Logo Zamieszkali main

Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik 2021, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Plitwickich Jeziorach.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Chorwacja kojarzy się większości z nas ze słonecznymi plażami, pewną pogodą i całą masą wysp na morzu Adriatyckim. Czy tylko to oferuje ten niezwykły kraj? Pocztówkowe widoki i zapierające dech w piersiach wodospady znajdują się nieco w głąb kraju, jednak odległości są na tyle bliskie, aby przeznaczyć choć jeden dzień z wakacji w Chorwacji na odwiedzenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Co nas tam czeka? Najpiękniejsze wodospady w Chorwacji, Jeziora Plitwickie i szeroki wybór  tras zwiedzania.

Do Jezior Plitwickich w Chorwacji dotarliśmy w drodze z Zagrebu do Zadaru. W godzinach porannych wyjechaliśmy ze stolicy Chorwacji, przejeżdżając przez chorwackie wsie, aż do Plitwic. Zwiedzanie Jezior Plitwickich rozpoczęliśmy w godzinach popołudniowych w niedzielę, licząc że turystów o tej porze nie będzie zbyt wielu - niestety myliliśmy się, ale w końcu to jedna z najbardziej znanych atrakcji Chorwacji.

Spis treści tego postu:

 • Jeziora Plitwickie Chorwacja informacje ogólne
 • Jeziora Plitwickie cennik 2021 (aktualizacja!)
 • Jeziora Plitwickie zwiedzanie
 • Jeziora Plitwickie trasy
 • Jeziora Plitwickie noclegi
 • Jeziora Plitwickie wycieczki

Jeziora Plitwickie Chorwacja

Jeziora Plitwickie w Chorwacji znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 r. Park Narodowy Jeziora Plitwickie został założony w 1949 roku, co czyni go jednym z najstarszych parków narodowych w południowo-wschodniej Europie.

Jeziora leżą w południowej części gór Mała Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich. Znajdują się około 140 km od Zagrzebu (Stolicy Chorwacji), bardzo blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną (włączyła mi się bośniacka sieć w telefonie - uważajcie, aby przypadkowo nie włączyć internetu etc. Bośnia nie jest w UE więc takie niedopatrzenie może sporo kosztować).

Park Narodowy Jezior Plitwickich to aż 16 kaskadowo połączonych wodospadami jezior, które dzielą się na dwa zespoły: górny i dolny. W skład Górnych Jezior wchodzą kolejno: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jezioro Kozjak jest największym ze wszystkich jezior: ma powierzchnię 80 hektarów i jest głębokie na 49,5 m. W skład Dolnych Jezior wchodzą: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod usytuowane kolejno w głębokiej i wąskiej kanionowej dolinie. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

Jeziora Plitwickie cennik 2021

Bilety wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można kupić online. Rezerwujemy konkretne daty oraz godzinę wejście na teren parku, ponieważ ilość ta jest ograniczona w danym czasie, warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu odwiedzenia Jezior Plitwickich w lecie. Dla osób z e-biletami jest osobna kasa, w której otrzymujemy właściwy bilet (pewnie lada moment będzie można skanować bilet z komórki, ale póki co…). Z e-biletem najlepiej zgłosić się minimum pół godziny przez planowanym zwiedzaniem, przy wejściach nr 1 lub nr 2.

Bilety wstępu: Jeziora Plitwickie  z przewodnikiem zarezerwujesz tutaj

TIPBezpłatną i bezpieczną kartę walutową, z najbardziej korzystnym dla podróżników i płatności zagranicznych kantorem online, założysz tutaj. Wszystko odbywa się w aplikacji na telefon. Później już tylko przesyłasz przelewem kwotę pieniędzy (przedpłacasz kartę) i gotowe. Płacisz, wypłacasz, przewalutowujesz na wybraną walutę za darmo z najkorzystniejszym przelicznikiem, którego nie uzyskasz w kantorach i tradycyjnych kartach.

Cena za bilety na Jeziora Plitwickie jest zależna od sezonu, w którym się wybierasz. W szczycie sezonu cena jest najwyższa i wynosi odpowiednio:

Plitwickie Jeziora cennik 2021

Bilety jednodniowe:

 • 1 listopada - 31 maja: 80 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 35 HKR
 • czerwiec: 150 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 lat 35 HKR
 • 1 lipca - 30 września: 200 HRK za osobę dorosłą lub 150 HRK po godzinie 16.00, dzieci w wieku 7-18 lat odpowiednio 70 HKR / 50 HKR
 • październik: 180 HRK za osobę dorosłą, 50 HKR dzieci w wieku 7-18 lat
 • dzieci do lat 7 oraz osoby z niepełnosprawnością powyżej 50% wchodzą bezpłatnie

studenci za okazaniem legitymacji:

 • 1 listopada - 31 maja: 50 HRK
 • czerwiec: 70 HRK
 • 1 lipca - 30 września: 125 HRK lub 100 HRK po godzinie 16.00
 • październik: 110 HRK

Bilety dwudniowe:

 • 1 listopada - 31 maja: 120 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 60 HKR, studenci 70 HKR
 • czerwiec: 230 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 60 HKR, studenci 110 HKR
 • 1 lipca - 30 września: 300 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 100 HKR, studenci 190 HKR
 • październik: 300 HRK za osobę dorosłą, dzieci w wieku 7-18 80 HKR, studenci 170 HKR

Ceny parkingów Jeziora Plitwickie:

Przy wejściach nr 1 i nr 2 możliwe jest zaparkowanie wszystkich typów pojazdów wg cen:

kwiecień, maj, październik

 • motocykle gratis
 • samochód 8 HRK/h
 • bus / kamper 10 HRK/dzień

czerwiec-wrzesień

 • motocykle gratis
 • samochód 10 HRK/h
 • bus / kamper 100 HRK/dzień

Jeziora Plitwickie bilety online 2021

Bilety wstępu do Parku Jezior Plitwickich są dostępne online.

Lipiec 2021  jak wyjechać do Chorwacji 
PDF z check listą - winiety, tranzyty, Covid19 - kliknij

Jeziora Plitwickie zwiedzanie

Jeziora Plitwickie dostępne są do zwiedzania dla turystów przez niemal cały rok, zależnie od warunków pogodowych i poziomu wody w jeziorach. Podczas mojego pobytu w maju poziom wody w jeziorach był tak wysoki, że park został częściowo zamknięty na jeden dzień. Spacerując po drewnianych podestach, musieliśmy bardzo uważać, ponieważ woda wdzierała się na podesty, miejscami zamontowano dodatkowe kładki, a całość była bardzo śliska. Przy tej ilości turystów i braku barierek bezpieczeństwa, miejscami robiło mi się gorąco przy wymijaniu kolejnej grupy osób idących w przeciwnym kierunku.

Wybierając się w miesiącach letnich zagrożenie zamknięcia z powodu poziomu wody w zasadzie nie istnieje, za to zagrożenie długiej kolejki do zakupu biletów już tak. Bilety można kupić online, oszczędzając czas na stanie w kolejkach do kas. Warto pamiętać, że ilość osób wpuszczanych na teren parku jest limitowana, a bilet kupiony online daje nam bezpieczeństwo rezerwacji wejścia w danym czasie. Do dyspozycji mamy kilka wejść, w tym nr 1 i nr 2 z parkingami płatnymi tuż przy wejściach. Zaplecze turystyczne, restauracyjne oraz sanitarne znajduje się również przy głównych wejściach nr 1 i nr 2.

Dla zainteresowanych - zwiedzać możemy z pieskiem, natomiast z wózkiem dziecięcym nie polecam (chociaż i takich śmiałków widzieliśmy, to włos się jeżył ze stresu od samego patrzenia, na przeciskające się między ludźmi na wąskich podestach dziecięce wózki… nie wszędzie z wózkiem też dojdziemy, zwłaszcza na schodach mogą być problemy, a współzwiedzający nie będą patrzeć na nas przychylnie).

Jeziora Plitwickie trasy

Jeziora Plitwickie możemy zwiedzać na kilka sposobów. Ponieważ jest to teren parku narodowego obowiązują nas ściśle określone szlaki, przystosowane do zwiedzania pieszego. Do wyboru mamy kilka tras zwiedzania Jezior Plitwickich. Trasy są bardzo dobrze oznakowane, a przy wejściu znajduje się spora tablica z rozpiską i mapą (polecam cyknąć zdjęcie, może się przydać).

Aby ułatwić poruszanie się po strefie jeziora, wchodzący do parku przy wejściu nr 1 mogą wybierać między czterema trasami, zaznaczonymi na zielono na panelach informacyjnych. Cztery trasy rozpoczynające się od wejścia 2 są zaznaczone na pomarańczowo. Trasy mają różną długość i czas zwiedzania, także bez problemu dobierzemy odpowiednią trasę do swoich możliwości czasowych i fizycznych.

Zwiedzający mogą także przemieszczać się na łodziach elektrycznych (Jezioro Kozjak) i pociągach turystycznych, okazując ważny bilet wstępu do parku. Część tras jest zaplanowana tak, że poruszanie się łodzią jest konieczne.

Na moim instagramie @arletaadamska mam relacje z wyjazdów i całkiem fajne zdjęcia z podróży po Polsce i Europie.

Poniżej lista tras zwiedzania Jezior Plitwickich:

Trasy rozpoczynające się z wejścia nr 1:

PROGRAM A

 • Czas trwania - 2 do 3 godzin
 • Długość szlaku - 3 500 m

Rozpoczyna się przy wejściu północnym (wejście 1). Wycieczka jest “okrągła” i daje możliwość podziwiania Wielkiego Wodospadu - największego wodospadu Jezior Plitwickich i Chorwacji. Ścieżka prowadzi w górę rzeki, przez kanion Dolne Jeziora, wzdłuż jezior Novakovića brod, Kaluđerovac, Gavanovac i Milanovac, do punktu Kozjak Bridge, gdzie szlak zaczyna się wznosić w kierunku wschodniej strony kanionu. Z tej części wracasz do punktu początkowego (wejście nr 1).

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania A

B PROGRAM

 • Czas trwania - 3 do 4 godzin
 • Długość szlaku - 4 000 m

Punktem wyjścia jest północne wejście do parku (wejście 1). Zwiedzanie jest “okrągłe” i obejmuje spacer po wapiennym kanionie Dolnych Jezior, przejażdżkę łodzią elektryczną przez największe jezioro Plitwickie - jezioro Kozjak, panoramiczną przejażdżkę pociągiem i spacer po szczycie wschodniej strony kanionu aż do punktu początkowego wejście nr 1. Zobaczysz również imponujący Wielki Wodospad (największy wodospad Chorwacji) i wodospady Sastavci, piękne ciemnoniebieskie jeziora Novakovića Brod, Kaluđerovac, Gavanovac i Milanovac, a także bezkres jeziora Kozjak.

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania B

C PROGRAM

 • Czas trwania - 4 do 5 godzin
 • Długość szlaku - 8 000 m

Punktem wyjścia jest północne wejście do parku (wejście 1). Zwiedzanie jest “okrągłe” i obejmuje obszar Dolnego i Górnego Jeziora oraz połączenie spacerów i przejażdżek łodzią elektryczną. Powrót do punktu startowego będzie odbywał się głównie pociągiem panoramicznym. Ciesz się pięknem największych i najbardziej atrakcyjnych wodospadów Chorwacji (Wielki Wodospad, Veliki Prštavac i Mali Prštavac) oraz niezliczonymi mniejszymi wodospadami, a także jeziorami.

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania C

K PROGRAM

 • Czas trwania - od 6 do 8 godzin
 • Długość szlaku - 18 300 m

Rozpoczyna się przy wejściu północnym (wejście 1). Ta wycieczka piesza daje możliwość poznania całej części parku Jezior Plitwickich. Wycieczka obejmuje Wielki Wodospad, spacer przez kanion Dolne Jeziora i dalej, wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Kozjak, skąd szlak prowadzi w kierunku Stubica. Altana Tomićevo Pogledalo oferuje wspaniały widok na Jezioro Ciginovac i bezkres Jeziora Prošćansko. Po powrocie będziecie mogli spacerować wzdłuż pięknych Górnych Jezior i wschodniego brzegu Jeziora Kozjak, do którego prowadzi krótka przejażdżka łodzią elektryczną. Ostatnia część wycieczki składa się z przejścia nad wschodnim brzegiem Dolnych Jezior i z powrotem do punktu początkowego (wejście nr 1).

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania K/1

Trasy rozpoczynające się z wejścia nr 2:

E PROGRAM

 • Czas trwania - 2 do 3 godzin
 • Długość szlaku - 5 100 m

Rozpoczyna się przy południowym wejściu (wejście 2). Trasa jest “okrągła” i eksploruje sekcję Górne Jeziora. Wycieczka obejmuje krótką przejażdżkę łodzią przez Jezioro Kozjak, a następnie spacer w górę rzeki, aż do Jeziora Prošćansko. Do punktu wyjścia można dojechać pociągiem widokowym. Doświadcz magicznego spokoju i bezkresu Górnych Jezior z ich zalesionymi brzegami i godnymi podziwu wodospadami Wielkich i małych Prštavci oraz niezliczonymi mniejszymi wodospadami.

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania E

F PROGRAM

 • Czas trwania - 3 do 4 godzin
 • Długość szlaku - 4 600 m

Punktem wyjścia jest południowe wejście do parku (wejście 2). Po krótkim spacerze i przejażdżce łodzią po Jeziorze Kozjak, wycieczka zabierze Cię na spacer przez wapienny kanion Dolnych Jezior aż do Wielkiego Wodospadu. Od Wielkiego Wodospadu do stacji kolejowej znajduje się stroma serpentyna prowadząca do wschodniej części kanionu, gdzie znajdują się liczne punkty widokowe oferujące spektakularne widoki na krystalicznie czyste, ciemnoniebieskie jeziora i przyległe wysokie klify. Powrót do punktu początkowego pociągiem panoramicznym.

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania F

H PROGRAM

 • Czas trwania - 4 do 6 godzin
 • Długość szlaku - 8 900 m

Punktem wyjścia jest południowe wejście do parku (wejście 2). Po krótkim spacerze i panoramicznym przejeździe pociągiem, trasa prowadzi pieszo wzdłuż Górnych Jezior. Przeprawa łodzią przez jezioro Kozjak i przejście przez kanion Dolnych Jezior aż do Wielkiego Wodospadu, wzdłuż szczytu kanionu po wschodniej stronie i ponowny przejazd panoramicznym pociągiem. Ten kompleksowy program daje możliwość podziwiania piękna całego obszaru Jezior Plitwickich.

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania H

K PROGRAM

 • Czas trwania - od 6 do 8 godzin
 • Długość szlaku - 18 300 m

Rozpoczyna się przy południowym wejściu (wejście 2) i daje możliwość zobaczenia całości Jezior Plitwickich. Wycieczka obejmuje spacer wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak i kontynuuje nad wschodnią częścią kanionu Dolne Jeziora, prowadząc do Wielkiego Wodospadu. Spacer prowadzi w górę rzeki przez kanion i wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Kozjak, skąd szlak prowadzi w kierunku Stubica. Altana Tomićevo Pogledalo oferuje wspaniały widok na Jezioro Ciginovac i bezkres Jeziora Prošćansko. W drodze powrotnej będziesz cieszyć się spacerami wzdłuż pięknych Górnych Jezior i wschodniego brzegu Jeziora Kozjak, do którego prowadzi krótka przejażdżka łodzią elektryczną. Trasa kończy się w punkcie początkowym (wejście nr 2).

Jeziora Plitwickie trasa zwiedzania K/2

Jeziora Plitwickie noclegi

Jeśli planujesz zwiedzanie Jezior Plitwickich na więcej niż jeden dzień, lub zwyczajnie nie masz ochoty po długim trekkingu wsiadać w samochód, to śpieszę z pomocą i najlepszymi noclegami w okolicy. W rejonie Jezior Plitwickich noclegi są dostępne zarówno w formie hotelowej jak i apartamentów. Osobiście korzystam z tych dwóch portali do rezerwacji noclegów w podróży:

Jeziora Plitwickie wycieczki

Nie planujesz wyjazdu własnym samochodem? Nic straconego! Lecąc samolotem, z biurem podróży, czy też innym transportem publicznym, możesz zwiedzić Jeziora Plitwickie z dowolnego miejsca w Chorwacji. Poniżej przygotowałam listę wycieczek fakultatywnych do najpiękniejszych wodospadów w Chorwacji (w opisie wycieczki znajduje się informacja, czy cena zawiera bilet wstępu, czy jest on osobno płatny na miejscu):

Wycieczki zorganizowane Jeziora Plitwickie z dojazdem (w opisie wycieczki znajduje się informacja, czy cena zawiera bilet wstępu, czy jest on osobno płatny na miejscu):

zamieszkali-blog-podrozniczy

Treści, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. W zamian możesz postawić mi wirtualną kawę. Jest to dla mnie cenne wsparcie, które pozwala mi tworzyć niezależnie.

Polecane posty:

 1. Chorwacja Split: co warto zobaczyć? Noclegi, ceny, plaże, atrakcje Splitu.
 2. Chorwacja Zadar: atrakcje, plaże, ceny, noclegi. Co zwiedzić w Zadarze?
 3. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Podsumowanie
Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
Nazwa artykułu
Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
Opis
Najpiękniejsze wodospady w Chorwacji, Jeziora Plitwickie i szeroki wybór tras zwiedzania. Przewodnik po Jeziorach Plitwickich: bilety, ceny, wskazówki.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Newsletter

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Którą z tras polecacie dla rodziny z dziećmi z wieku 6 i 9 lat? Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo Zamieszkali Arleta Adamska footer

NEWS

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności