Logo Zamieszkali main

TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Listopad rozgościł się już na dobre w naszych kalendarzach (jeszcze nie adwentowych), domach i pogodzie. Za nami niemal wszystkie tradycyjne, religijne, państwowe święta, oprócz jednego, które będzie tematem przewodnim tego postu. Mowa oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia i Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. Ostatnimi laty panuje na nie istna moda, o ile można tak to nazwać, a miasta prześcigają się w jakości, długości trwania i atrakcyjności jarmarków. 

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie to idealna propozycja, aby połączyć zimowe zwiedzanie ze świąteczną atmosferą, lokalnymi smakami i zakupem unikalnych prezentów. Świąteczne jarmarki zaczynają się najczęściej w ostatnim tygodniu listopada, a najdłuższe trwają jeszcze w styczniu, wliczając święto Trzech Króli przypadające na 6 stycznia.

Punktem obowiązkowym każdego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest grzane wino, gorąca czekolada i lokalne przysmaki, które będą różnić się w zależności od kraju, czy nawet regionu. Każdy z jarmarków na swój unikalny klimat, wyróżniający się nie tylko gastronomią, ale także atrakcjami, tradycjami, sprzedawanymi artykułami i rękodziełem lokalnych artystów. 

Jarmarki umilają czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku, a sam fakt, że świętowanie możemy rozpocząć miesiąc wcześniej sprawia, że są moim ulubionym czasem w roku. Warto zaplanować odwiedzenie chociaż kilku z nich, zwłaszcza, że nie musimy daleko jeździć. Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie odbywają się tuż za naszymi granicami, a nasze polskie niewiele im ustępują w ogólnym rankingu. 

Dla osób lubiących wyjazdy zorganizowane, biura podróży przygotowują co roku oferty wyjazdów na najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie, w przystępnych cenach. Moje ulubione biuro podróży z którym leciałam na Cypr, a wszystkie formalności załatwiam online znajduje się tutaj. Mają bardzo fajne oferty wyjazdowe na jarmarki.

Wyjazdy na jarmarki polecam organizować na własną rękę, aby mieć swobodę jednoczesnego zwiedzania miasta. Noclegi na wyjazdach rezerwuję tutaj oraz tutaj.

Bezpośrednie loty do europejskich miast możesz sprawdzić tutaj lub tutaj.

Poniżej przedstawiam moją, subiektywną listę jarmarków świątecznych w Europie, które warto zobaczyć. Kolejność nie ma zupełnie znaczenia (tak btw). Pamiętajcie, że jarmarki są najpiękniejsze po zachodzi słońca, kiedy rozbłyskują tysiącami światełek!

TOP 10: najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie 2019

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy

Znany i lubiany Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie. Być może dlatego, że jarmark jest jednym z najlepszych w Niemczech, a być może dlatego, że Drezno to przepiękne miasto zachęcające do zwiedzania. Pierwszy jarmark w Dreźnie odbył się w 1434, co czyni drezdeński jarmark najstarszym w Niemczech. Ten jarmark został uznany za jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec, a co roku odwiedza go około 3 mln osób. Ten duet zdecydowanie musiał się tutaj znaleźć!

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy
Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze to podobno największy jarmark w całych Niemczech, a także w Europie. Panuje tu niezwykły klimat, dzięki średniowiecznej zabudowie. Oprócz tradycyjnych kiełbasek trzeba spróbować  ponczu, ponieważ znajduje się tutaj największy na świecie gar ponczu! Norymberga to również jedno z najlepiej zachowanych i odrestaurowanych zabytkowych miast Niemiec, także zwiedzanie w czasie jarmarku macie gwarantowane.

Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy
Jarmark Bożonarodzeniowy Norymberga, Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria

Jeśli jeszcze nie byliście w Wiedniu, to jest to najlepszy czas aby to nadrobić. Jarmark w Wiedniu, a w zasadzie jarmarKI, bo jest ich kilka, w różnych miejscach w mieście. Zwiedzając Wiedeń możecie zobaczyć conajmniej kilka z nich. Pod Pałacem Schönbrunn czy ogrodach Belvedere, a także na placu przy ratuszu Rathausplatz. Wiedeń w bożonarodzeniowej atmosferze jest jeszcze piękniejszy. Przeczytaj również post: Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria
Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń, Austria

Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy

Nasi południowi sąsiedzi w niczym nie ustępują tym zachodnim. W czołówce jarmarków znajduje się również Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze. Piękne średniowieczne miasto, romantyczny Most Karola, zamek i jarmark na rynku to propozycja czeskiej Pragi. Zresztą, kto nie lubi trdelnika i prażonych orzeszków? W Pradze oprócz jarmarku na rynku staromiejskim, jarmarki odbywają się na Placu Wacława, na Placu Karola oraz w pobliżu Miejskiego Domu Reprezentacyjnego na Placu Republiki. O zwiedzaniu Pragi możesz przeczytać w tym poście: Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?

Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy
Jarmark Bożonarodzeniowy Praga, Czechy

Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja

Jarmark Bożonarodzeniowy w Göteborgu to prawdziwa perełka skandynawskich jarmarków! Jarmark odbywa się w największym w Skandynawii parku rozrywki. Doceniany jest przede wszystkim za ciekawe atrakcje, takie jak konkursy kolęd (oczywiście w śpiewaniu), jazdę na łyżwach w stroju Mikołaja (obowiązkowo!), czy lodowy bar. Specjałami, których możemy tu spróbować są marynowane śledzie, marcepan i grzane wino. Z dań "egzotycznych" możemy spróbować potraw z łosia. Główne jarmarki znajdują się na Placu Gustawa Adolfa, w Liseberg, Hadze i Röda Sten Art Centre.

Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja
Jarmark Bożonarodzeniowy Göteborg, Szwecja

Jarmark Bożonarodzeniowy Kopenhaga, Dania

W Kopenhadze, oprócz siostry naszej syrenki, możemy odwiedzić jarmark świąteczny w klasycznej formie, ale ja polecę mniej tradycyjny dla odmiany. W ogrodach Tivoli, aranżacja zmienia się całkowicie, przekształcając park rozrywki w wielką świąteczną krainę. Na tą okazję budowane są specjalne, drewniane domki, które tworzą całą wioseczkę. Można kupić w nich prezenty i unikalne wyroby. Jedną z największych atrakcji jest możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętym jeziorze Tivoli. Znajdziecie tu również lodowe rzeźby. Wstęp jest płatny.

Pssst... dołącz do naszej grupy na fb podróże na własną rękę.

Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Amsterdamie to nie jeden, ale aż 26 jarmarków! Mniejsze, większe, targowiska zmieniające swoje oblicze na świąteczne, wszystko jest tu dozwolone. Piękne miasto w jeszcze piękniejszej odsłonie. Największą atrakcją jarmarku świątecznego w Amsterdamie jest Festiwal Świateł - centrum miasta wypełnione jest niezwykłymi iluminacjami świetlnymi.

Główny jarmark odbywa się na ulicy Damrak, łączącej Dworzec Centralny z Placem Dam. W drewnianych budkach możemy kupić i skosztować mi.: ciasteczka, czekoladki, owoce w czekoladzie, sery, wędliny, suszone pomidory, ryby, gorące kiełbaski, świąteczne dekoracje, tulipanowe cebulki, wełniane czapki, szaliki i swetry.

PS. Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany walut za granicą warto skorzystać z tej bezpłatnej karty wielowalutowej, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swojego standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia
Jarmark Bożonarodzeniowy Amsterdam, Holandia

Jarmark Bożonarodzeniowy Budapeszt, Węgry

Budapeszt zrobił na mnie ogromne wrażenie w wiosenno-letniej odsłonie, za to ta zimowa ma w sobie o wiele więcej! Wyobrażasz sobie Most Łańcuchowy, symbol Budapesztu, wyglądający jak świąteczna girlanda? Parujące baseny termalne i partyjkę szachów w zewnętrznych basenach? Oprócz basenów termalnych, które w zimowej otoczce wydają się najlepszym miejscem na ziemi, mamy kilka jarmarków z przepysznym lokalnym, niekoniecznie świątecznym, jedzeniem. Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie pod Bazyliką św. Stefana robi niezwykłe wrażenie ze względu na samą bazylikę, ale również ogromną choinkę i lodowisko. Oprócz unikalnych upominków, zjemy tutaj węgierskie specjały takie jak gulasz w chlebku, strudel rétes, zapiekane mięsa i warzywa, czy papryki na dziesiątki sposobów. Drugim warty odwiedzenia jarmarkiem w Budapeszcie jest kram przy placu Vörösmarty, na którym rozpoczyna się najsłynniejsza ulica Budapesztu, deptak Váci utca. Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie obiecuje unikalne wyroby, podobno mocno wyselekcjonowane, aby zadowolić wszystkich, którzy są stałymi bywalcami jarmarków i niejeden już widzieli.

Więcej o zwiedzaniu Budapesztu przeczytasz tutaj: Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to już klasyk polskich jarmarków świątecznych. Na wrocławskim rynku oraz doprowadzającej ulicy odbywa się jeden z piękniejszych jarmarków w Polsce. Piękne szopki, ogromna choinka, drewniane domki z upominkami, rękodziełem, ciepłymi czapkami, aromatycznym grzanym winem, oscypkami i kiełbaskami to klasyk naszych jarmarków. Znajdziemy tu mini wesołe miasteczko dla dzieci, budki ze znanymi bajkami do odsłuchania, a przy odrobinie szczęścia załapiemy się na pochód kolędników (tip: polecam zlokalizować się na którejś z piętrowych budek gastronomicznych i zobaczyć pochód z góry). Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to "must see" wśród zimowych wydarzeń w PL.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska
Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław, Polska

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska

Jarmark w Krakowie odbywa się na krakowskim rynku i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów jarmarków w Polsce. Pięknie położony, z klimatem i krakowską duszą. Jarmark w Bożonarodzeniowy w Krakowie wyróżnia się na tle innych jarmarków, konkursem Bożonarodzeniowych Szopek.

Podczas jarmarku odbywają się wydarzenia towarzyszące tj. pokaz Dziadów, Korowód Kolędników, Opłatek Prezydencki. Szczególną atrakcją przeznaczoną dla dzieci jest wizyta Św. Mikołaja, a także możliwość napisania do niego listu.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie znalazł się również na międzynarodowych listach rankingowych najlepszych jarmarków, co czyni go chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów.

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków, Polska

Polecane posty:

  1. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
  2. Atrakcje Wiednia na jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?
  3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
  4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
Podsumowanie
TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie
Nazwa artykułu
TOP 10 najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie
Opis
Jarmarki Bożonarodzeniowe to cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia, organizowane w większych i mniejszych miastach. Ostatnimi laty panuje na nie istna moda, o ile można tak to nazwać, a miasta prześcigają się w jakości, długości trwania i atrakcyjności jarmarków.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Newsletter

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo Zamieszkali Arleta Adamska footer

NEWS

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności