Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

29/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Półwysep Istria to najmniej popularna wśród Polaków część Chorwacji, jednak ze względu na bliskość półwyspu, coraz częściej zaglądamy również tutaj. Istria różni się od Dalmacji znacznie, można powiedzieć że to zupełnie dwa inne światy. Z tego postu dowiesz się jakie są atrakcje Istrii i dlaczego warto tu przyjechać.

Na Istrii spędziłam część mojego dwumiesięcznego pobytu w Chorwacji. Wszystkie zdjęcia zrobiłam zimą, w lutym. Mimo kompletnie nie turystycznego sezonu, pogody w kratkę, udało mi się zobaczyć ciekawe miejsca na Istrii. Na końcu tego postu podpowiem Ci co warto spróbować na Istrii, bo Istria to także wyjątkowe smaki!

Istria atrakcje. Co zobaczyć na Istrii?

Zwiedziłam głównie zachodnią, południową i północną część Istrii. Odległość na Istrii są niewielkie, więc jeśli lubisz aktywne zwiedzanie, lub kilkugodzinne wycieczki w czasie wakacji, to Istria jest bardzo wdzięcznym miejscem. Z zatłoczonych plaż i popularnych miasteczek, można przenieść się w inny klimat i odpocząć nawet w szczycie sezonu. 

Istarska to praktyczny plan zwiedzania, wzbogacony o sporą dawkę opisów i zdjęć miejsc, które odwiedzisz. Interaktywna mapa dołączona do ebooka poprowadzi Cię po tej najbliższej nam, nadmorskiej Chorwacji. 

Sercem ebooka jest interaktywna mapa z pinezkami i plan zwiedzania. Zadbałam także o praktyczną część, czyli loty, noclegi, restauracje, rezerwacje, winiety itp.

Każdy dzień zawiera optymalną ilość miejsc i czasu na zwiedzanie/plażowanie.

Jesteś już w podróży? Nic nie szkodzi! Ebook z częścią opisową pomoże Ci sprawnie się przygotować na kilka dni przed wyjazdem, natomiast mapa jest idealna w podróży - do użytku na telefonie.

PDF z planem zwiedzania Istrii znajdziesz tutaj.

Z południa Istrii na północ dojedziesz autostradami w około 90 minut. To całkiem nieźle, jak na przejechanie całego półwyspu. Krajobraz i klimat wybrzeża znacznie różni się od północnej części, dlatego warto wybrać się na zwiedzanie w głąb i zobaczyć jak zróżnicowany jest ten mały kawałek ziemi. 

Istria to bardziej włoska niż chorwacka część Chorwacji, co wynika z historycznej przynależności tego regionu. Nie tylko historia i podwójne nazewnictw przypomina o włoskim panowaniu, ale także krajobrazy i architektura miast.

Istria atrakcje

Atrakcje Istrii to przede wszystkim klimatyczne miasteczka na wybrzeżu, a także ukryte na północy Istrii miasteczka na wzgórzach, w których czas niemal zatrzymał się wieki temu. Na Istrii znajduje się najmniejsze miasto świata! Piękne plaże, klify, linia brzegowa, którą można objechać półwysep, a także toskańskie widoki, winnice, gaje oliwne i sielankowy klimat. Istria smakuje, pachnie i cieszy oko. Najbardziej lubię ją za klimat, który tu panuje.

Rejsy, wycieczki tematyczne i z przewodnikiem, oglądanie delfinów w naturalnym środowisku możesz sprawdzić i zarezerwować online tutaj.

Istria atrakcje na północy i toskańskie widoki

Istria północna to wspomniane widokówki niczym z włoskiej Toskanii. Jadąc z Puli, mijamy niezliczone ilości gajów oliwnych i winnic. Widoki są sielskie, zachęcające do odpoczynku na istryjskiej wsi, wśród winnic, drzew oliwnych, fig, pomarańczy, mandarynek, pól lawendy. Mimo zimowego klimatu, jestem w stanie zobaczyć to wszystko w pełni rozkwitu. Tutaj kupisz najlepsze oliwy, wina, owoce, prosto od gospodarzy. Rozglądaj się na strzałkami i tabliczkami na domostwach.

To region o bardzo zróżnicowanym terenie. Poruszamy się między wzgórzami, na których widzimy małe miasteczka, istniejące tu od wieków. Kilka z nich odwiedzimy za moment. 

Po północy Istrii możesz podróżować od miasteczka do miasteczka. Wycieczka do trzech miast, o których zaraz przeczytasz, to idealna propozycja na jednodniowy wyjazd na północ Istrii. To także idealny region, aby uciec od skwaru i natłoku turystów na wybrzeżu.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Groznjan - miasto artystów na Istrii

Pierwsze z miast położonych na wzgórzu, które zwiedzamy to Groznjan. Groznjan to miasto artystów, pełne galerii, małych pracowni, sztuki, kultury, a także klimatycznych kawiarenek. Nadanie miastu artystycznego wyrazu, uratowało je przed całkowitym wyludnieniem i zniszczeniem. To piękny przykład tego, jak ważna jest sztuka i docenianie artystów. Dzięki temu zabiegowi, to piękne średniowieczne miasteczko, nie podzieliło losu innych mu podobnych. 

Z miasta rozciągają się widoki na okolicę i pobliskie wzgórza. Miasteczko ma nieodparty urok, a poruszając się po nim poza sezonem, mogłam cieszyć się nim do woli! Wąskie, brukowane uliczki, średniowieczne mury, kolorowe okiennice i widoki pokrytych mgłą wzgórz to Groznjan, który na długo zapamiętam.

Poza sezonem dojechaliśmy na samą górę, ale w sezonie letnim wjazd jest ograniczony - można wejść na piechotę lub wjechać transportem zbiorowym.

O Groznjan Istria przeczytasz tutaj: Groznjan Chorwacja. Miasto uratowane przez sztukę. Ukryte perełki Istrii.

Motovun Istria - średniowieczne miasto z truflami

Motovun to kolejna porcja wąskich uliczek, wyłożonych kocimi łbami, urokliwych zakątków i pięknych widoków. To największe miasteczko na wzgórzu, które zwiedzałam w tej podróży. Spacer cichymi uliczkami był relaksującym doświadczeniem, a widoki na miasto i z miasta zachwycające! 

To średniowieczne miasto na wzgórzu, w otoczeniu rzeki Mirny, jedno z najładniej położonych i zachowanych miast w tym regionie. Kaskadowo położone domy, nad którymi wznosi się miasto-fort. Jadąc do Motovun z Groznjan, widzimy je już z daleka! Wjeżdżając na górę słuchaliśmy piosenki ‘Bella Ciao’, która wybitnie tutaj pasowała. Motovun powstało w miejscu osady iliryjskiej (plemiona, które zamieszkiwały ten region, aż po Czarnogórę, Serbię, Bośnię), jako rzymski obóz wojskowy, a od 1278 roku znalazł się pod władzą Republiki Weneckiej.

Nazwa miasta pochodzi od jego położenia, oznacza “miasto w górach”. Za położeniem Motovun, kryje się w dosłownym znaczeniu skarb tej ziemi, czyli trufle! W okolicznych lasach zbierane są trufle, podobno jedne z najlepszych na świecie. W tutejszych sklepach możesz spróbować wyrobów z trufli, ale uprzedzam, że ich smak i zapach nie zachwyca każdego (niektórym pachnie gazem, innym siarką). Ceny tych specjałów również mogą odstraszać, ale kupując niewielkie buteleczki możemy cieszyć się smakiem w domu, bez nadszarpnięcia budżetu. Osobiście odpowiada mi intensywny smak czarnej trufli i nieco łagodniejszy białej, ale zdecydowałam się na oliwy z truflami oraz tartuffaty, które w połączeniu ze śmietanką tworzą genialny sos do makaronu. 

Ciekawostka: Plan Motovunu znajdziesz się na tylnej części banknotu 10 HRK (kuna chorwacka).

Post o Motovun: Motovun Chorwacja. Klimatyczne średniowieczne miasto z truflami na Istrii.

Hum Istria - najmniejsze miasto na świecie

W Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto świata. Hum to średniowieczne miasteczko na Istrii, które zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako najmniejsze miasto świata. Liczba mieszkańców podawana w statystykach to od kilkunastu do 30 mieszkańców. 

Hum położone jest oczywiście na wzgórzu! Do miasteczka prowadzi brama w murach miasta. Wewnątrz znajdują się dwie uliczki, na których zlokalizowane są sklepiki, kawiarnie, apartamenty do wynajęcia oraz domy stałych mieszkańców. Chodząc po Hum nie wiedziałam, czy znajduję się na uliczce, czy już na czyjejś posesji. W lutym byliśmy tu jedynymi turystami, dzięki czemu mogliśmy spędzić więcej czasu na rozmowach ze sprzedawcami, oraz próbować niemal każdego produktu. Bardzo miło wspominam czas spędzony w Hum, to dla mnie wyjątkowe miejsce. 

W Hum znaleziono dawne napisy pisane głagolicą, najstarszym znanym pismem słowiańskim. Poniżej miasteczka zaczyna się aleja głagolicy “Aleja glagoljaša”, na drodze między Hum a wioską Roch. Znajdują się przy niej kamienne rzeźby w formie liter z głagolicy, po obu stronach drogi. 

Więcej o Hum Istria: Hum Chorwacja. Czy warto odwiedzić najmniejsze miasto na świecie?

Rovinj Istria - włoskie miasto w Chorwacji

Uważane za najpiękniejsze miasto na Istrii, absolutny top na liście Istria atrakcje turystyczne. Rovinj to miasto niemal wyciągnięte z Włoch, zupełnie niepodobne do innych chorwackich miasteczek, co związane jest z historią tego regionu. Rovinj położone jest na cyplu, który dawniej był wyspą. Stare Miasto wznosi się ku górze, a na samym szczycie znajduje się widoczna z daleka dzwonnica kościoła św. Eufemii, stylizowana na dzwonnicę św. Marka z Wenecji. 

Chodząc po starówce Rovinj mamy nieodparte wrażenie, że na moment znaleźliśmy się we Włoszech. Wąskie, kręte, brukowane uliczki, kolorowe kamienice, oraz klimat miasta, przypomina nam o jego dawnych mieszkańcach. Dzisiaj nadal słychać język włoski na ulicach Rovinj, zarówno od turystów jak i mieszkańców, którzy postanowili tu zostać po zmianie granic. 

Rovinj jest piękne, kolorowe, unikalne. Ma swoją cenę, którą widzimy w cenach noclegów oraz w restauracjach. To chorwacka Wenecja lub Saint Tropez, jak kto woli.

Więcej o Rovinj przeczytasz w poście: Rovinj Chorwacja. Włoskie miasteczko na Istrii.

Bale Valle - ukryta perełka na Istrii

W drodze z Rovinj do Puli, zajrzałam do miasteczka Bale Valle, którego klimat podobny jest do miasteczek na wzgórzach, ale jeśli nie chcemy daleko jeździć z południa Istrii, to Bale Valle będzie idealną propozycją. Bale Valle znajduje się między Rovinj a Fazaną, dojazd jest bardzo prosty, bez wspinania się na wzgórza. Miejscowość jest mniej popularna niż Motovun czy Groznjan, dlatego warto tu podjechać nawet w sezonie letnim, aby odpocząć w cieniu kamiennych domów, pięknych uliczek i średniowiecznych murów. 

Miasto otoczone jest gajami oliwnymi i winnicami. Morze znajduje się w odległości 5 km, a wybrzeże jest niemal dziewicze, mijaliśmy jedynie nieliczne domy mieszkańców oraz ukryte w drzewach kempingi. 

Bale słynie także ze sztuki, kultury i muzyki! Organizowany jest tu Last Minute Open Jazz Festival, który przekształca miasteczko Bale w scenę jazzową. To jeden z najpopularniejszych festiwali tego typu w Europie.

Więcej o Bale Valle w tym poście: Bale Valle Istria. Kamienne miasto wśród gajów oliwnych i winnic.

Fazana - wakacje na Istrii

To popularna i lubiana miejscowość bardzo blisko Puli, wybierana na wakacje. Znajduje się tu niewielkie, ale urocze miasteczko z częścią budynków przypominających Rovinj. Włoski klimat wyczuwalny jest w atmosferze tego miejsca. Wokół znajdują się domy mieszkańców, którzy oferują pełen przekrój noclegów.

Fazana to także bardzo ładne plaże tuż przy mieście oraz port z większymi i mniejszymi jednostkami. Miasteczko bardzo urocze, a mimo zimowej aury spacerowało po nim kilka osób.

O Fazana przeczytasz tutaj: Fazana Chorwacja - długie plaże, włoska starówka, atrakcje w okolicy.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe na Istrii rezerwuję tutaj.

Pula - rzymski amfiteatr i stare miasto

Moja ulubiona Pula! Pula nie jest miejscem uwielbianym przez turystów. Pula funkcjonuje przez cały rok, niezależnie od ruchu turystycznego. Tutaj wszystko jest prawdziwe, lokalne, dla mieszkańca, a nie pod turystę. Nie ma tu pudrowania rzeczywistości i kolorowania kamienic, aby przyjezdnym się podobało. Pula jest prawdziwa, piękna dla mnie właśnie z tego powodu. Nie znaczy to, że inne miejsca są nieprawdziwe. Po prostu Pula nie opiera się na turystach i to widać, opiera się na stałych mieszkańcach. 

Dlaczego warto tu przyjechać? Przede wszystkim dla historii tego miasta i jej wiekowych świadków! Rzymski Amfiteatr, dumnie stojący przy morzu, mury miasta z bramami, rzymskie świątynie, place, ogromny lokalny targ, plaże z każdej strony miasta, klify i rzymski klimat (kto był w Rzymie od razu zauważy).

Pulę uwielbiam! To również dobra opcja na kilkugodzinną wycieczką połączoną z plażowaniem na jednej z pobliskich plaż. Plan zwiedzania z mapą znajdziesz w poście: Pula atrakcje. Co zobaczyć w Puli? Poznaj to Rzymskie miasto na Istrii.

Premantura Kamenjak

Miejsce, w którym można codziennie plażować na innej plaży, znaleźć zatoczkę na wyłączność, pójść na trekking z widokiem na morze, pojeździć na rowerze, lub po prostu  spędzić czas tak jak lubisz. To typowy top 10 na liście Istria atrakcje turystyczne. Przylądek Kamenjak na południu Istrii, to wyjątkowy, chroniony park, który zapewni atrakcje całej rodzinie i w każdym wieku. Na 30 km półwyspie, o nieregularnej linii brzegowej znajdują się plaże idealne dla rodzin z dziećmi, romantyczne zatoczki, klify z których można skakać do wody, beach bary, place zabaw i małe parki rozrywki dla dzieci. Wielkość terenu pozwala na komfortowy wypoczynek. Miejsce warte zobaczenia! 

Więcej o Kamenjaku przeczytasz w: Park Premantura Kamenjak. Piękne zatoki, plaże i klify na przylądku Kamenjak.

Punta Christo

Niewielki półwysep znajdujący się miedzy Pulą a Fazaną. Znajduje się tu potężny Fort Punta Christo, a także alternatywne plaże, mała latarnia morska. dzikie zatoczki, mostki nad wodą, skalne wybrzeże. Bardzo ciekawa propozycja dla alternatywnego spędzenia czasu!

Istria atrakcje mniej znane

Co jeszcze zobaczyć na Istrii? Oczywiście nie są to wszystkie atrakcje Istrii. Z miejsc, które bardzo chciałam odwiedzić, ale pogoda pokrzyżowała mi plany tym razem, są:

  • punkt widokowy nad jeziorem - Viewpoint Ukotići
  • Istria wodospady - jest ich kilka, a jeśli pogoda sprzyja warto zobaczyć kilka z nich po drodze, lub wybrać się na szlak 7 wodospadów (wpisz w mapę Staza sedam slapova), wzdłuż dwóch potoków - Mirny i Pivki, przepływających przez kanion Buzetski Kanjon (całość 15 km) 
  • w okolicach Pazin można przy okazji zobaczyć wodospad Zarečki Krov 
  • rejon wspinaczkowy niedaleko Buzet - Buzetski Kanjon
  • Kaštel Petrapilosa
  • Miejscowości Labin i Rabac oraz Medulin

Co jeszcze dodasz do listy Istria atrakcje poza szlakiem? Daj znać w komentarzu!

Rejsy, wycieczki tematyczne i z przewodnikiem, oglądanie delfinów w naturalnym środowisku możesz sprawdzić i zarezerwować online tutaj.

Smaki Istrii - co spróbować na Istrii?

Oprócz zwiedzania Istrii wzrokowo, najważniejsze jest tu smakowanie! To region niezwykle bogaty w smaki. Przewodnik Istria atrakcje, byłby kompletnie niekompletny bez smaków Istrii!

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek we włoskim stylu, mocna, trawiasta, wytwarzana z zielonych oliwek, osiadająca w gardle, pikantna i absolutnie genialna. Poruszając się po Istrii będziesz mijać wiele miejsc z oliwą i winem. Niektóre to firmowe, oficjalne produkcje z showroomami. Ja wybierałam lokalnych gospodarzy, którzy w swoich domach sprzedawali oliwę i wino. Najlepsze kupiłam w okolicy miasteczka Groznjan, na niewielkim gospodarstwie. Kilka rodzajów oliwy próbowaliśmy w sklepach jak np. Aura, ale uwierz mi na słowo, NIC nie równało się z oliwą kupioną pod Groznjan. 

Kupując oliwę latem, miej świadomość, że jest ona już kilkumiesięczna, dlatego ważne jest aby kupić ją od sprzedawcy, który odpowiednio ją przechowuje - na pewno nie na słońcu, przy ulicznym straganie (poproś o spróbowanie przed zakupem). 

Wino malvazija

Lokalne białe wino szczepu malvazija, kupowane od lokalnych gospodarzy, ma wyjątkowy smak letnich owoców. Kupując oliwę i wino w lutym miałam przyjemność kosztować tych smaków świeżo po wytworzeniu, niektóre z win nadal pracowały!

Trufle

Północ Istrii to także kraina trufli. Wielbiciele tych smaków będą zachwyceni. Trufle możesz kupić niemal na całej Istrii, na lokalnych targach, w sklepach Aura, na północy w miejscowościach Motovun, Buzet, Buje.

Travarica

Travarica to ziołowa rakija, wytwarzana głównie w regionie Istria. Smakuje zupełnie inaczej niż rakija z Dalmacji. Kupisz ją na targach i sklepach z alkoholem. W sklepach Aura kupisz także lokalną brandy.

Owoce morza

Jak przystało na Chorwację, Istria to także kraina owoców morza oraz mięsnych dań. Polecam zakupy na lokalnych targach rybnych, jeśli masz możliwość przygotowania posiłku samodzielnie. Tutejszy tuńczyk, steki z tuńczyka które robią się niemal same w kilka minut, to najlepsze rybne danie jakie jedliśmy (do tego cebulowa salsa z pierzem). 

Produkty z lawendą i olejki eteryczne

Istria to także cały przekrój produktów z lawendą. Kupując np. miód lawendowy zwróć uwagę, czy jest to miód z dodatkiem aromatu lawendy czy miód z macerowanym kwiatem (smak jest nieporównywalny, wybieraj te z kwiatów). Jeśli lubisz zapachy, to wypróbuj lokalne olejki eteryczne - lawendowy, rozmarynowy, pomarańczowy.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Czy trasa siedmiu wodospadow nadaje sie dla dzieci jesli chodzi o bezpieczenstwo? Chodzi i glownie o 1 etap, a dzieci 5 i 3 lata.

  2. Jeju ! dziękuje ci za to! za te info,własnie pobieram ebook,1 wyprawa na Istrie za rok we wrześniu w planach 🙂 samochodem! na pewno wykorzystam to wszystko co tutaj wypisałaś! kochana jesteś ! pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności