Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Najczęściej po zapytaniu o pogodę, dostaję od Was pytania o zwiedzanie, polecenie miejsc wartych uwagi. W tym poście opisuję krótko najbardziej charakterystyczne i znane atrakcje Teneryfy. Ocenę czy warto poświęcić czas na ich zobaczenie pozostawiam Wam, jak wiadomo każdy lubi coś innego, a odczucia każdego z nas co do danego miejsca mogą się znacznie różnić.

Poniższe atrakcje są flagowymi, pocztówkowymi miejscami na wyspie. Bardzo łatwo jednego dnia odwiedzić kilka z nich (wyspa jest niewielka). Większość z nich to naturalne atrakcje, które są darmowe, więc budżetowe zwiedzanie Teneryfy również się tutaj wpisuje. W międzyczasie tworzę wpis o mniej znanych, nieturystycznych atrakcjach.

Zapraszam na instagram i youtube, gdzie czeka masa zdjęć z tych miejsc oraz filmy z jednodniowych wycieczek, podczas których odwiedzamy wiele miejsc jednego dnia.

Wulkan El Teide

Nie wyobrażam sobie wyjazdu na Teneryfę bez wejścia/wjazdu na wulkan. Jeśli nie lecisz w formie lasta, to jest duża szansa że dostaniesz się na sam szczyt, na który już trzeba wejść o własnych siłach. Wulkan El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii mierzący 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów. Jest także trzecim pod względem wysokości wulkanem świata, jeśli mierzymy go od podstawy, zlokalizowanej w głębinach dna oceanicznego. W tej kategorii wyprzedzają go wulkany znajdujące się na Hawajach: Mauna Kea (10.203 metry powyżej poziomu dna oceanicznego) oraz Mauna Loa (ponad 9.000 metrów powyżej dna morskiego).

Przed wyprawą na wulkan polecam sprawdzić w dniu wejścia/wjazdu czy szlak się otwarty, a kolejka czynna, ponieważ ze względy na wiatry (szczególnie zima i wiosna) wejście jest często niemożliwe lub mocno utrudnione, a kolejka nieczynna. W takim wypadku bilety na kolejkę najlepiej kupić na miejscu, aby nie ryzykować ewentualne straty lub zabawy w zwrot. Postoicie chwilę w kolejce, ale to nic strasznego, widoki wynagradzają.

Na kilka miesięcy przed wylotem możesz zarezerwować wejście na szczyt. Poza sezonem letnim wystarczy rejestracja około 2 miesiące wcześniej, ale w lecie terminy znikają na długo przed wakacjami. Nie jest to oczywista informacja, a widok rozczarowanych turystów usiłujących przebłagać strażników, aby przepuścili ich na punkcie kontrolnym to norma. Mimo, że są to Hiszpanie, to w tym wypadku nie da rady, odpowiadają za każdą wpuszczoną osobę, a limit jest narzucony przez względy bezpieczeństwa (chociaż przy zejściu nikt nie odnotowuje czy zeszliście… to jednak w przypadku zgłoszenia jakiegokolwiek wypadku, musicie mieć zezwolenie wydane przez Park Narodowy).

Nie jest to nic trudnego, wchodzicie na stronę parku narodowego o tutaj, wybieracie daty, rejestrujecie swoje dane i dane osób wchodzących z wami, a na maila przyjdzie wasze pozwolenie, które należy pokazać na punkcie strażniczym pod szczytem. Rezerwujecie konkretną godzinę – miejcie to na uwadze przy wchodzeniu lub wjeżdżaniu kolejką. Jeśli śpicie w schronisku i wchodzicie na szczyt zanim pojawią się strażnicy, to pozwolenie was nie dotyczy – wasze dane rejestruje schronisko i daje pozwolenie na wejście i zejście zanim zaczną wchodzić osoby z pozwoleniem (spoza schroniska). Więcej i dokładniej przeczytacie o poście poświęconym zwiedzaniu wulkanu.

Jeśli nie planujecie wejścia to wokół wulkanu znajdują się liczne ścieżki, skalne formacje, księżycowy krajobraz który można zobaczyć i dotknąć, oraz jedyna w swoim rodzaju roślinność. Spacer wewnątrz kaldery sam w sobie jest ekscytującą, darmową atrakcją.

Tutaj fotorelacja z wulkanu el Teide z naszego pierwszego wejścia.

Tutaj film z wulkanu.

Czarne wulkaniczne plaże Teneryfy

Teneryfa to również piękne plaże, te turystyczne i te dzikie w trudno dostępnych zatoczkach, lub na otwartym oceanie. Naturalne plaże na teneryfie są czarne lub czarno-szare. Więcej o plażach na Teneryfie przeczytasz w poście, w którym opisuję moje ulubione plaże, zarówno turystyczne, jak i te nieturystyczne.

Najlepsze plaże na Teneryfie, które warto zobaczyć.

Klify Los Gigantes

Ogromne klify, pocztówkowa wizytówka Teneryfy. Znajdują się na południu wyspy. Przy klifach znajduje się port, z którego popłyniesz na obserwację delfinów, rejsy rybackie. Z tego miejsca organizowane są również wycieczki na wąwóz Masca.

Przy klifach znajduje się maleńka plaża, nazywam ją plażą jednego kadru. Jest na tyle mała, że aby zrobić dobre zdjęcie, masz do wyboru jeden kadr (taki żart). W sezonie jest zapchana ludźmi, a jej urok raczej mnie nie powalił, wręcz przeciwnie. Lubię ją w okolicy zachodu słońca, kiedy znikają z niej ludzie. W porcie znajduje się kilka knajpek i sklepów z pamiątkami, informacja turystyczna sprzedająca wycieczki.

Bardzo polecam pochodzić po miasteczku w okolicy klifów. Piękne uliczki, niesamowite widoki na klify- wbrew pozorom im dalej tym lepsze.

Wąwóz Masca

Tą wycieczkę najlepiej zorganizować kompleksowo, aby mieć pewność, że nie zje was stres na zakrętach przy dojeździe do wioski, a miejsca na stateczku wystarczy, aby wrócić. Słowem, najlepiej kupić wcześniej zorganizowany trip w informacji turystycznej, lub przynajmniej bilety na stateczek powrotny. Jeśli jesteście w kilka osób – najlepiej dojechać do portu przy Los Gigantes i stamtąd grupowo podjechać taksówką lub busikiem na Maskę, skąd rozpoczniecie treking. Powrót z wąwozu jest do poru czy klifach, skąd będziecie musieli dostać się do miejsca gdzie zostawiliście auto lub zwyczajnie na busa do swojej lokalizacji.

Polecam w terminie poza miesiącami letnimi, dla wytrwałych, a przynajmniej niemarudzących turystów.

Gdzie wynajmuję noclegi na wyjazdach?

AirBnB zarezerwujesz miejscówki na całym świecie, czyli również w POLSCE, takich jak Zakopane, Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Wrocław… i wiele innych.

Na start mam dla Ciebie 100zł zniżki na pierwszą rezerwację jeśli skorzystasz z mojego linka o tutaj.

Góry Anaga i lasy laurowo – wawrzynowe

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz wybrać się na górski trekking w tych przepięknych lasach. PRzy krótkim wyjeździe polecam przynajmniej część dnia poświęcić na przejechanie jednej z kilku tras, w górach Anaga. Pogoda tutaj jest zazwyczaj pochmurna, a raczej jedziemy w chmurach od pewnej wysokości. Piękne uczucie i wrażenie. Mech, który porasta drzewa i skały jest jak z lasów z Hobbitonu. Chmury przemieszczające się wokół was są przepiękne, jak mgła, ale jednak coś innego. Nastaw się na chłodniejszą aurę, tutaj uderzy cię wilgoć, przyjemny chłodek, bujna roślinność porastająca wszystko na swojej drodze, a jeśli wjedziesz odpowiednio wysoko zobaczysz raz jedną, raz druga stronę grani/wyspy. Tutaj rzadko docierają turyści, co ma swoje plusy.

Zatrzymuj się na punktach widokowych, możesz zobaczyć wioski niedotknięte przez turystów, domki porozrzucane w tej chmuro-mgle jak klocki. Słońce przebijające się przez chmury, oświetla fragmenty ziemi i wygląda to jak żywy obrazek.

Dobra rada- jedź ostrożnie, trąb przed zakrętem i nie stresuj się, jeśli słyszysz klakson to zwyczajnie zwolnij, zaraz wyjedzie auto z przeciwnej strony, a jeśli to bus to wbijaj wsteczny.

Miasto San Cristóbal de La Laguna

Jedno z najstarszych miast na wyspie, jest to też miasto studenckie i jeśli jeszcze was to dotyczy, to możecie wybrać się tutaj w ramach Erasmusa. To tutaj powstało pierwsze lotnisko na wyspie, które okazało się jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk świata, na którym doszło do największej pod względem ofiar katastrowy lotniczej świata. Tutaj najczęściej spotkanie chmury, deszcze, a temperatura będzie niższa niż w pozostałych częściach wyspy, to taki przedsionek gór Anaga.

La Laguna jest specyficznym miastem, biorąc powyższe po uwagę. Mimo wszystko chcę was zachęcić do odwiedzenia tego miasta, w okresie letnim nie będzie pogodowych problemów, a jeśli będą to nawet miła odmiana. La Laguna ma do zaoferowania bardzo wiele, od zabytków po lokalny klimat. Jest po drodze z Puerto de la Cruz do Santa Cruz, więc zawsze macie po drodze. Łatwo dojechać również autobusem.

Warto przyjechać tutaj w czasie świąt np. Wielkanocnych lub Boże Ciało i zobaczyć lokalne obchody.

Co zobaczyć w La Laguna?

 1. Centrum starego miasteczka
 2. Casa Lercaro z 1593 roku, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Teneryfy, Casa del Montañés i Casa de los Capitanes Generales
 3. Casa Salazar
 4. Katedra w San Cristóbal de La Laguna
 5. Najstarszy kościół na wyspie – Iglesia de la Concepción
 6. Na zewnątrz Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia znajduje się pomnik Jana Pawła II autorstwa polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja
 7. Palacio de Nava
 8. Parque de La Vega
 9. Jeśli lubicie – kompleks studencki

Miasto La Orotava

Villa de La Orotava – taka jest pełna nazwa, jedna z najstarszych miejscowości na Teneryfie, położona na północy wyspy w dolinie „La Orotava” około 5 km od Puerto de La Cruz. Miasteczko ma charakter kolonialny (kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku).

Dolina i miasteczko często pogrążone są w chmurach lub mgle ze względu na położenie. Słońce dociera tam dość późno, kiedy w Puerto było już jasno, to patrząc na Orotavę, mogłam zobaczyć jak słońce zaczyna ją dopiero oświetlać.

Co zobaczyć w La Orotava?

 1. Katedra Iglesia de la Concepción
 2. Casa de los Balcones – najsłynniejsza budowla miasta, reprezentuje tradycyjną kanaryjską architekturę barokową z 1632 roku
 3. Casa del Turista – drugi z najsłynniejszych kanaryjskich domów w La Orotava
 4. Museo de las Alfombras muzeum dywanów
 5. Plaza de la Constitución – najpiękniejszy plac miasta
 6. Liceo de Taoro – pałacyk
 7. Plaza del Ayuntamiento – plac znajdujący się w centrum starówki La Orotava
 8. Hijuela del Botánico – ogród botaniczny
 9. Widoki z tej wysokości na ocean są cudne

Miasto Candelaria

W Candelariai znajduje się posąg Matki Bożej (Matki Bożej z Candelarii, Virgen de la Candelaria), patronki Wysp Kanaryjskich, który jest celem pielgrzymek katolickich. 2 lutego i 15 sierpnia odbywają się największe pielgrzymki na całym archipelagu.

Miasteczko jest małe i urocze, bardzo lokalne. Znajdziecie tutaj plażę La Playa de Punta Larga na obrzeżach miasteczka, oraz mniejsze Playa de El Alcalde, Playa de La Arena. Główną atrakcją miasta jest Bazylika z placem Plaza de la Patrona de Canarias przed nią oraz posągami dawnych wodzów – tzw. Menceyes. Przypominają one o czasach, kiedy wyspą władali jej rdzenni mieszkańcy – Guanczowie. Jeśli przejdziemy wzdłuż posągów i barierek dojdziemy do groty Cueva de Achbinico, która na pewno zrobi na was wrażenie.  Tutaj fale mocno uderzają o brzeg, można wrócić mokrym.

W Centro Alfarero de Candelaria “Casa las Miquelas” poznaje się historię wyrobu ceramiki przez Guanczów oraz ogląda jej przykłady (można również zakupić naczynia będące wspaniałą pamiątką z wakacji).

Stolica Teneryfy Santa Cruz

Omijana przez turystów, no bo co można zobaczyć w stolicy? A, no stolicę!

Santa Cruz to miasto, mini stolica, którą na upartego przejdziesz na nogach, skradła nasze serca. Jest tu wszystko, czego potrzebujemy do pracy i wakacji, pracowakacji, czy nomadowania w naszym stylu. Stolica kryje lokalne życie, nocne życie, nowoczesne budynki, baseny, jedną z najpiękniejszych plaż tuż za miastem, idealne miejsce do pracy TEA Tenerife, ogromne parki, urokliwe uliczki. Uwielbiam! O Santa Cruz powstanie osobny post, który podlinkuję, jak już się pojawi na blogu.

Co zobaczyć w Santa Cruz?

 1. Po prostu się zgub w mieście, ale jeśli chcesz mieć plan to czytaj dalej
 2. Auditorio de Tenerife – Santiago Calatrava
 3. TEA Tenerife
 4. Plaza de Espana, Plaza Muñoz De Bustillo
 5. Parque de La Granja
 6. García Sanabria City Park
 7. Parque Marítimo
 8. Palmetum
 9. Castillo de San Juan Bautista
 10. Budynki rządowe
 11. Calle del Castillo – ulica/deptak z wieloma sklepami, tymi znanymi i lokalnymi, w sam raz na zakupy w atrakcyjnych cenach, 5% podatek robi różnicę
 12. Clock Tower Recova, Torre reloj Recova
 13. Cooperativa Mercado Nuestra Señora De África – lokalny targ
 14. Museum of Nature and Man (obok TEA)
 15. Church of the Immaculate Conception
 16. Calle Antonio Dominguez Alfonso – klimatyczna uliczka z małymi restauracjami, tuż przy powyższym kościele, klimat 100%
 17. Oddalona o kilka km plaża Playa de las Teresitas, z piaskiem z Sahary i palmami kokosowymi (jedynymi na wyspie, podobno), niestety nie owocują bo im za zimno
 18. Port

 

Ponieważ w stolicy jest dość ciasno, a parkowanie graniczy z cudem, oszczędzając wasz czas i nerwy, polecam ten podziemny parking przy Plaza Espana, idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania i jednocześnie zapewnia szybki wyjazd/wjazd do stolicy. Parking jest płatny w automacie na terenie parkingu, niestety nie pamiętam ile, najwidoczniej były to normalne ceny.

Idealny dojazd niemal o każdej porze zapewnia centralna stacja autobusów, dojedziesz tu z każdej i w każdą część wyspy.

Gdzie wynajmuję noclegi na wyjazdach?

Pisałam o tym w poście na blogu. 

Miasto Puerto de la Cruz

Nie będę obiektywna, nawet nie próbuję. Kocham to miasto, znamy się od podszewki. Nie wyobrażam sobie Teneryfy bez tego miasta. Musisz. 100% osób, którym pokazaliśmy to miasto, zakochało się w nim od pierwszego wejrzenia. Dosłownie – najpierw zabieraliśmy gości na punkt widokowy z panoramą miasta, zresztą taka sama rozpościerała się z tarasu na dachu naszego mieszkania. To miasto jest cudowną mieszanką lokalnej społeczności, nieco emeryckiego spokoju za sprawą Niemców spędzających tu emeryturę, a  pomiędzy tym turyści.

Miasto ma wiele do zaoferowania, od klimatu po typowo turystyczne atrakcje i najpiękniejszy widok na wulkan El Teide- zwłaszcza na ośnieżony wierzchołek, podczas leżenia na czarnej plaży Playa Jardin. Żadne inne miasta i miejscówka Ci tego nie zapewni. Roślinność na każdym kroku, lokalna ludność, ich styl, zachowania i życie, które możesz obserwować popijając lokalną kawę cortado leche leche.

Nie będę się tutaj rozpisywała, napiszę osobny post o tym mieście. Tymczasem poniżej w punktach atrakcje do zobaczenia w Puerto de la Cruz.

 1. Najlepiej zgub się w mieście i poczuj jego klimat, a jeśli już musisz to skorzystaj z poniższych podpowiedzi
 2. Playa Jardin oraz plaże w pobliżu miasta
 3. Piedras Stone Towers przy Playa Jardin
 4. Dzielnica Punta Brava
 5. Naturalne baseny Lago Martianez
 6. Plaza del Charco
 7. Port rybacki
 8. Park Taoro z tarasami widokowymi, wodospadem i kawiarnią z panoramą miasta
 9. Ogród Botaniczny Jardin Botanico
 10. Kościółek z przylegającym placem- Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia
 11. Plaza de Europa z ratuszem
 12. Bateria de Santa Barbara
 13. Ogród Agaty Christie Sitio Litre Garden
 14. Promenada przy Playa san Telmo
 15. Calle Mequinez – jedna z moich ulubionych uliczek, ze względu na palmy i sklep z najlepszymi papajami
 16. Mirador La Paz – punkt widokowy
 17. Restauracja Bellamar z najlepszym widokiem na plażę surferów Martianez, przy pasie restauracji znajduje się punkt widokowy
 18. Bar Alberto, który znaleźliśmy przypadkowo, biegając po okolicy – sami lokalni, widok o zachodzie słońca wart miliony – mieszkaliśmy 700m od tego miejsca, po drugiej stronie parku Taoro
 19. Loro Park

Darmowy parking w mieście znajduje się przy latarni morskiej, przy plaży Playa Jardin, ogólnie większość parkingów jest darmowa, ale wygodnie jest kierować się od razu w te rejony, są to największe parkingi i omijamy ciasne uliczki.

Do miasta łatwo dojechać busem z każdej części wyspy, tutaj również znajduje się wygodny, multiprzystanek autobusowy.

Skalne, naturalne baseny w Garachico

W zależności od pory, może to różniej wyglądać. Baseny i miasteczko zupełnie inaczej wyglądało w marcu niż w maju, a to za sprawą przerwy sezonowej, która przypada między Wielkanocą a letnim przypływem turystów. O ile nie zauważymy tego w turystycznym regionie na południu, to tutaj jest to zauważalne. Same baseny też chyba odpoczywały, bo przez odpływ brakowało w nich wody (w tych płytszych).

Przy zwiedzaniu wyspy to miasteczko zwykle jest gdzieś po drodze i łatwo dorzucić je do listy miejsc do zaliczenia. Mnie nie zachwyciło za pierwszym razem, ale za drugim i kolejnym już tak. Ma to coś, ma urok którego brak w większych miastach. Tutaj wpuszczą cię do zamkniętej knajpki i podadzą kawę, bez problemu. Koniecznie odwiedź to miasteczko i jego mieszkańców.

Same „baseny” to zastygnięta lawa, w której utworzyły się mniejsze i większe wodne oczka (tak to nazywam), do których dociera oceaniczna woda, rozwijają się małe rybki i krabiki. W większych basenach odpoczywają i moczą się ludzie (trudno o pływanie, prędzej nurkowanie). Na skały trzeba zejść i ostrożnie się po nich poruszać, niektóre miejsca są dość trudne do przejścia, szczególnie jeśli macie lęk wysokości, zawroty głowy etc. to opuściłabym wchodzenie na skały. Uważajcie na dzieci.

Z brzegu widoczna jest ogromna skała, która bardzo ładnie wygląda, jedna z niewielu takich rozmiarów i tak blisko lądu.  Przy wybrzeżu znajdziecie dwa ogromne bloki marmurowe, bardzo popularne na zdjęciach z Garachico. W pobliżu dwie maleńkie czarne plaże dla spragnionych kąpieli.

Tysiącletnie smocze drzewo Drago de Icod de los Vinos

Smocza dracena to endemiczny gatunek na Wyspach Kanaryjskich. Na Teneryfie możecie zobaczyć podobno tysiącletnie, najstarsze i najpiękniejsze. Od siebie dodam, że smoczą dracenę można dojrzeć w innych częściach wyspy, ale trzeba trochę pojeździć po mniej turystycznych zakamarkach, chociaż w Puerto de la Cruz również ją zobaczycie.

Podjechanie do Icod de los Vinos, podobnie jak Garachico, również można zaliczyć gdzieś po drodze. Osobiście nie płakałabym, gdybym tutaj nie przyjechała. Mówiąc wprost i szczerze, to drzewo ładniej wygląda na zdjęciach, nie zrobiło nam nie ogromnego wrażenia na żywo. Można podziwiać je z ogrodu, do którego wejście jest płatne, lub z niewielkiej odległości, z placu przy ogrodzie, z którego jest widok na to drzewo.

Loro Parque w Puerto de la Cruz

Zmagałam się z wpisaniem parków rozrywki do atrakcji wyspy. Tak na poważnie – te parki można przenieś w dowolne miejsce na świecie, nie są one naturalną atrakcją, są po prostu parkiem rozrywki czy inną formą zoo, bez względu na miejsce. Przykro mi jeśli jedyne, i na pierwszym miejscu podawane atrakcje wyspy to te parki, dodatkowo wulkan, bo ten widać nawet z samolotu.

Więcej o Loro Parque w Puerto de la Cruz

Park Wodny Siam Park

Podobnie jak wyżej, więcej o parku, ceny terminy i inne znajdziesz na stronie parku.

Jungle Park

Informacje znajdziesz na stronie parku.

 

O tym jak ja znalazłam bezpieczne mieszkanie w centrum Puerto, znajdziesz w tym poście

 


Arleta z zamieszkali.pl

digital nomad | designer | artist

Proszę udostępnij lub skomentuj artykuł. Dzięki temu mogę tworzyć więcej wartościowych treści. Jeśli chcesz być na bieżąco, obserwuj nas również w mediach społecznościowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *