Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje.

18/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Zastanawiasz się czy warto wybrać Trogir na wakacje? Co jest do zwiedzania w Trogir i okolicach? Dobrze, czytaj dalej. Trogir to niewielkie, urocze miasteczko położone między Szybenikiem a Splitem, na niewielkiej wyspie, nazywane też “małą wenecją”. Stare Miasto Trogir jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Trogir połączony jest mostem z kontynentalną Chorwacją, dzięki czemu dojedziesz tutaj bez problemu, nie zauważając nawet różnicy, oraz wyspą Ciovo, na której zlokalizowana jest baza noclegowa oraz piękne, malownicze plaże.

Dzięki takiej lokalizacji Trogir jest idealnym wyborem dla wszystkich, którzy wahają się między wakacjami w okolicznościach przyrody, a wakacjami w towarzystwie zabytkowych miast, świadków historii, klimatycznych uliczek, dobrych restauracji na długiej nadmorskiej promenadzie z mariną.

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie - sezon 2024. PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Spis treści tego postu:

 • Trogir mapa
 • Trogir zwiedzanie
 • Trogir zabytki
 • Trogir atrakcje turystyczne
 • Trogir wycieczki fakultatywne
 • Trogir plaże
 • Trogir noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Trogir zdjęcia

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Trogir mapa

Trogir otrzymał swoją nazwę od… kóz! Kiedy Grecy przybyli w te rejony w III i IV wieku na wzgórzach ujrzeli mnóstwo pasących się kóz i kozłów, stąd nadali miastu nazwę Tragos. Jak wspomniałam we wstępie do tego postu miasto Trogir położone jest na wyspie, natomiast nie odczujemy tego z powodu bardzo bliskiej odległości od kontynentu. Trogir połączony jest również mostem z wyspą Ciovo, chętnie wybieraną na wakacje, z powodu wyjątkowego położenia przy zabytkowym mieście, blisko kontynentu (można dojechać autem!) oraz piękno przyrody.

Z lotniska do Trogiru / Splitu możesz zarezerwować komfortowy transfer samochodem tutaj.

Mapa Trogir znajduje się pod tym linkiem (google maps).

Parkingi w Trogirze

Wybierając się do Trogiru tylko na zwiedzanie i własnym środkiem transportu polecam zaparkować przed wjazdem do miasta. Przy marinie znajduje się spory parking płatny pierwszej strefy, nieco dalej od mostu parkingi są tańsze. Do Starego Miasta Trogir przejdziesz na piechotę przez most.

Ceny noclegów w Trogirze możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.

Chorwacja Trogir zwiedzanie

Zwiedzanie Trogiru to przyjemność sama w sobie! Niezależnie od tego czy jesteś w Trogirze na wakacje czy tylko odwiedzasz to miasto, aby zwiedzić Trogir to nie zawiedziesz się. Zwiedzanie Trogiru, samego starego miasta i zobaczenie najważniejszych zabytków nie zajmie więcej niż 2 godzinki, zdążysz jeszcze wypić kawę na promenadzie.

Zwiedzając Trogir oprócz zabytków i starego miasta koniecznie pójdź na spacer nadmorską promenadą. Promenada w Trogirze jest przepiękna! Jeśli marzysz o wakacyjnym spacerze szeroką, dłuuuugą promenadą, ze szpalerem palm, kawiarniami i restauracjami to zakochasz się w tej promenadzie! Spacerując promenadą po jednej stronie obserwujesz stare miasto, a po drugiej wyspę Ciovo. W Trogirze znajduje się również port / marina z niemal 300 miejscami dokującymi.

Uwaga na nisko przelatujące samoloty! W pobliżu Trogiru znajduje się lotnisko, dzięki czemu przelatujące tu nisko samoloty, to codzienna atrakcja.

Spędzasz wakacje w Trogirze? Na brak atrakcji nie będziesz narzekać. Trogir jak baza wypadowa to bardzo dobry wybór. Z Trogiru dojedziesz do Splitu, Szybenika, wodospadów Krka czy Plitwic. Z Trogiru bez problemu wybierzesz się w rejs na pobliskie wyspy. Wieczorem będzie czekało na Ciebie klimatyczne, urocze miasteczko i wyspa Ciovo.

Przeczytaj koniecznie punkt Trogir zabytki, w który znajdziesz listę zabytków Trogiru oraz Trogir atrakcje, w którym znajdziesz rozszerzoną listę atrakcji z wycieczkami fakultatywnymi.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Chorwacja Trogir zabytki

Trogir pomimo swojego niewielkiego rozmiaru ma za sobą sporą historię. Został założony przez greckich kolonistów w III p.n.e. pod nazwą Kozia Wieś, stając się jednocześnie znaczącym portem morskim. W 304 r. z rozkazu cesarza Dioklecjana w Trogirze został stracony biskup Splitu Dujam, za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Trogir znajdował się od 1107 r. pod panowaniem węgierskim, następnie został zniszczony w 1123 r. przez Saracenów. Miasto zostało odbudowane dopiero 70 lat później, a od 1420 r. znalazło się pod panowaniem Weneckim. Starówka Trogiru znajduje się na liście UNESCO i znajdziecie tutaj prawdziwe perełki średniowiecznego miasta, ale także renesansowe, greckie i rzymskie zabytki.

Zobacz również punkt atrakcje Trogiru z proponowanymi wycieczkami fakultatywnymi (celowo oddzielam atrakcje Trogiru od zabytków Trogiru, ponieważ nie każda atrakcja jest zabytkiem).

Trogir był od czasów średniowiecza rozwiniętym gospodarczo centrum Dalmacji. Słynął z rzeźbiarzy i architektów, dlatego spacerując jego uliczkami napotkamy wiele galerii sztuki oraz sklepów z oryginalnymi pamiątkami wytwarzanymi przez lokalnych artystów.

Poniżej lista zabytków Trogiru, które warto zobaczyć

Bramy miasta i mury

Zachowała się duża część murów z dwiema wieżami z XIII w. Między wieżami znajduje się brama, która prowadzi w stronę morza. Za jej twórcę uważa się Trifuna Bokanica. Przy bramie znajduje się loggia - ganek, który  aktualnie służy za rynek rybny, została zbudowana na początku XVI wieku.

Brama Lądowa (Kopnena vrata) - bramę lądową przebudowano około 1656 roku w stylu barokowym, w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru, patrona miasta.

Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre)

Została zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowę rozpoczęto w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku (mieszanka gotyku i manieryzmu). Romański portal został wyrzeźbiony w 1240 roku przez mistrza Radovana. Zabytek zaliczany jest do najwspanialszych dzieł sztuki romańskiej w Chorwacji. Na portalu znajdują się aniołowie, święci, narodziny Chrystusa na górnym łuku, a na kolumnach po obu stronach drzwi – Adama i Ewa stojący na dwóch lwach. Wnętrze bazyliki bogate jest w dzieła sztuki, a jednym z najcenniejszych zabytków renesansowych jest kaplica św. Jana Ursiniego. W zakrystii katedry znajduje się skarbiec.

Główny plac miejski

Na placu, znajduje się ratusz miejski (pałac Rektorów), kościół Św. Jana Chrzciciela, kościół Św. Marii, kościół Św. Sebastiana i kościółek Św. Barbary (Św. Marcin).

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Twierdza Kamerlengo Trogir

Czworoboczna budowla obronna pochodząca z XV w., usytuowana na południowo-zachodnim brzegu miasta. Twierdza Kamerlenego zbudowana została przez artystę Marina Radoje. W skład budowli wchodzą trzy wieże, bastion, a także dziedziniec. W XV w. twierdza była częścią systemu fortyfikacji miejskich. Naprzeciw znajduje się wieża św. Marka, dawniej część murów obronnych. Między twierdzą a wieżą rozciąga się okrągła glorietta, otoczona kolumnami i zbudowana w 1809 r. w hołdzie francuskiemu marszałkowi Marmontowi (jeden z niewielu przykładów francuskiego panowania w Dalmacji).

Z najwyższej wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Trogiru i portową promenadę. Latem na terenie twierdzy ma miejsce kino na świeżym powietrzu, można również postrzelać z łuku. Wstęp jest płatny około 15 kun.

Pałace w Trogirze

Pałac Cipiko (Palaca Cipiko) w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Cipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone są dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Cipiko. Drugie piętro utrzymane jest w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.

Pałac Stafileo (Palaca Stafileo) - zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.

Pałac Garagnin - Fanfogna/ Muzeum Miejskie - posiada cechy stylistyczne charakterystyczne dla kilku stylów od romanizmu po barok. Dawniej był to  kompleks mieszkalno - gospodarczy. Dzisiaj znajduje się tu biblioteka rodziny Garagnin - Fanfogna, Lapidarium (zbiór zgromadzonych okazów kamiennych fragmentów i rzeźb od antyku do baroku) i galeria obrazów  Cate Dujsin - Ribar.

Chorwacja Trogir atrakcje turystyczne (Trogir i okolice)

Stare miasto Trogir - w punkcie Trogir zabytki omawiam najważniejsze zabytki starego miasta. Polecam zgubić się w uroczych, wąskich, kamiennych uliczkach średniowiecznego miasteczka i poczuć jego wyjątkową atmosferę. Trogir z przewodnikiem w dobrej cenie, możesz zwiedzić rezerwując miejsce tutaj.

 • Promenada nadmorska z mariną.
 • Wyspa Ciovo z malowniczymi plażami i zatoczkami.
 • Letnie festiwale muzyczne i pokazy artystyczne na promenadzie.
 • Wodospady Krka oraz Jeziora Plitwickie.
 • Pobliskie wyspy - Trogir to również dobra baza wypadowa do zwiedzania pobliskich wysp. Do wyboru mamy całą masę rejsów jednodniowych, poniżej lista proponowanych rejsów, które możesz zarezerwować online.

Miasta, które warto odwiedzić z Torgiru to Split, Szybenik, Primosten, czy Dubrovnik. Nie masz własnego środka transportu lub nie chcesz spędzać czasu za kółkiem? Nic straconego, lista kompleksowych wycieczek fakultatywnych z Trogiru do innych miast znajduje się poniżej.

Trogir wycieczki fakultatywne

Wycieczki fakultatywne z Trogir możesz wykupić na miejscu w lokalnych biurach i informacjach turystycznych, ale ja polecam zrobić to jeszcze będąc w domu. O ile wiesz co chcesz zobaczyć na 100% np. Jeziora Plitwickie czy Krka, to rezerwacja wycieczki lub biletów online, które pozwolą ominąć długie kolejki do kas biletowych jest strzałem w dziesiątkę.

Polecane wycieczki fakultatywne Trogir:

Chorwacja Trogir plaże

Plaże w okolicach Trogiru to przede wszystkim plaże zlokalizowane na wyspie Ciovo. Ogrom malowniczych zatok, żwirkowo-kamieniste plaże wzdłuż brzegów wyspy.

Piękny pas plaż zaczyna się przy Kempingu Rozac przechodząc w długą Okrug Gornji. Dalej znajdziemy sporo zatoczkowych, kameralnych plaż jak Kava, Okrug Donji, Labadusa, Put Tatinje, Mavarcica, Vela Draga, Slatine, Misevac.

Po stronie kontynentalnej możemy plażować na plaży miejskiej Gradska Plaza Trogir.

Wybierając się na plażę koniecznie zabierz buty do wody.

Trogir noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping

Noclegi w Trogirze to pełen przekrój od hostelu po luksusowe hotele. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest niewielkie, a turystów całkiem sporo. Warto zarezerwować noclegi z parkingiem w cenie jeśli wybierasz się autem lub wynajmujesz na miejscu samochód.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

.

Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje.

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Riwiera Makarska Chorwacja: noclegi, ceny, atrakcje
 3. Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś
 4. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu
Podsumowanie
Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir 2020
Nazwa artykułu
Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir 2020
Opis
Co zwiedzić w Trogir i okolicach? Trogir atrakcje, noclegi, zwiedzanie, rejsy z Trogir, dojazd i parkingi - znajdziesz w tym przewodniku!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Są na świecie miasta, które podobają mi się od początku i Trogir do niech należy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności