Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir 2020

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Zastanawiasz się czy warto wybrać Trogir na wakacje? Co jest do zwiedzania w Trogir i okolicach? Dobrze, czytaj dalej. Trogir to niewielkie, urocze miasteczko położone między Szybenikiem a Splitem, na niewielkiej wyspie, nazywane też “małą wenecją”. Stare Miasto Trogir jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Trogir połączony jest mostem z kontynentalną Chorwacją, dzięki czemu dojedziesz tutaj bez problemu, nie zauważając nawet różnicy, oraz wyspą Ciovo, na której zlokalizowana jest baza noclegowa oraz piękne, malownicze plaże. Dzięki takiej lokalizacji Trogir jest idealnym wyborem dla wszystkich, którzy wahają się między wakacjami w okolicznościach przyrody, a wakacjami w towarzystwie zabytkowych miast, świadków historii, klimatycznych uliczek, dobrych restauracji na długiej nadmorskiej promenadzie z mariną.

Spis treści tego postu:

 • Trogir mapa
 • Trogir zwiedzanie
 • Trogir zabytki
 • Trogir atrakcje turystyczne
 • Trogir wycieczki fakultatywne
 • Trogir plaże
 • Trogir noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Trogir zdjęcia

Trogir mapa

Trogir otrzymał swoją nazwę od… kóz! Kiedy Grecy przybyli w te rejony w III i IV wieku na wzgórzach ujrzeli mnóstwo pasących się kóz i kozłów, stąd nadali miastu nazwę Tragos. Jak wspomniałam we wstępie do tego postu miasto Trogir położone jest na wyspie, natomiast nie odczujemy tego z powodu bardzo bliskiej odległości od kontynentu. Trogir połączony jest również mostem z wyspą Ciovo, chętnie wybieraną na wakacje, z powodu wyjątkowego położenia przy zabytkowym mieście, blisko kontynentu (można dojechać autem!) oraz piękno przyrody.

Z lotniska do Trogiru / Splitu możesz zarezerwować komfortowy transfer samochodem tutaj.

Mapa Trogir znajduje się pod tym linkiem (google maps).

Parkingi w Trogirze

Wybierając się do Trogiru tylko na zwiedzanie i własnym środkiem transportu polecam zaparkować przed wjazdem do miasta. Przy marinie znajduje się spory parking płatny pierwszej strefy, nieco dalej od mostu parkingi są tańsze. Do Starego Miasta Trogir przejdziesz na piechotę przez most.

Ceny noclegów w Trogirze możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj , apartamenty lub pokoje z aneksami kuchennymi wynajmuję tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.

TIPBezpłatną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj. Na początku trzeba podać nr telefonu w celu weryfikacji (kod sms) a następnie założyć konto i zamówić kartę na swój adres. Później już tylko przesyłasz przelewem kwotę pieniędzy i gotowe, płacisz, wypłacasz, przewalutowujesz na wybraną walutę za darmo z najkorzystniejszym przelicznikiem, którego nie uzyskasz w kantorach.

Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Trogir zwiedzanie

Zwiedzanie Trogiru to przyjemność sama w sobie! Niezależnie od tego czy jesteś w Trogirze na wakacje czy tylko odwiedzasz to miasto, aby zwiedzić Trogir to nie zawiedziesz się. Zwiedzanie Trogiru, samego starego miasta i zobaczenie najważniejszych zabytków nie zajmie więcej niż 2 godzinki, zdążysz jeszcze wypić kawę na promenadzie.

Zwiedzając Trogir oprócz zabytków i starego miasta koniecznie pójdź na spacer nadmorską promenadą. Promenada w Trogirze jest przepiękna! Jeśli marzysz o wakacyjnym spacerze szeroką, dłuuuugą promenadą, ze szpalerem palm, kawiarniami i restauracjami to zakochasz się w tej promenadzie! Spacerując promenadą po jednej stronie obserwujesz stare miasto, a po drugiej wyspę Ciovo. W Trogirze znajduje się również port / marina z niemal 300 miejscami dokującymi.

Uwaga na nisko przelatujące samoloty! W pobliżu Trogiru znajduje się lotnisko, dzięki czemu przelatujące tu nisko samoloty, to codzienna atrakcja.

Spędzasz wakacje w Trogirze? Na brak atrakcji nie będziesz narzekać. Trogir jak baza wypadowa to bardzo dobry wybór. Z Trogiru dojedziesz do Splitu, Szybenika, wodospadów Krka czy Plitwic. Z Trogiru bez problemu wybierzesz się w rejs na pobliskie wyspy. Wieczorem będzie czekało na Ciebie klimatyczne, urocze miasteczko i wyspa Ciovo.

Przeczytaj koniecznie punkt Trogir zabytki, w który znajdziesz listę zabytków Trogiru oraz Trogir atrakcje, w którym znajdziesz rozszerzoną listę atrakcji z wycieczkami fakultatywnymi.

Trogir zabytki

Trogir pomimo swojego niewielkiego rozmiaru ma za sobą sporą historię. Został założony przez greckich kolonistów w III p.n.e. pod nazwą Kozia Wieś, stając się jednocześnie znaczącym portem morskim. W 304 r. z rozkazu cesarza Dioklecjana w Trogirze został stracony biskup Splitu Dujam, za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Trogir znajdował się od 1107 r. pod panowaniem węgierskim, następnie został zniszczony w 1123 r. przez Saracenów. Miasto zostało odbudowane dopiero 70 lat później, a od 1420 r. znalazło się pod panowaniem Weneckim. Starówka Trogiru znajduje się na liście UNESCO i znajdziecie tutaj prawdziwe perełki średniowiecznego miasta, ale także renesansowe, greckie i rzymskie zabytki.

Zobacz również punkt atrakcje Trogiru z proponowanymi wycieczkami fakultatywnymi (celowo oddzielam atrakcje Trogiru od zabytków Trogiru, ponieważ nie każda atrakcja jest zabytkiem).

Trogir był od czasów średniowiecza rozwiniętym gospodarczo centrum Dalmacji. Słynął z rzeźbiarzy i architektów, dlatego spacerując jego uliczkami napotkamy wiele galerii sztuki oraz sklepów z oryginalnymi pamiątkami wytwarzanymi przez lokalnych artystów.

Poniżej lista zabytków Trogiru, które warto zobaczyć:

 • Bramy miasta i mury- zachowała się duża część murów z dwiema wieżami z XIII w. Między wieżami znajduje się brama, która prowadzi w stronę morza. Za jej twórcę uważa się Trifuna Bokanica. Przy bramie znajduje się loggia - ganek, który  aktualnie służy za rynek rybny, została zbudowana na początku XVI wieku.
 • Brama Lądowa (Kopnena vrata) - bramę lądową przebudowano około 1656 roku w stylu barokowym, w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru, patrona miasta.
 • Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) - została zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowę rozpoczęto w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku (mieszanka gotyku i manieryzmu). Romański portal został wyrzeźbiony w 1240 roku przez mistrza Radovana. Zabytek zaliczany jest do najwspanialszych dzieł sztuki romańskiej w Chorwacji. Na portalu znajdują się aniołowie, święci, narodziny Chrystusa na górnym łuku, a na kolumnach po obu stronach drzwi – Adama i Ewa stojący na dwóch lwach. Wnętrze bazyliki bogate jest w dzieła sztuki, a jednym z najcenniejszych zabytków renesansowych jest kaplica św. Jana Ursiniego. W zakrystii katedry znajduje się skarbiec.
 • Główny plac miejski - na placu, znajduje się ratusz miejski (pałac Rektorów), kościół Św. Jana Chrzciciela, kościół Św. Marii, kościół Św. Sebastiana i kościółek Św. Barbary (Św. Marcin).
 • Twierdza Kamerlengo Trogir - to czworoboczna budowla obronna pochodząca z XV w., usytuowana na południowo-zachodnim brzegu miasta. Twierdza Kamerlenego zbudowana została przez artystę Marina Radoje. W skład budowli wchodzą trzy wieże, bastion, a także dziedziniec. W XV w. twierdza była częścią systemu fortyfikacji miejskich. Naprzeciw znajduje się wieża św. Marka, dawniej część murów obronnych. Między twierdzą a wieżą rozciąga się okrągła glorietta, otoczona kolumnami i zbudowana w 1809 r. w hołdzie francuskiemu marszałkowi Marmontowi (jeden z niewielu przykładów francuskiego panowania w Dalmacji). Z najwyższej wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Trogiru i portową promenadę. Latem na terenie twierdzy ma miejsce kino na świeżym powietrzu, można również postrzelać z łuku. Wstęp jest płatny około 15 kun.
 • Pałac Cipiko (Palaca Cipiko) - pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Cipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone są dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Cipiko. Drugie piętro utrzymane jest w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.
 • Pałac Stafileo (Palaca Stafileo) - zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
 • Pałac Garagnin - Fanfogna/ Muzeum Miejskie - posiada cechy stylistyczne charakterystyczne dla kilku stylów od romanizmu po barok. Dawniej był to  kompleks mieszkalno - gospodarczy. Dzisiaj znajduje się tu biblioteka rodziny Garagnin - Fanfogna, Lapidarium (zbiór zgromadzonych okazów kamiennych fragmentów i rzeźb od antyku do baroku) i galeria obrazów  Cate Dujsin - Ribar.

Trogir atrakcje turystyczne (Trogir i okolice)

Stare miasto Trogir - w punkcie Trogir zabytki omawiam najważniejsze zabytki starego miasta. Polecam zgubić się w uroczych, wąskich, kamiennych uliczkach średniowiecznego miasteczka i poczuć jego wyjątkową atmosferę. Trogir z przewodnikiem w dobrej cenie, możesz zwiedzić rezerwując miejsce tutaj.

 • Promenada nadmorska z mariną.
 • Wyspa Ciovo z malowniczymi plażami i zatoczkami.
 • Letnie festiwale muzyczne i pokazy artystyczne na promenadzie.
 • Wodospady Krka oraz Jeziora Plitwickie.
 • Pobliskie wyspy - Trogir to również dobra baza wypadowa do zwiedzania pobliskich wysp. Do wyboru mamy całą masę rejsów jednodniowych, poniżej lista proponowanych rejsów, które możesz zarezerwować online.

Wypożyczalnia rowerów, czyli zwiedzanie Trogiru i okolicy na rowerze? Czemu nie! Rowery możesz zarezerwować tutaj: Trogir: Wypożyczalnia rowerów

Miasta, które warto odwiedzić z Torgiru to Split, Szybenik, Primosten, czy Dubrovnik. Nie masz własnego środka transportu lub nie chcesz spędzać czasu za kółkiem? Nic straconego, lista kompleksowych wycieczek fakultatywnych z Trogiru do innych miast znajduje się poniżej.

Trogir wycieczki fakultatywne

Wycieczki fakultatywne z Trogir możesz wykupić na miejscu w lokalnych biurach i informacjach turystycznych, ale ja polecam zrobić to jeszcze będąc w domu. O ile wiesz co chcesz zobaczyć na 100% np. Jeziora Plitwickie czy Krka, to rezerwacja wycieczki lub biletów online, które pozwolą ominąć długie kolejki do kas biletowych jest strzałem w dziesiątkę. Wycieczki fakultatywne z Trogiru możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. Pozwoli Ci to również lepiej rozplanować budżet na wyjazd.

Polecane wycieczki fakultatywne Trogir:

Trogir plaże

Plaże w okolicach Trogiru to przede wszystkim plaże zlokalizowane na wyspie Ciovo. Ogrom malowniczych zatok, żwirkowo-kamieniste plaże wzdłuż brzegów wyspy.

Piękny pas plaż zaczyna się przy Kempingu Rozac przechodząc w długą Okrug Gornji. Dalej znajdziemy sporo zatoczkowych, kameralnych plaż jak Kava, Okrug Donji, Labadusa, Put Tatinje, Mavarcica, Vela Draga, Slatine, Misevac.

Wybierając się na plażę koniecznie zabierz buty do wody.

Po stronie kontynentalnej możemy plażować na plaży miejskiej Gradska Plaza Trogir.

Trogir noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping

Noclegi w Trogirze to pełen przekrój od hostelu po luksusowe hotele. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest niewielkie, a turystów całkiem sporo. Warto zarezerwować noclegi z parkingiem w cenie jeśli wybierasz się autem lub wynajmujesz na miejscu samochód. Rezerwując noclegi w Chorwacji korzystałam z tych portali:

Trogir zdjęcia

Zdjęcia są naszego autorstwa (podpisane). Po więcej zapraszam na vlogi z Chorwacji na kanale youtube oraz na instagram: arletaadamska, na którym znajdziesz zdjęcia z naszych podróży, przydatne opisy i lokalizacje miejsc.

Gdzie wynajmuję apartamenty na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja 2020: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Riwiera Makarska Chorwacja: noclegi, ceny, atrakcje (2020)
 3. Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś 2020.
 4. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu (2020)
Podsumowanie
Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir 2020
Nazwa artykułu
Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir 2020
Opis
Co zwiedzić w Trogir i okolicach? Trogir atrakcje, noclegi, zwiedzanie, rejsy z Trogir, dojazd i parkingi - znajdziesz w tym przewodniku!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi airbnb
Zniżka na noclegi booking

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.
@arletaadamska

Instagram

Chcesz mi coś przekazać? Może zwyczajnie powiedzieć "cześć"?
Śmiało pisz, zostaw komentarz, polub bloga w social mediach.
Na instagramie zamieszczam całkiem fajne zdjęcia i story z podróży z opisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram