Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Motovun Chorwacja. Klimatyczne średniowieczne miasto z truflami na Istrii.

03/08/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Motovun Chorwacja. Klimatyczne średniowieczne miasto z truflami na Istrii. Pora na trzecią odsłonę miast na wzgórzach, znajdujących się na północy Istrii. Położne na trasie między Groznjan a Hum, Motovun jest jest największym z nich. Słynie z pięknej zabudowy z czasów średniowiecza, włoskiego klimatu, cudownych widoków oraz trufli, które zbierane są w okolicznych lasach.  

Istarska to praktyczny plan zwiedzania, wzbogacony o sporą dawkę opisów i zdjęć miejsc, które odwiedzisz. Interaktywna mapa dołączona do ebooka poprowadzi Cię po tej najbliższej nam, nadmorskiej Chorwacji. 

Sercem ebooka jest interaktywna mapa z pinezkami i plan zwiedzania. Zadbałam także o praktyczną część, czyli loty, noclegi, restauracje, rezerwacje, winiety itp.

Każdy dzień zawiera optymalną ilość miejsc i czasu na zwiedzanie/plażowanie.

Jesteś już w podróży? Nic nie szkodzi! Ebook z częścią opisową pomoże Ci sprawnie się przygotować na kilka dni przed wyjazdem, natomiast mapa jest idealna w podróży - do użytku na telefonie.

PDF z planem zwiedzania Istrii znajdziesz tutaj.

Motovun Chorwacja położenie

Motovun położony jest w północnej części Istrii. To średniowieczne miasto na wzgórzu, w otoczeniu rzeki Mirny, jedno z najładniej położonych i zachowanych miast w tym regionie.

Dojedziesz tu wygodną trasą, obserwując za oknem malowniczy krajobraz chorwackiej Toskanii. Wybierając się na jednodniową wycieczkę po miasteczkach na wzgórzach, warto zobaczyć leżące na wygodnej trasie Groznjan, Motovun i Hum. W pobliżu znajduje się Buzet i Buje, które zwiedziliśmy przejazdem, z przerwą na przekąskę w lokalnej piekarni (restauracje niestety nie działały w zimie 2021). 

Motovun noclegi

W Motovun i okolicach, możesz spędzić czas na sielskiej wsi na Istrii, z widokami na wzgórza, miasta, winnice i gaje oliwne. W drugiej połowie lata trafisz na sezon figowy, a jesienią w winobranie.

Noclegi w Groznjan i na Istrii możesz zarezerwować tutaj.

Motovun Chorwacja zwiedzanie

Zwiedzanie Motovun zajmie Ci około 1-2 godzin. Parkingi znajdują się na sporym placu, poniżej miasteczka. Poza sezonem zaparkowaliśmy na górze, w okolicy cmentarza.Wjeżdżając na górę słuchaliśmy piosenki ‘Bella Ciao’, która wybitnie tutaj pasowała. Motovun to labirynt wąskich, brukowanych uliczek, urokliwych zakątków i pięknych widoków. Spacer cichymi uliczkami był relaksującym doświadczeniem, a widoki na miasto i z miasta zachwycające! Kaskadowo położone domy, nad którymi wznosi się miasto-fort, to coś co warto zobaczyć na Istrii. 

Na tej stronie możesz przejrzeć i zarezerwować atrakcje na Istrii.

Motovun Chorwacja krótka historia

Pierwsza wzmianka o Motovun-Montonie w pisemnych dokumentach pochodzi z 804 roku w Placitum Rižana, jako Montouna. Nazwa miasta pochodzi od jego położenia, oznacza z celtyckiego “miasto w górach”. Miasto Motovun powstało w miejscu osady iliryjskiej (plemiona, które zamieszkiwały ten region, aż po Czarnogórę, Serbię, Bośnię, Albanię). Służyło jako rzymski obóz wojskowy, a od 1278 roku znalazł się pod władzą Republiki Weneckiej. Rzymskie wpływy są widoczne w architekturze miasta, a także w jego klimacie. Jeszcze do II wojny światowej miasto (oraz półwysep Istria) leżało w granicach Włoch.

Znaleziska geologiczne potwierdzają ciekawą cechę tego obszaru. Cztery metry pod powierzchnią białej gleby znaleziono dowody, że w średniowieczu woda morska docierała do Lasu Motovun-Montona podczas przypływu.

Plan Motovunu znajdziesz się na tylnej części banknotu 10 HRK (kuna chorwacka).

Motovun Chorwacja atrakcje

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

Brama miejska i mury miasta

Wchodząc do właściwej części starego miasta, przejdziemy przez potężną bramę miejską. Wewnątrz znajdują się tablice informacyjne i pamiątkowe. Brama prowadzi nas na mury, z których rozciągają się cudowne widoki na okolicę. Odtąd zaczynamy właściwe zwiedzanie Motovun.

Kościół św. Stefana

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stefana, znajduje się w historycznym centrum miasta. Legenda głosi, że w starszym kościele pochowano margrabiego Engelberta z Istrii i hrabinę Matyldę. Obecny kościół św. Stefana powstał w latach 1580-1614, swój obecny kształt uzyskał pod koniec XVIII wieku. Ze względu na manierystyczne elementy fasady uznano, że powstał według projektów słynnego weneckiego architekta Andrei Palladio.

Dzwonnica

W historycznym centrum miasta dominuje romańsko-gotycka dzwonnica z karbowaną koroną z XIII wieku, stojąca obok kościoła parafialnego św. Stefana. Dzwonnica Motovun to punkt orientacyjny, dominujący nad całym krajobrazem środkowej doliny Mirny. Wieża  ma wysokość 27 m i została zbudowana w XIII wieku jako główna wieża i punkt widokowy miasta. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie odnawiana i rekonstruowana. O rekonstrukcjach świadczą napisy na ścianach.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Pałac Miejski

Na centralnym placu znajduje się romański Pałac Miejski. To największa świecka budowla na Istrii z tego okresu. Pałac otoczony jest wieloma innymi historycznymi budynkami. 

Pałac Polesini

W odrestaurowanym pałacu Polesini mieści się aktualnie hotel Kaštel. Pałac należał do szlacheckiej rodziny włoskiego pochodzenia. Rodzina Polesini odegrała ważną rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym Istrii. Pod koniec II wojny światowej rodzina przeniosła się do Włoch, gdzie do dziś mieszkają jej potomkowie.

Skusisz się na nocleg w Motovun?

Trufle na Istrii - najlepsze z Motovun

Za położeniem Motovun, kryje się w dosłownym znaczeniu skarb tej ziemi, czyli trufle! W okolicznych lasach zbierane są trufle, podobno jedne z najlepszych na świecie. Nie jest to taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać, ponieważ trufle rosną pod ziemią. Do zbierania trufli szkolone są… psy! Tak! To właśnie psy wyczuwają trufle w ziemi. Kilogram trufli kosztuje kilka tysięcy euro.

W tutejszych sklepach możesz spróbować wyrobów z trufli, ale uprzedzam, że ich smak i zapach nie zachwyca każdego (niektórym pachnie gazem, innym siarką). 

Osobiście odpowiada mi intensywny smak czarnej trufli i nieco łagodniejszy białej, ale zdecydowałam się na oliwy z truflami oraz tartuffaty, które w połączeniu ze śmietanką tworzą genialny sos do makaronu. 

Istarska to praktyczny plan zwiedzania, wzbogacony o sporą dawkę opisów i zdjęć miejsc, które odwiedzisz. Interaktywna mapa dołączona do ebooka poprowadzi Cię po tej najbliższej nam, nadmorskiej Chorwacji. 

Sercem ebooka jest interaktywna mapa z pinezkami i plan zwiedzania. Zadbałam także o praktyczną część, czyli loty, noclegi, restauracje, rezerwacje, winiety itp.

Każdy dzień zawiera optymalną ilość miejsc i czasu na zwiedzanie/plażowanie.

Jesteś już w podróży? Nic nie szkodzi! Ebook z częścią opisową pomoże Ci sprawnie się przygotować na kilka dni przed wyjazdem, natomiast mapa jest idealna w podróży - do użytku na telefonie.

PDF z planem zwiedzania Istrii znajdziesz tutaj.

Festiwal filmowy w Motovun Chorwacja

Jak wspomniałam, każda z miejscowości na wzgórzach ma swój odmienny charakter, dlatego warto zwiedzić kilka. W miasteczkach organizowane są cykliczne wydarzenia, co jeszcze bardziej nadaje im wyjątkowego klimatu. Od 1999 w Motovunie odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. Fani filmów powinni wziąć pod uwagę wyjazd w tym terminie!

Na tej stronie możesz przejrzeć i zarezerwować atrakcje na Istrii.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności