Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Poznań Stary Rynek: atrakcje, zdjęcia, ciekawostki.

28/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Podobno w Poznaniu rynków dostatek, wpisując więc w mapę koniecznie dodaj Poznań Stary Rynek. To trzeci największy rynek w kraju, po krakowskim i wrocławskim. I jeden z najpiękniejszych jakie widziałam w Polsce! Większość z nas kojarzy poznański rynek z koziołkami oraz kolorową zabudową, a także pięknym ratuszem. Otoczony licznymi kawiarniami i restauracjami, jest sercem miasta i ulubionym miejscem turystów. 

Przeczytaj również post o atrakcjach Poznania: Atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Plan zwiedzania.

Poznań Stary Rynek: atrakcje, zdjęcia, ciekawostki.

Jarmark Świętojański w Poznaniu

Wybierając się w czerwcu sprawdź daty Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu. W czasie jarmarku, na rynku rozstawia się kilkadziesiąt kramów z rękodziełem, tradycyjną żywnością ekologiczną, antykami. Wydarzeniu towarzyszą liczne festiwale i występy muzyczne.

Poznań Stary Rynek

Swój dzisiejszy kształt otrzymał w XV w. Od rynku prowadzi 12 ulic, które stanowią podstawę regularnego podziału Starego Miasta. W centrum umiejscowiono większość budynków publicznych tj.: ratusz, wagę miejską, odwach, pręgierz, oraz nieistniejące już sukiennice, jatki chlebowe, publiczne studnie.

Ratusz w Poznaniu 

Ratusz to perełka renesansu z XVI w. Wewnątrz znajduje się zdobiona sień, z oryginalnie zachowanym renesansowym sklepieniem. W budynku znajduje się aktualnie Muzeum Historii Miasta Poznania. Codziennie o 12:00 pokaz dają dwa blaszane koziołki, trykając (uderzając) się głowami 12 razy. Przed ratuszem zobaczymy pręgierz, w postaci słupa przy którym wymierzano kary np. chłosty czy… obcinania uszu.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Domki budnicze 

Po obu stronach ratusza zobaczymy cudownie kolorowe domki budnicze, z charakterystycznymi podcieniami. Były miejscem handlu rybami, świecami czy solą. Jeśli się przyjrzymy to dostrzeżemy znaki handlowe budników z XVI, na niektórych z nich.

Bomberka

Za ratuszem znajduje się waga miejska. Polecam wejść w małą uliczkę, niepozorną, aby zobaczyć studzienkę Bomberki z postacią dziewczyny niosącej dwa dzbany z wodą. Postać jest związana z grupą osadników z niemieckiego Bambergu, którzy w XVIII przybyli i zasiedlili wyludnione podpoznańskie wsie. 

Kolorowe kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

Rynek zabudowany jest pięknymi kamienicami (jak cały Poznań!), w stylu od gotyku po modernizm. Kamienice uległy zniszczeniu w II WŚ, a ich obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie. Budynek pod numerem 78 znany jako Pałac Działyńskich, którego reprezentacyjna barokowa elewacja zwieńczona jest figurą pelikana. Drugi pałac przy rynku to klasycystyczny Pałac Mielżyńskich zlokalizowany przy północnej pierzei. Na rogu ulicy Zamkową zobaczymy kamienicę ozdobiona figurą twórcy poznańskiego ratusza Jana Baptysta Quadro.

Ciekawostka: w trakcie wojen napoleońskich swoją kwaterę mieli w Pałacu Mielżyńskich Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego. 

Muzea na Rynku w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu to także kilka ciekawych propozycji muzealnych:

  • Muzeum Historii Miasta Poznania
  • Rogalowe Muzeum Poznania
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych
  • Powstania Wielkopolskiego
  • Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
  • Archeologiczne Muzeum w Poznaniu

Fontanny na Rynku w Poznaniu

Nie ma rynku bez fontanny! Na Starym Rynku w Poznaniu mamy ich kilka, po jednej w każdym rogu rynku:

  • Marsa
  • Apolla
  • Prozerpiny
  • Fontanna Neptuna

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności