Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaUBEZPIECZ WYJAZD

Pomnik Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu - Poznańskie Krzyże

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

W Parku Mickiewicza w Poznaniu zobaczymy dwa olbrzymie krzyże, które stanowią Pomnik Ofiar Czerwca 1956, upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca ‘56, oraz późniejszych z czasów PRL. 

Pomnik Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu

Pomnik oraz samo miejsce w którym stoi, upamiętnia pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w czerwcu w 1956 w Poznaniu. Strajk zapoczątkowany w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań, przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a propaganda PRL bagatelizowała je, nazywając „wypadki czerwcowe” lub przemilczając manifestacje. Dziś część historyków i uczestników określa Czerwiec ’56 jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

Przeczytaj również post o atrakcjach Poznania: Atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Plan zwiedzania.

Poznańskie Krzyże

Krzyże są ze sobą połączone, symbolizują śmierć i zmartwychwstanie. Obok znajduje się monument z głową orła oraz tablice pamiątkowe. Po prawej stronie pomnika zobaczymy główne hasła protestujących robotników: "O Boga, za wolność, prawo i chleb. Czerwiec 1956".

Pomnik został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku, w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych. Był i jest symbolem wolności, niezależności i walki o swoje prawa. Wśród przemawiających podczas uroczystości odsłonięcia byli m.in. przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 Zdzisław Rozwalak, nieformalny przywódca Czerwca Stanisław Matyja oraz przewodniczący NSZZ Solidarność Lech Wałęsa.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, pod pomnikiem regularnie odbywały się manifestacje. W 1982 roku ZOMO i MO śmiertelnie pobiło dwoje młodych mężczyzn, manifestujących pod pomnikiem. Od tamtego momentu pomnik wykorzystywany był jako symbol opozycji tamtych czasów.

Na moim instagramie @arletaadamska mam relacje z wyjazdów i całkiem fajne zdjęcia z podróży po Polsce i Europie.

Ciekawostka: Pomnik postawiono w miejscu gromadzenia się protestujących Wielkopolan w ‘56, a także zburzonego przez hitlerowców w czasie II WŚ pomnika Pomnik Serca Jezusowego - Pomnika Wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo zamieszkali

CHODŹ NA PRIV

Raz w tygodniu dam Ci znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, lasty i weekendowe wypady.
.
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności