Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaUBEZPIECZ WYJAZD

Jak założyć bloga na wordpress krok po kroku.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Jak założyć bloga na wordpress krok po kroku. Z pytaniem jak założyć bloga, spotykam się dość regularnie. Zamieszkali.pl prowadzę od 2015 roku, chociaż zawodowo zajęłam się nim w 2019. Jestem już częściej kojarzona z blogiem i instagramem niż agencją interaktywną, którą prowadziłam do tej pory. W każdym razie, jeśli zastanawiasz się jak stworzyć bloga, to jesteś w dobrym miejscu. Mam dla Ciebie odpowiedź, z perspektywy zawodowego blogera, twórcy treści, oraz osoby pracującej przy tworzeniu stron, blogów i sklepów www.

Z tego postu dowiesz się:

 • jak stworzyć własnego bloga na wordpress
 • jak założyć bloga bezpłatnie, oraz jakie są ewentualne koszty bloga
 • gdzie najlepiej założyć bloga
 • czym jest wordpress
 • jak założyć bloga i zarabiać na nim
Jak założyć bloga

Jak założyć bloga na wordpress krok po kroku.

Zanim przejdziemy do właściwego tematu, polecam Ci odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a nawet zapisać je razem z tymi odpowiedziami. Przede wszystkim zastanów się:

 • o czym chcesz pisać
 • dlaczego chcesz pisać bloga (jaki jest jego cel, misja, wizja)
 • czy blog będzie twoją pasją/hobby czy też zamierzasz traktować go zawodowo (zarobkowo)
 • czy zakładasz bloga osobistego czy na potrzeby firmy, jako wsparcie dla biznesu (działalności gospodarczej, sklepu www)
 • ile czasu tygodniowo lub miesięcznie chcesz przeznaczyć na blogowanie (lub ile postów publikować w danym zakresie czasu)
 • czy chcesz się rozwijać w blogowaniu, poznać na swoje potrzeby techniczne zaplecze platform do blogowania, programów do tworzenia grafik do postów etc.
 • czy jesteś w stanie ponieść coroczne koszty związane z blogiem

W moim kursie blogowania od zera, poświęcam całą lekcję na temat tego, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz blogować. Odpowiedź na powyższe kilka pytań da Ci wgląd w to, na ile poważnie chcesz potraktować prowadzenie bloga na ten moment (to się może zmieniać - ja swojego bloga założyłam dla hobby, a aktualnie jest to moja praca po kilku latach). Pomoże Ci to również w utrzymaniu systematyczności w pisaniu. 

Jak stworzyć własnego bloga?

Dobrze. O ile po tym warsztatowym wstępnie nadal chcesz założyć bloga, to możemy przejść dalej. 

*Serio, odpowiedz sobie na pytania ze wstępu.

Stworzenie bloga wiąże się z posiadaniem swojego miejsca w sieci. W odróżnieniu od kanałów w mediach społecznościowych, blog jest twoim królestwem, w którym to Ty ustalasz zasady (w ramach prawa).

Do założenia bloga będziesz potrzebować:

 1. platformy do blogowania (o tym przeczytasz w kolejnym punkcie)
 2. wiedzy i troszkę samozaparcia / lub pomocy specjalisty i finansów, aby zlecić mu instalację platformy do blogowania
 3. serwera (hostingu)
 4. domeny (nazwa bloga, adres www)
 5. motywu (szablonu)
 6. zdjęć, grafik
 7. identyfikacji wizualnej (logo, kolory, czcionki, styl) 

Jak założyć bloga bezpłatnie, oraz jakie są ewentualne koszty bloga?

Musisz wiedzieć, czy chcesz prowadzić bloga bezpłatnie (hobbystycznie) czy też potraktować go jako inwestycję, lub wsparcie dla swojego biznesu. Jeśli przez głowę przechodzi Ci chociaż cień myśli o blogowaniu na poważnie, zarabianiu, pokazaniu swojej wiedzy lub produktu w sposób profesjonalny, to od razu odrzuć bezpłatne opcje. 

Możesz założyć bloga bezpłatnie na popularnym serwisie od google, czyli blogspocie. Założenie bloga na blogspocie wymaga od Ciebie jedynie odpalenia aplikacji (logujesz się, wypełniasz co trzeba, blog uruchamia się z automatu właściwie). Nie potrzebujesz tutaj wiedzy technicznej, finansów, serwera ani domeny. Cały pakiet darmowego bloga dostajesz od google, razem z samouczkiem. 

Czy warto zakładać bloga na blogspocie, lub innej darmowej platformie? 

To zależy od twoich potrzeb i założeń (a są one w odpowiedziach ze wstępu do tego postu). Jedynym plusem zakładania bloga bezpłatnie jest właśnie brak kosztów, oraz to że nie musisz w zasadzie niczego wiedzieć o serwerach, platformie, etc. 

Minusy to brak kontroli nad tym co dzieje się na blogu np. reklamy, ograniczone możliwości personalizacji wyglądu, domena (nazwa bloga) z blogspot, brak wpływu na to co stanie się z blogiem w przyszłości, oraz utrata pozycjonowania przy zmianie domeny. 

Nikt, kto myśli o blogu na poważnie, nie powinien pozwalać sobie na darmowe platformy do blogowania. Dla mnie ryzyko utraty treści, pozycjonowania, a także brak wpływu na reklamy i szczegółowy wygląd bloga, jest zbyt duże. Bezpłatne platformy do blogowania są mocno ograniczone w opcjach i funkcjach, co przy rozwoju bloga jest dużą przeszkodą.

Założenie bloga na blogspot polecałabym dla osób, które wiedzą na 100%, że będą pisały tylko dla hobby, z nastawieniem na własną satysfakcję z pisania. Możesz potraktować darmowego bloga testowo, ale są na to inne sposoby - polecam pisać artykuły “do szuflady”, albo raczej “do folderu”, a opublikować dopiero na własnej platformie, kiedy już powstanie.

Z darmowymi blogami jest trochę jak z kanałami w mediach społecznościowych - z pozoru są twoje, ale w praktyce na niewiele masz wpływ, tworzysz na nieswoim gruncie, który z czasem może się osunąć i zostaniesz z niczym.

Jak założyć bloga bezpłatnie

Koszty prowadzenia bloga

Wiesz już, jak wygląda kwestia prowadzenia bloga na bezpłatnych platformach. Co z tymi płatnymi? Co to w ogóle znaczy?

Aby prowadzić bloga na swojej platformie, którą możesz w pełni zarządzać, potrzebujesz:

 • systemu do zarządzania (najbardziej znany, polecany i jednocześnie bezpłatny to wordpress)
 • serwera
 • domeny

Serwer i domena to coroczny koszt, który w zależności od firmy i parametrów serwera, będzie wynosił od kilkudziesięciu zł w górę / za rok. Na potrzeby bloga, który bazuje na treści pisanej będzie to łącznie około 200-300 zł na rok (inne parametry będą potrzebne dla bloga fotograficznego z dużą ilością zdjęć i filmów, a inne dla bloga kulinarnego czy pisarskiego). Rozkładając to na miesiące, mamy średnio 20 zł na miesiąc, co nawet dla bloga  prowadzonego w ramach hobby, jest niewielkim kosztem. 

Na koszty bloga możesz bez problemu zarobić w pierwszym roku jego istnienia. Przeczytaj mój post o zarabianiu na blogu.

Domenę i serwer kupujesz w zasadzie jak dowolną, inną rzecz w sklepie internetowym. W kolejnym etapie czeka Cię instalacja np. wordpressa na serwerze (wordpressa pobierasz za darmo z oficjalnej strony) i podpięcie wszystkiego z bazą danych i domeną. Możesz zrobić to samodzielnie, poprosić o pomoc firmę zajmującą się tworzeniem stron www, freelancera, lub skorzystać z instrukcji hostingodawcy (serwera). W ostatnim czasie na rynku pojawiły się pakiety, zawierające hosting, domenę, certyfikat ssl oraz instalację wordpressa. Wszystkie te procesy omawiam i pokazuję na video w kursie blogowania

Kurs blogowania online

Gdzie najlepiej założyć bloga?

Na to pytanie już po części odpowiedziałam. Jeśli zdecydujesz się na bloga za darmo, wybierz bez wahania platformę blogspot od google. Jeśli chcesz założyć własnego bloga, zależy Ci na pełnej kontroli i profesjonalnym podejściu, to wybierz platformę wordpress na płatnym serwerze i z własną domeną (domena to adres www twojego bloga). 

Czy warto zakładać bloga na wordpress?

Jeszcze słowo o platformie wordpress. WordPress to darmowa platforma, ale do jej funkcjonowania potrzebujesz serwera i domeny (płatnego lub bezpłatnego). Sama platforma (czy też system), jest oparty na licencji open source, czyli otwartej. Od lat tworzą go programiści z całego świata. Platforma funkcjonuje w zasadzie bez zarzutu, jest stale aktualizowana, ulepszana, zupełnie za darmo! 

WordPress to najpopularniejszy system tego typu. Działają na nim strony firmowe, nawet urzędowe (!), sklepy internetowe i właśnie blogi. Prawdę mówiąc od blogów się zaczęło, dla nich dedykowany był pierwotnie wordpress i nadal jest. 

Czy warto zakładać bloga na wordpress?

Dzięki takiej popularności, możesz bez problemu nauczyć się wordpressa z internetu, za darmo. Możesz w dowolnym momencie rozbudować jego funkcjonalność poprzez wtyczki i integracje chociażby z płatnościami, sklepami, kurierami. Freelancerzy i firmy działające w tworzeniu stron www, rozwiążą każdy twój problem związany z tym systemem.  

Jak założyć bloga i zarabiać na nim?

Mam nadzieję, że na pierwszą część tego pytania odpowiedziałam Ci wyczerpująco na ten moment. Znasz już możliwości i opcje na stworzenie bloga, a skoro czytasz nadal, to wnioskuję, że traktujesz ten temat poważnie i chcesz z bloga zarabiać. O zarabianiu na blogu napisałam osobny post, dlatego tutaj odpowiem jak do tego podejść w ogóle. 

Blogowanie to dzisiaj zawód jak każdy inny. Kilka lat temu o zarabianiu na blogu nie mówiło się głośno. Niosło to negatywne konsekwencje i nie było mile widziane wśród czytelników. Blogerzy byli traktowani niepoważnie, lub z przymrużeniem oka. Oficjalnie blogować można było tylko z pasji, w poświęceniu wolnych chwil na dzielenie się wiedzą za darmo. Te czasy już za nami. 

Dzisiaj blogerzy (i inni twórcy internetowi) to nowe media. Nie jesteśmy już “niepoważni”, a nawet powiedzmy to otwarcie: klasyczne media zostają już dawno w tyle, chociaż nadal próbują robić dobrą minę i zachować swoją wyższość na twórcami internetowymi.

Od samego początku możesz blogować celu zarabiania. Wiem. To nadal niektórych zagryzie w uszko, ale tak jest. To wcale nie wyklucza jakościowych treści, dostarczania wartości dla czytelnika za darmo - to zawsze jest na pierwszym miejscu.

Zarabianie na blogu nie przychodzi automatycznie. Jeśli nie podejmiesz kroków w celu zarabiania na blogu, to samo nic się nie zadzieje. Dlatego jeśli nieśmiało myślisz o tym, że może kiedyś będziesz z bloga zarabiać, to powiem Ci od razu: porzuć tę nieśmiałość! Zrób plan, ucz się jak najwięcej w tym temacie, załóż cele dla bloga, zorientuj się w reklamach i SEO. Pomyśl, co możesz oferować swoim czytelnikom lub partnerom biznesowym, oprócz jakościowych treści na blogu. Polecam Ci przeczytać post o tym jak zacząć zarabiać na blogu.

Przeczytaj również:

 1. Jak zarabiać na blogu?
 2. Praca z domu. Moje niezbędniki w pracy zdalnej.
 3. 9 mitów o freelancerach i cyfrowych nomadach
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo zamieszkali

CHODŹ NA PRIV

Raz w tygodniu dam Ci znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, lasty i weekendowe wypady.
.
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności