Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Rijeka atrakcje - co warto zobaczyć? Najlepsze wina i lokalny klimat!

30/09/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Rijeka atrakcje - czy warto? Najlepsze wina i lokalny klimat! W planie miałam ją od dawna, ale kilkakrotnie ją pomijałam, jadąc do Dalmacji lub na Istrię, zostawiając Rijekę gdzieś pomiędzy. W rzeczywistości Rijeka leży dokładnie pomiędzy najbardziej znanymi, turystycznymi regionami Chorwacji. Kvarner, bo tak nazywa się ten łączący Istrię z Dalmacją region, kojarzony jest zwykle z wyspą Krk, ale ma do zaoferowania wiele więcej! Największe portowe miasto, ośrodek handlowy, gospodarczy, naukowy, a także kulturalny znajduje się tutaj. Zapraszam do Rijeki, Europejskiej Stolicy Kultury z 2020 roku!

Rijeka atrakcje - co warto zobaczyć? Najlepsze wina i lokalny klimat!

Jak dojechać do Rijeki

Do Rijeki dojedziesz autostradą lub krajówką, z bardzo przyjemnymi, górskimi widokami. Ten drugiej nie polecam jednak po zmroku, ani w deszczowej pogodzie- wtedy wybierz autostradę. Autostrady w Chorwacji są płatne na bramkach, tak samo jak w Polsce.

Rijeka posiada także port lotniczy. Loty do Rijeki realizują w sezonie letnim tanie linie lotnicze. Poza latem szukaj u przewoźników tj. Lot, Lufthansa, Easyjet, Eurowings.

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie - sezon 2024. PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Rijeka gdzie spać 

Polecam wybrać noclegi w centrum miasta, jeśli jesteś tu na krótko, lub zlokalizować się w okolicy wybrzeża Opatija. Ja na krótki pobyt wybrałam centrum miasta, aby móc swobodnie je zwiedzić, bez potrzeby dojazdu. Rijeka jest nieco górzysta, także trzeba mieć na uwadze lokalizację hotelu i oszczędzić sobie dodatkowych kilometrów w górę.

Jeśli to twój wypoczynkowo-wakacyjny wyjazd na dłużej, to proponuję wybrać Opatiję i pobliskie mniejsze miejscowości lub wyspę Krk, a do Rijeki zajrzeć na zwiedzanie lub zakupy.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Co zobaczyć w Rijece?

Rijeka nie zmęczy Cię ilością zabytków, to mogę obiecać. Mimo ich niewielkiej ilości, jak na miasto tych rozmiarów (trzecie w Chorwacji). Rijeka przywita Cię nieco włoskim klimatem, barokowymi zdobieniami a także austro-węgierską historią. Kamienice, ich zdobienia, weneckie kamienice (Venetian House), ulice i deptaki w niczym nie przypominają kamiennych zabudowań z Dalmackich miast. Jeśli miałabym przyrównać ją do innego Chorwackiego miasta, to byłaby to Pula.

Warto wiedzieć, że przez okres niespełna 4 lat (1920-1924), Rijeka funkcjonowała jako wolne miasto Fiume (podobnie jak Gdańsk). To miasto, którego nazwa wzięła się od rzeki = Rijeka.

Kiedy jechać do Rijeki

Warto także sprawdzić, jakie wydarzenia odbywają się w Rijece podczas planowania pobytu. To zdecydowanie doda blasku twojej podróży! Podczas mojego ostatniego pobytu, w Rijece odbywał się “Vinski Grad” czyli winne miasto - impreza podczas której na ulicach miasta wystawiają się lokalni producenci win. Wynajmujesz kieliszek, a następnie wędrujesz między budkami i degustujesz najsmaczniejsze chorwackie wina! Impreza jest cykliczna i odbywa się w różnych miastach.  

Warto wiedzieć, że w Rijece odbywa się hucznie obchodzony karnawał oraz świąteczny jarmark! To jedno z większych wydarzeń karnawałowych w tej części Europy.

Rijeka atrakcje turystyczne

Z rzeczy, które musisz zobaczyć w Rijece polecam port z długą przystanią, z której rozciąga się panoramiczny widok na miasto, krzywą wieżę niczym w Bolonii oraz kościół na planie rotundy, którego bliźniak znajduje się w Wenecji, a także punkt widokowy Trsat.

Przejdźmy zatem do konkretów!

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Molo Longo - molo z widokiem na miasto

Znajdujące się w porcie promowym i towarowym molo, lekko przypominające mi widoki na wyspie Łasztownia w Szczecinie. Na molo można bezpłatnie i bez problemu wejść, pod warunkiem, że nie odbywa się załadunek towarów - na molo znajdują się perony i dźwigi (żurawie). Na froncie można usiąść w restauracji i zjeść lub napić się wina z widokiem na Rijekę.

Z molo w Rijece mamy panoramiczny widok na miasto, które z tej perspektywy jest jak trójwymiarowy obraz, z jachtami na pierwszym planie, zabytkowymi kamienicami w centrum i górami, które domykają ten widok. Bardzo polecam spacer o zachodzie słońca!

Riva

Od strony miasta ciągnie się tzw. Riva. Tutaj również możesz udać się na długi spacer wzdłuż wybrzeża, natomiast bliskość ulicy sprawia, że z chętniej wybieram jednak Molo Longo. 

Adria / Palota - piękny barokowy pałac

Zobaczysz go z daleka. Wyróżnia się z każdej strony! Pałac Adria, który swoją wielkością i elegancją dominuje nad wizerunkiem portu i wita przybywające przed nim statki. Pałac był siedzibą Węgierskiej Królewskiej Kompanii Żeglugowej Adria. Dziś jest siedzibą Chorwackiej Żeglugi Jadrolinija.

Budynek został zbudowany w 1897 roku przez Vilmosa Freunda, obie główne fasady zdobi posąg 4-4 ​​Miklósa Ligetiego.

Na fasadzie pałacu z widokiem na morze umieszczono cztery męskie postacie symbolizujące żeglarstwo. Dynamiczne figury bezbłędnie prezentują ich rzemiosło i miejsce w żegludze. Poruszając się od lewej do prawej, najpierw pojawia się marynarz, a następnie inżynier okrętowy. Jest najpotężniejszą postacią, nie zapominajmy, że to czas, kiedy żeglarstwo się odnawia. Na drugiej parze kolumn kapitan pojawia się pierwszy, świadomy swojego znaczenia, obok niego sternik słucha poleceń kapitana.

Fasada północna jest ozdobiona damami, symbolizującymi cztery niebiosa świata.

Mrtvi Kanal

Martwy kanał wcina się lekko w ląd, a na jego powierzchni stacjonują mniejsze łódki. Z tego miejsca mamy piękny widok na wzgórze z domami mieszkalnymi. To także idealny punkt orientacyjny, z którego możemy rozpocząć zwiedzanie centrum miasta i jego historycznych budynków.

W pobliżu kanału płynie rzeka Rječina, to jej ostatni odcinek przed ujściem do Adriatyku.

Budynek Teatru Narodowego: Ivan Zajc Croatian National Theatre

Przepiękny budynek zlokalizowany tuż przy Martwym Kanale i porcie w Rijece. Przed budynkiem znajduje się zielony skwer z ławeczkami i fontanną.

Targ w Rijece

Zaraz przy teatrze zaczyna się ogromny targ rybny oraz warzywno-owocowy w Rijece. Nawet jeśli jesteś tu tylko turystycznie, chwilę, to polecam Ci przejść się tymi alejkami i poczuć klimat miejsca. Można kupić owoce do zjedzenia na już, warzywa, a także świeże ryby i owoce morza. Do domu polecam zabrać suszone figi z chorwackich sadów!

Rijeka atrakcje: co zobaczyć w centrum miasta

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Kosi Toranj czyli Krzywa Wieża

Wspominałam już, że Rijeka bardziej kojarzy się w włoskimi niż chorwackimi miastami (ta część kraju jeszcze do II wojny światowej należała do Włoch), a krzywe wieże/dzwonnice przywołują na myśl Bolonię. Kosi Toranj, czyli Rijecka krzywa wieża to wolnostojąca dzwonnica Kościoła Wniebowzięcia Marii Dziewicy (Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije ). Jest odchylona od pionu o około 40 cm, co jest dobrze zauważalne nawet z bliska. 

Kościół, zbudowany na rzymskich pozostałościach, stoi tuż obok dzwonnicy, a całość znajduje się na niewielkim placu. Przy placu znajdziesz także tablice informacyjne dotyczące wieży oraz kościoła.

Korzo - deptak z butikami i restauracjami

To najbardziej znany i największy deptak Rijeki. Znajdziesz tu butiki, sklepy znanych marek i sieciówek, galerię handlową, piekarnie, a także kawiarnie i restauracje. Jest tu zazwyczaj tłoczno i gwarnie. Lokalne wydarzenia odbywają się w pobliżu tej właśnie ulicy.

Ratusz z wieżą zegarową - Gradska ura

Charakterystyczny, pocztówkowy budynek Rijeki znajduje się przy Korzo i odróżnisz go bez problemu od reszty zabudowań. Wieża zegarowa góruje nad zabudowaniami, a jej żółty kolor dodatkowo ją wyróżnia. Na tej barokowej wieży możemy zobaczyć także popiersia austriackich władców.

Pod wieżą można przejść i eksplorować kawiarniane uliczki i place z drugiej strony ratusza. Znajduje się tam niewielki plac z fontanną, a idąc dalej dojdziesz do ruin rzymskich Arheološki park Principij.

Powyżej rzymskich ruin (możliwe do zwiedzania, wstęp jest płatny) znajdują się restauracje z bezpośrednim widokiem.

Katedra św. Wita w Rijece

Top na liście Rijeka atrakcje, głownie ze względu na pochodzenie. Była już Bolonia i krzywa wieża, to teraz czas na Wenecję! Katedra Vita, zbudowana na planie rotundy, to bliźniaczy kościół wprost z Wenecji! Do Wenecji wybrałam się z Rijeki (polecam taki trip).

Kościół pierwotny zbudowano pod koniec XII wieku, a obecna barokowa forma pochodzi z lat 1638-1742. Jak już wspomniałam jest to bliźniaczy projekt według wzoru kościoła Santa Maria della Salute w Wenecji.

Wewnątrz kościoła znajduje się średniowieczny krzyż, który jest jednym z najcenniejszych skarbów świątyni.

Plac Trg Riječke Rezolucije

To niewielki, ukryty między budynkami plac, przy którym znajduje się wpisany w budynki kościół Crkva sv. Jeronim, monastyr Dominikański oraz budynek wyższej szkoły biznesowej.

Charakterystyczna dla placu jest kolumna Stendarac, która zmieniała co jakiś czas swoje miejsce, aby ostatecznie stanąć tutaj. Kolumna został wzniesiony przez Maksymiliana, aby uhonorować lojalność miasta podczas okupacji weneckiej w 1508 roku. Ozdobiona jest kilkoma inskrypcjami i płaskorzeźbą św. Wita trzymającego makietę miasta.

W zwyczajne dni plac służy (niestety) jako parking, ale podczas wydarzeń zmienia się nie do poznania! Miałam okazję zobaczyć go podczas Vinski Grad, kiedy na całym placu postawiono stoliki oraz budki do degustacji wina. Było niezwykle klimatycznie po zmroku.

Riječke stepenice - schody Rijeki

Tuż obok opisanego wyżej Trg Riječke Rezolucije, znajduje się większy plac, z którego zobaczysz deptak Korzo, oraz widok na morze i port. Patrząc w przeciwnym kierunku zobaczysz długie schody, idealne na pamiątkowe zdjęcia z Rijeki

Muzea w Rijece

Kierując się schodami w górę, a dalej wzdłuż ulicy dojdziesz do okazałych budynków muzeum Morskiego i Wybrzeża Chorwacji: Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka. Obok znajduje się Muzeum Miasta Rijeka oraz Muzeum Historii Naturalnej

W pobliżu muzeów znajdują się dwa parki dające wytchnienie w ciepłe dni: Park Nikole Hosta, Park Vladimira Nazora. W Rijece znajduje się takżę Peek & Poke - muzeum informatyki, gratka dla pokolenia millenialsów i ich dzieci także!

Bilety wstępu można kupić osobno do każdego z muzeów, lub bilet zbiorowy, z którym mamy zniżkę.

Rijeka Tunnel (TunelRI)

Oprócz muzeów, do zwiedzania udostępnione są podziemne tunele Rijeki. Niestety nie miałam jeszcze okazji się do nich wybrać, ale może Ty skorzystasz z tej podpowiedzi. Przyda się zwłaszcza na letnie dni, na chwilę ochłodzenia.

.

Punkty widokowe Rijeka

Rijeka jest miastem położonymu podnóża pasma Górskiego Kotaru, nazywanego zielonymi płucami Chorwacji. Już sam dojazd do miasta daje wyobrażenie przedzierania się przez wysokie góry, za którymi aż trudno wyobrazić sobie lazurowy adriatyk, tak blisko siebie! Stąd w mieście bywa pod górkę, a w ciągu 30 minut z centrum, możemy poczuć się jak na trekkingu. 

Najpesze punkty widokowe na Rijekę, do których bez problemu dojdziesz na pieszo z centrum to:

  • Vidikovac Fortica - punkt widokowy do którego prowadzą znane, długie schody, a cały kompleks składa się z parku, widoków, kościołów.
  • Trsat - nazywany twierdzą lub zamkiem, położony tuż obok pierwszych tarasów widokowych. W tym miejscu odkryty pierwsze grodzisko, to tu zaczęła się Rijeka. W odrestaurowanej twierdzy znajdują się restauracje, galerie i oczywiście panoramiczne widoki na miasto!
  • Molo - znasz je z początku tego postu, ale muszę wspomnieć i tutaj. Z molo rozciąga się odwrotny widok na Rijekę niż ze wzgórz. Tutaj mamy panoramę miasta wraz z górami jak na dłoni.

Rijeka atrakcje - co warto zobaczyć? Najlepsze wina i lokalny klimat!

Koniecznie daj mi znać czy udało Ci się odwiedzić Rijekę? Czym Cię zaskoczyła? Może jakimś wyjątkowym lokalnym wydarzeniem?

.

Rijeka atrakcje - co warto zobaczyć? Najlepsze wina i lokalny klimat!

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności