Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Plan zwiedzania 48h.

08/10/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne. Miasto na wodzie, w którym każdy już był, będzie, lub chce być! Włoskie smaki, Adriatyk, niepowtarzalny klimat i niepoprawny romantyzm. Wszystko to sprawia, że Wenecja jest jednym z chętnie wybieranych miast na citybreak, a do tego tak blisko, że z Polski możemy pojechać tam samochodem, lub dolecieć tanimi liniami lotniczymi od 39 zł w jedną stroną. Ciekawi co warto zobaczyć w Wenecji? Wenecja na weekend to idealna propozycja, a ja dokładam do tego przewodnik, jak zwiedzać Wenecję.

Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.

Wenecja samochodem

Do Wenecji wybrałam się samochodem, po drodze z Chorwacji. Dojazd samochodem z Polski jest bardzo przyjemny i bezproblemowy, niemal cały czas jedziemy autostradą. W Czechach i Austrii obowiązują winiety, natomiast we Włoszech płacimy na bramkach na autostradzie.

Parking w Wenecji

Samochód zostawiliśmy na parkingu przed Wenecją - Venice City Park (przed mostem). Cena za dobę wynosi 5,5 euro, niezależnie od tego czy stoimy 24h czy 5h to zapłacimy tyle samo (doba liczona jest od 24:00-24:00, a nie wg wskazań na bilecie parkingowym). Przy parkingach znajdują się przystanki autobusowe, z których dojedziesz do Wenecji. Bilet kosztuje 1,5 euro. Bilety kupisz w budce parkingowej lub w aplikacji AVM Venezia na telefon. Bilet papierowy należy skasować w autobusie, natomiast ten w aplikacji aktywować na telefonie przy wsiadaniu. Po kilkunastu minutach wysiadamy na ostatnim przystanku w Wenecji. Powrót z tego samego przystanku.

Wenecja lotnisko

Wenecja posiada dwa lotniska: Marco Polo w odległości 12 km od Wenecji, oraz oddalone o 40 km lotnisko Wenecja Treviso. Wybierając tanie loty do Wenecji z Polski wylądujemy na lotnisku Wenecja Treviso, skąd będziemy musieli dojechać do Wenecji. Tanie loty do Wenecji możesz znaleźć tutaj.

Wenecja dojazd z lotniska

Z lotniska Marco Polo oddalonego o 12 km od Wenecji dojedziesz transportem publicznym (autobusem) w około 30 minut. Osobiście używam google maps do wyznaczania trasy i planowania transportu publicznego między interesującymi mnie punktami na mapie, szczerze polecam. Z lotniska Treviso dojazd zajmie nam nieco ponad godzinę, transportem lotniskowym lub komunikacją miejską. Bez przesiadek dojedziemy ze stacji Treviso Airport do stacji Venezia P.le Roma, koszt biletu to 12 euro.

Możesz zarezerwować online dojazd z lotniska do Wenecji:

Ekspresowy Transfer z Lotniska Treviso do Mestre i Wenecji

Autobus ekspresowy z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji

Wenecja komunikacja - poruszanie się po Wenecji

Wenecja sama w sobie jest znana z transportu wodnego, jak przystało na miasto na wodzie. Po samej Wenecji poruszamy się piechotą, tramwajami wodnymi lub droższymi taksówkami wodnymi. Koszt 75 minutowego biletu to 7,5 euro, bilety 24 godzinny 20 euro. Możesz zakupić bilety 1-3 dniowe online, na miejscu lub w aplikacji: transport publiczny w Wenecji- autobusy tradycyjne i wodne.  W karnecie citypass transport, transfer lotniskowy oraz bilety wstępu do atrakcji masz w jednym zniżkowym pakiecie.

Wenecja noclegi

Wybierając się do Wenecji, mamy do wyboru dwie opcje noclegowe - nocujemy w Wenecji lub poza nią. Nocując poza Wenecją, musimy liczyć się z codziennym dojazdem do miasta, chyba że jesteśmy tylko na weekend w Wenecji, to nie będzie tego zbyt wiele. Różnica jest oczywiście w cenie noclegów, ale biorąc pod uwagę, że wielu z nas leci zwykle do Wenecji na weekend, to dwa noclegi w wyższej cenie będą lepszym wyborem niż dojazdy. Rezerwując noclegi w Wenecji polecam skorzystać z tego portalu. Polecam też rezerwować z minimalnym wyprzedzeniem lub tego samego dnia (poza sezonem), aby uzyskać najniższe ceny nawet 4* hoteli.

Wenecja czym płacić

We Włoszech obowiązującą walutą jest oczywiście euro. Klasycznie możemy wymienić walutę w Polsce, płacić kartą, lub skorzystać z najbardziej korzystnej opcji jaką znam. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem, a jeśli podróżujemy regularnie, polecam zaopatrzyć się w kartę z kantorem online. Wypróbowałam już kilka kont walutowych oraz kantorów online i z czystym sumieniem polecam tą kartę, którą bezpiecznie przedpłacamy wybraną kwotą, a następnie korzystamy ze środków, bez dodatkowych kosztów i bezpłatnych wypłat z bankomatów do kwoty 800 zł!

Wenecja zwiedzanie

O tym co zobaczyć w Wenecji piszę nieco niżej, ale jeśli mogę dać ci dobrą radę, jak zwiedzić Wenecję w Weekend to - uprzedzam, nie będzie to nic odkrywczego - wybierz najważniejsze dla siebie zabytki, odwiedzając je najwcześniej jak się da, a następnie zgub się w wąskich uliczkach z dala od turystycznego tłumu, no chyba, że podróżujesz poza sezonem, to wtedy tłum Ci nie zagraża. W Wenecji zadziwiające jest to, że wystarczy lekko zejść z głównych ulic i możemy cieszyć się naturalnym obliczem tego miasta. Klimatyczne uliczki, małe kawiarenki, sklepiki, mosty którym nikt nie robi codziennie setek zdjęć są na wyciągnięcie ręki. Wenecja położona jest na kilku wyspach, a każda wygląda nieco inaczej niż San Marco z głównymi zabytkami (o tym napiszę później).

Warto jednego dnia zakupić 24h bilet na transport i wybrać się na Burano lub Murano, lub obie!

Odwiedzasz Wenecję w lato? Warto pomyśleć o Lido di Venezia, czyli mniej zabytkowej a bardziej luksusowej części Wenecji, do której dopłyniesz wodnym tramwajem, a na miejscu czekają na Ciebie piękne plaże i ciepłe morze!

Citypass, uprawniający do wstępu do zabytków oraz transportu publicznego możesz kupić online, jeśli planujesz intensywne zwiedzanie.

Wenecja ceny atrakcji

Wenecja nie jest tanią destynacją, tzn. o ile bilety możemy kupić bardzo tanio, to na miejscu już tak kolorowo nie jest. Dla ułatwienia podaję ceny atrakcji w Wenecji, pod głównymi atrakcjami Wenecji omawianymi poniżej. Część atrakcji możesz zarezerwować online, oszczędzając czas na stanie w kolejkach. Pozwoli Ci to lepiej zaplanować budżet na miejscu, bez niespodzianek oraz cenny czas. Bilety wstępu do Pałacu Dożów oraz innych ciekawych miejsc polecam kupić online przed wyjazdem.

Tutaj możesz przejrzeć atrakcje Wenecji, z możliwością rezerwacji online.

Wenecja warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że pomijając wysokość cen, za miejsce siedzące w restauracji zostanie nam doliczona opłata, dlatego czasem warto wziąć przekąskę w formie kawałka pizzy czy bułki na wynos. W innych częściach Włoch doliczają kwotę za widok, także co kraj to obyczaj. Jeśli podróżujecie budżetowo, to nawet w mniej uczęszczanych uliczkach ceny za jedzenie będą tylko nieznacznie niższe, w tym wypadku najlepiej stołować się w formie “na wynos” lub wybierać zestawy dnia. Ceny w marketach są przystępne, za zakupy zapłacimy zupełnie normalną, europejską cenę.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Wenecja gdzie zjeść

Warto wybierać zestawy dnia w restauracjach. W cenie około 13-15 euro zjemy pełen posiłek z napojami i deserem. To całkiem dobra i korzystna cenowo opcja. W dzielnicach Cannaregio oraz Dorsoduro zjemy w dobrej cenie. Za aperol zapłacimy 4 euro, za kawę 1,5 euro, za rogala nadziewanego kremem pistacjowym 1,5 euro, kawałek wybornej pizzy 4 euro!

Moje ulubione miejsca na jedzenie to dzielnica Cannaregio, w której mieliśmy nocleg. Tutaj znajdziesz ogrom restauracji, barów, kawiarni, które nie powalają cenami. Jest tu gwarno o każdej porze, także po zmroku.

Dorsoduro to dzielnica "lokalna" Wenecji. Tutaj spotkasz mieszkańców, dzieci idące do szkoły, dorosłych pijących espresso o poranku, w drodze do pracy. Totalnie uwielbiam to miejsce! Turysta nie zagłębia się tu zbyt często. Nie znajdziesz tu takiej ilości zabytków i zapierających widoków jak w San Marco. Znajdziesz za to totalnie lokalny klimat, spokój i przepyszne jedzenie, na jednym z wielu placów! Przy odrobinie szczęścia trafisz na targ na wodzie, zobaczysz jak wygląda wodna śmieciarka i dostawa materiałów budowlanych - łódką!

Co zobaczyć w Wenecji? Wenecja atrakcje na weekend.

Po porcji praktycznych informacji w tym przewodniku po Wenecji, zapraszam do atrakcji Wenecji, które możesz zobaczyć w zaledwie weekend! Całą Wenecję możemy podzielić na 3 większe dzielnice. Najważniejsze zabytki znajdują się w dzielnicy San Marco oraz przy kanale Grande.

Osobiście polecam Ci odwiedzić także bardzo lokalną dzielnicę Dorsoduro oraz dzielnicę Cannaregio, w której zjesz o każdej porze. Cannaregio to także dobra lokalizacja na nocleg.

Gondole w Wenecji

Zacznijmy od gondoli, nikt nie ma wątpliwości co do tego, że to symbol Wenecji z Placem św. Marka do kompletu. Gondole do dość kosztowna atrakcja Wenecji. Pomimo cen ustalonych przez miasto, musimy uważać, bo o kreatywność gondoliera tutaj nie trudno. Cena w ciągu dnia nie powinna przekraczać 80 euro za rejs, natomiast rejsy wieczorne kosztują około 120 euro. W zależności od ilości osób w gondoli, cena może się różnić, ponieważ płacimy za rejs i wartość dzielimy na ilość osób (oczywiście możemy cały koszt wziąć na siebie i popłynąć np. we dwoje… no dobra troje, bo jeszcze gondolier).

Canal Grande 

Wenecki kanał Canal Grande, nie bez powodu od niego zaczynam ten przewodnik, bo choć trudno nazwać go atrakcją, to nią jest! Biorąc pod uwagę, że do centrum Wenecji możemy dostać się tym kanałem, proponuję właśnie taką opcję. Czujecie ten powiew wiatru i widzicie Jamesa Bonda, wpływającego na swojej motorówce przed Pałac Dożów? Ja tak! Ok, to teraz Ty możesz wpłynąć do Wenecji tym właśnie kanałem, korzystając z wodnego tramwaju, podziwiając po drodze piękne pałace, aby finalnie wysiąść pod Pałacem Dożów.

Sam kanał jest jak nazwa wskazuje największym kanałem Wenecji, przebiegającym przez samo jej serce. Kanał o charakterystycznym kształcie litery S, niektórzy mówią, że odwróconej, ale zależy z której strony patrzysz. Długość kanału to około 4km i warto zaplanować zwiedzanie tak, aby przepłynąć w całości, podziwiając wszystko po drodze. 

Nie jest to najbardziej romantyczna opcja, ponieważ po kanale poruszają się wszystkie możliwe obiekty pływające - wodna śmieciarka, policja, taksówki, tramwaje, pogotowie… słowem jak na ulicach każdego innego miasta. Bilet 75 minutowy wystarczający na pełen przejazd, koszt ok 7,5 euro. To lecimy dalej, wybrane pałace, które zobaczysz po drodze omawiam poniżej.

Pałac Dożów Wenecja

Pałac Dożów w Wenecji to przepiękny pałac utrzymany w stylu gotyckim (gotyk wenecki), który przywita nas przy Placu Świętego Marka, oraz przy końcu Wielkiego Kanału. Od strony wody zobaczymy charakterystyczną fasadę z ażurowymi, dwupoziomowymi arkadami. Główne wejście do pałacu znajduje się przy Bazylice św. Marka. 

Pałac Dożów w Wenecji stanowił siedzibę władców i rządów Wenecji, a w późniejszym czasie władz francuskich i austriackich. Budynek składa się z trzech kondygnacji, renesansowego dziedzińca zamkniętego Bazyliką św. Marka, oraz słynnego Mostu Westchnień, który łączy budynek pałacu z budynkiem nowego więzienia (stare znajdowało się w budynku pałacu). Budynek zwieńczony jest ażurową attyką.  

Obecnie w Pałacu Dożów znajduje się muzeum Museo dell'Opera, do zwiedzania udostępnione są bogato zdobione komnaty z freskami i pomieszczenia pałacowe. Wstęp jest płatny. 

Bilety do Pałacu Dożów możesz kupić online, nie tracąc czasu na stanie w kolejce na miejscu (bilet zawiera także wstęp do: Muzeum Correr, Narodowego Muzeum Archeologicznego i Biblioteca Marciana).

Weneckie pałace

Wiele z nich zobaczysz z mostów, a także podczas rejsu na Kanale Grande. Tutaj proponuję wsiąść w wodny autobus i zobaczyć pałace z perspektywy wody. W weneckich pałaca zwykle znajdują się muzea sztuki, historii oraz hotele.

Palazzo Contarini del Bovolo 

Perełka architektury, mieszkanka stylu renesansu, gotyku i bizantyjskiego, ukryta w mniej uczęszczanej uliczce, oddalona zaledwie 350m od Pałacu Dożów. Niewielki Pałac zbudowany w XV w. dla rodziny Contarini, jako jedna z ich miejskich rezydencji. Charakterystyczne spiralne schody (stąd nazwa - ślimak), zachwycają, a jeśli dodamy widok, który ukazuje się naszym oczom po wejściu na górę klatki schodowej, to mamy ukrytą perełkę Wenecji. Z górnej galerii możemy podziwiać dachy budynków, kopuły weneckich kościołów, labirynty wąskich uliczek i kanałów. 

Wstęp jest płatny, ale zdecydowanie warto. Palazzo del Bovolo stał się miejscem do filmowych scen adaptacji “Othello” Szekspira z 1952 roku, a schody są wyraźnie widoczne w filmie.

Bilety wstępu online, bez kolejki zarezerwujesz tutaj.

Palazzo Grassi

Kolejny z całej serii pałaców Wenecji. Powstał jako własność bolońskiego rodu Grassi, a jego budowę rozpoczęto około 1748, prawdopodobnie według projektu Giorgio Massari. 

Budynek przeszedł przez ręce (lub koła) koncernu FIAT, służąc za galerię sztuki. Następnie w 2004 ramach własności miasta Wenecja, został przeznaczony na kasyno, a niespełna rok później zakupił go francuski milioner François Pinault urządzając w nim galerię sztuki. Warto wiedzieć, że w kwietniu 2009 odbyło się tu przyjęcie weselne jego syna François-Henri Pinault oraz znanej aktorki Salmy Hayek (nieźle co?).

Pałac Ca’ d’Oro

Pałac zlokalizowany przy Wielkim Kanale, kolejny z serii Weneckich Pałaców. Znajduje się w nim obecnie muzeum  Galleria Giorgio Franchetti. Sam budynek ma ciekawą historię związaną z jego projektowaniem, ponieważ nadzór sprawował sam pomysłodawca, a budynek nie miał jednego, oficjalnego projektanta, przechodząc wiele zmian w trakcie swojej bytności. Co ciekawe, nie powstał z założeniem budynku mieszkalnego, a jako galeria sztuki. Swoim wyglądem fasada nawiązuje do Pałacu Dożów, poprzez ażurowe loggie. 

W muzeum można podziwiać dzieła skolekcjonowane przez Franchettiego oraz zbiory państwowe mi. “Św. Sebastian” Andrea Mantegna, Pietà z dwoma aniołkami Marco Palmezzano oraz “Wenus przed lustrem” Tycjan z 1550. 

Scuola Grande di San Rocco

Powstała w 1477 roku, w ramach połączenia dwóch bractw św. Rocha, po epidemii dżumy w Wenecji. Legenda głosi, że Roch zachorował na dżumę, ale został uratowany przez anioła. W 1485 roku bractwo zdobyło relikwie św. Rocha, co podniosło dochody i rangę miejsca. Budynek ewoluował przez dziesiątki lat, aby zachwycać dzisiaj swoim pięknem. Przepięknie zdobione, bogate wnętrza oraz dzieła sztuki nie pozwalają przejść obojętnie obok. Punkt obowiązkowy dla miłośników sztuki, malarstwa oraz renesansu. 

Zachwycający sufit można oglądać przez specjalnie przygotowane lustra, umożliwiające zobaczenie każdego detalu zdobionego sufitu z bliska. 

Do dyspozycji zwiedzających są 3 główne sale: sala dell’Albergo, sala zgromadzeń i sala nabożeństw. Na trzecim piętrze przechowywane są relikwie.

Bractwo Scuola Grande di San Rocco warto zwiedzić z przewodnikiem. Bilet wstępu kosztuje 10 euro, audioprzewodnik dodatkowe 3 euro.

Przy tym samym placu znajduje się także muzeum Leonarda Da Vinci: Leonardo da Vinci Museum Venice.

Plac św. Marka

Główny Plac znany z Wenecji, znajdujący się w najstarszej części miasta, przy którym zlokalizowane są najważniejsze zabytki Wenecji. Sam plac był przeznaczony jako miejsce ważnych wydarzeń, a w ciągu wieków zmieniał swoje rozmiary i wygląd. Przy Placu św. Marka znajduje się Bazylika św. Marka, Pałac Dożów, Dzwonnica, Wieża Zegarowa. 

Sam Napoleon Bonaparte był zachwycony architekturą placu św. Marka. Na jego zlecenie dobudowano skrzydło zamykające zabudowę placu, a on uznał plac za najpiękniejszy salon Europy.

Plac św. Marka oraz Pałac Dożów możesz zwiedzić z przewodnikiem.

Na samym placu funkcjonuje kilka restauracji i kawiarni, ale ceny są tu chyba najwyższe w całej Wenecji, a kawa z widokiem na tłumy turystów wcale nie smakuje tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Najsłynniejsza kawiarnia na Placu św. Marka to Caffe Florian (ostatnie zdjęcie) - uchodzi za najstarszą kawiarnię na świecie. Ceny w kawiarni Florian to około 15 euro za cappucino, desery i ciasta od 20 euro w górę, do tego obowiązkowe coperto oraz opłata za muzykę na żywo 6 euro za osobę.

Warto odwiedzić to miejsce poza sezonem lub wcześnie rano, w okolicy godziny 6-7, aby móc spokojnie poczuć klimat tego miejsca. Poranne zwiedzanie poza sezonem to coś, co osobiście uwielbiam.

Ciekawostka: Plac św. Marka często jest zalewany wodą, a na placu rozstawiane są wtedy niskie platformy uformowane w ciągi dla pieszych. Woda w szybkim tempie rozlewa się po placu i równie szybko znika podczas odpływu. Wybierając się do Wenecji poza sezonem letnim warto pomyśleć o kaloszach, nie jest to żart!

Bazylika św. Marka w Wenecji

Bazylika św. Marka w Wenecji znajduje się na Placu św. Marka. Została zbudowana jako miejsce złożenia relikwii Marka Ewangelisty. Główna i najważniejsza budowla sakralna Wenecji. Zarówno pochówek jak i miejsce spoczynku Ewangelisty owiane jest legendą, głoszącą, że anioł objawił św. Markowi miejsce jego pochówku. Było to oczywiście podstawą do wykradzenia jego szczątków w 828 roku przez weneckich kupców, którzy przewieźli je do Wenecji z Aleksandrii w Egipcie, w której był biskupem. Co ciekawsze, podobno szczątki obłożono wieprzowym mięsem, którego muzułmanie nie mogli tknąć, i tak oto św. Marek trafił po śmierci do Wenecji. Jaką mamy pewność, że relikwie należą do Marka Ewangelisty? Prawdopodobnie taką, jaką mają legendy, ale to tylko moje zdanie. 

W swojej historii Bazylika była wznoszona aż trzy razy, przy czym szczątki Marka zagubiły się w międzyczasie, aby cudownie odnaleźć się przy wznoszeniu trzeciej bazyliki, w zamurowanym filarze.

Św. Marek jest patronem Wenecji, a jego symbol w postaci lwa znajduje się w herbie. 

Bazylika św. Marka w Wenecji to punkt obowiązkowy, nawet jeśli nie interesuje was architektura sakralna, to zapewniam, że zarówno wnętrze jak i zewnętrze zrobi na was wrażenie. Złoty ołtarz (Pala d’Oro), mozaiki na sklepieniach oraz możliwość wejścia na galerię i taras widokowy, wynagradza stanie w długiej kolejce (w sezonie). Polecam zobaczyć Złoty Ołtarz, to prawdziwe dzieło sztuki! Ołtarz wysadzany jest ponad 1000 perłami oraz 300 szmaragdami i szafirami. Wyobrażacie sobie ten ogrom drogocennych kamieni?

Bazylika jest mieszanką stylu romańskiego i bizantyjskiego, marmurowe kolumny, mozaiki kipiące złotem ze ścian i sufitów, a zarazem surowe wnętrze kontrastują ze sobą, ale w półmroku który tu panuje tworzą idealną jedność. 

Warto wiedzieć, że bazylika była w XVI wieku głównym ośrodkiem muzycznym w Europie, w którym pracowali najwybitniejszy kompozytorzy tamtych czasów (rozpowszechnił się styl zwany szkołą wenecką).  

Wstęp do Bazyliki św. Marka jest darmowe, ale do poszczególnych jej miejsc wstęp jest odpłatny. Za wejście na galerię zapłacimy 4 euro, skarbiec 3 euro, złoty ołtarz 2 euro, muzeum bazyliki 5 euro. 

Warto wiedzieć, że wchodząc do bazyliki nie możemy mieć przy sobie plecaków, bagażów, nawet tych najmniejszych. Musimy zostawić je w hotelu lub w punkcie przechowywania bagażu, który znajduje się w pobliżu. Wymagane jest odpowiednie ubranie, zakrywające ramiona, co zwłaszcza w lecie jest dość istotne. Przy wejściu można za kilka euro kupić okrycie, jeśli o tym zapomnimy.

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla w Wenecji, mierząca  98,6 metrów wysokości. Wzniesiona w stylu romańskim, na planie kwadratu o boku 12 metrów.  Jak nietrudno się domyślić stanowi dzwonnicę Bazyliki św. Marka na Placu św. Marka. Wieża zwieńczona jest loggią renesansową, zbudowaną z białego  kamienia istriańskiego, mieszcząca dzwony. Nad loggią znajduje się hełm w kształcie piramidy, z pozłacaną figurą archanioła Gabriela, w podstawie hełmu znajdują się symbole sprawiedliwości oraz lwy św. Marka.  Dzwonnica wiele razy ulegała zniszczeniu na skutek uderzeń piorunów, aż do całkowitego zawalenia. Została wiernie zrekonstruowana w 1903-12 roku i do dziś stanowi symbol Wenecji.

Na dzwonnicy znajduje się aż 5 dzwonów, z których każdy zwiastuje konkretne wydarzenie, wyznacza porę dnia lub wzywa na posiedzenie, wydobywając odpowiedni dźwięk. Do 1722 funkcjonował szósty dzwon, który niestety spadł i rozbił się. W czasie wielkich wydarzeń wszystkie dzwony biją razem.

Na dzwonnicę można wejść o własnych nogach lub wjechać windą, podziwiając panoramę Wenecji oraz otwarte morze. Wstęp jest płatny, a bilet online bez stania w kolejce na miejscu możesz zarezerwować tutaj. 

Wieża zegarowa w Wenecji

Nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi się z wieżą zegarową w Pradze, chociaż wcale nie jest do niej podobna ani na jotę! Wieża zegarowa w Wenecji znajduje się przy Placu św. Marka. Jest charakterystyczną wieżą zlokalizowaną w fasadzie budynków, niezbyt wysoką i nie wynoszącą się bardzo ponad nie. Wieża zegarowa składa się z pięknego zegara, pokazującego godziny, pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Nad zegarem znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem, oraz skrzydlaty lew, będący symbolem św. Marka Ewangelisty. Na samej górze zobaczymy posągi Maurów oraz dzwon, który Maurowie uderzają co godzinę. W czasie święta objawienia oraz tydzień po nim, możemy dodatkowo zobaczyć figury Trzech Króli.

Bazylika Santi Giovanni e Paolo w Wenecji

Bazylika Santi Giovanni e Paolo w Wenecji to druga co do wielkości gotycka bazylika w Wenecji. Uważana jest za panteon, ze względu na dużą liczbę weneckich dożów i innych ważnych postaci, które zostały tam pochowane od XIII wieku. Wraz z bazylikami św. Marka i Santa Maria Gloriosa dei Frari, stanowi panteon sławy i historii Republiki Weneckiej. Jest jednym z najdoskonalszych przykładów gotyku weneckiego oraz gotyckiej architektury sakralnej.

Wstęp płatny 3,5 euro. Obowiązuje zakaz filmowania oraz robienia zdjęć. 

Santa Maria Gloriosa dei Frari

To drugi z najdoskonalszych przykładów gotyku weneckiego oraz gotyckiej architektury sakralnej. Polecam zwiedzić nieodłącznie z poprzednikiem Bazylika Santi Giovanni e Paolo. Santa Maria Gloriosa dei Frari to masywny franciszkański kompleks klasztorny założony w XIII wieku. Kościół jest bardzo  charakterystyczny i wyróżnia się na tle weneckich budowli sakralnych, a mianowicie zbudowany jest z czerwonej cegły bez zdobień na zewnętrznej fasadzie, co wiąże się z prostotą i ascezą franciszkańską. W kużgankach klasztoru przechowywane są archiwa państwowe, dokumentujące 1000 letnią historię Wenecji. We wnętrzu kościoła znajdują się dzieła Tycjana, a także grobowiec Tycjana, w południowej nawie (prawej). 

Kościół San Giorgio Maggiore

Kościół pochodzi z XVI wieku, znajduje się na wyspie San Giorgio w Wenecji. Nie sposób go pominąć, przyciąga wzrok z drugiego brzegu, będąc jednocześnie wizytówką tej niewielkiej wyspy. Tuż przy bazylice znajduje się wysoka wieża - kampanila dobudowana w 1791 roku. W kościele można podziwiać obrazy mistrzów renesansu, m.in. Ostatnia Wieczerza i Zbieranie manny autorstwa Jacopa Tintoretta. Znajdują się tu również pochówki dożów.

Dopłyniesz tutaj tramwajem wodnym. Koszt wstępu na wieżę jest płatny 6 euro.

Santa Maria della Salute

Piękna i pięknie położona wenecka barokowa bazylika mniejsza. Santa Maria della Salute znajduje się na krańcu wyspy, tuż nad Kanałem Grande. Przypomina mi swoim wyglądem i w połączeniu z wodą daje efekt deja-vu z Wiedeńskim Kościołem św. Karola Boromeusza. Bazylika powstała jako dziękczynienie za zakończenie epidemii dżumy, w której zginęło około ⅓ ludności Wenecji. Budowę zakończono w 1681 roku.

Santa Maria della Salute została zaprojektowana na rzucie ośmioboku otoczonego arkadami. Bazylika zwieńczona jest kopułą ustawioną na bębnie. Wokół kościoła znajduje się sześć kaplic.

Co roku w dniu 21 listopada odbywa się tu uroczysta procesja za zdrowie miasta. Procesja prowadzona jest po specjalnie przygotowanym pontonowym pomoście, z placu św. Marka przez Canal Grande do kościoła Santa Maria della Salute.

Most Rialto

Najstarszy most Wenecji! Łączy brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Należy do obowiązkowych i symbolicznych atrakcji Wenecji. Most Rialto charakteryzuje się masywną budową, której lekkości dodają ażurowe fasady. Przez most prowadzą tzw. trzybiegowe schody. Środkowe schody stanowią szereg sklepów z pamiątkami oraz wyrobami jubilerskimi. 

Most ma 48 metrów długości i jest szeroki na 22 metry, jest na jednym łuku, wznoszącym się 7,5 metra nad poziomem wody.

Na moście oraz w jego okolicy zazwyczaj znajdują się tłumy turystów. Pod mostem stale przepływają taksówki, łodzie oraz gondole. Widok na most możemy podziwiać z wielu internetowych kamer, jeśli jesteście ciekawi jak most wygląda na żywo.  

Most Westchnień

Najsłynniejszy wenecki most. Most Westchnień, uchodzi za jeden z najbardziej romantycznych punktów miasta, choć z romantyzmem na niewiele wspólnego. Wspominałam o nim już przy okazji omawiania Pałacu Dożów. Most Westchnień był ostatnią drogą skazańców do więzienia, to tutaj ostatni raz mogli spojrzeć na Wenecję lub na swoją ukochaną. Prawdopodobnie stąd wzięła się jego nazwa.

Legendy głoszą, że zakochani, którzy pod nim przepłyną gondolą szybko wezmę ślub, most gwarantuje podobno dozgonną miłość. Ktoś sprawdzał? 

Most Westchnień można zwiedzić od środka, będąc w Pałacu Dożów.

Ponte degli Scalzi

Jeden z czterech mostów na Kanale Grande. W tłumaczeniu Most Karmelitów Bosych. Bardzo ładny kamienny most, zbudowany w latach 1932-34, łączący dzielnice Cannaregio (od północy) i San Polo (od południa). Po stronie Cannaregio znajduje się kościół Karmelitów Bosych, od którego wzięła się nazwa mostu.

Ponte della Costituzione

Najmłodszy most na Kanale Grande bo z…. 2003–2007! Zaskoczeni? Ja też! Most jest stalowy, co zdradza jego niewielki wiek. Z mostu rozciąga się bardzo ładny widok, i jeśli docieracie do Wenecji od tej strony (autobusem), to poczujecie tu od razu wenecki klimat.  Łączy dworzec kolejowy Venezia Santa Lucia z placem Piazzale Roma. Zaprojektował go hiszpański architekt Santiago Calatrava (ten sam, który zaprojektował Auditorio na Teneryfie w Santa Cruz, przypominające operę z Sydney). 

Ponte dell’Accademia

Kolejny z 4 mostów na Kanale Grande. Most Akademii to most drewniano–żelazny w Wenecji.  Powstał w 1933 roku, łącząc dzielnice Dorsoduro i San Marco. Prowadzi do Gallerie dell’Accademia, o której przeczytasz poniżej. Z tego mostu rozciąga się piękny widok na Kanał Grande, pałace i kościół Santa Maria della Salute. To mój ulubiony most na Kanale Grande. O poranku nie było tu tłoczno, most jest oddalony od turystycznego centrum, także bardzo polecam!

Gallerie dell'Accademia

Gallerie dell'Accademia to muzeum sztuki w Wenecji, prezentujące głównie dzieła XIV-XVII wiecznego malarstwa weneckiego. Jest to jeden z symboli Wenecji. Wśród znakomitych zbiorów muzeum znajduje się wyjątkowa pozycja, a mianowicie Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci. Mnie nie trzeba dłużej namawiać! 

Teatro la Fenice

Teatro la Fenice to przepiękny teatr operowy w Wenecji. Jego nazwa i symbol nawiązują do legendarnego feniksa. Teatr powstał niczym feniks z popiołów w miejscu po pożarze teatru San Benedetto.

Bardzo szybko stał się najlepszym teatrem w Wenecji oraz czołowym we Włoszech. Teatro la Fenice to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. Co powiedzie na taką randkę?

La Fenice: Bilet wstępu bez kolejki i audioprzewodnik od 50zł.

Libreria Acqua Alta

Nietypowa atrakcja Wenecji, bo nie jest to zabytek, a księgarnia! Ale jaka! Nietypowa, piękna, klimatyczna księgarnia, z której książki wręcz wysypują się tu i tam. Księgarnia ma gondolę oraz łódki, na których również znajdują się książki, niczym na półkach. Schody również nietypowe, bo ułożone z książek! Książki podobno lubią się z kotami, a te również możesz tu spotkać i wcale nie jest to trudne. Punkt obowiązkowy dla takiego książkoholika jak ja (i kociarza).

Arsenał w Wenecji

Miejsce to jest zamknięte dla zwiedzających, ponieważ to tereny wojskowe, ale warto zwrócić uwagę na ciekawą zabudowę i architekturę, To tutaj powstawały statki, okręty wenecki, znajdowała się stocznia. Był to największy ośrodek produkcyjny epoki przedindustrialnej na świecie! Obecnie odbywają się tu czasowe wystawy i wydarzenia, podczas których można wejść na zamknięty teren.

Wyspa Burano

Wyspa będąca częścią Laguny Weneckiej, oddalona o 7 km od Wenecji. Słynie z koronki oraz… kolorowych domów! Kolorowe domy, były podobno malowane przez żony, których mężowie pływali jak kupcy czy marynarze, aby bez problemu mogli trafić do właściwego domu po powrocie na wyspę. Podobno gęsta mgła bardzo utrudniała powrót do odpowiedniego domu, stąd jaskrawe kolory, które do dzisiaj są znakiem rozpoznawczym tej wyspy i przyciągają turystów z Wenecji, a także artystów, którzy chętnie się tutaj osiedlają.

Ciekawostką jest to, że aby pomalować dom, właściciel musi zgłosić się do burmistrza z prośbą o pozwolenie, a kolor jest tak dobierany aby pasował do pozostałych, oraz nie był powtarzalny (trudno spotkać dom w tym samym kolorze/odcieniu!). 

Dotrzesz tutaj wodnym tramwajem w około godzinę (zależy skąd wyruszysz). Najlepiej zaopatrzyć się w 24h bilet. Ta kolorowa wyspa to miła odmiana od Wenecji, jak przeniesienie do bajkowego świata!

4 godzinna wycieczka statkiem po Lagunie Weneckiej z terminalu św. Marka. Opłyniesz wyspy San Giorgio Maggiore i Lido.  Na wyspach Murano i Burano zobaczysz pokaz tradycyjnego dmuchania szkła i koronkarstwa. Wycieczka kosztuje 90zł, przewodnik w cenie!

Wyspa Murano

Wyspa Murano to kolejna najczęściej odwiedzana, po Wenecji i Burano wyspa na Lagunie Weneckiej. Murano to kompleks 7 małych wysp, połączonych ze sobą mostami. Wyspa słynie z wyrobu szkła, chociaż nie brakuje tutaj szkła chińskiego i warto mieć to na uwadze, jeśli zamarzymy o szklanej pamiątce z Murano. 

Na wyspie znajduje się muzeum sztuki szklarskiej Museo Vetrario. To jedyne takie muzeum we Włoszech i jedno z nielicznych w świecie. Można zobaczyć w nim przykłady technik, form i wynalazków, a także eksponaty z renesansu, które rozwijały się do Murano od antyku do czasów współczesnych np. szkło kryształowe.

Znajduje się tu kilka zabytkowych kościołów oraz pałaców i placów. Dopłyniesz tu wodnym tramwajem w około 30 minut.

Gdzie wynajmuję mieszkania na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

.

Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Plan zwiedzania 48h.

Polecane posty :

  1. Madryt atrakcje. Co warto zwiedzić w Madrycie? Madryt na weekend.
  2. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!
  3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
  4. Wiedeń Atrakcje. Wiedeń w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Podsumowanie
Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
Nazwa artykułu
Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
Opis
Wenecja atrakcje: jak spędzić weekend w Wenecji? Co zwiedzić w Wenecji? Ceny atrakcji w Wenecji, bilety online, informacje praktyczne.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Wenecja okazała się bardzo fajnym miejscem! Na pewno wrócimy jeszcze w przyszłości!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności