Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Pula Arena. Rzymski amfiteatr w Puli - relacja ze zwiedzania, bilety, zdjęcia.

26/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Pula Arena, czyli rzymski amfiteatr w Puli, to największa atrakcja miasta. Pula przyciąga turystów tym niezwykłym obiektem, którego początki sięgają czasów przed naszą erą. Amfiteatr w Puli porównywany jest do Rzymskiego koloseum, i pod wieloma względami tak jest! Miałam okazję zwiedzić oba zabytki i sprawdzić to osobiście. Tym razem zapraszam na relację ze zwiedzania amfiteatru w Puli.

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Pula Arena. Rzymski amfiteatr w Puli.

Zaczynając od porównania do koloseum w Rzymie, powiedziałabym, że o ile z zewnątrz to podobieństwo jest oczywiste i niezaprzeczalne, ponieważ to ten sam typ starożytnej budowli, zbudowanej przez Rzymian, to wnętrze i wrażenie jest zupełnie inne. Jeśli znasz już rzymskie koloseum z Rzymu, to niestety, ale amfiteatr w Puli nie zaskoczy cię wnętrzem. Natomiast jeśli to pierwsze koloseum jakie widzisz, to nie zastanawiaj się - kupuj bilet i wchodź do środka! Unikalną możliwością jest wejście na sam środek areny w Puli, czego niestety nie można zrobić w Rzymie w taki sposób.

Pula Arena - krótka historia amfiteatru

Amfiteatr w Puli budowano, przebudowywano, zmieniano przez długie lata, co jak na czasy powstania i efekt jest imponujące. Jego początki sięgają 2 p.n.e. czasów Oktawiana Augusta, a ukończenie datowane jest na 14 n.e. za panowania Tytusa Flawiusza. To co widoczne jest dzisiaj, to w dużej mierze odrestaurowane zewnętrze ściany amfiteatru, oraz część podziemi.

Przeczytaj także: Pula atrakcje. Co zobaczyć w Puli? Poznaj to Rzymskie miasto na Istrii.

Pula Arena zbudowana jest z białego wapienia, na podstawie elipsy o wymiarach 132 m na 105 m. Położona jest na nachylonym w kierunku morza terenie, przez co z jednej strony możemy zaobserwować jej 3 kondygnacyjną wysokość z podziemiami, natomiast w górnej części skarpy 2 kondygnacje. Maksymalna wysokość areny to 32,45 m. Amfiteatr w latach swojej świetności mieścił 23 tys. widzów, dzięki czemu zajmuje szóste pod względem wielkości na świecie (wśród obiektów tego typu). Arena jest do dziś jednym z najlepiej zachowanych “kolosów”, obok najbardziej znanego Koloseum w Rzymie i Al-Dżamm w Tunezji.

W starożytności odbywały się tu, podobnie jak w koloseum w Rzymie, walki gladiatorów, przedstawienia, inscenizacje morskich bitew. Arena zmieniała się w ogromny basen, zalewano ją wodą,  a w przedstawieniach brały udział prawdziwe statki!

Amfiteatr w Puli bilety, zwiedzanie

Bardzo zachęcam Cię do wejścia do środka, nie zadowalaj się zewnętrznym widokiem areny. Wrażenie jakie robi swobodne spacerowanie po amfiteatrze, możliwość wejścia na sam środek areny, zwiedzenia każdego zakamarka we własnym tempie, jest niesamowitym przeżyciem! Amfiteatr w Puli wygrywa pod względem swobody z zatłoczonym koloseum w Rzymie, chociaż wystawy, podziemia i część muzealna są nieporównywalne - koloseum w Rzymie po prostu trzeba zobaczyć, bo jest jedyne w swoim rodzaju.

Bilet do Pula Arena możesz zarezerwować tutaj online. Można kupić bilety także w kasie biletowej na miejscu, ale wtedy musimy postać w kolejce do kas i do wejścia.

W podziemiach znajduje się wystawa dotycząca produkcji wina oraz oliwy. Możemy zobaczyć antyczne amfory, prasy do owoców, autentyczne narzędzia. Wychodząc z podziemi przejdziemy przez sklep, w którym możemy kupić pamiątki prosto z Pula Arena!

Od starożytności do dziś - koncerty, festiwale

Amfiteatr w Puli nie jest tylko zabytkiem z czasów starożytnych. Dzisiaj amfiteatr w Puli nadal służy kulturze, rozrywce i jest najprawdziwszym świadkiem wieków. Jego mury gościły największe gwiazdy sceny muzycznej np. Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Anastacia, Eros Ramazzotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, Sting. Oprócz koncertów, w arenie organizowany jest coroczny festiwal filmowy w Puli.

Parking Pula Arena

Przed i wokół amfiteatru w Puli znajdują się niewielkie parki (kilka w niewielkiej odległości), w których można odpocząć, podziwiać arenę z zewnątrz, zrelaksować się lub napić kawy. Z niektórych tych miejsc Arena Pula wygląda łudząco podobnie jak Koloseum w Rzymie. 

Tuż przy zabytku funkcjonuje bardzo duży parking. Zaparkować możesz również wzdłuż ulic prowadzących do miasta. Warto zejść nieco z trasy do Titov park, w którym znajduje się makieta Puli oraz pomniki i rzeźby. Na makiecie zobaczysz również arenę i jej położenie względem miasta.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Po zwiedzaniu (lub przed)...

Po zwiedzeniu amfiteatru polecam wybrać się do mojej ulubionej piekarni w Puli (przez dwa tygodnie przetestowałam ich sporo). Piekarnia Primavera znajduje się bardzo blisko areny. Zjesz tu bardzo dobre tosty jako przekąskę lub lunch (trzeba o nie zapytać, są robione na bieżąco, nie ma ich w witrynie), oraz najlepsze w Puli rogale z czekoladą.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności