Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Kielce atrakcje. Co zobaczyć w Kielcach? Najlepsze i najciekawsze na weekend!

17/04/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Kielce atrakcje. Co zobaczyć w Kielcach? Najlepsze i najciekawsze na weekend! Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego. Czy można tu miło spędzić czas wolny i jednocześnie efektywnie wykorzystać dni wolne od pracy, nauki lub innych obowiązków? Co zobaczyć w Kielcach? Jakie atrakcje turystyczne oferuje to miasto? Należy wiedzieć, że są tutaj ciekawe miejsca zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Bardzo dobrze będą bawić się miłośnicy historii, przyrody, muzyki klasycznej i sportów wodnych. Sprawdź koniecznie kieleckie atrakcje, które zwiedzisz w jeden weekend. Udanej wycieczki!

Kielce atrakcje. Co zobaczyć w Kielcach? Najlepsze i najciekawsze na weekend!

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Pomnik dzika Kiełka na placu Artystów

Zwiedzanie Kielc zacznijmy od atrakcji, która tylko z pozoru może wydawać się dość specyficzna. W rzeczywistości jest bardzo ważna ze względu na historię tego miasta. Z dzikiem związana jest legenda założycielska Kielc, a jej bohaterem jest książę Mieszko. Wraz z rycerzami został wysłany przez ojca, króla Polski Bolesława Śmiałego, do lasu. W ten sposób miał uniknąć niebezpieczeństwa ze strony ludzi podległych biskupowi krakowskiemu Stanisławowi. Książę podczas wędrówki dostrzegł wielkiego dzika, za którym udał się w pogoń, zostawiając w tyle swoich podwładnych. W trakcie pościgu uderzył się w konar drzewa. Gdy stracił przytomność, śnił, że ktoś próbuje go otruć. Przed śmiercią uratować go miał święty Wojciech, który podał księciu dodającą sił wodę wypływającą z jego laski.

Kiedy rycerze odnaleźli księcia, opatrzyli mu rany i zaczęli przygotowywać się do drogi powrotnej. Wtedy Mieszko zauważył kieł dzika leżący w pobliżu i rzeczkę płynącą obok. Zdecydował, że powstanie tu miasto Kielce, a rzeka będzie się nazywała Silnica. Nazwa miasta pochodzi od słowa „kieł”, a rzeki – od wody dodającej sił. Dziś legendę można oglądać na tablicach umieszczonych pod pomnikiem dzika Kiełka na placu Artystów. 

Co zobaczyć w Kielcach – muzea w Kielcach

W Kielcach znajduje się wiele muzeów, których nie można pominąć w trakcie zwiedzania atrakcji miasta. Do wielu z nich można trafić w bardzo łatwy sposób – znajdują się w pobliżu głównego deptaku, ulicy Sienkiewicza lub przy większych i mniejszych placach. Znajdują się w nich wspaniałe i różnorodne eksponaty, wystawy opowiadające o historii Kielc oraz niesamowite zabytki.

Muzeum Narodowe – Pałac Biskupów Krakowskich

Kolejną bardzo interesującą atrakcją Kielc jest Muzeum Narodowe mieszczące się w Pałacu Biskupów Krakowskich na placu Zamkowym. W zbiorach znajdują się eksponaty z dziedziny sztuki ludowej, literatury, archeologii, malarstwa, historii. Są tu między innymi: czaszka niedźwiedzia jaskiniowego i prażubra, porcelana z fabryki w Ćmielowie, ubiory ludowe, wyroby ceramiczne i kowalskie. Muzeum posiada kilka oddziałów wartych odwiedzenia: Muzeum Stefana Żeromskiego, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Dialogu Kultur i Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Które atrakcje w Kielcach spodobają się małym i dużym? Bez dwóch zdań będzie to Muzeum Zabawek i Zabawy na placu Wolności. Dorosłych przeniesie w świat dzieciństwa, a ich pociechy będą mogły zobaczyć, czym kiedyś bawili się ich rodzice. Co ciekawe jest to najstarsze i największe takie muzeum w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych i posiada w swoich zbiorach kilka tysięcy eksponatów. Są tutaj między innymi lalki z przełomu wieków XIX i XX, ołowiane żołnierzyki, polskie i zagraniczne klocki, niemiecka malutka maszyna do szycia. Muzeum organizuje zabawy dla najmłodszych zwiedzających, a poza tym udostępnia interaktywne wystawy, na których można dotknąć eksponatów.

Kielce atrakcje w naturze – przyroda w Kielcach

Mimo iż Kielce to największe miasto w województwie świętokrzyskim, to nie mogło w nim zabraknąć zielonych miejsc wypoczynku. Są też i takie atrakcje, w których poznasz prehistoryczne istoty, pozwiedzasz jaskinie i weźmiesz udział w zlocie czarownic. Takich atrakcji w Kielcach nie możesz przegapić! Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, archeologii, wspinaczki i dobrej zabawy w otoczeniu skał, to koniecznie sprawdź te miejsca.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia

To najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Kielc i jednocześnie najmniejszy rezerwat przyrody w Polsce. Utworzono go w 1962 roku ze względu na bardzo cenne znaleziska w postaci skamielin prehistorycznych stworzeń. Na jego terenie znajduje się Skałka Geologów (szczyt o wysokości 295 m n. p. m.), 25 jaskiń z wieloma wspaniałymi zjawiskami krasowymi, Amfiteatr z jedną z największych scen na wolnym powietrzu, na której odbywa się Sabat Czarownic, bardzo popularny festiwal.

Park edukacyjny Geonatura Kielce

To kolejna atrakcja w Kielcach, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym i obejmuje następujące obiekty: Centrum Geoedukacji, Amfiteatr Kadzielnia, Ogród Botaniczny, Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia oraz rezerwaty przyrody (Park Kadzielnia z Rezerwat przyrody Kadzielnia, rezerwat przyrody Ślichowice, Podziemna Trasa Turystyczna, Rezerwat przyrody Wietrznia). Geonatura Kielce zdobyła wiele nagród i wyróżnień świadczących o najwyższej jakości i byciu miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Zielone miejsce w Kielcach idealne do wypoczynku, wpisane do rejestru zabytków, a do tego jeden z najstarszych parków w Polsce. Park Miejski im. Stanisława Staszica przecinają trzy szlaki turystyczne, na których można podziwiać pomniki i oczka wodne oraz spotkać wiele zwierząt. Jest tutaj fontanna, pomnik Stefana Żeromskiego, pałac Tomasza Zielińskiego. Rosną tu ponad 1000 drzew i krzewów, mieszkają między innymi kaczki i łabędzie. W pobliżu położone są restauracje, w których serwują smaczne posiłki.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

Kielce atrakcje kulturalne, rozrywka i nauka

Jeśli poznałeś już historię i przyrodę tego świętokrzyskiego miasta, to pora na zabawę i naukę. Te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć w Kielcach! Spędzisz w nich czas na odpoczynku, rozrywce, obcowaniu z muzyką klasyczną i poznawaniu życia naszych przodków. Dzięki zabawie nauczysz się wielu rzeczy, a sił na dalsze zwiedzanie nabierzesz w pięknych okolicznościach przyrody w parku etnograficznym.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

To atrakcja w Kielcach, której nie możesz przegapić. Celem tego miejsca jest popularyzacja nauki przez zabawę. Dzięki interaktywnym wystawom, przeprowadzaniu naukowych eksperymentów dzieci i dorośli poznają fascynujący świat fizyki, chemii i biologii. W składzie ECN znajdują się Wystawa Energia, Laboratorium „Generator Mocy”, kino i Energetyczny Ogród Doświadczeń. Jest tutaj 28 stanowisk, na których samodzielnie można przeprowadzać eksperymenty. Organizowane są kursy i warsztaty popularnonaukowe, konferencje, pokazy, spotkania i wykłady. Jest tu także siłownia, zjeżdżalnia i trampolina oraz dwie altany z miejscem na grilla.

Baseny Tropikalne Binkowski Resort

Dla osób spragnionych tropikalnych widoków, taplania się w wodzie i zjeżdżalni ta atrakcja w Kielcach będzie idealnym miejscem na świetnie spędzony czas. Znajduje się tu basen solankowy i z hydromasażem, stanowiska do masażu, tropikalny bar wodny. Jest także Lazy River, czyli leniwa rzeka, którą spokojnie można spłynąć na pontonie. Dla dzieci wybudowano wodny plac zabaw, specjalny basen, i podwodne gejzery. Dla odważnych klientów przewidziano zjeżdżalnie, których łączna długość to ponad 300 metrów. Nie zapomniano również o części gastronomicznej – to Bar Wodny serwujący orzeźwiające drinki robione przez najlepszych barmanów. W Binkowski Resort można wynająć także pokój w hotelu lub dworku oraz skorzystać z sezonowych ofert i voucherów.

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga

Jest to miejsce idealne dla melomanów. Historia Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga sięga 1920 roku, gdy działalność rozpoczęła orkiestra symfoniczna stworzona dzięki Orkiestrze Dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Dziś organizowane są między innymi: Festiwale Filmu i Muzyki, Świętokrzyskie Dni Muzyki, koncerty familijne, Akademia Melomana, szkolne koncerty kameralne i wystawy. Przed wejściem do budynku ustawiono rzeźbę autorstwa Arkadiusza Lasoty pt. „Dyrygent”. Przedstawia postać z batutą w dłoni i chór lub widownię złożoną z ptaków.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Dla miłośników przyrody, folkloru i dawnego życia na wsi ta atrakcja w Kielcach jest obowiązkowa do odwiedzenia, To Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziały rozrzucone są po całym województwie świętokrzyskim. Warto zobaczyć Dworek Laszczyków w Kielcach mieszczący się przy ulicy Jana Pawła II 6, Park Etnograficzny w Tokarni i Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia, jak w dawnych czasach żyło się na wsi różnym warstwom społecznym, poznają metody uprawiania roli i narzędzia stosowane w gospodarstwie, spotkają się z trudnym okresem w historii naszego kraju. Mogą także wziąć udział w grach terenowych oraz lekcjach i warsztatach skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci.

Obiekty sakralne w Kielcach

W Kielcach warto zobaczyć obiekty sakralne. Zwiedzając te miejsca, można nie tylko poczuć duchową więź z siłami wyższymi, lecz także poznać niesamowitą historię tych świątyń i tym samym stolicę województwa świętokrzyskiego od zupełnie innej strony. To, czego możesz doświadczyć i dowiedzieć się w kieleckich budynkach sakralnych na pewno cię zaskoczy. Wyjdziesz z nich bogatszy o nową wiedzę i przeżycia.

Klasztor Karczówka

Osoby, które szukają duchowości i jednocześnie chcą zapoznać się z historią sakralnych atrakcji Kielc, powinny zobaczyć klasztor na Karczówce. Jest to nazwa góry i rezerwat krajobrazowy utworzony w 1953 roku. Na Karczówce wybudowano kościół świętego Karola Boromeusza, który został ufundowany przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum dziękczynne za ocalenie Kielc od morowego powietrza. Tuż obok znajduje się dom gości, grota solna, sala medytacyjna, biblioteka, ogród, sauna fińska i infrared. Jest to miejsce wyjątkowe i znacznie różniące się od popularnych atrakcji turystycznych w Kielcach.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jest położona na Wzgórzu Zamkowym w sąsiedztwie Pałacu Biskupów Krakowskich. Zespół katedralny składający się ze świątyni kaplicy, ogrójcowej z 1760 roku i dzwonnica z połowy XVII wieku są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. W budynku natomiast znajdują się zabytki ruchome, takie jak: monstrancje, kielichy i ołtarze. Aby zobaczyć pozostałe zabytki umieszczone w skarbcu, należy umówić się na zwiedzanie. Warty uwagi jest także inny zabytek, organy z 1912 roku oraz szafa organowa z XVIII wieku.

Kielce atrakcje w okolicy

W pobliżu Kielc znajduje się wiele ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Całe województwo świętokrzyskie jest bardzo interesujące dla wszystkich, niezależnie od zainteresowań. Co zobaczyć w okolicy Kielc: Góry Świętokrzyskie i Świętokrzyski Park Narodowy, zamek królewski w Chęcinach, militarne Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, zalew w Cedzynie i Chańczy, Jaskinia Raj, zamek Krzyżtopór.

.

Kielce atrakcje. Co zobaczyć w Kielcach? Najlepsze i najciekawsze na weekend!

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności