, które warto odwiedzić w poszukiwaniu kulinarnych doznań, lub po prostu na dobrą włoską kuchnię, kawę i deser. Wszystkie bez problemu odnajdziesz w google maps po nazwie. Polecam!

Pamiętaj tylko o sjeście, która również występuje w tym rejonie Włoch. Na obfity posiłek udaj się w godzinach wieczornych, po 18.

  • Il Fornaio Citta Alta (znana pizza na kawałki, cięta nożyczkami, pieczywo, słodkości i wino)
  • Circolino Città Alta (bardzo dobre jedzenie, lokalna kuchnia w dobrych cenach, spróbuj koniecznie "menu dnia" za 15euro z dwoma daniami i napojami)
  • Bugan Coffee Lab - Via Colleoni - Citta Alta (kawa speciality - baaardzo polecam!)
  • Panificio Tresoldi Citta Alta (spróbuj tradycyjnych deserów czyli polenty z marcepanem)
  • Pizza alla Fara Citta Alta (podobno NAJlepsza pizza w mieście)
  • MURUMURU Café (kawa, śniadania) Citta Bassa
  • La Romana (lody) Citta Bassa
  • Wood Beer & Drinks Citta Bassa (na lekką kolację i drinka, wino)
.

Bergamo co zobaczyć w 3 dni? Jak dojechać z Bergamo nad Como?

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności