Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Najsilniejsza kalima na Teneryfie (zdjęcia). Kalima zaatakowała Wyspy Kanaryjskie.

23/02/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Wyspy Kanaryjskie w pomarańczowym pyle z Sahary!

Trwający obecnie atak kalimy na Teneryfie jest najsilniejszym od niemal 20 lat! Media społecznościowe oraz portale informacyjne obiegły zdjęcia i filmy kalimy. Czym właściwie jest i można się jej obawiać? Do kiedy potrwa kalima i czy będą odwołane loty na Wyspy Kanaryjskie?

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog

Co to jest kalima (calima)?

Kalima to mówiąc najprościej pył i drobny piasek, przenoszony przez wiatr z Sahary. Kalima powstaje w wyniku burzy piaskowej na Saharze. Spychana w kierunku Wysp Kanaryjskich przynosi natychmiastowe ocieplenie powietrza, które staje się suche i gorące, a także drobny pył. Silne kalimy znacznie zmniejszają widoczność, utrudniają oddychanie (zwłaszcza osobom wrażliwym i z problemami układu oddechowego), a pył osiada po kilku dniach lub godzinach na wszystkim (dosłownie!). 

Aktualnie występująca kalima jest na tyle silna, że powietrze zmieniło kolor na pomarańczowy, widoczność zmniejszyła się do 4 metrów, zamknięto część dróg, odwołano obchody karnawału w weekend w Santa Cruz, a loty na wyspach zostały wstrzymane. Temperatura na Wyspach Kanaryjskich przekroczyła 28 st. C, co jak na luty jest dość wysoką temperaturą. Więcej o pogodzie na Teneryfie przeczytasz tutaj.

Warto pamiętać, że kalima to naturalne zjawisko na Wyspach Kanaryjskich, i może się zdarzyć niezależnie od pory roku. Utrzymuje się zwykle kilka dni, a jej siła bywa różna. Czasem przynosi jedynie lekkie ocieplenie, a bywa że nie dociera na Teneryfę, i jest odczuwalna jedynie bliższych wyspach jak Lanzarote.

Zdjęcie na naszej grupie na fb udostępniła fot. Ewa Jacak

Przeczytaj również: Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Kalima Wyspy Kanaryjskie: to najsilniejszy przypadek kalimy od 2002 roku

Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) można zobaczyć gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku. Na Teneryfie ogłoszono stan alarmowy związany z utrudnieniami, jakie nastąpiły w wyniku kalimy. Władze proszą o zostanie w domach jeśli to możliwe, zabezpieczenie przedmiotów na tarasach i balkonach. Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog

Silny wiatr na Teneryfie i archipelagu Wysp Kanaryjskich

Kalima na Wyspach Kanaryjskich tym razem przybyła w towarzystwie wyjątkowo silnego wiatru, określanego jako huraganowy, w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Przeczytaj również: Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Zdjęcie na naszej grupie na fb grupie udostępniła fot. Ewa Jacak

Kalima Teneryfa: odwołane loty, turyści utknęli w Wyspach Kanaryjskich

Na Gran Canarii zamknięto lotnisko, a na Teneryfie Południowej i Teneryfie Północnej przerwano przyjmowanie samolotów. Tysiące turystów oczekuje w hotelach i terminalach lotniczych z powodu zawieszanych i odwoływanych lotów. Sytuacja ta może potrwać do poniedziałku, a kalima nawet do czwartku. 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Polecane posty:

  1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
  2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
  3. Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd.
Podsumowanie
Najsilniejsza kalima na Teneryfie (zdjęcia). Kalima zaatakowała Wyspy Kanaryjskie.
Nazwa artykułu
Najsilniejsza kalima na Teneryfie (zdjęcia). Kalima zaatakowała Wyspy Kanaryjskie.
Opis
Trwający obecnie atak kalimy na Teneryfie jest najsilniejszym od niemal 20 lat! Media społecznościowe oraz portale informacyjne obiegły zdjęcia i filmy kalimy. CZym właściwie jest i można się jej obawiać? Do kiedy potrwa kalima i czy będą odwołane loty na Wyspy Kanaryjskie?
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Cześć 🙂
    Nie wiem jak to się stało, że dopiero kilka dni temu trafiłam na ten blog. Bardzo miło się go czyta 🙂 Duża dawka ciekawych informacji i inspirujących wpisów. Będę zaglądać częściej!
    Pozdrawiam ze słonecznej Chorwacji 🙂

    1. post jest z 2020 roku więc... nikt o tej z 2021 jeszcze nie wiedział na ziemi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności