Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Park Premantura Kamenjak. Piękne zatoki, plaże i klify na przylądku Kamenjak.

27/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Park Premantura Kamenjak to przylądek na Istrii to wyjątkowe miejsce na półwyspie, a także w całej Chorwacji. Kamenjak to wąski pas lądu o nieregularnej linii brzegowej, wyciągnięty w morze na odcinku 30 km. Czeka tu niezliczona ilości pięknych zatoczek, ukrytych plaż, klifów, beach barów, rybackich osad, a także ścieżek spacerowych. Każdy znajdzie wyjątkowe miejsce dla siebie na Kamenjaku.

Istarska to praktyczny plan zwiedzania, wzbogacony o sporą dawkę opisów i zdjęć miejsc, które odwiedzisz. Interaktywna mapa dołączona do ebooka poprowadzi Cię po tej najbliższej nam, nadmorskiej Chorwacji. 

Sercem ebooka jest interaktywna mapa z pinezkami i plan zwiedzania. Zadbałam także o praktyczną część, czyli loty, noclegi, restauracje, rezerwacje, winiety itp.

Każdy dzień zawiera optymalną ilość miejsc i czasu na zwiedzanie/plażowanie.

Jesteś już w podróży? Nic nie szkodzi! Ebook z częścią opisową pomoże Ci sprawnie się przygotować na kilka dni przed wyjazdem, natomiast mapa jest idealna w podróży - do użytku na telefonie.

PDF z planem zwiedzania Istrii znajdziesz tutaj.

Park Premantura Kamenjak

Premantura Kamenjak oddalona jest od Puli o 20-30 minut jazdy samochodem. Poza sezonem letnim wjazd na teren jest bezpłatny, w sezonie zapłacimy za wjazd 80 kun za samochód osobowy, bez względu na ilość osób. Możemy oczywiście wejść na teren na pieszo, ale wtedy zobaczymy tylko niewielką część. Dobrą alternatywą będzie rower, którym dojedziemy w niemal każdy zakątek.

Warto wiedzieć, że znajdujemy się na terenie chronionym. Kamenjak od 1996 roku został objęty jako rezerwat przyrody, wraz z 11 dzikimi wyspami znajdującymi się w jego pobliżu. 

Odwiedzając Kamenjak w lutym, byliśmy tu niemal sami, chociaż na głównych drogach mijaliśmy inne samochody, rowerzystów oraz osoby wędrujące z kijkami. Półwysep jest na tyle duży, że nie spotkaliśmy tych osób w miejscach, które chcieliśmy zobaczyć. 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Kamenjak zwiedzanie

Ilość dróg, tras i możliwości poruszania się po Kamenjaku jest ogromna. Nie na wszystkie wjedziemy samochodem - często konieczne jest zostawienie samochodu na większym placu, który pełni funkcję parkingu. Do sprawdzania tras świetnie sprawdził nam się niezawodny google maps, ale bez obaw poradzisz sobie bez nich - trasy są opisane, drogowskazy wskazują ważniejsze miejsca i punkty orientacyjne. 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Przeczytaj także: Pula atrakcje. Co zobaczyć w Puli? Poznaj to Rzymskie miasto na Istrii.

Premantura Kamenjak plaże

Po wjeździe na teren Parku Kamenjak kierowaliśmy na sam jego koniec, zatrzymując się po drodze w kilku miejscach i wyobrażając sobie, jak cudownie musi być tu latem, kiedy pogoda i morze sprzyja kąpielom. Plaże na Kamenjaku są głównie żwirowe i kamieniste, a także skalne

Plaże na Kamenjaku różnią się od siebie wielkością, długością, a także spadkiem do morza. Bez względu na to czy plażujesz w grupie dorosłych czy z dziećmi, znajdziesz tu odpowiednią dla was plażę z łagodnym zejściem do morza, lub wręcz przeciwnie - skalne urwiska i klify.  

Wycieczki i rejsy z Puli lub innego miejsca w Chorwacji, możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. Znajdziesz również rejsy z oglądaniem delfinów w naturalnym środowisku!

Kamenjak Klify

Jeśli marzysz o klifach, skalnych półkach i skokach do wody, to kieruj się od razu na koniec półwyspu. Czekają tam wysokie skalne półki, a także skalne plaże na różnych poziomach nad wodą. W tym miejscu znajdują się również umocnienia obronne, Bunkier Kamenjak, które możesz zobaczyć przy okazji.

Klify znajdziesz także w innych częściach Kamenjaka, ale to właśnie jego zakończenie przyciąga najwięcej fanów skoków do wody.

Park Premantura Kamenjak z dziećmi

Na terenie parku znaleziono pozostałości dinozaurów. O tym fakcie przypomina Park Dinozaurów, który ucieszy najmłodszych. Park Kamenjak oferuje szereg atrakcji dla dzieci. To dobra alternatywa na odpoczynek od słońca i wody. Przyjemnym zacienionym miejscem dla dzieci i dorosłych jest także Safari Bar, znajdujący się na końcówce Kamenjaka.

Przylądek Premantura Kamenjak to jedno z moich ulubionych miejsc na Istrii, które chciałabym odwiedzać za każdym razem, w inny sposób. Wersję zimową mam już za sobą! Mam nadzieję, że wrócę po wersję wczesno jesienną, kiedy pogoda będzie jeszcze przyjemnie letnia, a szczyt sezonu turystycznego już za nami. 

PDF z planem zwiedzania Istrii znajdziesz tutaj.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności