Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Praca, która pozwoli Ci osiągnąć cel i spełniać marzenia cz.2

19/11/2015
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Jeśli kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl aby zostać podróżnikiem, albo zamieszkać w wymarzonym miejscu na ziemi, lub chociaż wyjechać na egzotyczne wakacje, to kolejna rzecz jaka zapewne przyszła Ci do głowy to… pieniądze, które potrzebujesz lub praca, która Ci na to pozwoli.

Moim celem jest przede wszystkim inspirować Was do spełniania marzeń i osiągania celów (lepiej zacznij je mieć!), one same z siebie się nie spełniają. Napiszę jak to jest u nas i jaką drogę przeszliśmy, aby spełnić jedno z naszych marzeń- móc zamieszkać w wybranym miejscu na ziemi.

Zapraszam na część 2, z praktycznymi wskazówkami (wszystkie one na podstawie naszego doświadczenia), zanim zaczniesz je czytać- część pierwsza znajduje się tutaj.

1. Znajdź swoją "niszę"

Mam tu na myśli branżę, w której będziesz się czuć dobrze- w zgodzie z samym sobą, której będziesz potrafił/a poświęcić sporo czasu i zaangażowania oraz ciągłej nauki w tym zakresie (nie będzie kolorowo, 10-16 to norma na początku, a później też nie zawsze bywa lepiej). Przeszliśmy różne etapy, aby uzyskać dzisiejszy stan. W ciągu 4 lat stworzyliśmy środowisko do pracy, które umożliwia nam spełnianie naszego marzenia o mieszkaniu w różnych miejscach na ziemi.

Pracowaliśmy przez całe studia. W zasadzie szukaliśmy swojej niszy, wykorzystywaliśmy okazje, próbowaliśmy, testowaliśmy. Studiowaliśmy tylko w czasie sesji, a w zasadzie zdawaliśmy egzaminy. Poza tematem- jeśli chcesz zapytać „po co studiowaliśmy w takim razie?” Studia to temat na osobny wpis (może kiedyś). W skrócie, studia dają możliwości, ale niczego nie gwarantują, ani nie zapewniają. Nie uważam, że to tylko papierek, bywa, że jest to przepustka.

Z poszukiwaniem swojej "niszy" było tak… praca w handlu, praca na produkcji, praktyki w fabrykach automotive, staż w dziedzinie lean manufacturing (moja nisza na studiach, która pasjonuje mnie do dzisiaj), projektowanie graficzne i architektoniczne, kilka lat treningów i prowadzenia zajęć z tańca, miesiąc przepracowany na nockach w drukarni (kompletnie nie wiem jak to się udało, ale jest co wspominać), wreszcie 2 lata sprzedaży poprzez portale zakupów grupowych (zauważyliśmy i wykorzystaliśmy okazję, która zaistniała na krótki czas), import towarów z Azji, przerobiliśmy też wysyłkę paczek o 3 w nocy oraz wysyłkę paczek w wigilię (tak byliśmy urobieni, że sami nie mieliśmy czasu kupić prezentów rodzinie, a wysyłaliśmy codziennie dziesiątki paczek przez cały grudzień).

2. Nie unikaj zmian, każda zmiana to nowe możliwości

Nadszedł czas na wnioski- każda z tych prac, łącznie z tą na własny rachunek nie pozwalała nam na marzenie, które rozwijało się w nas w tym czasie. Nie dawała możliwości swobodnego przemieszczania się. Niezależnie od gabarytów sprzedawanego produktu, byliśmy zależni od… chociażby zwykłej poczty. Nie zgadzaliśmy się na taki stan, nie było kompromisów.  Kolejny raz musieliśmy przerobić znaną nam lekcję, wszystko pozmieniać, przebranżowić się... i zacząć od początku.

3. Wykorzystaj swoje umiejętności, pasje, talenty

Pod lupę kolejny raz poszły nasze umiejętności, talenty, pasje (tylko im jesteś w stanie poświęcić więcej czasu i zaangażować się na serio!). Usługa, którą oferujemy obecnie stale była przez nas używana, podczas współpracy z portalami grupowych zakupów (sami na własne potrzeby ją tworzyliśmy, mieliśmy potrzebne do tego umiejętności i pasję). Dopiero wtedy zauważyliśmy, że możemy oferować te usługi, których sami wcześniej bardzo potrzebowaliśmy. Najciemniej jest zawsze pod latarnią:) Ale dzięki temu mieliśmy już w pełni sprawdzony, działający produkt, za który mogliśmy ręczyć kilkuletnim doświadczeniem. Grunt to szeroko otwarte oczy na potrzeby innych! Od 3 lat sprzedajemy usługi internetowe, tylko przez internet. Pracę mamy przy sobie, o ile jest pod ręką komputer z dostępem do internetu. Internet to jedyne, co ogranicza obecnie nasze miejsce pobytu- musi być szybki i niezawodny! ZAPRACOWALIŚMY, aby mieć taką pracę.

4. Cały czas bądź kreatywny

Najpierw myślimy o tym czego pragniemy, a później dostosowujemy pracę, aby te pragnienia móc spełnić- niezależnie od pracy! Jeśli jesteś teraz na studiach lub wcześniej- to świetnie! Masz jeszcze trochę czasu zanim wpadniesz w system praca-dom-praca, a twoje myślenie zostanie mocno ograniczone. Zamiast zamartwiać się czy "dostaniesz" pracę po studiach/szkole zacznij myśleć dalej- co chcesz robić w życiu, jak chcesz żyć, gdzie, jak chcesz aby wyglądało twoje życie? Zacznij działać, nie czekaj. Zrób chociaż listę marzeń, pomyśl co byłoby gdyby NIC nie ograniczało twoich marzeń, zapisz to (pomiń kwestię pt. chcę mieć zdrowe dzieci i rodzinę- prawie każdy tego chce i jest to oczywiście bardzo ważne, ale nie rozpatrujemy tego w kwestii marzeń). Możesz teraz wykreślić wszystko to, czego nie spełnisz pracując jak większość, idąc za tłumem i schematem praca-dom-praca. Mogło teraz zrobić Ci się smutno, bo zapewne z listy zniknęły te "najlepsze" marzenia. Wiedz, że to Ty masz wpływ na to, czy tak się stanie. Tu i teraz na to pracujesz.

 Wyzbyliśmy się myślenia, do którego przygotowuje nas szkoła, często rodzice, otoczenie i niestety studia. W skrócie każda z tych instytucji chce abyśmy byli dobrymi pracownikami- uczy nas odtwórczości, a nie twórczości. My postanowiliśmy, że będziemy tworzyć. Nie będziemy odtwarzać przestarzałych technik, schematów, w tym także wpojonych zachowań i myślenia.

5. Nie odpuszczaj

My nie odpuszczamy! Nadal kreujemy i nadal myślimy o tym, jak chcielibyśmy pracować jutro i za kilka miesięcy, a nawet lat. Nie odpoczywamy w tej kwestii. Zmiany to normalna kolej rzeczy- im szybciej się z tym pogodzisz, tym mniej boli i tym szybciej osiągasz cel!

6. Nic się nie nigdy nie udaje, ale wszystko można wypracować

Nie oceniaj i nie umniejszaj ludziom, przez pryzmat swoich niepowodzeń. Uwagi typu „wieczne wakacje” lub „udało wam się” i „wam to za dobrze” są dla nas nie na miejscu- nasza praca jest możliwa do zmodelowania przez KAŻDEGO- każdego kto chce pracować tak jak my, a nie tylko gadać, że chciałby.

Z wykształcenia nie jesteśmy ani programistami, ani informatykami- więc śmiało, Ty też możesz robić to co my, możesz się tego nauczyć i to za 0zł!

Mamy wyjątkową świadomość tego, że w Polsce bardziej ceni się męczeństwo niż sukcesy, ot taka dygresja na sam koniec.

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Dzieki Kochani, taki artykul powinnam miec na swoim pulpicie! jestem podobnie jak Wy osoba, ktora wie, ze nie chce zyc w schemacie. Wiem, ze WSZYSTKO jest do zrobienia, tylko wymaga to przygotowania i dzialania. Nie checi, tylko osiagania tego, czego chcemy! super blog, na pewno zostane przy nim na dluzej 🙂 Monika Poznan

  1. Super! Do dzieła! Trzymamy kciuki, nie pozwól innym zdecydować za Ciebie- przeżyj każdą chwilę swojego życia tak, aby było to zgodne z Twoim sercem i kierunkiem jaki wybierzesz!
   Nie pisałam o tym dość trudnym temacie, ale "działanie poza schematem" wiąże się z baaaardzo dużym niezrozumieniem (ze strony otoczenia) na początku, bywa to zniechęcające, ale trzeba przejść ten etap z zaciśniętymi zębami- WARTO!

 2. Motywujące, nawet bardzo. Zastanawiam się co chce robić w życiu, co mnie kręci i jaka praca da mi taką energię, że będzie mi się do niej chciało iść bez względu na wszystko. Jeszcze długa droga przed mną, aby odkryć te odpowiedzi.

  1. Dokładnie tak- trzeba to odkryć, a jedyna droga to próbować i nastawić się na ciągły rozwój, naukę i zmiany! To co dzisiaj robię z mężem zawodowo stale ewoluuje, mamy plany na kilka miesięcy do przodu- już nie wybiegamy dalej niż 1-2 lata, ponieważ stale jesteśmy w rozwoju, w ruchu i pojawiają się nowe technologie, nowe trendy, nowe okoliczności i okazje- grunt to szeroko otwarte oczy i chęci do zmian i nauki 🙂 Najlepsza zabawa jest w odkrywaniu właśnie i stawianiu kolejnych kroków 🙂

 3. Stary post ale wciąż aktualny i dzisiaj go przeczytałem. Czy mógłbym od Was dostać poradę odnośnie zmiany branży? Piszecie, że skończyliście inne kierunki studiów a pracujecie jako graficy i projektujecie strony internetowe. Też chciałbym iść w tym kierunku. Czy moglibyście polecić jakąś ścieżkę rozwoju w tym kierunku. Jest cała masa materiałów w internecie problem w tym że chcę się rozwijać po godzinach gdyż muszę pracować i zostaje niewiele czasu. Dlatego potrzebowałbym konkretnej ścieżki. Kurs? Szkoła? Jak to wyglądało u Was? Poradźcie jeśli to nie problem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wasz dalszy rozwój:)

 4. Stary post ale wciąż aktualny i dzisiaj go przeczytałem. Czy mógłbym od Was dostać poradę odnośnie zmiany branży? Piszecie, że skończyliście inne kierunki studiów a pracujecie jako graficy i projektujecie strony internetowe. Też chciałbym iść w tym kierunku. Czy moglibyście polecić jakąś ścieżkę rozwoju w tym kierunku. Jest cała masa materiałów w internecie problem w tym że chcę się rozwijać po godzinach gdyż muszę pracować i zostaje niewiele czasu. Dlatego potrzebowałbym konkretnej ścieżki. Kurs? Szkoła? Jak to wyglądało u Was? Poradźcie jeśli to nie problem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wasz dalszy rozwój:)

  1. Można o tym pisać książki... musisz znaleźć sposób jaki Tobie najbardziej odpowiada- kurs online, kurs stacjonarny, szkolenia, może studia zaoczne... a jeśli masz trochę samozaparcia to ta wiedza w internecie jest za darmo. My ze studiów wnieśliśmy znajomość programów, nieco programowania, ogólne ogarnięcie w temacie wszelkiej grafiki (architektura), ale najbardziej pomocne jest "ścisłe" myślenie, stałe nastawienie na naukę i kreatywność jednocześnie w tej branży. Jakieś 15 lat temu kiedy blogi stawały się popularne, śmigałam w HTMLu (będąc ledwo nastolatką) i miałam do tego naturalną łatwość. Także tak zostało i wystarczyło podgonić najnowsze trendy, systemy itd.

   Najważniejsze jest to, że nie musisz wszystkiego umieć. Można podzlecać, można pracować z kimś.

   Powodzenia!

 5. Milka dni temu znalazlam was i postanowilan sprobowac. Nie wiele man domstracenia bo jesten juz od 5 lat emerytka, ale Mona emerytura jest niezupelnie wystarczajaca na spelnianie marzen mlodosci.
  Dziekuje Sam i do dziela😁
  Ania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności