Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

09/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

 Co to jest airbnb?

AirBnB to portal, na którym możecie wynająć pokój/mieszkanie/dom a nawet jachty czy przyczepy kempingowe. Ostatnio pojawiły się atrakcje organizowane w docelowym miejscu wynajmu, które również można rezerwować. Na końcu postu znajdziesz film z Aten, na którym pokazuję wynajęte mieszkanie.

Do sedna - od standardowego wynajmu różni się tym, że wynajmujecie lokal od osoby prywatnej (chociaż zdarzają się firmy, a nawet hotele wystawiające na tym portalu swoje oferty), za pomocą portalu internetowego, przez który komunikujecie się z właścicielem mieszkania oraz płacicie.

Dzięki temu nie musicie biegać po mieście i szukać kwatery na wakacje (lub na dłużej), ale wystarczy otworzyć komputer i wybrać z conajmniej kilkudziesięciu ofert w danej lokalizacji, dokonać rezerwacji, a wasze pieniądze są bezpieczne w ramach portalu, który również daje Wam gwarancję, ale o tym poniżej.
Przez portal możecie upolować miejscówki, których nie znajdziecie nigdzie indziej, w oryginalnych, ciekawych i lokalnych miejscach, wśród lokalnej społeczności (w tej turystycznej też - jak chcesz…).

Czy airbnb jest bezpieczne? Zabezpieczenia i Gwarancja portalu.

Tak. W mojej opinii, i przy zachowaniu dosłownie kilku zasad (poniżej je omawiam), korzystanie z AirBnB jest bezpieczne. Moje doświadczenia z wynajmem przez ten portal były zawsze pozytywne i nigdy nie żałowałam swojego wyboru.

Pomijając pozostałe kwestie skupię się na płatności oraz gwarancji, jakie daje portal. Przede wszystkim wasze pieniądze, w zależności od wysokości kwoty wynajmu, zostaną pobrane jednorazowo z waszego konta po wpisaniu nr karty, lub w ratach przy większej kwocie (w przypadku wynajmu na miesiąc pobrano pieniądze z mojego konta w dwóch ratach, termin drugiej raty był oczywiście podany).

Pieniądze są zatrzymywane przez portal, a do właściciela mieszkania trafiają dopiero po 24h od daty rozpoczęcia waszego pobytu w danym miejscu. Gwarancja 24h jest zabezpieczeniem dla Was - w tym czasie możecie zgłosić wszelkie niezgodności lub problemy bezpośrednio do portalu, który rozwiąże problem z właścicielem mieszkania, więc o NIC nie musicie się „martwić”. W przypadku gdyby właściciel nie zjawił się z kluczami - wasze pieniądze są bezpieczne, a portal zadba o zastępczy lokal w tym standardzie, który wybraliście.

O zasadach bezpieczeństwa poczytacie więcej i dokładniej na stronie portalu - chyba nie ma sensu ich tutaj przepisywać - chcę tylko nakreślić te „największe” obawy jakie mamy przy pierwszej rezerwacji.

PS. Portal jest w tej chwili w całości dostępny w języku polskim. Kiedy zaczynałam z niego korzystać, po polsku nie było ani słowa, także poziom poczucia bezpieczeństwa od tego czasu wzrósł na pewno, jeśli chodzi o samo poruszanie się po portalu i obsługę z obu stron.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Czy to się opłaca? Hotel czy mieszkanie?

Tutaj niestety nie dam jednoznacznej odpowiedzi, zależy co lubisz. Dla mnie wynajem mieszkania, jest zawsze bardziej opłacalny z kilku względów, niż wynajem pokoju hotelowego. W mieszkaniu zawsze mam kuchnię lub doposażony aneks, przez co mogę przygotować własny posiłek na swój sposób, tym samy oszczędzając na restauracjach, w których będąc wege-ludkiem serio nie zawsze zjemy dobrze, a wybór jest słaby (sałatka lub makaron), nie ma się co oszukiwać.

W mieszkaniu mamy taras lub balkon z widokiem, jeśli takie mieszkanie wybierzemy - w krajach śródziemnomorskich to raczej standard, w CENIE. W hotelu nie zawsze wiemy, co finalnie otrzymamy, dopóki nie otworzymy pokoju i nie okaże się, że nasze okno wychodzi do ślepego świetlika (chyba, że dopłacimy za balkon). Niektóre obiekty, szczególnie te w ciepłych krajach mają ogólnodostępny basen, także niczego nie tracimy w stosunku do hotelowych atrakcji.

Większa powierzchnia mieszkania również jest na plus. Dodatkowo w mieszkaniach, które wynajmowałam miałam dodatkowe udogodnienia, których zazwyczaj nie mam w hotelowym pokoju tj. ekspres do kawy, wyciskarka do soków, opiekacz, żelazko, suszarka do włosów etc.
Oczywiście hotele również mają apartamenty, prywatne tarasy itd. a nawet baseny, ale ceny będą nieporównywalnie wyższe niż ten sam standard wynajęty na portalu AirBnB.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, to chyba nie muszę więcej zachęcać do wyboru mieszkania z np. 2 pokojami, w przeciwieństwie do hotelowego pokoju z dostawką dla maluchów. Do mieszkania nie wchodzi wam codziennie nieznajoma osoba, słowem NIKT oprócz was nie wchodzi do mieszkania w czasie wynajmu, jak personel hotelowy który sprząta pokoje, a czasem wchodzi w najmniej odpowiednim momencie do pokoju.

Właściciele mieszkań, które wynajmowaliśmy byli zawsze nadzwyczaj mili i dostępni na każde zapytanie. Otrzymywaliśmy wskazówki, pomocne odpowiedzi, polecali nam miejsca i lokale, które znane są lokalsom, dzięki czemu zwykle odwiedzamy mało turystyczne miejsca, możemy zobaczyć więcej niż dalibyśmy radę sami odszukać.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Jak wynajmować przez AirBnB?

W zasadzie tak, jak wszędzie indziej - logujemy się lub rejestrujemy jeśli jeszcze nie mamy konta na portalu, a następnie wpisujemy miejsce docelowe np. Teneryfa, Puerto de la Cruz, dodajemy termin i ilość osób. Wyszukiwarka pokaże nam dostępne w tym terminie oferty, oraz ich rozmieszczenie na mapie.

Portal daje możliwość bardzo zaawansowanej filtracji, abyśmy mogli jak najlepiej dopasować lokal do swoich potrzeb. Możemy zaznaczyć ilość pomieszczeń, ich rodzaj, dodatkowe udogodnienia.
Po wyborze odpowiadających nam lokali możemy przejść do rezerwacji. Niektóre oferty są dostępne w rezerwacji natychmiastowej, co oznacza że rezerwacja jest dokonywana tu i teraz, w przeciwieństwie do standardowego rodzaju rezerwacji, w której właściciel oferty musi potwierdzić termin który wybraliśmy, dopiero po potwierdzeniu kończymy rezerwację i dokonujemy płatności.

Dokładne dane lokalu i właściciela tj. adres, email, telefon otrzymamy po potwierdzeniu rezerwacji, także bez paniki jeśli nie widzicie ich od razu, a w wiadomościach są ukrywane. Przed rezerwacją kontakt z właścicielem (tzw. hostem) mamy poprzez portal, i bardzo polecam NIE kombinować, ponieważ wszelkie ustalenia odnośnie lokalu, które dogadacie w tych wiadomościach są również dowodem w razie nieścisłości (które nigdy mi się nie zdarzyły i nikomu mam nadzieję nie zdarzą).

O sposobie płatności pisałam nieco wyżej - pieniądze pobierane są z waszego konta jednorazowo lub w ratach. Po potwierdzeniu i dokonaniu płatności, umawiamy się z naszym hostem na odbiór kluczy i gotowe. To wszystko.

Podczas naszego pobytu na Malcie, host przyjechał po nas na lotnisko, co znaczy że w cenie mieliśmy transfer, za który normalnie zapłacilibyśmy kilkanaście lub kilkadziesiąt euro. To był PRO host. W mieszkaniu czekało na nas kilka smakołyków powitalnych, podobnie jak na Teneryfie - to jest niezwykle miły akcent, zwłaszcza po kilkugodzinnej podróży.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu?

Podam Ci moje zasady, którymi kieruję się ZAWSZE przy wybieraniu mieszkania, na co zwracam uwagę, i dzięki czemu zawsze jestem zadowolona z wyboru miejsca. Moja checklista:

  1. Opis główny + opisy szczegółowe to podstawowa sprawa, przeczytaj wszystko dokładnie, sprawdź, w razie wątpliwości napisz do właściciela, dopytaj o to, czego nie rozumiesz.
  2. Zdjęcia - tutaj mamy dwie strony medalu. Jestem grafikiem, trochę fotografuję i nagrywam i wiem, że brzydkie zdjęcie wcale nie oznaczają brzydkiej miejscówki! Ludzie nie umieją robić zdjęć, pomieszczenia są trudne do fotografowania, proste jak drut i trzeba o tym wiedzieć. Brzydkie zdjęcia zazwyczaj odstraszają, dlatego często takie oferty są tańsze i myślimy, że coś z nimi nie tak - niekoniecznie jest to prawda. W Atenach wynajęliśmy mieszkanie z bardzo ciemnymi, średnimi zdjęciami - w rzeczywistości mieszkanie było super jasne i zrobienie dobrego zdjęcia było bardzo trudne dla właściciela, a my wiedzieliśmy o tym, że mieszkanie na 5 poziomie i otoczone tarasem, nie może być ciemne, jest to kwestia tylko i wyłącznie źle zrobionych zdjęć i bez obróbki. Mieszkanko było czyste, jasne, większość rzeczy całkowicie nowa, a cena niższa niż pozostałe oferty w tej dzielnicy. Może to nic, ale zdradzam Wam właśnie niezły TRIK, wiedząc o tym nie odrzucicie od razu dobrych ofert, przez źle zrobione zdjęcia w trudnych pomieszczeniach. Źle zrobione zdjęcia trzeba odróżnić od zwykłego niedbalstwa i próby ukrycia niefajnych szczegółów. Większość ofert ma dobre zdjęcia, które pokazują całość pomieszczeń, często robione szerokokątnym obiektywem (albo kamerką gopro) wydają się większe niż są - zawsze sprawdź metraż mieszkania, nie skupiaj się na samych zdjęciach. Porównaj zdjęcia z opisem, sprawdź czy wszystko się zgadza i jest spójne. Patrz na opisy pod zdjęciami, są pomocne.
  3. Komentarze/opinie - czytaj, sprawdź, ludzie często piszą ważne uwagi, potwierdzają lub zaprzeczają opisowi oferty - to ważne. Nowe oferty bez opinii mają trudniej - przez to są też tańsze, możesz zaryzykować, albo pozostawić sprawdzenie hosta komuś innemu.
  4. Kontakt z hostem - ZAWSZE przed decyzją napisz do hosta, porozmawiaj, dopytaj, sprawdź jak szybko odpowiada, na ile jest przyjazny i pomocny. Dopytaj o opis, o rzeczy które znajdują się w opisie, nawet po to aby sprawdzić czy wszystko się zgadza, a host „ogarnia” swoje oferty.
  5. Okna- w zasadzie to powinno znaleźć się przy zdjęciach, ale aby nie umknęło napiszę osobno- sprawdź czy w pomieszczeniach są okna. To nie żart - w wielu ciepłych krajach z „piwnic” robi się mieszkanka lub pokoje do wynajęcia. Jeśli nie chcesz mieszkać w piwnicy bez okien, sprawdź poziom lokalu w opisie i sprawdź zdjęcia.
  6. Całe miejsce czy pokój - to czy wynajmujesz całe miejsce czy pokój w wieloosobowym mieszkaniu również jest do wyboru - musisz o tym pamiętać przy wyborze swojego lokalu. Możesz zaznaczyć tą opcję od razu w wyszukiwarce pod hasłem „rodzaj miejsca” lub sprawdzić bezpośrednio na interesującej Cię ofercie.
  7. Opłaty dodatkowe - niektórzy doliczają opłaty np. za sprzątanie, dlatego zawsze porównuj całkowitą kwotę za rezerwację, a nie tylko cenę za noc/tydzień. Opłata serwisu znajduje się w ofercie zawsze i nie można jej pominąć. Niektóre oferty mają zniżkę przy wynajmie na tydzień czy miesiąc nawet do 40-50% i polecam oczywiście na dłuższy wyjazd, sama z tego korzystam.
  8. Lokalizacja - na mapie w portalu widać obszar, w którym znajduje się dane mieszkanie. Polecam sprawdzić ten obszar na google maps przed rezerwacją.

Mam nadzieję, że nie przestraszyłam Cię tym opisem, wszystko jest super proste, jak zakup na allegro, tam również trzeba czytać ofertę, sprawdzić zdjęcia i napisać do sprzedawcy. Tylko tyle.

.

Polecane posty:

  1. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
  2. Praga atrakcje na jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
  3. Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Podsumowanie
Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Nazwa artykułu
Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Opis
Wynajem na airbnb. Czy airbnb jest bezpieczne? Wszystko co musisz wiedzieć aby wynająć bezpiecznie i w dobrej cenie + moje wynajmy.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Czy jeśli z jakiegoś powodu jestem zmuszony skrócić czas pobytu w wynajętym lokalu to Rbnb zwróci mi pieniądze za niewykorzystane doby? Różne rzeczy się mogą zdarzyć np. choroba, sprawy rodzinne, brak pogody lub zwyczajnie miejsce może się nie podobać… normalnie to wyjeżdżamy szybciej i płacimy właścicielowi za tyle czasu ile wykorzystaliśmy. Jak jest w przypadku Rbnb?

    1. jest opcja poproszenia o zwrot, ale to zależy od tego jak się umówisz z wynajmującym, wątpię aby w wysokim sezonie ktoś się na to zgadzał

  2. Mam pytanie odnośnie płatności za nocleg. Wczoraj zarezerwowałam 2 noce, podałam nr konta, otrzymałam wszystkie potrzebne informacje co do zakwaterowania oraz adres apartamentu i wciąż nie pobrano pieniędzy z mojego konta. Po jakim czasie powinno pobrać pieniądze? Co jeśli do naszego wyjazdu nie zostaną one pobrane i później trzeba będzie płacić na miejscu?

    1. Nie, zazwyczaj pobierane są w dniu zameldowania. Niczego nie płaci się na miejscu przy rezerwacji przez airbnb.

  3. Witam z Airbnb korzystałam przy wyborze paru noclegów i bylo wszystko okej. Teraz wyjeżdżam za granicę i chce wynająć mieszkanie, ale wynajmujący kieruje się systemem Airbn i platnością przez niego. Jak i swoim agentem.Boję się wpłacic duzej kwoty na sam poczatek bo to kaucja. Pierwszy raz spotykam sie z taką możliwością wynajęcia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności