Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Święto Krzyża w Puerto de la Cruz na Teneryfie

03/05/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

W najśmielszych przypuszczeniach, nie pomyślałabym, że na Teneryfie  obchodzi się coś w stylu „majówki”. Rozumiem już, że każda okazja do świętowania jest dobra, a im więcej okazji tym lepiej. Średnio co 2-3 tygodnie mamy lokalną fiestę w Puerto de la Cruz, a gdyby dodać do tego pozostała część wyspy, to można bawić się na okrągło.

Nikomu nie wadzi, że większość tutejszych fiest, jest mocno związana z katolicką tradycją. Tym razem nie jest inaczej. Święto Krzyża połączone z obchodami nadania praw miejskich Puerto de la Cruz, które w tym roku obchodzi swoje 365 lecie. Nic dziwnego, że słowo „cruz”, znajduje się w bardzo dużej liczbie nazw miejscowości, w tym naszej właśnie. W naszym mieście obchody te trwają mnie więcej tyle ile „polska majówka”, natomiast w oddalonym o 7 km Los Realejos fiesta trwa cały miesiąc. Miesiąc!

Puerto de la Cruz to miasto, którego nazwa wzięła się prawdopodobnie od krzyża na najstarszym budynku, znajdującego się w porcie. Spacerując po mieście, można naliczyć około 100 krzyży, znajdujących się na budynkach, domach, ścianach. Z cała pewnością nie umknie Ci ten fakt!

Zarezerwuj wjazd kolejką na wulkan na oficjalnej stronie PN Teide (polecam z audiobookiem!) lub inną atrakcję na Teneryfie online, aby mieć pewność, że zwiedzisz wulkan Teide podczas swoich wakacji. 

1-3 maja w Puerto de la Cruz mieszkańcy ozdabiają krzyże kwiatami, otwierają liczne kaplice z ogromnymi wręcz ołtarzami. Wywieszają bordowe lub fioletowe materiały z okien i balkonów. Nieodłącznym elementem tych dni są procesje (a jakżeby inaczej!). Procesje ulicami miasta, w których biorą udział władze miasta, kościoła katolickiego, mieszkańcy i zaciekawieni turyści oczywiście. Procesja oprócz muzyki na żywo, ogromnego srebrnego krzyża, figury patronki miasta Nuestra Señora Virgen de la Peña de Francia, wyróżnia się od innych, które można tu zobaczyć. Podczas procesji w tych dniach, co jakiś czas wypuszczane są fajerwerki oraz petardy! Tak, odbywa się to podczas procesji kilkakrotnie, a to że procesja odbywa się w środku dnia niczemu nie przeszkadza. Fajerwerki są, błysk jest, hałas jest, muzyka jest czyli wszystko pięknie, idziemy dalej!

Tutaj pisałam więcej o tym jak znaleźć mieszkanie na Teneryfie (na wakacje lub na dłużej).

Ta majówka była wyjątkowa dla nas. Nigdy jeszcze nie widzieliśmy tylu lokalnych, miejscowych, siedzących na falochronach w porcie, spacerujących po mieście, siedzących w knajpach (choć tam jest ich zawsze dużo). Nigdy jeszcze nie było aż tylu zamkniętych sklepów (nawet w Wielkanoc czy Boże Narodzenie). Z najbardziej lokalnych knajp muzyka grała na cały regulator.

Turyści opalali się na plaży, a miejscowi świętowali w porcie. Dla mnie był to najbardziej „lokalsowy”, tutejszy, taki miejscowy dzień. Szczerze, to z lekką dumą siedziałam w porcie na falochronach, słysząc i widząc że dookoła są tylko „tutejsi”. Wiedziałam i widziałam, że oni też są z tego dumni. Ten długi weekend, był prawdziwym pokazem lokalnego patriotyzmu z ich strony.

Podobne obchody spotkasz w majówkowy weekend, w takich miastach jak Los Realejos i Santa Cruz.

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

 PS. Czy wiesz o naszej grupie na fb Teneryfa na własną rękę: zwiedzanie, noclegi, przewodniki, wycieczki? Dołącz do nas, tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz lecąc na Teneryfę.

Szukasz hoteli na Teneryfie? Możesz je zarezerwować tutaj.

Procesja ulicami miasta

Krzyże ozdobione kwiatami

Wybierasz się na wulkan Teide na Teneryfie? 

Zarezerwuj wjazd kolejką na wulkan na oficjalnej stronie PN Teide (polecam z audiobookiem!) lub inną atrakcję na Teneryfie online, aby mieć pewność, że zwiedzisz wulkan Teide podczas swoich wakacji. 

Polecane posty:

  1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
  2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
  3. Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd.
  4. Teneryfa tanie loty: wyszukiwarki, ceny biletów, loty bezpośrednie na Teneryfę

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności