Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu (2020)

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Split w Chorwacji to miasto, które obserwowaliśmy przez bardzo długi czas. Lubimy miasta nad morzem, lubimy duże miasta, lubimy miasta które inspirują. Czy taki właśnie jest Split? Czy warto zwiedzić Split i okolice? Co urzekło nas w tym mieście? Jakie atrakcje czekają w jednym z największych miast w Chorwacji? I gdzie były więzione smoki Daenerys Targaryen? O tym i wiele więcej przeczytasz w tym  poście.

W Splicie zatrzymaliśmy się na cztery dni, to całkiem niewiele, ale wystarczająco aby zobaczyć niemal wszystko co oferuje to miasto. Wynajęliśmy noclegi w lokalnej dzielnicy, 10 minut od starego miasta i 10 minut od plaży. Z mieszkania mieliśmy widok na morze oraz góry. Tutaj nie czuliśmy oddechu turystycznego tłumu, czuliśmy Split, który inspirował i dał się polubić, pokazując że jest miejscem w którym ludzie żyją dobrze, a turyści wpadają na chwilę aby zobaczyć stare miasto i promenadę. Taki Split zapamiętam i dlatego do niego wrócę, na o wiele dłużej niż kilka dni.

Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?

Spis treści tego postu:

 • Split mapa
 • Split ceny
 • Split zwiedzanie
 • Split zabytki
 • Split atrakcje turystyczne
 • Split wycieczki fakultatywne
 • Split plaże
 • Split noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Split zdjęcia

Split mapa

Split to miasto i port w Chorwacji, położony w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Wjeżdżając do Splitu od strony lotniska mijamy typowe dla dużych miast przedmieścia, dzielnice zamieszkiwane przez lokalną społeczność, galerie handlowe, przedsiębiorstwa. Stare miasto, port oraz charakterystyczna promenada w Splicie znajdują się na samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Mapa Splitu tutaj.

Wybierasz się do Plitwic? Przeczyta również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.

Split ceny

Ceny w Splicie są bardzo zróżnicowane. Ceny za kawę, danie w restauracji czy inne zakupy zależą od tego, w jakim miejscu robimy zakupy. Najdrożej zjemy na promenadzie i w na starym mieście (tak jest niemal w każdym turystycznym miejscu). W porównaniu do Dubrovinka, ceny w Splicie nawet na starym mieście są niższe, także jeśli macie w planach Dubrovnik, to korzystajcie i kupujcie pamiątki w Splicie (ten sam olejek lawendowy w Dubrovniku był o 50% droższy niż w Splicie!). Ceny za 5 ml olejku lawendowego przy starym mieście Split to 10 HRK.

TIPBezpłatną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach, bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Podróżujecie budżetowo? Jeśli niekoniecznie chcecie płacić za widok, to polecam stołować się poza murami starego miasta. Wystarczy wyjść ze starówki i ceny w restauracjach i kawiarniach magicznie spadają o 30-50%!

Wybierasz się do Plitwic? Przeczyta również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.

Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Ceny w piekarniach zwykle są wszędzie zbliżone, więc jeśli masz ochotę na francuskiego rogala z czekoladą lub burka w starym mieście to śmiało, nie przepłacisz, nie poczujesz różnicy w portfelu. Na zdjęciu menu z restauracji na starym mieście możesz sprawdzić realne ceny w restauracjach w Splicie klikając tutaj (otworzy się zdjęcie menu).

Ceny za parkingi w Splicie są uzależnione od sezonu oraz strefy parkowania (w Splicie funkcjonują 4 strefy parkowania). Ceny mieszczą się w przedziale 3-6 HRK za godzinę w sezonie letnim.

Ceny noclegów w Splicie możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj , apartamenty lub pokoje z aneksami kuchennymi wynajmuję tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.

Split co warto zobaczyć? Zwiedzanie Splitu.

Zwiedzanie Splitu to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaką można sobie wymarzyć. Split ma w sobie coś niezwykłego, co łączy starówkę, nowoczesne jachty, plaże tuż za rogiem i całą masę lokalnych mieszkańców. Jeśli masz tylko jeden dzień w Splicie to w zupełności wystarczy Ci, aby zobaczyć najważniejsze miejsca: stare miasto i promenadę z przylegającą do niej mariną. Stare miasto najlepiej zwiedzać z samego rano, o ile masz taką możliwość i chcesz poczuć klimat miasta zanim zrujnują go grupy turystyczne to przyjdź tu przed 7 rano i ciesz się miastem tylko dla siebie do 8.30 (wtedy pojawiają się pierwsze grupy turystów z każdej strony miasta). Będzie to najbardziej niezapomniana godzina jaką spędzisz w Splicie gwarantuję Ci to (a Twoje zdjęcia będą wyglądały jak z photoshopa, bez turystów). 

PS. Koniecznie zobacz listę atrakcji w Splicie i wycieczek fakultatywnych, ponieważ same zabytki to nie wszystko! Lista znajduje się niżej w tym poście.

Przed południem polecam wybrać się na wzgórze Marjan, które będzie przyjemną odmianą od kamiennego miasta. Zieleń, morze, nieco wspinaczki i jeden z najpiękniejszych widoków na Split, punkt widokowy na miasto i promenadę oraz okoliczne zatoki i mariny. Wysiłek włożony w wejście tutaj się opłaca, zwłaszcza że wzgórze nie jest bardzo oblegane, spotkasz tutaj najczęściej biegaczy.

Zwiedzanie Splitu możesz realizować zgodnie z wytyczonym planem zabytków, ale ja polecam udać się rano i zobaczyć najważniejsze zabytki (lista zabytków Splitu poniżej), a później zgubić się w uliczkach, dać się zaskoczyć tym co czeka za rogiem, czyje podwórko lub jak uroczy plac z kawiarniami w każdym rogu.

Split jako baza wypadowa do zwiedzania Chorwacji jest też bardzo dobrym planem. Z tej lokalizacji możemy zwiedzić bardzo wiele miejsc, takich jak Jeziora Plitwickie, Krka, Trogir, Szybenik, Riwiera Makarska, Omiś, Rzeka Cetina, Primosten, wyspy Vrboska, Solta, Brac, Korcula i wiele więcej.

Ze Splitu odbywa się całkiem spora liczba wycieczek fakultatywnych, z czego najbardziej ucieszą się osoby bez własnego środka transportu. Więcej o wycieczkach przeczytasz w punkcie wycieczki fakultatywne.

Split zabytki

Split jest miastem bogatym w zabytki, chociaż najważniejszy i najbardziej charakterystyczny z nich zna chyba każdy, kto wybiera się do Chorwacji, a jest to pałac cesarza Dioklecjana z podziemiami na Starym Mieście. W zasadzie Stare Miasto Split to właśnie pozostałość po Pałacu Dioklecjana, zadziwiające prawda? Do pałacu-miasta wchodzi się jedną z czterech bram, a będąc już w środku, kompletnie nie mamy wrażenia przebywania na terenie pałacu, aż trudno sobie wyobrazić że stare miasto było w całości pałacem (obraz pałacu w mojej głowie bardziej przypomina ten z bajek o księżniczkach). Koniecznie zobacz listę atrakcji i wycieczek fakultatywnych, ponieważ same zabytki to nie wszystko!

Najważniejsze zabytku Splitu, które warto zobaczyć:

 • pałac cesarza Dioklecjana (III – IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO
 • podziemna część pałacu cesarza Dioklecjana (w której więziono smoki Daenerys Targaryen tzn. podziemia były planem filmowym Gry o Tron)
 • brama pałacowa Porta Aurea
 • oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na splicką katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana także jako katedra Świętego Domniona, przy katedrze znajduje się dzwonnica z XIII – XVII wieku z pięknym widokiem na miasto (wstęp płatny)
 • świątynia Jupitera – od VIII wieku baptysterium
 • perystyl - stojąc na placu zwróć uwagę na kopię rzeźby egipskiego sfinksa z XV wieku p.n.e. (jego pozbawiony głowy "brat" pilnuje wejścia do baptysterium) oraz na kościół św. Rocha, gdzie obecnie znajduje się punkt informacji turystycznej.
 • z perystylu można zejść poniżej poziomu ulic - w podziemiach znajdują się stragany z pamiątkami oraz wejście do podziemi pałacu (płatne 45 HRK bilet normalny). Jest to też przejście bezpośrednio na promenadę.
 • westybul - to ta charakterystyczna “kopuła” o ile tak mogę to nazwać, w które wieczorami odbywają się koncerty lokalnych muzyków (darmowe, można kupić płytę)
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
 • kościół św. Franciszka- przebudowany kościół gotycki z XV wieku. Wewnątrz znajdują się nagrobki mieszkańców miasta, m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka), pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukacica.
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
 • pozostałości akweduktu
 • zabytkowe kościoły poza murami z IX – XV wieku
 • Vocni Trg- placu na którym dawniej mieściło się targowisko, obecnie jest miejscem dla restauracji i kawiarni, przy klimatycznych starych kamienicach. Na placu znajduje się również pomnik Marko Marulica pisarza zwanego "ojcem literatury chorwackiej".
 • Wieża Wenecka- przy placu Voćni Trg to pozostałość po późnośredniowiecznych fortyfikacjach.
 • Pjaca (oficjalnie Narodni Trg)- zadziwiająco niepasująca do reszty część miasta, znajduje się tutaj dawny gotycki ratusz (Stara Gradska Vijećnica), renesansowy pałac rodziny Karepić, przebudowany ze średniowiecznej kamienicy, pałac Ciprianis wzniesiony w średniowieczu, przebudowany w XIX wieku. Obecnie ten zabytkowy obiekt pełni funkcje hotelowe. Pomiędzy jednym a drugim placem zobaczymy Mały Pałac Papaliców.
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
 • deptak Marmontova- modna i chętnie uczęszczana ulica, przy której mieszczą się kafejki, sklepy, butiki, a także wyjątkowa fontanna czyli Figa i Pirija - będąca niczym innym jak zaciśniętą pięścią tzw. figą z której wylewa się woda, trafiając do stojącego na ulicy dzbanu. Całość robi wrażenie, tym bardziej, że podobno jest to wymowny gest w stronę stolicy Chorwacji Zagrzebia.
 • statua biskupa Grzegorza z Ninu czyli Grgur Ninski- podobno potarcie dużego palca przynosi szczęście (taka sama statua znajduje się w mieście Nin, niedaleko Zadaru)
 • Trg Gaje Bulata- budynek Chorwackiego Teatru Narodowego, z fasadą sugerującą narodziny stylu Art nouveau
 • Twierdza Gripe- obecnie działa tu Chorwackie Muzeum Morskie
 • Radunica - dzielnica, którą przechodziliśmy niemal codziennie w drodze na stare miasto. Pomiędzy starymi, zbudowanymi z kamienia domami ciągnie się deptak, którym warto się przespacerować i podglądnąć lokalnych. Mieszkańcy uważają dzielnicę za najstarszą część nowożytnego Splitu, a w czerwcu organizują popularny uliczny festiwal Dani Radunice.
Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Split atrakcje turystyczne

Atrakcje Splitu to nie tylko stare miasto i zabytki. Split oferuje o wiele więcej atrakcji, zarówno tych związanych z położeniem miasta, naturalnych cudów natury, jak i tematyczne oprowadzanie po mieście np. śladami Gry o Tron. W Splicie nie będziesz się nudzić, wieczorne rejsy o zachodzie słońca czy paddleboard na podświetlanej desce zaskoczy największego sceptyka! Poniżej lista atrakcji Splitu i wycieczek fakultatywnych, które sprawią że zechcesz zostać tu na dłużej:

 • Stare Miasto Split (lista zabytków w poprzednim punkcie postu)
 • Wzgórze Marjan (Park Suma Marjan)- o tym wzgórzu wspominałam już wcześniej. Charakterystyczne dla miasta wzgórze, wbrew pozorom, nie jest trudne do zdobycia. Wysiłek, który musimy włożyć do dotarcie na szczyt jest umiarkowany, chociaż ilość schodów może zniechęcić, to widoki z każdym krokiem wynagradzają trud. Z tego miejsca rozciąga się panorama na całe miasto oraz okoliczne mariny i zatoki przy wzgórzu. Aby podziwiać panoramę miasta nie trzeba zdobywać szczytu, ale gorąco zachęcam, to miła odmiana od miasta.
 • Promenada w Splicie Riva- piękna promenada z przylegającym portem, wzdłuż której ciągnie się szpaler palm, oraz restauracji i kawiarni. Promenada nie jest zbyt długa, a tuż przy wzgórzu Marjan znajduje się rybacki port. W pobliżu Trg Republike możemy poczuć nieprzyjemny zapach (my poczuliśmy!), który wbrew pozorom nie jest zapachem miejskiego ścieku, ale źródeł siarczkowych. Zaskoczeni? Ich ujęcie wykorzystywane jest od czasów starożytnych, aż do dziś.
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
 • Plaże w Splicie - są i to zaskakujące bo piaszczyste, ale o tym przeczytasz w kolejnych punktach tego postu.
 • Targowiska miejskie- najpopularniejszy targ, na który traficie to targ zlokalizowany pod murami miasta, można na nim kupić pamiątki, ubrania, a także podstawowe produkty spożywcze takie jak warzywa i owoce. W mieście, wśród lokalnych zabudowań (o ile mieszkacie w pobliżu), możecie wybrać się na targ przy skrzyżowaniu ulic Vinkovačka i Valpovačka, na który można kupić także ryby i owoce morza (tutaj bywają tylko lokalni, a turysta jest atrakcją- sprzedawcy pytali nas skąd jesteśmy i gdzie jedziemy dalej, a niektórzy zgadywali w jakim języku mówimy)
 • Rejsy na sąsiednie wyspy- Split to idealna lokalizacja na wypad na sąsiednie wyspy, warto z tego skorzystać, jeśli zatrzymujecie się na dłużej w Splicie.
 • Wodospady Krka- do wodospadów możesz dojechać samodzielnie lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej. Park Krka znajduje się zdecydowanie bliżej niż Jeziora Plitwickie, także w zależności od swoich preferencji odwiedź przynajmniej jedno z tych wyjątkowych miejsc, prawdziwych bogactw natury.
 • Okoliczne miejscowości: Trogir, Primosten, Szybenik, Omiś. Split jako baza wypadowa, o czym wielokrotnie już wspomniałam, sprawdzi się przy chęci zwiedzenia innych, mniejszych miasteczek, skorzystaj z tego koniecznie.
 • Atrakcje "wodne" i te przyspieszające tętno znajdziesz poniżej, w polecanych wycieczkach fakultatywnych.

Split wycieczki fakultatywne

Wycieczki fakultatywne w Splicie oraz atrakcje możesz zarezerwować online, co pozwoli Ci lepiej rozplanować budżet na wyjazd, bez stresu i straty czasu na miejscu. Niektóre są odjazdowe - jak nocny paddleboard, zipline czy rafting na Cetinie, po jednodniowy wypad do Dubrownika czy Mostaru. Wszystkie wycieczki i atrakcje zarezerwujesz online tutaj.

Nocny paddleboard w Splicie.
Rafting na rzece Cetina Chorwacja
Rafting na rzece Cetina w Chorwacji.
Omiś Chorwacja atrakcje - zipline
Omiś zipline.

Split plaże

W Splicie znajduje się kilka plaż miejskich, w tym wyjątkowo jak na Chorwacją plaża piaszczysta Bacvice. Plaże w Splicie w sezonie są oblegane, oprócz turystów, spotkamy tu lokalnych plażowiczów, nie zapominajmy że znajdujemy się w jednym z największych miast Chorwacji. U podnóża wzgórza Marjan znajduje się wiele uroczych zatok i plaż, są one mniej zatłoczone, ale zdecydowanie bardziej kamieniste i w większej odległości od miasta. Plaże które warto odwiedzić w tym miejscu to Jezinac, Kasjuni, Kastelet, Bene.

Przy plażach znajdują się beach bary, restauracje oraz zaplecze sanitarne. Plaże w Splicie  są połączone w taki sposób, że możemy swobodnie spacerować przez kilka plaż: Bacvice Ovcice, Firule, dalej znajduje się marina i kolejny pas plaż (Trstenik).

Split noclegi: hotele, pensjonaty, apartamenty, domki,

W mieście funkcjonuje ogromna liczba prywatnych apartamentów oraz hoteli. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest duże, a ceny bardzo zróżnicowane. Rezerwując noclegi w Chorwacji korzystałam z dwóch portali:

Split zdjęcia

Zdjęcia są naszego autorstwa (podpisane). Po więcej zapraszam na vlog ze Splitu, który pojawi się już niebawem na kanale youtube oraz na instagram: arletaadamska, na którym znajdziesz zdjęcia z naszych podróży, przydatne opisy i lokalizacje miejsc.

Gdzie wynajmuję apartamenty na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Riwiera Makarska Chorwacja: noclegi, ceny, atrakcje.
 3. Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś.
Podsumowanie
Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu.
Nazwa artykułu
Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu.
Opis
Split atrakcje: zwiedzanie, zabytki, plaże, noclegi, ceny. Czy warto zwiedzić Split i okolice? I gdzie były więzione smoki Daenerys Targaryen? Jakie atrakcje czekają w jednym z największych miast w Chorwacji?
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi airbnb
Zniżka na noclegi booking

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.
@arletaadamska

Instagram

Chcesz mi coś przekazać? Może zwyczajnie powiedzieć "cześć"?
Śmiało pisz, zostaw komentarz, polub bloga w social mediach.
Na instagramie zamieszczam całkiem fajne zdjęcia i story z podróży z opisami.

Komentarze:

 1. Niezłe widoki 🙂 z chęcią wyjechałbym w podróż nawet zaraz 😛 Pozdrawiamy ze Szkocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram