Split w Chorwacji to miasto, które obserwowaliśmy przez bardzo długi czas. Lubimy miasta nad morzem, lubimy duże miasta, lubimy miasta które inspirują. Czy taki właśnie jest Split? Czy warto zwiedzić Split i okolice? Co urzekło nas w tym mieście? Jakie atrakcje czekają w jednym z największych miast w Chorwacji? I gdzie były więzione smoki Daenerys Targaryen? O tym i wiele więcej przeczytasz w tym poście.
W Splicie zatrzymaliśmy się na cztery dni, to całkiem niewiele, ale wystarczająco aby zobaczyć niemal wszystko co oferuje to miasto. Wynajęliśmy noclegi w lokalnej dzielnicy, 10 minut od starego miasta i 10 minut od plaży. Z mieszkania mieliśmy widok na morze oraz góry. Tutaj nie czuliśmy oddechu turystycznego tłumu, czuliśmy Split, który inspirował i dał się polubić, pokazując że jest miejscem w którym ludzie żyją dobrze, a turyści wpadają na chwilę aby zobaczyć stare miasto i promenadę. Taki Split zapamiętam i dlatego do niego wrócę, na o wiele dłużej niż kilka dni.
Split to miasto i port w Chorwacji, położony w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Wjeżdżając do Splitu od strony lotniska mijamy typowe dla dużych miast przedmieścia, dzielnice zamieszkiwane przez lokalną społeczność, galerie handlowe, przedsiębiorstwa. Stare miasto, port oraz charakterystyczna promenada w Splicie znajdują się na samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego.
Mapa Splitu tutaj.
Wybierasz się do Plitwic? Przeczyta również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
Ceny w Splicie są bardzo zróżnicowane. Ceny za kawę, danie w restauracji czy inne zakupy zależą od tego, w jakim miejscu robimy zakupy. Najdrożej zjemy na promenadzie i w na starym mieście (tak jest niemal w każdym turystycznym miejscu). W porównaniu do Dubrovinka, ceny w Splicie nawet na starym mieście są niższe, także jeśli macie w planach Dubrovnik, to korzystajcie i kupujcie pamiątki w Splicie (ten sam olejek lawendowy w Dubrovniku był o 50% droższy niż w Splicie!). Ceny za 5 ml olejku lawendowego przy starym mieście Split to 10 HRK.
TIP: Bezpłatną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach, bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą.
Podróżujecie budżetowo? Jeśli niekoniecznie chcecie płacić za widok, to polecam stołować się poza murami starego miasta. Wystarczy wyjść ze starówki i ceny w restauracjach i kawiarniach magicznie spadają o 30-50%!
Wybierasz się do Plitwic? Przeczyta również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
Ceny w piekarniach zwykle są wszędzie zbliżone, więc jeśli masz ochotę na francuskiego rogala z czekoladą lub burka w starym mieście to śmiało, nie przepłacisz, nie poczujesz różnicy w portfelu. Na zdjęciu menu z restauracji na starym mieście możesz sprawdzić realne ceny w restauracjach w Splicie klikając tutaj (otworzy się zdjęcie menu).
Ceny za parkingi w Splicie są uzależnione od sezonu oraz strefy parkowania (w Splicie funkcjonują 4 strefy parkowania). Ceny mieszczą się w przedziale 3-6 HRK za godzinę w sezonie letnim.
Ceny noclegów w Splicie możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj , apartamenty lub pokoje z aneksami kuchennymi wynajmuję tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.
Zwiedzanie Splitu to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaką można sobie wymarzyć. Split ma w sobie coś niezwykłego, co łączy starówkę, nowoczesne jachty, plaże tuż za rogiem i całą masę lokalnych mieszkańców. Jeśli masz tylko jeden dzień w Splicie to w zupełności wystarczy Ci, aby zobaczyć najważniejsze miejsca: stare miasto i promenadę z przylegającą do niej mariną. Stare miasto najlepiej zwiedzać z samego rano, o ile masz taką możliwość i chcesz poczuć klimat miasta zanim zrujnują go grupy turystyczne to przyjdź tu przed 7 rano i ciesz się miastem tylko dla siebie do 8.30 (wtedy pojawiają się pierwsze grupy turystów z każdej strony miasta). Będzie to najbardziej niezapomniana godzina jaką spędzisz w Splicie gwarantuję Ci to (a Twoje zdjęcia będą wyglądały jak z photoshopa, bez turystów).
PS. Koniecznie zobacz listę atrakcji w Splicie i wycieczek fakultatywnych, ponieważ same zabytki to nie wszystko! Lista znajduje się niżej w tym poście.
Przed południem polecam wybrać się na wzgórze Marjan, które będzie przyjemną odmianą od kamiennego miasta. Zieleń, morze, nieco wspinaczki i jeden z najpiękniejszych widoków na Split, punkt widokowy na miasto i promenadę oraz okoliczne zatoki i mariny. Wysiłek włożony w wejście tutaj się opłaca, zwłaszcza że wzgórze nie jest bardzo oblegane, spotkasz tutaj najczęściej biegaczy.
Zwiedzanie Splitu możesz realizować zgodnie z wytyczonym planem zabytków, ale ja polecam udać się rano i zobaczyć najważniejsze zabytki (lista zabytków Splitu poniżej), a później zgubić się w uliczkach, dać się zaskoczyć tym co czeka za rogiem, czyje podwórko lub jak uroczy plac z kawiarniami w każdym rogu.
Split jako baza wypadowa do zwiedzania Chorwacji jest też bardzo dobrym planem. Z tej lokalizacji możemy zwiedzić bardzo wiele miejsc, takich jak Jeziora Plitwickie, Krka, Trogir, Szybenik, Riwiera Makarska, Omiś, Rzeka Cetina, Primosten, wyspy Vrboska, Solta, Brac, Korcula i wiele więcej.
Ze Splitu odbywa się całkiem spora liczba wycieczek fakultatywnych, z czego najbardziej ucieszą się osoby bez własnego środka transportu. Więcej o wycieczkach przeczytasz w punkcie wycieczki fakultatywne.
Split jest miastem bogatym w zabytki, chociaż najważniejszy i najbardziej charakterystyczny z nich zna chyba każdy, kto wybiera się do Chorwacji, a jest to pałac cesarza Dioklecjana z podziemiami na Starym Mieście. W zasadzie Stare Miasto Split to właśnie pozostałość po Pałacu Dioklecjana, zadziwiające prawda? Do pałacu-miasta wchodzi się jedną z czterech bram, a będąc już w środku, kompletnie nie mamy wrażenia przebywania na terenie pałacu, aż trudno sobie wyobrazić że stare miasto było w całości pałacem (obraz pałacu w mojej głowie bardziej przypomina ten z bajek o księżniczkach). Koniecznie zobacz listę atrakcji i wycieczek fakultatywnych, ponieważ same zabytki to nie wszystko!
Atrakcje Splitu to nie tylko stare miasto i zabytki. Split oferuje o wiele więcej atrakcji, zarówno tych związanych z położeniem miasta, naturalnych cudów natury, jak i tematyczne oprowadzanie po mieście np. śladami Gry o Tron. W Splicie nie będziesz się nudzić, wieczorne rejsy o zachodzie słońca czy paddleboard na podświetlanej desce zaskoczy największego sceptyka! Poniżej lista atrakcji Splitu i wycieczek fakultatywnych, które sprawią że zechcesz zostać tu na dłużej:
Wycieczki fakultatywne w Splicie oraz atrakcje możesz zarezerwować online, co pozwoli Ci lepiej rozplanować budżet na wyjazd, bez stresu i straty czasu na miejscu. Niektóre są odjazdowe - jak nocny paddleboard, zipline czy rafting na Cetinie, po jednodniowy wypad do Dubrownika czy Mostaru. Wszystkie wycieczki i atrakcje zarezerwujesz online tutaj.
W Splicie znajduje się kilka plaż miejskich, w tym wyjątkowo jak na Chorwacją plaża piaszczysta Bacvice. Plaże w Splicie w sezonie są oblegane, oprócz turystów, spotkamy tu lokalnych plażowiczów, nie zapominajmy że znajdujemy się w jednym z największych miast Chorwacji. U podnóża wzgórza Marjan znajduje się wiele uroczych zatok i plaż, są one mniej zatłoczone, ale zdecydowanie bardziej kamieniste i w większej odległości od miasta. Plaże które warto odwiedzić w tym miejscu to Jezinac, Kasjuni, Kastelet, Bene.
Przy plażach znajdują się beach bary, restauracje oraz zaplecze sanitarne. Plaże w Splicie są połączone w taki sposób, że możemy swobodnie spacerować przez kilka plaż: Bacvice Ovcice, Firule, dalej znajduje się marina i kolejny pas plaż (Trstenik).
W mieście funkcjonuje ogromna liczba prywatnych apartamentów oraz hoteli. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest duże, a ceny bardzo zróżnicowane. Rezerwując noclegi w Chorwacji korzystałam z dwóch portali:
Zdjęcia są naszego autorstwa (podpisane). Po więcej zapraszam na vlog ze Splitu, który pojawi się już niebawem na kanale youtube oraz na instagram: arletaadamska, na którym znajdziesz zdjęcia z naszych podróży, przydatne opisy i lokalizacje miejsc.
Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.
Niezłe widoki 🙂 z chęcią wyjechałbym w podróż nawet zaraz 😛 Pozdrawiamy ze Szkocji.
Niesamowite zdjęcia i wspaniałe miejsca. Pozdrawiamy!