Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze? (2020)

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Zadar to pierwsze nadmorskie miasto w Chorwacji, które odwiedziliśmy. Główne miasto północnej Dalmacji, a jednocześnie piąte co do wielkości w kraju. Spędziliśmy tutaj kilka dni, a ja przyznam szczerze nadal mam mieszane uczucia, czy bardziej chciałabym wrócić do Zadaru czy jednak większego Splitu. Zadar w Chorwacji okazał się dla mnie największym pozytywnym zaskoczeniem, ze wszystkich miejsc, które odwiedziliśmy, a zjechaliśmy całe wybrzeże od Zadaru do Dubrovnika, zwiedziliśmy stolicę, i omijając autostrady widzieliśmy nieturystyczną Chorwację z kilku stron. Ciekawi co tak ujęło mnie w Zadarze? Zapraszam na post, a w nim mi. atrakcje turystyczne, zwiedzanie Zadaru, zabytki, plaże i spis najciekawszych wycieczek fakultatywnych z Zadaru. Czy warto spędzić wakacje w Zadarze i okolicach? Przekonaj się!

PS. Przygotuj sobie dużą kawę, bo moje posty jak zwykle są wyczerpujące do bólu:)

Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?

Spis treści tego postu:

 • Zadar mapa
 • Zadar ceny
 • Zadar zwiedzanie
 • Zadar zabytki
 • Zadar atrakcje turystyczne
 • Zadar wycieczki fakultatywne
 • Zadar plaże
 • Zadar noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Zadar zdjęcia
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?

Zadar mapa

Zadar to miasto w Chorwacji, położone nad Morzem Adriatyckim. Zamieszkuje je ok. 80 tys. osób, co czyni je piątym miastem co do wielkości w kraju. Zadar to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji. Zbiegają się tu drogi z Rijeki i Zagrzebia na południe kraju. Słowem - Zadar będzie zawsze po drodze, nie daj się długo namawiać. Mapa Zadaru kliknij tutaj.

Wybierasz się do Plitwic? Przeczyta również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.

Znajduje się tu port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy), kulturalnym (liczne zabytki i muzea) i akademickim (Uniwersytet w Zadarze).

 Zadar ceny

Ceny w Zadarze, ku naszemu zaskoczeniu (chociaż wtedy jeszcze nie mieliśmy większego porównania- jedynie z stolicą Zagrzebiem), są jednymi z niższych w największych miastach Chorwacji. Ceny w restauracjach na starym mieście były różne w zależności do restauracji i rodzaju dania, kliknij tutaj aby zobaczyć zdjęcie przykładowego menu z restauracji.

TIPBezpłatną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj. Na początku trzeba podać nr telefonu w celu weryfikacji (kod sms) a następnie założyć konto i zamówić kartę na swój adres. Później już tylko przesyłasz przelewem kwotę pieniędzy i gotowe, płacisz, wypłacasz, przewalutowujesz na wybraną walutę za darmo z najkorzystniejszym przelicznikiem, którego nie uzyskasz w kantorach.

Ceny w restauracjach Zadar
Ceny w restauracjach Zadar

Dla podróżujących budżetowo i chcących zdjęć tanio w Zadarze, na niemal każdym rogu czeka całkiem niezła, choć nieco słona, pizza na kawałki w cenie 10/14 kun za kawałek, którym zaspokoisz mniejszy głód, a na większy wystarczą dwa kawałki. Do dyspozycji mamy przed starym miastem market Lidl, Kaufland czy Tommy, w których ceny niewiele odbiegają od naszych polskich dyskontowych cen, w zasadzie robiąc zakupy nie musisz przyglądać się cenie, nie poczujesz większej różnicy robiąc takie same zakupy w PL.

Ceny noclegów w Zadarze możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj , apartamenty lub pokoje z aneksami kuchennymi wynajmuję tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.

Na starym mieście w Zadarze, przy bramie morskiej, czeka na was targ, na którym kupicie owoce, warzywa, owoce morza, kwiaty a nawet pamiątki w dobrych cenach.

W Zadarze, jak i w całej Chorwacji, popularne są piekarnie ze słodkimi wypiekami oraz tradycyjnym burkiem za kilka kun, korzystajcie zawsze kiedy macie ochotę.

Pięknie wyglądające lody, niestety nie zawsze smakują równie dobrze, dlatego zapytajcie czy możecie skosztować (zwykle tak), zanim zapłacicie 12-15 kun za gałkę loda na starym mieście.

Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?

Cena kawy na starym mieście waha się pomiędzy 10-16 kun za filiżankę czarnej lub białej kawy. Im bliżej flagowych zabytków i promenady, tym cena kawy (i innych pozycji w menu)  wyższa.

Ceny parkingów w Zadarze wahają się od 4 do 8 kun. Polecam zaparkować przed starym miastem, tuż przy marinie, z tego miejsca do starego miasta wchodzicie mostem i gotowe. Darmowy parking w Zadarze znajduje się po przeciwnej stronie ulicy od Kauflandu - jest to duży, niezagospodarowany plac, ale z tego miejsca będziecie musieli przejść do starego miasta około 10-15 minut na piechotę. Centrum starego miasta jest wyłączone z ruchu samochodowego, ale jeśli koniecznie chcecie to pod murami i od strony nabrzeża również znajdują się płatne parkingi. Uwaga na parkingi zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

Zadar zwiedzanie

Na Zwiedzanie Zadaru mieliśmy kilka dni, które w zupełności wystarczyły nam aby zwiedzić Zadar i okolice. Bez obaw, jeśli jesteś w Zadarze przejazdem, wystarczy 3/4 godzinki aby zobaczyć Stare Miasto Zadar, lub 2 godziny na najważniejsze i najbardziej flagowe zabytki Starego Miasta Zadaru. Stare miasto znajduje się na półwyspie, otoczone murami obronnymi, przez które można wejść jedną z pięciu bram.

Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?

Mieliśmy okazję zwiedzić Zadar o każdej porze dnia. Późnym wieczorem Zadar jest niezwykle klimatyczny, spokojny i… romantyczny! Czy jest coś lepszego niż dobre wino w ulubionym towarzystwie, spacer po zabytkowym mieście, wąskimi, kamiennymi uliczkami, zakończony nad brzegiem morza, przy dźwięku morskich organów? Tu można się niestety rozczarować tłumem zagłuszającym ich dźwięk, ale jest na to sposób - przyjść wcześnie rano i rozkoszować się nim w samotności.

TIP: Zwiedzanie Zadaru (i innych zabytkowych miast) wcześnie rano, zanim pojawią się grupy turystyczne (przed 8), to nasz ulubiony sposób na wczucie się w klimat miasta, zobaczenie wszystkiego w błogim spokoju, a następnie spędzenia całej reszty dnia tak jak lubimy, bez biegania za zabytkami. W ciągu dnia Zadar wypełnia się turystami, co znacznie zmienia jego odbiór i atmosferę.

Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Co zwiedzić w okolicach Zadaru?

W zależności od ilości czasu, który macie a także dalszych planów na pobyt, opcji jest kilka (zobacz punkt Zadar atrakcje oraz Zadar wycieczki fakultatywne). Zwiedzając okolice Zadaru wybraliśmy się na wyspę Pag, którą objechaliśmy całkowicie oraz do miasteczka Nin. Jeśli jeszcze nie byliście w Plitwicach to z Zadaru macie całkiem przyjemną drogę, w dobrej odległości na jednodniowy wypad.

Z Zadaru możecie wybrać się również na sąsiednie wyspy oraz w stronę Splitu, odwiedzając przy tym Trogir czy Szybenik. Dodam jeszcze, że każda najmniejsza mijana miejscowość na drodze Zadar- Split to przyjemność sama w sobie, zwłaszcza te do których turyści nie zaglądają nawet w sezonie, łącznie z drogą tuż nad brzegiem morza. Zastanawiasz się czy warto wybrać Zadar na wakacje? Gwarantuję, że zwiedzając Zadar i okolice miasta nie będziesz się nudzić. Sprawdź koniecznie punkt atrakcje Zadar i okolice.      

Okolice Zadaru
Okolice Zadaru

Zadar zabytki

Punkt Zadar zabytki oddzielam celowo od punktu Zadar atrakcje turystyczne, ponieważ nie każda atrakcja jest zabytkiem, a większość zabytków zawiera się w starym mieście. Nie pomiń punktu Zadar atrakcje turystyczne, aby mieć pełny obraz zwiedzania Zadaru i okolicy.

Stare Miasto Zadar zbudowano według rzymskich zasad urbanistycznych, gdzie od kilku większych ulic odchodzą poprzeczne wąskie uliczki, tworząc prostokątne insule (rzymskie kamienice czynszowe). Antyczne ruiny sąsiadują ze średniowiecznymi kościołami i renesansową zabudową tworząc osobliwą mieszaninę stylów architektonicznych.

Poniżej lista najbardziej znanych zabytków Zadaru, osobiście polecam zgubić się na Starym Mieście Zadar i odkrywać je jak skrzynię skarbów:

 • Ulica Szeroka – główny zadarski deptak, powszechnie nazywany Kalalarga (ze starowłoskiego „Calle Larga”  co oznacza właśnie „szeroką ulicę”). Wejdziesz na niego wprost z mostu / deptaku prowadzącego na półwysep. Po lewej stronie tuż za bramą znajdują się schody, na które warto wejść i popatrzeć na ulicę z góry.
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Bramy miejskie i mury miasta Zadar - zacznijmy od początku czyli od murów i bram, w Zadarze najbardziej imponującą bramą jest Brama Ziemska / Brama Lądowa (uważana również za najpiękniejszy zabytek renesansu w Dalmacji), od strony północnej neorenesansowa Brama Mostowa, Brama św. Rocco przy rynku miejskim, pomiędzy portem promowym i kościołem św. Chrysogonus Brama Morska zawierająca fragmenty rzymskiego łuku triumfalnego, Barama św. Demetriusza,  oraz najmniejsza z bram Brama Łańcuchowa.
Brama Lądowa Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Brama Lądowa Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Plac Ludu czyli Narodni Trg - wchodząc  od strony mariny i mostu dojdziemy do Placu Ludu, który w średniowieczu stanowił główny plac w mieście. Dziś jest to  miejsce spotkań towarzyskich, otoczone kawiarniami. Na placu znajduje się XVIII wieczna Wieża Zegarowa (budynek straży miejskiej z wieżą zegarową - gradska straza z 1562 roku, w którym na dzień dzisiejszy mieści się Muzeum Etnograficzne), wenecka Loggia oraz niewielki kościół św. Wawrzyńca z XI w.
 • Przedromański kościół św. Donata z IX w. - najbardziej charakterystyczna ikona i zabytek Zadaru, jedyna tego typu w Europie. To bizantyjska rotunda, z trzema ozdobnymi absydami skierowanymi na wschód, nie pełni już funkcji religijnej.  Podczas austriackiego panowania pełniła funkcję arsenału, a obecnie, dzięki wspaniałej akustyce, jest wykorzystywana jako sala koncertowa.
Kościół św. Donata Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Kościół św. Donata Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich - znajdują się tuż przy kościele św. Donata, a częściowo pod jego fundamentami. Było to największe rzymskie forum we wschodniej części Adriatyku, o szerokości 45 m, wybudowane w I w. p.n.e. z polecenia cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta. Dziś możemy oglądać jedynie ruiny tej budowli, wyobrażając sobie jej wielkość.
 • 14-metrowa kolumna w północno-zachodniej części placu forum rzymskiego - niegdyś służyła jako pręgierz.
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Romańska katedra św. Anastazji z przełomu XII w. i XIII w. - przykład chorwackiej architektury romańskiej, z trzema wspaniałymi portalami. Dzwonnicę, doskonale komponującą się z budowlą, dobudowano w XIX w. na wzór dzwonnicy z wyspy Rab. Fasada, zdobiona ślepymi arkadami, przypomina katedrę we włoskiej Pizie. Nad środkowym portalem znajdują się dwie rozety, z których wyższa jest o kilka wieków starsza (!) od głównej rozety romańskiej. Wewnątrz katedry można zobaczyć IX wieczny sarkofag ze szczątkami św. Anastazji. XV wieczne stalle w chórze oraz XIV wieczne cyborium - ażurową obudowę ołtarza z baldachimem wspartym na czterech kolumnach. Katedra została zrekonstruowana po II wojnie światowej oraz wojnie domowej, która trwała w latach ‘90.
Kościół św. Anastazji Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Kościół św. Anastazji Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Romański kościół św. Chryzogona - patrona Zadaru, w czasach rzymskich znajdowało się w tym miejscu wielkie targowisko. Wewnątrz kościoła zachowały się freski z XIII / XIV w. oraz barokowy ołtarz, który zdobią figury świętych patronów miasta: Zoila, Symeona, Anastazji i Chryzogona, a także kolumny pochodzące z dawnego forum rzymskiego.
 • Kościół NMP z charakterystyczną dzwonnicą - wybudowany w XI w. jako klasztor Benedyktynek, z oryginalną romańską dzwonnicą z XII w., najstarszą tego typu wieżą w Dalmacji. W zabudowaniach klasztoru funkcjonuje dziś Muzeum Sztuki Sakralnej.
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Kościół św. Szymona ze srebrnym sarkofagiem w środku - został zbudowany jako trójnawowa Bazylika, następnie przebudowano ją w stylu gotyckim, a obecny kształt uzyskał w XVII wieku. Patrząc na świątynię wzrok przykuwa jego zbudowana w 1632 roku fasada oraz wieża, którą ukończono w roku 1707. Św. Szymon ma swoje święto w Zadarze 28 października, wówczas świątynia jest centralnym miejscem obchodów. W kościele znajduje się sarkofag z relikwiami świętego, wykonany ze srebra i pochodzi z 1377 roku (powstał w Mediolanie). Według legendy w 1203 roku statek, który przewoził ciało świętego Szymona do Wenecji spotkał sztorm. Okręt zawinął do Zadaru a kupiec, który był jego właścicielem, obawiając się, że mieszkańcy zabiorą mu relikwie głosił, że sarkofag zawiera ciało jego brata. Święty Szymon miał jednak osobiście ukazać się w mieście i wyrazić życzenie, że chce spocząć właśnie w Zadarze. Kościół znajduje się przy Placu Pięciu Studni i Placu Piotra  - łatwo go zlokalizować po intensywnym pomarańczowym kolorze elewacji (widoczny na zdjęciu poniżej).
 • Plac Pięciu Studni czyli Trg Pet Bunara - powstał w 1574 roku, w czasie oblężenia tureckiego. Mieszkańcy w obawie przed utratą wody pitnej wybudowali cysternę z pięcioma studniami, mającą zapewnić zapas wody na długi czas. Na Placu Pięciu Studni wznosi się również, mająca 26 metrów wysokości wieża obronna, która otwarta jest dla turystów. Tuż za murem znajduje się mały park (Park Królowej Jeleny Madijevki) z darmowym punktem widokowym na port i Bramę Lądową, oraz małym wzniesieniem i przyjemnym lokalem ze strefą chilloutu w cieniu (niestety drzewa zasłaniają widoki).
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Plac Piotra czyli Trg Petra Zoranića - znajdujący się tuż obok Placu Pięciu Studni, Plac Piotra zachwyca kolorowymi budynkami, restauracjami i kawiarniami rozstawionymi wokół. Na placu znajdują się pozostałości miasta, które można zobaczyć przez szklane “okna”, podobnie jak w Atenach, które całe usłane są takimi artefaktami. Charakterystyczna jest tu również rzymska kolumna, pozostałość po wpływach weneckich. Plac jest cichy i spokojny (bynajmniej w maju) w porównaniu do innych zabytków w mieście, można tu odpocząć na pysznej kawie i w cieniu drzew, co nie jest oczywiste.
 • Kościół i klasztor św. Franciszka - Legenda mówi, że właśnie taka bura zepchnęła statek św. Franciszka na chorwackie wody Adriatyku z kursu do Ziemi Świętej, dokąd zmierzał, aby głosić Ewangelię. Morski prąd zaniósł go prosto do portu w Zadarze. Tę historię opowiada ojciec Bojan, franciszkanin z zadarskiej wspólnoty i proboszcz prawie 20-tysięcznej parafii, największej w mieście. Kościół i klasztor nie wyróżnia się niczym szczególnym, w zasadzie mało kto wspomina o nim jako atrakcji czy zabytku, ale będąc w okolicach promenady warto tu zajrzeć i odetchnąć spokojem, a nawet wejść do muzeum, podobno sam klasztor skrywa skarby i dzieła sztuki.
Klasztor Franciszkanów Zadar
Klasztor Franciszkanów Zadar

Zadar atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Zadaru i okolic - w tej części podpowiem co zwiedzić w Zadarze i okolicach, poza zabytkami o których szerzej pisałam w poprzednim punkcie Zadar zabytki. Zadar i okolice Zadaru oferują wiele więcej niż stare miasto i budowle sprzed wieków. Jeśli spędzasz w Zadarze więcej niż kilka godzin czy dni, nie zabraknie Ci atrakcji Zadru nawet przez cały tydzień!

Poniżej lista atrakcji Zadaru i okolic:

 • Stare Miasto Zadar wraz z zabytkami z poprzedniego punktu. Tutaj możesz zarezerwować zwiedzanie miasta z przewodnikiem w dobrej cenie: Zadar zwiedzanie miasta z przewodnikiem
 • Promenada, nadmorski bulwar otaczający Stare Miasto Zadar, z którego można podziwiać podobno najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji (przyciągają całe tłumy).
 • Morskie organy to jedyne w swoim rodzaju dzieło architektoniczne! Fale morskie, przechodząc przez podwodną instalację rur, tworzą niezwykłe dźwięki w 7 akordach i 5 tonacjach, której efekt zwiększają przepływające obok promy. Muzyka którą słyszymy zależy od siły i szybkości fal. Morskie organy w Zadarze to jedyna taka instalacja na świecie, która pozwala usłyszeć jak gra Adriatyk! Polecam przyjść tutaj rano, przed godziną 8 rano i rozkoszować się tym dźwiękiem bez tłumu turystów, którzy go niestety zagłuszają. Mówiąc szczerze byłam sceptyczna co do tej atrakcji, ale po porannej sesji muzyki serwowanej przez morze kompletnie się zakochałam, niesamowite zjawisko.
Morskie Organy Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Morskie Organy Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Pochwała Słońca to instalacja imitująca cały układ słoneczny. Znajduje się tuż przy organach morskich i zapewne każdy z nas widział ją na zdjęciach Zadaru. 22 metrowe koło, to złożona z 300 kilkuwarstwowych szklanych płyt, gigantyczna bateria słoneczna, która po zmroku emituje kolorowe światło i jest niezaprzeczalnie najbardziej obleganą atrakcją turystyczną wieczorową porą.
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Liczne mariny zlokalizowane wokół półwyspu oraz po stronie “lądu”.
 • Podczas pełni księżyca, do Zadaru przybywają łodzie tworząc w porcie pływający bazar oferujący najświeższe owoce morza, sery i owoce - niestety nie mieliśmy okazji tego doświadczyć, pytajcie w swoim hotelu lub w informacji turystycznej co, jak i kiedy.
 • Jedyny w Europie Sfinks, taki jakiego spotkamy w Egipcie znajduje się w Zadarze - jeśli macie ochotę i czas to zobaczcie.
 • Uniwersytet - wiem, może to nie jest atrakcja marzeń, ale pomyśl… uniwersytet z którego wychodzisz na promenadę? To tak można? Można i warto się przekonać, a nawet wejść do budynku i zainspirować, albo powspominać studenckie czasy.
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?

Okolice Zadaru atrakcje:

Okolice Zadaru słyną z malowniczych gór, jezior, wodospadów, kanionów, skał i jaskiń. Koniecznie zobacz punkt wycieczki fakultatywne Zadar.

 • Park przyrody Vransko Jezero - to największe naturalne jezioro w Chorwacji położone zaledwie 25 kilometrów od Zadaru. Latem można popływać po jeziorze kajakiem, lub wybrać się na rowerową wycieczkę wokół jeziora.
 • Kanion rzeki Zrmanja - rzeka Zrmanja to krystalicznie czysta woda, która wydrążyła w skale niepowtarzalny kanion. Jedną z największych atrakcji tej okolicy jest piękny, około 10 metrowy wodospad – Veliki Buk. Zrmanja uznawana jest za najpiękniejszą rzekę w Chorwacji. 

Atrakcja dla lubiących dreszczyk emocji: Rzeka Zrmanja: całodniowa wycieczka kajakiem w Kaštel Žegarski

Zrmanja - Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
Zrmanja - Zadar Atrakcje - co warto zobaczyć w Zadarze?
 • Pasmo górskie Velebit - góra Velebit w całości jest parkiem przyrody, a na jej południowej stronie znajduje się Park Narodowy Paklenica. Według wielu alpinistów, Velebit jest najpiękniejszą górą w Chorwacji. Warto odwiedzić ją takżę z innego powodu - Velebit to naturalna granica między klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym. Góra Velebit to prawdziwy raj dla wielbicieli górskich wędrówek, liczne szlaki o zróżnicowanej trudności nie zawiodą nawet najbardziej wybrednych. Swoje schronienie znajduje tu wielu gatunków zwierząt, wśród których swoje siedlisko ma tu niedźwiedź. Na Velebit rośnie więcej endemicznych gatunków roślin, takich jak Degenia Velebitica niż na całej powierzchni Anglii! Północny Velebit to najmłodszy park narodowy w Chorwacji, otwarty dopiero od 1999 roku.

Zarezerwuj wycieczkę:  Z Zadaru: Hike Velebit Mountain i Zrmanja Canyon

 • Park Narodowy Kornati - znajduje się w okolicach wysp Dugi Otok i Murter, około 20 kilometrów od stałego lądu. Kornati to niemal bezludny archipelag składający się z wysp i wysepek, z których największa to wyspa Kornat znana w XIV wieku jako Insula Sancte Marie. Laureata Nagrody Nobla George Bernard Shaw w 1929 roku napisał: ” W ostatnim dniu stworzenia, Bóg pragnął ukoronować swoją pracę, dlatego z łez, gwiazd i oddechu stworzył Kornati”. Czy trzeba jeszcze kogoś zachęcać?

Tutaj zarezerwujesz: Park Narodowy Kornati: Całodniowy rejs z Zadaru  

Archipelag wyróżnia się księżycowym krajobrazem. Pionowe, białe skały przy brzegach wysp, gładkie i białe płyty wapienne, malownicze i skaliste klify i zatoczki, będące siedliskiem rzadkich gatunków ptaków. Nietknięta przez masową turystykę przyroda, którą możemy podziwiać. Kornati nie mają bieżącej wody, często także elektryczności, jednak jeżeli poszukujecie ciszy, odpoczynku od zewnętrznego świata to będzie to idealne miejsce, na wakacje w stylu Robinsona Cruzoe. Park należy do największych atrakcji żeglarskich w Chorwacji i ma do zaoferowania żeglarzom niezliczone piękne zatoki i wspaniałe klify (najwyższe z nich znajdują się na wyspach Klobucar, Mana i Rasip Veli) nazywane często koronami, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

 • Zadar jako baza wypadowa świetnie sprawdzi również przy większych wyprawach takich jak: Jeziora Plitwickie o których napisałam przewodnik i możesz przeczytać go tutaj.
 • Wodospady Krka proponowana wycieczka: Z Zadaru: Park Narodowy Krka + Szybenik
 • Miasta, które możesz odwiedzić z Zadaru to same perełki Chorwacji: Split, Trogir, Szybenik, Nin, Primosten a także wiele mniejszych miejscowości zlokalizowanych nad samym morzem. Nie masz własnego transportu? Mam na to sposób - zobacz listę wycieczek fakultatywnych z Zadaru, które przygotowałam.
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
Split Chorwacja: Co zobaczyć w Splicie?
 • Z Zadaru na wyspy? Czemu nie! Lokalizacja Zadaru jest idealna do zwiedzania pobliskich wysp, bez problemu możesz wykupić jednodniową wycieczkę na wybraną wyspę z Zadaru - zobacz wycieczki fakultatywne. Na wyspę Pag możesz dojechać własnym transportem (o wyspie Pag powstanie osobny post).

Proponowane wycieczki:

 • Plaże w Zadarze - to się nawet dobrze rymuje i nic dziwnego, bo wybór jest całkiem niezły, ale o tym w punkcie Zadar plaże.
 • Degustacja Maraskino - ostatnia propozycja atrakcji Zadaru to lokalny likier wytwarzany z maraski, gorzkiej odmiany dzikiej wiśni, aromatyzowanego destylatami na płatkach róży i kwiatach pomarańczy. Smak Zadaru, który musisz poznać np. zwiedzając miasto z przewodnikiem Zadar zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

Zadar wycieczki fakultatywne

Zadar zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po starym mieście Zadar i dowiedzieć się o okolicy chronionej przez UNESCO. Zapraszamy na próbkę likier Maraschino i smak sera Pag.

Z Zadaru: Park Narodowy Krka + Szybenik

Otocz się naturą przy pięknych wodospadach w Parku Narodowym Krka w ramach jednodniowej wycieczki z Zadaru. Popływaj w naturalnym basenie i przejdź się po zabytkowej starówce w Szybeniku.

Park Narodowy Kornati: Całodniowy rejs z Zadaru  

Spędź dzień, zwiedzając Park Narodowy Kornati – jedno z najbardziej magicznych miejsc w Chorwacji. Zakochaj się w ponad stu wyspach i klifach od pierwszego wejrzenia! Zatrzymaj się, aby popływać i poznać okolicę. Zjedz także z nami śniadanie i lunch (w cenie).

Całodniowa żegluga do Park Narodowy Kornati z Zadaru

Popłyń z Zadaru na całodniową wycieczkę do parku przyrody Telašćica i podziwiaj krajobrazy archipelagu Kornati. W wolnym czasie popływaj i nurkuj z rurką, zobacz najlepiej chroniony naturalny port na wschodnim Adriatyku i odwiedź słonowodne jezioro Mir.

Całodniowy spływ kajakowy na wyspie Dugi Otok z Zadaru

Odkryj naturalne piękno wyspy Dugi Otok podczas całodziennego spływu kajakowego z Zadaru. Pełna białych piasków, strzelistych klifów, ukrytych zatoczek i bogactwa przyrody ożywionej wyspa Dugi Otok stanowi idealny cel podróży do odpoczynku i zwiedzania.

Rzeka Zrmanja: całodniowa wycieczka kajakiem w Kaštel Žegarski

Spędź dzień na spływie kajakami w dół chorwackiej rzeki Zramanja, mijając wodospady i bezpieczne odcinki rwącej rzeki, ukryte, naturalne baseny oraz stromy kanion! Spędź dzień na przejrzystej rzece przepływającej przez ten niesamowity kanion.

Park Narodowy Telaščica: 1-dniowa wycieczka z Zadaru

Weź udział w rejsie do Parku Narodowego Telaščica, jednego z najbardziej magicznych miejsc Chorwacji. Otocz się spektakularną scenerią wysp, klifów i formacji wapiennych oraz popływaj i odkrywaj. Śniadanie, obiad i napoje są wliczone w cenę.

Z Zadaru: Hike Velebit Mountain i Zrmanja Canyon

Oddal się od zgiełku miasta i poznaj dziewiczą przyrodę górskiego parku przyrody Velebit podczas tej półdniowej wycieczki. Wybierz się na szczyt i podziwiaj widok z ponad 3600 stóp. Odkryj szmaragdową rzekę Zrmanja i jej skalisty kanion.

Z Zadaru: Rejs na wyspy Ugljan, Ošljak i Školjić

Poznaj jedne z najpiękniejszych wysp w pobliżu Zadaru podczas półdniowej wycieczki motorówką. Ucieknij od tłumów i ciesz się spokojem, jaki panuje na wyspach Ugljan, Ošljak i Školjić.

Kanał Zadarski: 4-godzinny rejs

Wyrusz w 4-godzinny rejs po najbliższych wyspach Zadaru i popływaj w Adriatyku. Zobacz jedne z piękniejszych zatok regionu i poznaj ludzi z całego świata. Skorzystaj z szansy nauczenia się kilku żeglarskich sztuczek.

Archipelag Zadar 3 Wyspy Wycieczka kajakowa

Odkrywaj nieskażone wyspy i rafy archipelagu zadarskiego kajakiem. Wiosłuj na żwirowe plaże daleko od szlaku turystycznego, odkryj wrak statku w krystalicznie czystej wodzie.

Całodniowa wycieczka z Zadaru na plażę Saharun

Wejdź na pokład łodzi na starym mieście w Zadarze i popłyń na wyspy archipelagu zadarskiego. Ciesz się śniadaniem i napojami na pokładzie oraz zabierz zestaw lunchowy na plażę Saharun. Pływaj w krystalicznie czystych wodach wyspy Dugi Otok.

Jednodniowa wycieczka z Zadaru do Mostaru i Medziugorie

Odwiedź urokliwe miejscowości Mostar i Medziugorie w Bośni i Hercegowinie podczas jednodniowej wycieczki z Zadaru. Zobacz historyczne atrakcje, takie jak Stary Most nad rzeką Neretwą.

Transfer z lotniska tutaj.

Inne wycieczki w okolicy Zadaru znajdziesz tutaj.

Zadar plaże

No dobrze, ale czy w Zadarze są plaże? Jeśli zastanawiasz się czy w tym przepięknym mieście utkanym wyjątkowymi zabytkami, jest jeszcze miejsce na plaże to nie zawiedziesz się. Plaże w Zadarze to wybór między urokliwymi, ukrytymi, małymi plażami, aż po długą na 8 km Nińską Lagunę znajdującą się w pobliskim miasteczku Nin.

Chorwacja Koszulka Bucket List
Koszulki z CROATIA BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, damskie i męskie (mój mąż w roli modela, dał radę!). Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl

Plaże w Zadar:

Plaża Kolovare w Zadarze to miejska plaża znajdująca się tuż przy centrum miasta. Jej położenie sprawia, że uroki plażowania łączą się z przebywaniem w pobliżu historycznych zabudowań. Od strony północnej plaża jest pokryta starymi murami, ale od południa, plaża wpasowuje się w jej naturalne otoczenie. W pobliżu plaży Kolovare, znajduje się mała plaża Karma, a idąc dalej promenadą dotrzesz do plaży Arbana,  oraz plaż Podbrig Arbanasi i Punta Bajlo. Czyste morze, zachwycające plaże i pięknie zagospodarowaną linia brzegowa. Część plaży Kolovare jest żwirkowa, natomiast w większości jest to utwardzona plaża z wieloma “błotnistymi” dostępami do wody, niestety na piaszczystą plażę nie ma co tutaj liczyć. Plaża jest dobrze wyposażona w sanitariaty takie jak prysznice i przebieralnie. Warto wspomnieć, że plaża jest strzeżona przez ratowników. Przy plaży znajduje się wiele kawiarni, klubów, beach-barów i restauracji.

Plaża Kolovare Zadar. Plaże w Zadar.
Plaża Kolovare Zadar. Plaże w Zadar.

Plaża Uskok to plaża zlokalizowana bardzo blisko miasta. Plaża jest niewielka około 300 m długości, żwirowa, z dość szybko opadającym dnem morskim (około 8 m). Na plaży możliwość wypożyczenia leżaków. Ta plaża rekomendowana jest jako plaża z krystalicznie czystą wodą.

Plaża Borik to żwirowo kamienista plaża, koniecznie weź ze sobą buty do wody. Plaża jest częściowo zacieniona, bez problemu poleżysz w cieniu drzew. Na plaży znajduje się drewniany pomost oraz betonowe zejścia do wody. Plaża Borik oferuje wodne atrakcje w postaci dmuchanych placów zabaw na wodzie oraz skuterów wodnych. Możliwe jest wypożyczenie leżaka oraz skorzystanie z zaplecza sanitarnego odpłatnie. Przy brzegu znajduje się również zaplecze restauracyjne oraz hotelowe.

Plaża Borik Zadar. Plaże w Zadar.
Plaża Borik Zadar. Plaże w Zadar.

Plaża Lipauska to spokojna plaża z piękną wodą, oferująca spokojny wypoczynek z dala od głośnych imprezowych miejsc. Znajdziesz tutaj zacienione miejsca do spokojnego wypoczynku, a także miejsce na żwirkowej plaży nad brzegiem morza. W pobliżu znajdują się również kawiarnie i restauracje, oraz atrakcje wodne tj. rowerki wodne, mała marina.

Plaża Punta Rozica położona na południe od Zadaru, w ciekawej i pięknej okolicy. Ta żwirkowa plaża oferuje łagodne zejście do morza, polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wytyczony obszar z bojami oraz możliwość ukrycia się w cieniu drzew, to dodatkowy atut tej plaży. Plaża nie jest duża, także wakacyjne tłumy również nie będą tak dokuczliwe jak na bardziej popularnych plażach. Znajduje się tutaj również mała kawiarnia.

Zadar noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping

W mieście funkcjonuje ogromna liczba prywatnych apartamentów oraz hoteli. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest spore, a ceny bardzo zróżnicowane. Warto zarezerwować noclegi z parkingiem w cenie jeśli wybierasz się autem lub wynajmujesz na miejscu samochód. Rezerwując noclegi w Chorwacji korzystałam z dwóch portali:

Zadar zdjęcia

Zdjęcia są naszego autorstwa (podpisane). Po więcej zapraszam na vlog z Zadaru, który pojawi się już niebawem na kanale youtube oraz na instagram: arletaadamska, na którym znajdziesz zdjęcia z naszych podróży, przydatne opisy i lokalizacje miejsc.

Gdzie wynajmuję apartamenty na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja 2020: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Riwiera Makarska Chorwacja: noclegi, ceny, atrakcje (2020)
 3. Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś 2020.
 4. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu (2020)
Podsumowanie
Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
Nazwa artykułu
Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
Opis
Zapraszam na post, a w nim mi. atrakcje turystyczne, zwiedzanie Zadaru, zabytki, plaże i spis najciekawszych wycieczek fakultatywnych z Zadaru. Czy warto spędzić wakacje w Zadarze i okolicach? Przekonaj się!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi airbnb
Zniżka na noclegi booking

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.
@arletaadamska

Instagram

Chcesz mi coś przekazać? Może zwyczajnie powiedzieć "cześć"?
Śmiało pisz, zostaw komentarz, polub bloga w social mediach.
Na instagramie zamieszczam całkiem fajne zdjęcia i story z podróży z opisami.

Komentarze:

 1. Piękne miejsca. Marzy mi się podróż do Chorwacji właśnie ze względu na bajkowe widoki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zrealizuje to marzenie.

 2. wybieram się z rodziną w tym roku w okolice Zadaru; Twój rzeczowy opis pomógł mi w ustaleniu planu pobytu - mamy trochę podobne zainteresowania. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram