Logo Zamieszkali main

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - zdjęcia, krótka historia.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Idą od strony Jeżyc Mostem Teatralnym, pierwszym punktem od którego zaczęłam zwiedzanie Poznania, był budynek Teatru Wielkiego, który wygląda przepięknie od strony Parku Mickiewicza. 

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Wyglądem przypomina starożytne świątynie rzymskie. Portyk, stanowiący fasadę budynku, zbudowany został zgodnie z regułami architektury klasycznej starożytnego Rzymu. Uwagę zwracają rzeźby po obu bokach: po lewej kobiety na lwie (symbolizująca Lirykę), a po prawej mężczyzny z idącą przy nim panterą (przedstawiającego Dramat). Charakterystyczny “trójkąt” na szczycie kolumn zwieńczony jest symbolem budynku - pegazem.

Na tympanonie znajdował się cytat w języku niemieckim, z poematu Die Künstler (Artyści) Friedricha von Schillera, który został usunięty z fasady w 1919 roku, po przejęciu budynku przez władze polskie.

Patrząc od strony Parku Mickiewicza zobaczymy budynek w odmiennej scenerii, niż stojąc przed nim bezpośrednio. Fontanna znajdująca się w parku przed teatrem, jest integralną jego częścią i bezpośrednim przedłużeniem symbolu pegaza. 

Przeczytaj również post o atrakcjach Poznania: Atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Plan zwiedzania.

Historia Teatru Wielki im. Stanisława Moniuszki

Budynek teatru powstał według projektu Maxa Littmanna z monachijskiej pracowni Heilmann und Littman.  Pierwsze przedstawienie, które rozegrano na deskach nowego teatru to “Czarodziejski flet” W.A. Mozarta, a odbyło się w 1910 roku.

Teatr w 1919 roku przeszedł w polskie ręce, a inauguracyjny spektakl “Halka” Stanisława Moniuszki, zgromadził znakomitości tamtych czasów mi. Kornel Makuszyński. Gabriela Zapolska, które nie była obecna na inauguracji, napisała depeszę: „Szczęśliwa, dumna, pełna nadziei wchodzę dziś razem z Wami pod dach naszego teatru, którego drzwi lat tyle były dla nas zamknięte, a wnętrze niedostępne dla naszej drogiej mowy...”

Teatr działał w czasie międzywojennym, mimo problemów natury finansowej. Nie ucierpiał  w czasie II Wojny Światowej, podczas której stanowił siedzibę Grosses Haus, część Reichsgautheater Posen. Podczas walk w 1945 roku stanowił niemiecki punkt oporu. 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w czasie II wojny

Podczas walk o Cytadelę, na najwyższej kondygnacji urządzono punkt dowodzenia radzieckiego dowódcy artylerii. Co ciekawe, w podziemiach teatru stacjonowały wojskowe konie.

Teatr Operowy wznowił swoje działania 2 czerwca 1945 roku jako pierwszy w powojennej Polsce. Zagrano “Krakowiaków i Górali” z muzyką Karola Kurpińskiego, w reżyserii B. Horowskiego i scenografii Z. Szpingera.

Z ogromną przyjemnością wybrałabym się na spektakl, do tego wyjątkowego pod każdym względem teatru operowego.

Polecane posty:

Newsletter

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo Zamieszkali Arleta Adamska footer

NEWS

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności