Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Jak zostać freelancerem, pracować zdalnie i przeżyć? Najważniejsza umiejętność cyfrowego nomady - freelancera.

11/05/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Jak zostać freelancerem, pracować zdalnie i przeżyć? Najważniejsza umiejętność cyfrowego nomady - freelancera. Nie wierz w to, że klienci znajdą cię sami- to nie działa! przetestowaliśmy to, nie utrzymasz się z przypadkowych klientów, którzy od czasu do czasu odezwą się z polecenia lub przez to, że cię wyszukali (jakimś cudem - chyba, że ogarniasz SEO - wtedy ten wstęp Ciebie nie dotyczy) w google. Możesz też ogarniać portale dla freelancerów, jeśli tylko potrafisz wykosić konkurencję.

Praca zdalna dla freelancera

Dlaczego tak mało ludzi pracuje dla siebie, w miejscach w których chcą pracować i przebywać, w sposób w jaki chcą realizować się w pracy? Ostatni nawał postów na facebookowych grupach, oferujących zdalną pracę przez zaledwie kilka godzin dziennie, BEZ doświadczenia i specjalnych umiejętności, zarobki rzędu kilku tysięcy zł, to prawdziwa plaga. Z jednej strony odbiera ludziom wiarę w to, że jakkolwiek pracując zdalnie można uczciwie zarabiać dobre pieniądze (poczytajcie komentarze), z drugiej jest w tym całkowita prawda - no może z pominięciem najważniejszego elementu tych ogłoszeń - doświadczenie i umiejętności są niezbędne (dobra informacja - jedno można zdobyć, drugiego się nauczyć).

Sporo osób pytało mnie osobiście, sporo pyta na grupach i forach:

Jakie studia, kurs ukończyć aby pracować zdalnie? Jak zostać cyfrowym nomadem? Jaki znaleźć pomysł na zdalny biznes, który mnie utrzyma? Jaka praca dla cyfrowego nomada jest najlepsza? Po jakich studiach mogę pracować z dowolnego miejsca?

Pytań tych i podobnych jest cała masa. Sama chciałabym, aby ktoś na początku mojej drogi odpowiedział mi jednym zdaniem na te pytania. Do dzisiejszej odpowiedzi, do jej nauki i wdrożenia dochodziłam przez kilka lat prowadzenia firmy, przebranżawiania się (to jest BARDZO dobre - na wszystko), wlotów i upadków.

Czego powinieneś się nauczyć myśląc o pracy zdalnej i cyfrowym nomadyzmie jako freelancer?

Naucz się sprzedawać. Nie musisz od razu zostawać handlowcem. Ogarnij reklamy na fb czy w googlu, podszkol SEO, social media, automatyzację, mailingi… możliwości dzisiaj jest równie dużo, jak pomysłów na dobry biznes. A biznes jest dobry, o ile dobrze się sprzedaje (w granicach etyki i wartości rzecz jasna!).

Pomysły i umiejętności bardzo się przydają, jednak nie są wystarczające. Czy każdy najlepszy pomysł zostaje zrealizowany, a pomysłodawca zaopatrzony na resztę życia? No nie. Podobnie z umiejętnościami, czy zawsze najlepsi wykonują usługi, są najlepiej opłacani? No też nie. Co więc jest potrzebne aby zostać freelancerem, z pełnym powodzeniem? Umiejętność, o której niewielu wspomina, choć coraz częściej jest to wyciągane na świecznik oczywistości- trzeba umieć sprzedać swój pomysł, umiejętności czy towary. Bez tego ani rusz.

Masz pomysł? Masz umiejętności? Świetnie! Teraz spróbuj je sprzedać, a później myśl o pracy zdalnej, byciu freelancerem na 100%.

Metod i kanałów sprzedażowych są dziesiątki, każdy znajdzie tą wygodną dla siebie i swoich produktów czy usług. Zrób to, znajdź i przetestuj, nie zostawiaj tego na później.

Moje doświadczenie

Nauczyliśmy się tego przez kilka lat sprowadzając produkty z Chin, i sprzedając w Polsce przez odpowiednie kanały sprzedażowe. Dziś robimy podobnie, sprzedając na rynku amerykańskim produkty zarówno chińskie jak i amerykańskie (docelowo- tylko amerykańskie) w sposób mocno zautomatyzowany. Nigdy nie przeinwestowaliśmy i nigdy nie „wtopiliśmy gotówki”, opracowaliśmy tak system i umowy, aby zamawiać dokładnie taką ilość produktu jaka została zakupiona. Podobnie wypracowaliśmy sprzedaż naszych usług, i nadal pracujemy nad kolejnymi formami sprzedaży.

W dzisiejszych czasach produkt nie ma takiego znaczenia jak kiedyś- mamy wszystko dostępne na wyciągnięcie ręki, mamy przesyt! Nie chodzi mi tutaj o jakość czy inne cechy produktu, ale o samą dostępność i wielość podobnych produktów na rynku. Najtrudniejszym zadaniem jest sprawienie, że klient wyciągnie rękę do nas, a nie do konkurencji.

Nieco więcej w tym poście (chociaż dzisiaj jesteśmy na poziomie wyżej jeśli chodzi o biznes i mamy kolejne przebranżowienie na swoim koncie): PRACA, KTÓRA POZWOLI CI OSIĄGNĄĆ CEL I SPEŁNIAĆ MARZENIA

Podsumowanie

Widzimy ten problem bardzo wyraźnie na codzień. Tworzymy sklepy i strony dla naszych klientów i sprzedajemy produkty fizyczne przez własne sklepy. 99% z klientów naszego studia interaktywnego uważa, że wystarczy ładna strona czy sklep www i super (w ich oczach) produkty czy usługi, które oferują. Większość mylnie ocenia, że w dużej mierze chodzi o cenę- tutaj polecam sprawdzić nasze polskie allegro- ludzie potrafią obniżać cenę o grosze, na granicy opłacalności, aby tylko sprzedać więcej niż konkurencja, co wcale nie oznacza większego zysku, w ogólnym rozrachunku. Nie widzą tego, że psują własny rynek w taki właśnie sposób.

Podsumowując, nie miała zamiaru podawać gotowych rozwiązań czy rzeczy, które musisz „odhaczyć” na drodze do zdalnej pracy jak przedsiębiorca czy freelancer. Mam nadzieję, że zwróciłam Twoją uwagę na bardzo ważny aspekt całej tej „zabawy”, który dla mnie i mojego męża, po 7 latach zdalnej pracy stał się podstawowy i głównym elementem (70% naszej pracy to tworzenie kampanii reklamowych i stała nauka w tym temacie), pozwalającym nam i naszej firmie funkcjonować jako zdalny i mocno zautomatyzowany biznes, przez co stale zmniejszamy ilość czasu potrzebnego na obsługę firmy.

Daj z nać co o tym myślisz? W jakim miejscu na drodze do zdalnej pracy jesteś?


Polecane posty:

 1. Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd.
 2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
 3. 10 rzeczy zaskoczyły nas na Teneryfie
 4. Teneryfa tanie loty: wyszukiwarki, ceny biletów, loty bezpośrednie na Teneryfę

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Jako freelancer pracuję już od wielu lat. ALE! Generalnie staram się nie pracować w podróży. Co innego, jakbym wyjeżdżała na pół roku. Ale przy wyjazdach trwających dwa-trzy tygodnie nie chcę marnować ich na pracę. Dlatego cyfrowym nomadem raczej nie zostanę 😉

 2. Ciekawe doświadczenia. Mi również się ich sporo nazbierało, ponieważ pracą zdalną zająłem się na początku szkoły średniej (16 lat). Aktualnie dalej tak pracuję, więc już ponad 10 lat 🙂

 3. Bardzo współczesny temat i styl życia, który staje się coraz bardziej popularny dzięki mediom społecznościowym i wizerunkowi, jaki jest tam kreowany. Mamy obecnie sporo influencerów, którzy zarabiają na swojej marce osobistej, którą stworzyli za pomocą social media, YouTube. Pomysł na siebie i umiejętność komunikowania się ze swoją społecznością to dopiero początek drogi do freelancera.

 4. Nie wyobrażam sobie pracować tylko zdalnie! Lubię kontakt z ludźmi i spotkania z nimi. Lubię wyjeżdżać, ale wracać do mojego domu i mojego stałego miejsca na świecie. To nie życie dla mnie - cały czas w wirtualnej rzeczywistości.

  1. Rozumiem obawy i punkt widzenia, ale najwyraźniej nie złapałaś idei pracy zdalnej. Nie jest to życie w wirtualnej rzeczywistości (czy praca biurowa przy komputerze w siedzibie firmy to życie w wirtualnej rzeczywistości? no raczej nie, a wykorzystuje dokładnie te same narzędzia do pracy), ani oddzielenie od ludzi - wręcz przeciwnie! Tyle, że to my wybieramy ludzi z którymi chcemy spędzać WOLNY czas, a nie z klientami na których nie mamy wpływu (zresztą klient to inny rodzaj kontaktu z człowiekiem, niż relacje z przyjaciółmi, polecam to oddzielić i nie mylić). Z miejscem zamieszkania różnie bywa- niektórzy pracują zdalnie z domu, inni z podróży, albo tak jak ja - pól na pół. Co kto lubi.

   Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności