Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Pula atrakcje. Co zobaczyć w Puli? Poznaj to Rzymskie miasto na Istrii.

25/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Pula atrakcje - co zobaczyć w Puli, najbardziej rzymskim mieście w Chorwacji? Pula intrygowała mnie od bardzo dawna, a finalnie trafiłam do niej w lutym. W Puli spędziłam dwa tygodnie, podróżując po Istrii oraz ciesząc się tym niezwykłym miastem. Uwaga - Pula to nie jest typowo turystyczna destynacja. Pula to miasto specyficzne, które albo się kocha, albo pomija. Chodź, pokażę Ci Pulę!

Poznałam Pulę w jej najbardziej surowym wydaniu. Pula w lutym to często zimny wiatr, temperatura w okolicy 0-10 stopni, deszcze i chmury. Mimo przewagi szarego nieba nad głową, w ciągu dwóch tygodniu udało mi się złapać sporo słonecznych dni, pozwalających na krótsze i dłuższe wycieczki w głąb Istrii, a także zobaczyć najładniejsze plaże w Puli. W poście Pula atrakcje powiem Ci co zobaczyć w Puli, gdzie plażować, gdzie zjeść najpyszniejsze rogale z czekoladą, gdzie kupić likier lawendowy, jak wygląda Pula Arena od wewnątrz.

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Pula atrakcje. Co zobaczyć w Puli?

Pula to najbardziej rzymskie z Chorwackich miast. Piszę “rzymskie”, bo porównanie do Rzymu pod wieloma względami jest tu oczywiste i namacalne. Rzym zwiedziłam przed Pulą, także podobieństwa w mikroskali widziałam tu na każdym kroku. Oczywiście Rzym ma niepodważalną ilość i jakość zabytków na skalę światową, ale jeśli porozmawiamy o klimacie miasta to zauważymy ogrom podobieństw. Na pierwszy ogień pójdzie amfiteatr w Puli, który bezapelacyjnie przypomina nam o koloseum, a także rzymskie świątynie, łuk triumfalny, brukowane ulice, domy z kolorowymi elewacjami, wszechobecne napisy na murach udające graffiti, wino kupowane w kubkach lub butelkach prosto z bańki, wszechobecne kawiarnie i piekarnie z najlepszym pieczywem. 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Jak wspomniałam na początku, Pula to nie jest miasto typowo turystyczne. Nie podoba się każdemu, a już zwłaszcza nie podoba się turystom nastawionym na wymuskane, przygotowane pod turystę widoki. Pula jest prawdziwa. Tu się żyje, mieszka przez cały rok, miasto funkcjonuje bez względu na ruch turystyczny. To największe miasto Istrii i jedno z większych w Chorwacji. Większość turystów wpada tu na chwilę, zobaczyć tylko jedną, największą atrakcję Puli czyli amfiteatr. 

Pula atrakcje - plan zwiedzania Puli

Plan zwiedzania dla Ciebie - zapisałam najważniejsze atrakcje Puli na mapie google, możesz kliknąć, a mapa poprowadzi Cię przez atrakcje jak przewodnik. Po drodze znajdują się mniej istotne zabytki, które możesz zobaczyć przy okazji. 

Pula Arena - rzymski amfiteatr w Puli

To niezaprzeczalnie top of the top na liście Pula atrakcje turystyczne! Większość wycieczek do Puli odbywa się właśnie po to, aby zobaczyć ten rzymski amfiteatr. Początki budowy Areny w Puli sięgają 2 p.n.e., a jej ukończenie nastąpiło w 14 n.e. Wizja wielkości i wyglądu amfiteatru zmieniała się wraz z władcami, a to co dzisiaj możemy podziwiać, to wspaniale zachowany zabytek z podziemiami, w których przygotowano wystawę dotyczącą produkcji oliwy i wina. Antyczne amfory oraz prasy do owoców zobaczysz w podziemiach amfiteatru. 

Nie poprzestawaj na zewnętrznym zwiedzaniu areny, bardzo zachęcam Cię do zakupu biletu i wejścia do środka, zwłaszcza jeśli to pierwsze koloseum, które zwiedzasz! Unikalna jest możliwość wejścia na sam środek areny! Ta perspektywa całkowicie zmienia obraz tego miejsca.

Bilet do Pula Arena możesz zarezerwować tutaj online.

W starożytności odbywały się tu, podobnie jak w koloseum w Rzymie, walki gladiatorów, przedstawienia, inscenizacje morskich bitew - na arenie, którą zalewano wodą,  występowały prawdziwe statki!

Dzisiaj amfiteatr w Puli nadal służy kulturze, rozrywce i jest najprawdziwszym świadkiem wieków. Odbywają się tu koncerty, a jego mury gościły największe gwiazdy sceny muzycznej np.  Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Anastacia, Eros Ramazzotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, Sting. 

Przed koloseum w Puli znajduje się mały park (nawet kilka w niewielkiej odległości), a tuż przy nim bardzo duży parking. Zaparkować możesz również wzdłuż ulic prowadzących do miasta. Warto zejść nieco z trasy do Titov park, w którym znajduje się makieta Puli oraz pomniki i rzeźby.

Więcej o amfiteatrze w Puli przeczytasz w tym poście.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Mury miejskie i bramy miasta

Po zwiedzeniu amfiteatru kierujemy się w stronę centrum miasta. Po drodze mijamy moją ulubioną piekarnię Primavera z bardzo dobrymi tostami jako przekąska lub lunch (trzeba o nie zapytać, są robione na bieżąco), oraz najlepszymi w Puli rogalami z czekoladą.

Dochodzimy do niewielkiego skweru, przy którym zlokalizowane jest Muzeum Archeologiczne oraz pozostałości po miejskich murach. Po prawej stronie zobaczymy charakterystyczną bramę, z podwójnym łukiem czyli Dvojna vrata, a po lewej Bramę Herkulesa - Herkulova vrata.

Następnie na ulicy Giardini, wzdłuż chodnika i pięknych drzew, zobaczymy pozostałości po murach miejskich Gradske zidine.

Łuk Sergiusza Pula

Łuk Sergiusza został zbudowany w 29 roku p.n.e. w stylu korynckim, stanowiąc wysoką na 8m bramą miejską. To obok amfiteatru symboliczna widokówka z Puli. Łuk Sergiusza znajduje się u wejścia do centrum starego miasta, wąskich uliczek i stanowi portal do starożytności. Przechodząc pod łukiem Sergiusza wkraczasz na drogę starożytnych zabytków, ukrytych w sercu Puli. 

Kawa z Jamesem Joyce'm

Tuż obok Łuku Sergiusza, znajduje się kawiarnia, a w niej niezwykły gość. Irlandzki pisarz James Joyce spędził w Puli kilka miesięcy, na przełomie lat 1904-1905. Pracował jako profesor języka angielskiego w Szkole Berlitza, ucząc głównie oficerów austro-węgierskich w mieście. Dzisiaj widzimy pana Joyce'a siedzącego na krześle przy kawiarnianym stole. Znajduje się tu także tablica pamiątkowa.

Miejski targ w Puli

Około 300m od Łuku Sergiusza znajduje się miejskie targowisko Gradska tržnica Pula, na którym kupisz lokalne produkty. Od tych typowo spożywczych, na przysłowiowy obiad, po pamiątki. Na targu w Puli kupisz lawendową nalewkę, miody lawendowe (warto zapytać czy są zrobione z aromatów, czy z kwiatów lawendy - zapewniam, że różnica w smaku jest kolosalna), travaricę (to ziołowa odmiana rakiji), trufle, sery, olejki eteryczne, wędliny w stylu włoskim, ogrom lokalnych warzyw i owoców. W budynku przy targowisku znajduje się ribarnica, czyli targ rybny, ze świeżymi rybami i owocami morza.

Rzymskie mozaiki

Wróćmy do Łuku Sergiusza i udajmy się w stronę centrum. Pójdziemy do złudzenia włosko-rzymską ulicą, a po drodze zobaczymy pochodzące z III w. mozaiki. Mozaiki przedstawiają Ukaranie Dirke. Zostały odkryte odkryte dopiero w XX wieku! Mozaiki są nieco ukryte, ale oznaczenia znajdują się na naszej trasie, także bez większych problemów je zauważysz. Zwiedzając Pulę natkniesz się na wiele więcej starożytnych ruin i pozostałości na terenie centrum miasta.

Przeczytaj także: Istria atrakcje - co zobaczyć na Istrii? Istria smakuje, pachnie i zachwyca!

Plac Forum i Świątynia Augusta Pula

Trg Forum to mój ulubiony plac w Puli. Otoczony starożytnymi budynkami i kolorowymi kamienicami, w sezonie wypełnia się restauracyjnymi stolikami i gwarem. Powstał w I wieku p.n.e. w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Wzniesiono tu dwie bliźniacze świątynie: Augusta i Diane, oraz świątynię Jupitera.

Na placu Forum do dzisiaj przetrwała świątynia Augusta, zlokalizowana w rogu placu Forum, a jej bliźniaczka - zniszczona świątynia Diane, posłużyła jedną ze swoich ocalałych ścian do budowy ratusza w XIII wieku. 

Ratusz w Puli zbudowano w stylu gotyckim, ale jego fasada i loggia pochodzą z XVII wieku. We frontowej ścianie znajdują się stare herby i fragmenty rzeźb. Władze miasta Pula rezydują to do dzisiaj. Na placu Forum znajduje się także punkt informacji turystycznej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Z placu Forum przejdziemy za ratusz, ulicą z jego prawej strony. Przejdziemy bardzo ładną ulicą, jedną z moich ulubionych w Puli. Od głównej uliczki odchodzą stromo w górę brukowane rzymskie ulice, prowadzące na twierdzę, do której zajrzymy na końcu. Pod koniec dotrzemy do katolickiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przy katedrze znajduje się wysoka wieża - dzwonnica

Katedra powstała w XV wieku, w miejscu dawnej świątyni Jowisza. We wnętrzu świątyni znajdują się antyczne kolumny oraz unikalny ołtarz - rzymski sarkofag z III wieku.

W tej części miasta znajdują się podziemne tunele w Puli czyli Zerostrasse, częściowo udostępnione do zwiedzania. Tunele pochodzą z czasów I wojny światowej.

Kaśtel - Wenecka Twierdza Pula

Ostatni z historyczno-zabytkowych punktów na naszej trasie. Twierdza Wenecka z czterema bastionami, to obronna budowla w stylu francuskim, zbudowana  przez Wenecjan w 1631 roku. Postawiono ją na szczątkach dawnej warowni rzymskiej, z której odnaleziono bramę i schody. Twierdza z lotu ptaka, wygląda imponująco. Możesz ją takżę zosbaczyć na makiecie miasta w parku Titov.

Z uliczki, którą szliśmy zobaczyć katedrę, skierujemy się teraz w górę, jedną z uroczych brukowanych tras. Czeka nas krótka wspinaczka, ale nawet jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie zamku, to warto się tu wdrapać dla widoków

Z Twierdzy rozciągają się cudowne widoki na Pulę, amfiteatr, port, Adriatyk. Twierdzę można obejść dookoła, nieformalną drogą, ale zachowując uważność jest to do zrobienia. Pod samą twierdzę Wenecką możesz także wjechać samochodem np. za zachód lub wschód słońca.

Lighting Giants dźwigi w Puli

To dźwigi-żurawie, które podświetlone w nocy stanowią miłą wizytówkę miasta-portu. Osobiście kojarzą mi się kompletnie z naszymi Dźwigozaurami ze Szczecina, które wieczorem również podświetlają się różnymi kolorami. Giganty umilą nam wieczorny spacer po promenadzie!

Promenada Riva Pula

Jak przystało na nadmorskie, portowe miasto, Pula posiada także promenadę! Promenada w Puli to przyjemnie długa trasa spacerowa, wzdłuż wybrzeża. Ciągnie się przez całą długość starego miasta, pod areną i dalej w stronę skwerów i mariny.

Park Plaża Verudela Pula

Nieco oddalony od centrum, urokliwy Park Plaża Verudela w Puli. Nocowaliśmy bardzo blisko tego miejsca w Puli, a o jego uroku może świadczyć to, że ostatni na tym wyjeździe zachód słońca oglądaliśmy właśnie z tego parku. 

Park Verudela skrywa kilka plaż, hotel, akwarium, ścieżki spacerowe wśród pięknych sosen śródziemnomorskich, Art Part z ciekawymi instalacjami artystycznymi, a także Kanion Verudela i najbardziej romantyczne miejsce w Puli - klif z samotną ścianą kościoła (prawie jak w Trzęsaczu nad Bałtykiem!), z które oglądaliśmy zachód słońca ostatniego wieczoru w Puli. 

Plaże Pula

Post Pula atrakcje nie może obejść się bez punktu plaże w Puli. O plażach w Puli przeczytasz w osobnym poście, w tym miejscu wymienię moje ulubione plaże, które zauroczyły mnie poza sezonem:

  • Plaża Havajska 
  • AC Stoja
  • Ambrela
  • Plaże na skałach przy fortach Fort Ovine oraz Fort Musil
  • Plaża Jamica
  • Punta Christo (to opcja bardzo alternatywna!)
  • Plaża Valkane
  • Premantura Kamenjak(codziennie możesz plażować na innej i plaże w tym miejscu się nie kończą)

Rejsy z Puli do Wenecji i na obserwację delfinów

Pula atrakcje: rejsy

Jak przystało na miasto-port, z Puli możesz wybrać się na rejs, w tym do Wenecji! Wycieczki i rejsy z Puli możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. Znajdziesz również rejsy z oglądaniem delfinów w naturalnym środowisku!

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Bardzo dobry przewodnik. Niedługo z lotniska w Pyrzowicach startują tanie loty do Puli, więc na pewno wpis stanie się bardzo popularny.

    1. Tak, wpis jest w TOP już teraz, jeśli chodzi o atrakcje Pula 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności