Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!

05/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze! Do takich miejsc jak Ateny jedziemy zazwyczaj z jednym zamiarem - zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej starożytnych zabytków. Doświadczenie miasta, jego atmosfery i funkcjonowania schodzi na drugi plan. Zwiedzanie stolic trwa najwyżej kilka dni, w formie city break lub wycieczki fakultatywnej z innej części kraju, w której spędzamy wakacje. Ateny na weekend to idealny wybór, lecąc z Polski przeniesiemy się w antyczny klimat w nieco ponad 2 godziny. 2-3 dni to też wystarczający czas, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Z tego postu dowiesz się co warto zwiedzić w Atenach, ale na zobaczenie wszystkich zabytków Aten będziesz potrzebować więcej niż tygodnia.

Grecja, Ateny były moim pierwszym podróżniczym marzeniem, które pamiętam, odkąd byłam dzieckiem. Odwiedziłam je dopiero po trzydziestce, kolejny raz uświadamiając sobie, że marzeń nie warto odkładać, ani pozwolić aby czekały tak długo. Stale wracam wspomnieniami do tych chwil, kiedy spacerowaliśmy po stolicy Grecji, jednocześnie zastanawiając się, czy uda nam się wrócić tam w najbliższym czasie. Bo wrócimy na pewno!

Co warto zwiedzić w Atenach? Poniżej lista bardziej i mniej znanych atrakcji Aten, których starczy nawet na tydzień. Spędzasz 3 dni w Atenach? Wybierz te,  które najbardziej Ci odpowiadają. Częstujcie się!

Spis treści tego postu (i najlepszych atrakcji Aten):

  • Akropol Ateński
  • Muzeum Akropolu
  • Areopag w Atenach
  • Świątynia Zeusa w Atenach
  • Łuk Hadriana
  • Zappeion
  • Ogród narodowy w Atenach
  • Parlament Grecki ze zmianą warty
  • Stadion marmurowy Kallimarmaro (Panathinaiko)
  • Pomnik Filopapposa
  • Dzielnica Plaka Ateny
  • Dzielnica Anafiotika Ateny
  • Targ miejski w Atenach
  • Centrum Kulturowe Stavros Niarchos w Atenach
  • Port w Pireus
  • Morze i plaża w Atenach
  • Ateny wycieczki fakultatywne (co gdzie i jak)

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Akropol Ateński

Dla jednych obowiązkowa, dla innych po prostu najbardziej znana atrakcja Aten. Wzgórze Akropol góruje nad miastem, wyznaczając centrum miasta i ośrodek turystycznego życia. Akropol Ateński to wzgórze, na którym znajdują się ruiny starożytnych świątyń, w tym największa z nich czyli Partenon. Akropol można zwiedzać przez cały rok. Bilety w sezonie letnim są dwukrotnie droższe, niż w sezonie zimowym. Ceny biletów, informacje o tym gdzie kupić bilety na Akropol, oraz szczegółowe informacje na tematy zwiedzania akropolu znajdziesz w tym poście poświęconym wyłącznie tej atrakcji Aten: Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.

Nieodłączną częścią zwiedzania Akropolu jest Muzeum Akropolu w Atenach, o którym w kolejnym punkcie.              

Muzeum Akropolu

Kolejną atrakcją Aten, którą nazwałam nieodłączną częścią zwiedzania Akropolu jest Muzeum Akropolu. Muzeum Akropolu jest nie tylko jedną z głównych atrakcji Aten, ale też wyjątkowym przykładem nowoczesnego muzeum, architektoniczną perełką, idealnie wbudowaną w antyczne miasto. W muzeum znajdują się znaleziska ze Wzgórza Akropolu, dzieła sztuki antycznej, cenne zabytki starożytnych świątyń. Więcej o eksponatach i zwiedzaniu Muzeum Akropolu, oraz o tym jak ominąć długie kolejki do kas biletowych przeczytasz w tym poście: Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie

Kupując citypass w opcji "complete"  Ateny wstęp do muzeum, wzgórze Akropolu, muzeów i pozostałych świątyń, agory, komunikację miejską, transfer lotniskowy i wiele innych zniżek, możesz mieć na jednym bilecie, idealna opcja na zwiedzanie Aten i oszczędność.

Areopag w Atenach

Areopag znajduje się tuż u podnóża Akropolu, dosłownie kilkadziesiąt metrów. Wejście na wzgórze jest darmowe, zajmuje dosłownie minutkę, chociaż wygląda na sporą skałę, to wejście schodami jest wysokości mniej więcej jednego piętra. Polecam przyjść tutaj o zachodzie słońca, jeśli masz taką możliwość, a jeśli nie to możesz zobaczyć go w tym vlogu.

Nazwa pochodzi od miejsca obrad – wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny i Eryniom. Ich świątynia u stóp wzgórza była azylem dla zabójców.

W gestii Areopagu leżało prowadzenie polityki oraz ogólnego nadzoru nad sądownictwem i prawami. Areopagici mieli najwyższą władzę sądowniczą i polityczną w starożytnej Grecji.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach

Jest to największa wśród świątyń starożytnej Grecji. Osobiście nie wchodziliśmy na jej teren- widzieliśmy go z Akropolu oraz przez ogrodzenie, podczas spaceru po Atenach pierwszego dnia pobytu.

Budowa świątyni trwała kilka wieków, a sanktuarium wykończył i poświęcił w 132 roku cesarz Hadrian. Aktualnie po świątyni zostało 15 stojących kolumn. Pozostałe leżą na ziemi powalone przez wichury i czas.

Bilety do świątyni możesz zakupić online, standardowe przy obiekcie, ale również w formie citypass, uprawniającego do darmowego zwiedzania muzeum (CLASSIC/ COMPLETE), zniżek na terenie aten i darmowej komunikacji miejskiej oraz transferu na lotnisko (COMPLETE). Citypass warto zakupić, jeśli spędzasz minimum weekend w Atenach i planujesz intensywne zwiedzanie.

Łuk Hadriana

To jedna z wielu antycznych budowli, starożytny rzymski łuk triumfalny. Łuk Hadriana stoi tuż przy świątyni Zeusa w Atenach. W drodze na Plakę warto spojrzeć w jego stronę, tworzy piękny obraz strażnika czasu. Podobnie stojąc przy łuku i spoglądając w stronę Akropolu, możemy sfotografować Partenon pod łukiem.

Łuk został wzniesiony za panowania cesarza Hadriana w ramach projektu rozbudowy miasta, na granicy zbudowanej z rozkazu cesarza nowej dzielnicy. Fakt ten upamiętniają wyryte na sklepieniu budowli dwie inskrypcje. Od strony Akropolu napis głosi: „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”, od drugiej strony zaś: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”.

Zappeion

Piękny budynek znajdujący się w ateńskich Ogrodach Narodowych (dawniejsze Ogrody Królewskie), wybudowany w latach 1874-1888 według projektu duńskiego architekta Theophila Hansena.

Wykorzystywany był podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 jako główna hala do walk szermierczych, później podczas nieoficjalnych igrzysk w 1906 jako element wioski olimpijskiej.

Obecnie urządzone jest w nim Centrum Wystawowo-Kongresowe.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Ogród narodowy w Atenach

Zwiedzanie tego ogrodu zupełnie nieplanowanie wypadło nam na dwa dni. Za pierwszym razem nie ogarnęliśmy jego rozmiaru. Ogród jest cudownym miejscem wytchnienia i miłą odmianą od marmurowo-kamienistego centrum Aten. W ogrodzie spotkaliśmy wolno żyjące żółwie wodne oraz lądowe, także potwierdzamy ich obecność na naszych vlogach z Aten. W ogrodzie znajduje się zegar słoneczny oraz rząd pięknych, wysokich palm - to chyba najbardziej charakterystyczne punkty tego ogrodu. Na terenie ogrodu znajdują się liczne ławeczki, tarasy, oczka wodne, rzeźby, starożytne artefakty. To miejsce będzie idealnym celem, jeśli podczas zwiedzania Aten zacznie doskwierać Wam nadmiar słońca lub marmuru. 

Hotele w Atenach zarezerwujesz tutaj.

Parlament Grecji na Placu Syntagma

Zmiana warty pod parlamentem Grecji

Będąc w stolicach państw zawsze staramy się zobaczyć choć część budynków rządowych. Może nie jest to popularna atrakcja turystyczna, ale w Atenach ma ona nieco inny wymiar, przez popularną i widowiskową zmianę warty, odbywającą się o pełnej godzinie. Najbardziej znana i oblegana przez turystów zmiana warty odbywa się w niedzielę o godzinie 11.00 przed Parlamentem. Jeśli macie akurat czas i wolę, to warto przyjść wcześniej, aby stanąć w odpowiednim miejscu i obserwować zmianę.

Zmiana przed Parlamentem, a jednocześnie grobem Nieznanego Żołnierza, który znajduje się przed budynkiem, odbywa się również co godzinę, przez 24h na dobę, przez Straż Prezydencką, będącą elitarnym oddziałem wojskowym, strzegącym także Parlamentu. Niech was nie zdziwi, nie śmieszy, nie myli ich strój. Strój nawiązuje do czasów rewolucji Ottona I. Szczególnie dla dzieci i niezorientowanych turystów może wydawać się zabawny, a jednocześnie ciekawy i widowiskowy.

Będąc na placu Syntagma warto rzucić okiem na podobno najbardziej znany hotel na świecie Grand Bretagne, historyczny budynek z 1862 roku. W czasie drugiej wojny światowej stanowił główną kwaterę Wermachtu.

Plac Syntagma to także dobre miejsce na krótką kawę w centrum miasta i odpoczynek przed dalszym zwiedzaniem Aten. Plac jest pełen restauracji i kawiarni zlokalizowanych wokół placu. Można także odpocząć na jednej z wielu ławeczek, albo zachwycać się białym marmurem, jak to zrobiłam ja.

Stadion marmurowy Kallimarmaro (Panathinaiko)

Stadion Panateński został zbudowany na wielkie igrzyska Panateńskie w latach 330 p.n.e. przez Lykurgosa. Jego wymiary to 204,7 metrów długości i 33,35 metrów szerokości, pomieścić mógł do 80 000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.

Stadion Panateński oznacza zbudowany z dobrej jakości marmuru, jest w całości wykonany z białego marmuru. Stadion jest jedną z bardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli i atrakcji Aten.

17 maja 2012 na arenie nowożytnych igrzysk, odbyła się ceremonia przekazania ognia olimpijskiego brytyjskiej sztafecie olimpijskiej. Płomień został zapalony od promieni słonecznych w greckim mieście Olimpia. Zwieńczeniem podróży znicza było odpalenie od niego płomienia olimpijskiego na Stadionie Olimpijskim w Londynie podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012.

Stadion można zobaczyć w całej okazałości stojąc przed wejściem. Wejście na teren stadionu jest płatne.

Pomnik Filopapposa

Wzgórze z tym pomnikiem mogliśmy obserwować codziennie z naszego tarasu, w wynajętym mieszkaniu w Atenach. Jest to monumentalny rzymski pomnik nagrobny stojący na wzgórzu Muzejon naprzeciwko Akropolu w Atenach. Z tego wzgórza rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Centrum Aten i Akropol, a przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności zobaczycie również morze śródziemne.

Wzniesiony w latach 114-116 marmurowy monument upamiętnia Gajusza Juliusza Antiocha Epifanesa Filopapposa, wnuka króla Kommageny Antiocha IV, konsula dodatkowego (consul suffectus) z roku 109 i archonta ateńskiego, który zasłużył się jako dobroczyńca miasta.

Pomnik składa się z mauzoleum w formie sześcianu oraz wieńczącej go potężnej, dwupiętrowej fasady.

Dolną część fasady zdobi płaskorzeźba przedstawiająca uroczystą procesję, w której Filopappos, w stroju konsularnym, jedzie w czterokonnym rydwanie. W części górnej znajdują się nisze z posągami Filopapposa i jego dziadka Antiocha IV. Nie zachowała się prawa część fasady, w której znajdował się posąg Seleukosa I Nikatora.

Wejście na wzgórze jest bezpłatne, a droga bardzo przyjemna. Pomimo wysokości, wejście zajmuje około 15 minut. Trasa jest dobrze przygotowana, bez problemu wejdziemy tam w sandałach. Wzgórze znajduje się w pobliżu centrum, a wchodząc od strony Akropolu miniemy również więzienie Sokratesa.

PS. Z tego miejsca rozciąga się najpiękniejszy widok na Ateny. Ten punkt widokowy na Ateny jest całkowicie bezpłatny i dostępny całą dobę.

Dzielnica Plaka

Plaka to historyczna część Aten, usytuowana u stóp Akropolu ponad starożytną agorą. Znajdują się tam XVIII-wieczne kamienice. Zabytkowe budynki w tej części miasta stoją często na fundamentach pamiętających jeszcze czasy starożytności. Na Place działa też kilka muzeów.

Plaka w Atenach to najbardziej znana i oblegana dzielnica Aten. Uważana jest także za najładniejszą, dlatego obowiązkowo uznaję ją za jedną z wartych uwagi atrakcji Aten. Plaka znajduje się w pobliżu centrum i bardzo łatwo do niej trafić - wystarczy iść tam, gdzie zmierza większość turystów. Nie ma w tym cienia przesady, zwłaszcza w weekendy.

Plaka jest warta odwiedzenia ze względu na swój klimat. Znajdziesz tutaj urokliwe zaułki, uliczki, instagramowe kadry, piękne kawiarnie i restauracje oraz jedne z najlepszych lodów. Artyzm i kreatywność kipi na tej ulicy na każdym rogu.

Plaka kojarzona jest przede wszystkim z charakterystycznymi schodami, na których znajdują się małe kawiarnie i restauracje, a goście mogą wypić małą czarną siedząc na schodach, po których chodzą zainteresowani turyści.

To dzielnica, w której ceny są nieco wyższe niż w pozostałych częściach Aten. Jeśli zwiedzacie Ateny budżetowo, to polecam stołowanie się w dzielnicach odległych od Plaki.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Dzielnica Anafiotika

Dzielnica Anafiotika w Atenach, znajduje się tuż nad Plaką. Kiedy się tam wybieraliśmy google maps wskazywał złą lokalizację, a tej właściwej szukaliśmy na anglojęzycznych blogach - dzisiaj google maps się poprawił i wskazuje prawidłowe miejsce, także bez obaw, ruszajcie na podbój tej wyspiarskiej dzielnicy w samym środku Aten. Dzielnica Anafiotika jest znana z typowo wyspiarskiego budownictwa i kolorystyki.

Oglądając zdjęcia, aż trudno uwierzyć, że to Ateny. Jak wygląda ta dzielnica w rzeczywistości? W rzeczywistości mamy kilka malutkich uliczek z ładnymi budynkami i schodkami, oraz zmęczonych mieszkańców, którzy zasłaniają się jak mogą przed turystami zaglądającymi im do domów. Część uliczek była zagrodzona, część krzyczała z daleka, że jest prywatnym terenem. Nie dziwię się. Dzielnica staje się coraz bardziej uczęszczana, zwłaszcza w dobie instagrama, bo fakt faktem kadry tutaj złapane są przepiękne. Polecam tu zajrzeć, jednak miejcie na względzie dobro i spokój mieszkańców.

Targ miejski Central Municipal Market Ateny

Ponad Plaką, w zasadzie całkiem spory kawałek, znajduje się miejski targ. Dla mnie cała dzielnica była “targowa”, bo oprócz hali targowej dokoła jest cały ogrom stoisk i sklepików oferujących wszelkie towary. Kupicie tutaj owoce morza, mięso, warzywa, owoce, kwiaty, bakalie, przyprawy, przetwory, pamiątki… dosłownie wszystko, o czym zamarzycie. W tej dzielnicy turysta pojawia się sporadycznie, raczej nie spędza tu czasu w ciągu dnia, dlatego też ceny w restauracjach są bardzo korzystne w porównaniu do centrum (wiadomo). Na przeciwko hali targowej zjedliśmy genialne (!) i w zasadzie jedyne dobre jedzenie w Atenach, nie będące sałatką ani pizzą. Gdzie? W barze szybkiej obsługi z jedzeniem typu “na wagę”, ale podawano je na porcje - zapiekanka warzywna to była uczta dla naszych wegetariańskich podniebień (serio!), a obsługa zdziwiona wizytą turystów była dla nas najbardziej uprzejma jak tylko mogła. Targ znajduje się tutaj- link do mapy google.

PS. W niektóre dni tygodnia targ pojawia się również w okolicach centrum. Jest to targ, który rozkłada się na wybranych ulicach w danym dniu. Mieliśmy to szczęście, że mieszkaliśmy w lokalsowej dzielnicy, a targ rozłożył się przecznice wyżej, co możecie zobaczyć na tym vlogu.

Centrum Kulturowe Stavros Niarchos w Atenach

Totalny hit! Bardzo lubimy nowoczesne budynki, a te z ogrodem na dachu i widokiem na morze to już uwielbiamy! O Centrum Kulturowym Stavros Niarchos w Atenach powiedziała nam nasza host, która wynajmowała nam mieszkanie. Niestety nie wyczytałam o tym miejscu nigdzie na polskich blogach, więc tym bardziej umieszczam to miejsce na liście atrakcji. Centrum Kulturowe Stavros Niarchos mieści w nowoczesnym budynku narodową bibliotekę, operę, sale konferencyjne, edukacyjne, kawiarnię, restauracje, szklany punkt widokowy. Budynek otoczony jest ogromnym parkiem z przeróżnymi roślinami, zabawkami miejskimi dla mniejszych i większych dzieci, fontannami, ławkami, drzewami oliwnymi, sztuczną rzeką etc. Wejście jest bezpłatne, możesz tutaj spędzić tyle czasu ile zechcesz lub ile masz.

Jedyny minus jest taki, że obiekt znajduje się poza centrum i trzeba tutaj dojechać busem lub metrem. Podobno kursuje tutaj bus bezpłatny z centrum miasta z Placu Syntagma pod Parlamentem, ale my pojechaliśmy zwykłym miejskim autobusem, a dojazd zajął nam kilkanaście minut, także warto! Sprawdźcie również czy w waszym terminie pobytu  odbywają się tutaj fajne wydarzenia, na które warto przyjechać, może zaliczycie przy okazji kulturalną imprezę dla lokalnych, a nie dla turystów. Brzmi dobrze? Dla mnie tak!

Port w Pireus

Jeden z większych portów w Europie. Z tego portu popłyniesz na greckie wyspy. Warto zajrzeć tutaj przy okazji dłuższej wizyty w Atenach, ponieważ to nadmorskie, portowe miasteczko jest urocze samo w sobie, a klimat całego ogromu marin i jednych z najbogatszych łajb i jachtów wart zobaczenia. Więcej o porcie w Pireus możesz przeczytać w tym poście.

Morze i plaża w Atenach

Morze, plaża i port w Atenach - wszystko co chcecie wiedzieć na ten temat opisałam w tym poście.

Ateny atrakcje: wycieczki fakultatywne

W Atenach i z Aten, możesz zrealizować całkiem spora liczbę wycieczek fakultatywnych. Osobiście realizowaliśmy je na własną rękę, kupując bilety wstępu do wybranych miejsc, natomiast jeśli masz ochotę na zobaczenie więcej ruin świątyń oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Aten to jest taka możliwość (pół żartem, ale całkiem serio).

Z Aten możesz wybrać się na okoliczne wyspy na jeden lub dwa dni, możesz zwiedzić Delfy, Meteory, Mykeny i wiele więcej. Na tej stronie możesz zarezerwować wymarzone wycieczki online, nie tracąc czasu na załatwianie ich na miejscu (czasu, nerwów i pieniędzy btw.).

.

Polecane posty:

  1. [VLOG] Ateny za 335 zł/os + apartament tour z airbnb
  2. Ateny Muzeum Akropolu: bilety, ceny, zwiedzanie
  3. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
  4. Ateny Akropol: bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne, zdjęcia.
Podsumowanie
Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!
Nazwa artykułu
Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!
Opis
Ateny atrakcje turystyczne i mniej znane. Ateny na weekend to idealny wybór, lecąc z Polski przeniesiemy się w antyczny klimat w nieco ponad 2 godziny. Z tego postu dowiesz się co warto zwiedzić w Atenach.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności