Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie

23/04/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie. Muzeum Akropolu w Atenach- co to za miejsce i dlaczego w ogóle warto je odwiedzić, po zwiedzaniu Akropolu? Czy po zwiedzaniu Akropolu jest sens wybrać się do muzeum Akropolu? Gdzie kupić bilety, aby ominąć długie kolejki? Dlaczego na Akropolu nie znajdziemy prawdziwych rzeźb i eksponatów sprzed tysięcy lat? Na te i inne pytania odpowiem w tym poście.

Z tego postu dowiesz się o:

  • Nowym Muzeum Akropolu
  • dlaczego na Akropolu nie ma oryginalnych rzeźb, dzieł, artefaktów sprzed tysięcy lat
  • eksponatach Muzeum Akropolu
  • jak zwiedzać muzeum Akropolu w Atenach
  • ceny, bilety do Muzeum Akropolu
  • czy i dlaczego warto odwiedzić muzeum Akropolu

Przeczytaj również:  Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.

Muzeum Akropolu w Atenach

Muzeum Akropolu w Atenach, to miejsce poświęcone zbiorom i eksponatom znalezionym na wzgórzu Akropolu. Znajdują się w nim wszystkie drogocenne, oryginalne rzeźby, eksponaty znalezione na wzgórzu Akropolu. Dlaczego? Przyczyna jest dosyć oczywista i nie trudno się domyślić, szczególnie będąc już na miejscu. Wzgórze Akropolu jest obecnie strzeżone, ogrodzone, a podczas zwiedzania możemy na każdym kroku zauważyć ochronę.

Ochrona dwukrotnie zwróciła mi uwagę, że UWAGA (!) nie mogę mieć mikrofonu podpiętego do aparatu, którym nagrywałam vloga. Moje zdziwienie i próby tłumaczenia, że przecież każdy telefon czy aparat ma wbudowany mikrofon, na nic się nie zdały. Ochrona wychwyciła mój mały mikrofonik, na małym biały aparacie i uznała go za zbyt profesjonalny, aby pozwolić mi cokolwiek nagrywać (stąd mój film z Akropolu nie jest zbyt wygadany, a moje poirytowanie tym faktem wyczuwalne 😉 )

Po tym krótkim offtopie wracam do ochrony, która oprócz wyłapywania mikrofonów, jest tam dla bardzo konkretnych celów, a mianowicie pilnuje, aby ze wzgórza nic nie znikało (nawet kamienie), a turyści mieli się bezpiecznie. Dzisiaj mamy możliwości i wiedzę o zabezpieczeniach, ale jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu tak nie było. Akropol był stale niszczony, napadany, a także plądrowany z cennych dzieł. Rzeźby, świątynie i inne cenne artefakty były niszczone przez wojny, rozkradane po trosze przez odwiedzających wzgórze, a nawet przewożone i sprzedawane do muzeów.

Muzeum Akropolu w Atenach jest jedynym miejscem, które chroni rzeźby, artefakty, dzieła sztuki wzgórza Akropolu przed zniszczeniem. Muzeum jest moim zdaniem nieodłączną częścią zwiedzania wzgórza Akropolu, aby mieć pełen obraz tego miejsca, a przede wszystkim zobaczyć prawdziwe elementy wzgórza, oprócz zachowanych na wzgórzu budowli i świątyń.

Kupując citypass Ateny wstęp do muzeum, wzgórze Akropolu, komunikację miejską i wiele innych atrakcji, możesz mieć na jednym bilecie, idealna opcja na zwiedzanie Aten i oszczędność.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Przez wiele lat muzeum Akropolu przybierało różne formy i miejsca, ale ze względu na ilość wydobywanych zabytków, stale brakowało miejsca w kolejnych budynkach muzealnych. Nowe Muzeum Akropolu, które zwiedzamy dzisiaj, zostało otwarte w 2009 roku dla zwiedzających. Prace budowlane trwały od 2003 roku do 2007 roku. Ciekawostką jest to, że projekt zespołu Tschumiego zakładał wzniesienie gmachu nad stanowiskiem archeologicznym, by stanowiło ono część muzeum. Dopiero po ukończeniu prac wykopaliskowych w 2002 roku, architekci mogli sporządzić ostateczny projekt Nowego Muzeum Akropolu.

Hotele w Atenach zarezerwujesz tutaj.

Muzeum Akropolu czy warto?

Muzeum Akropolu to nie tylko miejsce, w którym znajdują się zabytki i znaleziska, ale również wyjątkowe miejsce i jedno z najlepszych muzeów w jakich byłam. Zaczynając od samego budynku, po jego zagospodarowanie, a kończąc na widoku wprost na Akropol, to majstersztyk, wyrazy uznania dla architektów. Zwiedzanie Muzeum akropolu to czysta przyjemność. Zabytki sprzed kilku tysięcy lat, nowoczesne wnętrze, przestronne, jasne otwarte przestrzenie, nowe technologie tj. pokoje multimedialne, to wszystko tworzy niezwykłą całość. Muzeum idealnie oddaje ducha Aten, który łączy nowoczesne, szybkie miasto ze starożytnymi budowlami, na niemal każdym rogu. W muzeum znajduje się również restauracja z niesamowitym widokiem na Akropol, sklep z pamiątkami, wystawy sezonowe (np. Akropol zbudowany z klocków lego).   

Ciekawi co dokładnie znajduje się w zbiorach Muzeum Akropolu w Atenach?

Zbiory Muzeum Akropolu w Atenach*

Na czterech piętrach, muzeum prezentuje fragmenty budowli, rzeźby, posągi oraz artefakty znalezione na wzgórzu akropolu ateńskiego.

Na parterze prezentowane są znaleziska ze zboczy wzgórza, na pierwszym piętrze m.in. 5 z 6 kariatyd podtrzymujących dach Erechtejonu, a na ostatnim znaleziska z Partenonu, m.in.:

Fragmenty fryzu panatenajskiego dłuta Fidiasza zdobiącego Partenon

Fryz składał się z 115 bloków i miał 160 m długości, tematem były Panatenaje – święto upamiętniające narodziny bogini Ateny. Na fryzie ukazano procesję, w której przedstawiono 378 postaci ludzkich i boskich oraz 200 zwierzęcych, głównie kon. W muzeum znajduje się 50 m fryzu, kolejne 80 jest w posiadaniu British Museum, jeden blok w Luwrze, a pojedyncze fragmenty w muzeach w Palermo, Watykanie, Würzburgu, Wiedniu, Monachium i Kopenhadze.

92 metopy z Partenonu

Każda metopa przedstawia osobną scenę z udziałem najczęściej dwóch postaci, ilustrującą legendarną bitwę, symbolizując zwycięstwo Ateńczyków nad Persami. Metopy wschodnie ukazują sceny z gigantomachii, zachodnie z amazonomachii, południowe z centauromachii a północne z eposu Iliupersis.

Atena zadumana

Starożytna marmurowa grecka stela z reliefem przedstawiającym boginię Atenę.

Bilety Muzeum Akropolu Ateny

Zwiedzanie Muzeum Akropolu jest tanią i budżetową atrakcją. Bilet do Muzeum Akropolu mieści się w 10 euro za osobę dorosłą w sezonie. Kolejka do kas biletowych była bardzo długa (co widać na moim vlogu), dlatego warto kupić bilet online i nie tracić czasu na stanie w kolejce, zwłaszcza jeśli odwiedzacie Ateny na weekend.

Zwiedzanie Muzeum Akropolu Ateny

Eksponaty w Muzeum Akropolu są pilnie strzeżone, a piętra muzeum monitorowane przez ochroniarzy. Niestety nie na wszystkich piętrach można nagrywać i robić zdjęcia, jest to zabronione. We vlogu, w którym odwiedzamy muzeum nagrałam tyle, na ile byłam w stanie pod czujnym okiem ochrony, jedynie na poziomach na których było to dozwolone. Zabronione jest dotykanie eksponatów, które często stoją bez gablot i aż proszą się o kontakt (to tak jakby dotknąć kilku epok wcześniej, baaardzo trudno się powstrzymać!). Najdłużej zatrzymałam się przy kariatydach, przy których można było stać bardzo blisko, a tuż obok wyświetlany był film z prac nad oczyszczaniem eksponatów. Z tego poziomu mamy też niesamowity widok na parter, którego nie można filmować i fotografować będąc na nim, na szczęście udało mi się cyknąć kilka kadrów z góry.

Muzeum jest kilkupoziomowe, na każdym poziomie znajduje się inny rodzaj eksponatów.

Największe wrażenie zrobiło na mnie samo wejście do muzeum, parter, którego nie można niestety filmować i fotografować (udało mi się to obejść i nieco nagrać kilka ujęć z górnego piętra), przeszklone górne piętro z restauracją i panoramicznym widokiem na akropol. To zupełnie tak, jakby rzeźby patrzymy na miejsce, z którego je przeniesiono. Bliskość muzeum od wzgórza Akropolu jest tu zdecydowanie na duży plus, zwłaszcza jeśli chcecie zwiedzić te dwie atrakcje Aten w jeden dzień.

Muzeum Akropolu, jak przystało na nowoczesny budynek bardzo dobrej architektury, jest miejscem w którym czas płynie niezwykle szybko i przyjemnie, można spędzić tutaj pół dnia i nie żałować ani minuty! Restauracja  i widoki zdecydowanie zachęcają do spędzenia tu czasu. Dodatkowo, jak wspomniałam wyżej, możecie zakupić pamiątki w sklepie obok restauracji. Muzeum ma bardzo dobre i ładne zaplecze sanitarne, łazienki są warte odwiedzenia, nawet bez potrzeby;)

W muzeum znajdują się windy, przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Daj znać w komentarzu, czy post był dla Ciebie pomocny.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

*źródło: wikipedia

Wszystkie zdjęcia Muzeum Akropolu wykorzystane w tym poście, zostały wykonane przeze mnie lub mojego męża.

.

Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie.

Polecane posty:

  1. Port w Pireusie, Ateny. Czy warto, jak dojechać?
  2. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!
  3. Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.
Podsumowanie
Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie
Nazwa artykułu
Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie
Opis
Muzeum Akropolu w Atenach: dlaczego warto je odwiedzić? Gdzie kupić bilety, aby ominąć długie kolejki? Dlaczego na Akropolu nie znajdziemy prawdziwych rzeźb i eksponatów sprzed tysięcy lat? Na te i inne pytania odpowiem w tym poście.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności