Najsilniejsza kalima na Teneryfie (zdjęcia). Kalima zaatakowała Wyspy Kanaryjskie.

Wyspy Kanaryjskie w pomarańczowym pyle z Sahary!

Trwający obecnie atak kalimy na Teneryfie jest najsilniejszym od niemal 20 lat! Media społecznościowe oraz portale informacyjne obiegły zdjęcia i filmy kalimy. Czym właściwie jest i można się jej obawiać? Do kiedy potrwa kalima i czy będą odwołane loty na Wyspy Kanaryjskie?

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog

Co to jest kalima (calima)?

Kalima to mówiąc najprościej pył i drobny piasek, przenoszony przez wiatr z Sahary. Kalima powstaje w wyniku burzy piaskowej na Saharze. Spychana w kierunku Wysp Kanaryjskich przynosi natychmiastowe ocieplenie powietrza, które staje się suche i gorące, a także drobny pył. Silne kalimy znacznie zmniejszają widoczność, utrudniają oddychanie (zwłaszcza osobom wrażliwym i z problemami układu oddechowego), a pył osiada po kilku dniach lub godzinach na wszystkim (dosłownie!). 

Aktualnie występująca kalima jest na tyle silna, że powietrze zmieniło kolor na pomarańczowy, widoczność zmniejszyła się do 4 metrów, zamknięto część dróg, odwołano obchody karnawału w weekend w Santa Cruz, a loty na wyspach zostały wstrzymane. Temperatura na Wyspach Kanaryjskich przekroczyła 28 st. C, co jak na luty jest dość wysoką temperaturą. Więcej o pogodzie na Teneryfie przeczytasz tutaj.

Warto pamiętać, że kalima to naturalne zjawisko na Wyspach Kanaryjskich, i może się zdarzyć niezależnie od pory roku. Utrzymuje się zwykle kilka dni, a jej siła bywa różna. Czasem przynosi jedynie lekkie ocieplenie, a bywa że nie dociera na Teneryfę, i jest odczuwalna jedynie bliższych wyspach jak Lanzarote.

PS. W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Najlepszy sposób na oszczędność przy płatnościach zagranicznych i przewalutowaniach.

Zdjęcie na naszej grupie na fb udostępniła fot. Ewa Jacak

Przeczytaj również: Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Kalima Wyspy Kanaryjskie: to najsilniejszy przypadek kalimy od 2002 roku

Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) można zobaczyć gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku. Na Teneryfie ogłoszono stan alarmowy związany z utrudnieniami, jakie nastąpiły w wyniku kalimy. Władze proszą o zostanie w domach jeśli to możliwe, zabezpieczenie przedmiotów na tarasach i balkonach. Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

Możesz zarezerwować atrakcje na Teneryfie (i całym świecie!), bilety występu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog

Silny wiatr na Teneryfie i archipelagu Wysp Kanaryjskich

Kalima na Wyspach Kanaryjskich tym razem przybyła w towarzystwie wyjątkowo silnego wiatru, określanego jako huraganowy, w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Przeczytaj również: Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Kalima Teneryfa Wysypy Kanaryjskie Blog
Zdjęcie na naszej grupie na fb grupie udostępniła fot. Ewa Jacak

Kalima Teneryfa: odwołane loty, turyści utknęli w Wyspach Kanaryjskich

Na Gran Canarii zamknięto lotnisko, a na Teneryfie Południowej i Teneryfie Północnej przerwano przyjmowanie samolotów. Tysiące turystów oczekuje w hotelach i terminalach lotniczych z powodu zawieszanych i odwoływanych lotów. Sytuacja ta może potrwać do poniedziałku, a kalima nawet do czwartku. 

Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki.

TENERYFA
Koszulki z TENERIFE BUCKET LIST zaprojektowałam na idealne wakacje! Możesz je kupić tylko tutaj, w kilku wersjach, również męskie. Koniecznie oznacz swoje zdjęcie w koszulce #zamieszkalipl i @arletaadamska na insta!

Polecane posty:

 1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
 2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
 3. Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Paryż, stolica Francji, miasto na liście do zobaczenia obok Aten i Rzymu. Moja osobista top trójka Europy. Paryż od zawsze kojarzył mi się ze sztuką, malarstwem, artystami, piękną architekturą i najwybitniejszymi dziełami sztuki, moich ulubionych malarzy. Zwiedzanie Paryża to obowiązkowe zobaczenie Wieży Eiffla, Luwru i Katedry Notre Dame. Weekend w Paryżu, to oczywiście zbyt mało aby zobaczyć chociaż połowę z atrakcji Paryża, ale będziemy w stanie zobaczyć główne zabytki.

Zapraszam na atrakcje Paryża na weekend!

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Paryż informacje praktyczne

Na start dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie Paryża. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Paryża, ich opisy i zdjęcia. 

Paryż tanie loty

Do Paryża możemy dojechać lub dolecieć. W zależności od odległości jaką mamy do pokonania, dla jednych wygodniej będzie skorzystać z tanich lotów do Paryża oferowanych przez tanich przewoźników (lub nietanich), a dla innych własnych transportem. Loty do Paryża możemy kupić już od kilkunastu zł w jedną stronę z wielu miast w Polsce. Przykładowe połączenia możesz sprawdzić w wyszukiwarce lotów (chociaż rezerwować polecam bezpośrednio u przewoźnika).

Transfer minivanem z lotniska do Paryża możesz zarezerwować tutaj od 80zł.

Paryż waluta, czym płacić?

Walutą Francji jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

W podróży najczęściej korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu - karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Dodatkowo w aplikacji widzisz każdą płatność, opisaną nazwą miejsca i adresem (a nawet mapą)! 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Noclegi w Paryżu

Baza noclegowa w Paryżu jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi to zdecydowanie jeden z największych wydatków w Paryżu, porównywalny z cenami noclegów w Wenecji. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Paryżu na booking, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią na portalu airbnb, na który otrzymasz zniżkę na pierwszą rezerwację w wysokości do 148 zł.

Hotele w Paryżu, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Paryż jest bardzo dobrze skomunikowany, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić na noclegach, możemy zlokalizować się blisko przystanków komunikacji publicznej, nieco dalej od centrum.

Więcej o airbnb przeczytasz w tym poście

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Jak poruszać się po Paryżu

Dobrym sposobem na poruszanie się po Paryżu (i każdej dużej stolicy), jest wspomniana wyżej komunikacja miejska. Mamy do dyspozycji metro (aż 16 linii) czy autobusy. Niestety z uwagi na wiek metra w Paryżu, jest ono czasem kłopotliwe i niekoniecznie dobrze oznakowane, ale nie zrażajcie się jeśli zamiast na inną linię, wyjdziecie na powierzchnię. Przy zwiedzaniu Paryża w weekend (nawet przedłużony) poruszanie się metrem jest niezbędne, jeśli chcemy zwiedzać dużo i intensywnie.

Wygodną formą są też rowery, ale tutaj musi nam dopisać pogoda i pora roku. Możesz też wybrać rowerową wycieczkę z przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach, którą zarezerwujesz tutaj online, lub rowerem elektrycznym tutaj.

Zwiedzanie Paryża może ułatwić nam także turystyczny autobus, hop-on-off, który przemieszcza się pomiędzy atrakcjami, a my możemy wysiąść/wsiąść na każdym z przystanków, zlokalizowanych przy zabytkach. Dodatkowo wiele z nich ma audioprzewodniki, które opowiadają nam o mieście, między kolejnymi przystankami. To też dobra forma zwiedzania, jeśli pogoda nam nie sprzyja. Bilety na ten autobus możesz kupić online tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Zwiedzanie Paryża w weekend

Na przyzwoite zwiedzanie Paryża trzeba zarezerwować przysłowiowy “długi weekend”, czyli 4-5 dni. Flagowe miejsca możemy zwiedzić nawet w dwa dni, o ile odpuścimy sobie wejścia do muzeów. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć również Wersal czy wybrać do Disneylandu to tydzień byłby idealny, aby zrobić to bez pośpiechu. Warto pomyśleć o wypadzie do Disneylandu, wystarczy jeden dzień dłużej, aby zwiedzić to miejsce i cofnąć się do czasów dzieciństwa. Bilety do Disneylandu możesz zarezerwować tutaj, a w opcji dojazdem z Paryża tutaj.

Spędzasz przedłużony weekend w Paryżu? Proponuję zakupić kartę Paris City Card, która oprócz darmowego transportu ma wiele darmowych wejściówek do muzeów a także zniżki na najbardziej popularne atrakcje, sklepy, restauracje, kluby, i wiele więcej. Karta pomaga zwiedzić Paryż w bardzo korzystnej cenie (korzystniejszej niż kupowanie osobnych wejściówek na atrakcje). Możesz ją kupić tutaj online. Kartę zniżkową do muzeów w Paryżu, BEZ transportu publicznego możesz kupić w niższej cenie tutaj.

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea i inne płatne atrakcje. Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie). Bilety do muzeów w Paryżu, a także inne atrakcje możesz zarezerwować online tutaj przed wyjazdem. Do pobrania jest też świetna appka, dzięki której masz wszystkie rezerwacje i szczegóły w telefonie.

PS. Paryż można zwiedzić niemal za darmo, o ile jesteście w wieku szkolnym/studenckim lub wybierając się w pierwszy weekend miesiąca. Wiele miejsc takich jak muzea, kościoły, w tym Luwr, oferują darmowy wstęp w pierwszą niedzielę lub sobotę miesiąca.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Paryża w weekend!

To już wszystko z teorii i praktycznych informacji o Paryżu. W tej części postu poznasz atrakcje Paryża, które możesz zobaczyć spędzając weekend w Paryżu, oraz trochę alternatywnego zwiedzania i miejsc wartych uwagi, jeśli masz nieco więcej czasu na zwiedzanie Paryża. Zaczynamy!

PS. Atrakcje nie są podane w kolejności zwiedzania. Kolejność ułóż względem swojej lokalizacji na noclegi, oraz upodobań (nie każdy zachwyci się Luwrem, jako główny punkt programu, i spędzi tam całe godziny jak ja!).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Wieża Eiffla

Dla wielu zwiedzanie Paryża mogłoby się tutaj zacząć i zakończyć jednocześnie. Nie ma w tym ani trochę żartu, to po prost największa atrakcja Paryża, i najbardziej znana budowla na świecie. Wieża Eiffla nazywa też „Żelazną damą” znajduje się w zachodniej części miasta, nad rzeką Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. 

Wieża Eiffla powstała z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej, na paryską wystawę światową w 1889 roku. Mało kto wie, że wieża miała zostać zdekonstruowana po 20 latach! Na szczęście projektant Gustave’a Eiffela, aby zapobiec takiemu obrotowi sprawy założył na niej laboratoria (aerodynamiczne i meteorologiczne). Finalnie od demontażu uchronił ją telegraf „bez drutu” umieszczony na szczycie.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Widok na wieżę Eiffla z parku Trocadero. Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Ufff! Dzięki temu możemy dzisiaj zwiedzać, a w zasadzie zobaczyć z wieży panoramę Paryża i podziwiać tą wyjątkową atrakcję Paryża. Do dyspozycji mamy schody oraz windę, kilka poziomów z punktami widokowymi oraz restaurację na górze wieży. Wieża wygląda przepięknie po zachodzie słońca, kiedy rozświetla ją tysiące świateł. Zdecydowanie trzeba zobaczyć ją w wieczorowej wersji (iluminacja świetlna jest objęta prawami autorskimi i nie powinna być publikowana w sieci bez pozwoleń). 

Wieża jest ogrodzona, także podejdziemy pod konstrukcję tylko z biletem wstępu. Bilety w zależności od opcji są zróżnicowane cenowo, a kolejki na miejscu potrafią ciągnąć się na długie godziny. Zdecydowanie polecam zwiedzanie poza sezonem letnim, przynajmniej nie będziemy oczekiwać w upale. Priorytetowy bilet wstępu polecam kupić przed wyjazdem online, z wyprzedzeniem. Tutaj kupisz bilet na Wieżę Eiffla na 2gi poziom. Tutaj priorytetowy bilet na Wieżę Eiffla na wszystkie poziomy.

Sama wieża widoczna jest z wielu punktów w mieście, polecam w miarę czasu i możliwości różne punkty widokowe na wieżę Eiffla: mosty na Sekwanie, Pola Marsowych, ulica L’Universite i wiele innych (znajdźcie swoją ulubioną), park Trocadero (najlepsze miejsce!), Montparnasse (wieżowiec z centrum handlowym i punktem widokowym). Bilet wstępu na taras widokowy Montparnasse kupisz tutaj.

Pole Marsowe

Pozostając w temacie wieży, przechodzimy do Pola Marsowego. Przedpole, czy też park między Wieżą Eiffla a École. Powierzchnia parku to 24,5 ha. 

Dawniej odbywały się tu ćwiczenia wojskowe, próby lotów balonem, tutaj świętowano zdobycie Bastylii. Ludwik XV utworzył szkołę wojskową dla ludzi z biednej szlachty. Dzisiaj teren jest piękny ogrodem, pozwalającym na cieszenie się widokiem wieży Eiffla bez zakłóceń i w miłych okolicznościach.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to kolejny ważny symbol i punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Paryża. Został zbudowany ku pamięci walczących i poległych za Francję, podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Znajduje się na placu Charles-de-Gaulle w 8. dzielnicy, na skraju Pól Elizejskich. Łuk Triumfalny to ważny element architektury miasta, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Na górze znajduje się taras widokowy na panoramę Paryża oraz Wieżę Eiffla. Bilet możesz zarezerwować tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Drugi łuk triumfalny Arc de Triomphe du Carrousel, możecie zobaczyć na placu Place du Carrousel, po drugiej stronie Pól Elizejskich (ogrody Tuileries), skąd jest już blisko do Luwru.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Pola Elizejskie

Nie wiem jak wy, ale ja mam w tym momencie powtarzający się refren “ooo Champs-Élysées“ w głowie! Jeśli jesteście przy Łuku, to w zasadzie jesteśmy na miejscu. Ta najbardziej reprezentacyjna ulica, aleja Paryża rozciąga się między Placem Zgody a Placem Charles'a De Gaulle'a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Aleja liczy niespełna 2 km, a dokładnie 1910 m. Na jej długości znajdziemy liczne teatry, kawiarnie, restauracje, kina, luksusowe sklepy. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem. Przy Champs-Élysées w Paryżu znajduje się znany kabaret (burleska) Le Lido. Wizytę ze spektaklem w Le Lido możesz zarezerwować tutaj.

Luwr Paryż

Luwr jest jednym z najstarszych i największych muzeów na świecie. Zanim nim został, pełnił funkcję Pałacu Królewskiego w Paryżu.

Muzeum Luwr jest ikoną Paryża, a w znanej książce i filmie “Kod Da Vinci” możemy zobaczyć kilka scen z jego udziałem. Charakterystyczna piramidka pojawia się w wielu filmach, i jest też ulubionym obiektem (po wieży Eiffla) do fotografowania przez turystów zwiedzających Paryż. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Luwr to kompleks budynków o powierzchni 60 600 m kwadratowych. Zbiory liczą około 300 000 dzieł sztuki, w tym dzieła światowego dziedzictwa UNESCO takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci. Zwiedzanie Luwru to zajęcie na cały dzień (dni), o ile chcemy zobaczyć wszystkie działy.

Jeśli masz do dyspozycji weekend w Paryżu, to wybierz najbardziej interesujący Cię dział, lub (jak wielu) zostaw Luwr na kolejną wizytę w Paryżu, o ile pozwoli Ci sumienie. W 2-3 godziny będzie w stanie zobaczyć mniej więcej dwa lub trzy działy z całości, lub przebiec całość ekspresowo. To drugie raczej mija się z celem i nie polecam takiego rozwiązania, chociaż trudno się powstrzymać będąc już w środku od zobaczenia więcej i więcej. Dla ekspresowców jest oznakowana ścieżka do najpopularniejszych eksponatów czyli “Mona Liza” i “Wenus z Milo”.

Dla mnie najbardziej interesujące działy to oczywiście malarstwo, rysunek i grafika, rzeźba (jeśli jesteś u mnie pierwszy raz, to może nie wiesz, ale maluję obrazy, jestem grafikiem, stąd w moich postach muzea i wszelkie artystyczne miejsca dodatkową objętość).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Poszczególne działy w Muzeum Luwr w Paryżu:

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Kilka praktycznych uwag co do zwiedzania Luwru.

Wybierając się do muzeum weź pod uwagę, że rzeczy należy zostawić w szafkach, które kodujemy na własny szyfr, czeka nas również kontrola bezpieczeństwa. Kolejka, bez względu na porę roku, jest do odstania, a samo zwiedzanie Luwru może nas rozczarować, przez ogrom odwiedzających. O pobyciu ze sztuką w spokoju, w zasadzie nie ma mowy.

Luwr możemy zwiedzać samodzielnie, z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Bilety do Luwru najlepiej kupić tutaj online u autoryzowanego sprzedawcy, ze wstępem priorytetowym, aby nie stać w kolejkach na miejscu. Zwróć uwagę jakie kolekcje obejmuje bilet (wystawy czasowe często są płatne osobno).

We wtorki Luwr jest zamknięty.  Osobiście polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem (tutaj kupisz bilet wstępu z audioprzewodnikiem), to moja ulubiona forma zwiedzania we własnym tempie z jednoczesną narracją przewodnika. Niestety język polski nie jest jeszcze dostępny, ale warto wybrać angielski lub inny z 10 dostępnych języków.

Zwiedzanie z przewodnikiem prowadzącym w grupie zarezerwujesz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Muzeum Pompidou

Polecam zobaczyć przynajmniej z zewnątrz, ale jeśli nie jesteś fanem architektury i sztuki współczesnej i ten temat niekoniecznie Ci leży, to z czystym sumieniem odpuść i leć dalej. Mój mąż jest architektem więc nie mogę odpuścić (wiadomo!). Sam budynek idealnie współgra z tym co mieści w środku. Architekci zrobili naprawdę dobrą robotę. Budynek Muzeum Pompidou charakteryzuje się tym, że jego elewację (a w zasadzie jej brak) tworzą rusztowania, odsłonięte instalacje, szkło, rury, industrial w pełnym, nowoczesnym  wydaniu.

Muzeum położone jest około kilometr od Luwru. Mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji. Znajduje się tu również punkt widokowy na panoramę Paryża. Bilety warto kupić online i polecam zawsze zrobić to przed wyjazdem, nie tracąc czasu na miejscu, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji weekend lub kilka dni na zwiedzanie. Bilet do muzeum wraz ze wstępem na dach kupisz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Muzeum d'Orsay

Muzeum położone tuż nad lewym brzegiem Sekwany. Znajdziecie tu zbiory z lat 1848-1918, czyli w kolejności chronologicznej należałoby odwiedzić Luwr, następnie d’Orsay i następnie Pompidou. Muzeum d’Orsay gromadzi głównie sztukę francuską: malarstwo, rzeźbę, a także fotografię i meble. Znajduje się tu również dział poświęcony architekturze, w którym można zobaczyć rysunki, projekty i modele budynków. Największym zainteresowaniem wśród zbiorów malarstwa cieszą się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów mi.:

Bilet do Muzeum d'Orsay zarezerwujesz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Montmartre Paryż

Będąc po tej samej stronie Sekwany co Pola Elizejskie i Luwr, możemy udać się na wzgórze i dzielnicę o tej samej nazwie - Montmartre.Ta historyczna dzielnica ma do zaoferowania kilka wartych uwagi punktów podczas zwiedzania Paryża, chociaż w granice miasta została włączona dopiero w 1860 roku. Zanim to nastąpiło, dzielnica była odrębnym miasteczkiem, znanym z młynów, a jeden z nich możemy zobaczyć przy Moulin Rogue. Na Montmartre, oprócz Moulin Rogue, głównym punktem odwiedzających jest Bazylika Sacré-Coeur,  Plac du Tetre i Plac Pigalle. Alternatywnie polecam zobaczyć Ścianę Miłości Le mur des je t’aime na Plac Abbesses oraz Różowy Domek La Maison Rose.

Dla wielbicieli sztuki polecam Muzeum Dali Paris, w którym zobaczycie rzeźby, obrazy, rysunki Salvadora Dali (Muzeum z dziełami tego artysty odwiedziłąm będąc w Izraelu, polecam nawet największym opornikom sztuki!).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Moulin Rouge

Kultowe miejsce, znane z filmów, znane też z historycznych wydarzeń (nie, nie mam tu na myśli wydarzeń polityczno-gospodarczych, ale te z dziedziny kulturowo-światopoglądowo-przełomowej). Osobiście nie przepadam za dzielnicami czerwonych latarni, a to miejsce do takich należy, jednak za kankana i kultowość, Moulin Rouge musi znaleźć się w każdym przewodniku po Paryżu. 

Możemy wybrać się na spektakl kabaretowy, w dość wysokiej cenie (100 euro to średnia cena), lub zrobić zdjęcie i pójść dalej. Budynek kabaretu prezentuje się najlepiej po zmroku, kiedy jest oświetlony. Bilet na spektakl możesz kupić tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Bazylika Sacré-Coeur - Bazylika Najświętszego Serca Montmartre

Bazylika Sacré-Coeur znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. Możemy skorzystać z kolejki (bilet komunikacji publicznej), którą wjedziemy na szczyt lub wejść po schodach. 

Z bazyliką wiąże się wojenna historia - dwóch przedsiębiorców obiecało, że jeśli Paryż zostanie ochroniony przed wojną francusko-pruską to wybudują bazylikę, i tak też zrobili. Od ponad 100 lat w bazylice trwa nieprzerwanie adoracja. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Plac du Tetre - Plac Artystów w Paryżu

Plac znajduje się w centrum dzielnicy Montmartre. Plac słynie z artystów, którzy tworzą tu swoje dziełą, sprzedają, a także namalują nasz portret lub karykaturę. Swoje obrazy tworzył tu mi. Pablo Picasso. Plac był miejscem, wokół którego tworzyli, skupiali się i mieszkali artyści. To miejsce uznaje się za kolebkę artystów sztuki modernistycznej. Tuż przy placu znajduje się wspomniane wcześniej Muzeum Salvadora Dali.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame w Paryżu

O katedrze słyszał chyba każdy, i o ile nie za sprawą bajki Dzwonnik z Notre Dame, to za sprawą ostatnich wydarzeń, z 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to wybuchł pożar, powodując ogromne zniszczenia. W czasie pożaru doszło do zawalenia dachu, części sklepień oraz iglicy katedry (w internecie możecie znaleźć wiele filmów z tego zdarzenia).

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame to gotycka archikatedra w Paryżu i jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Znajduje się na wyspie na Sekwanie, Île de la Cité w 4. okręgu Paryża. Wyspę z brzegami Paryża łączy 8 mostów, w tym najstarszy paryski most Pont Neuf. Pozostałych 7 mostów to: Pont au Change, Pont Notre-Dame, Pont d’Arcole, Pont de l’Archevêché, Pont au Double, Petit Pont i Pont Saint-Michel. 

Na dziedzińcu przed katedrą Notre Dame znajduje się Point Zéro, czyli punkt od którego liczone są odległości z Paryża do innych miejscowości we Francji. Między katedrą na Sekwaną znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II.

Polecam wybrać się przynajmniej na godzinny rejs Sekwaną, aby zobaczyć najważniejsze zabytki Paryża z tej perspektywy. Możesz też wybrać bardziej luksusowy rejs z kolacją.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Katedra Notre Dame ostała wybudowana w miejscu, w którym wcześniej stały dwa kościoły z IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat, a niektóre źródła podają 700 lat, dodając do tego stałe ulepszanie budowli. Charakterystyczne dla katedry są portale w fasadzie, maszkarony, gargulce, rozety, i dwie potężne wieże. Nie sposób pomylić jej z żadną inną katedrą.

Wewnątrz znajdziecie broszury i przewodniki również w języku polskim. Wstęp do katedry jest darmowy, natomiast wstęp do skarbca i na wieżę jest płatny. Aktualnie katedra nie jest dostępna do zwiedzania, trwają w niej prace remontowe po pożarze. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Pałac Inwalidów Les Invalides

Złotą kopułę Pałacu Inwalidów będziecie widzieli na długo zanim do niego dojdziecie. Charakterystyczna kopuła wybija się na tle zabudowań, zachęcając do odwiedzin, i zdecydowanie z tego zaproszenia warto skorzystać. Pałac Inwalidów znajduje się w pobliżu Pola Marsowego. Został wybudowany z inicjatywy króla Ludwika XIV jako wielki kompleks budynków, z przeznaczeniem na szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. 

Obecnie w Pałacu Inwalidów funkcjonuje muzeum armii francuskiej, map i makiet, orderu wyzwolenia, wystawy czasowe (Musée de l'Armée, Musée de l'Ordre de la Liberation, Musée des Plans-Reliefs), grobowce i sejfy. W tym miejscu znajduje się mi. z Kościół Inwalidów z  1706 roku, w którym znajduje się sakofag z prochami Napoleona Bonaparte. Bilet wstępu do Pałacu Inwalidów kupisz tutaj.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Panteon w Paryżu

Panteon znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Powstał pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od 1885 roku funkcjonuje jako mauzoleum wybitnych Francuzów. Panteon w Paryżu zdecydowanie przypomina z zewnątrz Panteon z Rzymu, i jeśli nie widzieliście tego w Rzymie to zdecydowanie polecam zobaczyć ten w Paryżu, który jest wzorowany na rzymskim. W podziemiach Panteonu pochowana została Maria Curie-Skłodowska, jako pierwsza kobieta w historii!

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Przy okazji, o ile czas pozwala, pozwiedzajcie Dzielnicę Łacińską, która jest uniwersytecką dzielnicą Paryża. Poza Panteonem znajdują się tu m.in. kompleks klasztorny benedyktynów Val-de-Grâce, dawne opactwo Port-Royal, Kolegium Francuskie, Uniwersytet Sorbona,  fontanna św. Michała, muzeum Cluny. Dzielnica i jej uliczki tętnią życiem niemal całą dobę, warto zgubić się w nich i spędzić tu chwilę. Wstęp niestety płatny, bilet indywidualny możesz kupić tutaj, lub zdecydować się na kartę Pariss City Card, o której pisałam we wstępie.

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzielnica La Defense

To biznesowa, handlowa, nowoczesna dzielnica Paryża. Wysokie wieżowce korespondujące na zdjęcia z Wieżą Eiffla, to tu. Dzielnica La Defense

to siedziba wielkich koncernów, marek, centrum biznesowe nie tylko Paryża, ale całej Francji. To również centrum rozrywkowe, handlowe, hotelowe. Sami oceńcie czy warto tu zajrzeć, ale jest jest coś, co przekonuje i zachęca, aby tu zajrzeć. Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje się nowoczesny łuk La Grande Arche de La Défense stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym. Linia ta stanowi oś dzielnicy, wzdłuż której ciągnie się Esplanada La Défense. La Grande Arche został oddany do użytku w 1989 r. Był to zwycięski projekt ogłoszonego w 1982 r. konkursu na zakończenie Osi Historycznej i Esplanady. Le Grande Arche to symbol dzielnicy La Défense. Funkcjonują w nim galerie wystawiennicze, biura i instytucje państwowe, oraz tarasy widokowe, które najbardziej interesują turystów. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzielnica Żydowska w Paryżu

Dzielnice Żydowskie mają niepowtarzalny klimat, dlatego najbardziej lubię je odwiedzać, jeśli chcę zobaczyć inną stronę danego miasta. Dd kilku lat Kraków to dla mnie Kazimierz, z klimatycznymi uliczkami i kawiarniami, synagogą i turystami z Izraela. Paryż również ma swoją dzielnicę, która do tej pory utrzymuje wiele akcentów i klimatu dawnych czasów.

Dzielnica Le Marais stanowiła w XVI/XVII wieku siedzibę króla oraz arystokracji, natomiast po przeniesieniu siedziby do Luwru, dzielnica opustoszała i została zasiedlona przez miejską biedotę, drobnych sklepikarzy i przemysł, który z czasem podupadł robiąc miejsce, na kolejną falę nowych mieszkańców. Ostatecznie sprowadzili się tu bezdomni, imigranci, oraz Żydzi. Po II wojnie światowej zaczęli się sprowadzać tu artyści, w tym Pablo Picasso, a za nim kolejni, uciekający z dzielnic Montmartre, w której przeszkadzali im turyści. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Dzisiaj dzielnica Le Marais jest chętnie odwiedzana, ograniczono ruch samochodowy, odżyły żydowskie restauracje i koszerne sklepy. Rewitalizacja dzielnicy zamieniła ją w zamożną i atrakcyjną część Paryża, o charakterze historycznej starówki, z urokliwymi uliczkami i placykami, przy których znajdują się galerie sztuki, butiki i sklepy jubilerskie.

Dzielnica ma drugie oblicze, nazywana jest również “dzielnicą gejowską” przez znajdujące się tu gejowskie kluby i bary. Na jezdni, pasach, i wielu innych miejscach zobaczycie tęczowe elementy.

Dzielnica znajduje się w trójkącie między Centrum Pompidou, Placem Bastylii i Placem Republiki. Będąc przy Pompidou warto zagłębić się w dzielnicę, zobaczyć najstarszy plac Paryża Place des Vosges, a także Muzeum Picassa. Bilety do Muzeum Picasso w Paryżu zarezerwujesz tutaj.

Ogród Luksemburski w Paryżu

Paryż, to też miasto pełne przepięknych ogrodów. Spędzając nawet przedłużony weekend w Paryżu, warto wybrać chociaż jeden z nich. Dobrym wyborem będzie Ogród wraz z Pałacem Luksemburskim. Znajduje się w centrum miasta i jest ulubionym parkiem miejskim po tej stronie miasta, z piękna architekturą i miejscem do wypoczynku od ulicznego zgiełku i kurzu.  Największą atrakcją jest Fontanna Medyceuszy, znajdziemy tu również korty tenisowe, szkołę jazdy konnej, kawiarnię, pomniki mi. Fryderyka Chopina. 

Ogród Luksemburski powstał około 1630 na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. W parku zbudowano również pałac tzw. Pałac Luksemburski, który wraz z ogrodem miał przypominać o pałacu Pitti i ogrodach Boboli w rodzinnej Florencji.

Obecnie pałac jest siedzibą senatu. 

Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?
Atrakcje Paryża. Jak zwiedzić Paryż w weekend (długi)?

Parki w Paryżu

Inne ogrody w Paryżu, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu zwiedzania Paryża to Jardin des Plantes z Muzeum Historii Naturalnej, jednym z największych Muzeów przyrodniczych na świecie. 

Park Monceau to park miejski w Paryżu w 8. dzielnicy. Przy głównym wejściu do parku znajduje się  rotunda. Park został utworzony przez Ludwika Filipa Józefa Burbona-Orleańskiego, kuzyna ówczesnego króla Francji.

Parc de la Villette w Paryżu to park z charakterystyczną kulą.  W jego centrum znajduje się Cité des Sciences et de l'Industrie, wokół którego znajduje się kilkanaście innych obiektów kulturalno-rozrywkowych. W parku oprócz muzeum nauki i przemysłu, znajduje się sala koncertowa, pawilon wystawowy, centrum muzyczne, kino panoramiczne, okręt podwodny oraz place zabaw dla dzieci. 

W okolicy Luwru znajduje się ogromny Park Tuileries, którego cześć możecie zobaczyć przy okazji zwiedzania Luwru. Przy tym parku działa muzeum sztuki Musée de l'Orangerie. 

Kolejne zielone płuca Paryża to Lasek Buloński w 16. dzielnicy Paryża. Również nie obędzie się bez sztuki muzeów na terenie parku. Przy parku znajduje się mi. muzeum malarstwa impresjonistów Musée Marmottan Monet, Fondation Louis Vuitton. Część parku stanowi Jardin d'Acclimatation. To miejski lunapark oraz ogród zoologiczny. Możecie tu zajrzeć po drodze do biznesowej dzielnicy Paryża.

Największym zielonym obszarem Paryża jest Lasek Vincennes. Lasek Vinceński to park położony we wschodniej części Paryża, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Vincennes (to XIV wieczny zamek, dawna siedziba królów Francji). Położony jest w obszarze ujścia Marny do Sekwany. Na terenie parku znajdują się cztery sztuczne jeziora oraz  położone na nich wyspy. Park jest jednym z największych parków miejskich na świecie, a jego maksymalne wymiary to 5x3 km.  

Rue Crémieux Kolorowa ulica w Paryżu

Bonus! W Paryżu znajduje się piękna, kolorowa ulica. W zasadzie nie znajduje się tutaj nic z zabytkowych miejsc do zwiedzania, ale sama ulica przyciąga swoją niepowtarzalnością, zwłaszcza wielbicieli instagramowych kadrów. Ulica znajduje się około 10 minut na pieszo z Placu Bastylii.

Polecane posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend + informacje praktyczne.

Zwiedzanie stolic naszych sąsiadów to jedne z moich ulubionych pomysłów na szybkie, niskokosztowe citybreki na spontanie. Możemy złapać tanie loty lub wpakować się w samochód i ruszyć niemal od zaraz. Zwiedzanie Berlina to idealna propozycja na weekendowy wypad, a jeśli mieszkacie bliżej niż ja, to nawet w jeden dzień możecie zobaczyć najważniejsze jego zabytki. Ten post obejmuje atrakcje i zwiedzanie Berlina na więcej niż przysłowiowe 2 dni, ale kierując się moimi wskazówkami szybko zorientujecie się, które z nich zwiedzicie w ciągu jednego - dwóch dni w Berlinie, a które będą alternatywą na kolejny raz lub kolejny dzień. Gotowi na Berlin? Miasto z dwiema rzekami, jeziorem, znanym na całym świecie zoo i zielonymi parkami?

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zapraszam na atrakcje Berlina na weekend!

Berlin informacje praktyczne

W każdym moim przewodniku dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Berlina.

Berlin jak dojechać 

Do Berlina możemy dojechać lub dolecieć. W zależności od odległości jaką mamy do pokonania, dla jednych wygodniej będzie skorzystać z tanich lotów do Berlina oferowanych przez tanich przewoźników (lub nietanich), a dla innych własnych transportem. Loty do Berlina możemy kupić już od kilkunastu zł w jedną stronę z wielu miast w Polsce. Z lotnisk w Berlinie dojedziemy do centrum w kilkanaście / dziesiąt minut komunikacją miejską, w cenie kilku euro co zdecydowanie jest na plus dla Berlina!

Dojazd do Berlina zapewni nam również kolej oraz tacy przewoźnicy jak Flixbus, który zarezerwowany odpowiednio wcześniej, będzie kosztował tyle co najtańszy lot (z tym, że potrwa kilkakrotnie dłużej). Dla mnie najlepszą opcją jest samolot, dlatego że ze Śląska to najkrótszy sposób i prawdopodobnie też najtańszy.

Jadąc własnym autem do Berlina warto wiedzieć, że niektóre jego strefy wymagają specjalnej naklejki na samochodzie, świadczącej o jego “ekologiczności” tzw. Umweltplakette. Naklejkę kupisz na miejscu lub przez internet na oficjalnej stronie, koszt to około 5 euro, a mandat za brak 80 euro.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Berlin czym płacić

Walutą Niemiec jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

W podróży najczęściej korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu - karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Dodatkowo w aplikacji widzisz każdą płatność, opisaną nazwą miejsca i adresem (a nawet mapą)! 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Noclegi w Berlinie

Baza noclegowa w Berlinie jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Berlinie na booking, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią na portalu airbnb, na który otrzymasz zniżkę na pierwszą rezerwację w wysokości do 148 zł.

Hotele w Berlinie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Berlin jest bardzo dobrze skomunikowany, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić na noclegach, możemy zlokalizować się blisko przystanków komunikacji publicznej, nieco dalej od centrum.

Więcej o airbnb przeczytasz w tym poście

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Jak poruszać się po Berlinie

Najlepszym sposobem na poruszanie się po Berlinie (i każdej dużej stolicy), jest wspomniana wyżej komunikacja miejska. Mamy do dyspozycji metro, kolejkę, tramwaje, autobusy. Cena za dobowy bilet to 7 euro na dwie strefy (aby zobaczyć najbardziej znane miejsca), co daje nam całkiem dobry wynik, jeśli chcemy zwiedzić Berlin w weekend lub nawet w jeden dzień. 

O ile wybieramy Berlin na weekend, warto nie tracić czasu na piesze wędrówki. Flagowe atrakcje Berlina możemy zwiedzić w jeden dzień, a nawet kilka godzin, ale jeśli chcemy zobaczyć trochę alternatyw, to polecam poruszać się transportem miejskim.  

Wygodną formą są też rowery, ale tutaj musi nam dopisać pogoda i pora roku. Wynajem rowerów to koszt około 12 euro. Możesz też wybrać rowerową wycieczkę z przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach, którą zarezerwujesz tutaj online.

Zwiedzanie Berlinie może ułatwić nam także turystyczny autobus, hop-on-off, który przemieszcza się pomiędzy atrakcjami, a my możemy wysiąść/wsiąść na każdym z przystanków, zlokalizowanych przy zabytkach. Dodatkowo wiele z nich ma audioprzewodniki, które opowiadają nam o mieście, między kolejnymi przystankami. To też dobra forma zwiedzania, jeśli pogoda nam nie sprzyja. Bilety na ten autobus możesz kupić online tutaj.

Spędzasz przedłużony weekend w Berlinie? Proponuję zakupić kartę Berlin Welcome Card, która oprócz darmowego transportu ma wiele darmowych wejściówek do muzeów a także zniżki na najbardziej popularne atrakcje, sklepy, restauracje, kluby, i wiele więcej. Karta pomaga zwiedzić Berlin od podszewki, jednocześnie w bardzo korzystnej cenie (korzystniejszej niż kupowanie osobnych wejściówek na atrakcje). Możesz ją kupić tutaj online.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zwiedzanie Berlina w weekend

Na zwiedzanie Berlina warto zarezerwować przysłowiowy “weekend” czyli 2-3 dni. Flagowe miejsca możemy zwiedzić nawet w jeden dzień. 

Berlin jest bardzo dużym miastem, jednym z największych w całej Europie, przez co warto poświęcić mu więcej uwagi, zwłaszcza jeśli lubimy odkrywać historyczne miejsca, a tych tutaj nie brakuje! Historia Berlina jest jedną z ciekawszych na naszym kontynencie, a świadkowie tej historii stanowią dziś najważniejsze zabytki Berlina, ważne również dla całej Europy.

Jeśli nie wybierasz się w wersji “last minute” to proponuję zaplanować zwiedzanie w terminie festiwalu filmowego, muzycznego, festiwalu świateł lub Bożonarodzeniowych Jarmarków

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea. Muzea w Berlinie są na bardzo wysokim poziomie, jedne z lepszych w Europie, i jest ich całkiem sporo. Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie). Bilety do muzeum w Berlinie, a także inne atrakcje możesz zarezerwować online tutaj przed wyjazdem. Do pobrania jest też świetna appka, dzięki której masz wszystkie rezerwacje i szczegóły w telefonie.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Berlina w weekend!

W tej części postu znajdziesz flagowe atrakcje Berlina, które możesz zobaczyć nawet w jeden dzień. Inna opcja to trochę alternatywnego zwiedzania i miejsc wartych uwagi, jeśli masz nieco więcej czasu na zwiedzanie Berlina. Zaczynamy!

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Czy ktoś jeszcze o niej nie słyszał? Nie skłamię jeśli napiszę, że to najbardziej znany zabytek Berlina, a może nawet całych Niemiec. Została zbudowana w latach 1788-1791 przez pruskiego księcia Fryderyka Wilhelma II jako Brama Pokoju. Sporej wielkości budowla (26 m wysokości, 65,5 m szerokości) zwieńczona jest kwadrygą, którą powozi Wiktoria, uskrzydlona bogini zwycięstwa. Kwadryga, krótko po otwarciu bramy została zniszczona, ale po odrestaurowaniu możemy oglądać ją dzisiaj w pierwotnym kształcie. Wcześniej, do Paryża zabrał ją Napoleon Bonaparte, a po odsunięciu od od władzy, kwadryga wróciła do Berlina. W tamtym czasie podczas renowacji, uzupełniono orła pruskiego siedzącego na dębowym wieńcu nowym symbolem władzy którym jest Krzyż Żelazny. 

Brama Brandenburska w Berlinie to jedyna brama miejska, która nie została rozebrana i zlikwidowana. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Od 3 października 1990, w rocznicę zjednoczenia Niemiec, Brama Brandenburska stała się symbolem tego historycznego wydarzenia. Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów.

Brama umiejscowiona jest na Placu Paryskim, w jej pobliżu znajdują się ambasady,  parlament Rzeszy Reichstag, oraz pomnik Pomordowanych Żydów (Ofiar Holocaustu) a tuż obok bramy znajduje się Muzeum Bramy Brandenburskiej. 

Mur Berliński 

Zabytkiem, a w zasadzie jego fragmentarycznymi częściami, związanym z Bramą Brandenburską jest Mur Berliński. Na dzień dzisiejszy możemy odnaleźć w mieście jego fragmenty, na których w wielu miejscach uwieczniono historyczne wydarzenia w formie streetartowej sztuki, stworzone przez wybitnych artystów tej dziedziny, mi. BLU znanego z Bolonii. 

Mur Berliński 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Wschodni i NRD od Berlina Zachodniego. Mur liczył 156 km umocnień takich jak: betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny. Był to jeden z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Liczba ofiar, którą pochłonął pas oddzielający podzielony Berlin to od 136 do 239 śmiertelnych przypadków.

Polecam też zwiedzanie z przewodnikiem, dzięki czemu poznacie najważniejsze miejsca związane z III Rzeszą i Zimną Wojną.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Jeśli macie więcej czasu na zwiedzanie Berlina, to możecie wybrać się do Parku Muru, Muzeum Muru Berlińskiego oraz Berlin Wall Memorial, który chyba najlepiej obrazuje jak mur wyglądał w rzeczywistości.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

East Side Gallery Berlin

East Side Gallery w Berlinie to tzw. galeria na wolnym powietrzu. Płótnem dla artystów był właśnie Mur Berliński. Galeria mierzy nieco ponad kilometr (1316 m), a na murze znajdują się słynne murale, obrazujące nastroje i wydarzenia historyczne takie jak pocałunek Breżniewa z Honeckerem. Galeria zawiera około 106 obrazów, stworzonych przez znanych artystów z całego świata. Jest to prawdopodobnie największa galeria sztuki na świeżym powietrzu.

Hotele w Berlinie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Checkpoint Charlie czyli Punkt Graniczny “C” w Berlinie

Historyczne miejsce z czasów zimnej wojny. Checkpoint Charlie to najbardziej znany punkt, przejście graniczne między NRD, a Berlinem Zachodnim. Na przejściu alianci zachodni nie sprawdzali wszystkich przekraczających granicę. W budce aliantów zgłaszali wyjazd do Berlina Wschodniego członkowie sił zbrojnych aliantów zachodnich. Po stronie NDR odbywała się drobiazgowa kontrola cudzoziemców, dla których przeznaczone było przejście, w tym turystów oraz personelu dyplomatycznego. Checkpoint Charlie funkcjonował do 1991 roku, w którym to Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła „Checkpoint Charlie”.

Dzisiaj to biała budka, z przebranymi za żołnierzy wartownikami w odpowiednich rzecz jasna mundurach, którzy chętnie pozują do zdjęć (a w zasadzie to dzisiaj ich główna rola). Okolica przystosowana jest pod turystów, znajdziecie tu sklepy z pamiątkami, jedzenie. Na miejscu jest również Muzeum Muru Berlińskiego, w którym możecie otrzymać pieczątkę z przejścia granicznego obu stref. Bilet do muzeum bez kolejki możesz kupić tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

Pomnik Ofiar Holocaustu, inaczej Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie, to znajdujący się w pobliżu Bramy Brandenburskiej memoriał, wprawiający w osłupienie każdego, kto ma w sobie coś z wrażliwca, a jeśli chodzi o Polaków, którym historia Żydów z czasów II wojny jest znana od dziecka, to miejsce uderza w naprawdę głębokie nuty duszy. Pomnik składa się z 2711 betonowych kloców, tylu ile stron liczy Talmud. Sprawia wrażenie cmentarza, a bloki przypominają (trochę abstrakcyjnie) nagrobkowe płyty czy też macewy. 

Został zbudowany w latach 2003-2005 w centrum miasta, stolicy Niemiec, na powierzchni 19 tys. m. Najwyższe bloki liczą  4,7 m wysokości, a spacer między nimi budzi przeróżne emocje. Osobiście uważam, że projektant Peter Eisenman wykonał przepiękną pracę, ujmując w niej wiele więcej, niż można zobaczyć patrząc jedynie oczami.

Pod pomnikiem znajduje się muzeum podziemne o powierzchni 930 m², mieszczące sale wystawowe, salę odczytową i księgarnię.

Historię Żydów w Berlinie możesz poznać na wycieczce z przewodnikiem.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Pozwolę sobie na mała dygresję w tym miejscu (no tak, w końcu to mój blog). Wspomniałam o tym, że dla nas, Polaków, miejsca pamięci związane z Żydami i II wojną, są szczególne, szczególnie ważne, szczególnie trudne, a jednocześnie szczególnie bliskie. Oczywiście nie każdy czuje to w ten sam sposób, nie generalizując, mam na uwadze, że nasza historia z tym Narodem jest ściśle związana, a pamiętana przez moich dziadków II wojna sprawia, że czuję jej bliskość, w końcu opowiadali mi ją naoczni świadkowie. Wśród szkolnych wycieczek, ta do Oświęcimia była jedną z najbardziej zapamiętanych i mających wpływ na młodych ludzi. Wychowując się w Gliwicach, w tyglu Polsko-Niemieco-Śląskich wydarzeń historia, nie tak daleka, stoi otwartą kartą i zaprasza. Stojąc przy tym pomniku w Berlinie ni emoge uwierzyć, że spotkana kilka lat temu moja rówieśnicza z Niemiec, nie wiedziała gdzie jest Izrael. Kim są jego mieszkańcy. Zaprzeczyła.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

PS. W kontekście ostatniego akapitu, prosto z mojego serducha, sprawdźcie sobie czym jest “yolocaust”. Nie bądźmy ignorantami, nigdy. 

Jeśli jesteście zainteresowanie historią Żydów w Berlinie, to zachęcam do odwiedzenia przepięknej Synagogi, w której możecie zapoznać się z historią, zobaczyć oryginalne listy pisane w czasie wojny. W Synagodze znajduje się również mała galeria sztuki współczesnej. Nowa Synagoga w Berlinie znajduje się niedaleko stacji kolei S-Bahn przy Wyspie Muzeów. W Berlinie znajduje się również Muzeum Żydowskie, zlokalizowane przy dzielnicy Kreuzberg. Jest to niezwykłe muzeum, zarówno pod względem wystaw, jak i samej architektury. Nowoczesny budynek sam w sobie tworzy część wystawy z mocnym przesłaniem.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie Reichstag

Reichstag, oficjalnie Plenarbereich Reichstagsgebäude, jest siedzibą niemieckiego Bundestagu (stąd nazwy te bywają stosowane zamiennie i myląco dla niewtajemniczonych). Ten piękny, neorenesansowy budynek był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany. Nie oszczędziła go również wojna. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego, które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Od 1999 roku siedziba Bundestagu w Berlinie. Podobno z kopuły udaje się niektórym podpatrzeć obrady sejmu, dajcie znać jeśli mieliście to szczęście. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Charakterystyczny budynek parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli Reichstag znajduje się w pobliżu opisanych wcześniej zabytków. Jego największą atrakcją jest 23 metrowa, szklana kopuła “Kopuła Bundestagu”, będąca tarasem widokowym jednocześnie. Wejście na kopułę oraz zwiedzanie wnętrza (z audioprzewodnikiem) jest darmowe, ale musimy wcześniej zarezerwować godzinę wejścia online lub na miejscu (o ile będzie miejsce). Najlepiej zrobić to na około miesiąc przed wizytą tutaj

Przed wejściem czeka Cię kontrola bezpieczeństwa, zbliżona do tej lotniskowej. Nie zapomnij o dokumencie tożsamości. 

Możesz również kupić bilet na priorytetowe wejście oraz kolację na dachu tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Unter den Linden czyli Aleja pod Lipami  

Unter den Linden to najbardziej znana, uważana za najpiękniejszą aleję Berlina. Znajduje się w dzielnicy Mitte, w samym środku najważniejszych zabytków Berlina. Aleja przebiega przez Bramę Brandenburską oraz tzw. Wyspę Muzeów.

Wzdłuż niej zobaczymy wiele atrakcji Berlina, ciekawych budynków, muzeów, ambasad, a także sklepów, kawiarni, restauracji i hoteli. Warto zatrzymać się przy Operze Narodowej, za nią znajduje się Katedra św. Jadwigi, oraz przy cenionym Uniwersytecie Humboldta. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wyspa Muzeów w Berlinie (Museumsinsel)

Wyspa Muzeów to faktycznie, podręcznikowa wyspa. Znajduje się na rzece Sprewie. Wyspa Muzeów to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie, wpisany jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1999 roku.

W skład Muzeów wchodzi  mi.:

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Na zwiedzanie muzeów będziemy potrzebować dobrych kilku godzin, a bardziej dociekliwi wielbiciele sztuki mogą tu spędzić całe dnie. Jeśli macie dwa dni na zwiedzanie Berlina, to wybierzcie najbardziej interesujące was wystawy, aby nie obejść się jedynie widokiem budynków. Warto wiedzieć, że na wyspie znajduje się  Katedra Berlińska (Berliner Dom). W cenę wstępu wliczony jest taras widokowy na kopule, skąd mamy ładny widok na Berlin. Koszt biletu wstępu do katedry to 7 euro. Przed katedrą możemy odpocząć na zielonych trawnikach, podziwiając piękny budynek katedry.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Plac Poczdamski w Berlinie

Plac Poczdamski to dziś nowoczesne, biznesowe centrum, wybudowane na miejscu zburzonego muru berlińskiego (tzn. że plac znajduje się na dawnej granicy Wschodu i Zachodu). Powstały tu nowoczesne, szklane wieżowce i budynki, siedziby światowych firmy, centra handlowe, z restauracjami i kawiarniami. Jest to jeden największych i najruchliwszych placów w centralnym, historycznym centrum, którego nie można pominąć przy zwiedzaniu Berlina. A z ciekawostek, to na tym placu odbywa się coroczny festiwal filmowy Berlinale. Zwróćcie uwagę na budynki przy placu, rodem z socrealizmu (przypomina mi się ostatnia wizyta w Kijowie).

Przy placu znajduje się taras widokowy Panoramapunkt. Oferuje widok 360 stopni, na wysokości 24-25 piętra w cenie 7,5 euro, możecie również odpocząć w tutejszej kawiarni. Bilety możesz kupić online tutaj.

W pobliżu placu (w stronę parku) znajduje się Kulturforum, Filharmonia Berlińska, Muzea, Galeria Malarstwa w Berlinie.  

Plac Aleksandra Alexanderplatz Berlin

To kolejny znany plac w Berlinie. Alexanderplatz to węzeł komunikacyjny, przesiadkowy, tłoczny i stale tętniący życiem. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, czy specjalnych atrakcji wartych uwagi, natomiast na sam plac trafimy prędzej czy później, podróżując komunikacją publiczną po Berlinie. 

Jest to jedno z bardziej lubianych miejsc spotkań lokalnych jak i turystów. Znajdują się tutaj galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, oraz zegar Weltzeituhr, pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata. Plac został nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest “Alex”. W pobliżu znajduje się słynna wieża telewizyjna, z tarasem widokowym.

Hotele w Berlinie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wieża Telewizyjna w Berlinie

Najwyższa budowla w Niemczech i czwarta co do wielkości wolnostojąca budowla w Europie. Wieża Telewizyjna w Berlinie mierzy 368 metry wysokości. Wieża Jest jednym z najbardziej popularnych zabytków Berlina, i mieści się w top 10 zabytków Niemiec.

Na 203 metrze znajduje się taras widokowy na panoramę Berlina oraz restauracja. W ciągu 30 minut ruchoma konstrukcja restauracji wykonuje pełen obrót 360 stopni. Bilet na Wieżę Telewizyjną w Berlinie to kilkanaście euro, w zależności do opcji. Bilet bez kolejki online możesz kupić tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Gendarmenmarkt czyli Plac Żandarmerii

To ostatni plac w Berlinie który Wam polecę, zdecydowanie inny od dwóch poprzednich. Ciekawy, dla mnie inspirujący, i bardzo ładny w porównaniu z innymi. Atmosferę placu tworzą znajdujące się tu budynki, również warte zobaczenia, takie jak Sala Koncertowa z pomnikiem Friedricha Schillera, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, Katedra Francuska i Katedra Niemiecka (w katedrach znajdują się wystawy muzealne).

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Topografia Terroru

Topografia Terroru to muzeum zewnętrzne w Berlinie, zlokalizowane w centrum historycznym miasta. Znajduje się w miejscu budynków, które w okresie nazistowskich Niemiec, w latach  1933 - 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS. Topografia Terroru to bardzo nietypowe muzeum, wystawa, która niejako wyciąga na światło dzienne, to, co miało pozostać ukryte. 

Czerwony Ratusz w Berlinie

Jeśli będziecie w pobliżu Wyspy Muzeów, to nieco dalej możecie zobaczyć Ratusz miasta Berlin, a jego nazwa pochodzi od czerwonej cegły z której jest zbudowany.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Oberbaumbrücke - Most Oberbaum

To charakterystyczny most na rzece Szprewie, który łączy dzielnice Kreuzberg i Friedrichshain. Znajduje się w pobliżu Galerii East Side Gallery. Charakterystyczne dla mostu są czerwona begłą oraz dwie wieże, które się na nim znajdują. Most był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń z czasów zimnej wojny, kiedy to wielu uciekinierów straciło życie w jego okolicach i rzece, próbując przedostać się nielegalnie na drugą stronę. Przez most przebiega linia komunikacyjna, a żółta kolejka dodaje mu uroku. W okolicy mostu znajduje się też wiele znanych murali jak np. “Różowy mężczyzna”. Zajrzyjcie przy okazji.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Dzielnica Charlottenburg w Berlinie

Gedächtniskirche - Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie

Znajduje się w dzielnicy Charlottenburg, przy Breitscheidplatz. XIX wieczny kościół ewangeliczny, a w zasadzie jego pozostałości, to zabytek który nie został odbudowany ku przestrodze. Służy jako antywojenny symbol. Kościół został zbombardowany podczas II Wojny Światowej, a władze i mieszkańcy postanowili go nie odbudowywać. Ruiny kościoła zostały połączone z nowoczesnym budynkiem kościoła, funkcjonującym dzisiaj. 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Będąc w tej części miasta możemy zobaczyć jeszcze przynajmniej dwa ważne obiekty, jak pałac Charlottenburg nazwany na cześć Zofii Charlotty Hanowerskiej, oraz Stadion Olimpijski.

Charlottenburg. Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Charlottenburg. Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Kurfürstendamm

Kurfürstendamm lub Ku’damm to główna ulica zachodniej części Berlina, łącząca Breischeidplatz z Kościołem Pamięci z Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Bardzo ładna ulica z licznymi sklepami, kawiarniami, restauracjami, oraz charakterystyczną dla Berlina instalacją "zerwany łańcuch". To dobre miejsce na zakupy. Znajdziecie tutaj unikalne kolekcje, 3 piętrowy sklep z Lego, a wszystko w luźnej atmosferze. To zdecydowanie bardzo dobra (a nawet lepsza)  zachodnia wersja Alei Unter den Linden.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

KaDeWe Kaufhaus des Westen

To jedna z bardziej luksusowych galerii jakie znajdziecie w Berlinie. Warto zobaczyć nawet z samej ciekawości i dla architektury. KaDeWe to też największy dom towarowy w całej Europie kontynentalnej! Prawdziwy zakupowy raj na  60 000 m² i 8 piętrach. Zajmuje drugie miejsce na świecie po tokijskim centrum handlowym Takashimaya, jeśli chodzi o sprzedaż żywności w jednym miejscu. Z ostatniego piętra możesz podziwiać panoramę części Berlina.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Dzielnica Kreuzberg w Berlinie

Myślę, że dawniej była prawdziwą alternatywną stroną Berlina. Dzisiaj nadal pozostaje w ramach alternatywy, ale odwiedza ją coraz więcej turystów, skuszonych opisami tego miejsca na blogach. Dzielnica przyciąga różnorodnością pod wieloma względami. Zjecie tutaj dania z całego świata w najlepszym wydaniu, wypijecie dobrą kawę i mocniejsze trunki, zobaczycie trochę różnego streetartu oraz odzieżowych lumpeksów. 

Kreuzberg jest zamieszkany przez osoby odnajdujące się w tym klimacie głównie emigrantów, wiekowych już hippisów i ich młodych naśladowców, punków. W ciągu dnia możecie bezpiecznie poruszać się po głównych punktach dzielnicy, raczej odpuściłabym zwiedzanie zakamarków i nocne godziny, chociaż nie sądzę aby było to bardzo niebezpieczne (weźcie poprawkę, że mnie po kilku miesiącach w Izraelu nie przerażają takie klimaty).

Alternatywne zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem możesz zarezerwować tutaj.

Zielone punkty Berlina

Jak każda stolica i duże miasto, Berlin posiada na swoim terytorium liczne parki, znane zoo w Berlinie oraz nieco oddaloną od Berlina Tropikalną Wyspę. Aby zobaczyć te miejsca będziecie potrzebowali nieco więcej niż weekend w Berlinie. 

Tiergarten

Park Tiergarten to bardzo duży park w centrum Berlina, zaczynający się zaraz za Bramą Brandenburską. W Parku znajduje się ławeczki, trasy spacerowe, zbiorniki wodne… przepiękny park, zielone płuca Berlina, to tutaj. Turyści przychodzą tu głównie aby zobaczyć Wieżę Zwycięstwa Siegessäule, z punktem widokowym na wysokości 50 m. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Wchodząc od strony Bramy Brandenburskiej traficie na Pomnik Żołnierzy Radzieckich, a na obrzeżach parku w części północnej, znajduje się kompleks pałacowy Zamek Bellevue wzniesiony przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda. Zamek pełni on funkcję rezydencji prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Berliński ogród zoologiczny

Osobiście uważam, że są lepsze okazje do oglądania zwierząt, ale dla wielu wyprawa do Berlińskiego Zoo jest celem samym w sobie. Pamiętam czasy, kiedy oglądałam w TV jako mała dziewczynka program telewizyjny, który nagrywany był właśnie w zoo, o zwierzętach (taki popularny, ale byłam na tyle mała, że nie pamiętam nazwy, za to pamiętam parę starszych ludzi, którzy go prowadzili). Zoo w Berlinie przewijało się w nim nie raz. Zoo w Berlinie to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech oraz jeden z największą liczbą gatunków zwierząt na świecie. Położony jest w dzielnicy Tiergarten, niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten w centrum Berlina. 

Zoo w Berlinie jest jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów zoologicznych w Europie. Rocznie zoo odwiedza około 2,6 mln osób z całego świata.

Tropikalna Wyspa w Berlinie

Sama Tropikalna Wyspa znajduje się około 80 km od Berlina. Już niedługo tego typu obiekt będziemy mieli pod Warszawą, ale jeśli wybieracie się do Berlina to warto pomyśleć o połączeniu zwiedzania Berlina z przynajmniej jednodniowym odpoczynkiem po zwiedzaniu w tym miejscu. Ten tropikalny park rozrywki oferuje wiel ponad klasyczny aquapark i strefę SPA. Możemy przespać się na plaży w namiocie, tipi, gościć w restauracjach, poczuć jak w innym klimacie przy 26 stopniach i wilgotności powietrza na poziomie 40-60%, o ile nie będzie zwracać uwagi na znajdujący się nad nami dach.

Hotele w Berlinie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Chcecie więcej ciekawostek z Berlina?

Bardzo proszę! W Berlinie obowiązkowym punktem programu jest zjedzenie “currywurst” czyli kiełbaski z sosem pomidorowym lub ketchupem/musztardą też, posypane przyprawą curry. Wielbiciele czekolady nie powinni zapomnieć o słynnych niemieckich czekoladach Ritter Sport. Można też spróbować firmowych deserów, które zapamiętacie na długo! W jedzeniowym klimacie, o dziwo, Berlin znany jest z kebabów (!), a najpopularniejszym z nich jest  Mustafa’s Gemüse Kebap, do którego kolejka może wynosić nawet 2-3 godziny (thank God I am vegetarian). 

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

W Berlinie będziecie mieli okazję skorzystać z nocnego życia, o ile takie klimaty wam interesują. Podobno są tu dobre i jedne z lepszych klubów techno, ale nie wiem, nie sprawdzałam.

Niech was nie zdziwią kolorowe trabanty na drogach - to kolejna turystyczna i historyczna atrakcja. Można taki wynająć, a można być po prostu obwiezionym po atrakcjach w jednym z nich. Sprawdź tutaj.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Przechodząc na pasach na pewno zwrócicie uwagę na uroczego asystenta “Ampelmann”. Stał się symbolem Berlina i możecie kupić pamiątki z jego kultowym wizerunkiem. Symbole Berlina jest niedźwiedź (what?), znajdziecie go w wielu wersjach i odsłonach w mieście.

Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.
Berlin zwiedzanie: atrakcje Berlina na weekend.

Daj znać w komentarzu, co udało Ci się zwiedzić w Berlinie w weekend?

Polecane posty:

 1. Wiedeń na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Praga na weekend: atrakcje Pragi, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Kijów atrakcje: jak zwiedzić Kijów weekend? Co warto zobaczyć w Kijowie?
 5. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Po omacku - to chyba najlepsze określenie, które przychodzi mi do głowy po latach życia na emigracji w Indiach. Powiem otwarcie: gdyby dawali medale ekspatom, którzy codziennie z czymś się borykają, każdy zagraniczny rezydent Indii otrzymałby złoto. Życie tutaj zmienia punkt widzenia i zmusza każdego, kto tu zawita - prędzej niż później - do wychodzenia ze strefy komfortu. Odkąd zamieszkałam tu w 2013 roku jestem bardziej zaradna, wiem kiedy obrócić słowo w żart, cieszyć się chwilą i znajdować szczęście w prostych rzeczach. Nauczyłam się szanować to, co pojawia się na chwilę i odpuszczać tam, gdzie zrobić za wiele się nie da. Buduję swoją codzienność prostoty w Chennai, megamieście-stolicy Tamil Nadu na południu Indii. Nazywam się Renata Cieślak, mieszkam w Indiach, prowadzę bloga No problem in India, a Chennai to mój dom na krańcu świata.

Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Przyjeżdżając do Chennai w 2013 roku na praktykę w jednym z indyjskich korpo gigantów, nie spodziewałam się za wiele, ale też w ogóle się do wyjazdu nie szykowałam - fizycznie, psychicznie, finansowo. Byłam już wcześniej w Mumbaju, indyjska żywiołowość przekonała mnie do siebie i - nie wiem skąd - wierzyłam, że na południu jest dokładnie tak samo! Choć kulturowo to dwa różne światy i południe uderza konserwatyzmem odnalazłam się tu, poznałam swojego przyszłego męża, założyłam rodzinę i… zostałam. Dziś patrzę na to szaleństwo z przymrużeniem oka i uśmiecham się do samej siebie. Bo czasem warto jest wszystko rzucić na jedną kartę, prawda?

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Najlepszy sposób na oszczędność przy płatnościach zagranicznych i przewalutowaniach. Arleta z zamieszkali.pl

Indie - bieda aż piszczy, a turystów miliony

Szczerze powiedziawszy Indie to ciągle biedny kraj, ale poszczególne stany są mocno zróżnicowane. Nam, ludziom z Zachodu ciężko wyobrazić sobie, jak wielkim przywilejem było nam urodzić się i wychowywać w miejscu, gdzie po przebudzeniu bierzemy gorący prysznic nie martwiąc się, że zabraknie wody - lub, że trzeba by po nią gdzieś daleko iść. Gdzie za rogiem mamy piekarenkę, w której czekają na nas ciepłe bułki, gdzie w domu prąd jest praktycznie non stop. Gdzie pijemy wodę, soki, soczki i inne nektary nie zastanawiając się skąd i jakim kosztem te płyny do nas dotarły. Indie uzmysławiają w jakim przybytku żyjemy, to z czego nie zdajemy sobie sprawy na co dzień tutaj nabiera innego wymiaru, bo biedę i żebractwo znajdziemy tu na każdym kroku.

Tamil Nadu, stan w którym mieszkam, jest miejscem, gdzie przez większość miesięcy w roku jest sucho i gorąco. Jest to też region, w którym ludzie żyją głównie z uprawy roli, a co się z tym wiąże - codziennie racjonują wodę i wyczekują deszczu. Niemal non stop praży tu słońce, lokalni śmieją się, że występują tu tylko 3 pory roku - lato, gorące lato i jeszcze raz lato. Coś w tym jest, dlatego należy rozważnie wybrać moment na odwiedzenie południa Indii. Najlepszy czas jest między październikiem a lutym, potem robi się za gorąco i przyjemność ze zwiedzania jest znikoma.

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Co warto zobaczyć w Chennai i okolicach?

Choć większość z nas w pierwszej kolejności kojarzy Indie z Tadż Mahal i złotym trójkątem, południe - okolice Chennai (samo miasto to raczej jedynie miejsce wypadowe do jednodniowych wycieczek w okolicy) to zdecydowanie region pełen atrakcji, szczególnie, gdy ktoś poszukuje doznań duchowych. Jeśli chce się zobaczyć więcej niż jedno w ciągu dnia ze zwiedzania robi się gonitwa, bo odległości między atrakcjami są duże, a transport utrudniony przez zakorkowane drogi. Część z nich to naturalne atrakcje, które przy wartości indyjskiej rupii (waluta Indii) stają się niskobudżetowe.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje na całym świecie, przewodników, bilety na autobusy i transport publiczny, bilety występu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania! Arleta z zamieszkali.pl

Nurkowanie w Andaman. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Nurkowanie w Andaman. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Marina Beach (wraz z latarnią morską)

Najdłuższa plaża miejska w Indiach, znajduje się wzdłuż Zatoki Bengalskiej. Biegnie od Fort St. George na północy do Foreshore Estate na południu. Jest odwiedzana zarówno przez turystów, jak i Hindusów - latem szacuje się, że dziennie odwiedza ją ok 15000 osób. Woda jest dość niespokojna, kąpiele raczej wyłącznie przy brzegu. Tu pojawia się ciekawostka, bo zaskoczy Was styl kąpania się Indusów - pływają w ubraniach. Zarówno mężczyźni jak i kobiety. Południe Indii, sam Chennai jest mocno konserwatywny, więc kostiumy kąpielowe, plażing czy samo opalanie się - nie wchodzą w grę.

Na Marina Beach dostępne są budki z jedzeniem, stoiska z wodą kokosową, dodatkowe atrakcje np. jazdy na koniu, zwiedzanie latarni morskiej. Tuż przy plaży znajduje się również basen (6.00-10.00 oraz 16.00-19.00 w każdy dzień oprócz poniedziałku), panie mają wydzieloną osobną godzinę we wtorki i soboty (9.00-10.00).

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Kovalam Beach

Polecałam już jedną plażę - dość komercyjną i obleganą turystycznie niemal cały rok. Tę drugą plażę - Kovalam Beach, polecam przez wzgląd na sporty wodne, które można tam uprawiać. Znajdziecie tu wind surfing, możliwość pływania łódką czy popływania na pełnym morzu, w kamizelkach wodnych (rybacy płyną z Tobą daleko od brzegu i każą wyskoczyć do wody). Czysty piasek zachęca do odpoczynku - pamiętajcie jednak, że to nadal południowe-konserwatywne Indie, opalanie i kostiumy kąpielowe mogą być postrzegane negatywnie.

Kvalam. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Kovalam. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Mahaballipuram

Miejscowość nad Zatoką Bengalską, ok 2 godz drogi od Chennai. Mieszczą się w niej liczne świątynie i zabytki rzeźbiarskie z czasów dynastii Pallavów. Do ciekawych świątyń należy Pięć Wozów – kompleks pięciu świątyń nazwanych imionami pięciu braci Pandawów. Co ciekawe, wykuto je wszystkie z jednego bloku skalnego. Kompleks w Mahabalipuram znajduje się od roku 1984 na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Mahaballipuram. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Auroville

Ciekawe miasteczko w drodze do Pondicherry. Zostało zaprojektowane i zbudowane od zera na zupełnie nieurodzajnej ziemi, obecnie ma ok 2500 mieszkańców. Najważniejszym punktem do odwiedzenia jest Matrimandir -"złota kula", która służy medytacji, odcięciu się od świata zewnętrznego i naszemu wyciszeniu. Podobno jest tam idealnie cicho. Wstęp do niej jest bezpłatny, jednocześnie należy złożyć rezerwację (osobiście), czyli trzeba wybrać się tam dwukrotnie, żeby móc zobaczyć wnętrze.

Auroville. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Auroville. Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Kapaleeshwarar Temple

Jedna z wielu świątyń południa Indii, znajduje się w dzielnicy Mylapore w Chennai (niedaleko Marina Beach) i słynie z festiwali na cześć Shivy. Najsłynniejszy odbywa się między połową marca, a połową kwietnia. Warto ją zwiedzić, jest duża i dostojna, obok położony jest zbiornik wodny. Warto jednak pamiętać, że południe Indii jest mocno restrykcyjne i osoby zagraniczne mogą nie zostać dopuszczone do oglądania wizerunku bożków. Skromny strój, najlepiej tradycyjny indyjski wskazany. Na pewno nikt nie będzie czuł się dobrze w zwykłej podkoszulce i szortach, może po prostu nie zostać wpuszczony na teren świątyni.

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Dakshina Chitra

Bardzo ciekawy skansen z kolekcją 18 autentycznych historycznych domów z przykładowym umeblowaniem w środku. Wszystkie domy, które znajdują się w skansenie, zostały przekazane do rozbiórki przez ich właścicieli, zostały odrestaurowane i udostępnione turystom. Skansen organizuje cykliczne warsztaty - więc jeśli ktoś byłby zainteresowany garncarstwem, stolarstwem - może również wziąć w nich udział.

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Park krokodyli

Crocodile & Snake Bank near Mahabalipuram jest jednym z największych miejsc w Tamil Nadu, gdzie można zobaczyć aligatory, krokodyle, węże czy żółwie. Działa od 1976 i ma na celu promowanie ochrony gadów i płazów oraz ich siedlisk. Atrakcje dla turystów: karmienie krokodyli oraz półtoragodzinne nocne, a właściwie wieczorne "safari". Park krokodyli dzieli od Mahaballipuram 14km w linii prostej, więc na upartego obie atrakcje można "odhaczyć" jednego dnia.

Jak podróżować po Chennai?

Opcji jest co niemiara - począwszy od sławnego indyjskiego tuk-tuka, poprzez autobusy miejskie, metro, taksówki (popularne aplikacje Uber oraz Ola - trzeba mieć indyjską kartę SIM, żeby działały) a skończywszy na wynajętym samochodzie z kierowcą. Przy planowaniu zwiedzania warto założyć ciut więcej czasu (na wszystko), przejazd - drogi są kiepskiej jakości, a pojazdów dużo, dostanie się do obiektu, a na koniec samo zwiedzanie. Tu panuje indyjskie pojęcie czasu - wszystko jest względne i nikomu się nie spieszy.

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj. Apartamenty, mieszkania, domy i inne rezerwuję tutaj. Często mieszkanie wychodzi korzystniej niż jeden pokój w hotelu, dlatego polecam sprawdzać obie opcje i wybrać tą, która najbardziej odpowiada. Przy pierwszej rezerwacji masz ode mnie  do 148zł zniżki. Arleta z zamieszkali.pl

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Chennai informacje praktyczne

Chennai ma jedno międzynarodowe lotnisko położone w samym środku miasta nie są to żadne obrzeża czy miejsce, gdzie trzeba by wsiąść w pociąg i dojechać do centrum. Warto zawsze mieć ze sobą butelkę wody, coś na ząb oraz gotówkę- drobniaki na napiwki, bo targowanie się i negocjacje są w indyjskiej krwi od urodzenia. Lekarstwa są dostępne bez recepty, więc przy gorszym samopoczuciu wystarczy udać się do jednego z wielu medical stores. Większość ludzi na południu, szczególnie starsze pokolenie mówi wyłącznie w języku tamijskim - studenci, młodzi ludzie, osoby aktywne zawodowo - po angielsku. Trzeba być więc przygotowanym na mieszankę słownictwa, dialektu oraz akcentu - bo ten też nas nieraz zaskoczy!

Nie można się nie zgodzić, że każdy z nas mniej lub bardziej świadomie poszukuje swojego miejsca na ziemi. Gdy wsiadam do auto-rikszy czuję, że żyję. Indie to moja nieustanna przygoda, ale też konfrontacja tego w czym zostałam wychowana, a co znajduję tu na ulicach. Chennai, choć zatłoczony, choć upalny, choć brudny i pachnący spalinami - jest miejscem, gdzie spełniam swoje marzenie o życiu na własnych zasadach. Założyłam tu rodzinę, mam trójkę wspaniałych dzieci, marzę o życiu na tamijskiej wsi. Co będzie dalej? Zobaczymy.

Chennai czeka też na Ciebie, dołączysz?

Miejsca, gdzie można mnie znaleźć w Internecie:
noprobleminindia.com
fb/noprobleminindia
instagram.com/noprobleminindia

Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?
Atrakcje Chennai, Indie. Co zwiedzić w południowych Indiach?

Polecane posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Spacer w koronach drzew Bachledowa Dolina: cena, zwiedzanie, atrakcje, noclegi w Tatrach.

A gdyby tak pospacerować wysoko nad drzewami, nad górami i dolinami, podotykać czubków drzew i gałęzi, w samym środku gór, w towarzystwie Tatr, Pienin…? Jeśli Twoja wyobraźnia nie zaprowadziła Cię do takiego miejsca na ziemi, to wiedz, że rzeczywistość może! Tuż za naszą południową granicą, znajduje się otwarta w 2019 roku wyjątkowa atrakcja turystyczna, przyciągająca od samego początku nawet tych, którzy z górami są mocno na bakier, otóż, nie trzeba się nawet wysilać, aby tu wejść. Mowa oczywiście o spacerze w koronach drzew w Bachledowej Dolinie na Słowacji.

Bachledowa Dolina Noclegi / Tatry Słowacja 

Sylwestra i Nowy Rok spędziliśmy w okolicy Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, skąd mieliśmy po kilkanaście minut (nie licząc noworocznych korków) do znanych atrakcji tego regionu. Jedną z nich, którą obserwuję od momentu powstania, był spacer w koronach drzew w Bachledowej Dolinie. W zaledwie pół godziny od wyjazdu z pensjonatu, byliśmy na miejscu. Noworoczny spacer, którym rozpoczęliśmy 2020 rok był więc wyjątkowy pod każdym względem! 

Polecam zlokalizować się na nocleg w tej okolicy. Jest sporo tańszy niż np. Zakopane czy Słowacja, a w kilkanaście minut dojedziemy do term, w 30 minut do Zakopanego i Bachledki, w kilka na stoki tj. Kotelnica, Czarna Góra.

Dojazd do Bachledowej Doliny

Na drodze dojazdowej nie minęliśmy zbyt wielu samochodów, przez chwilę zastanawiałam się nawet, czy trasa jest czynna. Była. 

Dodatkowo zdziwił mnie zjazd z głównej drogi, w drogę wyglądającą na leśną trasę, która z każdym metrem robi się węższa, ale na szczęście moje obawy się nie spełniły i na końcu tej leśnej trasy czekały na nas parkingi i kolejka na górę.

Nawigację ustawiliśmy na parking, ale w czasie drogi kierowaliśmy się już oznaczeniami na trasie, które kierowały na “Chodnik korunami stromov”.

Parking Spacer w Koronach Drzew

Zaparkowaliśmy samochód na ostatnim parkingu, tuż za stacją kolejki. Parkingi są bezpłatne. 

Bilety Spacer w Koronach Drzew 

Aby dostać się na ścieżkę w koronach drzew musimy wejść lub wjechać kolejką na górną stację. Ponieważ wybraliśmy się zimą, a śniegu było całkiem sporo na stoku i ścieżce, to zdecydowaliśmy się na wjazd kolejką.

Bilet na kolejką i na ścieżkę to dwie osobne sprawy. Tzn. możesz wejść na górę, pod ścieżkę pieszo i zapłacić jedynie za wstęp na ścieżkę w koronach drzew, lub kupić bilet z wjazdem kolejką linową w wygodnej gondoli. 

Kasy biletowe znajdują się przed kolejką, oraz na górze przy wejściu na ścieżkę (jeśli kupujecie bilet tylko na ścieżkę). 

Cena Ścieżka w Koronach Drzew Bachledowa Dolina

Bilet wstępu na ścieżkę w koronach drzew kosztuje 10 euro/normalny. 

Wjazd kolejką to dodatkowe 10 euro/normalny.

Za bilety zapłaciłam wielowalutową, bezpłatną kartą Revolut, z której korzystam na każdym zagranicznym wyjeździe.

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka Zwiedzanie

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka znajduje się na grzbiecie Spiskiej Magury, na granicach dwóch Parków Narodowych: Tatrzańskiego i Pienińskiego. Oznacza to, przy dobrej widoczności spędzimy czas w otoczeniu najwyższych szczytów, które są widoczne ze ścieżki oraz z widokowej wieży. Zwróćcie uwagę na poręcze na ścieżce i na wieży widokowej - oznaczono na nich szczyty, z ich wysokością i odległością od nas. Z uwagi na pogodę warto wybrać się tu przed południem, lub jeśli mamy pewność pogodową co do bezchmurnego nieba. Swoją drogą, ja marzyłam o zaśnieżonych czapach drzew, ale niestety śnieg dawno tu nie padał, zalegał na niektórych partiach ścieżki, oraz na stoku oczywiście. W zamian mieliśmy całkiem dobrą widoczność, na tyle żeby zobaczyć np. Giewont, oddalony niemal o 30 km. Z wieży widokowej możemy podziwiać panoramę Tatr Bielskich, Pienin i Zamagurze.

Spacer w koronach drzew Bachledowa Dolina: cena, zwiedzanie, atrakcje, noclegi w Tatrach.
Spacer w koronach drzew Bachledowa Dolina: cena, zwiedzanie, atrakcje, noclegi w Tatrach.

Sama Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka liczy 1123 m, i jest raczej krótkim niż długim, przyjemnym spacerem w otoczeniu niezwykłej natury, przepięknych widoków, a na samym jej końcu możemy zmierzyć się z własnymi granicami na zawieszonej na 32 m wysokości siatce! Wszystkie chwyty dozwolone - możesz wejść na czworaka, czołgać się lub... poskakać. Zdecydowanie warto! Po tym jak już obudzisz w sobie zew dzieciństwa, możesz zjechać z góry metalową rurą / ślizgawką za drobną opłatą (2 euro). Zjeżdżalnia o długości 62 m to idealne dopełnienie tego spaceru, nie tylko dla najmłodszych.

Wychodząc ze ścieżki przejdziemy przez sklep z pamiątkami (a jakże!). Sam sklep i budynek, w którym się znajduje, jest małą perełką architektury i bardzo mi się spodobał. Nowoczesne wnętrze, większość budynku ukryta pod ziemią, panoramiczny widok na góry i stok, surowe, naturalne a jednocześnie ciepłe wykończenia, do tego zachód słońca, który oświetla wnętrze. Coś pięknego, mogłabym tu przyjeżdżać tylko po to, aby pobyć w tym budynku. Wracając do sklepu - pamiątki na pierwszy rzut oka wyglądają super, ładnie i estetycznie, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ceny również.

Po przejściu przez sklep zejdziemy o poziom niżej, do restauracji w której możemy zjeść pełny obiad, napić się kawy lub czegoś mocniejszego na rozgrzanie.  

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka z dziećmi

Cała ścieżka oraz kolejka dostosowane są do zwiedzania z dziećmi. Zaczynając od kolejki, mamy wygodną gondolę, do której zmieścimy nawet wózek. Na górnej stacji schody i przejścia dostosowane są do wózków, tych z dziećmi i tych dla niepełnosprawnych (chociaż z tymi drugimi, w zimie może być dużo trudniej). Przy wejściu na ścieżkę można wypożyczyć bezpłatnie nosidełka dla dzieci, jeśli mamy potrzebę.

Sama trasa skrywa wiele miejsc, gdzie dzieci mogą poznać faunę i florę, rozwiązać proste zadania, a także sprawdzić się sprawnościowo. Dorośli również chętnie korzystają z tych atrakcji! Dzięki temu spacer w koronach drzew z dziećmi jest jeszcze bardziej interesujący. W pewnym momencie sama stwierdziłam, że to taka lekcja geografii na żywo, czytając kolejne i kolejne opisy jak z podręczników do przyrody (chyba tak się ten przedmiot teraz nazywa?).

W restauracji pod kolejką znajduje się wydzielona część dla dzieci, w której mogą poszaleć, odpocząć lub pobawić się.

W okolicy znajdują się dwa place zabaw dla dzieci, mini zoo, ścieżki edukacyjne oraz najdłuższy tor bobslejowy w Tatrach.

PS. Dzieci do lat 3 mają wstęp darmowy na ścieżkę.

Spacer w Koronach Drzew Bachledka. Czy warto?

Zdecydowanie tak! Polecam zaplanować wyjazd tutaj przy okazji pobytu w okolicy, lub połączyć go z innymi atrakcjami w Tatrach. Ze Śląska mamy około 3 h trasy, także moglibyśmy ten spacer zaliczyć w czasie jednodniowego wypadu, ale mówiąc szczerze, nie chciałabym spędzić 6 h w trasie, aby zaliczyć spacer, który ma zaledwie 1 km. Opłacało się poczekać i połączyć go z wyjazdem sylwestrowym w te strony, oraz wizytą w Zakopanem. Bardzo chciałabym wrócić tutaj jesienią i zobaczyć kolorową wersję tego miejsca, bez korzystania z kolejki linowej.

PS. Wyjazd w sezonie zimowym można połączyć z nartami. Bachledova Dolina to również ośrodek narciarski. Można wypożyczyć sprzęt narciarski oraz sanki. Kupując karnet Tatry Super Ski możemy zjeżdżać w Bachledce Ski & Sun (9 stoków w 3 dolinach), oraz w ośrodkach po stronie polskiej.

Polecane posty:

 1. Wiedeń Atrakcje. Wiedeń w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu?
 2. Praga atrakcje na jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Podsumowanie roku 2019 na blogu zamieszkali.pl

2019 Blog w liczbach:

240 000 wow! Tyle razy przeczytaliście moje posty, porady, korzystaliście z mojego bloga! 

2 930 000 Niemal 3 miliony razy wyświetlaliście moje treści w wyszukiwarce! Totalny szok!

400% więcej osób odwiedziło mojego bloga w stosunku do poprzedniego roku! Blog ugruntowuje się na liście blogów podróżniczych, ale to także moja aktywna, zawodowa praca nad blogiem od 2019 roku.

Podróże odbyte w 2019:

Odwiedzone kraje: 7

Zwiedzone stolice: 6

Wyspy: 1

Tripy: 1

Misje (wolontariat): 7 dni na Ukrainie

Polska 2019: Warszawa x 5, Gdańsk, Mazury, Beskidy, Tatry, Krakowa nie zliczę…

Spełnione cele podróżnicze: 100%

Zanim zacznę, chcę WAM podziękować za zaufanie, za każdy kliknięty post, za każde przeczytane słowo, za każdą poradę z której skorzystaliście, za każde udostępnienie, za każde polubione zdjęcie (a o to dzisiaj trudno w natłoku social mediów...). Dziękuję za każdy kupiony przewodnik, za polecenia.

Tworzenia tego miejsca w sieci jest dla mnie wyzwaniem, jest też ogromną przyjemnością i satysfakcją, jest też pracą dla ogromnej i wymagającej liczby osób (popatrzcie na powyższe liczby idące w miliony wyświetleń!). Codziennie wystawiam się na ocenę tysięcy czytelników. Tym samym proszę Was, dajcie znać w komentarzach lub w social mediach (odnośniki w stopce i menu bloga), że jesteście, dołączcie do grup na fb - będzie mi niezmiernie miło Was poznać!
Grupa Teneryfa na własną rękę + Grupa Podróże na własną rękę

Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.

Kiedy rok temu, dokładnie w sylwestra spisywałam swoje cele na właśnie mijający rok, założyłam, że spiszę wiele więcej niż jestem w stanie realnie zrobić, więcej niż wydawałoby się “wykonalne”. Nie, nie wszystko udało mi się zrealizować, ale co do celów podróżniczych, po drobnych modyfikacjach w ciągu roku (np. zamiast do Wenecji polecieliśmy do Rzymu), finalnie osiągnęliśmy 100%, a nawet więcej! 

Dlaczego spisałam więcej niż “miało to sens”? Dlatego, że wolę mierzyć w więcej i osiągnąć mniej, wiedząc że dałam z siebie wszystko, z pełną satysfakcją. Ba! Niektóre z celów przepisuję na listę od 2 lub 3 lat na kolejny rok… i nie mam co do nich większej trudności, ale zwyczajnie w każdym roku wybieram realizację celów, zaczynając od tych priorytetowych, tych które są odpowiednie na dany czas, które wpisują się w aktualny “timing” w moim życiu. Część spisanych celów zmienia się na bieżąco, dokładam je w ciągu roku, inne modyfikuję, z innych rezygnuję (najczęściej z rzeczy materialnych, które nie przetrwały próby czasu- to też jedna z form minimalizmu).

Mijający rok był dla mnie równie trudny co poprzedni. O ile 2018 wycisnął mnie “jak cytrynkę”, to 2019 “docisnął” wszystko co jeszcze zostało. I jestem mu za to wdzięczna, chociaż przyznam szczerze, że kiedy sobie to uświadomiłam, to zaczęłam zastanawiać się czy mam siłę na kolejny rok takiego “wyciskania” w każdej dziedzinie życia: zdrowia, przyjaźni, relacji, finansów, pracy, marzeń… Zdjęcia z podróży, które publikuję to zaledwie wycinek mojej rzeczywistości, za którą stoi cała masa wysiłku i pracy, o której nie mówię w internecie. Nie jest to narzekanie! O nie! Podróże nie raz uratowały moją głowę przed totalną zapadką, dały nowe spojrzenie i siłę na kolejne tygodnie i miesiące. Już wiesz, dlaczego są dla mnie tak ważne. Każda podróż jest też jak katalizator, przyspiesza i porządkuje rzeczy i sytuacje, nie tylko w mojej głowie i życiu.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

PS. W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Najlepszy sposób na oszczędność przy płatnościach zagranicznych i przewalutowaniach.

2020 jestem gotowa na dalsze wyzwania, na to co ze sobą przyniesie nowy rok, bardziej niż kiedykolwiek i z pełną nadzieją, że zrobimy razem całkiem niezłą lemoniadę! 

To tyle z blogowych i podróżniczych podsumowań, pozostałe zostawię dla siebie. Za chwilę będę pakowała walizkę na kolejną podróż, w nowy rok i na nowy rok. Cele, założenia i wizję na 2020 spiszę tym razem w Tatrach. Z pełnym przekonaniem, że zawodowe zajęcie się blogiem było dobrą, choć bardzo trudną i ryzykowną decyzją w ciemno (nic nowego u mnie w tym temacie, a Ty ryzykujesz czy tracisz szansę?).    

Mogę Wam obiecać, że 2020 będzie rokiem bloga i blogowania w pełnym wymiarze. Dwie podróżnicze grupy, które założyłam na fb w tym roku dosłownie eksplodują (!), także koniecznie tam zaglądajcie. Pojawią się kolejne ebooki podróżnicze, przewodniki i poradniki, a także nowe presety do podróżniczych zdjęć.

Założyłam zamieszkali.pl z myślą o stworzeniu internetowego przewodnika po miastach i krajach całego świata, oraz dzieleniu się tym, jak się w nich żyje. Moją misją jest odczarowanie podróżowania, postrzeganego jako “dobro luksusowe”. Przez bloga chcę uczyć podróżowania dostępnego dla wszystkich, maksymalnie uproszczonego i przyjemnego, na własną rękę i we własnym tempie. Poznawania ludzi i ich kultury, nie tylko z książek, ale przez osobiste doświadczanie ich. Tego sobie i Wam życzę na nowy rok! Do siego roku!

Polecane Posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Jak dodać preset do Lightroom na telefon? Instrukcja w kilku krokach, jak odmienić swoje zdjęcia!

Obróbka zdjęć od dawna nie jest już tajemnicą fotografów. Program do obróbki zdjęć ma każdy z nas w swoim telefonie. Nie musimy nawet instalować aplikacji, aby wykonać podstawową korektę kolorów, światła i kadru, a także dodać filtr do zdjęć, bo takie opcje ma zaprogramowane każdy smartphone. Korzystając z aplikacji instagram mamy do dyspozycji dodatkowe opcje oraz filtry. Dla bardziej zaawansowanych w “instagramy”, chcących czegoś więcej, dbających o spójny “feed” i stylistykę zdjęć, opcji jest o niebo więcej. 

Zaawansowanym programem do obróbki zdjęć jest Lightroom od Adobe. Jednocześnie uważam go za najlepszy, najprostszy w obsłudze, intuicyjny, z nieograniczoną możliwością edycji zdjęć, ich poprawy i obróbki. W wersji na telefon mamy aplikację mobilną całkowicie za darmo. Oczywiście tych opcji edycji mamy tu znacznie mniej niż w płatnej wersji na komputer, ale to nadal wg mnie najmocniejsza darmowa aplikacja na telefon. Do tego super intuicyjna i prosta.

Aplikacja daje nam możliwość zapisywania ustawień obróbki zdjęć czyli tzw. presetów do zdjęć. Presety do zdjęć stały się popularne przez instagram, a dzięki aplikacjom takim jak Lightroom na telefon, każdy może mieć spójny feed, pięknie obrobione zdjęcia, nie odbiegające od tych z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Jeśli nie potrafimy stworzyć swoich presetów, to za niewielką kwotę możemy kupić je i zaimportować do aplikacji.

Kupując preset kupujemy konkretny zestaw ustawień dopasowany do określonego rodzaju zdjęć, często nawet kolorystyki, dający konkretny efekt na zdjęciach. Warto jednak pamiętać, że presety to nie filtry, i są edytowalne w każdym zakresie, to znaczy że dany preset możemy dostosować do naszego zdjęcia już po jego nałożeniu na zdjęcie np. bardziej rozjaśnić czy podbić wybrany kolor. Dzięki temu jeszcze lepiej dopasujemy preset (czyli zestaw ustawień) do naszych zdjęć. 

Ok, jeśli już kupiliście preset i zastanawiacie się jak go zaimportować do lightroom to poniżej podaję instrukcję jak to zrobić w kilku krokach.

PS. Moje presety do zdjęć na instagram możesz zobaczyć tutaj.

1. Pobierz pliki z presetami w formacie .dng na telefon.

2. Otwórz aplikację Lightroom na telefonie.

3. Wybierz funkcję dodawania zdjęć do aplikacji, zaznacz pliki z presetami (dng) i zaimportuj do aplikacji, potwierdzając wybór.

4. Otwórz zaimportowany plik (zdjęcie oznaczone dng). Aplikacja wyświetli je w trybie edycji zdjęcia. Nie zmieniaj nic w ustawieniach na tym etapie.

5. Rozwiń “menu” oznaczone kropeczkami w prawym, górnym rogu.

6. Wybierz opcję “stwórz preset"). Wyświetli się lista ustawień. Możesz tutaj nazwać preset swoją nazwą oraz wybrać folder, do którego ma być przypisany preset. Proponuję nazywać je oryginalnymi nazwami np. folder “Presety Arlety”, preset “Fireplace”. Kliknij zapisz.

7. Gotowe! Teraz wystarczy, że wrócisz do wyboru zdjęć, wybierzesz swoje zdjęcie, a następnie, przejdź w edycję -> presety i wybierz z listy preset, który chcesz zastosować do zdjęcia. Potwierdź, aby zapisać zmiany na zdjęciu.

PS. Moje presety do zdjęć na instagram możesz zobaczyć tutaj.

8. Możesz dowolnie edytować preset na zdjęciu, przechodząc kolejno w ustawienia kolorów, światła, etc. Pamiętaj, że preset to nie jest filtr. W presecie możesz edytować każde ustawienie, aby dopasować je do zdjęcia najkorzystniej. 

9. Jeśli chcesz dodać więcej presetów po prostu powtórz te same kroki.

10. Udanej zabawy!

Polecane posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Co zwiedzić w Oslo? Atrakcje Oslo, ciekawe miejsca w Norwegii. Informacje praktyczne.

Siema wszystkim, tu Alexa, 29-letnia blogerka z Katowic, na co dzień zajmująca się copywritingiem i social mediami. Wegetarianka, miłośniczka muzyki rockowej, kociara, fanka podróży i rozwoju osobistego na każdej płaszczyźnie. Mówię głośno, co myślę, a moim ulubionym zajęciem jest rzucanie wyzwania moim własnym poglądom.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Dlaczego Norwegia?

W 2013 roku podjęłam decyzję, że zrobię studia magisterskie za granicą. Pół roku później otrzymałam wiadomość, która na kolejne dwa lata zmieniła moje życie - pozytywny wynik rekrutacji na Uniwersytet w Oslo. W sierpniu 2014 rozpoczęłam semestr w stolicy Norwegii.

Wiele osób pytało mnie - dlaczego akurat tam? Czemu nie wyjechałam do jakiegoś cieplejszego kraju? W tamtym czasie fascynowała mnie Skandynawia - najszczęśliwsze i jedne z najbogatszych krajów na świecie, otwarte i tolerancyjne społeczeństwa, ciekawa kultura. Niestraszne mi były długie zimy, podczas których było ciemno przez większość doby. Ponadto wcześniej byłam na Erasmusie w Finlandii i wiedziałam, że system edukacji w państwach skandynawskich jest na bardzo wysokim poziomie.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Norwegia, Oslo informacje praktyczne

Oslo ceny

Każdemu turyście wybierającemu się do Norwegii na początku daję jedno bardzo ważne ostrzeżenie - to potwornie drogi kraj! Jeden z najdroższych na naszej planecie. Chleb kosztuje 10 złotych, piwo w knajpie - od 40 w górę. Chodzenie po restauracjach może zrujnować Twój budżet, dlatego zanim radośnie zabukujesz bilet do Oslo (które są z kolei bardzo tanie) - sprawdź zawartość portfela. Co Ci po tanim locie, jeżeli na miejscu będziesz biedować.

PS. W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu. Najlepszy sposób na oszczędność przy płatnościach zagranicznych i przewalutowaniach.

Alkohol wysokoprocentowy nie jest tak łatwo dostępny, jak w Polsce. Można go kupić tylko w sklepach monopolowych należących do państwa - ich nazwa to Vinmonopolet. Są one otwarte do 18, a w soboty do 15. W supermarkecie kupimy jedynie piwo i cydr. Chcąc zaopatrzyć się w trunki na prezent czy do domowej kolekcji - weźmy pod uwagę prohibicję, jaka panuje w Norwegii.

Jeżeli chodzi o jedzenie - warto zabukować nocleg, który ma własną kuchnię (np. przez AirBnB). To pozwoli znacznie zaoszczędzić na posiłkach. Zakupy spożywcze warto robić w sklepach imigranckich - poznacie je po straganach warzyw i owoców wystawionych przed wejście do sklepu. W takich miejscach jedzenie jest dużo lepszej jakości i jest znacznie tańsze niż w norweskich supermarketach.

Noclegi w Oslo możesz zarezerwować tutaj.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Oslo lotnisko

Kolejna ważna wskazówka dotyczy samego bukowania lotów i ma związek z lotniskami, których jest aż trzy w pobliżu stolicy Norwegii. Bilety o kuszących cenach zabiorą Cię zwykle na dwa z nich:

Trzecim lotniskiem jest Gardermoen i jest ono najbliżej, ale bilety na nie są zwykle dużo droższe. Z dwóch pierwszych lotnisk bez problemu dojedziesz do centrum busem - przewoźników jest naprawdę dużo. Stacja docelowa znajdująca się w centrum Oslo to Bussterminal. Co ciekawe, istnieją nawet polskie firmy transportowe w Norwegii obsługujące lotniska wokół Oslo. To dlatego, że Polacy są największą mniejszością narodową w kraju fiordów. Jeśli zdecydujesz się na najbliższe i najbardziej wygodne lotnisko - polecam pociąg, który zabierze nas na główny dworzec w Oslo. Stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio pod lotniskiem.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Zwiedzanie Oslo

Skandynawskie stolice są raczej małe - Oslo nie jest tutaj wyjątkiem. Centrum, w którym znajduje się większość atrakcji, można spokojnie obejść na piechotę. Jeżeli zdecydujemy się na bardziej szczegółowe zwiedzanie lub na przykład chcemy zobaczyć skocznię Holmenkollen - do wyboru mamy metro oraz autobusy i tramwaje. Rozkłady jazdy, ceny i inne cenne informacje znajdziemy na stronie transportu miejskiego.

Tak na marginesie, w Norwegii praktycznie każdy mówi po angielsku - więc nie obawiajcie się bariery językowej.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje Oslo, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety występu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Co warto zobaczyć w Oslo?

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Karl Johans Gate

Główna ulica w centrum miasta. Knajpy, butiki i sklepiki. Ulica ciągnie się od dworca głównego aż po Pałac Królewski, który również warto zobaczyć. Po drodze znajduje się również siedziba norweskiego parlamentu, a nieco obok - teatr narodowy.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Ratusz w Oslo

Będąc prawie na końcu Karl Johans Gate, przecinając park w lewą stronę i idąc jeszcze kawałek prosto, dojdziecie do ratusza. To ogromny budynek, w środku którego możecie podziwiać ciekawe malowidła.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Aker Brygge

Zaraz za ratuszem znajduje się port i modna dzielnica Aker Brygge. To świetny trakt spacerowy - restauracje należą tutaj do tych hipsterskich i luksusowych, więc ceny mogą naprawdę zwalić z nóg. Ale grzechem by było nie obejść mariny dookoła. Na jej końcu znajdziemy molo, kamienistą plażę (w lecie jak najbardziej użytkowaną przez lokalesów) oraz dziwne eksponaty sztuki współczesnej. Zresztą, jest tam również muzeum, w którym znajdziemy więcej tego typu dzieł. 

Na początku Aker Brygge znajduje się terminal promowy. Warto skorzystać z możliwości opłynięcia wybrzeża Oslo oraz okolicznych wysepek i fiordów. To zapierające w piersiach widoki!

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Bygdøy

Półwysep, do którego dopłyniemy promem lub dojedziemy autobusem. Spokój, skalista plaża i widok na Oslo. Tu znajduje się również Muzeum Łodzi Wikingów i kilka innych muzeów dla fanów zwiedzania tego rodzaju przybytków.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Opera w Oslo

Wracamy do centrum Oslo, gdzie zaraz niedaleko dworca głównego znajduje się bardzo ciekawy pod względem architektonicznym gmach opery w Oslo. To biały, kanciasty budynek - podobno na początku bardzo nielubiany przez mieszkańców. Pochyła bryła wpada jednym końcem do wody, a dach jest dostępny dla wszystkich lokalesów i turystów - można sobie na niego wejść i podziwiać miasto oraz zatokę z góry. Środek również można zobaczyć, choć oczywiście nie cały. W tym celu trzeba kupić bilet na jeden z odbywających się tutaj spektakli.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Vigelandsparken - Oslo Park Vigelanda

Czyli park Vigelanda. Gustav Vigeland był norweskim artystą. Stworzył on park wypełniony ponad 200 rzeźbami przedstawiającymi nagich ludzi w różnych sytuacjach. Interpretację zostawiam Wam - znajdziecie tam dla przykładu rzeźbę, która wygląda, jakby mężczyzna kopał spadające dziecko. Ponadto w parku znajduje się ogromna fontanna i 14-metrowy monolit złożony wyłącznie z rzeźb ciał nagich ludzi. Park robi wrażenie i jest według mnie jedną z najciekawszych atrakcji w Oslo.

Do parku Vigelanda bez problemu dojedziecie metrem, autobusem lub tramwajem.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Holmenkollen skocznia w Oslo

Tutaj warto wsiąść w metro, gdyż znana skocznia narciarska znajduje się na wzgórzu na przedmieściach miasta. To najważniejszy ośrodek narciarski w Norwegii, gdzie co roku odbywają się zawody. Sporą atrakcją jest zjazd na ziplinie, który pozwala poczuć się troszkę jak skoczek narciarski.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje Oslo, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety występu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Inne ciekawe miejsca w Norwegii (i nie tylko!)

Co zwiedzić w Norwegii?

Z Oslo można wybrać się autobusem lub samolotem do innych norweskich miast. W pobliżu stolicy znajduje się miasteczko Drammen z bardzo urokliwym rynkiem i historycznymi atrakcjami. Odbywa się tu sporo festiwali i imprez.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Stavanger na południu Norwegii to miasto z pięknymi, małymi uliczkami i dużą ilością typowej skandynawskiej architektury. Centrum miasta jest przecięte w połowie przez port, do którego czasem wpływają promy - co wygląda, jakby nagle pośrodku starówki wyrósł ogromny budynek.

Noclegi w Stavanger możesz zarezerwować tutaj.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Na zachodzie kraju znajduje się drugie najpopularniejsze miasto w Norwegii, czyli Bergen. Niestety tam nie byłam, ale wiem, że miejsce to znane jest z bycia najbardziej deszczowym miastem w Europie. To również kolorowe, skandynawskie domki, które pewnie kojarzycie ze zdjęć.

Noclegi w Bergen możesz zarezerwować tutaj.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Trondheim to jeden z najpopularniejszych ośrodków studenckich w Norwegii. Znajduje się bardziej na północ i łączy w sobie historię z nowoczesnością. Kolejne ciekawe miejsce warte odwiedzenia.

Noclegi w Trondheim możesz zarezerwować tutaj.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Będąc w Oslo na dłużej, można skorzystać również z wycieczki promowej do stolicy Danii, czyli Kopenhagi. Wyprawa taka wygląda następująco: wieczorem wsiadamy na prom w Oslo (port niedaleko opery) i całą noc płyniemy - kupując bilet, otrzymujemy kajutę z łóżkiem i łazienką. Rano jesteśmy w Kopenhadze, gdzie cały dzień zwiedzamy miasto, po czym wsiadamy z powrotem na prom i nocą wracamy do Norwegii. Ciekawy pomysł na weekendowy wypad - warto, bo Kopenhaga jest zdecydowanie ładniejsza i ciekawsza niż Oslo.

Noclegi w Kopenhadze możesz zarezerwować tutaj.

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

I to by było na tyle z mojego krótkiego przewodnika po Oslo i okolicach. Czy polecam podróż do Oslo? Zdecydowanie tak! Skandynawia jest super ciekawa i na swój sposób “egzotyczna” - warto się tam wybrać i zobaczyć odmienny świat od tego, który znamy z dalekich podróży w ciepłe kraje. Mimo że zdecydowałam się wrócić do Polski i nie zostać w Norwegii na zawsze, sentyment do północnych rejonów Europy pozostał. Mam nadzieję, że dzięki moim rekomendacją Wasza wycieczka do stolicy Norwegii będzie przyjemna i interesująca. 

Jeżeli macie ochotę poczytać o życiu, ludziach i świecie z mojej perspektywy, zapraszam na mojego bloga: alexatrachim.com To miejsce, w którym głośno mówię o wszystkim, co myślę. Zawsze zachęcam do rzucania wyzwania swojemu spojrzeniu na świat oraz do wymiany myśli w komentarzach. Chcę, aby moje przemyślenia były wstępem do rozwojowej dyskusji.

Ponadto znajdziecie mnie na:

Zapraszam do dołączenia do mojej społeczności. Trzymajcie się!

Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.
Oslo atrakcje. Co zwiedzić w Oslo? Ciekawe miejsca w Norwegii.

Polecane posty:

 1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Amsterdam. Miasto wolności, miasto w którym rzeczy zakazane są dozwolone. Najbardziej liberalna z europejskich stolic. Chociaż to wszystko prawda, to dla mnie Amsterdam zawsze będzie miastem van Gogha, Rembrandta, Vermeera, rowerów, wiatraków, muzeów, kanałów, kwiatów, tulipanów. Małą Wenecją i Gdańskiem jednocześnie. Jeśli interesuje cię zwiedzanie Amsterdamu z tej perspektywy, to zapraszam na przewodnik po Amsterdamie w moim wydaniu.

Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Amsterdam informacje praktyczne

Na początku każdego przewodnika dodaję garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie. Możesz z nich skorzystać, lub przewinąć do drugiej części postu zawierającej atrakcje Amsterdamu.

Amsterdam Holandia waluta

Walutą Holandii jest euro. Zwykle mamy przy sobie trochę gotówki wymienionej w tradycyjnym kantorze lub wypłaconej z bankomatu, oraz karty płatnicze (najlepiej dwie). 

W podróży najczęściej korzystamy z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą. Do tego jest zupełnie bezpieczna, bo przedpłacana jak telefon na kartę, czyli bez dostępu do naszego standardowego konta bankowego. Założysz ją bezpłatnie tutaj, korzystając z telefonu.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Noclegi w Amsterdamie

Baza noclegowa w Amsterdamie jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem. Noclegi rezerwuję najczęściej na dwóch portalach, w zależności od tego, czego oczekuję od danej podróży.

Polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Amsterdamie na booking, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią na portalu airbnb, na który otrzymasz zniżkę na pierwszą rezerwację w wysokości do 148 zł.

Hotele w Amsterdamie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Jak poruszać się po Amsterdamie

Więcej o airbnb przeczytasz w tym poście. Warto pomyśleć o dobrej lokalizacji, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, metra lub w centrum.

Najpopularniejszym środkiem transportu w Amsterdamie są… rowery! Chyba nikogo tu nie zaskoczyłam. Rowery mają się dobrze, mają pierwszeństwo i wbrew pozorom poruszanie się nimi po mieście może być na początku szokujące, prawie jak skuterem po azjatyckich drogach. Warto potraktować jazdę na rowerze w Amsterdamie jak atrakcję i przez chwilę poczuć się jak lokals. Rower bez problemu wypożyczymy w centrum, od kilku euro za godzinę, do kilkunastu za cały dzień.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z metra, które jest najszybszą formą poruszania się, oraz komunikacją miejską i promami, jeśli będziecie mieli taką potrzebę. Cztery dostępne linie metra i szybkie tramwaje, pozwalają na bezproblemowe poruszanie się po Amsterdamie. 

Warto zaopatrzyć się w przedpłacaną kartę, jeśli planujemy zwiedzać Amsterdam w ten sposób. Karta OV-chipkaart (czyli karta czipowa) kosztuje 7,5 euro i jest ważna 5 lat, a kwotę na przejazdy doładujesz n dworcach i w specjalnych automatach. Karta obowiązuje na terenie całego kraju, także za jej pomocą dojedziemy również do lotniska w Eindhoven. Alternatywą do karty OV-chipkaart są bilety jednorazowe oraz czasowe. Bilety czasowe można “nabijać” na karty przedpłacane - jakkolwiek kosmicznie to brzmi, namiejscu szybko załapiesz o co chodzi. 

Finalnie karta przedpłacana wychodzi taniej niż inne opcje, przy intensywnym przemieszczaniu się komunikacją miejską. Dla pełniejszego obrazu, przejazdy jednorazowe do 60 minut to koszt około 3 euro, bilet 24h 7,5 euro. Dostępne są także karty podróżnicze przygotowane specjalnie dla turystów, które w zależności od opcji kosztują 16-34 euro.  

Jeśli skusicie się na kartę miejską I Amsterdam City Pass to rejs po kanałach, komunikację miejską, muzea i inne atrakcje, macie w cenie karty.

Zwiedzanie Amsterdamu w weekend

Na zwiedzanie Amsterdamu warto zarezerwować przysłowiowy “weekend” czyli dobre 2-3 dni. Większość miejsc wartych zobaczenia w Amsterdamie znajduje się blisko siebie i możemy zwiedzić miasto na własnych nogach, a przynajmniej jego starą część z głównymi zabytkami. Jeśli nie wybierasz się w wersji “last minute” to proponuję zaplanować zwiedzanie w terminie festiwalu kwiatów, kwitnących tulipanów, a nawet zimowych jarmarków. Lato i jesień to zawsze dobra pora na krótkie wakacje lub citybreak, Amsterdam nie jest tu wyjątkiem i zaproponuje wam wtedy dobrą pogodę (czasem kapryśną) i przyjemne zwiedzanie.

Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy chcemy zwiedzać muzea (a tych jest tu całkiem sporo i całkiem najlepszych!) i odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Zaoszczędzi nam to czasu na stanie w kolejkach i ewentualnych rozczarowań na miejscu (jeśli biletów dla nas zabraknie). Bilety do muzeum w Amsterdamie, a także inne atrakcje możesz zarezerwować online tutaj

Zapraszam na atrakcje i zwiedzanie Amsterdamu w weekend ze mną!

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Kanały w Amsterdamie

Kanały to charakterystyczny krajobraz Amsterdamu. Skąd się wzięły kanały w Amsterdamie? Służyłī do przemieszczania się po mieście, jako najkorzystniejszy środek transportu w tej tzw. północnej Wenecji Europy. Amsterdam z lotu ptaka wygląda jak poprzecinany półkolami, a dla osób z bujniejszą wyobraźnią, jak pajęczyna. Ta widziana z góry pajęczyna to układ kanałów, które dziś nadal pełnią swoją rolę, chociaż bardziej jak atrakcja turystyczna. 

W Amsterdamie funkcjonuje ponad 160, a ich łączna długość to więcej niż 100 km. Najważniejsze z nich to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Jak nietrudno się domyślić, nieruchomości w okolicy najważniejszych kanałów są najdroższymi i najbardziej prestiżowymi w Amsterdamie.

Warto pokusić się o zwiedzanie Amsterdamu z perspektywy wody, wybierając rejs po kanałach niczym w Wenecji. Jeśli skusicie się na kartę miejską I Amsterdam City Pass to rejs po kanałach, komunikację miejską, muzea i inne atrakcje, macie w cenie.

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Wiatraki w Amsterdamie

Wiatraki w Holandii to prawdopodobnie najpopularniejsze skojarzenie z tym krajem. W Amsterdamie znajduje się 8 wiatraków, a zobaczenie przynajmniej jednego jest jak punkt obowiązkowy zwiedzania Amsterdamu. Każdy z wiatraków ma swoją nazwę i zastosowanie, a część z nich działa do dziś. Wiatrak De 1200 Roe stoi przy Haarlemmerweg 465, De 1100 Roe przy Herman Bonpad 6, Riekermolen przy rzece Amstel. Wszystkie trzy pochodzą z XVII wieku. D'Admiraal (Admirał) znajduje się przy Noordhollandschkanaaldijk 21, a De Bloem (Kwiat) przy Haarlemmerweg 701. De Gooyer albo Fuenmolen stoi przy Fuenenkade 7, niedaleko Muzeum Żeglugi. W wiatraku mieści się browar, sprzedający tradycyjne piwo! Molen van Sloten stoi przy Akersluis 10. Jest to XIX wieczny młyn odwadniający otwarty dla zwiedzających, przystosowany dla niepełnosprawnych. Zobaczysz tu wystawę poświęconą historii młyna i życiu Rembrandta, którego ojciec był młynarzem w Lejdzie.

Jeden z najstarszych wiatraków w Amsterdamie to De Otter (Bóbr), został zbudowany ok. 1630 roku. Dawniej funkcjonował jako wiatrak odwadniający, a dziś pracuje jako tartak. Dojdziesz do niego pieszo w około 20 minut z placu DAM (Gillis van Ledenberchstraat 78)

Hotele w Amsterdamie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Wiatraki w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Wiatraki w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Krzywe kamienice w Amsterdamie

Znajdziesz je niemal… wszędzie w centrum Amsterdamu. Krzywe domy, to niezamierzona atrakcja Amsterdamu. Niecodzienne ustawienie kamienic, które aktualnie z pionem ma niewiele wspólnego, wynika z podłoża na jakim je stawiano. Amsterdam stoi niemal na wodzie, a jego najstarsze budynki na drewnianych palach, z którymi woda i lata zrobiły swoje. Wynikiem tego są krzywo stojące budynki. 

Inną wersją krzywych kamienic w Amsterdamie są budynki szersze u góry, a węższe u podstawy. Wynika to najzwyczajniej z… podatków jakie płacono za zmienię. Właściciele wymyślili sposób, w jaki uzyskać większa powierzchnię mieszkalną, płacąc mniej za ziemię. To tłumaczy również zewnętrzne klatki schodowe. Podobno Holendrzy dziś uśmiechają się, na wzmianki o swoim skąpstwie, tłumacząc je szkockim pochodzeniem. 

Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Krzywe Kamienice w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Plac Dam w Amsterdamie

To centralny i główny plac starego miasta. Większośc atrakcji Amsterdamu znajduje się w pobliżu, także polecam obrać go jako punkt orientacyjny, a zarazem zacząć zwiedzanie właśnie od Placu Dam. Plac przecinają dwie główne ulice, prowadząca z dworca Damrak, oraz będąca jej przedłużeniem ulica Rokin. Można powiedzieć, że to tutaj zaczął się Amsterdam (Amstel + dam = tama na rzece Amstel). Znajdowała się tutaj waga i rozładunek towarów, które przypływały do Europy z dalekich zakątków świata, co uczyniło Amsterdam jeden z ważniejszych ośrodku handlowych naszego kontynentu.

Do ważnych zabytków Amsterdamu, zlokalizowanych przy placu Dam należy Pałac Królewski w Amsterdamie z XVII, znajdująca się za nim stara biblioteka, dalej muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, gotycki kościół z XVw Nieuwe Kerk (wstęp płatny, miejsce koronacji królów Holenderskich), oraz charakterystyczny monument z 1956 roku, powstały na cześć poległych w II Wojnie Światowej.

Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Plac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Z Placu Dam możemy skierować się do dzielnicy Jordaan, dzielnicy Czerwonych Latarni, zwiedzać ulice między pierścieniami kanałów, na ulicę handlową, lub udać się do dzielnicy muzealnej i Vondelpark.

Pałac Królewski Dam 

Pochodzi z XVII wieku, a do roku 1808 pełnił funkcję ratusza miejskiego. Na początku XIX wieku zamieszkał w nim król Holandii  Ludwik Napoleon Bonaparte (brat Napoleona Bonaparte). Założył wiele istniejących do dziś instytucji kulturalnych jak Akademię Nauk (Koninklijk Instituut van Wetenschapen), Bibliotekę Królewską (Koninklijke Bibliotheek) i sławne Muzeum Narodowe (Rijksmuseum). W pałacu zobaczymy pokaźną kolekcję francuskich eksponatów pochodzących z tamtego czasu. Po okresie panowania Napoleona pałac nadal pełnił funkcję siedziby władców.  

Pałac Królewski Dam jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania. Bilet bez kolejki możesz kupić tutaj.

Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Pałac Dam w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Plac Spui w Amsterdamie

Znajdują się tu jedne z najstarszych budynków w mieście, w tym gotycki kościół. Plac Artplein Spui lub po prostu Spui, to skrzyżowanie w pobliżu Uniwersytetu w Amsterdamie i targu kwiatowy. Znajduje się tu wiele polecanych, bardzo dobrych restauracji oraz kawiarni. Charakterystyczną cechą tego placu są dzieła sztuki wystawiane na “rynku sztuki”. Możemy zobaczyć całkiem dobre prace sztuki współczesnej, i chociaż nie przepadam za tą formą prezentacji i sprzedaży sztuki, to jej dostępność i obecność w zwykłym, miejskim, ulicznym klimacie potrafi zdziałać cuda. Zdecydowanie nadaje klimatu i zachęca do odwiedzenia Spui. 

W okolicy placu znajduje się unikalna atrakcja Amsterdamu, czyli beginaż (Begijnhof). Beginaż to kompleks mieszkalny, składający się z budynków mieszkalnych, często szpitala i kościoła. Beginaże można określić jako świeckie klasztory, zamieszkiwane przez tzw. beginki, które zobaczymy również we Francji i Belgii. Beginkami zostawały zazwyczaj bogate wdowy oraz kobiety, które nie wyszły za mąż, pozostając w stanie świeckim. Kobiety zajmowały się pomocą ubogim, potrzebującym, chorym. Dziś mieszkają tu również kobiety, ale zajmują się doglądaniem i opieką nad kompleksem. W kompleksie możecie zobaczyć dziedziniec, kościół katolicki oraz budynek kościoła protestanckiego. Znajduje się tu również najstarszy budynek w Amsterdamie Houten Huis z 1420 roku, wyróżnia się czarną, drewnianą fasadą.

Ciekawostka: dawniej, zanim powstał kanał Singel, znajdowała się tu woda. 

Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Targ kwiatowy Bloemenmarkt

Najbardziej charakterystyczny, największy targ kwiatowy w Holandii. Targ funkcjonuje od 1862 roku. Nazywany jest również pływającym targiem kwiatowym, a w ostatnich latach stał się atrakcją turystyczną Amsterdamu. Można tu kupić cebulki najpiękniejszych kwiatów, nietuzinkowych tulipanów, które jak dla mnie są idealną pamiątką z Amsterdamu. 

Targ kwiatowy Bloemenmarkt jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17.

Targ kwiatowy w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Targ kwiatowy w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Hotele w Amsterdamie, hostele i kwatery prywatne zarezerwujesz tutaj.

Rembrandtplein i Dom Rembrandta

W okolicy starego centrum znajduje się plac Rembrandta oraz jego dom (w latach 1639 -1658), funkcjonujący dzisiaj jako muzeum Rembrandta. Zdecydowanie punkt obowiązkowy dla wielbicieli sztuki i malarstwa. Na placu Rembrandtplein stoi pomnik Rembrandta, nawiązujący do obrazu Nocna Straż. Pomnik to w zasadzie monument i szereg rzeźb, odzwierciedlających słynny obraz. Obraz w jego oryginalnej formie można zobaczyć w muzeum Rijksmuseum, również w Amsterdamie.

Rembrandtplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Rembrandtplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica czerwonych latarni De Wallen

Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie kojarzy nam się niestety jednoznacznie, ale nie o tym chciałabym wam w tym akapicie opowiedzieć. Osobiście nie polecam i nie popieram odwiedzania słynnej (w negatywnym znaczeniu) ulicy czerwonych latarni. Osobiście nie widzę nic atrakcyjnego w sprzedaży ciała, braku szacunku do niego, a każdy turysta na tej ulicy świadomie czy nie - wspiera ten biznes.

Sama dzielnica ma kilka miejsc wartych odwiedzenia, o których przeczytasz poniżej.

Oude Kerk - Stary Kościół w De Wallen

Najstarszy budynek kościoła katolickiego w Amsterdamie, liczy ponad 800 lat i należy do najstarszych budynków Amsterdamu. Wstęp do świątyni jest płatny. Można wejść na wieżę kościoła z przewodnikiem, jako jeden z punktów widokowych na miasto.

Kościół Ons’ Lieve Heer op Solder

To niezwykły kościół, z grupy tzw. kościołów ukrytych. Powstał prawdopodobnie w 1660 roku, w czasie kiedy wyznanie katolickie było w mniejszości, natomiast większość stanowiło wyznanie protestanckie. Ukryty kościół powstał na strychu, w zwykłej mieszkalnej kamienicy, stąd trudno jest zauważyć charakterystyczne dla katolickich budowli cechy, zdradzające to miejsce. W rzeczywistości kościół zachował w pełni wnętrze katolickiej świątyni - znajduje się tu ołtarz, zakrystia, obrazy i kilka rzędów ławek dla wiernych.

Kościół jest udostępniony dla zwiedzających. Cena biletu to 10 euro, z kartą I Amsterdam City Pass wstęp jest darmowy (w pakiecie).

Ukryty Kościół w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Ukryty Kościół w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Najmniejszy dom w Amsterdamie Het Kleinste Huis

Najmniejszy dom w Amsterdamie, a zarazem najmniejszy dom w Europie, znajduje się przy ulicy Oude Hoogstraat numer 22. Mały dom w szeregu kamienic, z typowym amsterdamskim szczytem. Wymiary domu to: szerokość elewacji frontowej wynosi zaledwie 2.02 metra, długość domu 5 metrów, wysokość 15 metrów.

Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

W środku znajduje się sklep, herbaciarnia, można zjeść śniadanie i przepyszną szarlotkę, a także porozmawiać z przemiłymi właścicielami, którzy w tej małej przestrzeni stwarzają niezwykle ciepłą, domową atmosferę i chętnie opowiadają o domu, a także o Amsterdamie. W środku znajduje się tylko kilka miejsc, także jeśli chcecie koniecznie wypić tu jedną z herbat o tysiącu smaków, to zarezerwujcie stolik.

Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Najmniejszy dom w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Najwęższa kamienica w Amsterdamie

Najwęższa kamienica w Amsterdamie znajduje się przy ulicy Singel 7, a jej szerokość to szerokość drzwi. Łatwo przejść obok, zupełnie nie zauważając, że jest to osobny adres! Do trójki najwęższych, oprócz Singel 7 i najmniejszego domu w Amsterdamie, należy kamienica pod adresem Kloveniersburgwal 26. Z tą ostatnią związana jest legenda mówiąca, że bogaty kupiec Trip, na słowa swego woźnicy: "ach, ja bym był szczęśliwy gdybym miał domek chociaż tylko tak szeroki jak drzwi wejściowe domu mego pana!", kazał wybudować naprzeciwko swego domu wąziutki dom dla woźnicy. Dla dopełnienia tej historii dodam, że obie stoją naprzeciwko siebie (Kloveniersburgwal 29), z tym że kamienica Tripa to najszersza, aż 22-metrowej kamienica Amsterdamu!

Dzielnica Jordaan z Muzeum Anny Frank

Jordanna to spokojniejsza niż w centrum atmosfera, restauracje, kawiarnie, miejsce w którym możemy odpocząć spacerując. 

Dzielnica Jordaan w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Dzielnica Jordaan w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica Jordaan to nieco alternatywna forma zwiedzania Amsterdamu, stała się popularna zwłaszcza przez Muzeum Anny Frank. Anna Frank była żydówką urodzoną w Niemczech. Razem z rodziną wyjechała do Amsterdamu, kiedy nasiliły się prześladowania. 

W czasie II wojny światowej ukrywała się z ojcem oraz 6 osobami pochodzenia żydowskiego w jednym z mieszkań w Amsterdamie, w oficynie ojca, w której dzisiaj znajduje się muzeum. W tym czasie prowadziła dziennik, notując swoje przemyślenia, wydarzenia które miały miejsce wokół niej. Po niecałych dwóch latach ich kryjówka została odkryta, wszyscy trafili do obozów koncentracyjnych. Obóz przeżył Otto- ojciec Anny. Pamiętnik Anny, przechowywała  Holenderka Miep Gies. Został opublikowany po raz pierwszy przez Ottona Franka w 1947 roku. 

Muzeum wystawia pamiątki związane z życiem Anne Frank i jej kryjówką, oraz wystawy dotyczące różnych form dyskryminacji i prześladowań. W muzeum można obejrzeć Oscara, którego Shelley Winters otrzymała za rolę Petronelli van Daan w filmie Pamiętnik Anny Frank, a następnie przekazała muzeum.

Warto zakupić bilety do muzeum wcześniej online. Dla osób z biletami online zwiedzanie odbywa się do 15.30, a od 15.30 dla osób kupujących bilety w kasie. Przy czym kolejka do kasy potrafi sięgać do 2 godzin stania, bez gwarancji wejścia.

Dom Anny Frank w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Dom Anny Frank w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Kościół Westerkerk

Będąc w dzielnicy Jordaan można zajrzeć do kościoła znajdującego się przy muzeum Anny Frank. Podobno został tu pochowany Rembrandt van Rijn, ale miejsce pochówku nie jest określone. Znajduje się tu tablica upamiętniająca. W kościele można zobaczyć pomnik pamięci poświęcony osobom homoseksualnym zgładzonym i prześladowanym w czasie wojny. Możliwe jest wejście na wieżę kościoła, z której zobaczymy panoramę miasta. Wejście możliwe jest z przewodnikiem.

Kościół Westerkerk w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Kościół Westerkerk w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Noordermarkt

Jeśli macie ochotę na lokalny targ to zapraszam na Plac Noordermarkt w dzielnicy Jordaan. W poniedziałki odbywa się targ staroci, natomiast w soboty targ z produktami organicznymi. Oba targi działają w godzinach 9-17.

Museumplein Dzielnica Muzealna w Amsterdamie

Amsterdam nazywany jest miastem muzeów. Nie bez powodu - znajdziecie tu muzea, o jakich nie pomyślelibyście, że mogą istnieć. Będąc w Amsterdamie na weekend, nie sposób odwiedzić je wszystkie, będziemy musieli wybierać z bardzo pokaźnej oferty. Obok znanych, wręcz obowiązkowych jak Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Stedelijk, Muzeum morskie oraz NEMO, powstały tu muzea bardzo niszowe, zabawne i kontrowersyjne jak Muzeum Prostytucji, Tulipanów, Diamentów. Muzea zlokalizowane są na terenie całego miasta, przy Museumplein znajdziemy najważniejsze z nich. Na Museumplein znajduje się znany napis “amsterdam”. Napis "amsterdam" znajduje się także przy lotnisku.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Rijksmuseum Holenderskie Muzeum Narodowe

Rijksmuseum to numer jeden na muzealnej liście do odwiedzenia w Amsterdamie.  Muzeum zadowoli przede wszystkim wielbicieli malarstwa (mnie!). Kolekcja malarstwa liczy ponad 5 tysięcy obrazów malarstwa holenderskiego i światowego XV-XIX wieku. W muzeum zobaczymy najpopularniejsze dzieła holenderskich artystów, a w tym “Straż Nocna” (inaczej “Wymarsz strzelców”) Rembrandta. Z innych, najbardziej znanych holenderskich dzieł, muzeum wystawia Jan Vermeer “Mleczarka”, Frans Hals “Portret młodej pary”, i wiele więcej w/w artystów.

Na uwagę zasługuje kolekcja sztuki azjatyckiej, zbiory porcelany, sztuki z czasów złotej ery holenderskiej, a także wyjątkowa biblioteka. Nie omińcie tej ostatniej, jest przepiękna!

Bilet do muzeum z priorytetowym wejściem bez kolejki, możesz kupić tutaj u oficjalnego sprzedawcy.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Muzeum zajmuje centralne miejsce na Museumplein, w sąsiedztwie Muzeum Vincenta van Gogha oraz Stedelijk Museum. W muzeum znajduje się taras widokowy, który warto zaliczyć będąc już na miejscu.

Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie

Z muzeum Rijksmuseum przejdziemy do muzeum Vincenta van Gogha drogą pełną ulicznego jedzenia oraz kawy, także nie martwcie się drugim śniadaniem czy lunchem, możecie zjeść je po drodze. Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie to jeden z głównych (no dobra, najgłówniejszy!) z moich powodów odwiedzenia stolicy Holandii. Jeśli wybierasz Amsterdam na weekend, to koniecznie wybierz też Muzeum Van Gogha! Od czasu, kiedy widziałam w Warszawie wystawę jego prac w formie interaktywnych prezentacji, nie przestaję zachwycać się twórczością Vincenta van Gogha. 

Muzeum van Gogha w Amsterdamie to największy zbiór dzieł artysty na świecie. Znajduje się tu ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów, a także fotografii i rzeczy osobistych mistrza. Do najcenniejszych eksponatów znajdujących się w Muzeum van Gogha należą: “Jedzący kartofle”, “Pokój van Gogha w Arles”, jeden obraz z cyklu “Słoneczników” oraz “Pole pszenicy z krukami”. Ten ostatni, namalowany na krótko przed śmiercią, przez wielu uważany jest za ostatnie dzieło van Gogha. W muzeum znajdują się również obrazy przyjaciół van Gogha i innych współczesnych mu malarzy.

Bilety wstępu najlepiej kupić online, aby nie czekać w kolejce i mieć pewność zwiedzenia muzeum.

Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Museumplein w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Muzeum Morskie i Muzeum Nauki Nemo

Przemieszczając się po Amsterdamie nie sposób ominąć Muzeum Morskiego oraz Muzeum Nemo. Amsterdam stanowił najważniejszy ośrodek handlu dla naszego kontynentu, dlatego Muzeum Morskie i Nemo to ważny aspekt zwiedzania miasta. Muzeum Morskie zlokalizowane jest w dawnym arsenale morskim, w budynku z XVII wieku. Wśród eksponatów znajdziemy ciekawe atlasy i mapy, modele jachtów, wystawę wielorybniczą, ekspozycję dotycząca złotego wieku morskiej Holandii. Muzeum jest niezwykłe również pod względem replik i eksponatów, które możemy poznać “realnie”, jak replika galeonu "Amsterdam". Na żaglowcu królewskim znajduje się jeszcze inna atrakcja muzeum: Dare to Discover, czyli wirtualna podróż po XVII wiecznym Amsterdamie. 

W niewielkiej odległości znajduje się Muzeum/Centrum Nauki Nemo, przyciągające uwagę swoim kształtem. Budynek Muzeum Nemo został zaprojektowany w kształcie kadłuba statku, który sprawia wrażenie dosłownie “wyrastania” z miasta. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy, na który możemy wejść po schodach z ulicy, lub wjechać windą znajdującą się w gmachu budynku. Warto tu wejść i podziwiać panoramę Amsterdamu, całkowicie bezpłatnie. Jeśli byliście w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, to wiecie czego się spodziewać w Nemo, a jeśli nie to koniecznie zaplanujcie 3-4 godziny na tą atrakcję, zwłaszcza z dziećmi! Bilety możesz zarezerwować tutaj.

Muzeum Nemo w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Muzeum Nemo w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Dzielnica Żydowska w Amsterdamie

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o Dzielnicy Żydowskiej w każdym mieście, w którym ona istniała. W Amsterdamie społeczność żydowska stanowiła przed I wojną do 10% populacji! Amsterdam jako miasto handlowe, portowe i za tym liberalne, przyjazne wielokulturowości i wyznaniowości, stanowił bezpieczną przystań również dla Żydów. W czasie II wojny prześladowanie przybrały jednak na sile, o czym świadczy wspomniana już historia Anny Frank. 

Amsterdam jako jedno z nielicznych miast, pierwsze i w największym stopniu, odpowiedziało w sposób niezwykły na agresję wobec Żydów. Mieszkańcy Amsterdamu stanęli w obronie swoich sąsiadów, przyjaciół, współobywateli w jednym z pierwszych i największych protestów przeciw prześladowaniu Żydów. Niestety protesty były szybko i brutalnie tłumione przez niemieckiego okupanta.

Z Amsterdamu wywieziono około 100 tysięcy Żydów, a miejsca w których przebywali nigdy nie odzyskały dawnej świetności. 

Będąc w Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie warto zobaczyć plac Mr. Visserplein, na którym odbywały się protesty, Synagogę Portugalską (jedna z największych na świecie!), Muzeum Historii Żydów, pomnik De Dokwerker na placu Jonas Daniel Meijerplein (upamiętniający protesty w obronie ludności żydowskiej). Aby lepiej poznać historię holenderskich Żydów możesz wybrać się na jedną z wycieczek organizowanych z lokalnym przewodnikiem, wycieczki zarezerwujesz tutaj.

Vondelpark

Piękny, zielony park, w którym można odpocząć od miasta i tłoku. Co prawda, Amsterdamski park nie zachwyci nas egzotyczną roślinnością, ale jeśli macie chwilę czasu a pogoda jest sprzyjająca, to nie będziecie zawiedzeni. Vondelpark to zielone płuca Amsterdamu, dające wytchnienie, zwłaszcza w ciepłe dni, przy oczkach wodnych, stawikach wśród drzew. W parku znajduje się ogród różany oraz Holenderskie Muzeum Filmu.

Vondelpark w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
Vondelpark w Amsterdamie. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.

Daj znać w komentarzu, co udało Ci się zwiedzić w Amsterdamie w weekend?

Polecane posty:

 1. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
 2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?