Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Rovinj Chorwacja atrakcje. Włoskie miasteczko na Istrii. Praktyczny przewodnik.

28/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Rovinj Chorwacja atrakcje. Włoskie miasteczko na Istrii. Praktyczny przewodnik. Rovinj to miasto na półwyspie Istria, przez wielu uważane za najpiękniejsze w całej Chorwacji, ale z tym drugim stwierdzeniem dyskutowałabym mocno! Niewątpliwie Rovinj na Istrii to urocze, romantyczne, jedyne w swoim rodzaju miasteczko w Chorwacji. Rovinj nie przypomina innych chorwackich miast, jest wręcz wyjęte z Włoch. 

Chorwackie Saint Tropez i Wenecja

Rovinj nazywane jest Chorwacką Wenecją lub Saint Tropez, ze względu na architekturę, jego niekwestionowane podobieństwo do włoskich miast i weneckich wpływów, a także ekstrawagancję i wysoką tolerancję. W pobliżu Rovinj znajduje się wysoko oceniany kemping dla naturystów, a uliczkami starego miasta poruszają się elegancko ubrani turyści. Na nabrzeżu w jednym miejscu spotkamy osoby w strojach kąpielowych oraz osoby w niemal weselnych kreacjach. Tutaj wszystko jest na miejscu.

Do Rovinj wybrałam się podczas mojego dwumiesięcznego pobytu w Chorwacji. Być może zdjęcia Cię zaskoczą, więc spieszę wyjaśnić, że zrobiłam je w lutym, w niestety dość deszczowy dzień. Z Puli do Rovinj dojechaliśmy w mniej niż godzinę. Rovinj leży na zachodnim wybrzeżu Istrii, co sprawia że jest chętnie odwiedzane przez turystów zarówno z Włoch, Niemiec, Austrii, Słowenii, a także coraz częściej z Polski. 

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Krótka historia Rovinj Chorwacja

Historia Rovinj sięga VII w.p.n.e., czasów plemienia Iliria, które zamieszkiwało tereny dzisiejszej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Albanii. W 129 p.n.e. miasto znalazło się we władaniu Imperium Rzymskiego, które nadało mu nazwę funkcjonującą do dzisiaj. Miasto przechodziło przez wieki przez wiele “rąk”, zmieniających się granic państw. W okresie międzywojennym, aż do II wojny światowej należało do Włoch. Po wojnie znalazło się w granicach Socjalistycznej Federacji Republik Jugosławii. W tym czasie z miasta wyjechała większość włoskich mieszkańców. Od 1991 roku Rovinj należy do Republiki Chorwacji.

Miasto w czasie panowania Wenecjan w XIII - XVIII wieku, uzyskało prawa miejskie, a także zostało ufortyfikowane. Powstały mury i bramy miejskie, renesansowa wieża zegarowa. Z kolei w latach 1813 - 1920 za czasów Habsburgów, miasto przeżyło największy rozwój, stając się największym miastem w zachodniej części Istrii. W tym czasie powstały i rozwijały się zakłady przetwórstwa rybnego, fabryka tytoniu, a także życie kulturalne i społeczne. Powstał teatr oraz lecznica Marii Teresy. 

Dzisiaj widzimy Rovinj jak cypel lub półwysep. Nie zawsze tak było - pierwotnie miasteczko leżało na wyspie, a dopiero w 1763 roku połączono je ze stałym lądem, zasypując cieśninę.

Rovinj Chorwacja zwiedzanie

Jak już wspomniałam, Rovinj na Istrii to namiastka Włoch. W jeden moment możemy przenieść się w zupełnie inne otoczenie, i poczuć jak we Włoszech. W tej części półwyspu Istria spotykamy także podwójne nazewnictwo miast i ulic, a język włoski używany jest na co dzień przez wielu mieszkańców. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z historii tego miejsca. 

Zwiedzanie Rovinj to przyjemny spacer uliczkami starówki, która w większości wyłączona jest w ruchu samochodowego. Uliczki wspinają się w górę wzgórza, którego zwieńczeniem jest Kościół św. Eufemii.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe na Istrii rezerwuję tutaj.

Rovinj atrakcje

Co zobaczyć w Rovijn? Jakie są atrakcje Rovinj? To urocze miasteczko na wzgórzu, nie ma dołączonej listy atrakcji must see. Rovinj to atrakcja sama w sobie. Starówka skrywa kilka zabytków, które zobaczysz przy okazji, spacerując po miasteczku. 

Port Rovinj Chorwacja

Po zaparkowaniu w okolicy dworca autobusowego, udaliśmy się w stronę mariny. Pogoda mocno nas stresowała, więc zatrzymaliśmy się na kawę na jednym z głównych placów, z widokiem na morze, przeczekując deszczową chmurę.

Sam port jest naprawdę bajecznie ulokowany. Wychodząc zza zakrętu przed naszymi oczami odsłania się widok setek mniejszych i większych łodzi, a w tle widzimy wzgórze z celem naszej wycieczki czyli starówką Rovinj.

Z portu możesz wybrać się w rejs na okoliczne wyspy, oglądanie delfinów w naturalnym środowisku, a także do Wenecji z Rovinj! Rejsy z Rovinj możesz przejrzeć i zarezerwować online na tej stronie.

Starówka Rovinj

Starówka Rovinj to cel naszego zwiedzania. Jest romantyczna, urocza, jakby przekopiowana z Włoch. Kompletnie inna niż chorwackie miasteczka. Starówka wyłączona jest w większości z ruchu samochodowego, co sugeruje nam konkretny sposób zwiedzania jej wąskich, brukowanych uliczek. To właśnie brukowane, wąskie uliczki, pełne kolorów i włoskiego dolce vita są tutaj największą atrakcją. To dla nich i ich klimatu przyjeżdżamy do Rovinj.

Ul. Vladimira Švalbe

Z parasolami w ręce spacerowaliśmy niemal sami po tym przepięknym miasteczku, wyobrażając sobie jak wygląda w pełnym słońcu. Na pierwszy rzut poszła najbardziej znana uliczka Rovinj, z charakterystycznymi prześwitami morza między budynkami. Niestety o tej porze roku nie zobaczyliśmy tu kwiatów i stoliczków, które są wystawiane przy sklepikach w sezonie letnim. Uliczka o której mowa to Ul. Vladimira Švalbe. 

Latarnia morska i punkt widokowy na Rovinj

Na końcu uliczki, która poprowadziła nas w górę, dotarliśmy do latarni morskiej, armat i umocnień miasta, bunkrów. Z tego miejsca mogliśmy podziwiać widok na morze, a także okoliczne wyspy.

Kościół św. Eufemii w Rovinj

Z miejsca z latarnią morską, dzieli nas już tylko krótka chwila od najwyższego punktu w mieście. Dotarliśmy do górującej nad miastem dzwonnicy katedry o wysokości 61 m, zbudowanej na wzór dzwonnicy św. Marka w Wenecji, oraz Kościoła św. Eufemii. Eufemia jest patronką miasta Rovinj, a jej szczątki znajdują się właśnie w tej świątyni.

Wieża jest udostępniona do zwiedzania. Niestety nie miałam możliwości na nią wejść, ale zrobię to przy najbliższej okazji, bo widoki są z niej niezwykłe! Widoki ze wzgórza również, nawiasem mówiąc.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Małe kościółki ukryte w uliczkach Rovinj

Oprócz słynnego kościoła św. Eufemii, spacerując po Rovinj natknęłam kilka mniejszych, malutkich, kamiennych kościołów, w różnych częściach miasteczka. Wyglądały niezwykle klimatycznie, upchnięte między kolorowe kamienice, z widokiem na morze, lub przy restauracjach. Rozglądaj się uważnie spacerując po uliczkach Rovinj za takimi perełkami.

Bramy i mury miejskie

Jak już wiesz z tego postu, miasto zostało ufortyfikowane i otoczone murami miejskimi za czasów panowania Wenecjan. Dzisiaj możemy odnaleźć trzy, z siedmiu bram. Na swojej drodze odnalazłam bramę Portica, a jej niewielki rozmiar zupełnie mnie zaskoczył. Brama znajduje się na drodze ze schodami, a od strony promenady jest ozdobiona herbem.

Pozostałe istniejące bramy to brama Benedykta i Świętego Krzyża.

Łuk Balbi 

Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Rovinj, to piękny barokowy Łuk Balbi. Stoi w miejscu nieistniejącej już bramy miejskiej.

Rovinj Chorwacja Plaże

Miasteczko ma do zaoferowania plaże z pocztówkowym widokiem na starówkę, a także plaże przy samym centrum!  

Rovinj Plaża Balota

Skalista i niezwykle fotogeniczna plaża przy samej starówce. Zejście na plażę znajduje się na deptaku otaczającym miasteczko. Plaża jest bardzo mała, ale niezwykle urokliwa. Znajduje się tu także niewielka grota.

Wyspa Sveta Katarina

Plażowanie z widokiem na Rovinj? W sezonie możesz skorzystać z taksówek wodnych i w kilka minut znaleźć się na wyspie. Najpiękniejsze plaże znajdują się po zachodniej stronie wyspy. 

Plaża Zlatni Rt

Na Półwyspie Zlatni Rt znajdziesz największy wybór plaż. Półwysep znajduje się na południe od Rovinj. Jak przystało na plaże w Chorwacji, są one na ogóle skaliste, kamienne, żwirowe. Jeśli masz ochotę na nieco cienia przy plaży, to udaj się w stronę Parku Zlatni Rt. 

Okolice Rovinj co zobaczyć?

W okolicach Rovinj warto wybrać się do ukrytej perełki Istrii, czyli Bale-Valle. To kamienne miasteczko na wzgórzu, na wzór tych z północy półwyspu. W godzinę drogi możesz wybrać się do chorwackiej Toskanii, do najmniejszego miasta na świecie Hum, Motovun słynącego z trufli oraz miasta artystów Groznjan. Na południu czeka Pula z prawdziwie rzymskim klimatem. Na aktywny wypoczynek oraz plażowanie na jednej z wielu plaż wybierz się na przylądek Kamenjak. Alternatywne formy plażowania i klimat znajdziesz na Punta Christo!

.

Rovinj Chorwacja atrakcje. Włoskie miasteczko na Istrii. Praktyczny przewodnik.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności