Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Wyspa Pag atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji?

25/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Wyspa Pag atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji? Można powiedzieć, że wyspa Pag to atrakcja turystyczna sama w sobie, niezależnie od tego czy na jeden dzień, czy na pełen urlop. Chociaż nie można porównać atrakcji na Pag z perłami Dalmacji, to spędzając tu wakacje nie będziesz się nudzić, nawet jeśli nie zamierzasz opuszczać wyspy przez cały tydzień. Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji?

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie - sezon 2024. PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Wyspa Pag atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji?

Zdecydowanie największe atrakcje wyspy Pag to jej naturalne ukształtowanie, klimat i charakter wyspy, plaże, pustynne i skalne tereny oraz małe miejscowości. W miasteczkach Pag, Novalja, Stara Novalja, Metajna można zwiedzać stare słowiańskie kościoły i pozostałości po kolonizacji wyspy przez Rzymian i Wenecjan.

Miasto Pag Chorwacja

Największym miastem na wyspie Pag, jest miejscowość o tej samej nazwie. Miasteczko jest niewielkie ale urokliwe. Znajdziecie tutaj wąskie uliczki starego miasta, charakterystyczny Klasztor benedyktyński Św. Margarity, oraz most Katine, który jest jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli miasta Pag. Most Katine łączy starówkę z magazynami soli, którą pozyskuje się na wyspie.

Miasto Pag zaoferuje wam również spacer promenadą, z zacumowanymi przy niej jachtami, łódkami oraz miejską plażę (których na wyspie Pag nie brakuje).

Pag znany jest jak wspomniałam wcześniej z sera, ale również z koronki! Koronki z wyspy Pag wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz rownież post: Chorwacja Wyspa Pag plaże: najlepsze plaże na Pag!

Co zobaczyć w mieście Pag?

Klasztor benedyktyński Św. Margarity 

W klasztorze znajduje się relikwia Świętego Ciernia, którą podarował siostrom benedyktynkom w roku 1435 franciszkanin Ivan Tutnić Pažanin. Oprócz Ciernia w klasztorze benedyktynek znajduje się posąg Matki Boskiej od Starego miasta i krzyż z kościółka Św. Ante Opata ze Starego miasta.

Most Katine

Katine (2010) został zbudowany w miejscu mostu z XV wieku. Most obłożony jest charakterystycznym białym kamieniem. Na moście obowiązuje ruch pieszy. Łączy stare miasto Pag z magazynami soli.

Wieża Skrivant

Wieża Skrivanat jedną z dziewięciu wież, które stanowiły umocnienia obronne miasta Pag, jedyną która przetrwałą do dziś. Pochodzi z XV wieku i do dziś zachowała swój oryginalny wygląd. Latem w jej wnętrzu organizowane są różne atrakcje dla turystów tj. koncerty, występy, przedstawienia, warsztaty.

Wycieczki fakultatywne z Pag możesz zarezerwować online na tej stronie

Miejscowość Novalja na wyspie Pag

Novalja na Pag nazywana jest centrum turystycznym, a kierunkowskazy do niej będą nam towarzyszyć do samego wjazdu na Pag. To tutaj zobaczyliśmy zabawny znak, mówiący o tym aby nie chodzić po miasteczku jedynie w stroju kąpielowym. Ten niepozorny znak mówi sam za siebie- turyści uwielbiają wakacje w Novalja i czują się tu dość swobodnie, a całe miasteczko najchętniej zamieniliby w plażę.

Przed wjazdem do miasteczka znajduje się najbardziej imprezowa plaża na Pag, ale też w całej Chorwacji. Nawiasem mówiąc Pag nazywany jest Chorwacją Ibizą, nie bez powodu. Na plaży Zrce, bo o niej mowa, znajduje się imprezowe centrum, w którym muzyka nigdy  nie cichnie. Spragnieni zabawy, słońca, plaży i kulowych klimatów turyści mogą bawić się tutaj na okrągło, ale jedynie w sezonie. W drugiej połowie maja plaża świeciła pustkami, także jeśli zależy Ci na “ibizowych” klimatach to wybierz sezonowy termin. 

Sama miejscowość Novalja jest niewielka, nieco stroma, ale urocza. W maju panował tu sielski klimat, bardzo spokojny i lokalny, powoli rozstawiały się beach barowe budki i sceny przy brzegu. Najbardziej spodobała mi się długa linia brzegowa, na takiej długości nie ma problemu aby znaleźć miejsce dla siebie. Wieczorne spacery na promenadzie to obowiązkowy punkt wakacji, tym również urzeka Novalja. Noclegi w Novalja możesz zarezerwować tutaj.

Bezpłatną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj.

Miejscowość Metajna na Pag

Naszym celem były plaże zlokalizowane za tą miejscowością, także chcąc nie chcąc odwiedziliśmy miasteczko Metajna, i to był dobry plan! Metajna na Pag to małe, urocze miasteczko, którego położenie jest zupełnie niezwykłe. Z jednej strony miasteczka rozciąga się pasmo skał i gór, piaszczyste i skalne krajobrazy z księżyca a między nimi turkusowe morze. Z drugiej strony mała mieścina, zatoczkowa plaża, mini port, łódeczki, lokalne dzieci bawiące się przy brzegu i zero turystów (jeszcze). 

Dojazd do miasteczka niemal wymusza przejechanie większej części wyspy i to jest na plus, od razu mamy przekrój krajobrazów wyspy za sobą, a to dopiero dojazd. Droga momentami jest dość emocjonująca z powodu wysokości i zakrętów, ale spokojnie, szerokość drogi jest wystarczająco bezpieczna nawet na zakrętach, także bez obaw można podziwiać cudowne widoki.

Noclegi w Metajna możesz zarezerwować tutaj.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Metajna przypominam mi swoim klimatem małą rybacką wioskę, gdzie zjemy świeże ryby z kutra, po prostu tak ją zapamiętałam. 

Na plaże z przeciwnej strony miasteczka dotrzemy bez problemu na nogach, prowadzą do nich ścieżki usypane kamieniami i te ubite, ale bez asfaltu. Po drodze, na górce miniemy kościółek, a na szerokiej polanie zanim dojdziemy do plaż możemy zobaczyć całkiem niezłe domy, z dobrą architekturą (jest ich kilka, a działek jeszcze sporo jeśli ktoś byłby chętny…). Na wzgórzach wieczorem słyszeliśmy i widzieliśmy oczywiście… owce! Mówiąc  szczerze w maju byliśmy tam tylko my i owce.

Zobacz rownież post: Chorwacja Wyspa Pag plaże: najlepsze plaże na Pag!

Podoba Ci się ten post? Chcesz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu? Stworzyłam ebooka - ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic. Zawiera 7 propozycji (na tydzień) na pobyt w Zadarze oraz jednodniowe wycieczki w najpiękniejsze okolice. Idealnie sprawdzi się na pierwszy wyjazd do Zadaru!

Interaktywna mapa z pinezkami, na której zaznaczyłam atrakcje, miejsca i polecane restauracje w regionie pozwala łatwo i szybko korzystać z ebooka, nawet jeśli jesteś już w trasie!

W pakiecie otrzymasz także najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń/kwiecień/maj 2023). Zawiera najpotrzebniejsze informacje.

Format PDF - klikalny, interaktywny, z linkami do rezerwacji i mapą (pinezki).

Pobierz: ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic

Gaj oliwny w Lun na Pag w Chorwacji

Na końcu wyspy znajduje się unikalny na skalę światową gaj oliwny. Powstał w 1963 roku, a rosnące w nim drzewa mają nawet po 1000-2000 lat. Gaj Oliwny w Lun to około 2 kilometrowa trasa wśród majestatycznych, przepięknych drzew oliwnych, przypominających mi te z Gaju Oliwnego w Jerozolimie. 

Miejsce ma kreślone godziny otwarcia, jak podaje google można zwiedzać codziennie w godzinach 9 do 16. 

Taras widokowy Gradac na Pag

Punkt widokowy Gradac znajduje się na wzgórzu, na trasie z miasta Pag do miasta Novalja. Nie ma tutaj niczego co wskazywałoby na “oficjalny” taras widokowy, ale jest miejsce aby spokojnie zatrzymać samochód i bezpiecznie z niego wyjść, a także podziwiać widoki na miasto Pag, morze i góry w jednym!

Chcesz zwiedzić więcej?

Zobacz proponowane wycieczki i rezerwuj bilety online jeszcze przed wyjazdem na tej stronie.

15 południk geograficzny

Czy coś więcej trzeba dodać? Przez wyspę Pag przebiega 15 południk, a dokładnie przez sam jej środek! Warto wspomnieć, że wg tego południka mierzy się czas środkowoeuropejski. 

W linii przecięcia znajduje się ciemny marmurowy pomnik z narysowanym przekrojem. Pionowo na pomniku narysowana jest marmurowa linia, która dokładnie pokazuje przebieg linii południka. W tym miejscu możemy z całą pewnością powiedzieć, że najdokładniejszy czas jest w Chorwacji. Ze względu na położenie 15 południka, miasto Pag miało jeden z pierwszych słonecznych zegarów w Europie. Znak południka 15 znajduje się pod najwyższym szczytem św. Vido około 5 km od Pag, przy drodze żwirowej, która prowadzi z obszaru Bosana w kierunku plaży Zrce.

Murki kamienne na Pag

Od samego wjazdu na Pag zastanawiałam się o co chodzi z tymi murkami, przecież owce znają swojego właściciela i zapamiętują jego głos, nawet jeśli przez 2 lata nie mają z nim kontaktu, a jednak owe murki to ogrodzone pastwiska. Kamienne murki ciągną się na około 1000 km! Murki zbudowane z kamieni są na tyle wysokie, aby nie przeskoczyły je owce, a jednocześnie nie przewrócił silny wiatr bura. 

Solany – Saline na Pag w Chorwacji

Na Pag funkcjonują jedne z najstarszych salin. Możecie je zobaczyć nawet z trasy! Saliny to tradycyjne baseny gliniane, w których odparowuje się morską wodę, uzyskując sól. Sól z Pag możecie kupić w formie pamiątki, albo po prostu przywieźć sobie do domu i zużyć. W Splicie kupiłam czekoladą z solą z Adriatyku, takie pamiątki lubię najbardziej.

Błoto lecznicze na Pag Lokunja

Po raz kolejny przychodzą mi skojarzenia z Izraelem, kiedy piszę ten post. Na Pag znajdują się naturalne, lecznicze źródła błota. Kuracje są szczególnie polecane w leczeniu chorób reumatycznych, ginekologicznych, skórnych, neurologicznych i rehabilitacji.

Lokunja jest południowo-zachodnią częścią miasta Pag i znajduje się obok Prosik (miejska plaża). Powierzchnia Lokunje wynosi około 20 000 m2, i jest płytkim obszarem nadmorskim, na dole którego znajdują się bogate złoża peloidów oraz osady lecznicze. Borowina gromadziła się przez tysiąclecia, a jej uzdrawiające właściwości zostały udowodnione nie tylko przez doświadczenia ludzi, którzy jej używali, ale przez liczne badania naukowe. 

Noclegi w okolicy miasta Pag znajdziesz tutaj.

Wspinaczka na wyspie Pag

Wyspa Pag, oprócz całkiem niezłych plaż, na do zaoferowania również coś bardziej ekstremalnego. Początkujący jak i zaawansowani fani wspinaczki znajdą tu kilka przygotowanych przez Stowarzyszenie turystyczne miasta Pag tras - możecie zaopatrzyć się na miejscu w mapę tras. Trasy wspinaczkowe na Pag przeznaczone są dla wspinaczy „On flash i Top Rope„. Wspinacze „Solo Integrale” znajdą tu również bardziej strome zbocza. Wspinaczkę z użyciem link można uprawiać w północnej części zatoki Pag (Slana), trasy do wspinaczki linowej dostępne są od strony morza. Na wspinaczkę możesz wybrać się z przewodnikiem, sprawdź koniecznie wycieczki fakultatywne na Pag.

Wytwórnia sera w Kolan - Paski ser

Paški Sir czyli ser z Pag to przysmak i zarazem symbol Pagu. Ser produkowany jest z mleka owiec wypasanych na wyspie (z całą pewnością je zobaczycie!). Jest twardy, ostry i pachnie ziołami, którymi podobno się żywią jak wspomniałam wcześniej. Ser produkowany jest w rodzinnej serowarni w miejscowości Kolan. Proces produkcji sera można podejrzeć i zakupić sery w firmowym sklepie przy ulicy Figurica 22/A, Kolan.

Okolice wyspy Pag: co zwiedzić poza wyspą?

Jeśli sam Pag to za mało dla Twoich podróżniczych zmysłów to okolice wyspy Pag mają do zaoferowania wiele więcej! W oddalonym o około godzinę drogi Zadarze możesz spędzić niezapomniane chwile, z prawdziwą perełką Dalmacji. O Zadarze przeczytasz w tym poście. Pomiędzy Pag a Zadarem czeka na Ciebie małe miasteczko Nin, które zostało jedną z najbardziej romantycznych destynacji w 2017 roku, a ja osobiście potwierdzam jego urok, zwłaszcza wieczorem. Nin to również przepiękne piaszczyste i długie plaże, przyjazne dla dzieci. Warto odwiedzić również Split, Trogir oraz Szybenik.

Na wielbicieli aktywnego wypoczynku czekają góry Velebit, rzeka w kanionie Zrmanja, Jeziora Plitwickie oraz wodospady Krka. Z Pag możesz popłynąć na sąsiednie wyspy. Listę wycieczek możesz przejrzeć tutaj.

Potrzebujesz nocleg na Pag w Chorwacji?

Noclegi na wyspie Pag to pełen przekrój od kempingu po hotele. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem, zwłaszcza że miasto jest niewielkie, a turystów całkiem sporo. Warto zarezerwować noclegi z parkingiem w cenie jeśli wybierasz się autem lub wynajmujesz na miejscu samochód. Rezerwując noclegi w Chorwacji korzystałam z tych portali:

.

Polecane posty:

  1. Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
  2. Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
  3. Chorwacja Trogir: co warto zobaczyć? Noclegi, zwiedzanie, plaże, atrakcje. Przewodnik Trogir
  4. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu
Podsumowanie
Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji? Chorwacja Pag atrakcje turystyczne.
Nazwa artykułu
Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji? Chorwacja Pag atrakcje turystyczne.
Opis
Wyspa Pag atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na wyspie Pag w Chorwacji? Atrakcje Pag to pustynne i skalne tereny, plaże i urocze miejscowości.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Wyspa Pag jest bardzo ciekawym miejscem. Krajobrazy są niesamowite. I wszędzie te owce!

  2. Właśnie jestem na Pagu.i wszystko zachwyca,ale jedna rzecz razi w oczy.jest brudno.wszedzie śmieci,kupy,papiery,folie.koszy w centrum miasta brak.poza miastem w miarę czysto.

    1. niestety na ludzi nic nie poradzisz 🙁 przykro mi, ja bywam poza wysokim sezonem i nie ma tego problemu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności