Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Varenna co zobaczyć? Najbardziej romantyczne miejsce nad Jeziorem Como.

05/12/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Varenna co zobaczyć? Najbardziej romantyczne miejsce nad Jeziorem Como.

Varenna co zobaczyć? Najbardziej romantyczne miejsce nad Jeziorem Como. Mogłabym pisać pochwalne peany na cześć tej miejscowości. Jest tak piękna, tak malownicza i tak idealna pod każdym względem. W ciągu jednego dnia odpoczęłam tu bardziej, niż podczas jakichkolwiek innych wyjazdów wakacyjnych. 

Varenna co zobaczyć

Bez najmniejszych wyrzutów sumienia mogłabym tu po prostu być, patrzeć na góry i jezioro, popijając kawę w jednej z kawiarni przy brzegu. Moja niezaspokojona ciekawość jednak poprowadziła mnie do kilku wyjątkowych miejsc, punktów widokowych, ogrodów, spajając to miejsce w idealną całość. Aby zobaczyć najpiękniejsze atrakcje Varenny, wybierzemy się na długi spacer. Zaczniemy od razu po wyjściu z pociągu.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Jezioro Como (dojście z pociągu)

To oczywiste, ale kilka praktycznych uwag przyda się na pewno. Po wyjściu z pociągu, ruszamy drogą kierującą w dół miejscowości (częściowo bez chodnika). Google maps prowadzi bardzo dobrze wprost do Jeziora. Jezioro to największa atrakcja tej miejscowości, główny punkt programu. 

Po zejściu do miejscowości trafisz na punkt widokowy na jezioro. To miły początek, można od razu się zachwycić. Tuż obok możesz zejść na niewielką plażę. Kąpiel w jeziorze jest dozwolona, a chętnych nie brakuje - zwłaszcza w ciepłe, lipcowe dni. O poranku nie było tu jeszcze nikogo, ale po południu plaża była już pełna.

Nieco dalej, w niewielkiej przystani znajduje się peron promowy. Zauważysz go po licznych plakatach, potykaczach i kolejce ludzi. Możesz popłynąć stąd do innej miejscowości np. Bellagio, Menaggio czy Como. 

Szlak Patriarchów - Greenway dei Patriarchi

Kierując się wzdłuż jeziora, trafimy na jedną z ładniejszych dróg, zawieszonych nad wodą. Nazwałabym ją promenadą lub wiszącym molem. Trasa spacerowa nazywana jest także drogą zakochanych. Charakterystyczne pergole pełne kwiatów, pocztówkowe widoki i spokój jaki panował tu o poranku był wręcz magiczny. Co krok, zza zakrętu wyłaniały się niewielkie zatoczki pełne kawiarni, mostki, mola, widoki kolorowych domków wiszących nad wodą. Coś pięknego! To kwintesencja Varenny.

Punktem kulminacyjnym mojej części ścieżki był stary port, z historycznymi zabudowaniami. Od tego momentu staram się zagłębiać w uliczki, zaglądać w kamienne zaułki i wspinać nieco w górę.

Pełen szlak prowadzi nas około 6 km w jedną stronę, ale  po drodze mamy kilka miejsc wartych zwiedzenia. Nie przeszłam całego szlaku wzdłóż jeziora, właśnie ze względu na zwiedzanie, które wymagało zagłębienia się w klimatyczne uliczki Varenny i wejścia w górę miasteczka.

Szlak wziął swoją nazwę od najstarszych i najmądrzejszych mieszkańców - Patriarchów, których upamiętnia.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Piazza San Giorgio

Brukowanymi, wąskimi uliczkami, schodami między wysokimi kamienicami, dotarłam do placu Piazza San Giorgio. Idealne miejsce na śniadanie we włoskim stylu- znajduje się tu kilka lokali gastronomicznych z widokiem na kościół i plac. Spędziłam tu chwilę ciesząc się nieco bardziej lokalnym klimatem - w tutejszych lokalach siedzieli głównie Włosi, a ja słuchałam ich emocjonujących rozmów (lub tonu głosu raczej). 

Przy placu znajduje się kościół Chiesa San Giorgio, zamykający plac od strony gór, oraz budynki urzędu miasta, przedszkola, a dalej niewielki kościół Chiesa Santa Marta

W tej części miasteczka znajdują się liczne miejsca noclegowe oraz lokale gastronomiczne.

Chiesa di San Giorgio

Konsekrowany w 1313 roku kościół S. Giorgio stanowi doskonały przykład architektury lombardzkiej z XIV wieku. Znajduje się na placu o tej samej nazwie (Piazza San Giorgio) i składa się z trzech naw, ma rozetę i fresk przedstawiający św. Krzysztofa na fasadzie.

Obecny ołtarz główny, zainaugurowany po 16 latach prac w 1822 r., jest w stylu barokowym, ze stołem i intarsjami z czarnego i czerwonego marmuru. Tabernakulum jest w stylu neoklasycystycznym. Wyjątkowa jest również podłoga, w całości wykonana z czarnego marmuru Varenna.

Uwagę zwracają freski wewnętrzne: na kontr-elewacji widzimy scenę z piekła z Szatanem trzymającym w ramionach Antychrysta, natomiast na dwóch cylindrycznych kolumnach prowadzących do ołtarza głównego widzimy postacie Świętej z mitrą i Świętą w koronie - przypisywaną papieżowi Grzegorzowi i królowej Teodolindzie.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Chiesa di San Giovanni Battista

Prosto z placu udałam się, aby zobaczyć wnętrze kościoła Chiesa di San Giovanni Battista. Łatwo go przeoczyć, jest niewielki, lekko schowany i nie przypomina budynku kościelnego. Wejście jest bezpłatne. 

San Giovanni Battista jest jednym z najstarszych kościołów nad jeziorem i jest kościołem macierzystym Varenny. Pochodząca z XI wieku budowla zachowała freski z XVI wieku, które zdobią absydę i łuk triumfalny. Na ścianie południowej, biegnącej z zachodu na wschód, widoczne są ślady trzech wizerunków świętych: Krzysztofa z małym Jezusem, Jerzego na koniu oraz Jana Chrzciciela. Na ścianie północnej znajduje się Objawienie Pańskie. Zachował się także tryptyk ołtarzowy, w którym pośrodku przedstawiono Madonnę z Dzieciątkiem. 

Warto zobaczyć w Varennie! Zamek Castello di Vezio

Zamek na wzgórzach ponad Varenną, stał się moim ulubionym punktem w zwiedzaniu Varenny. Panoramiczne widoki na Jezioro Como są nie do przebicia. 

Castello di Vezio, to starożytna budowla wojskowa z późnego średniowiecza, wzniesiona w celu obrony i kontroli nad jeziorem i okolicznymi wioskami, przez królową Lombardii Teodolindę . Położony w strategicznym militarnie i handlowo miejscu, z którego roztacza się widok na całe centrum jeziora Como. Zamieszkany od epoki żelaza, zamek był związany z wioską Varenna i połączony z nią dwoma długimi murami, które biegły aż do jeziora, chroniąc miasto i jego mieszkańców w częstych wojnach i grabieżach, które pustoszyły te tereny przez całe średniowiecze. Częściowo odrestaurowany w połowie XX wieku.

Jak dojść do zamku

Dojście do zamku jest specyficzne, wymaga nieco kondycji przy lipcowej pogodzie. Trasa nie jest zaznaczona na google maps - google wyznaczy Ci trasę ulicą bez chodnika, nie idź nią. Trasa na zamek jest oznakowana tabliczkami, mniej więcej od Villi Monastero. Mijając Villę skieruj się w górę, asfaltem, a po niedługim podejściu trafisz na wydeptaną, nieco dziką ścieżkę, która zaprowadzi Cię do zamku. Po drodze będziesz podziwiać coraz piękniejsze widoki i nabierzesz apetytu na więcej. Polecam zabrać wodę i przekąski - ja zabrałam figi, które z przyjemnością zjadłam w ogrodzie przy zamku.

Wstęp na zamek Vezio 

Wstęp na zamek jest płatny. Bilety kupujemy w kasie (5 euro za bilet normalny). Zwiedzanie jest możliwe od marca do listopada. Znajduje się tu także sklep z pamiątkami, przekąskami, piciem. Wieczorami sceneria zmienia się w romantyczny ogród restauracyjny - taką kolację trzeba wcześniej zarezerwować. Jeśli miałabym wybrać miejsce na zaręczyny lub rocznicę - to jest idealne!

Jeśli sam zamek Cię nie zachęca, to zdradzę Ci, że nie z powodu zamku tu warto wejść. To przede wszystkim niesamowity punkt widokowy na Jezioro Como i Varennę, spokojny ogród pełen drzew oliwnych, oraz duszki. To jeden z najbardziej wysuniętych na północ gajów oliwnych świata. Duchy dodają temu miejscu jeszcze bardziej zagadkowego klimatu.

Ruiny zamku można zwiedzać, ale nie jest ich dużo. Jedyna ocalała pozostałość to częściowo mury, oraz wieża, na którą możemy wejść i popatrzeć na Como z jeszcze większej wysokości. Na terenie zamku spotkasz unikalne ptaki drapieżne, które są tu pod ochroną z małego centrum sokolnictwa (mi. sowy, puchacze).

Villa Monastero

Wybrzeże Jeziora Como słynie z przepięknych willi - nie tylko tych prywatnych, znanych gwiazd ze świata filmu i muzyki, ale przede wszystkim z tych historycznych, budowanych z nieskromnym rozmachem. Villa Monastero, która mijałam w drodze na zamek Vezio, to idealny punkt do zakończenia pobytu w Varennie. W Villi znajduje się muzeum oraz przepiękne ogrody nad brzegiem jeziora, z charakterystycznym przystankiem na łodzie, kawiarnią, galeriami. 

W ogrodach znajduje się wiele punktów, idealnych na zdjęcia. Bez problemu znajdziesz dla siebie miejsce do odpoczynku do słońca i innych turystów. Ogród nie sprawia wrażenia dużego, jednak z każdym krokiem odkrywasz jego kolejne warstwy i zakamarki. Jest niezwykły, a widoki cudowne!

Bilety do Villi Monastero

Wstęp jest płatny i nielimitowany czasowo. Bilety kupujemy na wejściu, a do wybory mamy wstęp do ogrodów lub bilet łączony z muzeum. Ja wybrałam wstęp do ogrodów za 8 euro bilet normalny (na tyle pozwalał mi czas).

Powrót do Bergamo z Varenny

Do Bergamo wróciłam dokładnie taką samą drogą. Kiedy wracałam w godzinach popołudniowych na stację Varenna Esino , to wszystkie mijane kawiarnie i restauracje były dosłownie pełne. Jeśli chcesz na spokojnie usiąść na kawę w pierwszej linii brzegowej, to polecam zrobić to o poranku, kiedy ilość klientów jest jeszcze znikoma.

W drodze powrotnej wysiadłam na 2h w Lecco. Podczas przesiadki przedłużyłam sobie pobyt, aby zobaczyć miasto na styku Alp. Wrażenia są niezwykłe, a klimat zupełnie inni niż w Varennie. Polecam wam zrobić to samo!

Lecco co zobaczyć na styku Alp i Jeziora Como.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

.

Varenna co zobaczyć? Najbardziej romantyczne miejsce nad Jeziorem Como.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności