Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta Adamska

Motovun Chorwacja. Klimatyczne średniowieczne miasto z truflami na Istrii.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Motovun Chorwacja. Klimatyczne średniowieczne miasto z truflami na Istrii. Pora na trzecią odsłonę miast na wzgórzach, znajdujących się na północy Istrii. Położne na trasie między Groznjan a Hum, Motovun jest jest największym z nich. Słynie z pięknej zabudowy z czasów średniowiecza, włoskiego klimatu, cudownych widoków oraz trufli, które zbierane są w okolicznych lasach.  

Motovun Chorwacja położenie

Motovun położony jest w północnej części Istrii. To średniowieczne miasto na wzgórzu, w otoczeniu rzeki Mirny, jedno z najładniej położonych i zachowanych miast w tym regionie.

Dojedziesz tu wygodną trasą, obserwując za oknem malowniczy krajobraz chorwackiej Toskanii. Wybierając się na jednodniową wycieczkę po miasteczkach na wzgórzach, warto zobaczyć leżące na wygodnej trasie Groznjan, Motovun i Hum. W pobliżu znajduje się Buzet i Buje, które zwiedziliśmy przejazdem, z przerwą na przekąskę w lokalnej piekarni (restauracje niestety nie działały w zimie 2021). 

Motovun noclegi

W Motovun i okolicach, możesz spędzić czas na sielskiej wsi na Istrii, z widokami na wzgórza, miasta, winnice i gaje oliwne. W drugiej połowie lata trafisz na sezon figowy, a jesienią w winobranie.

Noclegi w Groznjan i na Istrii możesz zarezerwować tutaj.

Motovun Chorwacja zwiedzanie

Zwiedzanie Motovun zajmie Ci około 1-2 godzin. Parkingi znajdują się na sporym placu, poniżej miasteczka. Poza sezonem zaparkowaliśmy na górze, w okolicy cmentarza.Wjeżdżając na górę słuchaliśmy piosenki ‘Bella Ciao’, która wybitnie tutaj pasowała. Motovun to labirynt wąskich, brukowanych uliczek, urokliwych zakątków i pięknych widoków. Spacer cichymi uliczkami był relaksującym doświadczeniem, a widoki na miasto i z miasta zachwycające! Kaskadowo położone domy, nad którymi wznosi się miasto-fort, to coś co warto zobaczyć na Istrii. 

Na tej stronie możesz przejrzeć i zarezerwować atrakcje na Istrii.

Motovun Chorwacja krótka historia

Pierwsza wzmianka o Motovun-Montonie w pisemnych dokumentach pochodzi z 804 roku w Placitum Rižana, jako Montouna. Nazwa miasta pochodzi od jego położenia, oznacza z celtyckiego “miasto w górach”. Miasto Motovun powstało w miejscu osady iliryjskiej (plemiona, które zamieszkiwały ten region, aż po Czarnogórę, Serbię, Bośnię, Albanię). Służyło jako rzymski obóz wojskowy, a od 1278 roku znalazł się pod władzą Republiki Weneckiej. Rzymskie wpływy są widoczne w architekturze miasta, a także w jego klimacie. Jeszcze do II wojny światowej miasto (oraz półwysep Istria) leżało w granicach Włoch.

Znaleziska geologiczne potwierdzają ciekawą cechę tego obszaru. Cztery metry pod powierzchnią białej gleby znaleziono dowody, że w średniowieczu woda morska docierała do Lasu Motovun-Montona podczas przypływu.

Plan Motovunu znajdziesz się na tylnej części banknotu 10 HRK (kuna chorwacka).

Motovun Chorwacja atrakcje

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

Brama miejska i mury miasta

Wchodząc do właściwej części starego miasta, przejdziemy przez potężną bramę miejską. Wewnątrz znajdują się tablice informacyjne i pamiątkowe. Brama prowadzi nas na mury, z których rozciągają się cudowne widoki na okolicę. Odtąd zaczynamy właściwe zwiedzanie Motovun.

Kościół św. Stefana

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stefana, znajduje się w historycznym centrum miasta. Legenda głosi, że w starszym kościele pochowano margrabiego Engelberta z Istrii i hrabinę Matyldę. Obecny kościół św. Stefana powstał w latach 1580-1614, swój obecny kształt uzyskał pod koniec XVIII wieku. Ze względu na manierystyczne elementy fasady uznano, że powstał według projektów słynnego weneckiego architekta Andrei Palladio.

Dzwonnica

W historycznym centrum miasta dominuje romańsko-gotycka dzwonnica z karbowaną koroną z XIII wieku, stojąca obok kościoła parafialnego św. Stefana. Dzwonnica Motovun to punkt orientacyjny, dominujący nad całym krajobrazem środkowej doliny Mirny. Wieża  ma wysokość 27 m i została zbudowana w XIII wieku jako główna wieża i punkt widokowy miasta. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie odnawiana i rekonstruowana. O rekonstrukcjach świadczą napisy na ścianach.

Na moim instagramie @arletaadamska mam relacje z wyjazdów i całkiem fajne zdjęcia z podróży po Polsce i Europie.

Pałac Miejski

Na centralnym placu znajduje się romański Pałac Miejski. To największa świecka budowla na Istrii z tego okresu. Pałac otoczony jest wieloma innymi historycznymi budynkami. 

Pałac Polesini

W odrestaurowanym pałacu Polesini mieści się aktualnie hotel Kaštel. Pałac należał do szlacheckiej rodziny włoskiego pochodzenia. Rodzina Polesini odegrała ważną rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym Istrii. Pod koniec II wojny światowej rodzina przeniosła się do Włoch, gdzie do dziś mieszkają jej potomkowie.

Skusisz się na nocleg w Motovun?

Trufle na Istrii - najlepsze z Motovun

Za położeniem Motovun, kryje się w dosłownym znaczeniu skarb tej ziemi, czyli trufle! W okolicznych lasach zbierane są trufle, podobno jedne z najlepszych na świecie. Nie jest to taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać, ponieważ trufle rosną pod ziemią. Do zbierania trufli szkolone są… psy! Tak! To właśnie psy wyczuwają trufle w ziemi. Kilogram trufli kosztuje kilka tysięcy euro.

W tutejszych sklepach możesz spróbować wyrobów z trufli, ale uprzedzam, że ich smak i zapach nie zachwyca każdego (niektórym pachnie gazem, innym siarką). 

Osobiście odpowiada mi intensywny smak czarnej trufli i nieco łagodniejszy białej, ale zdecydowałam się na oliwy z truflami oraz tartuffaty, które w połączeniu ze śmietanką tworzą genialny sos do makaronu. 

W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą.

Festiwal filmowy w Motovun Chorwacja

Jak wspomniałam, każda z miejscowości na wzgórzach ma swój odmienny charakter, dlatego warto zwiedzić kilka. W miasteczkach organizowane są cykliczne wydarzenia, co jeszcze bardziej nadaje im wyjątkowego klimatu. Od 1999 w Motovunie odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. Fani filmów powinni wziąć pod uwagę wyjazd w tym terminie!

Na tej stronie możesz przejrzeć i zarezerwować atrakcje na Istrii.

.

Polecane posty:

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo zamieszkali

CHODŹ NA PRIV

Raz w tygodniu dam Ci znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, lasty i weekendowe wypady.
.
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności