Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Toruń atrakcje w jeden dzień lub na weekend. Co zobaczyć w Toruniu?

05/10/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Toruń atrakcje w jeden dzień lub na weekend. Co zobaczyć w Toruniu? Miasto idealne na krótki odpoczynek w miejskim stylu. Miasto Kopernika, istniejące w naszej świadomości niemal od dziecka, z czasem jednak wielu z nas o nim zapomina. Toruń warto odwiedzić chociażby w drodze do Trójmiasta, nawet na kilka godzin, a nie pożałujecie!

Odwiedzam Toruń zwykle po drodze do Gdańska z południa Polski. Wjazd do miasta przez mosty nad rzeką Wisłą robi ogromne wrażenie. Bardzo lubię to urocze stare miasto, z pięknym rynkiem oraz historią, która zmieniła świat. O Mikołaju Koperniku urodzonym w Toruniu słyszymy od szkoły podstawowej, a samo miasto naszpikowane jest symbolami związanymi z wielkim uczonym. Drugim symbolem Torunia są pierniki, które możemy zjeść i kupić tu o każdej porze roku.

Toruń atrakcje w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Toruniu?

Zapraszam na spacer po mieście Kopernika! Toruń jak wspomniał to dobry plan na jeden dzień lub weekend.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Krzywa Wieża w Toruniu

Nie tylko Piza! Krzywa wieża znajduje się również w Toruniu. To najbardziej znana z 52 toruńskich baszt obronnych, z czasów średniowiecza. Baszta zawdzięcza swoją nazwę widocznemu odchyleniu od pionu wynoszącemu około 1,46 m. Niech nie zdziwią Cię próby utrzymania równowagi pod wieżą! Jak głosi legenda, krzywa wieża w Toruniu została zbudowana w akcie pokuty. Toruński krzyżak zakochał się i złamał śluby czystości. Wieża symbolizuje jego odejście od surowych, zakonnych zasad. 

Utrzymanie równowagi pod ścianą wieży to test dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić czy ich grzechy są cięższe od grzechów owego krzyżaka. Jeśli tak - nie zdołają utrzymać równowagi. 

Prawdopodobny powód skrzywienia wieży związany jest z bardziej przyziemnym problemem, a mianowicie z osunięciem piaszczystego podłoża. Wieża znajduje się w pobliżu rzeki.

Plac Mariana Rapackiego

Idąc dalej, skierowałam się na Plac Mariana Rapackiego w Toruniu. Zatrzymał mnie charakterystyczny budynek oraz rozległe zielone skwery do spacerowania. Tuż obok znajdują się przystanki tramwajowe. Plac otaczają kamienice przy ulicy Fosa Staromiejska (w tym tzw. Łukiem Cezara), charakterystyczny gmach dawnego Banku Rzeszy, oraz pozostałości średniowiecznego barbakanu.

Rynek Staromiejski w Toruniu

Ulicą Różaną, przechodząc pod Łukiem Cezara, doszłam do Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Sam rynek jest jednym z moich ulubionych w Polsce. Bogaty, pełen zakamarków, atrakcji, kwiatów i restauracji. 

Na co zwrócić uwagę na Rynku Staromiejskim w Toruniu:

  • Kościół pw. Ducha Świętego
  • Centrum Kultury Dwór Artusa
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu 
  • Ratusz Staromiejski
  • Pomnik Flisaka w Toruniu
  • Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ulica Szeroka Toruń

Ulicą szeroką kierowałam się w stronę zamku, mijając po drodze ogrom kawiarni, restauracji oraz sklepów z pamiątkami. 

Muzeum Toruńskiego Piernika

Dla wielbicieli pierników czeka po drodze interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika. Poznasz tu historię wyrabiania toruńskich pierników przez lokalne zakłady, cukierników, którzy oprócz umiejętności cukierniczych, byli niezwykłymi artystami.

Żywe Muzeum Piernika

To oczywiście nie jedyne muzeum w Toruniu, związane z piernikami. Na piernikowe historie zaprasza odbiegające od klasycznego muzeum Żywe Muzeum Piernika, w którym wypieczesz własny piernik oraz możesz wziąć udział w dekorowaniu i malowaniu wypieków.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Niewidzialny Dom w Toruniu

Tuż obok Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się Niewidzialny Dom, w którym możemy poznać świat osób niewidomych. Niewidzialny Dom w Toruniu sam o sobie mówi tak:  “Niewidzialny Dom jest jedną z 5 atrakcji turystycznych na świecie (o których wiemy), która pokazuje świat wyłączając zmysł wzroku. Jest jednym z 5 najważniejszych miejsc do zobaczenia w Toruniu.”

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Powoli docieram do celu mojego zwiedzania, czyli ruin  zamku krzyżackiego w Toruniu. Mijam po drodze Toruńskiego Smoka, a następnie Basztę Monstrancję i Gdanisko. 

Zamek Krzyżacki w Toruniu to jeden z najstarszych zamków krzyżackich prawego brzegu Wisły. Na dzień dzisiejszy możemy zwiedzić pozostałości nietypowej jak na krzyżacki zamek fortecy. Zamek zbudowano w miejscu zniszczonego grodu, w kształcie podkowy.

Ciekawostka: zamek nigdy nie został zdobyty, a jego obecny stan i zniszczenia spowodowali mieszkańcy Starego Miasta Torunia.

Pozwoliłam sobie wejść na mury zamku, skąd rozciąga się piękny widok na Wisłę. W murach zamku znajduje się kilka wystaw, które można odpłatnie zwiedzić. Następnie korytem pod murami zamku wyszłam w stronę Bulwaru Filadelfijskiego. 

Dwór Mieszczański i Budynek Spichlerza

Opuszczając zamkowe mury natknęłam się na kolejne zabytki, które zobaczysz po prawej stronie, wychodząc z zamkowej fosy. Dwór Mieszczański to gotycki budynek z XVw, a do jego budowy użyto prawdopodobnie pozostałości po zniszczonym zamku. Budynek można zwiedzać jedynie z zewnątrz, natomiast w jego podziemiach znajduje się restauracja.

Budynek Spichlerza na ulicy Podmurnej, a w zasadzie kilka spichlerzy. Najstarszym spichlerzem, a zarazem jedną z najstarszych świeckich budowli Torunia jest spichlerz przy Podmurnej 1, pochodzący z końca XIIIw. Obecnie znajduje się tu siedziba Domu Muz. Schodząc na ulicę Mostową, tuż przy Bramie Mostowej zobaczysz kolejny, tym razem renesansowy spichlerz, w którym aktualnie funkcjonuje hotel i restauracja.

Za najładniejszy uznawany jest barokowy spichlerz, który robi wrażenie nie tylko wyglądem ale także wielkością. Jego okna przypominają kształtem worki ze zbożem.

.

Bramy miejskie w Toruniu

W Pobliżu zamku i bulwaru znajdziesz kilka zachowanych bram miejskich miasta. Bramy, które znajdują się najbliżej to:

  • Mostowa
  • Żeglarska
  • Zamkowa
  • Klasztorna

Średniowieczny Dźwig

Jeśli do tej pory żuraw i dźwig kojarzył Ci się tylko z Gdańskiem, to od dzisiaj będzie kojarzył Ci się także z Toruniem. Toruń również ma swój średniowieczny dźwig, który znajduje się w okolicy Dawnego Mostu na Wiśle. Rozpoznasz go po charakterystycznym, zawieszonym na nim towarze.

Dawny most na Wiśle

W miejscu dawnego mostu znajduje się drewniany taras z ławeczkami i miejscem do odpoczynku. Był to najstarszy drewniany most na Wiśle w Toruniu, a także jeden z najdłuższych w ówczesnej Europie i najdłuższy w Polsce. Funkcjonował w latach 1500 do około 1880. Na moście znajdują się archiwalne fotografie oraz tablice informacyjne.

Bulwar Filadelfijski

Moja ulubiona część miast, przez które przepływają rzeki to bulwary. Można przy nich wypocząć, spacerować, biegać, zjeść lokalne pyszności, poleżeć na plaży i wiele więcej. W Toruniu znajdziemy bulwar oraz miejskie plaże na Wisłą. To idealne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu miasta.

Gdzie zjeść w Toruniu?

Na obiad wybrałam się do włoskiej pizzeri Kolorowy Piec w Toruniu. Sezonowa pizza z kurkami była jedną z lepszych, które kiedykolwiek jadłam. Wróciłabym chętnie tylko do tej pizzeri! Bardzo polecam. Znajduje się w samym centrum Starego Miasta.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Ciekawy i merytoryczny artykuł, a takich w dzisiejszych czasach zdecydowanie brakuje. Wiem co mówię, bo trochę w internecie siedzę i czytam tu i ówdzie. Twój artykuł mnie przekonuje i na pewno jeszcze tu wrócę 🙂

  2. To już mam przewodnik po Toruniu 😉 Nigdy nie byłem w tym mieście, ach czas to nadrobić.

  3. Zaintrygował mnie Pani artykuł. Jutro jadę z Warszawy do Bydgoszczy z moim przyjacielem z Sao Paulo. Urodziłem się w Toruniu, a nie było mnie tam ponad 20 lat. Jestem ciekawy zmian.

  4. Ciekawy artykuł właśnie w piątek się wybieramy. Pewnie skorzystamy z podpowiedzi . Pozdrawiamy .

  5. Zapomniała Pani wspomnieć o Planetarium. Muzeum Tony Halika. ZOO oraz naprawdę świetnym Muzeum Etnograficznym

    1. Niczego nie zapomniałam - to jest post, na konkretny temat - nie sądzę aby ktoś w JEDEN dzień zdołał odwiedzić kilka muzeów, zobaczyć zabytki i jeszcze zdążył nacieszyć się wyjazdem. ZOO nie polecam, nie lubię oglądać zwierząt w klatkach...
      Pozdrawiam!

  6. Wow! Szukam atrakcji dla dzieciaków, na jednodniowe wypady w czasie ferii i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem tego swoistego przewodnika. Pójdziemy dosłownie Pani śladami. Dziękuję!

  7. Do atrakcji Torunia dodac powinno się lokal Pan Nalewski super pyszne nalewki w rozsądnych cenach polecam

  8. Świetnie, rzeczowo, konkretnie… gotowiec do spacerowania 😀 jesteśmy w drodze do Torunia i nie szukam już więcej 😀

  9. Wybieram się z rodziną do Torunia, niestety tylko na jedną dobę, a po przeczytaniu Pani artykułu mam ochotę zwiedzić to piękne miasto, proszę o podpowiedź co możemy zobaczyć w Toruniu w Sylwestra i Nowy Rok? Czy cokolwiek będzie otwarte? Przyjeżdżamy 31.12.2023 ok godz 15:00, wracamy w Nowy Rok o podobnej godzinie. Pozdrawiam.

    1. Wszystko co w poście można zobaczyć spokojnie w 1-2 dni 🙂

  10. Czy w niedzielę są otwarte sklepy z piernikami ? Nie wiem czy warto się wybrać w niedziele czy jednak przełożyć wyjazd na jakiś dzień tygodnia.

    1. Najlepiej sprawdzić na google maps, różnie bywa z małymi sklepami - ale zwykle te z pamiątkami są otwarte i w muzeach 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności