Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Hum Chorwacja. Czy warto odwiedzić najmniejsze miasto na świecie?

02/08/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Hum Chorwacja. Najmniejsze miasto na świecie znajduje się na Istrii! Rzeczywiście miasteczko jest ultra małe, a liczba jego mieszkańców nie przekracza 17-30 osób. Hum znajduje się w północnej części Istrii. Położone na wzgórzu, nie może się ukryć, a biorąc pod uwagę wpis do księgi rekordów Guinnessa - wcale ukrywać się nie chce. Poznaj urocze Hum, które zaprasza Cię słowami „przyjdź i odwiedź to małe miasteczko, ciepło promieniuje z jego twardego kamienia”.

Hum był na mojej liście do odwiedzenia od samego początku planowania pobytu na Istrii. Spędziliśmy w Chorwacji dwa zimowe miesiące, podróżując po Dalmacji, a następnie po Istrii poza sezonem. Do Hum trafiliśmy w lutym, podczas zwiedzania północnej części Istrii. Tego dnia zobaczyliśmy trzy miasta położone na wzgórzach. To typowa zabudowa dla tej części półwyspu. Jest włosko, klimatycznie, górzyście i smacznie!

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Hum Chorwacja położenie

Miasteczko leży w północnej części półwyspu, po jego wschodniej stronie. Z Puli do Hum dojechaliśmy w około godzinę czasu, jadąc głównie autostradą. Odległości na Istrii są na tyle małe, że bez problemu możesz zwiedzić wiele ciekawych miejsc w czasie urlopu. Jednodniowa wycieczka pozwala zwiedzić najpiękniejsze miasteczka na wzgórzach. Polecam jako alternatywę i odpoczynek od upałów. W górach panuje łagodniejszy klimat, a drzewa i kamienne domy dają przyjemny cień.

Hum noclegi

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Hum oferuje noclegi w miasteczku oraz w okolicy. Jest ich niewiele, także jeśli masz ochotę na noc w najmniejszym mieście na świecie, to pomyśl o rezerwacji z wyprzedzeniem.

Noclegi w Hum i na Istrii możesz zarezerwować tutaj.

Hum zwiedzanie

Dawne, średniowieczne miasteczka, rzymskie fortece z obronnymi umocnieniami, zapraszają dzisiaj turystów. Większość z nich niestety upadła, a nieliczne z nich są perełkami Istrii. Turyści mimo wszystko odwiedzają je stosunkowo rzadko, co daje możliwość odpoczynku od turystycznego zgiełku w szczycie sezonu. Północ Istrii i miasteczka na wzgórzach, to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę w czasie wakacji na Istrii.

Średniowieczne Hum znane jest jako najmniejsze miasto na świecie. Po raz pierwszy wspomniano o nim w 1102 r. w akcie darowizny przez markiza Ulryka II. Zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa.

Okolice Hum Chorwacja

Hum jako najmniejsze z najmniejszych, zajmuje mówiąc wprost najmniej czasu. Aby przejść dwiema uliczkami potrzebujesz kilkunastu minut. Czy warto tu przyjeżdżać? Moja odpowiedź brzmi - oczywiście, że tak! W połączeniu z innymi miasteczkami, z których każde ma zupełnie innych klimat i charakter, to będzie udany wyjazd. 

W okolicy Hum znajdują się wodospady na Istrii oraz Szlak 7 wodospadów, Buzet, Buje, Motovun i Groznjan. To toskańska kraina z włoskim klimatem, winnicami i gajami oliwnymi, truflami, lawendą i sielskim krajobrazem. W sam raz na samochodową wycieczkę! Po drodze nie zapomnij zarobić zapasów oliwy, wina, trufli i owoców od lokalnych gospodarzy.

Na tej stronie możesz przejrzeć i zarezerwować atrakcje na Istrii.

Hum Chorwacja atrakcje 

Czy najmniejsze miasto świata ma jakieś atrakcje? Hum jest atrakcją turystyczną samą w sobie! To podróż tysiąc lat wstecz, w niemal niezmieniony układ miasta. Miałam niepowtarzalną okazję cieszyć się nim w towarzystwie mojego męża, a także zdziwionych nasza obecnością o tej porze roku, mieszkańców Hum. Wchodząc do dwóch czynnych sklepów z lokalnymi produktami, mieliśmy dużo czasu na rozmowy ze sprzedawcami i smakowanie produktów. 

Co w takim razie zobaczyć w Hum?

Wyjątkowo mały obszar posiada wszystkie cechy miasta: loggię miejską, domy szlacheckie i ludowe oraz kościół parafialny z rezydencją księdza.

Aleja głagolicy (Aleja glagoljaša)

W Hum odnaleziono dawne napisy pisane głagolicą, czyli najstarszym znanym pismem słowiańskim. Dla upamiętnienia, została utworzona aleja głagolicy. Aleja znajduje na na drodze do miasta Roc - Hum, na odcinku kilku km po obu stronach drogi. To litery alfabetu  (głagolicy) wykute w kamieniu. Aleja kończy się w Hum, ​​gdzie na miejskiej bramie napisano głagolicą powitanie dla wszystkim odwiedzających: “przyjdź i odwiedź to małe miasteczko, ciepło promieniuje z jego twardego kamienia”. Nie mogłabym lepiej opisać Hum, w tym powitaniu mieści się cała jego osobowość.

Mury miejskie i brama wejściowa

Do miasteczka wchodzimy bramą w wieży dawnego zamku, znajdującą się w murach miasta. Parkując samochód nie widzieliśmy niczego z zewnątrz, oprócz wystającej wieży i kilku ścian budynków. Mury są dobrze zachowane i sprawiają wrażenie, jakby nigdy nie zrezygnowały z pełnienia swojej funkcji.

Poza murami znajduje się winnica i domy mieszkalne, które dodają swojskiego klimatu.

Uliczki Hum Chorwacja

Wewnątrz miasteczka znajdują się dwie uliczki, na których zlokalizowane są sklepiki, kawiarnie, apartamenty do wynajęcia oraz domy stałych mieszkańców. Chodząc po Hum nie wiedziałam do końca, czy znajduję się na uliczce, czy już na czyjejś posesji. Robiąc zdjęcia, stanęłam w miejscu które zagrodziło przejście starszemu mieszkańcowi, który pojawił się znikąd. Przywitał się z uśmiechem, zainteresowany moimi kadrami i zdziwiony obecnością w tym zimowym dniu. 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

Uliczki Hum pełne są uroczych detali. Zauważysz je przyglądając się na każdym roku. Kolorowe okiennice, napisy na kamyczkach, drogowskazy, drzewka oliwne, zapach kawy z kawiarenki, pachnące lawendą sklepy i lokalna brandy. Hum ma w sobie ciepło, o którym mówi na powitaniu. Jest przytulne, urocze, nostalgiczne. Takie jak lubię.

W lutym byliśmy tu jedynymi turystami (pod koniec pojawiła się inna dwójka lokalnych turystów). Dzięki temu mogliśmy spędzić więcej czasu na rozmowach ze sprzedawcami, oraz spróbować niemal każdego produktu w sklepach. Bardzo miło wspominam czas spędzony w Hum, to dla mnie wyjątkowe miejsce. Chociaż zdania co do Hum są podzielone, to polecam sprawdzić na sobie, właśnie w czasie jednodniowej wycieczki. W wysokim sezonie odbiór miejsca będzie zupełnie inny niż poza sezonem.

Kościoły w Hum

Najmniejsze miasto na świecie posiada aż dwa kościoły. Kościół św. Hieronima znajduje się przy parkingach, na terenie cmentarza poza murami miasta. Pochodzi z XII wieku, a znany jest z unikatowych fresków, z czasów powstania kościoła. 

Na początku XIX wieku wzniesiono drugi kościół, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Mijamy go wchodząc do miasta i kierując się w lewą stronę.

Zamek w Hum

Trzymaj się mocno. W Hum znajdował się zamek, a po jego pozostałościach poruszamy się od samego wejścia do miasta. Zamek znajdował się na miejscu obecnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w najwyższym punkcie miasta, co pozwoliło mu kontrolować okolicę. Miał prostokątny kształt o wymiarach 30 x 35 metrów i był połączony dwiema ulicami z bliźniaczymi bramami miejskimi, co ułatwiało lepszą komunikację i ochronę. Zamek był budowlą obronną oraz siedzibą właścicieli - panów feudalnych pod przewodnictwem patriarchy Akwilei. 

Od czasów starożytnych, aż do czasów panowania Wenecjan, Hum było obronnym miastem granicznym, pełnym życia, konfliktów, władców, naprzemiennej wojny i pokoju. 

Ostateczny upadek nastąpił w czasie wojny uskockiej (1612-1618), podczas której całe miasto spłonęło, a zamek nigdy nie odbudowano. Jego kamień posłużył do budowy domów. Ślad zamku zaginął po wzniesieniu kościoła WNMP w jego miejscu.

Ciekawostka: w czerwcu organizowany jest festyn z okazji Dni Hum. W czasie festynu wybierany jest burmistrz.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności