Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?

18/03/2024
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze? Zadar w Chorwacji okazał się dla mnie największym pozytywnym zaskoczeniem podczas objazdówki po Chorwacji, ze wszystkich miejsc, które odwiedziliśmy. Zjechaliśmy całe wybrzeże od Zadaru do Dubrovnika, zwiedziliśmy stolicę, omijając autostrady widzieliśmy nieturystyczną Chorwację z kilku stron. W 2021 spędziliśmy w Chorwacji 2 miesiące, wracając do Zadaru i Splitu w zimą, oraz na Istrię. Ciekawi co tak ujęło mnie w Zadarze? Zapraszam na post, a w nim mi. Zadar atrakcje turystyczne, zwiedzanie starówki, plaże i spis najciekawszych wycieczek fakultatywnych z Zadaru. Czy warto spędzić wakacje w Zadarze i okolicach? Przekonaj się!

PS. Przygotuj sobie dużą kawę, bo moje posty jak zwykle są wyczerpujące do bólu:)

Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze? Spis treści tego postu:

 • Zadar mapa
 • Zadar ceny
 • Zadar zwiedzanie
 • Zadar zabytki
 • Zadar atrakcje turystyczne
 • Zadar wycieczki fakultatywne
 • Zadar plaże
 • Zadar noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Zadar zdjęcia

Zadar mapa

Zadar to miasto w Chorwacji, położone nad Morzem Adriatyckim. Zamieszkuje je ok. 80 tys. osób, co czyni je piątym miastem co do wielkości w kraju. Zadar to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji. Zbiegają się tu drogi z Rijeki i Zagrzebia na południe kraju. Słowem - Zadar będzie zawsze po drodze, nie daj się długo namawiać. Mapa Zadaru kliknij tutaj.

Znajduje się tu port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy), kulturalnym (liczne zabytki i muzea) i akademickim (Uniwersytet w Zadarze).

Wybierasz się do Plitwic? Przeczytaj również Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.

Ceny w Zadarze

Dla podróżujących budżetowo i chcących zjeść tanio w Zadarze, na niemal każdym rogu czeka całkiem niezła, choć nieco słona, pizza na kawałki w cenie 2-4 euro za kawałek. Do dyspozycji mamy przed starym miastem market Lidl, Kaufland czy Tommy, w których ceny niewiele odbiegają od naszych polskich dyskontowych cen. Robiąc zakupy nie musisz przyglądać się cenie, nie poczujesz większej różnicy robiąc takie same zakupy w PL.

Na starym mieście w Zadarze, przy bramie morskiej, czeka na was lokalny targ, na którym kupicie owoce, warzywa, owoce morza, kwiaty a nawet pamiątki w dobrych cenach.

Piekarnie i kawiarnie

W Zadarze, jak i w całej Chorwacji, popularne są piekarnie ze słodkimi wypiekami oraz tradycyjnym burkiem, korzystajcie zawsze kiedy macie ochotę.

Pięknie wyglądające lody, niestety nie zawsze smakują równie dobrze, dlatego zapytajcie czy możecie skosztować (zwykle tak), zanim zapłacicie 1-2 euro za gałkę loda na starym mieście.

Cena kawy na starym mieście waha się pomiędzy 2-4 euro za filiżankę czarnej lub białej kawy. Im bliżej flagowych zabytków i promenady, tym cena kawy (i innych pozycji w menu)  wyższa.

Ceny parkingów w Zadarze wahają się od 1-2 euro. Polecam zaparkować przed starym miastem, tuż przy marinie, z tego miejsca do starego miasta wchodzicie mostem i gotowe. Darmowy parking w Zadarze znajduje się po przeciwnej stronie ulicy od Kauflandu - jest to duży, niezagospodarowany plac, ale z tego miejsca będziecie musieli przejść do starego miasta około 10-15 minut na piechotę. Centrum starego miasta jest wyłączone z ruchu samochodowego, ale jeśli koniecznie chcecie to pod murami i od strony nabrzeża również znajdują się płatne parkingi. Uwaga na parkingi zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

Ceny noclegów w Zadarze możesz sprawdzić (i zarezerwować) tutaj. W zależności od sezonu, lokalizacji, wielkości i standardu miejsca ceny mogą się znacznie różnić, i tak np. w marcu i kwietniu ceny są nawet trzykrotnie niższe niż w lipcu.

Zadar zwiedzanie

Na zwiedzanie Zadaru mieliśmy kilka dni, które w zupełności wystarczyły nam aby zwiedzić Zadar i okolice. Bez obaw, jeśli jesteś w Zadarze przejazdem, wystarczy 3/4 godzinki aby zobaczyć Stare Miasto Zadar, lub 2 godziny na najważniejsze i najbardziej flagowe zabytki Starego Miasta Zadaru. Stare miasto znajduje się na półwyspie, JEST otoczone murami obronnymi, przez które można wejść jedną z pięciu bram.

Mieliśmy okazję zwiedzić Zadar o każdej porze dnia. Późnym wieczorem Zadar jest niezwykle klimatyczny, spokojny i… romantyczny! Czy jest coś lepszego niż dobre wino w ulubionym towarzystwie, spacer po zabytkowym mieście, wąskimi, kamiennymi uliczkami, zakończony nad brzegiem morza, przy dźwięku morskich organów? Tu można się niestety rozczarować tłumem zagłuszającym ich dźwięk, ale jest na to sposób - przyjść wcześnie rano i rozkoszować się nim w samotności.

TIP: Zwiedzanie Zadaru (i innych zabytkowych miast) wcześnie rano, najlepiej przed godziną 9 - zanim pojawią się grupy turystyczne. To nasz ulubiony sposób na wczucie się w klimat miasta, zobaczenie wszystkiego w błogim spokoju, a następnie spędzenia całej reszty dnia tak jak lubimy. W ciągu dnia Zadar wypełnia się turystami, co znacznie zmienia jego odbiór i atmosferę.

Plan zwiedzania Zadaru PDF + okolice

Podoba Ci się ten post? Chcesz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu? Stworzyłam ebooka - ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic. Zawiera 7 propozycji (na tydzień) na pobyt w Zadarze oraz jednodniowe wycieczki w najpiękniejsze okolice. Idealnie sprawdzi się na pierwszy wyjazd do Zadaru!

Interaktywna mapa z pinezkami, na której zaznaczyłam atrakcje, miejsca i polecane restauracje w regionie pozwala łatwo i szybko korzystać z ebooka, nawet jeśli jesteś już w trasie!

W pakiecie otrzymasz także najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń/kwiecień/maj 2023). Zawiera najpotrzebniejsze informacje.

Format PDF - klikalny, interaktywny, z linkami do rezerwacji i mapą (pinezki).

Pobierz: ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic

Zadar atrakcje: co zwiedzić w okolicach?

W zależności od ilości czasu, który macie a także dalszych planów na pobyt, opcji jest kilka (zobacz punkt Zadar atrakcje oraz Zadar wycieczki fakultatywne na końcu tego postu). Zwiedzając okolice Zadaru wybraliśmy się na wyspę Pag, którą objechaliśmy całkowicie oraz do miasteczka Nin.

Jeśli jeszcze nie byliście w Plitwicach to z Zadaru macie całkiem przyjemną drogę, w dobrej odległości na jednodniowy wypad.

Z Zadaru możecie wybrać się również na sąsiednie wyspy oraz w stronę Splitu, odwiedzając przy tym Trogir czy Szybenik. Dodam jeszcze, że każda najmniejsza mijana miejscowość na drodze Zadar- Split to przyjemność sama w sobie, zwłaszcza te do których turyści nie zaglądają nawet w sezonie, łącznie z drogą tuż nad brzegiem morza. Zastanawiasz się czy warto wybrać Zadar na wakacje? Gwarantuję, że zwiedzając Zadar i okolice miasta nie będziesz się nudzić. Sprawdź koniecznie punkt atrakcje Zadar i okolice.      

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Zadar zabytki

Punkt Zadar zabytki oddzielam celowo od punktu Zadar atrakcje turystyczne, ponieważ nie każda atrakcja jest zabytkiem, a większość zabytków zawiera się w starym mieście. Nie pomiń punktu Zadar atrakcje turystyczne, aby mieć pełny obraz zwiedzania Zadaru i okolicy.

Zadar Stare Miasto

Stare Miasto Zadar zbudowano według rzymskich zasad urbanistycznych, gdzie od kilku większych ulic odchodzą poprzeczne wąskie uliczki, tworząc prostokątne insule (rzymskie kamienice czynszowe). Antyczne ruiny sąsiadują ze średniowiecznymi kościołami i renesansową zabudową tworząc osobliwą mieszaninę stylów architektonicznych. Zadar to włoska Zara (tak tak, jak ta znana sieciówka), był włoskim miastem oddzielonym od głównego terytorium państwa czyli tzw. eksklawą. Można poczuć się tutaj jak we Włoszech, zwłaszcza na głównym deptaku!

Poniżej lista najbardziej znanych zabytków Zadaru, osobiście polecam zgubić się na Starym Mieście Zadar i odkrywać je podczas spaceru. Tutaj możesz zarezerwować zwiedzanie miasta z przewodnikiem w dobrej cenie: Zadar zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Ulica Szeroka

To główny zadarski deptak, powszechnie nazywany Kalalarga (ze starowłoskiego „Calle Larga”  co oznacza właśnie „szeroką ulicę”). Wejdziesz na niego wprost z mostu / deptaku prowadzącego na półwysep. Po lewej stronie tuż za bramą znajdują się schody, na które warto wejść i popatrzeć na ulicę z góry.

Bramy miejskie i mury miasta Zadar

W Zadarze najbardziej imponującą bramą jest Brama Ziemska / Brama Lądowa (uważana również za najpiękniejszy zabytek renesansu w Dalmacji), od strony północnej neorenesansowa Brama Mostowa, Brama św. Rocco przy rynku miejskim, pomiędzy portem promowym i kościołem św. Chrysogonus Brama Morska zawierająca fragmenty rzymskiego łuku triumfalnego, Barama św. Demetriusza,  oraz najmniejsza z bram Brama Łańcuchowa.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Plac Ludu czyli Narodni Trg

Wchodząc  od strony mariny i mostu pieszego dojdziemy do Placu Ludu, który w średniowieczu stanowił główny plac w mieście. Dziś jest to  miejsce spotkań towarzyskich, otoczone kawiarniami. Na placu znajduje się XVIII wieczna Wieża Zegarowa (budynek straży miejskiej z wieżą zegarową - gradska straza z 1562 roku, w którym na dzień dzisiejszy mieści się Muzeum Etnograficzne), wenecka Loggia oraz niewielki kościół św. Wawrzyńca z XI w.

Kościół św. Donata

Przedromański kościół św. Donata z IX w. - najbardziej charakterystyczna ikona i zabytek Zadaru, jedyna tego typu w Europie. To bizantyjska rotunda, z trzema ozdobnymi absydami skierowanymi na wschód, nie pełni już funkcji religijnej.  Podczas austriackiego panowania pełniła funkcję arsenału, a obecnie, dzięki wspaniałej akustyce, jest wykorzystywana jako sala koncertowa.

Rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich w Zadarze

Znajdują się tuż przy kościele św. Donata, a częściowo pod jego fundamentami. Było to największe rzymskie forum we wschodniej części Adriatyku, o szerokości 45 m, wybudowane w I w. p.n.e. z polecenia cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta. Dziś możemy oglądać jedynie ruiny tej budowli, wyobrażając sobie jej wielkość.

14-metrowa kolumna w północno-zachodniej części placu forum rzymskiego - niegdyś służyła jako pręgierz.

Romańska katedra św. Anastazji w Zadarze - najpiękniejsza!

To przykład chorwackiej architektury romańskiej, z trzema wspaniałymi portalami. Dzwonnicę, doskonale komponującą się z budowlą, dobudowano w XIX w. na wzór dzwonnicy z wyspy Rab. Fasada, zdobiona ślepymi arkadami, przypomina katedrę we włoskiej Pizie. Nad środkowym portalem znajdują się dwie rozety, z których wyższa jest o kilka wieków starsza (!) od głównej rozety romańskiej. Wewnątrz katedry można zobaczyć IX wieczny sarkofag ze szczątkami św. Anastazji. XV wieczne stalle w chórze oraz XIV wieczne cyborium - ażurową obudowę ołtarza z baldachimem wspartym na czterech kolumnach. Katedra została zrekonstruowana po II wojnie światowej oraz wojnie domowej, która trwała w latach ‘90.

Kościół św. Chryzogona

Romański kościół św. Chryzogona - patrona Zadaru, w czasach rzymskich znajdowało się w tym miejscu wielkie targowisko. Wewnątrz kościoła zachowały się freski z XIII / XIV w. oraz barokowy ołtarz, który zdobią figury świętych patronów miasta: Zoila, Symeona, Anastazji i Chryzogona, a także kolumny pochodzące z dawnego forum rzymskiego.

Kościół NMP i Muzeum Sztuki Sakralnej

Kościół NMP z charakterystyczną dzwonnicą - wybudowany w XI w. jako klasztor Benedyktynek, z oryginalną romańską dzwonnicą z XII w., najstarszą tego typu wieżą w Dalmacji. W zabudowaniach klasztoru funkcjonuje dziś Muzeum Sztuki Sakralnej.

Kościół św. Szymona

Kościół św. Szymona ze srebrnym sarkofagiem w środku - został zbudowany jako trójnawowa Bazylika, następnie przebudowano ją w stylu gotyckim, a obecny kształt uzyskał w XVII wieku. Patrząc na świątynię wzrok przykuwa jego zbudowana w 1632 roku fasada oraz wieża, którą ukończono w roku 1707.

Św. Szymon ma swoje święto w Zadarze 28 października, wówczas świątynia jest centralnym miejscem obchodów. W kościele znajduje się sarkofag z relikwiami świętego, wykonany ze srebra i pochodzi z 1377 roku (powstał w Mediolanie). Według legendy w 1203 roku statek, który przewoził ciało świętego Szymona do Wenecji spotkał sztorm. Okręt zawinął do Zadaru a kupiec, który był jego właścicielem, obawiając się, że mieszkańcy zabiorą mu relikwie głosił, że sarkofag zawiera ciało jego brata. Święty Szymon miał jednak osobiście ukazać się w mieście i wyrazić życzenie, że chce spocząć właśnie w Zadarze. Kościół znajduje się przy Placu Pięciu Studni i Placu Piotra  - łatwo go zlokalizować po intensywnym pomarańczowym kolorze elewacji (widoczny na zdjęciu poniżej).

Plac Pięciu Studni czyli Trg Pet Bunara Zadar

Powstał w 1574 roku, w czasie oblężenia tureckiego. Mieszkańcy w obawie przed utratą wody pitnej wybudowali cysternę z pięcioma studniami, mającą zapewnić zapas wody na długi czas. Na Placu Pięciu Studni wznosi się również, mająca 26 metrów wysokości wieża obronna, która otwarta jest dla turystów. Tuż za murem znajduje się mały park (Park Królowej Jeleny Madijevki) z darmowym punktem widokowym na port i Bramę Lądową, oraz małym wzniesieniem i przyjemnym lokalem ze strefą chilloutu w cieniu (niestety drzewa zasłaniają widoki).

Plac Piotra czyli Trg Petra Zoranića

Znajdujący się tuż obok Placu Pięciu Studni, Plac Piotra zachwyca kolorowymi budynkami, restauracjami i kawiarniami rozstawionymi wokół. Na placu znajdują się pozostałości miasta, które można zobaczyć przez szklane “okna”, podobnie jak w Atenach, które całe usłane są takimi artefaktami. Charakterystyczna jest tu również rzymska kolumna, pozostałość po wpływach weneckich. Plac jest cichy i spokojny (bynajmniej w maju) w porównaniu do innych zabytków w mieście, można tu odpocząć na pysznej kawie i w cieniu drzew, co nie jest oczywiste w Zadarze (brak drzew na starym mieście).

Kościół i klasztor św. Franciszka w Zadarze

Legenda mówi, że bura zepchnęła statek św. Franciszka na chorwackie wody Adriatyku z kursu do Ziemi Świętej. Morski prąd zaniósł go prosto do portu w Zadarze. Tę historię opowiada ojciec Bojan, franciszkanin z zadarskiej wspólnoty i proboszcz prawie 20-tysięcznej parafii, największej w mieście. Kościół i klasztor nie wyróżnia się niczym szczególnym, w zasadzie mało kto wspomina o nim jako atrakcji czy zabytku, ale będąc w okolicach promenady warto tu zajrzeć i odetchnąć spokojem, a nawet wejść do muzeum, podobno sam klasztor skrywa skarby i dzieła sztuki.

Zadar atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Zadaru i okolic - w tej części podpowiem co zwiedzić w Zadarze i okolicach, poza zabytkami o których szerzej pisałam w poprzednim punkcie Zadar zabytki. Zadar i okolice Zadaru oferują wiele więcej niż stare miasto i budowle sprzed wieków. Jeśli spędzasz w Zadarze więcej niż kilka godzin czy dni, nie zabraknie Ci atrakcji Zadaru nawet przez cały tydzień!

Co jeszcze zobaczyć w Zadarze i okolicach?

Promenada w Zadarze

Promenada, nadmorski bulwar otaczający Stare Miasto Zadar, z którego można podziwiać podobno najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji (przyciągają całe tłumy).

Morskie organy Zadar

Morskie organy to jedyne w swoim rodzaju dzieło architektoniczne! To jedna z topowych atrakcji Zadaru. Fale morskie, przechodząc przez podwodną instalację rur, tworzą niezwykłe dźwięki w 7 akordach i 5 tonacjach, której efekt zwiększają przepływające obok promy. Muzyka którą słyszymy zależy od siły i szybkości fal. Morskie organy w Zadarze to jedyna taka instalacja na świecie, która pozwala usłyszeć jak gra Adriatyk! Polecam przyjść tutaj rano, przed godziną 8 rano i rozkoszować się tym dźwiękiem bez tłumu turystów, którzy go niestety zagłuszają. Mówiąc szczerze byłam sceptyczna co do tej atrakcji, ale po porannej sesji muzyki serwowanej przez morze kompletnie się zakochałam, niesamowite zjawisko. W zimie mogłam się cieszyć organami, które grały tylko dla mnie.

Pochwała Słońca - gigantyczna bateria słoneczna na promenadzie

To instalacja imitująca cały układ słoneczny. Znajduje się tuż przy organach morskich i zapewne każdy z nas widział ją na zdjęciach Zadaru. 22 metrowe koło, to złożona z 300 kilkuwarstwowych szklanych płyt, gigantyczna bateria słoneczna, która po zmroku emituje kolorowe światło i jest niezaprzeczalnie najbardziej obleganą atrakcją turystyczną wieczorową porą.

Marina i Port Zadar

Liczne mariny zlokalizowane wokół półwyspu oraz po stronie “lądu”. Najbardziej podobała nam się Marina przy Bramie Lądowej. W porcie przed wejście do miasta, znajdują się wycieczkowe statki, zabierające turystów na rejsy.

Podczas pełni księżyca, do Zadaru przybywają łodzie tworząc w porcie pływający bazar oferujący najświeższe owoce morza, sery i owoce - niestety nie mieliśmy okazji tego doświadczyć, pytajcie w swoim hotelu lub w informacji turystycznej co, jak i kiedy.

Uniwersytet w Zadarze

Wiem, może to nie jest atrakcja marzeń, ale pomyśl… uniwersytet z którego wychodzisz na promenadę? To tak można? Można i warto się przekonać, a nawet wejść do budynku i zainspirować, albo powspominać studenckie czasy.

Okolice Zadaru atrakcje:

Okolice Zadaru słyną z malowniczych gór, jezior, wodospadów, kanionów, skał i jaskiń. Na wymagających i zaprawionych w górskich wędrówkach czeka Velebit. Park Krajobrazowy i rezerwat przyrody Telašćica to propozycja na jednodniową wycieczkę, możesz zarezerwować online:  Park Narodowy Telaščica: 1-dniowa wycieczka z Zadaru

Park przyrody Vransko Jezero

Vransko Jezero - to największe naturalne jezioro w Chorwacji położone zaledwie 25 kilometrów od Zadaru. Latem można popływać po jeziorze kajakiem, lub wybrać się na rowerową wycieczkę wokół jeziora.

Kanion rzeki Zrmanja i wodospad Veliki Buk w Zadarze

Rzeka Zrmanja to krystalicznie czysta woda, która wydrążyła w skale niepowtarzalny kanion. Jedną z największych atrakcji tej okolicy jest piękny, około 10 metrowy wodospad – Veliki Buk. Zrmanja uznawana jest za najpiękniejszą rzekę w Chorwacji. Atrakcja dla lubiących dreszczyk emocji: Rzeka Zrmanja: całodniowa wycieczka kajakiem w Kaštel Žegarski

Pasmo górskie Velebit

Góra Velebit w całości jest parkiem przyrody, a na jej południowej stronie znajduje się Park Narodowy Paklenica. Według wielu alpinistów, Velebit jest najpiękniejszą górą w Chorwacji. Warto odwiedzić ją także z innego powodu - Velebit to naturalna granica między klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym. Góra Velebit to prawdziwy raj dla wielbicieli górskich wędrówek, liczne szlaki o zróżnicowanej trudności nie zawiodą nawet najbardziej wybrednych. Swoje schronienie znajduje tu wielu gatunków zwierząt, wśród których swoje siedlisko ma tu niedźwiedź. Na Velebit rośnie więcej endemicznych gatunków roślin, takich jak Degenia Velebitica niż na całej powierzchni Anglii! Północny Velebit to najmłodszy park narodowy w Chorwacji, otwarty dopiero od 1999 roku.

Zarezerwuj wycieczkę:  Z Zadaru: Hike Velebit Mountain i Zrmanja Canyon

Park Narodowy Kornati

Znajduje się w okolicach wysp Dugi Otok i Murter, około 20 kilometrów od stałego lądu. Kornati to niemal bezludny archipelag składający się z wysp i wysepek, z których największa to wyspa Kornat znana w XIV wieku jako Insula Sancte Marie. Laureat Nagrody Nobla George Bernard Shaw w 1929 roku napisał: ” W ostatnim dniu stworzenia, Bóg pragnął ukoronować swoją pracę, dlatego z łez, gwiazd i oddechu stworzył Kornati”. Czy trzeba jeszcze kogoś zachęcać?

Tutaj zarezerwujesz: Park Narodowy Kornati: Całodniowy rejs z Zadaru  

Archipelag wyróżnia się księżycowym krajobrazem. Pionowe, białe skały przy brzegach wysp, gładkie i białe płyty wapienne, malownicze i skaliste klify i zatoczki, będące siedliskiem rzadkich gatunków ptaków. Nietknięta przez masową turystykę przyroda, którą możemy podziwiać. Kornati nie mają bieżącej wody, często także elektryczności, jednak jeżeli poszukujecie ciszy, odpoczynku od zewnętrznego świata to będzie to idealne miejsce, na wakacje w stylu Robinsona Cruzoe. Park należy do największych atrakcji żeglarskich w Chorwacji i ma do zaoferowania żeglarzom niezliczone piękne zatoki i wspaniałe klify (najwyższe z nich znajdują się na wyspach Klobucar, Mana i Rasip Veli) nazywane często koronami, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

Zadar jako baza wypadowa

Zadar jako baza wypadowa świetnie sprawdzi również przy aktywnym zwiedzaniu północnej i środkowej Dalmacji. Także przy jednodniowych wycieczkach w głąb kraju takich jak: Jeziora Plitwickie czy Wodospady Krka.

Miasta, które możesz odwiedzić z Zadaru to same perełki Chorwacji: Split, Trogir, Szybenik, Nin, Primosten a także wiele mniejszych miejscowości zlokalizowanych nad samym morzem.

Degustacja Maraskino w Zadarze

Ostatnia propozycja atrakcji Zadaru to lokalny likier wytwarzany z maraski, gorzkiej odmiany dzikiej wiśni, aromatyzowanego destylatami na płatkach róży i kwiatach pomarańczy. Smak Zadaru, który musisz poznać!

Z Zadaru na wyspy?

Czemu nie! Lokalizacja Zadaru jest idealna do zwiedzania pobliskich wysp, bez problemu możesz wykupić jednodniową wycieczkę na wybraną wyspę z Zadaru - zobacz wycieczki fakultatywne. Na wyspę Pag możesz dojechać własnym transportem przez most (bez promu).

Zadar wycieczki fakultatywne

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Zadar plaże

No dobrze, ale czy w Zadarze są plaże? Jeśli zastanawiasz się czy w tym przepięknym mieście utkanym wyjątkowymi zabytkami, jest jeszcze miejsce na plaże to nie zawiedziesz się. Plaże w Zadarze to wybór między urokliwymi, ukrytymi, małymi plażami, aż po długą na 8 km Nińską Lagunę znajdującą się w pobliskim miasteczku Nin.

Plaża Kolovare w Zadarze

Miejska plaża znajdująca się tuż przy centrum miasta. Jej położenie sprawia, że uroki plażowania łączą się z przebywaniem w pobliżu historycznych zabudowań. Od strony północnej plaża jest pokryta starymi murami, ale od południa, plaża wpasowuje się w jej naturalne otoczenie. W pobliżu plaży Kolovare, znajduje się mała plaża Karma, a idąc dalej promenadą dotrzesz do plaży Arbana,  oraz plaż Podbrig Arbanasi i Punta Bajlo. Czyste morze, zachwycające plaże i pięknie zagospodarowaną linia brzegowa. Część plaży Kolovare jest żwirkowa, natomiast w większości jest to utwardzona plaża z wieloma “błotnistymi” dostępami do wody, niestety na piaszczystą plażę nie ma co tutaj liczyć. Plaża jest dobrze wyposażona w sanitariaty takie jak prysznice i przebieralnie. Warto wspomnieć, że plaża jest strzeżona przez ratowników. Przy plaży znajduje się wiele kawiarni, klubów, beach-barów i restauracji.

Plaża Uskok

To plaża zlokalizowana bardzo blisko miasta. Plaża jest niewielka około 300 m długości, żwirowa, z dość szybko opadającym dnem morskim (około 8 m). Na plaży możliwość wypożyczenia leżaków. Ta plaża rekomendowana jest jako plaża z krystalicznie czystą wodą.

Plaża Borik

Żwirowo kamienista plaża, koniecznie weź ze sobą buty do wody. Plaża jest częściowo zacieniona, bez problemu poleżysz w cieniu drzew. Na plaży znajduje się drewniany pomost oraz betonowe zejścia do wody. Plaża Borik oferuje wodne atrakcje w postaci dmuchanych placów zabaw na wodzie oraz skuterów wodnych. Możliwe jest wypożyczenie leżaka oraz skorzystanie z zaplecza sanitarnego odpłatnie. Przy brzegu znajduje się również zaplecze restauracyjne oraz hotelowe.

Podoba Ci się ten post? Chcesz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu? Stworzyłam ebooka - ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic. Zawiera 7 propozycji (na tydzień) na pobyt w Zadarze oraz jednodniowe wycieczki w najpiękniejsze okolice. Idealnie sprawdzi się na pierwszy wyjazd do Zadaru!

Interaktywna mapa z pinezkami, na której zaznaczyłam atrakcje, miejsca i polecane restauracje w regionie pozwala łatwo i szybko korzystać z ebooka, nawet jeśli jesteś już w trasie!

W pakiecie otrzymasz także najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń/kwiecień/maj 2023). Zawiera najpotrzebniejsze informacje.

Format PDF - klikalny, interaktywny, z linkami do rezerwacji i mapą (pinezki).

Pobierz: ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic

Plaża Lipauska

Spokojna plaża z piękną wodą, oferująca spokojny wypoczynek z dala od głośnych imprezowych miejsc. Znajdziesz tutaj zacienione miejsca do spokojnego wypoczynku, a także miejsce na żwirkowej plaży nad brzegiem morza. W pobliżu znajdują się również kawiarnie i restauracje, oraz atrakcje wodne tj. rowerki wodne, mała marina.

Plaża Punta Rozica

Położona na południe od Zadaru, w ciekawej i pięknej okolicy. Ta żwirkowa plaża oferuje łagodne zejście do morza, polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wytyczony obszar z bojami oraz możliwość ukrycia się w cieniu drzew, to dodatkowy atut tej plaży. Plaża nie jest duża, także wakacyjne tłumy również nie będą tak dokuczliwe jak na bardziej popularnych plażach. Znajduje się tutaj również mała kawiarnia.

Zadar noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping

W mieście funkcjonuje ogromna liczba prywatnych apartamentów oraz hoteli. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest spore, a ceny bardzo zróżnicowane. Warto zarezerwować noclegi z parkingiem w cenie jeśli wybierasz się autem lub wynajmujesz na miejscu samochód.

Zadar zdjęcia

Zdjęcia są mojego autorstwa.

Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś
 3. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu
Podsumowanie
Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
Nazwa artykułu
Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
Opis
Zapraszam na post, a w nim mi. atrakcje turystyczne, zwiedzanie Zadaru, zabytki, plaże i spis najciekawszych wycieczek fakultatywnych z Zadaru. Czy warto spędzić wakacje w Zadarze i okolicach? Przekonaj się!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Piękne miejsca. Marzy mi się podróż do Chorwacji właśnie ze względu na bajkowe widoki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zrealizuje to marzenie.

 2. wybieram się z rodziną w tym roku w okolice Zadaru; Twój rzeczowy opis pomógł mi w ustaleniu planu pobytu - mamy trochę podobne zainteresowania. Dziękuję

 3. Poszukuję oferty lekcji gotowania w okolicach Zadaru lub Trogiru w sierpniu 2022. Jakaś sprawdzona oferta?

  1. Nie korzystałam, ale sprawdź na portalu, który polecam w poście - są tam bardzo różne atrakcje - lekcje gotowania również!

 4. Hej Bardzo ciekawy wpis. Czy mozesz polecic, jakies pobliskie miasteczko z ladna plaza, niedaleko Zadar, wybieramy sie niebawem, a nie bardzo chcemy mieszkac w zgielku;) Poszukujemy czegos cichego.

  1. W sezonie będzie ciężko 😉 ale wszystko wokół to są małe miejscowości - patrzeć na mapę i wybierać. Może Nin?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności