Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Życie w Szwajcarii. Historia Polki, która zamieszkała w Szwajcarii!

31/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Berni zahaczyłam na instagramie, z pytaniem czy nie chciałabym opowiedzieć swojej historii związanej z zamieszkaniem w Szwajcarii na moim blogu. Jeśli to czytasz, oznacza to, że się zgodziła! Oprócz podzielenia się z nami kawałkiem swojego życia, napisała również przewodnik po atrakcjach Szwajcarii, na który zapraszam już teraz.

Szwajcaria Atrakcje. Szwajcaria ciekawe miejsca.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie życia i podróżowania po Szwajcarii, zapraszam na instagrama berni_in_switzerland, gdzie na bieżąco Berni odsłania różne oblicza tego alpejskiego kraju.

Przeczytaj również: Szwajcaria ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Życie w Szwajcarii. Historia Polki, która zamieszkała w Szwajcarii!

HISZPANIA

Życie potrafi być nieprzewidywalne i nie wiem czy istnieje jakikolwiek sposób aby przygotować się na to co ma nadejść. Zawsze marzyłam aby zamieszkać Hiszpanii. Sama nauczyłam się języka i zaczęłam tam regularnie wyjeżdżać, najpierw turystycznie, póżniej na studia. Po obronionym magistrze próbowałam znaleźć tam zatrudnienie, jednak jedyne co udawało mi się znaleźć to małopłatne prace dorywcze bez umowy i ubezpieczenia. Postanowiłam więc wrócić do Polski. 

POLSKA

Przyznaję, że nawet nie szukałam pracy w zawodzie. Gdzieś w środku czułam, że nie zostane tam na dłużej. Zaczęłam dorywczo pracować przy przy zbiorach i za zarobione pieniądze podróżowałam po Europie. Minęło kilka miesięcy odkąd wróciłam z Hiszpanii, kiedy całkiem przypadkiem trafiłam na pewną ofertę w internecie. Była to praca na okres wakacyjny w hotelu w Szwajcarii. Poczułam iskierkę ekscytacji. Nowy kraj, nowa przygoda a i sama praca wydawała się dość dobrze płatna. Z tyłu głowy jednak kotłowały się jakieś czarne myśli. Był to strach przed nieznanym i świadomość tego, że jedynym językiem obcym jakim się posługuję jest hiszpański. Nie wiedziałam co zrobić, a na podjęcie decyzji nie miałam też za wiele czasu. Zaczęłam intensywnie szukać bratniej duszy, która zechciałaby wybrać się ze mną i w końcu udało mi się namówić koleżankę, która podobnie jak ja potrafiła pakować się bardzo szybko. 3 dni póżniej byłyśmy już w Bazylei.

Adelboden Szwajcaria
Adelboden Szwajcaria

SZWAJCARIA

Nigdy nie planowałam zamieszkać w Szwajcarii. Szczerze mówiąc, niewiele nawet wiedziałam o tym kraju. Jedyne co przychodziło mi na myśl to ośnieżone szczyty Alp, czekolada i jakieś zasłyszane opowieści sprzed lat, że w Szwajcarii gdzie okiem nie sięgnąć tam tylko łąki i krowy. W ogóle nie byłam przygotowana do przyjazdu tutaj pod praktycznie żadnym względem. Nie wiedziałam czego się spodziewać, a także nie miałam żadnych oczekiwań i myślę, że jednak wyszło mi to na dobre. Moja głowa nie była usłana żadnymi stereotypami o Szwajcarii i Szwajcarach. Dopiero później zaczęły do mnie docierać drogą pantoflową informacje i różnego rodzaju legendy o tym jak drogi to kraj, jak ciężko o pracę, ile jest tu języków urzędowych, jak zamknięci i chłodni są jego mieszkańcy, a także jak bardzo nie lubią obcokrajowców. Tylko część z tego co słyszałam okazała się prawdą. Przyjechałam tutaj z tzw. czystą kartą w postaci braku jakichkolwiek uprzedzeń i stereotypów. Praca sama w sobie była ciężka i wcale nie tak dobrze opłacalna jak na tutejsze warunki. Jednak dla mnie ciągle była to spora suma, której wcześniej nie miałam szansy zarobić. Pracowaliśmy 5 lub 6 dni w tygodniu wliczając w to weekendy. Wracając do samego kraju i mieszkańców: to co szybko dało się zauważyć to różnica w mentalności między Hiszpanami, a osobami mieszkającymi w Szwajcarii. Było tu jakoś inaczej, choć wtedy jeszcze nie mogłam dokładnie tego sprecyzować. Z początku poznawałam samych obcokrajowców, a moja znajomość hiszpańskiego nawet się przydała. Po 3 miesiącach od przyjazdu, nasze umowy zostały przedłużone na kolejne 10 miesięcy.

Dzisiaj mija 5 lat, od kiedy mieszkam w Szwajcarii i moje życie wygląda zupełnie inaczej niż na początku. W mojej pierwszej pracy spędziłam 18 mc po czym zrezygnowałam z powodów zdrowotnych. Rok byłam bezrobotna, jednak poświęciłam ten czas na naukę języków. Odbyłam 6cio miesięczny, intensywny kurs niemieckiego, natomiast angielskiego nauczyłam się samodzielnie w domu.

Po drodze poznałam wspaniałych ludzi, którzy wspierali mnie i pomogli mi uwierzyć, że mogę więcej. Od tamtego czasu zmieniałam pracę kilkakrotnie, ukończyłam też szkołę podyplomową. Obecnie pracuję w dużej firmie farmaceutycznej, gdzie posługuję się codziennie 4 językami. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że początki nie należą do najłatwiejszych, zwłaszcza dla kogoś kto jak ja, przyjeżdża bez znajomości języka i i orientacji w obowiązujących przepisach. Przyjechałam tu tylko i wyłącznie za pracą, zostałam jednak z bardzo wielu, innych powodów. Bardzo polubiłam ten kraj, te wspaniałe widoki górskich pejzaży, łąk i lasów. Przywykłam do jego spokoju, bezpieczeństwa i porządku. To tu zaczęłam się rozwijać pod kątem zawodowym, ale i realizować swoje najskrytsze pragnienia. Poznałam też fantastycznych ludzi z całego świata, a jedna z nich zajęła szczególne miejsce w moim sercu.

Gdzie wynajmuję mieszkania na wyjazdach?

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Polecane posty :

  1. Polacy w Hiszpanii, czyli życie jak w Madrycie!
  2. Madryt atrakcje: TOP 5 wyjątkowych miejscówek w Madrycie!
  3. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze! (2019)
  4. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności