Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + informacje praktyczne.

22/01/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + informacje praktyczne. Zwiedzanie stolic naszych sąsiadów to jedne z moich ulubionych pomysłów na szybkie, niskokosztowe citybreki. Możemy złapać tanie loty lub wpakować się w samochód i ruszyć niemal od zaraz. Zwiedzanie Berlina to idealna propozycja na weekendowy wypad, a jeśli mieszkacie bliżej niż ja, to nawet w jeden dzień możecie zobaczyć najważniejsze atrakcje Berlina.

Ten post obejmuje atrakcje i zwiedzanie Berlina na więcej niż przysłowiowe 2 dni, ale kierując się moimi wskazówkami szybko zorientujecie się, które z nich zwiedzicie w ciągu jednego - dwóch dni w Berlinie, a które będą alternatywą na kolejny raz lub kolejny dzień. Gotowi na zwiedzanie Berlin? Miasto z dwiema rzekami, jeziorem, znanym na całym świecie zoo i zielonymi parkami?

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zapraszam na atrakcje Berlina na weekend!

Berlin informacje praktyczne

W każdym moim przewodniku dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Berlina.

Berlin jak dojechać 

Do Berlina możemy dojechać lub dolecieć. W zależności od odległości jaką mamy do pokonania, dla jednych wygodniej będzie skorzystać z tanich lotów do Berlina oferowanych przez tanich przewoźników (lub nietanich), a dla innych własnych transportem. Loty do Berlina możemy kupić już od kilkunastu zł w jedną stronę z wielu miast w Polsce. Z lotnisk w Berlinie dojedziemy do centrum w kilkanaście / dziesiąt minut komunikacją miejską, w cenie kilku euro co zdecydowanie jest na plus dla Berlina!

Dojazd do Berlina zapewni nam również kolej oraz tacy przewoźnicy jak Flixbus, który zarezerwowany odpowiednio wcześniej, będzie kosztował tyle co najtańszy lot (z tym, że potrwa kilkakrotnie dłużej). Dla mnie najlepszą opcją jest samolot, dlatego że ze Śląska to najkrótszy sposób i prawdopodobnie też najtańszy.

Jadąc własnym autem do Berlina warto wiedzieć, że niektóre jego strefy wymagają specjalnej naklejki na samochodzie, świadczącej o jego “ekologiczności” tzw. Umweltplakette. Naklejkę kupisz na miejscu lub przez internet na oficjalnej stronie, koszt to około 5 euro, a mandat za brak 80 euro.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Berlin czym płacić

Walutą Niemiec jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Noclegi w Berlinie

Baza noclegowa w Berlinie jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Berlin jest bardzo dobrze skomunikowany, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić na noclegach, możemy zlokalizować się blisko przystanków komunikacji publicznej, nieco dalej od centrum.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Jak poruszać się po Berlinie

Najlepszym sposobem na poruszanie się po Berlinie (i każdej dużej stolicy), jest wspomniana wyżej komunikacja miejska. Mamy do dyspozycji metro, kolejkę, tramwaje, autobusy. Cena za dobowy bilet to 7 euro na dwie strefy (aby zobaczyć najbardziej znane miejsca), co daje nam całkiem dobry wynik, jeśli chcemy zwiedzić Berlin w weekend lub nawet w jeden dzień. 

O ile wybieramy Berlin na weekend, warto nie tracić czasu na piesze wędrówki. Flagowe atrakcje Berlina możemy zwiedzić w jeden dzień, a nawet kilka godzin, ale jeśli chcemy zobaczyć trochę alternatyw, to polecam poruszać się transportem miejskim.  

Wygodną formą są też rowery, ale tutaj musi nam dopisać pogoda i pora roku. Wynajem rowerów to koszt około 12 euro. Możesz też wybrać rowerową wycieczkę z przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach, którą zarezerwujesz tutaj online.

Zwiedzanie Berlinie może ułatwić nam także turystyczny autobus, hop-on-off, który przemieszcza się pomiędzy atrakcjami, a my możemy wysiąść/wsiąść na każdym z przystanków, zlokalizowanych przy zabytkach. Dodatkowo wiele z nich ma audioprzewodniki, które opowiadają nam o mieście, między kolejnymi przystankami. To też dobra forma zwiedzania, jeśli pogoda nam nie sprzyja. Bilety na ten autobus możesz kupić online tutaj.

Spędzasz przedłużony weekend w Berlinie? Proponuję zakupić kartę Berlin Welcome Card, która oprócz darmowego transportu ma wiele darmowych wejściówek do muzeów a także zniżki na najbardziej popularne atrakcje, sklepy, restauracje, kluby, i wiele więcej. Karta pomaga zwiedzić Berlin od podszewki, jednocześnie w bardzo korzystnej cenie (korzystniejszej niż kupowanie osobnych wejściówek na atrakcje). Możesz ją kupić tutaj online.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zwiedzanie Berlina w weekend

Na zwiedzanie Berlina warto zarezerwować przysłowiowy “weekend” czyli 2-3 dni. Flagowe miejsca możemy zwiedzić nawet w jeden dzień. 

Berlin jest bardzo dużym miastem, jednym z największych w całej Europie, przez co warto poświęcić mu więcej uwagi, zwłaszcza jeśli lubimy odkrywać historyczne miejsca, a tych tutaj nie brakuje! Historia Berlina jest jedną z ciekawszych na naszym kontynencie, a świadkowie tej historii stanowią dziś najważniejsze zabytki Berlina, ważne również dla całej Europy.

Jeśli nie wybierasz się w wersji “last minute” to proponuję zaplanować zwiedzanie w terminie festiwalu filmowego, muzycznego, festiwalu świateł lub Bożonarodzeniowych Jarmarków. 

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea. Muzea w Berlinie są na bardzo wysokim poziomie, jedne z lepszych w Europie, i jest ich całkiem sporo. Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie). Bilety do muzeum w Berlinie, a także inne atrakcje możesz zarezerwować online tutaj przed wyjazdem. Do pobrania jest też świetna appka, dzięki której masz wszystkie rezerwacje i szczegóły w telefonie.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Berlina w weekend!

W tej części postu znajdziesz flagowe atrakcje Berlina, które możesz zobaczyć nawet w jeden dzień. Inna opcja to trochę alternatywnego zwiedzania i miejsc wartych uwagi, jeśli masz nieco więcej czasu na zwiedzanie Berlina. Zaczynamy!

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Czy ktoś jeszcze o niej nie słyszał? Nie skłamię jeśli napiszę, że to najbardziej znany zabytek Berlina, a może nawet całych Niemiec. Została zbudowana w latach 1788-1791 przez pruskiego księcia Fryderyka Wilhelma II jako Brama Pokoju. Sporej wielkości budowla (26 m wysokości, 65,5 m szerokości) zwieńczona jest kwadrygą, którą powozi Wiktoria, uskrzydlona bogini zwycięstwa. Kwadryga, krótko po otwarciu bramy została zniszczona, ale po odrestaurowaniu możemy oglądać ją dzisiaj w pierwotnym kształcie. Wcześniej, do Paryża zabrał ją Napoleon Bonaparte, a po odsunięciu od od władzy, kwadryga wróciła do Berlina. W tamtym czasie podczas renowacji, uzupełniono orła pruskiego siedzącego na dębowym wieńcu nowym symbolem władzy którym jest Krzyż Żelazny. 

Brama Brandenburska w Berlinie to jedyna brama miejska, która nie została rozebrana i zlikwidowana. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Od 3 października 1990, w rocznicę zjednoczenia Niemiec, Brama Brandenburska stała się symbolem tego historycznego wydarzenia. Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów.

Brama umiejscowiona jest na Placu Paryskim, w jej pobliżu znajdują się ambasady,  parlament Rzeszy Reichstag, oraz pomnik Pomordowanych Żydów (Ofiar Holocaustu) a tuż obok bramy znajduje się Muzeum Bramy Brandenburskiej. 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Mur Berliński 

Zabytkiem, a w zasadzie jego fragmentarycznymi częściami, związanym z Bramą Brandenburską jest Mur Berliński. Na dzień dzisiejszy możemy odnaleźć w mieście jego fragmenty, na których w wielu miejscach uwieczniono historyczne wydarzenia w formie streetartowej sztuki, stworzone przez wybitnych artystów tej dziedziny, mi. BLU znanego z Bolonii. 

Mur Berliński 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Wschodni i NRD od Berlina Zachodniego. Mur liczył 156 km umocnień takich jak: betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny. Był to jeden z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Liczba ofiar, którą pochłonął pas oddzielający podzielony Berlin to od 136 do 239 śmiertelnych przypadków.

Jeśli macie więcej czasu na zwiedzanie Berlina, to możecie wybrać się do Parku Muru, Muzeum Muru Berlińskiego oraz Berlin Wall Memorial, który chyba najlepiej obrazuje jak mur wyglądał w rzeczywistości.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

East Side Gallery Berlin

East Side Gallery w Berlinie to tzw. galeria na wolnym powietrzu. Płótnem dla artystów był właśnie Mur Berliński. Galeria mierzy nieco ponad kilometr (1316 m), a na murze znajdują się słynne murale, obrazujące nastroje i wydarzenia historyczne takie jak pocałunek Breżniewa z Honeckerem. Galeria zawiera około 106 obrazów, stworzonych przez znanych artystów z całego świata. Jest to prawdopodobnie największa galeria sztuki na świeżym powietrzu.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Checkpoint Charlie czyli Punkt Graniczny “C” w Berlinie

Historyczne miejsce z czasów zimnej wojny. Checkpoint Charlie to najbardziej znany punkt, przejście graniczne między NRD, a Berlinem Zachodnim. Na przejściu alianci zachodni nie sprawdzali wszystkich przekraczających granicę. W budce aliantów zgłaszali wyjazd do Berlina Wschodniego członkowie sił zbrojnych aliantów zachodnich. Po stronie NDR odbywała się drobiazgowa kontrola cudzoziemców, dla których przeznaczone było przejście, w tym turystów oraz personelu dyplomatycznego. Checkpoint Charlie funkcjonował do 1991 roku, w którym to Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła „Checkpoint Charlie”.

Dzisiaj to biała budka, z przebranymi za żołnierzy wartownikami w odpowiednich rzecz jasna mundurach, którzy chętnie pozują do zdjęć (a w zasadzie to dzisiaj ich główna rola). Okolica przystosowana jest pod turystów, znajdziecie tu sklepy z pamiątkami, jedzenie. Na miejscu jest również Muzeum Muru Berlińskiego, w którym możecie otrzymać pieczątkę z przejścia granicznego obu stref. Bilet do muzeum bez kolejki możesz kupić tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

Pomnik Ofiar Holocaustu, inaczej Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie, to znajdujący się w pobliżu Bramy Brandenburskiej memoriał, wprawiający w osłupienie każdego, kto ma w sobie coś z wrażliwca, a jeśli chodzi o Polaków, którym historia Żydów z czasów II wojny jest znana od dziecka, to miejsce uderza w naprawdę głębokie nuty duszy. Pomnik składa się z 2711 betonowych kloców, tylu ile stron liczy Talmud. Sprawia wrażenie cmentarza, a bloki przypominają (trochę abstrakcyjnie) nagrobkowe płyty czy też macewy. 

Został zbudowany w latach 2003-2005 w centrum miasta, stolicy Niemiec, na powierzchni 19 tys. m. Najwyższe bloki liczą  4,7 m wysokości, a spacer między nimi budzi przeróżne emocje. Osobiście uważam, że projektant Peter Eisenman wykonał przepiękną pracę, ujmując w niej wiele więcej, niż można zobaczyć patrząc jedynie oczami.

Pod pomnikiem znajduje się muzeum podziemne o powierzchni 930 m², mieszczące sale wystawowe, salę odczytową i księgarnię.

Historię Żydów w Berlinie możesz poznać na wycieczce z przewodnikiem.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Lekcja życia i człowieczeństwa

Pozwolę sobie na mała dygresję w tym miejscu (no tak, w końcu to mój blog). Wspomniałam o tym, że dla nas, Polaków, miejsca pamięci związane z Żydami i II wojną, są szczególne, szczególnie ważne, szczególnie trudne, a jednocześnie szczególnie bliskie. Oczywiście nie każdy czuje to w ten sam sposób, nie generalizując, mam na uwadze, że nasza historia z tym Narodem jest ściśle związana, a pamiętana przez moich dziadków II wojna sprawia, że czuję jej bliskość, w końcu opowiadali mi ją naoczni świadkowie. Wśród szkolnych wycieczek, ta do Oświęcimia była jedną z najbardziej zapamiętanych i mających wpływ na młodych ludzi. Wychowałam się w Gliwicach, w tyglu Polsko-Niemieco-Śląskich wydarzeń, gdzie historia stoi otwartymi drzwiami i zaprasza. Stojąc przy pomniku w Berlinie nie mogę uwierzyć, że spotkana kilka lat temu moja rówieśnicza z Niemiec, nie wiedziała gdzie jest Izrael. Kim są jego mieszkańcy. Zaprzeczyła.

PS. W kontekście ostatniego akapitu, prosto z mojego serducha, sprawdźcie sobie czym jest “yolocaust”. Nie bądźmy ignorantami, nigdy. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Jeśli jesteście zainteresowanie historią Żydów w Berlinie, to zachęcam do odwiedzenia przepięknej Synagogi, w której możecie zapoznać się z historią, zobaczyć oryginalne listy pisane w czasie wojny. W Synagodze znajduje się również mała galeria sztuki współczesnej. Nowa Synagoga w Berlinie znajduje się niedaleko stacji kolei S-Bahn przy Wyspie Muzeów. W Berlinie znajduje się również Muzeum Żydowskie, zlokalizowane przy dzielnicy Kreuzberg. Jest to niezwykłe muzeum, zarówno pod względem wystaw, jak i samej architektury. Nowoczesny budynek sam w sobie tworzy część wystawy z mocnym przesłaniem.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie Reichstag

Reichstag, oficjalnie Plenarbereich Reichstagsgebäude, jest siedzibą niemieckiego Bundestagu (stąd nazwy te bywają stosowane zamiennie i myląco dla niewtajemniczonych). Ten piękny, neorenesansowy budynek był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany. Nie oszczędziła go również wojna. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego, które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Od 1999 roku siedziba Bundestagu w Berlinie. Podobno z kopuły udaje się niektórym podpatrzeć obrady sejmu, dajcie znać jeśli mieliście to szczęście. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Charakterystyczny budynek parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli Reichstag znajduje się w pobliżu opisanych wcześniej zabytków. Jego największą atrakcją jest 23 metrowa, szklana kopuła “Kopuła Bundestagu”, będąca tarasem widokowym jednocześnie. Wejście na kopułę oraz zwiedzanie wnętrza (z audioprzewodnikiem) jest darmowe, ale musimy wcześniej zarezerwować godzinę wejścia online lub na miejscu (o ile będzie miejsce). Najlepiej zrobić to na około miesiąc przed wizytą tutaj

Przed wejściem czeka Cię kontrola bezpieczeństwa, zbliżona do tej lotniskowej. Nie zapomnij o dokumencie tożsamości. 

Możesz również kupić bilet na priorytetowe wejście oraz kolację na dachu tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Unter den Linden czyli Aleja pod Lipami  

Unter den Linden to najbardziej znana, uważana za najpiękniejszą aleję Berlina. Znajduje się w dzielnicy Mitte, w samym środku najważniejszych zabytków Berlina. Aleja przebiega przez Bramę Brandenburską oraz tzw. Wyspę Muzeów.

Wzdłuż niej zobaczymy wiele atrakcji Berlina, ciekawych budynków, muzeów, ambasad, a także sklepów, kawiarni, restauracji i hoteli. Warto zatrzymać się przy Operze Narodowej, za nią znajduje się Katedra św. Jadwigi, oraz przy cenionym Uniwersytecie Humboldta. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wyspa Muzeów w Berlinie (Museumsinsel)

Wyspa Muzeów to faktycznie, podręcznikowa wyspa. Znajduje się na rzece Sprewie. Wyspa Muzeów to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie, wpisany jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1999 roku.

W skład Muzeów wchodzi  mi.:

 • Muzeum Bodego (piękny, zaokrąglony budynek z kopułą)
 • Muzeum Pergamońskie (przepiękny budynek, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa)
 • Nowe Muzeum
 • Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Na zwiedzanie muzeów będziemy potrzebować dobrych kilku godzin, a bardziej dociekliwi wielbiciele sztuki mogą tu spędzić całe dnie. Jeśli macie dwa dni na zwiedzanie Berlina, to wybierzcie najbardziej interesujące was wystawy, aby nie obejść się jedynie widokiem budynków. Warto wiedzieć, że na wyspie znajduje się  Katedra Berlińska (Berliner Dom). W cenę wstępu wliczony jest taras widokowy na kopule, skąd mamy ładny widok na Berlin. Koszt biletu wstępu do katedry to 7 euro. Przed katedrą możemy odpocząć na zielonych trawnikach, podziwiając piękny budynek katedry.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Plac Poczdamski w Berlinie

Plac Poczdamski to dziś nowoczesne, biznesowe centrum, wybudowane na miejscu zburzonego muru berlińskiego (tzn. że plac znajduje się na dawnej granicy Wschodu i Zachodu). Powstały tu nowoczesne, szklane wieżowce i budynki, siedziby światowych firmy, centra handlowe, z restauracjami i kawiarniami. Jest to jeden największych i najruchliwszych placów w centralnym, historycznym centrum, którego nie można pominąć przy zwiedzaniu Berlina. A z ciekawostek, to na tym placu odbywa się coroczny festiwal filmowy Berlinale. Zwróćcie uwagę na budynki przy placu, rodem z socrealizmu (przypomina mi się ostatnia wizyta w Kijowie).

Przy placu znajduje się taras widokowy Panoramapunkt. Oferuje widok 360 stopni, na wysokości 24-25 piętra w cenie 7,5 euro, możecie również odpocząć w tutejszej kawiarni. Bilety możesz kupić online tutaj.

W pobliżu placu (w stronę parku) znajduje się Kulturforum, Filharmonia Berlińska, Muzea, Galeria Malarstwa w Berlinie.  

Plac Aleksandra Alexanderplatz Berlin

To kolejny znany plac w Berlinie. Alexanderplatz to węzeł komunikacyjny, przesiadkowy, tłoczny i stale tętniący życiem. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, czy specjalnych atrakcji wartych uwagi, natomiast na sam plac trafimy prędzej czy później, podróżując komunikacją publiczną po Berlinie. 

Jest to jedno z bardziej lubianych miejsc spotkań lokalnych jak i turystów. Znajdują się tutaj galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, oraz zegar Weltzeituhr, pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata. Plac został nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest “Alex”. W pobliżu znajduje się słynna wieża telewizyjna, z tarasem widokowym.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wieża Telewizyjna w Berlinie

Najwyższa budowla w Niemczech i czwarta co do wielkości wolnostojąca budowla w Europie. Wieża Telewizyjna w Berlinie mierzy 368 metry wysokości. Wieża Jest jednym z najbardziej popularnych zabytków Berlina, i mieści się w top 10 zabytków Niemiec.

Na 203 metrze znajduje się taras widokowy na panoramę Berlina oraz restauracja. W ciągu 30 minut ruchoma konstrukcja restauracji wykonuje pełen obrót 360 stopni. Bilet na Wieżę Telewizyjną w Berlinie to kilkanaście euro, w zależności do opcji. Bilet bez kolejki online możesz kupić tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Gendarmenmarkt czyli Plac Żandarmerii

To ostatni plac w Berlinie który Wam polecę, zdecydowanie inny od dwóch poprzednich. Ciekawy, dla mnie inspirujący, i bardzo ładny w porównaniu z innymi. Atmosferę placu tworzą znajdujące się tu budynki, również warte zobaczenia, takie jak Sala Koncertowa z pomnikiem Friedricha Schillera, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, Katedra Francuska i Katedra Niemiecka (w katedrach znajdują się wystawy muzealne).

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Topografia Terroru

Topografia Terroru to muzeum zewnętrzne w Berlinie, zlokalizowane w centrum historycznym miasta. Znajduje się w miejscu budynków, które w okresie nazistowskich Niemiec, w latach  1933 - 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS. Topografia Terroru to bardzo nietypowe muzeum, wystawa, która niejako wyciąga na światło dzienne, to, co miało pozostać ukryte. 

Czerwony Ratusz w Berlinie

Jeśli będziecie w pobliżu Wyspy Muzeów, to nieco dalej możecie zobaczyć Ratusz miasta Berlin, a jego nazwa pochodzi od czerwonej cegły z której jest zbudowany.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Oberbaumbrücke - Most Oberbaum

To charakterystyczny most na rzece Szprewie, który łączy dzielnice Kreuzberg i Friedrichshain. Znajduje się w pobliżu Galerii East Side Gallery. Charakterystyczne dla mostu są czerwona begłą oraz dwie wieże, które się na nim znajdują. Most był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń z czasów zimnej wojny, kiedy to wielu uciekinierów straciło życie w jego okolicach i rzece, próbując przedostać się nielegalnie na drugą stronę. Przez most przebiega linia komunikacyjna, a żółta kolejka dodaje mu uroku. W okolicy mostu znajduje się też wiele znanych murali jak np. “Różowy mężczyzna”. Zajrzyjcie przy okazji.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Dzielnica Charlottenburg w Berlinie

Gedächtniskirche - Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie

Znajduje się w dzielnicy Charlottenburg, przy Breitscheidplatz. XIX wieczny kościół ewangeliczny, a w zasadzie jego pozostałości, to zabytek który nie został odbudowany ku przestrodze. Służy jako antywojenny symbol. Kościół został zbombardowany podczas II Wojny Światowej, a władze i mieszkańcy postanowili go nie odbudowywać. Ruiny kościoła zostały połączone z nowoczesnym budynkiem kościoła, funkcjonującym dzisiaj. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Będąc w tej części miasta możemy zobaczyć jeszcze przynajmniej dwa ważne obiekty, jak pałac Charlottenburg nazwany na cześć Zofii Charlotty Hanowerskiej, oraz Stadion Olimpijski.

Charlottenburg. Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Kurfürstendamm

Kurfürstendamm lub Ku’damm to główna ulica zachodniej części Berlina, łącząca Breischeidplatz z Kościołem Pamięci z Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Bardzo ładna ulica z licznymi sklepami, kawiarniami, restauracjami, oraz charakterystyczną dla Berlina instalacją "zerwany łańcuch". To dobre miejsce na zakupy. Znajdziecie tutaj unikalne kolekcje, 3 piętrowy sklep z Lego, a wszystko w luźnej atmosferze. To zdecydowanie bardzo dobra (a nawet lepsza)  zachodnia wersja Alei Unter den Linden.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

KaDeWe Kaufhaus des Westen

To jedna z bardziej luksusowych galerii jakie znajdziecie w Berlinie. Warto zobaczyć nawet z samej ciekawości i dla architektury. KaDeWe to też największy dom towarowy w całej Europie kontynentalnej! Prawdziwy zakupowy raj na  60 000 m² i 8 piętrach. Zajmuje drugie miejsce na świecie po tokijskim centrum handlowym Takashimaya, jeśli chodzi o sprzedaż żywności w jednym miejscu. Z ostatniego piętra możesz podziwiać panoramę części Berlina.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Dzielnica Kreuzberg w Berlinie

Myślę, że dawniej była prawdziwą alternatywną stroną Berlina. Dzisiaj nadal pozostaje w ramach alternatywy, ale odwiedza ją coraz więcej turystów, skuszonych opisami tego miejsca na blogach. Dzielnica przyciąga różnorodnością pod wieloma względami. Zjecie tutaj dania z całego świata w najlepszym wydaniu, wypijecie dobrą kawę i mocniejsze trunki, zobaczycie trochę różnego streetartu oraz odzieżowych lumpeksów. 

Kreuzberg jest zamieszkany przez osoby odnajdujące się w tym klimacie głównie emigrantów, wiekowych już hippisów i ich młodych naśladowców, punków. W ciągu dnia możecie bezpiecznie poruszać się po głównych punktach dzielnicy, raczej odpuściłabym zwiedzanie zakamarków i nocne godziny, chociaż nie sądzę aby było to bardzo niebezpieczne (weźcie poprawkę, że mnie po kilku miesiącach w Izraelu nie przerażają takie klimaty).

Alternatywne zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem możesz zarezerwować tutaj.

Zielone punkty Berlina

Jak każda stolica i duże miasto, Berlin posiada na swoim terytorium liczne parki, znane zoo w Berlinie oraz nieco oddaloną od Berlina Tropikalną Wyspę. Aby zobaczyć te miejsca będziecie potrzebowali nieco więcej niż weekend w Berlinie. 

Tiergarten

Park Tiergarten to bardzo duży park w centrum Berlina, zaczynający się zaraz za Bramą Brandenburską. W Parku znajduje się ławeczki, trasy spacerowe, zbiorniki wodne… przepiękny park, zielone płuca Berlina, to tutaj. Turyści przychodzą tu głównie aby zobaczyć Wieżę Zwycięstwa Siegessäule, z punktem widokowym na wysokości 50 m. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wchodząc od strony Bramy Brandenburskiej traficie na Pomnik Żołnierzy Radzieckich, a na obrzeżach parku w części północnej, znajduje się kompleks pałacowy Zamek Bellevue wzniesiony przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda. Zamek pełni on funkcję rezydencji prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Berliński ogród zoologiczny

Osobiście uważam, że są lepsze okazje do oglądania zwierząt, ale dla wielu wyprawa do Berlińskiego Zoo jest celem samym w sobie. Pamiętam czasy, kiedy oglądałam w TV jako mała dziewczynka program telewizyjny, który nagrywany był właśnie w zoo, o zwierzętach (taki popularny, ale byłam na tyle mała, że nie pamiętam nazwy, za to pamiętam parę starszych ludzi, którzy go prowadzili). Zoo w Berlinie przewijało się w nim nie raz. Zoo w Berlinie to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech oraz jeden z największą liczbą gatunków zwierząt na świecie. Położony jest w dzielnicy Tiergarten, niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten w centrum Berlina. 

Zoo w Berlinie jest jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów zoologicznych w Europie. Rocznie zoo odwiedza około 2,6 mln osób z całego świata.

Tropikalna Wyspa w Berlinie

Sama Tropikalna Wyspa znajduje się około 80 km od Berlina. Już niedługo tego typu obiekt będziemy mieli pod Warszawą, ale jeśli wybieracie się do Berlina to warto pomyśleć o połączeniu zwiedzania Berlina z przynajmniej jednodniowym odpoczynkiem po zwiedzaniu w tym miejscu. Ten tropikalny park rozrywki oferuje wiel ponad klasyczny aquapark i strefę SPA. Możemy przespać się na plaży w namiocie, tipi, gościć w restauracjach, poczuć jak w innym klimacie przy 26 stopniach i wilgotności powietrza na poziomie 40-60%, o ile nie będzie zwracać uwagi na znajdujący się nad nami dach.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Chcecie więcej ciekawostek z Berlina?

Bardzo proszę! W Berlinie obowiązkowym punktem programu jest zjedzenie “currywurst” czyli kiełbaski z sosem pomidorowym lub ketchupem/musztardą też, posypane przyprawą curry. Wielbiciele czekolady nie powinni zapomnieć o słynnych niemieckich czekoladach Ritter Sport. Można też spróbować firmowych deserów, które zapamiętacie na długo! W jedzeniowym klimacie, o dziwo, Berlin znany jest z kebabów (!), a najpopularniejszym z nich jest  Mustafa’s Gemüse Kebap, do którego kolejka może wynosić nawet 2-3 godziny (thank God I am vegetarian). 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

W Berlinie będziecie mieli okazję skorzystać z nocnego życia, o ile takie klimaty wam interesują. Podobno są tu dobre i jedne z lepszych klubów techno, ale nie wiem, nie sprawdzałam.

Niech was nie zdziwią kolorowe trabanty na drogach - to kolejna turystyczna i historyczna atrakcja. Można taki wynająć, a można być po prostu obwiezionym po atrakcjach w jednym z nich. Sprawdź tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Przechodząc na pasach na pewno zwrócicie uwagę na uroczego asystenta “Ampelmann”. Stał się symbolem Berlina i możecie kupić pamiątki z jego kultowym wizerunkiem. Symbole Berlina jest niedźwiedź (what?), znajdziecie go w wielu wersjach i odsłonach w mieście.

Daj znać w komentarzu, co udało Ci się zwiedzić w Berlinie w weekend?

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + info praktyczne.

Polecane posty:

 1. Wiedeń na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Praga na weekend: atrakcje Pragi, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Kijów atrakcje: jak zwiedzić Kijów weekend? Co warto zobaczyć w Kijowie?
 5. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Podsumowanie
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + informacje praktyczne.
Nazwa artykułu
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + informacje praktyczne.
Opis
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend (i więcej). Opis i zdjęcia zabytków Berlina, noclegi, bilety online, poruszanie się po Berlinie.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. W Berlinie byłam jakiś czas temu, miasto bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło! Pozdrawiam, K!

 2. Berlin to jedna z naszych destynacji wycieczek dla firm. Teoretycznie program mamy przygotowany, ale często ulega on modyfikacji już na miejscu. To miasto ma tyle do zaoferowania, że zupełnie bez sensu jest trzymać się założeń 🙂
  Super poradnik - pozdrawiamy!

 3. ci państwo którzy prowadzili program w zoo to państwo Hanna i Antoni Gucwińscy i zoo z Wrocławia

 4. Kebab o którym piszesz to jakaś pomyłka nie warta czekania 2 godzin na jedzenie - mam wrażenie że obsługa celowo tak opóźnia wydawanie jedzenia, minus za brak możliwości zamówienia kebaba o dowolnym rozmiarze, a mięso gotowiec mrożony. Szału nie ma za ta
  cenę można zdecydowanie coś lepszego zjeść w Berlinie. Miasto fajne polecam

 5. Świetny przewodnik, bardzo dobrze i ciekawie napisany i zawierający wiele atrakcji oraz wskazówek. Podobają mi się też zdjęcia. Widać profesjonalizm. Odnośnie Państwa Gucwińskich i ZOO we Wrocławiu, to ten program nazywał się "Z kamerą wśród zwierząt". Jeszcze raz gratulacje za rewelacyjny przewodnik po Berlinie. Pozdrawiam Wojtek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności