Blog zamieszkali.pl https://zamieszkali.pl Najlepszy Blog o Teneryfie i Podróżach Tue, 12 Nov 2019 20:04:48 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.4 https://zamieszkali.pl/wp-content/uploads/2019/10/cropped-logo-new-zamieszkali-400-32x32.png Blog zamieszkali.pl https://zamieszkali.pl 32 32 TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/ https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/#respond Mon, 11 Nov 2019 22:23:34 +0000 https://zamieszkali.pl/?p=23042 Listopad rozgościł się już na dobre w naszych kalendarzach (jeszcze nie adwentowych), domach i pogodzie. Za nami niemal wszystkie tradycyjne, religijne, państwowe święta, oprócz jednego, które będzie tematem przewodnim tego postu. Mowa oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia i Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. […]

Artykuł TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Listopad rozgościł się już na dobre w naszych kalendarzach (jeszcze nie adwentowych), domach i pogodzie. Za nami niemal wszystkie tradycyjne, religijne, państwowe święta, oprócz jednego, które będzie tematem przewodnim tego postu. Mowa oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia i Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. Ostatnimi laty panuje na nie istna moda, o ile można tak to nazwać, a miasta prześcigają się w jakości, długości trwania i atrakcyjności jarmarków. 

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie to idealna propozycja, aby połączyć zimowe zwiedzanie ze świąteczną atmosferą, lokalnymi smakami i zakupem unikalnych prezentów. Świąteczne jarmarki zaczynają się najczęściej w ostatnim tygodniu listopada, a najdłuższe trwają jeszcze w styczniu, wliczając święto Trzech Króli przypadające na 6 stycznia.

Punktem obowiązkowym każdego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest grzane wino, gorąca czekolada i lokalne przysmaki, które będą różnić się w zależności od kraju, czy nawet regionu. Każdy z jarmarków na swój unikalny klimat, wyróżniający się nie tylko gastronomią, ale także atrakcjami, tradycjami, sprzedawanymi artykułami i rękodziełem lokalnych artystów. 

Jarmarki umilają czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku, a sam fakt, że świętowanie możemy rozpocząć miesiąc wcześniej sprawia, że są moim ulubionym czasem w roku. Warto zaplanować odwiedzenie chociaż kilku z nich, zwłaszcza, że nie musimy daleko jeździć. Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie odbywają się tuż za naszymi granicami, a nasze polskie niewiele im ustępują w ogólnym rankingu. 

Wyjazdy na jarmarki polecam organizować na własną rękę (dołącz do naszej grupy na fb podróże na własną rękę), aby mieć swobodę jednoczesnego zwiedzania miasta.

Dla osób lubiących wyjazdy zorganizowane, biura podróży przygotowują co roku oferty wyjazdów na najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie, w przystępnych cenach. Moje ulubione biuro podróży z którym leciałam na Cypr, a wszystkie formalności załatwiam online znajduje się tutaj. Mają bardzo fajne oferty wyjazdowe na jarmarki.

Poniżej przedstawiam moją, subiektywną listę jarmarków świątecznych w Europie, które warto zobaczyć.

TOP 10: najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie 2019

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy

Znany i lubiany Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie. Być może dlatego, że jarmark jest jednym z najlepszych w Niemczech, a być może dlatego, że Drezno to przepiękne miasto zachęcające do zwiedzania. Pierwszy jarmark w Dreźnie odbył się w 1434, co czyni drezdeński jarmark najstarszym w Niemczech. Ten jarmark został uznany za jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec, a co roku odwiedza go około 3 mln osób. Ten duet zdecydowanie musiał się tutaj znaleźć!

Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze to podobno największy jarmark w całych Niemczech, a także w Europie. Panuje tu niezwykły klimat, dzięki średniowiecznej zabudowie. Oprócz tradycyjnych kiełbasek trzeba spróbować  ponczu, ponieważ znajduje się tutaj największy na świecie gar ponczu! Norymberga to również jedno z najlepiej zachowanych i odrestaurowanych zabytkowych miast Niemiec, także zwiedzanie w czasie jarmarku macie gwarantowane.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria

Jeśli jeszcze nie byliście w Wiedniu, to jest to najlepszy czas aby to nadrobić. Jarmark w Wiedniu, a w zasadzie jarmarKI, bo jest ich kilka, w różnych miejscach w mieście. Zwiedzając Wiedeń możecie zobaczyć conajmniej kilka z nich. Pod Pałacem Schönbrunn czy ogrodach Belvedere, a także na placu przy ratuszu Rathausplatz. Wiedeń w bożonarodzeniowej atmosferze jest jeszcze piękniejszy. Przeczytaj również post: Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy

Nasi południowi sąsiedzi w niczym nie ustępują tym zachodnim. W czołówce jarmarków znajduje się również Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze. Piękne średniowieczne miasto, romantyczny Most Karola, zamek i jarmark na rynku to propozycja czeskiej Pragi. Zresztą, kto nie lubi trdelnika i prażonych orzeszków? W Pradze oprócz jarmarku na rynku staromiejskim, jarmarki odbywają się na Placu Wacława, na Placu Karola oraz w pobliżu Miejskiego Domu Reprezentacyjnego na Placu Republiki. O zwiedzaniu Pragi możesz przeczytać w tym poście: Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?

Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja

Jarmark Bożonarodzeniowy w Göteborgu to prawdziwa perełka skandynawskich jarmarków! Jarmark odbywa się w największym w Skandynawii parku rozrywki. Doceniany jest przede wszystkim za ciekawe atrakcje, takie jak konkursy kolęd (oczywiście w śpiewaniu), jazdę na łyżwach w stroju Mikołaja (obowiązkowo!), czy lodowy bar. Specjałami, których możemy tu spróbować są marynowane śledzie, marcepan i grzane wino. Z dań "egzotycznych" możemy spróbować potraw z łosia. Główne jarmarki znajdują się na Placu Gustawa Adolfa, w Liseberg, Hadze i Röda Sten Art Centre.

Jarmark Bożonarodzeniowy Kopenhaga, Dania

W Kopenhadze, oprócz siostry naszej syrenki, możemy odwiedzić jarmark świąteczny w klasycznej formie, ale ja polecę mniej tradycyjny dla odmiany. W ogrodach Tivoli, aranżacja zmienia się całkowicie, przekształcając park rozrywki w wielką świąteczną krainę. Na tą okazję budowane są specjalne, drewniane domki, które tworzą całą wioseczkę. Można kupić w nich prezenty i unikalne wyroby. Jedną z największych atrakcji jest możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętym jeziorze Tivoli. Znajdziecie tu również lodowe rzeźby. Wstęp jest płatny.

Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Amsterdamie to nie jeden, ale aż 26 jarmarków! Mniejsze, większe, targowiska zmieniające swoje oblicze na świąteczne, wszystko jest tu dozwolone. Piękne miasto w jeszcze piękniejszej odsłonie. Największą atrakcją jarmarku świątecznego w Amsterdamie jest Festiwal Świateł - centrum miasta wypełnione jest niezwykłymi iluminacjami świetlnymi.

Główny jarmark odbywa się na ulicy Damrak, łączącej Dworzec Centralny z Placem Dam. W drewnianych budkach możemy kupić i skosztować mi.: ciasteczka, czekoladki, owoce w czekoladzie, sery, wędliny, suszone pomidory, ryby, gorące kiełbaski, świąteczne dekoracje, tulipanowe cebulki, wełniane czapki, szaliki i swetry.

Jarmark Bożonarodzeniowy Budapeszt, Węgry

Budapeszt zrobił na mnie ogromne wrażenie w wiosenno-letniej odsłonie, za to ta zimowa ma w sobie o wiele więcej! Wyobrażasz sobie Most Łańcuchowy, symbol Budapesztu, wyglądający jak świąteczna girlanda? Parujące baseny termalne i partyjkę szachów w zewnętrznych basenach? Oprócz basenów termalnych, które w zimowej otoczce wydają się najlepszym miejscem na ziemi, mamy kilka jarmarków z przepysznym lokalnym, niekoniecznie świątecznym, jedzeniem. Jarmark pod Bazyliką św. Stefana robi niezwykłe wrażenie ze względu na samą bazylikę, ale również ogromną choinkę i lodowisko. Oprócz prezentowych upominków, zjemy tutaj węgierskie specjały takie jak gulasz w chlebku, zapiekane mięsa i warzywa, czy papryki na dziesiątki sposobów.

Więcej o zwiedzaniu Budapesztu przeczytasz tutaj: Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska

PS. Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany walut za granicą warto skorzystać z tej bezpłatnej karty wielowalutowej, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Polecane posty:

 1. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 2. Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Artykuł TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/top-10-najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-europie/feed/ 0
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/ https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/#respond Thu, 03 Oct 2019 21:05:10 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22139 Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo! Zwiedziliśmy je w drodze z Dubrownika (Chorwacja) do Polski. Nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, a jeśli w grę wchodziło zwiedzenie dodatkowo dwóch stolic krajów, w których jeszcze nie byliśmy i przejechanie ich na wskroś, to w zasadzie wybór był tylko jeden. Bośnię i Hercegowinę przejechaliśmy od Dubrownika, przez Mostar, […]

Artykuł Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo! Zwiedziliśmy je w drodze z Dubrownika (Chorwacja) do Polski. Nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, a jeśli w grę wchodziło zwiedzenie dodatkowo dwóch stolic krajów, w których jeszcze nie byliśmy i przejechanie ich na wskroś, to w zasadzie wybór był tylko jeden. Bośnię i Hercegowinę przejechaliśmy od Dubrownika, przez Mostar, do Sarajewa i dalej w stronę Budapesztu. Ten wpis będzie mocno doprawiony moimi osobistymi uwagami i emocjami, ponieważ Sarajewo zrobiło coś nieodwracalnego w mojej duszy, i obiektywny przewodnikowy ton nijak nie wyjdzie w tym zestawieniu. W Sarajewie spędziliśmy jedynie dobę i była to najważniejsza doba z naszej dwutygodniowej wyprawy na Bałkany. Zapraszam na przewodnik po Sarajewie, moimi oczami.


Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Bośnię i Hercegowinę niektórzy nadal kojarzą z Jugosławią, a Sarajewo wyłącznie z wojną z lat 1992-96. Sama pamiętałam jedynie urywki informacji z tamtych lat, kiedy o wojnie mówiono w telewizji, a ja miałam zaledwie kilka lat. Mówiąc szczerze do tej pory nie wiedziałam o tym kraju wiele więcej. Wyjeżdżając do Chorwacji miałam niewiele ponad dobę na ogarnięcie noclegów, domu i zwierzaka, a także zapakowanie potrzebnych rzeczy i przemyślenie trasy. Tutaj dziękuję sama sobie, za moją dokładność i “myślenie o wszystkim”, dzięki temu ogarnęliśmy zielona kartę i dodatkowe ubezpieczenie, co pozwoliło nam na bezpieczny i bezstresowy przejazd przez BIH (informacje praktyczne znajdują się nieco niżej). 

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.

Pomysł przejazdu przez BIH padł już na początku wpisu, z jednej strony był to nasz niemal podróżniczy obowiązek i zew natury podróżnika, a z drugiej strony niekoniecznie ciągnęło mnie do kraju, w którym kultura i religia islamu jest przeważająca. Po 3 miesiącach spędzonych w Izraelu, napięciu jakie temu towarzyszyło, nie było mi aż tak śpieszno do tego klimatu ale… No właśnie jedno ale! Zobaczyłam zdjęcia z Sarajewa oraz BIH w internecie i przepadłam. 

Niezależnie od swoich wcześniejszych doświadczeń z tą kulturą, pomyślałam, że doba to nie trzy miesiące i na ewentualne “niesmaki” nie będzie czasu. Tak też się stało! Niesmaków nie było, a Sarajewo i jego atmosfera w niczym nie przypominała tej z Izraela. Tutejsza mieszanka wyznaniowa (oprócz islamu żyją tu chrześcijanie, prawosławni, znajduje się synagoga), wydaje się żyć w zgodzie, nie przeszkadzając sobie i nie niszcząc wzajemnie. Zupełnie jakby wyznanie nie stanowiło dla nich bariery. Jest to ta rzecz, która uderzyła mnie najbardziej. Nie spodziewałam się tego, nie byłam w stanie wyobrazić po tym, co widziałam w innych krajach. To tak, jakby pobite miasto, całe sobą mówiło nigdy więcej wojny, i dążyło do tego na każdym kroku, praktycznie i skutecznie. 

Sarajewo nazywane jest europejską Jerozolimą, tu łączą się i przeplatają 4 największe wyznania świata, reprezentowane przez 400 000 mieszkańców Sarajewa. 

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ludzie Sarajewa mają w moim sercu szczególne miejsce, w nich widziałam jedność mimo różnic, miłość mimo śladów kul na budynkach. W Sarajewie zrozumiałam, że w podróżowaniu nie chodzi o zabytki ani widoki (też), ale przede wszystkim o wyjątkowych ludzi, których spotkanie jest zaszczytem w każdym tego słowa znaczeniu. 

Bośnia i Hercegowina informacje praktyczne

Czy w Bośni i Hercegowinie potrzebna jest zielona karta? 

Jadąc do Bośni i Hercegowiny zielona karta jest dokumentem, który jest obowiązkowy. Przeczytałam wiele nieprawdziwych informacji- głównie na grupach na facebooku, gdzie ludzie wprowadzają się w błąd, nie zdając sobie sprawy z ważności tego dokumentu. Zielona karta jest potwierdzeniem i gwarancją ubezpieczenia twojego pojazdu, na wypadek zdarzenia drogowego. Kartę otrzymasz od swojego ubezpieczyciela zazwyczaj od ręki i za darmo, lub za drobną opłatą. Kartę musieliśmy okazać na granicy BIH. 

Bośnia i Hercegowina paszport czy dowód?

Obywatele PL mogą wjechać do Bośni i Hercegowiny za okazaniem dowodu osobistego, nie jest wymagany paszport (mimo wszystko warto go zabrać, jeśli posiadacie). Na pobyt krótszy niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy do Bośni i Hercegowiny.

TIP: BIH nie jest członkiem Unii Europejskiej, także wyłączcie transfer danych w telefonie, nie włączajcie internetu i wstrzymajcie się z dzwonieniem. Łatwo o tym zapomnieć, a rachunek będzie bolał (podobnie jak w przypadku Ukrainy).

Bośnia i Hercegowina autem

Jak wspomniałam przejechaliśmy Bośnię i Hercegowinę autem na wskroś. Pomimo jednego krótkiego odcinka autostrady, postanowiliśmy z niego nie korzystać (dla zainteresowanych, autostrady w Bośni i Hercegowinie funkcjonują jak u nas, i są płatne na bramkach). Podróżowaliśmy drogami krajowymi, bezpiecznie, wygodnie i całkiem przyjemnie. Tutejsi kierowcy jeżdżą dynamicznie, ale absolutnie nie przypomina to w niczym kierowców z Azji czy Izraela.

Na Bośniackich drogach czuliśmy się bezpiecznie. Dodatkowym plusem jest duża ilość stacji benzynowych z zapleczem sanitarnym, sklepem i najczęściej barem. Benzyna w cenach porównywalnych do polskich (niewiele niższa), za to kawa z dobrego ekspresu za niecałe 2 zł robi różnicę.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Bośnia i Hercegowina waluta

Waluta Bośni i Hercegowiny BAM (marka Bośniacka) to tzw. marka konwertowalna, nazywana też marką zmienną. Kurs tej waluty w stosunku do złotego to około 2,20 PLN / 1 BAM. Słowem - ceny w Bośni i Hercegowinie mnożymy razy dwa z hakiem.

Zakup tej waluty okazał się w Polsce niemożliwy w kantorach, natomiast w samym Sarajewie nie było problemu z wymianą kuny, euro czy złotówek. Za paliwo czy w restauracjach płaciliśmy kartą, dzięki czemu nie musieliśmy się zastanawiać długo nas walutą i jej kursem. W podróży korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą, a do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu.

Bośnia i Hercegowina ceny

Zaczynając od cen noclegów, a na jedzeniu kończąc, ceny w Bośni i Hercegowinie są przyjemnym punktem do omówienia. Słowem jest taniej, a nawet tanio w porównaniu do Polski czy Chorwacji. Ładnie urządzone, duże mieszkanie z airbnb w centrum Sarajewa, lub mieszkanie z widokiem na panoramę miasta i parkingiem, można złapać od 100 zł, nie wysilając się zbytnio. Ceny jedzenia w sklepie, restauracjach, piekarniach są niższe, a czasem zaskakująco niskie w porównaniu do cen, jakie płacę w Polsce.

Kawa w kwocie 2-4 zł w kawiarni na głównym deptaku, spory kawałek pizzy czy baklawa za 4-6 zł, tradycyjne chlebki z piekarni za niecałą złotówkę, dania obiadowe od 20 zł w restauracji. Funkcjonuje tu sieć marketów Konzum, znana z Chorwacji. Nieco droższe były owoce, ale po przejechaniu tego kraju nie dziwiło mnie to tak bardzo, w końcu nie widziałam tu wielu plantacji ani pól. Kraj usłany jest górami.

Ceny benzyny w Bośni i Hercegowinie jak wspomniałam wcześniej są niewiele niższe od cen w Polsce. Za litr benzyny w BIH zapłacimy średnio 4,5 PLN.

Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Sarajewo noclegi

Przy okazji cen w Bośni i Hercegowinie napomknęłam o cenach noclegów w Sarajewie. Ceny noclegów w Sarajewie bardzo nas zaskoczyły, miło zachęciły do zostania tu na noc. Rezerwując nocleg w Sarajewie przejrzałam mój ulubiony airbnb, a to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Mieszkania, które oferuje airbnb w Sarajewie to z reguły odświeżone, czyste, nowoczesne a nawet designerskie wnętrza, często z parkingiem w cenie, blisko centrum lub z niezwykłym widokiem na miasto. Wybraliśmy tą drugą opcję, przez co do miasta mieliśmy ostro w dół, a później pod górę, za to odległości nie są tu duże i w 15 minut byliśmy w centrum, na starówce.

Mieszkanie, które wynajęliśmy było czyściutkie, schludne, z 2 sypialniami i ogromnym salonem z kuchnią, łazienką i toaletą. Balkon na całą długość mieszkania. Pod nami mieszkał właściciel, pod nim znajdował się kolejny poziom mieszkania, a wejście na nasze piętro (3!) było z ulicy, na której mieliśmy garaż dla samochodu, oraz zamknięte patio z klatkami dla poszczególnych pięter. Jeśli jeszcze nie znasz airbnb to łap ode mnie zniżkę na pierwszą rezerwację, a tutaj przeczytasz o moich zasadach, których przestrzegam przy wynajmie przez airbnb.

Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.

Noclegi w Sarajewie to również baza hotelowa. Jeśli preferujesz tą opcję to hotele w Sarajewie możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. W tym słynny hotel, który stanowił bazę dla dziennikarzy w czasie wojny, oraz był tłem dla filmu “Aleja Snajperów”, opowiadającego o wojnie. Swoją drogą, jeśli będziecie chcieli zlokalizować aleję snajperów, to jest to główna droga wjazdowa/wyjazdowa do Sarajewa, najszersza w mieście (Zmaja od Bosne).

Co zobaczyć w Sarajewie?

Informacje praktyczne z Bośni i Hercegowiny mamy już za sobą, mam nadzieję że będa dla Ciebie pomocne i wystarczające na krótki pobyt. Czas na zwiedzanie Sarajewa. Przyznam szczerze, że to miasto, które pochłonęło mnie jak żadne inne. Określam to “coś mi zrobiło”, kompletnie nie umiejąc tego nazwać. Plan zwiedzania nawet nie powstał, bo rozsypał się na samym wjeździe do Sarajewa. Razem z google mapsem, który doprowadził nas między ściany domów, przed nami były schody, a samochód pod takim kątem, że po zatrzymaniu mogliśmy tylko stoczyć się w tył. Tak też się stało. Po schodach nie pojedziesz. Nie mam zamiaru “straszyć”, ale uprzedzam że wąskie drogi i google maps może zawieść. 

Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Po tym jak już udało nam się dojechać ze wskazówkami naszego hosta z airbnb, od razu wyskoczyliśmy do centrum. Szybka (i stroma) droga w dół i byliśmy po 10 minutach na starówce Sarajewa, rozpoznając kolejne zabytki i miejsca ze zdjęć, które oglądałam wcześniej w internecie. 

Polecam ten sposób zwiedzania Sarajewa, na nogach i przy ewentualnej pomocy taksówki lub autobusów (miasto nie jest duże, ale poruszanie się własnym samochodem uciążliwe w centrum). 

Sarajewo nie zapomniało o wojnie, także przy zwiedzaniu i zapuszczaniu się w odległe zakątki miasta, proszę upewnijcie się, że miejsca w których jesteście nie są zaminowane. Nie jest to żart, takie nadal tu istnieją. 

Gotowi na zwiedzanie Sarajewa? Poniżej lista zabytków Sarajewa i miejsc, które warto zobaczyć w Sarajewie.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.

Stare Miasto w Sarajewie czyli Starówka

Najstarsza, najważniejsza historycznie i chyba najbardziej klimatyczna część Sarajewa. Na starówce znajduje się sporo zabytków Sarajewa, które warto zobaczyć. Sercem Starego Miasta (a zarazem całego Sarajewa) jest turecki rynek, od którego zaczyna się historia tego miasta. 

Na starówce znajdziecie przykłady tradycyjnej zabudowy bośniackiej. Wschodnia części dzielnicy to widoczne wpływy tureckie, natomiast zachodnia część charakteryzuje się nurtami architektonicznymi i kulturalnymi z Austro-Węgier.

Stare Miasto Sarajewa posiada deptak, który stanowi ciąg ulic Ferhadija - Sarači. Zabytki, które zobaczymy na starówce to mi. ażurowa studnia Sebilj i targ Baščaršija, katedra Serca Jezusowego, synagoga, zabytkowy meczet Begova džamija, szkoła religijna medresa Seldžukija. Na południowych obrzeżach nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce dokonania zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga. Zamach stał się pretekstem wybuchu I wojny światowej.

Spacerując po Starówce Sarajewa usiądźcie w jednej z klimatycznych kawiarni i napijcie się kawy z tygielka, świeżego soku z granatu ze stoiska na deptaku, zjedzcie baklawę od ulicznego sprzedawcy. Niech was nie zdziwią meczety i cmentarze tuż obok kawiarnianych stolików. Sarajewo na niepowtarzalny klimat, jakby co, to uprzedzałam.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ażurowa studnia Sebilj w Sarajewie

Symbol i najbardziej rozpoznawalny zabytek Sarajewa, czyli ażurowa studnia Sebilj. Wyglądem przypomina grzybek i jest wykonana z drewna, w stylu osmańskim. Powstała w 1753 roku. Jest to pozostałość po jednym z pierwszych europie wodociągów. Studnia stanowiła część akweduktu doprowadzającego wodę. 

Repliki tej fontanny znajdują się mi. w St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych  i Rožaje w Czarnogórze.

Przy studni obowiązkowe zdjęcie. Widok dziewczyn owiniętych chustami i bez chust, robiących sobie wspólne selfie to nic dziwnego, jak wspomniałam, religia tutaj nie jest powodem do różnic. Cudowne są to widoki! 

Karmienie gołębi pod studnią w Sarajewie to punkt obowiązkowy programu.

Ze studni można napić się wody, jest bezpieczna i zdatna do picia. Podobno napicie się wody ze studni w Sarajewie gwarantuje, że nigdy nie zapomnisz Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.

Baščaršija Sarajewo

Baščaršija to kolejna atrakcja Sarajewa, znajdująca się na Starówce. Jest to dawny targ, a w zasadzie nadal funkcjonuje jako targ, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Został zbudowany na planie okręgu, a jego centralnym punktem jest wspomniana wcześniej studnia Sebilj. Plac zabudowany jest kramami, z których wiele ma swoje wewnętrzne atria, w których funkcjonują dzisiaj kawiarnie lub sklepy. Obiekty służyły i w pełni służą do dziś handlowi. 

Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Kupicie tutaj pamiątki z Sarajewa. Wyroby z ceramiki, dywany, lampy, buty, wełniane ubrania, tradycyjne tygielki do kawy (w Sarajewie kupicie te oryginalne, ręcznie wykonane) i naczynia. Osobiście skusiłam się na ceramiczne podkładki pod kubki, sporej wielkości, kosztowały około 10 zł za sztukę, podobno ręczna robota.  

Znajduje się tu jeden z największych przystanków tramwajowych Sarajewa (jeśli jesteś z dużego miasta, to nie zwrócisz na to uwagi, całe Sarajewo ma tylko 6 linii), a także kantor w którym wymienicie nawet złotówki na marki, walutę Bośni i Hercegowiny (chociaż polecam zaopatrzyć się w tą kartę wielowalutową).

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Wieczny Płomień

Znajduje się na końcu deptaku prowadzącego ze Starego Miasta Sarajewa, wyraźnie zauważymy tą granicę, przekraczając punkt Spotkania Kultur zaznaczony na drodze. Wieczny Ogień to pomnik znajdujący się przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej. Płonie prawie nieprzerwanie od 1946 roku. 

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Markale Targ w Sarajewie

W takich krajach jak BIH aż chce się spróbować wszystkich lokalnych wyrobów i smaków. Najlepszymi miejscami dla mnie zawsze są targowiska. Targ znajduje się w samym centrum, znajdziesz go w pięknym budynku oraz w klasycznej postaci, jedynie z zadaszeniem. Targ Markale ma niestety, swoją ciemną historię wojenną, o czym świadczą tablice pamiątkowe na budynku, oraz na ścianach targowiska. Wydarzenia te zostały nazwane “Masakrami Markale”, a druga z nich przeważyła o ostatecznej ingerencji NATO w konflikt (chociaż tu również zdania są podzielone, a podejrzenia o prowokację i ustawkę bardzo głośne, pomimo śmierci wielu niewinnych ludzi).

Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.

Meczety w Sarajewie

Celowo napisałam meczety, ponieważ tych nie brakuje! W zasięgu wzroku i bez zbędnego wysilania się naliczyłam 8 minaretów (wieża przy meczecie), widocznych z balkonu wynajętego mieszkania. Dwa znajdowały się bardzo blisko, do tego stopnia, że wieczorne nawoływanie do modlitwy towarzyszyło naszemu zasypianiu. Mówiąc szczerze, to był ten moment, w którym odczuwanie Sarajewa uderzyło w głębokie tony. Nie przepadam za głosem muezinów, ale w tym wypadku stanowił kropkę nad “i”, po dniu zwiedzania Sarajewa. 

Meczety w centrum Sarajewa, które możesz zobaczyć, pod warunkiem odpowiedniego ubioru i zachowania z poszanowaniem ichniejszej wiary i kultury, to zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega, z charakterystyczną studnią na placu przed meczetem oraz Baščaršijska džamija. Naprzeciw meczetu Gazi Husrev-bega znajduje się zabytkowa muzułmańska szkoła religijna Medresa Seldžukija.

Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście.
Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście.

Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie

Pozostając w centrum Sarajewa i przy budowlach sakralnych, zobaczycie tu także znaną katedrę katolicką pod wezwaniem Serca Jezusowego. Katedra znajduje się przy głównym deptaku, a jej sąsiedztwo czyli meczety, cerkiew oraz synagoga, mogą zaskoczyć. Sarajewo nazywane również europejską Jerozolimą, znajduje odzwierciedlenie w bliskości świątyń, połączeniu kultur i współistnieniu wielu wyznań w jednym miejscu. 

Katedra powstała w 1884-1889 według projektu architekta Josipa Vancaša, w stylu neogotyckim z dwiema dzwonnicami i rozetą nad wejściem. Była pierwszą rzymskokatolicką katedrą w Sarajewie, od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII wieku. 30 kwietnia 2014 roku przed kościołem odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II.

Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.

Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie

To prawosławna cerkiew, należąca do Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie to największa cerkiew Sarajewa, jednocześnie jedna z największych na Bałkanach. Budowla tej  trójnawowej bazyliki z pięcioma kopułami w stylu neobarokowym, według projektu Andreia Damjanowa została ukończona w 1874 roku. 

Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.

Synagoga w Sarajewie

W Sarajewie funkcjonują dwie (czynne!) synagogi. Najstarsza zwana Starą Synagogą, znajduje się przy ulicy Velika Avlija. Do czasu wybuchu II wojny światowej była najważniejszym centrum kultury i religii sefardyjskich Żydów na Bałkanach. Synagoga powstała w 1581 roku, po czym dwukrotnie spłonęła i została odbudowana. W czasie II wojny światowej została zdewastowana, a władze nie przywróciły jej statusu religijnego, lokując tu Muzeum Żydowskie oraz Sarajewskie. W 2004 roku przywrócono synagodze jej pierwotną funkcję, a obrzędy są odprawiane w większe święta żydowskie. 

Druga funkcjonująca synagoga w Sarajewie pochodzi z 1902 roku. Została zbudowana  dla Aszkenazyjczyków skupionych w sarajewskiej gminie żydowskiej. Synagoga ucierpiała w czasie II wojny światowej, a także w czasie wojny Bośniackiej w latach 90tych. W czasie tej drugiej mieszkający tu Żydzi wyjechali, zostawiając budynek bez opieki, ratując kolejny raz swoje życie. Po zakończeniu oblężenia Sarajewa część z nich powróciła do swoich domów, a w synagodze zaczęły odbywać się nabożeństwa. Obecnie modlą się w niej zarówno Żydzi aszkenazyjscy i sefardyjscy.

Piękny budynek w stylu neomauretańskim, zbudowany na planie prostokąta, przez lokalizację i ciasną zabudowę, sprawia wrażenie jakby został wpasowany ciasno w inne zabudowania. W narożnikach synagogi znajdują się wieże zakończone kopułami z iglicami, na których widnieje gwiazda Dawida. Przy wejściu znajduje się kamienny pomnik w kształcie menory, upamiętniający 400-lecie osadnictwa Żydów w Bośni i Hercegowinie.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.

Cmentarz Żydowski w Sarajewie

Niestety nie starczyło nam czasu na jego zobaczenie, niemniej umieszczam go w tym zestawieniu, abyście wpisali go na swoją listę miejsc wartych zobaczenia w Sarajewie. Cmentarz Żydowski w Sarajewie jest drugim najstarszym cmentarzem żydowskim w Europie, najstarszy znajduje się w czeskiej Pradze. Znajduje się pomiędzy dzielnicami Kovačići i Grbavica (Novo Sarajevo), przy Drodze Młodych Muzułmanów (Put Mladih Muslimana). Położony jest na stoku góry Trebević, przez co stanowił strategiczny punkt w czasie wojny Bośniackiej, jako idealne miejsce dla strzelców wyborowych. Prawdopodobnie stąd padł pierwszy śmiertelny strzał, w którym zginęła studentka medycyny, jako pierwsza ofiara wojny. Snajperzy ostrzeliwali stąd domostwa i centrum Sarajewa. Wycofując się zaminowali teren. Cmentarz został oczyszczony z min w 1996 roku.

Powstanie cmentarza datowane jest na 1630 rok, a najstarsze nagrobki znajdują się w górnej części. Przy dolnym wejściu stoi eklektyczna kaplica przedpogrzebowa, a w pobliżu aszkenazyjska kostnica. Na cmentarzu znajduje się pomnik ofiar terroru hitlerowskiego. W 1962 powstało większe mauzoleum ofiar, autorstwa Zlatko Ugljena. Od 1966 roku nie odbywają się pochówki.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.

Alifakovac i  Kovači - Muzułmańskie Cmentarze w Sarajewie

Cmentarze stanowią aż ¼ powierzchni Sarajewa, przez co mamy wrażenie, że są wszędzie, bo w istocie są. Arabskie cmentarze mają charakterystyczne nagrobki, a w zasadzie stele, należące do wielu zasłużonych obywateli Sarajewa, najczęściej śnieżnobiałe i wysokie, przez co kontrastują z otaczającymi je zabudowaniami i miastem samym w sobie. Część nagrobków nich posiada kamienne baldachimy. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy muzułmańskich w mieście. 

Cmentarze nadają miastu oryginalnego klimatu, chociaż dla mieszkańców przypominają o straconych podczas wojny bliskich. Bliskich, którzy ginęli w kolejce po żywność, po wodę, przy codziennych czynnościach, dlatego że wychylili się z domu, lub wyszli na nie tą ulicę, za wolno biegli lub jechali… Setki tysięcy osób, po których zostały nagrobki i wolne Sarajewo.

Obok cmentarza muzułmańskiego Kovači przechodziliśmy w drodze do centrum. Położony na wzgórzu (a jakże, jesteśmy w Sarajewie!) dla nas był w zasadzie “w połowie”, ponieważ mieszkaliśmy w o wiele wyżej położonych domostwach (niemal ostatnich!). Na tym cmentarzu pochowany jest pierwszy prezydent Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.

Ze wzgórza nad cmentarzem rozciąga się przepiękny widok na miasto, gromadzą się tutaj turyści i lokalni na piękne zachody słońca nad Sarajewem, w znajdującej się nieco wyżej Żółtej i Białej Twierdzy. Przy Żółtej Twierdzy funkcjonuje kawiarnia, także jest idealne miejsca na popołudniową kawę z widokiem na Sarajewo.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Multimedialne Centrum Pamięci Kovači z zewnętrznym teatrem i memoriałem, a także wystawą muzealną poświęconą pierwszemu prezydentowi niepodległej Bośni i Hercegowiny. Tuż obok CPK znajduje się historyczny obiekt, a mianowicie brama murów miejskich Sarajewa.

W prawie lustrzanym odbiciu, po drugiej stronie rzeki znajduje się położony znacznie wyżej, cmentarz Alifakovac.

Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.

Most Łaciński w Sarajewie

Osmański most na rzece Miljacka w Sarajewie, który zasłynął (o ile można tak powiedzieć) podczas zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 roku. Wydarzenie to zostało uznawane za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.

Most Łaciński w Sarajewie został ufundowany przez kupca Abdullaha Agę Brigę w 1798 roku. Powstał w miejscu poprzedniego mostu drewnianego i kolejnego kamiennego (zniszczonego podczas powodzi na początku XVIII wieku). 

Ratusz Miejski w Sarajewie

Bardzo ładny rzucający się w oczy budynek, znajdujący się tuż przy rzece, w centrum miasta. Budynek powstał w 1895 roku wg projektu Aleksandera Wittka, a następnie przebudowany przez Ćirila Ivekovića w formach neomauretańskich. Gmach miejskiego ratusza w Sarajewie widzimy aktualnie w odbudowanym stanie. Podczas wojny w 1992 roku w znajdującej się tu Bibliotece Narodowej spłonęły bezcenne manuskrypty, około 90% cennych, zgromadzonych w bibliotece zbiorów ksiąg.

Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.

Przekorny Domek w Sarajewie

Przekorny Domek w Sarajewie to (nie)zwykły budynek mieszkalny, nie pod względem architektury ale swojej historii. Zlokalizowany jest na starym mieście w Sarajewie, nad rzeką Miljacką, w pobliżu Baščaršiji, ale czy tu pozostanie? Podobno historia lubi się powtarzać, a ten dom wie o tym doskonale!

To tradycyjny bośniacki dom, który stał się atrakcją turystyczną Sarajewa dzięki swojej zabawnej historii. Podobno podczas budowy meczetu Hadž (Hadžijska džamija), właściciel dom nie zgodził się na jego wyburzenie, pomimo że miejsce w którym stał dom, wybrano na miejsce powstania nowego meczetu. Stanęło na tym, że dom przeniesiono na drugą stronę rzeki. 200 lat później, władze Sarajewa zdecydowały, aby w miejscu na którym stoi dom, zbudować gmach ratusza. Tym razem prawnuk właściciela domu, tradycyjnie nie zgodził się na wyburzenie domu, ale wyraził zgodę na przeniesienie. Dom został ponownie przeniesiony, niemal w pierwotne miejsce, w sąsiedztwie meczetu, od którego zaczął swoją wędrówkę po Sarajewie.

Na parterze budynku znajduje się restauracja. Pradziadek zadbał o dobry marketing.

Krwawe Róże w Sarajewie- Róże Sarajewskie

Spacerując po Sarajewie możecie natknąć się na tzw. Krwawe Róże czy też Róże Sarajewskie. Są to miejsca, w których w czasie wojny wybuchały moździerze, czy też innego rodzaju materiały wybuchowe, zabijając minimum 3 osoby. Wybuch pozostawiał ślady w powierzchni drogi, które po wojnie zalano mieszanką żywicy w kolorze czerwonym. Kształt ma przypominać różę, stąd wzięła się ta nazwa, chociaż moja wrażliwość podpowiada mi plamę krwi, a Krwawe Róże idealnie oddają ten obraz. 

Sarajewskie Róże przypominają o tych tragicznych wydarzeniach, choć mieszkańcy przechodzą obok nich niepostrzeżenie, to ludzie na ulicach Sarajewa noszą w sobie niesamowitą wartość życia i doceniania każdego dnia.

Część z nich jest już mocno uszkodzona i wytarta przez czas, ale miasto systematycznie odnawia te miejsca, zwłaszcza w centrum.

Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.

Wioska olimpijska z 1984 roku

Olimpiada w Sarajewie odbyła się w 1984 roku. W igrzyskach wzięło udział 1273 zawodników pochodzących z 49 krajów. Było to ogromne wydarzenie i sukces, jak na tak niewielkie miasto. 

W czasie wojny wioska stała się jednym z pierwszych miejsc, w których rozpoczęto prowizoryczne pochówki ofiar wojny domowej. 

Co prawda do dzisiaj możemy zobaczyć pozostałości po olimpijskiej wiosce w Sarajewie, to mając nieco więcej czasu można tu zajrzeć. Stadion został odnowiony, a zaraz po wojnie domowej zagrało tu U2 w 1997 roku. Do dzisiaj odbywają się tu koncerty i duże wydarzenia. 

Charakterystycznym elementem jest niewątpliwie tor bobslejowy, znajdujący się na wzgórzach Trebević

Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.

Zdjęcie zrobiłam z balkonu wynajętego mieszkania. Rezerwując nocleg w Sarajewie przejrzałam mój ulubiony airbnb, a to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Sarajewo Kolejka na Trebević

Od 2018 roku funkcjonuje odnowiona kolejka na wzgórze Trebević. Zaliczana do atrakcji turystycznych Sarajewa, gondola zawiezie nas na wzgórze, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę miasta, a także możemy dostrzec tor bobslejowy z góry. Trudno nie odnieść się do wojny, zresztą co tu dużo pisać, każda osoba na ulicy w wieku powyżej 20 lat pamięta wojnę, a opuszczone budynki, których właściciele zginęli lub wyjechali nie dają zapomnieć, ślady po kulach w elewacji nie dyskutują z przechodniem, podobnie jak cmentarze pełne nagrobków z datami 92-95.

Wjeżdżając na górę (lub wchodząc) trzeba wiedzieć, że pierwotna kolejka była jedną z większych atrakcji Sarajewa, a mieszkańcy spędzali na wzgórzu wolny czas. W czasie wojny góra stała się miejscem, z którego strzelali snajperzy, bazą artyleryjską, terenem pełnym min i niewybuchów (do dziś uważajcie gdzie wchodzicie na tym terenie, tutaj wyjątkowo nie polecam bawić się we Włóczykija). 

Trebević odzyskuje dzisiaj swój dawny charakter, zaprasza mieszkańców i turystów, na wypoczynek, na zachody słońca, na wspomnienia dawnego Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.

Muzea w Sarajewie

Wielbiciele takich atrakcji jak muzea znajdą coś dla siebie. Muzea w Sarajewie, które warto odwiedzić, to niestety znów te związane z wojną i historią Bośni i Hercegowiny. Osoby wrażliwe mogą czuć się mocno obciążone wystawami, filmami i zdjęciami. Muzea w Sarajewie:

 • Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny
 • Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny 
 • War Childhood Museum w Sarajewie
 • Tunel Nadziei 
 • Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości 1992-1995 
 • Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny 
 • Ars Aevi muzeum sztuki współczesnej w Sarajewie

Co jeszcze warto zobaczyć w Sarajewie?

Z obowiązkowych punktów na mapie Sarajewa warto zobaczyć obecny budynek parlamentu, hotel Holiday Inn wybudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, który w czasie wojny stanowił bazę dla zagranicznych dziennikarzy, a także Aleję Snajperów. Wszystkie te punkty znajdują się blisko siebie, a wjeżdżając do Sarajewa na pewno je zauważysz. 

Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.
Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.

Sarajewo w mediach i kulturze

Ten nietypowy punkt wtrącam tu, na samym końcu. O ile masz jeszcze chwilę czasu przed zwiedzaniem Sarajewa to proszę Cię, poczytaj o jego historii, zobacz film dokumentalny, albo chociaż ten teledysk z autentycznymi zdjęciami, nagrany przez U2 pt. “Miss Sarajevo”, bo tak - w czasie wojny odbyły się wybory Miss Sarajewa. Na podstawie historii wojny domowej w BIH powstało sporo filmów dokumentalnych, a także inspirowanych np. polski film “Psy 2”.

Starałam się zachować przewodnikowy ton tego postu, chociaż jak zapowiadałam, niekoniecznie mi się to udało. Czytając go ponownie chętnie wtrąciłabym tu i ówdzie emocjonalny komentarz, ale wolę zostawić Was z Sarajewem sam na sam. Obiecaj mi jednak, że wrócisz tu podzielić się swoimi odczuciami, po wizycie w tym niezwykłym miejscu na ziemi. 

Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Polecane posty :

 1. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 2. Chorwacja Dubrownik atrakcje, plaże, noclegi, ceny, zdjęcia. Co zwiedzić w Dubrowniku?
 3. Atrakcje Praga. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 4. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Artykuł Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Poznaj Sarajewo pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/zwiedzanie-sarajewa-atrakcje-sarajewa-zabytki-ceny-dojazd-informacje-praktyczne-poznaj-sarajewo-miasto-ktore-skradlo-moje-serce/feed/ 0
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/ https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/#comments Tue, 17 Sep 2019 20:49:35 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22093 Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Druga co do wielkości aglomeracja miejska w Hiszpanii, szósta w Europie. Powstała w czasach panowania Rzymian, a ich ślady odnajdziemy do dziś w stolicy Katalonii. Barcelona położona jest nad morzem śródziemnym, co w moich oczach czyni ją miastem w czołówce mojej subiektywnej listy ulubionych […]

Artykuł Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Druga co do wielkości aglomeracja miejska w Hiszpanii, szósta w Europie. Powstała w czasach panowania Rzymian, a ich ślady odnajdziemy do dziś w stolicy Katalonii. Barcelona położona jest nad morzem śródziemnym, co w moich oczach czyni ją miastem w czołówce mojej subiektywnej listy ulubionych miejsc. W Barcelonie znajdziesz to, czego potrzebujesz zarówno w wakacje jak i przedłużony weekend. W tym poście znajduje się lista (subiektywna) miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Barcelonie. Listę ta jest idealna do zastosowania podczas pobytu w Barcelonie na weekend.  

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Barcelona na weekend

Jeśli zastanawiasz się czy zwiedzanie Barcelony w weekend jest możliwe, to od razu podpowiadam, tak jest możliwe, ale nie zobaczysz wszystkiego. Barcelona to duże miasto, a na jego zobaczenie potrzeba optymalnie 4-7 dni. W weekend możemy zobaczyć flagowe zabytki i liznąć nieco klimatu tego miasta, będziemy musieli wybierać, a poniższa lista mam nadzieję, że Ci w tym pomoże. 

Barcelona tanie loty

Tanie loty do Barcelony z Polski oferują tanie linie lotnicze, z kilku miast. Bez większego problemu złapiesz bilety w okolicy 89 zł w jedną stronę, z około 1-2 miesięcznym wyprzedzeniem. Dla ułatwienia możesz sprawdzić opcje różnych przewoźników w wyszukiwarce lotów.

Transfer lotniskowy możesz zarezerwować tutaj.

Barcelona noclegi

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu, dlatego polecam sprawdzać obie opcje i wybrać tą, która najbardziej odpowiada. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki.

Barcelona komunikacja

Barcelona jak na swoje rozmiary, jest bardzo dobrze skomunikowana. Komunikacja miejska działa bez zarzutu, zwłaszcza metro. Dojedziemy nią do najważniejszych atrakcji. Polecam kupić bilet czasowy lub na np. 10 przejazdów. Dzięki korzystaniu z komunikacji miejskiej oszczędzimy sporo czasu na zwiedzanie miasta. Bilety na transport publiczny kupisz online tutaj.

Podobnie jak w każdym turystycznym mieście, funkcjonują tu piętrowe autobusy turystyczne, przemieszczające się między atrakcjami Barcelony. Bilet na autobus hop-on-off możesz kupić online tutaj. Pozwala on na nielimitowaną ilość przejazdów z dowolnych punktów, dodatkowo mamy opcję audiobooka, który opowiada nam o zabytkach podczas podróży. Przyda się zwłaszcza na wypadek gorszej/gorącej pogody lub chęci odpoczynku.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Barcelona waluta

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro. Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Barcelona ceny atrakcji

Ceny atrakcji w Barcelonie mogą przyprawić o zawrót głowy, ale biorąc pod uwagę że mamy przysłowiowy weekend w Barcelonie i nie jesteśmy w stanie wejść wszędzie, to nie odczujemy tego tak dotkliwie. Niestety niemal za każdą atrakcję będziemy musieli zapłacić od kilku do kilkudziesięciu euro.

Ba! Do większości atrakcji najlepiej zarezerwować bilety online, i to na kilka tygodni przed wizytą, bo na miejscu możemy biletów już nie kupić na nasz pobyt, a stanie w kolejkach zje sporą część naszego cennego czasu na zwiedzanie Barcelony.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do największych atrakcji Barcelony, bez kolejki, z priorytetowym wejściem, z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie. 

Pod poszczególnymi atrakcjami dodam odnośniki do zakupu biletów online dla ułatwienia.

Jeśli planujesz gruntowne zwiedzanie Barcelony to warto pomyśleć o karcie Barcelona citypass, która gwarantuje zniżki i darmowe wejścia do kilkunastu muzeów, darmowy transport miejski, atrakcje Barcelony ze zniżkami. Karnet można kupić w wersji 2-5 dniowej. Pełny zakres karty możesz sprawdzić tutaj.

Barcelona na weekend. Moje subiektywne top atrakcje Barcelony.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Sagrada Familia

Jak zaczynać, to z przytupem. Symbol i największa atrakcja Barcelony. Secesyjna bazylika Sagrada Familia jest nadal nieukończona, a planowane zakończenie budowy ma nastąpić  w 2026 roku, w 100 rocznicę śmierci jej projektanta mistrza Gaudiego. Przepiękny, wyjątkowy, nie dający się z niczym porównać kościół, to zwieńczenie i największe dzieło Antoniego Gaudiego, którego twórczość stała się wizytówką Barcelony. 

Sagrada Familia zachwyca od zewnątrz, a także swoim wnętrzem, w  którym gra świateł i kolorów z witraży tworzy niepowtarzalny klimat. Zdobienia, oryginalne formy i rzeźby, a także ciągłe odniesienie do natury jest widoczne w każdym elemencie kościoła. 

Do zwiedzania udostępniona jest również wieża widokowa, na którą częściowo wjedziemy windą. Z wieży rozciąga się widok na panoramę Barcelony.

Wstęp do bazyliki oraz na wieżę jest płatny, a bilety najlepiej zarezerwować z dużym  wyprzedzeniem online.

Bilet priorytetowy do Sagrada Familia z wieżą + audioprzewodnik rezerwuj tutaj.

Bilet priorytetowy do Sagrada Familia z przewodnikiem rezerwuj tutaj.

W przypadku braku biletów na dany termin, przejrzyj pozostałe oferty z biletami na tej stronie.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Casa Mila i Casa Batllo

Dwa budynki mieszkalne zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, dla ówczesnych ludzi biznesu. Budynki oddalone są od siebie o około 500 m. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, charakterystyczne dla Gaudiego połączenia z naturą, kształty,  indywidualność każdego dzieła przyciąga uwagę z daleka. Casa Batllo znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bilet do Casa Batllo zarezerwujesz tutaj.

Bilet do Casa Mila zarezerwujesz tutaj.

Zobacz również: Casa Vicens projektu Gaudiego - bilet wstępu bez kolejki.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Park Güell

Park słynie z charakterystycznych mozaikowych rzeźb i tworów, które zaprojektował Gaudi. Jeśli byliście w Kijowie, to podobne rzeźby można zobaczyć na ulicy imitującej ten park tzw. Aleja Pajzażowa w Kijowie.

Park zaprojektowany przez Gaudiego wraz ze znajdującymi się tutaj budynkami, przypominającymi trochę domki z piernika, miał być osiedlem dla bogaczy, a raczej bogatej burżuazji. Niestety cały projekt nie został ukończony.

W parku znajdują się mi.: brama wejściowa z dwoma pawilonami, niesamowite schody wejściowe do pawilonu, sala kolumnowa (miał tu funkcjonować targ), mozaikowa trasa nad pawilonem kolumnowym tzw. teatr grecki. Sam Gaudi mieszkał przez pewien czas w budynku, w którym aktualnie znajduje się muzeum artysty. Park znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Do parku najlepiej dojechać miejskim transportem lub autobusem, który jest w cenie biletu wstępu do parku. Część parku jest dostępna do bezpłatnego zwiedzania. 

Bilet do Parku Guell online możesz kupić tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Ulica La Rambla w Barcelonie

Najbardziej znana ulica Barcelony. Długa i szeroka na kilometr, tworzy zatłoczony deptak na którym znajdziesz dosłownie wszystko, od straganów z kwiatami i pamiątkami po restauracje, kawiarnie i nielegalny hazard. Oprócz swojej popularności cieszy się niechlubną sławą częstych kradzieży. Tutaj selfie może skończyć się wyrwaniem telefonu, nie zostawiaj też niczego na stoliku kawiarnianym, ani nie wieszaj torebki na krześle. 

La Rambla w Barcelonie, należy do przewodnikowych miejsc, w których być trzeba. Moim zdaniem ratuje ją jedynie to, że w pobliżu znajdują się inne, warte uwagi atrakcje Barcelony, a La Ramblę można przejść niejako przy okazji. 

Ulica znajduje się w dzielnicy Barri Gotic, do której czeluści możemy zajrzeć i przepaść, najlepiej bez zegarka i listy zabytków. La Rambla poprowadzi nas z Placa de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. W sąsiedztwie La Rambla zajrzyjcie do Palacio de la Virreina (Pałac Wicekrólowej), targowiska La Boqueria i teatru El Liceu. 

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Dzielnica Barri Gotic Barcelona

Dzielnica Barri Gotic Barcelona (której częścią jest La Rambla), to gotycka dzielnica Barcelony. W jedną chwilę możesz przenieść się do średniowiecznego miasteczka, wąskich, klimatycznych uliczek, wypełnionych kawiarniami i restauracjami. 

Znajduje się tu Katedra Barcelońska, w pobliżu której można kupić wyrobu ze skóry i biżuterię, wyrabianą przez lokalnych rzemieślników. Na Placa del Pi w weekendy odbywa się targ sztuki. 

Sama dzielnica datowana jest na dużo wcześniejsze czasy niż średniowiecze, o czym świadczą pozostałości z czasów rzymskich tj. fragmenty pierwszych murów miejskich z IV wieku. Większośc dzielnicy wyłączona jest z ruchu samochodowego,  wyłączeniem transportu publicznego i taksówek. 

W ramach Barri Gotic znajduje się dawna dzielnica żydowska El Call.

Najważniejsze zabytki Barri Gotic to: 

 • katedra św. Eulalii
 • Bazylika La Mercé
 • pozostałości świątyni Augustusa
 • kawiarnia Els Quatre Gats
 • Pałac Rządu Katalonii
 • Carrer del Bisbe znana uliczka w Barri Gotic z “przewiązką” między budynkami

Zwiedzanie dzielnicy Barri Gotic z przewodnikiem zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

La Boqueria targ w Barcelonie

Znajdująca się w pobliżu Barri Gotic hala targowa, jedna z najbardziej znanych i odwiedzanych zarówno przez turystów jaki i lokalnych. La Boqueria to bazar miejski, na którym zobaczysz, a przede wszystkim zjesz w Barcelonie typowo hiszpańskie potrawy, przekąski, tapasy (małe przekąski), świeże owoce, owoce morza, suszone mięso i wędliny, sery. W hali funkcjonują restauracyjki, w których możesz zjeść świeżo przygotowane potrawy.

Smaki, zapachy i kolory sprawią, że trudno będzie wyjść z tego miejsca, zwłaszcza jeśli jedzenie i lokalne smaki mają dla Ciebie znaczenie podczas podróży.

Jeśli masz trochę więcej czasu lub wolisz zwiedzać alternatywnie to wybierz się na Encants (Mercat dels Encants), gdzie znajduje się największy Pchli Targ w Barcelonie! Tam również dobrze zjesz.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Pałac Muzyki Katalońskiej w Barcelonie

Zlokalizowany w centrum Barcelony Pałac Muzyki Katalońskiej to jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Zbudowany w latach 1905-1908 przez  Lluisa Domènecha i Montanera. Sala zaprojektowana jest pod koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej, a także śpiew. Dzisiaj możemy wybrać się do Pałacu Muzyki Katalońskiej na koncerty muzyki poważnej, a także rozrywkowej.

Od 1997 roku audytorium znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejcie na uwadze ten budynek zwiedzając Barcelonę, zwłaszcza że znajduje się w centrum i nie wymaga specjalnej trasy. Dla kulturomaniaków koncert w tym miejscu będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Bilety wstępu z przewodnikiem możesz kupić online tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Park Ciutadella i Łuk Triumfalny w Barcelonie

Piękny i duży park w Barcelonie! Idealne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Wśród zieleni i wody możesz odpocząć na ławce, na trawie, popływać łódką po niewielkim stawie, udać się do zoo. Na terenie parku znajduje się nietypowy jak na park obiekt urzędowy, a mianowicie Parlament Katalonii. 

Przed wejściem do parku, przy rozpoczęciu Passeig de Lluís Companys i zakończeniu Passeig de Sant Joan, znajduje się piękny Łuk Triumfalny, wysoki na 30 metrów. Warto przejść tą drogą i zobaczyć ten wyjątkowy zabytek z 1888 roku.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Montjuic Żydowskie Wzgórze w Barcelonie

Montjuic to wzgórze o wysokości 173 m n.p.m, które w swojej bytności służyło za fortyfikacje, widziało liczne publiczne egzekucje, więziło politycznych więźniów, oraz gościło letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. 

W znajdującym się tu Pałacu Palau Nacional swoją siedzibę ma Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej, w którego zbiorach  zobaczymy malarstwo i rzeźbę katalońską. Bilety do Muzeum zarezerwujesz online tutaj.

Na szczyt wzgórza można dowiezie Cię kolejka linowa, połączona z portem Barcelona. Od strony portu wzgórze zakończone jest pionowym klifem, dzięki czemu port z tej perspektywy wygląda imponująco. Bilet na kolejkę zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

W podnóża Montjuic znajduje się znany kompleks fontann La Font màgica czyli Magiczna fontanna. Warto wybrać się tutaj wieczorem na pokaz fontann, o ile lubicie tego typu atrakcje. Pokazy odbywają się od 20/21 w zależności od pory roku i trwają przez około godzinę, koniecznie sprawdź w jakie dni odbywają się pokazy zanim się tu wybierzesz (pewniaki to czwartek-sobota). 

Wybierając się na wzgórze Montjuic warto uwzględnić po drodze Plac Hiszpański,  jeden z głównych placów w Barcelonie Placa d'Espanya.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Tibidabo Barcelona

Tibidabo to najwyższe ze wzgórz Barcelony mierzące 500 m.n.p.m., z pięknym widokiem na miasto (a jakże!). Oprócz panoramy Barcelony, atutami tego miejsca są niewątpliwie znajdujący się tu ponad 100 letni park rozrywki oraz kościół Temple de Sagrat Cor (Kościół Najświętszego Serca). Całość stanowi widok jak z bajki. Jeśli czas pozwala, to koniecznie się tutaj wybierz!

Bilet wstępu do parku rozrywki Tibidabo zarezerwujesz tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Bunkers del Carmel punkt widokowy na Barcelonę

Darmowy punkt widokowy na Barcelonę, który spodoba się wielbicielom alternatywnego zwiedzania. Schodzą się tutaj zarówno mieszkańcy jak i turyści. Bunkers del Carmel znajduje się niedaleko Parku Guell, także warto pomyśleć o nim przy planowaniu zwiedzania Barcelony. Wschód i zachód słońca z widokiem na Barcelonę i to całkowicie za darmo jest na wyciągnięcie ręki.

Barceloneta plaża w Barcelonie

Barceloneta to nazwa dzielnicy, ale też najsłynniejszej plaży w Barcelonie. Dawna dzielnica portowa, zamieszkana przez rybaków, marynarzy i “ludzi morza” w szerszym pojęciu. Swoją dzisiejszą formę zawdzięcza głównie Igrzyskom Olimpijskim, przed którymi została mocno przebudowana. 

Plaża Barceloneta w Barcelonie kojarzy mi się zawsze z teledyskiem Shakiry do piosenki “Loca”. Długa promenada, szeroka, złota plaża i charakterystyczny kształt hotelu W Barcelona, niczym z Dubaju. Plaża Barceloneta znajduje się blisko głównych zabytków, jest zlokalizowana blisko centrum miasta, także dotarcie tutaj nie będzie problemem, a możliwość wsłuchania się w szum morza w Barcelonie zdecydowanie wygrywa dla mnie z wieczorną imprezą. 

Barceloneta przylega do Portu Olimpic, nowoczesną mariną, powstałą rzecz jasna w czasach Igrzysk z 1992 roku. Dalej dojdziemy do kolejnych piaszczystych plaż Barcelony: Platja Nova Icaria oraz Platja del Bogatell.

W okolicy Barceloneta znajdziecie targ Mercat de la Barceloneta, na którym można kupić mi. świeże owoce morza.

Jeśli będzie Ci za ciepło, lub lubisz wyjątkowe atrakcje, to na plaży czeka na Ciebie lodowy bar, z temperaturą -5 stopni. W cenie kurtka, rękawiczki i drink. Wstęp możesz zarezerwować tutaj.

Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?
Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony. Jak zwiedzić Barcelonę w trzy dni?

Stadion w Barcelonie Camp Nou

Stadion piłkarski Camp Nou w Barcelonie, to stadion na którym rozgrywa mecze FC Barcelona. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób, co czyni go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie! Oczywiście to propozycja dla fanów piłki, ale jeśli macie więcej czasu to warto zobaczyć ten stadion i muzeum, które się w nim znajduje. Stadion jest udostępniony do zwiedzania, a bilety zarezerwujesz online tutaj.

Polecane posty :

 1. Polacy w Hiszpanii, czyli życie jak w Madrycie!
 2. Madryt atrakcje. Co warto zwiedzić w Madrycie? Madryt na weekend.
 3. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 4. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Artykuł Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/barcelona-na-weekend-atrakcje-barcelony-zwiedzanie-informacje-praktyczne/feed/ 1
Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/ https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/#respond Wed, 11 Sep 2019 20:09:23 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22059 Ciao Bolonia! Miasto w czołówce włoskich citybreaków, stolica regionu Emilia-Romania, z bezpośrednimi lotami z Polski, w dodatku tanimi. Bolonia to miasto tłuste, czerwone i mądre… że co? Że tak! Bolonia uważana jest za miasto z najlepszą włoską kuchnią, czerwony kolor kojarzy się z sosem pomidorowym, oh wait, nie z sosem tylko kolorem dachów i czerwoną […]

Artykuł Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Ciao Bolonia! Miasto w czołówce włoskich citybreaków, stolica regionu Emilia-Romania, z bezpośrednimi lotami z Polski, w dodatku tanimi. Bolonia to miasto tłuste, czerwone i mądre… że co? Że tak! Bolonia uważana jest za miasto z najlepszą włoską kuchnią, czerwony kolor kojarzy się z sosem pomidorowym, oh wait, nie z sosem tylko kolorem dachów i czerwoną cegłą, a mądrość z najstarszym, prestiżowym Uniwersytetem Bolońskim. Bolonia to prawdopodobnie  jedyne miasto, w którym nigdy nie zmokniesz, ale o tym niżej. Zapraszam na praktyczny przewodnik po Bolonii!

Bolonia na weekend. Zwiedzanie Bolonii w dwa dni.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia tanie loty

Tanie loty z Polski do Bolonii oferują tanie linie lotnicze, z kilku miast w Polsce. Ceny zaczynają się tradycyjnie od 39zł za bilet w jedną stronę (poza sezonem letnim wystarczy rezerwacja miesiąc przed planowanym wylotem, aby taką cenę uzyskać). Bez problemu polecimy do Bolonii na weekend lub przedłużony weekend. Tanich lotów do Bolonii możesz poszukać w tej wyszukiwarce lub na bezpośrednich stronach przewoźników.

Bolonia noclegi

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu, dlatego polecam sprawdzać obie opcje i wybrać tą, która najbardziej odpowiada. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia ceny

Bolonia to miasto, które jest idealną mieszanką turystyki, lokalnego życia i życia studenckiego (swoją drogą, jeśli jeszcze studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej). Z jednej strony znajdziemy tu drogie restauracje, nastawione na sferę biznesową i turystykę, a z drugiej miejscówki, w których nie zrujnujemy portfela jednym obiadem, jeśli podpatrzymy gdzie bywają studenci(Piazza Giuseppe Verd i okolice). Kawałek pizzy czy tagliatelle al ragu, znane nam jako spaghetti bolognese to dania, które trzeba tu skosztować. Najczęściej do rachunku zostanie nam doliczona drobna opłata za nakrycie (koperto). W wielu miejscach możecie zamówić drinka, wino lub piwo, a przekąski bez ograniczeń są w cenie od 5 euro za całość (tortellini, makarony, oliwki, inne).

Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swoje standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Ceny atrakcji w Bolonii

Ceny za bilety wstępu do atrakcji w bolonii nie są tak wysokie jak w innych włoskich miastach. Kilka euro za wstęp to kwota, która nie różni się od ceny biletów do naszych, polskich muzeów. Biorąc pod uwagę, że Bolonia nie ma wielu takich miejsc, nie odczujemy tego w kieszeni, tak jak w Rzymie czy Wenecji.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Zwiedzanie Bolonii w weekend 

Bolonia jest idealną destynacją na weekend, jak i na dłuższy pobyt, jeśli chcemy zwiedzić okoliczne miasteczka, a także Florencję czy Mediolan. Warto pomyśleć i sprawdzić opcję powrotnego lotu np. z Mediolanu czy Wenecji, jeśli mamy więcej czasu niż 2-3 dni.

Bolonia to bardzo dobra destynacja, jeśli chcemy zwiedzić kilka znanych włoskich miast za jedną podróżą. W odległości mniej więcej godziny drogi pociągiem dojedziemy do Mediolanu lub Werony, w 1,5 godziny do Wenecji i Pizy, a w 40 minut z Bolonii do Florencji.

Zwiedzanie Bolonii nie zajmie nam więcej niż weekend. Bolonia znacznie różni się od Wenecji, Mediolanu czy Rzymu, w których ilość zabytków jest zbyt duża na jeden-dwa dni, jeśli chcielibyśmy zobaczyć je wszystkie. Zwiedzanie Bolonii to przyjemność spacerowania, połączona z dobry jedzeniem. Jeśli nie lubimy spacerować, to możemy skorzystać z miejskich rowerów i wzorem lokalnych mieszkańców zwiedzić Bolonię na rowerze, a tych jest tu bardzo dużo! 

Bolonia na weekend. Co zobaczyć w Bolonii?

Piazza Maggiore Bolonia

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale w Bolonii wszystkie drogi prowadzą na Piazza Maggiore. Nie musisz wiedzieć gdzie jest, prędzej czy później do niego dotrzesz. To główny plac Bolonii, otoczony średniowieczną i renesansową architekturą, a zarazem jeden z najstarszych placów używanych do dzisiaj we Włoszech.  Tutaj toczy się towarzyskie, kulturowe i historyczne życie mieszkańców i turystów. Przy placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bolonii, dlatego polecany jest jako najlepszy punkt do rozpoczęcia zwiedzania Bolonii. Okazałe pałace, ratusz, główna bazylikę i słynną fontannę Neptuna znajdziecie na tym placu. Przy placu znajduje się również Biblioteka Salabarosa z muzeum i stanowiskami archeologicznymi z fundamentami starego miasta Bolonii (wstęp jest darmowy).

Plac wypełniony jest kawiarniami, restauracjami i artystami ulicznymi. Jest to też jedno z droższych miejsc na mapie Bolonii, co warto wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz budżetowo.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Górująca nad miastem, znajdująca się przy placu Piazza Maggiore gotycka bazylika, która wielkością miała przewyższać Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Plan ten nie został jednak osiągnięty za sprawą papieża, który nie wyraził zgody, a także z braku finansów, które częściowo pokryły koszty budowy uniwersytetu. Ograniczenie finansów możemy zobaczyć również na fasadzie kościoła, która w ⅓ pokryta jest marmurem, a pozostała część czerwoną cegłą. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niedokończonej, lub przebudowanej, co zdecydowanie dodaje jej oryginalności i charakteru. 

Bazylika posiada aż 22 kaplice, liczy 132 metry długości i 60 metrów szerokości. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1390 roku, została poświęcona św. Petroniuszowi, biskupowi miasta w V wieku. W bazylice możemy zobaczyć i usłyszeć najstarsze funkcjonujące organy świata z 1476 roku.

W 2005 roku doszło do próby wysadzenia katedry przez islamskich fundamentalistów. Prawdopodobnie powodem zamachu było przedstawienie Mahometa wśród potępionych, ukazane na piętnastowiecznym fresku autorstwa Giovanni da Modena. Zamach został powstrzymany przez włoską policję. /wikipedia

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Fontanna del Nettuno - Fontanna Neptuna w Bolonii

Fontanna znajdująca się na Piazza del Nettuno w miejscu skrzyżowania się dwóch głównych dróg rzymskich, obok głównego placu miasta Piazza Maggiore. Jest to jeden z symboli Bolonii. Neptun został wyrzeźbiony w brązie przez Jean de Boulogne di Douai, popularnie nazywanego Giambologna, w 1564 roku wg projektu Tommaso Laureti.

Oprócz Neptuna, fontanna składa się z czterech nimf, symbolizujących największe rzeki świata (Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj). 

Neptun z Bolonii ma na swoim koncie kilka kontrowersji i skrywa kilka ciekawostek. Najważniejsze z nich to symbol marki Maserati, dla której inspiracją był trójząb Neptuna z Bolonii. Druga wiąże się z przyrodzeniem Neptuna. Władze kościoła nie wyraziły zgody na ich wielkość, dlatego rzeźbiarz wykorzystując perspektywę dopiął swego. Wystarczy stanąć w wyznaczonym miejscu na placu, a kciuk rzeźby zmienia się w “okazałą męskość”. Miejsce to oznaczone jest czarną płytką w chodniku, nazywaną „kamieniem wstydu”.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Wieże Due Torri w Bolonii

Bolonia w czasach średniowiecza była współczesnym Nowym Jorkiem. Wszystko za sprawą wież, które każda szanująca się rodzina stawiała w mieście. Do dziś pozostało około 20 takich wież, z czego najbardziej znane to Due Torri krzywe wieże: „Asinella” i „Garisenda”. Wieże stanowiły funkcję obronną, miały dawać schronienie w razie zagrożenia. 

Wieża Asinella jest dostępna dla zwiedzających. Bilety kupimy w kasie na placu Piazza Maggiore oraz online. Z wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Bolonii, jednak zanim będziemy go podziwiać, musimy przejść około 500 schodów. Jest to jeden z punktów widokowych w Bolonii. Wstęp kosztuje 3 euro.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Kościół Santo Stefano Bolonia

Uważany za jeden z najbardziej klimatycznych i najpiękniejszych w Bolonii, kościół znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Średniowieczna architektura i panująca tu atmosfera sprawiają, że czujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie. 

Kościół został zbudowany na ruinach pogańskiej świątyni poświęconej Izydzie, (egipska bogini płodności). Nazywany jest również Sette Chiese, czyli siedem kościołów, ponieważ w tym miejscu na przestrzeni wieków  powstał kompleks kościelny, złożony z takiej liczby świątyń. Wnętrze jednego z kościołów inspirowane jest Bazyliką Grobu Pańskiego z Jerozolimy, znajduję się tam również charakterystyczna czarna kolumna, która została przywieziona z Izraela, a jej wielkość podobno odzwierciedla wzrost Jezusa. 

Kompleks cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego w miesiącach letnich może być tu nieco tłoczno, ale pomimo to warto odwiedzić to miejsce. Być może przyciąga ich tutaj klimat i oryginalność tego miejsca, a być może jest to legendarna misa, w której Piłat miał umyć swoje dłonie od wydania wyroku śmierci na Jezusa. Czy misa jest autentyczna? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie osobiście, ale z pewnością dodaje temu miejscu tajemniczości i niezwykłości.

Wstęp jest darmowy, natomiast zbierana jest ofiara na utrzymanie kompleksu.

Jeśli mamy wystarczająco kondycji to możemy pokusić się o wejście na wieżę, po przebyciu około 500 stopni będziemy mogli popatrzeć na Bolonię z góry.

Na terenie kompleksu znajduje się kilka dziedzińców, na których możemy znaleźć odniesienie do biblijnych scen, odpocząć na ławce, poczuć klimat średniowiecznego miasteczka, a po zwiedzaniu wrócić na główny plac i usiąść w jednej z malutkich kawiarni.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najdłuższe na świecie Arkady w Bolonii

Jak wspomniałam na początku tego przewodnika, Bolonia to miasto w którym nie zmokniesz, ale też nie będziesz potrzebować przeciwsłonecznych kapeluszy w lecie. Bolonia to miasto z najdłuższymi arkadami na świecie, a ich długość to około 40 km! W sam raz na weekend w Bolonii, aby przejść całość (żarcik). 

Arkady miały swoje praktyczne zastosowanie, a mianowicie służyły jako podparcie dla wyższych pięter, kiedy Bolonia znacznie się “rozrastała” i brakowało powierzchni użytkowych w budynkach, a jednocześnie należało zachować swobodne przemieszczanie się po mieście. 

Arkady budowano z drewna i w wielu miejscach nadal możemy takie spotkać. Dziś arkady w Bolonii dają przyjemny cień w lecie, a w jesiennej aurze chronią przed deszczem. Pod arkadami znajdziemy sklepy, kawiarnie i restauracje.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Szeptów Bolonia

Jedyne i wyjątkowe miejsce - ciekawostka. Galeria Szeptów w Bolonii to nic innego jak… gadające mury. Ustawiając się po przeciwległych krańcach w galerii szeptów, szepczemy do ściany, a osoba w przeciwległym rogu słyszy nasz głos tak, jakbyśmy szeptali jej do ucha. Podobno miejsce to służyło do spowiedzi dla trendowatych lub przekazywania potajemnych informacji. Znajduje się  w arkadach przy Piazza Maggiore, pomiędzy Palazzo del Podesta i Palazzo Re Enzo. Niech więc nie zdziwią was ludzie, gadający do ściany.

Najstarszy uniwersytet na świecie Uniwersytet Boloński

W Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet świata z 1088 roku! Zaskoczeni?Ja byłam! Uniwersytet Boloński stanowił wzór dla kolejnych europejskich uczelni. Warto wejść na teren uniwersytetu, korytarze i hole są bogato zdobione, zachwycające, a klimat zupełnie niesamowity i inspirujący. Uniwersytet znany jest z wydziału prawa, ale nie tylko. Odbywały się tutaj pierwsze sekcje zwłok (publiczne), a ludzkie ciało przestało być nieodkrytą tajemnicą. Nie muszę pisać, że uczelnia należy do najbardziej prestiżowych, a jeśli studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej i uczyć się w jej wiekowych murach. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem uniwersytetu w Bolonii jest Pałac dell’Archiginassio (Palazzo dell’Archiginassio). Znajduje się tu siedziba uczelni, biblioteka i wspomniane wcześniej miejsce wykonywania sekcji drewniany Teatr Anatomiczny (Teatro Anatomico).

Biblioteka jest dostępna dla zwiedzających tylko częściowo, a jej zbiory wydają się niekończącymi regałami, które możemy zobaczyć jedynie przez kraty. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Narodowa i Akademia Sztuk Pięknych w Bolonii

Pinacoteca Nazionale di Bologna czyli Galeria Narodowa w Bolonii mieści się w budynku Akademii Sztuk Pięknych. Tego punktu na mapie Bolonii nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu, takie miejsca są dla mnie jednymi z ważniejszych podczas zwiedzania, chociaż wiem, że nie wszystkich interesują. 

Jest to najważniejsza galeria regionu i jedna z ważniejszych w całych Włoszech. Możemy zobaczy tu dzieła z czasów od XIII do XIX wieku, mi. Rafaela, Tintoretto czy Tycjana. 

Santuario di Madonna di San Luca - Bolonia Sanktuarium Błogosławionej Dziewicy św. Łukasza

Nieco dalej od centrum Bolonii, położone jest wyjątkowe (lub wyjątkowo położone) sanktuarium. Możemy pokusić się o pieszą wędrówkę, która zajmie nam nieco ponad godzinę (około 5 km) lub podjechać autobusem. Do sanktuarium dojdziemy arkadami, złożonymi z 666 ponumerowanych łuków (i schodami), wyglądającymi z lotu ptaka podobnie do węża, a jego symbolika jest oczywista - symbol szatana, którego miażdży sanktuarium, położone na górze. Długość arkad to 4 km, jest to najdłuższa arkada na świecie. Arkady rozpoczynają się przy średniowiecznej bramie miasta czyli Porta Saragozza, a doprowadzą nas do Sanktuarium San Luca. Bazylika została zbudowana przez Carlo Francesco Dotti w latach 1723-57, zastępując wcześniejszą bazylikę. Zewnętrzne trybuny zostały zrealizowane przez jego syna Giovanni Giacomo w 1774 roku. Z placu bazyliki rozciągają się piękne widoki i jeśli sama bazylika was nie przekonuje, to właśnie jest powód dla którego wręcz trzeba tu dotrzeć. Z jednej strony zobaczymy zielone wzgórza, a z drugiej panoramę Bolonii. To idealne miejsce na piknik i odpoczynek z widokiem na miasto! PS. Wygodne buty i woda na drogę są obowiązkowe. Po drodze do sanktuarium możemy zobaczyć stadion Dall’Ara należący do klubu Bologna FC.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Uliczki i place Bolonii

Bolonia to również piękne, włoskie uliczki i place, te mniejsze i większe, a każdy ma w sobie coś wyjątkowo przyciągającego. W niemal każdym z postów na tym blogu przeczytasz, że moim ulubionym sposobem zwiedzania jest… gubienie się i odkrywanie miast i miasteczek intuicyjnie, o ile czas na to pozwala. Uwielbiam schodzić z głównych dróg. Warto zajrzeć na studenckie i tętniące życiem okolice Via Zamboni, małą Wenecję czyli La Piccola Venezia. Swoją drogą Bolonia była niegdyś porównywana do Wenecji, przez sieć kanałów, które na dzień dzisiejszy zostały przykryte przez miasto i zabudowane. Wybierzcie się na targ Mercato Delle Erbe, oraz na zakupy w okolice Via dell'Indipendenza, a na odpoczynek poza centrum do parku Giardini Margherita.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia dla fanów motoryzacji

Z Bolonii możemy wybrać się do Muzeum Ducati Museo Ducati nieco poza centrum starego miasta. Popularne jest również Muzeum Ferrari Enzo Ferrari Museum. Muzeum stanowi nowoczesny, szklanu budynek z dorobkiem Enzo Ferrari i autami. W niewielkiej odległości od muzeum mieści się fabryka Ferrari.

Wycieczki do muzeum możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Squat XM24 Street Art

Street art to drugie imię Bolonii (no ok, może trochę przesadziłam), a największy streetartowy artysta Blu, pochodzi z Bolonii. Niedaleko dworca znajduje się squat XM24 (historyczne centrum społeczne Via Fioravanti) z jednymi z lepszych przykładów street artu, z wymownym przekazem.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Gdzie wynajmuję mieszkania na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Polecane posty :

 1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
 2. Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
 3. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 4. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!

Artykuł Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/bolonia-na-weekend-atrakcje-bolonii-zwiedzanie-smaki-kolory-i-informacje-praktyczne/feed/ 0
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? https://zamieszkali.pl/rzym-w-trzy-dni-jak-zwiedzic-rzym-w-weekend/ https://zamieszkali.pl/rzym-w-trzy-dni-jak-zwiedzic-rzym-w-weekend/#comments Thu, 05 Sep 2019 12:05:33 +0000 http://zamieszkali.pl/?p=22021 Rzym w trzy dni lub weekend? Czy to możliwe? Oczywiście! Tanie loty do Rzymu i pora roku sprzyjająca citybreakom zachęca, aby odwiedzić to wieczne miasto, o którym uczymy się niemal od podstawówki. Czy istnieje ktoś, kto nie potrafi wymienić przynajmniej trzech zabytków Rzymu? Rzym i Ateny, to miasta, które przyciągają miliony turystów. Być może dlatego, […]

Artykuł Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
Rzym w trzy dni lub weekend? Czy to możliwe? Oczywiście! Tanie loty do Rzymu i pora roku sprzyjająca citybreakom zachęca, aby odwiedzić to wieczne miasto, o którym uczymy się niemal od podstawówki. Czy istnieje ktoś, kto nie potrafi wymienić przynajmniej trzech zabytków Rzymu? Rzym i Ateny, to miasta, które przyciągają miliony turystów. Być może dlatego, że zakorzeniają się w naszych głowach od dziecka, a być może dlatego, że mają w sobie niepowtarzalny klimat sprzed wieków i nutę wieczności. Są jak podróż w czasie, podróż do przeszłości, a jednocześnie przyszłości. Pojedynek Rzymu z Atenami jest jak pojedynek iosa i windowsa, ale bez względu na to, do którego teamu należysz, warto zobaczyć je oba! Tym samym zapraszam Cię na zwiedzanie Rzymu w trzy dni i garść praktycznych informacji na początek. W końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Rzym Ciampino lotnisko

Odległości lotniska Rzym Ciampino od głównych zabytków Rzymu - powiedzmy fontanny di Trevi czy Koloseum wynosi około 15 km, najkrótszą drogą. Aby dostać się z lotniska do centrum, możemy skorzystać z komunikacji publicznej, co zajmie nam nieco ponad godzinę, z jedną lub dwiema przesiadkami. Możemy oczywiście skorzystać z taksówek lub lotniskowych transferów. Najtańszą formą jest przejazd kolejką do dworca Termini (około 5 euro).

Rzym metro

Najszybszą (i tanią) formą poruszania się po Rzymie jest metro i własne nogi. Pomimo, że sieć metra w Rzymie nie jest zbyt pokaźna, ze względu na podziemne artefakty z przeszłości, to polecam tą formę przemieszczania się między głównymi punktami miasta. Do części zabytków będziemy musieli podejść nawet kilkaset metrów od stacji metra. Biorąc pod uwagę korki w Rzymie, to szybciej dotrzecie na miejsce metrem i o własnych nogach, niż samochodem.

Ceny biletów na metro w Rzymie to odpowiednio 24h/7eu, 48h/12,5eu, 72h/18eu,  100min/1,5eu. Bilet obejmuje wszystkie środki transportu publicznego, a jego ważność liczona jest od momentu skasowania (przed wejściem na peron/stację). Bilety można kupić w kasach, automatach oraz kioskach z gazetami.

Możesz zaopatrzyć się w Romapass, popularną kartę miejską dającą zniżki na atrakcje, darmowe wstępy do muzeów i zabytków, zniżki na zakupy oraz darmowy transport miejski. Romapass kupisz online tutaj.

W nowo powstałej linii metra C znajdują się muzealne wystawy ze starożytnymi rzeźbami i wykopaliskami, podobnie jak na stacjach metra w Atenach.

Może się przydać: przechowalnia bagażu na dworcu Termini.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Rzym noclegi 

Noclegi w Rzymie, to podobnie jak w Wenecji, jeden z największych wydatków, który poniesiemy podczas spędzania weekendu w Rzymie. Baza noclegowa jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem, niestety w wersji last minute będzie ciężko ten balans zachować.

Biorąc pod uwagę włoski temperament i mentalność polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Rzymie na booking, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią na portalu airbnb, na który otrzymasz zniżkę na pierwszą rezerwację w wysokości 148 zł.

Więcej o airbnb przeczytasz w tym poście. Warto pomyśleć o dobrej lokalizacji, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, metra lub głównej stacji kolejki.

Rzym waluta

We Włoszech obowiązuje euro. Z wymianą tej waluty nie będziemy mieli problemu nawet w najmniejszej miejscowości, natomiast warto pomyśleć o kursie i prowizjach. Jeśli płatności kartą, telefonem czy kantory walutowe nie są Ci obce to polecam zaopatrzyć się w tą kartę, która oferuje najlepszy przelicznik, a do tego wypłaty do 800zł za granicą z bankomatów za darmo, co czyni ją najczęściej polecaną karta przez podróżników, polecam i ja. Założysz konto i zamówisz kartę przez aplikację na telefonie.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Rzym w trzy dni

Zwiedzanie Rzymu w trzy dni, to tak naprawdę szybki rzut okiem na miasto, a właściwie na jego najbardziej znane zabytki. Biorąc pod uwagę, że możemy to zrobić po taniości dzięki tanim lotom z całej Polski, to brzmi jak oferta nie do odrzucenia! Miesiące wakacyjne polecam omijać, o ile to możliwe, bo bardziej zmęczą nas tłumy niż zwiedzanie. Jesienią i wiosną, a nawet zimą, trzy dni Rzymie będą idealną destynacją na weekendowe zwiedzanie, oderwanie się od codzienności i oczywiście zasmakowanie pysznego włoskiego jedzenia i wina! Dla samego jedzenia można tam polecieć, serio. I kilku stopni ciepła więcej w zimie.

Rzym w trzy dni to jak wspomniałam główne zabytki i nieco czasu na posmakowanie stolicy Włoch. Zdecydowanie wystarczająco, aby to miasto polubić i zapragnąć więcej, lub więcej włoskich miast np. Wenecji czy Mediolanu

W Rzymie zwiedzanie ułatwiają również busy hop-on-off, przemieszczające się między głównymi zabytkami. Bilety zarezerwujesz tutaj.

Zwiedzanie Rzymu proponuję podzielić najzwyczajniej na regiony i zabytki zlokalizowane blisko siebie - niestety nie wyznaczę ich dla Ciebie teraz, ponieważ to wszystko będzie zależne od tego, gdzie będzie Twój nocleg i co będzie dla Ciebie najbliższe, a co dalsze. Najprostszym sposobem na zwiedzanie Rzymu w trzy dni jest podzielenie najstarszej części na dwie: północ i południe, oraz Watykan, zwiedzanie wzdłuż linii metra dla łatwiejszego poruszania się, lub wg trasy autobusu hop-on-off.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto spędzić weekend w Rzymie to po przeczytaniu kolejnej części tego postu o zabytkach Rzymu, nie będziesz mieć już wątpliwości, więc to ostatnia szansa na wycofanie się (żart).

Rzym zabytki

Zabytki Rzymu to nie tylko obiekty do zwiedzania i “odhaczania” z listy atrakcji. Zabytki Rzymu to świadkowie historii, to wciąż żywe i mówiące do milionów turystów wydarzenia, wierzenia, sztuka i kultura, a także tragiczne historie, prześladowania i wojny. W tym wszystkim, co nas otacza z przeszłości i nie daje o sobie zapomnieć, zamieszkała teraźniejszość i przyszłość. Wszystko to daje wrażenie podróży przez wieki, z każdym krokiem, który stawiamy w tym mieście. Mogę to porównać jedynie z Atenami, a także Jerozolimą. To moja osobista trójka dziejów, miast które po prostu trzeba zobaczyć i doświadczyć, bez zbędnego tłumaczenia. Zapraszam!

Bilety wstępu oraz wyjątkowe atrakcje z lokalnymi przewodnikami możesz zarezerwować online tutaj.

Koloseum w Rzymie

Koloseum to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Rzymu. Monumentalny. Wyrasta z ziemi nim się obejrzymy wychodząc z metra, a już stoi przed nami, aż trudno uwierzyć w jego rozmiary! I jak oni to zbudowali? 

Koloseum Rzymskie to amfiteatr, zbudowany w latach 70/72 - 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa, cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, mieści od 45 do 50 tysięcy widzów.

Znajduje się tutaj sieć podziemnych korytarzy, były również szatnie, natryski dla gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Koloseum można było zadaszyć, w deszczowe lub słoneczne dni. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

W Koloseum odbywały się walki gladiatorów, igrzyska, polowanie na dzikie zwierzęta, a także mordowano tu pierwszych chrześcijan (chociaż co do tego są wątpliwości, to pewnym jest, że mordowano tu skazańców). Męczeńska śmierć chrześcijan upamiętniona jest krzyżem znajdującym się wewnątrz budowli. 

Koloseum udostępnione jest do zwiedzania. Wchodząc do wewnątrz możemy podziwiać sieć korytarzy, trybuny oraz potegę tej budowli z perspektywu areny. 

Bilety do Koloseum lub łączone z innymi zabytkami można kupić online od autoryzowanych sprzedawców, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być okropnie długie.

Zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem, to bardzo dobry wybór! Jeśli tylko komunikujemy się po angielsku czy włosku, niemiecku to polecam taką opcję, aby zrozumieć historię tego wyjątkowego miejsca w pełni. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Warto wiedzieć, że do dziś projektanci stadionów wzorują się na budowie koloseum i jego przemyślanych rozwiązaniach korytarzy, wejść, trybunach.

Od 7 lipca 2007 roku Koloseum dołączyło do listy siedmiu cudów świata.

Obok Koloseum znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego i Łuk Tytusa, które warto zobaczyć będąc w tym miejscu.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum w Rzymie, a inaczej Forum Magnum. Jest to najstarszy i najważniejszy plac w starożytnym mieście. Odbywały się tu najważniejsze wydarzenia i uroczystości życia społecznego. Forum romanum to również ośrodek życia politycznego, religijnego, towarzyskiego starożytnego Rzymu.

Plac otoczony jest sześcioma z siedmiu wzgórz, na których założony był starożytny Rzym (do dziś możemy zobaczyć pozostałości po miejskich murach miasta, zwiedzając Rzym). Wzgórza otaczające Forum Romanum to: Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał.

Budowle Forum Romanum to mi. świątynie, łuki triumfalne, bazyliki i inne. Największe wrażenie robią pozostałości po Świątyni Saturna, przez ogromne kolumny, dumnie stojące na terenie placu. Dzisiaj możemy zobaczyć ich pozostałości, poruszając się po obszarze Forum Romanum, najlepiej z przewodnikiem (ja najbardziej lubię audioprzewodniki, które dostosowują się do mojego trybu i tempa zwiedzania).

W miesiącach letni jest tu bardzo ciepło i trudno znaleźć cień, także miejcie to na uwadze wybierając się na Forum. Niektóre obiekty wymagają dodatkowe biletu lub najwyższej wersji biletu superpass. Woda pitna jest dostępna na całym terenie (warto zapamiętać punkty z wodą lub zrobić zdjęcie na wejściu), a także automaty z przekąskami i kawą. Na dwie godziny przed zamknięciem poszczególne części Forum Romanum są “wyłączane” ze zwiedzania, dlatego polecam zacząć zwiedzanie wcześniej, niektórzy rekomendują spędzenie tu całego dnia, a inni zobaczenie Forum Romanum jedynie z tarasu widokowego na Palatynie. Polecam wyważyć te dwie skrajności, spędzając tu 2-4 godziny, nie będzie to czas stracony!

Bilety do Forum Romanum lub łączone z innymi zabytkami można kupić online od autoryzowanych sprzedawców, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być okropnie długie.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Palatyn Rzym

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz, na których położony był starożytny Rzym. Wg badań Palatyn to najstarsza osada rzymska zwana Roma quadrata, a w grocie Lupercal wg legendy, którą dobrze znamy, wilczyca wykarmiła braci Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu. Palatyn określilibyśmy dzisiaj najbogatszą dzielnicą, za sprawą bogatych villi i cesarskich pałaców, które tu powstawały. 

W muzeum Antiquarium Forense e Antiquarium Palatino, znajduje się odkryte w 1857 roku graffiti wyryte w murze Pałacu Cezarów na Palatynie, przedstawiające prawdopodobnie najstarsze znane wyobrażenie ukrzyżowanego Jezusa.

Bilety do Palatyn lub łączone z innymi zabytkami można kupić online od autoryzowanych sprzedawców, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być okropnie długie.

Panteon w Rzymie

Znajdująca się na Polu Marsowym starożytna (a jakże) świątynia poświęcona wszystkim bogom. Zbudowana przez cesarza Hadriana w 125 n. e.

Nie zdziwcie się, że zamiast ruin zobaczycie chyba najlepiej zachowany zabytek Rzymu ze starożytności. Od VII wieku Panteon został zaadaptowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii Panny od Męczenników). Z ciekawostek - kopuła Santa Maria del Fiore Filippo Bruneleschiego we Florencji została wybudowana na wzór tej z Rzymskiego Panteonu, podobnie ja warszawski kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży.

Panteon jest rotundą o średnicy i wysokości 42,2 m (wewnątrz zmieściłaby się kula tych rozmiarów). Kopuła odlana jest z niezbrojonego, monolitycznego betonu z otworem centralnym o średnicy ok. 7,9 m. Jest to jedyny otwór oświetlającym wnętrze, bez przykrycia - przez co posadzka pod nim jest wklęsła, z odpływem na zewnątrz.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Przed wejściem do świątyni znajduje się trzyrzędowy portyk 16 kolumn w porządku korynckim, z czego 8 ustawionych jest w pierwszym rzędzie. Wieńczy go tympanon, pod którym widnieje inskrypcja:  M. AGRIPPA. L. F. COS. TERTIVM. FECIT., co możemy przetłumaczyć jako "Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul trzeci raz z rzędu, wzniósł ten budynek". 

Wnęki występujące w ścianach podtrzymujących kopułę zostały przeznaczone na grobowce, w tym między drugą i trzecią kaplicą grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata, a także jego narzeczonej.

Partenon i jego charakterystyczna rotunda to prawdziwy kunszt architektoniczny rzymskiej czasów starożytnych. Wrażenie jakie odnosimy wchodząc do jego wnętrza nie można z niczym porównać. Wyobraź sobie czasy i zasoby z jakimi powstawała ta świątynia, a nie wyjdziesz z podziwu. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Plac Wenecki w Rzymie

Znajduje się niedaleko zabytków, o których pisałam wyżej, w zasadzie możesz zwiedzać je kolejno. Plac Wenecki w Rzymie (jeśli interesuje Cię Wenecja, to tutaj znajduje się mój przewodnik po Wenecji), znajduje się u podnóża Kapitolu. Został zabudowany w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego.

Przy Placu Weneckim znajduje się szereg wybitnych zabudowań tj. Pałac Wenecki, Bazylika św. Marka, Pałac Bonapartego, Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego (wzorowany na Pałacu Weneckim, w prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 roku), Pomnik Wiktora Emanuela II (nazywany ołtarzem ojczyzny).

Zarówno Pałac Wenecki jak i Bazylika św. Marka pełniły funkcje sakralne i były przeznaczone dla potrzeb papieskich.  W późniejszych latach pałac służył jako Ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 roku) i ambasada Austro-Węgier. W czasach Benita Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych znajdowała się jego rezydencję. 

Aktualnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu możemy zobaczyć fontannę przedstawiającą scenę zaślubin Wenecji z morzem.

Pssst… bilety wstępu oraz wyjątkowe atrakcje z lokalnymi przewodnikami możesz zarezerwować online tutaj.

Pomnik Wiktora Emanuela II  mieści Grób nieznanego żołnierza. Przy grobie pełnią wartę żołnierze wszystkich rodzajów Włoskich Sił Zbrojnych. Monument jest udostępniony dla zwiedzających. Z dwóch dostępnych tarasów widokowych możemy podziwiać plac z góry, koloseum, oraz panoramę Rzymu. Wejście na pierwszy taras jest bezpłatne, za wyższy taras będziemy musieli zapłacić około 10 euro za wjazd windą na górę. W środku całego monumentu znajduje się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Pomnik mierzy 81 m wysokości i 135 m szerokości, zajmuje powierzchnię 17 tys. m²! W centrum całego kompleksu znajduje się konny posąg króla Wiktora Emanuela II, ważący 50 ton i mierzący 12 m wysokości oraz długości. Górną część pomnika zajmuje masywna, mająca 72 m długości kolumnada, składająca się z szesnastu wysokich na 15 m korynckich kolumn.

Plac Wenecki w pewnym stopniu przypomina mi majdan z centrum Kijowa, ktoś jeszcze ma podobne skojarzenie?

W Rzymie zwiedzanie ułatwiają również busy hop-on-off, przemieszczające się między głównymi zabytkami. Bilety zarezerwujesz tutaj.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Kolumna Trajana w Rzymie

Jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak kolumna- pomnik. Powstała w 113 roku na Forum Trajana. Kolumna upamiętnienia zwycięstwa cesarza Trajana nad Dakami. Będąc w pobliżu warto tu zajrzeć i zobaczyć zarówno forum jak i kolumnę. Wewnątrz kolumny znajdują się schody prowadzące na taras widokowy. Głównym powodem, dla którego warto zobaczyć kolumnę nie jest jednak taras widokowy, ani jej zwieńczenie, a unikalny relief.

Relief, stanowiący główną ozdobę pomnika, w postaci wstęgi owijające kolumnę, uznawany jest za jeden z najwspanialszych przykładów rzeźby z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Relief przedstawia 155 scen wojennych, z wojen z Dakami. Wstęga mierzy około 200 m długości, a wizerunek cesarza pojawia się na niej aż 60 razy. Wstęga w części najniższej ma 89 cm szerokości i stopniowo rozszerza się ku górze, gdzie osiąga 125 cm. Dzięki temu oglądając kolumnę z daleka mamy złudzenie oglądanie około 2500 postaci o jednakowej wielkości, we wszystkich scenach.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Hale Trajana w Rzymie

Hale Trajana w Rzymie to dawne hale targowe. Osobiście uwielbiam takie miejsca! Hale znajdują się na wzgórzu, a ich budowa wymagała usunięcia części wzgórza Kwirynał. Kompleks hal składał się z sześciu poziomów, na których znajdowały się sklepy, biura, szkoły oraz bazylika. Obecnie hale znajdują są na przeciwległym krańcu Via dei Fori Imperiali zbudowanej w czasie rządów Mussoliniego, za kolumną Trajana.

Wewnątrz hal znajduje się nowoczesne muzeum w antycznych murach, co daje niezwykłe klimat i odczucia towarzyszące wystawom. Polecam również na wieczorny spacer, obiekt jest pięknie oświetlony. Odbywają się tutaj również imprezy i wydarzenia kulturalne. 

Jeśli odwiedzacie Rzym w sezonie letnim, to hala da wam przyjemny cień i odpoczynek od prażącego słońca.

Forum Augusta w Rzymie

W sąsiedztwie Forum Romanum oraz Forum Trajana znajduje się trzecie Forum - Forum Augusta. Zostało zbudowane w 2 r. p.n.e. na placu o wymiarach 125 m na 90 m, pomiędzy istniejącymi już Forum Trajana i Forum Nerwy, na północny wschód od Forum Cezara. 

Najbardziej charakterystyczną budowlą znajdującą się na Forum Augusta była świątynia Marsa, którą cesarz August zbudował za wsparcie w pomście za śmierć Juliusza Cezara. Wewnątrz znajdowały się posągi Marsa, Wenus i Juliusza Cezara.

Forum było oddzielone wysokim murem od Subury, biednej dzielnicy miasta, a szczątki muru możemy zobaczyć do dzisiaj.

Dzisiaj na forum można zobaczyć kilka pozostałości po jego dawnej świetności, w tym kolumny ze świątyni i platformę, na której zbudowano świątynię.

Forum działało jeszcze po śmierci cesarza Augusta, ale stopniowo zanikało po zakończeniu budowy Forum Trajana w 112 r. n.e.

Warto zwiedzić forum z przewodnikiem. Wieczorne wizualizacje w ruinach pomagają zrozumieć jak wyglądało życie i jak funkcjonowało Forum Augusta.

Nad forum znajduje się platforma na której można usiąść, odpocząć i nasycić się widokiem na ponad 2000 letnie ruiny dawnej potęgi, które podświetlone wieczorem ożywają!

Usta Prawdy w Rzymie

Znany z widokówek i kadrów z Rzymu posąg (a raczej płaskorzeźba?) w kształcie brodatej głowy bóstwa, w której usta ludzie wkładają rękę. Okrągły medalion wykonany jest z marmuru, a jego średnica to 175 cm. Według legendy z czasów średniowiecza, usta stanowiły wyrocznię, a każdy kto składał fałszywe zeznania mógł stracić kończynę po włożeniu dłoni do ust. Prawdopodobnie przy rzeźbie wykonywano wyroki za zdradę lub kłamstwo, odcinając rękę.

Samo pochodzenie medalionu jest niejasne. Być może stanowiło część fontanny, pokrywę studni lub wodociągów, być może było miejscem składania przysięgi, lub przestawiało któregoś z bogów. 

Usta Prawdy w Rzymie są dzisiaj atrakcją turystyczną, a turyści ustawiają się w kolejkę, aby zrobić sobie zdjęcie z ręką w Ustach Prawdy. 

Od XVII wieku Usta Prawdy znajdują się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Piazza Navona w Rzymie

Historia placu zaczyna się w czasach antycznych, było to miejsce odludne tzw. Pole Marsowe poświęcone bogu Marsowi. W 86 r.n.e cesarz Domicjan zlecił zbudowanie w tu miejscu stadionu, mogącego pomieścić nawet 30 tys. osób. Dzisiaj możemy zobaczyć szczątki stadionu, a plac zachował jego rozmiary i owalny kształt trybun. W XI wieku przeniesiono tutaj targ miejski z Kapitolu, a jego tradycja jest utrzymana podczas świątecznych jarmarków.

Z ważnych zabudowań przy Piazza Navona w Rzymie trzeba wymienić dawną rezydencję rodzinną papieża Innocentego X Pamphilj Palazzo Pamphilj (obecnie mieści się tu siedziba ambasady Brazylii przy Watykanie) oraz kościół sant’Agnese in Agone związany ze św. Agnieszką, która wg. podań zginęła na stadionie w czasie prześladowań chrześcijan. W centrum placu znajduje się przyciągająca uwagę fontanna zaprojektowana przez Giovanni’ego Lorenzo Berniniego, Fontana dei Quattro Fiumi czyli fontanna czterech rzek. Unikatową częścią fontanny jest starożytny obelisk egipski, pochodzący z  ruin cyrku Maksencjusza. Na placu znajdują się jeszcze dwie mniejsze fontanny: Fontanna Maura z postacią Etiopczyka, wyrzeźbioną przez Berniniego oraz fontana del Nettuno poświęcona Neptunowi.

Piazza del Popolo w Rzymie

Kolejny z najbardziej znanych placów w Rzymie, w tłumaczeniu Plac Wszystkich Ludzi. 

W czasach Cesarstwa Rzymskiego plac znajdował się przy północnej bramie muru Aureliana. Plac był miejscem publicznych egzekucji, a ostatnią z nich wykonano w 1826 roku. Na środku placu znajduje się egipski obelisk (wysoki na 24 m), przeniesiony z Circus Maximus. Obelisk został wzniesiony przez Ramzesa II w Heliopolis, a do Rzymu sprowadził go w 10 r. p.n.e. cesarz Oktawian August. W 1818 roku przy podstawie obelisku zamontowano rzeźby lwów.

Przy placu Piazza del Popolo znajdują się dwa bliźniacze kościoły Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria in Montesanto, oraz  kościół Santa Maria del Popolo, w którym znajduje się zaprojektowana przez Rafaela kaplica Chigi.

Przy placu funkcjonuje ogrom klimatycznych małych kawiarni i restauracji, to zdecydowanie dobra miejscówka na wieczorny relaks w pięknym miejscu.

W Rzymie zwiedzanie ułatwiają również busy hop-on-off, przemieszczające się między głównymi zabytkami. Bilety zarezerwujesz tutaj.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Plac Campo de' Fiori w Rzymie

Nazwa placu pochodzi od kwiatowych łąk, które znajdowały się tu do czasów średniowiecza. Plac został wybrukowany w XV wieku,a jego charakter zaczął się zmieniać, przez powstające tu pałace i zabudowania. Plac był miejscem targu oraz miejsce rozwoju kultury ulicznej. Ulice otaczające plac noszą nazwy będące nazwiskami rodzin kupieckich i rzemieślniczych. Podczas pontyfikatu papieża Sykstusa IV plac stał się elementem drogi łączącej Bazylikę św. Jana na Lateranie z Watykanem, co znacznie podniosło status placu i jego rozwój.

Niestety plac ma też ciemną historię związaną z publicznymi egzekucjami i inkwizycją. Ciemne czasy przypomina pomnik filozofa, dominikanina Giordano Bruno, straconego na placu przez inkwizycję, za głoszenie własnych poglądów (herezji).

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Dziś plac Campo de' Fiori to miejsce targowiska jak za dawnych czasów. Można kupić tu kwiaty, owoce, zioła, pamiątki, napić się kawy i zjeść. Jeśli chcesz zobaczyć targ, polecam przyjść tutaj przed południem, ponieważ po południu (o 14) targ zwija się, a w jego miejscu pozostaje śmietnisko, które jest sprawnie sprzątane, aby wieczorem plac lśnił i przyciągał na wieczorne spacery i kolacje. Polecam zobaczyć plac zarówno podczas targu jak i wieczorową porą.

Fontanna di Trevi w Rzymie

Długo na  nią czekaliście, ale wreszcie jest! Jedna z najsłynniejszych fontann na świecie, a na pewno we Włoszech. To bogato zdobiona, barokowa fontanna zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie nawet o wschodzie słońca spotkamy sporo turystów, liczących na zdjęcie sam na sam z fontanną. Niewielki plac, na którym znajduje się fontanna zazwyczaj jest ciasno upchany turystami, a dostanie się do fontanny nie tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Fontanna przypomina fasadę budynku, jej wymiary to 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są bóstwa Okeanos i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku. W sąsiednich niszach znajdują się kobiece postaci będące alegoriami zdrowia (po prawej) i obfitości (po lewej).

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Schody Hiszpańskie w Rzymie

Jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie, a ich nazwa pochodzi od ambasady Hiszpanii która znajduje się tuż obok. Warto wspomnieć, że do czasów rozbiorów znajdowała się tutaj również ambasada Polski. 

Schody swoją popularność zawdzięczają swojej wyjątkowej scenograficzności. Odbywają się tutaj pokazy mody, wiosną schody ozdobione są kwiatami w związku z festiwalem kwiatów, a w okresie świątecznym na tarasie ustawiona jest szopka Bożonarodzeniowa.

U podnóża schodów znajduje się niewielka fontanna z łódką, która powstała tu w miejscu, w którym podczas powodzi Tybr wyrzucił łódź. Schody doprowadzą nas do XVI wiecznego kościoła  Trinità dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowanego według projektu Carla Maderna. 

Według przesądu jedzenie na schodach przynosi pecha i nie należy tego robić.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Ogrody Borghese w Rzymie

Odpoczynek od zwiedzania starożytnych zabytków, wybitnych budowli i tętniącego miasta znajdziesz w ogrodach Borghese. Park powstał jako ogród willi Borghese. Wśród zieleni i wody znajdują się świątynie stylizowane na ruiny, rzeźby i kopie zabytków np. Łuku Septymiusza Sewera. Znajdziecie tutaj również polskie akcenty tj. pomnik Sienkiewicza czy uliczka Mickiewicza. Z tarasu w parku rozciąga się piękny widok na Plac Popolo.

 Na terenie parku znajduje się mi. Galeria Borghese, będąca muzeum państwowym w Rzymie. W zbiorach muzealnych znajduje się znaczącą część kolekcji Borghese, na które składało się malarstwo, rzeźba i antyki. W zbiorach znajdują się tak znane dzieła jak: “Święty Hieronim” Caravaggio, ”Złożenie do grobu” Rafael, ”Kobieta z jednorożcem” Rafael, ”Madonna z Dzieciątkiem” Giovanni Bellini, ”Św. Dominik” Tycjan, ”Zuzanna i starcy” Peter Paul Rubens.

Kupując bilet do muzeum mamy 2 godziny na zwiedzanie, co pozwala na spokojne zobaczenie dzieł, bez obaw o ścisk w muzeum. Wszystkie rzeczy tj. torby czy plecaki należy zostawić w szatni. Polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem, ponieważ opisy są jedynie w języku włoskim.

Bilety również warto rezerwować online, ponieważ na miejscu może nie być dostępnych biletów na dany termin. Posiadając bilet łączony Romapass należy zarezerwować wejście wcześniej, ponieważ na miejscu mogą odmówić nam wstępu i kazać wykupić osobny bilet, pomimo, że są wolne miejsca (tak wiem, to głupie, ale to Włochy). 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Zamek Świętego Anioła w Rzymie

Zamek Świętego Anioła w Rzymie nazywane również Mauzoleum Hadriana. Grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców, znajdujący się na prawym brzegu Tybru, niedaleko Watykanu. Zamek w swojej historii służył jako więzienie i twierdza papieska, a papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza Passetto di Borgo, który istnieje do dziś. Mury zamku widziały egzekucje, jednocześnie dawały schronienie.

Budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Od roku 1933 roku do dziś, znajduje się tu watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Możliwe jest wejście na taras widokowy na dachy i podziwianie panoramy Rzymu i Watykanu jednocześnie. Po godzinie 19.00 wstęp do zamku jest bezpłatny. Wokół zamku znajduje się wiele miejsc z pamiątkami, napojami, lodami itp. Piękny wygodny i bezpieczny deptak, zapraszający na spacer wieczorem, kiedy budowla jest pięknie oświetlona, a na deptaku gromadzą się uliczni artyści. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Kaplica Sykstyńska w Watykanie

Kaplica Sykstyńska w Rzymie to papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Jej nazwa pochodzi od fundatora papieża Sykstusa IV. Została zbudowana w latach 1475-1483, a jej największym skarbem są malowidła na suficie wykonane przez Michała Anioła. Kaplica przyciąga nie tylko wyznawców katolicyzmu, ale wielbicieli sztuki, którzy marzą o zobaczeniu malowideł na własne oczy (jak ja). Freski przedstawiają historie biblijne, zaczynając od stworzenia świata i na sądzie ostatecznym kończąc. Warto znać ciekawostkę związaną z “autoportretem”, który mistrz zawarł w postaci proroka Jeremiasza, co stanowi podpis dzieła. Genialne, prawda?

Kaplica od początku swojego istnienia była przeznaczona na ważne uroczystości. Do dziś odbywa się tutaj konklawe, a pond jej dach wyprowadzony jest komin, z którego wydobywający się w czasie wyborów dym informuje wiernych o tym, czy decyzja została podjęta czy jeszcze nie.

W kaplicy zabronione jest robienie zdjęć oraz rozmowy. Niestety przy takiej ilości żadna z tych zasad nie jest przestrzegana, a nasze oczekiwania względem wyjątkowej atmosfery mogą zostać mocno zawiedzione z tego powodu. Zarówno strażnicy jak i turyści zachowują się niegodnie w stosunku do tego miejsca.

Wstęp do atrakcji Watykanu z przewodnikiem możesz zarezerwować online, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach.

Priorytetowe bilety wstępu z audioprzewodnikiem (lub bez) zarezerwujesz tutaj.

Muzea Watykańskie w Rzymie

Muzea Watykańskie w Rzymie to zbiór dzieł sztuki zgromadzonych przez papieży. Najważniejsze muzea Włoch. Zapoczątkowali je papież Sykstus IV i Juliusz II. W 1787 roku zbiory zostały udostępnione dla zwiedzających. W skład muzeów wchodzi: 

 • Pinakoteka (obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku) 
 • Muzeum Pio-Clementino (kolekcja rzeźb antycznych)
 • Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie (gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie)
 • Muzeum Misyjno-Etnologiczne 
 • Muzeum Chiaramonti (kolekcja rzeźb antycznych powstałych w okresie od I-III wieku p.n.e.)

W zbiorach znajdują się mi.: Leonardo da Vinci “Święty Hieronim na pustyni”, Rafael “Przemienienie”, Caravaggio “Złożenie do grobu”, obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem (podarowany przez Matejkę papieżowi Leonowi XIII).

Bilety warto kupić online lub odstać swoje w kolejce do kasy (zwłaszcza w sezonie letnim). Bilety, jeśli nie kupiliśmy online, kupujemy w kasie przed wejściem. Nie zwracajcie uwagi na osoby podające się za “stuff”, które zachęcają do zakupu biletów w innym miejscu (drożej i bez pewności, że są autentyczne!).

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Warto wiedzieć, że Muzea Watykańskie nie wchodzą w skład Romapass, i należy kupić osobny bilet wstępu.

Wstęp do atrakcji Watykanu z przewodnikiem możesz zarezerwować online, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach.

Priorytetowe bilety wstępu z audioprzewodnikiem (lub bez) zarezerwujesz tutaj.

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

Najbardziej znana bazylika katolicka na świecie. Wraz z przylegającym Placem św. Piotra stanowi największy katolicki ośrodek pielgrzymkowy, a wierni gromadzą się tłumnie na placu. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, natomiast dostanie się do niej już nie jest takie proste, w zasadzie bez względu na porę roku, to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Rzymie. Do zwiedzania udostępnione jest wnętrze bazyliki oraz kopuła, z której rozciąga się przepiękny widok na plac i panoramę Rzymu.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Według tradycji bazylika powstała (a wcześniej jej poprzednicy) w miejscu pochówku apostoła Piotra, uznawanego przez kościół katolicki za pierwszego papieża. Podobno w miejscu pod ołtarzem znajduje się grób św. Piotra. 

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie to czołowe dzieło architektury renesansu i baroku, które tworzyli wybitni architekci i artyści epok.

Priorytetowe bilety wstępu z audioprzewodnikiem (lub bez) zarezerwujesz tutaj.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Zatybrze Trastevere w Rzymie

Zatybrze to mniej turystyczna dzielnica, chociaż nie oszukujmy się, turyści są również tutaj, i to niemało. Na Zatybrzu warto zwiedzić i zgubić się w klimatycznych uliczkach dzielnicy (Trastevere). W czasach starożytnych była zamieszkiwana przez najuboższych mieszkańców Rzymu. To alternatywna i uchodząca za jedną z najpiękniejszych części Rzymu! Mnie nie trzeba dłużej namawiać. Czekają tu nas klimatyczne, wąskie uliczki, lekko podniszczone kamienice w różnych kolorach, piękne kawiarnie i miejsca z niezwykła atmosferą. Ze wzgórza Janiculum zobaczycie Rzym z innej perspektywy. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Polecane posty :

 1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
 2. Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
 3. Madryt atrakcje. Co warto zwiedzić w Madrycie? Madryt na weekend.
 4. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!

Artykuł Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? pochodzi z serwisu Blog zamieszkali.pl.

]]>
https://zamieszkali.pl/rzym-w-trzy-dni-jak-zwiedzic-rzym-w-weekend/feed/ 5