Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? Plan zwiedzania.

05/12/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend plan zwiedzania. Zwiedzanie Rzymu w trzy dni lub weekend? Czy to możliwe? Oczywiście! Tanie loty do Rzymu i każda pora roku sprzyjająca citybreakom zachęca, aby odwiedzić to wieczne miasto, o którym uczymy się niemal od podstawówki. Czy istnieje ktoś, kto nie potrafi wymienić przynajmniej trzech zabytków Rzymu? Zapraszam na post pt. Rzym zwiedzanie weekendowe!

Rzym i Ateny, to miasta, które przyciągają miliony turystów. Być może dlatego, że zakorzeniają się w naszych głowach od dziecka, a być może dlatego, że mają w sobie niepowtarzalny klimat sprzed wieków i nutę wieczności. Są jak podróż w czasie, podróż do przeszłości, a jednocześnie przyszłości. Pojedynek Rzymu z Atenami jest jak pojedynek iosa i windowsa, ale bez względu na to, do którego teamu należysz, warto zobaczyć je oba! Tym samym zapraszam Cię na zwiedzanie Rzymu w trzy dni i garść praktycznych informacji na początek. W końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Rzym Ciampino lotnisko

Odległości lotniska Rzym Ciampino od głównych zabytków Rzymu wynosi około 15 km, najkrótszą drogą. Aby dostać się z lotniska do centrum, możemy skorzystać z komunikacji publicznej, co zajmie nam nieco ponad godzinę, z jedną lub dwiema przesiadkami. Możemy oczywiście skorzystać z taksówek lub lotniskowych transferów. Najtańszą jednak formą jest przejazd koleją do dworca Termini.

Lotnisko Fiumicino

Drugim lotniskiem obsługującym Rzym jest Fiumicino. Tutaj również mamy do dyspozycji transfery lotniskowe, autobusy miejskie oraz kolej. To lotnisko jest nieco dalej niż Ciampino, ale transfer jest równie prosty. W zależności od pory dnia (korków) do centrum dojedziesz w 40 min-1,5h.

My wybraliśmy transfer lotniskowy firmy Terravision, koszt w dwie strony to 10-12 euro. Kasa znajduje się przy wyjściu z hali przylotów (bilet można kupić też u kierowcy/ u sprzedawcy na przystanku pod lotniskiem). Przystanek końcowy to stacja Termini.

Rzym metro

Najszybszą (i tanią) formą poruszania się po Rzymie jest metro i własne nogi. Pomimo, że sieć metra w Rzymie nie jest zbyt pokaźna, ze względu na podziemne artefakty z przeszłości, to polecam tą formę przemieszczania się między głównymi punktami miasta. Do części zabytków będziemy musieli podejść nawet kilkaset metrów od stacji metra. Biorąc pod uwagę korki w Rzymie, to szybciej dotrzecie na miejsce metrem i o własnych nogach, niż samochodem.

Ceny biletów na metro w Rzymie to odpowiednio 24h/7eu, 48h/12,5eu, 72h/18eu,  100min/1,5eu. Bilet obejmuje wszystkie środki transportu publicznego, a jego ważność liczona jest od momentu skasowania (przed wejściem na peron/stację). Bilety można kupić w kasach, automatach oraz kioskach z gazetami.

Możesz zaopatrzyć się w Romapass, popularną kartę miejską dającą zniżki na atrakcje, darmowe wstępy do muzeów i zabytków, zniżki na zakupy oraz darmowy transport miejski. Romapass kupisz online tutaj.

W nowo powstałej linii metra C znajdują się muzealne wystawy ze starożytnymi rzeźbami i wykopaliskami, podobnie jak na stacjach metra w Atenach.

Może się przydać: przechowalnia bagażu na dworcu Termini.

Rzym noclegi 

Noclegi w Rzymie, to podobnie jak w Wenecji, jeden z największych wydatków, który poniesiemy podczas spędzania weekendu w Rzymie. Baza noclegowa jest rozbudowana, ale najlepsze ceny w stosunku do jakości noclegu upolujemy rezerwując je z wyprzedzeniem, niestety w wersji last minute będzie ciężko ten balans zachować.

Biorąc pod uwagę włoski temperament i mentalność polecam rezerwować tylko sprawdzone noclegi tj. hostele i hotele w Rzymie, lub apartamenty i mieszkania z wysoką oceną i opinią (sprawdź ją w kilu miejscach).

Rzym waluta

We Włoszech obowiązuje euro. Z wymianą tej waluty nie będziemy mieli problemu nawet w najmniejszej miejscowości, natomiast warto pomyśleć o kursie i prowizjach. Jeśli płatności kartą, telefonem czy kantory walutowe nie są Ci obce to polecam zaopatrzyć się w tą kartę, która oferuje najlepszy przelicznik, a do tego wypłaty do 800zł za granicą z bankomatów za darmo, co czyni ją najczęściej polecaną karta przez podróżników, polecam i ja. Założysz konto i zamówisz kartę przez aplikację na telefonie.

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? Pobierz gotowy plan zwiedzania Rzymu na 3 dni!

Rzym Plan Zwiedzania

Oprócz tego postu, który zawiera listę atrakcji Rzymu, stworzyłam praktyczny plan zwiedzania wiecznego miasta. To 3 jednodniowe plany zwiedzania, lista polecanych i sprawdzonych restauracji i kawiarni, rezerwacja biletów wstępu (klikalne linki), praktyczne opisy i autorskie zdjęcia Rzymu. Plan zawiera interaktywną mapę, którą możesz otworzyć w telefonie i ruszyć w miasto! Wszystko w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Dodatkowo dodałam kilka mniej znanych miejsc, które zachwycają!

Zobacz ebook+interaktywna mapa "3 Dni w Rzymie"

Rzym zwiedzanie w trzy dni

Zwiedzanie Rzymu w trzy dni, to tak naprawdę szybki rzut okiem na miasto, a właściwie na jego najbardziej znane zabytki. Biorąc pod uwagę, że możemy to zrobić po taniości dzięki tanim lotom z całej Polski, to brzmi jak oferta nie do odrzucenia! Miesiące wakacyjne polecam omijać, o ile to możliwe, bo bardziej zmęczą nas tłumy niż zwiedzanie. Jesienią i wiosną, a nawet zimą, trzy dni Rzymie będą idealną destynacją na weekendowe zwiedzanie, oderwanie się od codzienności i oczywiście zasmakowanie pysznego włoskiego jedzenia i wina! Dla samego jedzenia można tam polecieć, serio. I kilku stopni ciepła więcej w zimie.

Rzym w trzy dni to jak wspomniałam główne zabytki i nieco czasu na posmakowanie stolicy Włoch. Zdecydowanie wystarczająco, aby to miasto polubić i zapragnąć więcej, lub więcej włoskich miast np. Wenecji czy Mediolanu. 

Zwiedzanie Rzymu proponuję podzielić najzwyczajniej na regiony i zabytki zlokalizowane blisko siebie - niestety nie wyznaczę ich dla Ciebie teraz, ponieważ to wszystko będzie zależne od tego, gdzie będzie Twój nocleg i co będzie dla Ciebie najbliższe, a co dalsze. Najprostszym sposobem na zwiedzanie Rzymu w trzy dni jest podzielenie najstarszej części na dwie: północ i południe, oraz Watykan, zwiedzanie wzdłuż linii metra dla łatwiejszego poruszania się, lub wg trasy autobusu hop-on-off.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto spędzić weekend w Rzymie to po przeczytaniu kolejnej części tego postu o zabytkach Rzymu, nie będziesz mieć już wątpliwości, więc to ostatnia szansa na wycofanie się (żart).

Rzym zabytki

Zabytki Rzymu to nie tylko obiekty do zwiedzania i “odhaczania” z listy atrakcji. Zabytki Rzymu to świadkowie historii, to wciąż żywe i mówiące do milionów turystów wydarzenia, wierzenia, sztuka i kultura, a także tragiczne historie, prześladowania i wojny. W tym wszystkim, co nas otacza z przeszłości i nie daje o sobie zapomnieć, zamieszkała teraźniejszość i przyszłość. Wszystko to daje wrażenie podróży przez wieki, z każdym krokiem, który stawiamy w tym mieście. Mogę to porównać jedynie z Atenami, a także Jerozolimą. To moja osobista trójka dziejów, miast które po prostu trzeba zobaczyć i doświadczyć, bez zbędnego tłumaczenia. Zapraszam!

Koloseum w Rzymie

Koloseum to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Rzymu. Monumentalny. Wyrasta z ziemi nim się obejrzymy wychodząc z metra, a już stoi przed nami, aż trudno uwierzyć w jego rozmiary! I jak oni to zbudowali? 

Koloseum Rzymskie to amfiteatr, zbudowany w latach 70/72 - 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa, cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, mieści od 45 do 50 tysięcy widzów.

Znajduje się tutaj sieć podziemnych korytarzy, były również szatnie, natryski dla gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Koloseum można było zadaszyć, w deszczowe lub słoneczne dni. 

W Koloseum odbywały się walki gladiatorów, igrzyska, polowanie na dzikie zwierzęta, a także mordowano tu pierwszych chrześcijan (chociaż co do tego są wątpliwości, to pewnym jest, że mordowano tu skazańców). Męczeńska śmierć chrześcijan upamiętniona jest krzyżem znajdującym się wewnątrz budowli. 

Koloseum udostępnione jest do zwiedzania. Wchodząc do wewnątrz możemy podziwiać sieć korytarzy, trybuny oraz potegę tej budowli z perspektywy areny. 

Bilety do Koloseum lub łączone z innymi zabytkami można kupić online od autoryzowanych sprzedawców, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być okropnie długie. Nawet w ostatnim tygodniu listopada kolejka sięgała około 2 godzin. Zakupiliśmy bilety online i wróciliśmy drugiego dnia, nie stojąc ani minuty. Polecam.

Warto wiedzieć, że do dziś projektanci stadionów wzorują się na budowie koloseum i jego przemyślanych rozwiązaniach korytarzy, wejść, trybunach.

Od 7 lipca 2007 roku Koloseum dołączyło do listy siedmiu cudów świata.

Obok Koloseum znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego i Łuk Tytusa, które warto zobaczyć będąc w tym miejscu. Sąsiednio położony jest Palatyn i Forum Romanum.

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum w Rzymie, a inaczej Forum Magnum. Jest to najstarszy i najważniejszy plac w starożytnym mieście. Odbywały się tu najważniejsze wydarzenia i uroczystości życia społecznego. Forum romanum to również ośrodek życia politycznego, religijnego, towarzyskiego starożytnego Rzymu.

Plac otoczony jest sześcioma z siedmiu wzgórz, na których założony był starożytny Rzym (do dziś możemy zobaczyć pozostałości po miejskich murach miasta, zwiedzając Rzym). Wzgórza otaczające Forum Romanum to: Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał.

Budowle Forum Romanum to mi. świątynie, łuki triumfalne, bazyliki i inne. Największe wrażenie robią pozostałości po Świątyni Saturna, przez ogromne kolumny, dumnie stojące na terenie placu. Dzisiaj możemy zobaczyć ich pozostałości, poruszając się po obszarze Forum Romanum, najlepiej z przewodnikiem (ja najbardziej lubię audioprzewodniki, które dostosowują się do mojego trybu i tempa zwiedzania).

W miesiącach letnich jest tu bardzo ciepło i trudno znaleźć cień, także miejcie to na uwadze wybierając się na Forum. Niektóre obiekty wymagają dodatkowe biletu lub najwyższej wersji biletu superpass. Woda pitna jest dostępna na całym terenie (warto zapamiętać punkty z wodą lub zrobić zdjęcie na wejściu), a także automaty z przekąskami i kawą. Na dwie godziny przed zamknięciem poszczególne części Forum Romanum są “wyłączane” ze zwiedzania, dlatego polecam zacząć zwiedzanie wcześniej, niektórzy rekomendują spędzenie tu całego dnia, a inni zobaczenie Forum Romanum jedynie z tarasu widokowego na Palatynie. Polecam wyważyć te dwie skrajności, spędzając tu 2-4 godziny, nie będzie to czas stracony!

Bilety do Forum Romanum lub łączone z innymi zabytkami można kupić online od autoryzowanych sprzedawców, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach, które potrafią być okropnie długie.

Palatyn Rzym

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz, na których położony był starożytny Rzym. Wg badań Palatyn to najstarsza osada rzymska zwana Roma quadrata, a w grocie Lupercal wg legendy, którą dobrze znamy, wilczyca wykarmiła braci Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu. Palatyn określilibyśmy dzisiaj najbogatszą dzielnicą, za sprawą bogatych villi i cesarskich pałaców, które tu powstawały. 

W muzeum Antiquarium Forense e Antiquarium Palatino, znajduje się odkryte w 1857 roku graffiti wyryte w murze Pałacu Cezarów na Palatynie, przedstawiające prawdopodobnie najstarsze znane wyobrażenie ukrzyżowanego Jezusa.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Panteon w Rzymie

Znajdująca się na Polu Marsowym starożytna (a jakże) świątynia poświęcona wszystkim bogom. Zbudowana przez cesarza Hadriana w 125 n. e.

Nie zdziwcie się, że zamiast ruin zobaczycie chyba najlepiej zachowany zabytek Rzymu ze starożytności. Od VII wieku Panteon został zaadaptowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii Panny od Męczenników). Z ciekawostek - kopuła Santa Maria del Fiore Filippo Bruneleschiego we Florencji została wybudowana na wzór tej z Rzymskiego Panteonu, podobnie ja warszawski kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży.

Panteon jest rotundą o średnicy i wysokości 42,2 m (wewnątrz zmieściłaby się kula tych rozmiarów). Kopuła odlana jest z niezbrojonego, monolitycznego betonu z otworem centralnym o średnicy ok. 7,9 m. Jest to jedyny otwór oświetlającym wnętrze, bez przykrycia - przez co posadzka pod nim jest wklęsła, z odpływem na zewnątrz.

Przed wejściem do świątyni znajduje się trzyrzędowy portyk 16 kolumn w porządku korynckim, z czego 8 ustawionych jest w pierwszym rzędzie. Wieńczy go tympanon, pod którym widnieje inskrypcja:  M. AGRIPPA. L. F. COS. TERTIVM. FECIT., co możemy przetłumaczyć jako "Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul trzeci raz z rzędu, wzniósł ten budynek". 

Wnęki występujące w ścianach podtrzymujących kopułę zostały przeznaczone na grobowce, w tym między drugą i trzecią kaplicą grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata, a także jego narzeczonej.

Partenon i jego charakterystyczna rotunda to prawdziwy kunszt architektoniczny rzymskiej czasów starożytnych. Wrażenie jakie odnosimy wchodząc do jego wnętrza nie można z niczym porównać. Wyobraź sobie czasy i zasoby z jakimi powstawała ta świątynia, a nie wyjdziesz z podziwu. 

PS. To jedna z moich ulubionych atrakcji Rzymu. Wraz z przylegającym placem i fontanną tworzy niezwykły klimat!

Panteon dostępny jest bezpłatnie w ciągu tygodnia, natomiast w weekendy i święta należy wykupić wejście z przewodnikiem lub audiobookiem.

Plac Wenecki w Rzymie

Znajduje się niedaleko zabytków, o których pisałam wyżej, w zasadzie możesz zwiedzać je kolejno. Plac Wenecki w Rzymie (jeśli interesuje Cię Wenecja, to tutaj znajduje się mój przewodnik po Wenecji), znajduje się u podnóża Kapitolu. Został zabudowany w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego.

Przy Placu Weneckim znajduje się szereg wybitnych zabudowań tj. Pałac Wenecki, Bazylika św. Marka, Pałac Bonapartego, Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego (wzorowany na Pałacu Weneckim, w prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 roku), Pomnik Wiktora Emanuela II (nazywany ołtarzem ojczyzny).

Zarówno Pałac Wenecki jak i Bazylika św. Marka pełniły funkcje sakralne i były przeznaczone dla potrzeb papieskich.  W późniejszych latach pałac służył jako Ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 roku) i ambasada Austro-Węgier. W czasach Benita Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych znajdowała się jego rezydencję. 

Aktualnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu możemy zobaczyć fontannę przedstawiającą scenę zaślubin Wenecji z morzem.

Pomnik Wiktora Emanuela II  mieści Grób nieznanego żołnierza. Przy grobie pełnią wartę żołnierze wszystkich rodzajów Włoskich Sił Zbrojnych. Monument jest udostępniony dla zwiedzających. Z dwóch dostępnych tarasów widokowych możemy podziwiać plac z góry, koloseum, oraz panoramę Rzymu. Wejście na pierwszy taras jest bezpłatne, za wyższy taras będziemy musieli zapłacić około 10 euro za wjazd windą na górę. W środku całego monumentu znajduje się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Pomnik mierzy 81 m wysokości i 135 m szerokości, zajmuje powierzchnię 17 tys. m²! W centrum całego kompleksu znajduje się konny posąg króla Wiktora Emanuela II, ważący 50 ton i mierzący 12 m wysokości oraz długości. Górną część pomnika zajmuje masywna, mająca 72 m długości kolumnada, składająca się z szesnastu wysokich na 15 m korynckich kolumn.

Kolumna Trajana w Rzymie

Jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak kolumna- pomnik. Powstała w 113 roku na Forum Trajana. Kolumna upamiętnienia zwycięstwa cesarza Trajana nad Dakami. Będąc w pobliżu warto tu zajrzeć i zobaczyć zarówno forum jak i kolumnę. Wewnątrz kolumny znajdują się schody prowadzące na taras widokowy. Głównym powodem, dla którego warto zobaczyć kolumnę nie jest jednak taras widokowy, ani jej zwieńczenie, a unikalny relief.

Relief, stanowiący główną ozdobę pomnika, w postaci wstęgi owijające kolumnę, uznawany jest za jeden z najwspanialszych przykładów rzeźby z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Relief przedstawia 155 scen wojennych, z wojen z Dakami. Wstęga mierzy około 200 m długości, a wizerunek cesarza pojawia się na niej aż 60 razy. Wstęga w części najniższej ma 89 cm szerokości i stopniowo rozszerza się ku górze, gdzie osiąga 125 cm. Dzięki temu oglądając kolumnę z daleka mamy złudzenie oglądanie około 2500 postaci o jednakowej wielkości, we wszystkich scenach.

Hale Trajana w Rzymie

Hale Trajana w Rzymie to dawne hale targowe. Osobiście uwielbiam takie miejsca! Hale znajdują się na wzgórzu, a ich budowa wymagała usunięcia części wzgórza Kwirynał. Kompleks hal składał się z sześciu poziomów, na których znajdowały się sklepy, biura, szkoły oraz bazylika. Obecnie hale znajdują są na przeciwległym krańcu Via dei Fori Imperiali zbudowanej w czasie rządów Mussoliniego, za kolumną Trajana.

Wewnątrz hal znajduje się nowoczesne muzeum w antycznych murach, co daje niezwykłe klimat i odczucia towarzyszące wystawom. Polecam również na wieczorny spacer, obiekt jest pięknie oświetlony. Odbywają się tutaj również imprezy i wydarzenia kulturalne. 

Jeśli odwiedzacie Rzym w sezonie letnim, to hala da wam przyjemny cień i odpoczynek od prażącego słońca.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Forum Augusta w Rzymie

W sąsiedztwie Forum Romanum oraz Forum Trajana znajduje się trzecie Forum - Forum Augusta. Zostało zbudowane w 2 r. p.n.e. na placu o wymiarach 125 m na 90 m, pomiędzy istniejącymi już Forum Trajana i Forum Nerwy, na północny wschód od Forum Cezara. 

Najbardziej charakterystyczną budowlą znajdującą się na Forum Augusta była świątynia Marsa, którą cesarz August zbudował za wsparcie w pomście za śmierć Juliusza Cezara. Wewnątrz znajdowały się posągi Marsa, Wenus i Juliusza Cezara.

Forum było oddzielone wysokim murem od Subury, biednej dzielnicy miasta, a szczątki muru możemy zobaczyć do dzisiaj.

Dzisiaj na forum można zobaczyć kilka pozostałości po jego dawnej świetności, w tym kolumny ze świątyni i platformę, na której zbudowano świątynię.

Forum działało jeszcze po śmierci cesarza Augusta, ale stopniowo zanikało po zakończeniu budowy Forum Trajana w 112 r. n.e.

Warto zwiedzić forum z przewodnikiem. Wieczorne wizualizacje w ruinach pomagają zrozumieć jak wyglądało życie i jak funkcjonowało Forum Augusta.

Nad forum znajduje się platforma na której można usiąść, odpocząć i nasycić się widokiem na ponad 2000 letnie ruiny dawnej potęgi, które podświetlone wieczorem ożywają!

Usta Prawdy w Rzymie

Znany z widokówek i kadrów z Rzymu posąg (a raczej płaskorzeźba?) w kształcie brodatej głowy bóstwa, w której usta ludzie wkładają rękę. Okrągły medalion wykonany jest z marmuru, a jego średnica to 175 cm. Według legendy z czasów średniowiecza, usta stanowiły wyrocznię, a każdy kto składał fałszywe zeznania mógł stracić kończynę po włożeniu dłoni do ust. Prawdopodobnie przy rzeźbie wykonywano wyroki za zdradę lub kłamstwo, odcinając rękę.

Samo pochodzenie medalionu jest niejasne. Być może stanowiło część fontanny, pokrywę studni lub wodociągów, być może było miejscem składania przysięgi, lub przestawiało któregoś z bogów. 

Usta Prawdy w Rzymie są dzisiaj atrakcją turystyczną, a turyści ustawiają się w kolejkę, aby zrobić sobie zdjęcie z ręką w Ustach Prawdy. 

Od XVII wieku Usta Prawdy znajdują się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.

Piazza Navona w Rzymie

Historia placu zaczyna się w czasach antycznych, było to miejsce odludne tzw. Pole Marsowe poświęcone bogu Marsowi. W 86 r.n.e cesarz Domicjan zlecił zbudowanie w tu miejscu stadionu, mogącego pomieścić nawet 30 tys. osób. Dzisiaj możemy zobaczyć szczątki stadionu, a plac zachował jego rozmiary i owalny kształt trybun. W XI wieku przeniesiono tutaj targ miejski z Kapitolu, a jego tradycja jest utrzymana podczas świątecznych jarmarków.

Z ważnych zabudowań przy Piazza Navona w Rzymie trzeba wymienić dawną rezydencję rodzinną papieża Innocentego X Pamphilj Palazzo Pamphilj (obecnie mieści się tu siedziba ambasady Brazylii przy Watykanie) oraz kościół sant’Agnese in Agone związany ze św. Agnieszką, która wg. podań zginęła na stadionie w czasie prześladowań chrześcijan. W centrum placu znajduje się przyciągająca uwagę fontanna zaprojektowana przez Giovanni’ego Lorenzo Berniniego, Fontana dei Quattro Fiumi czyli fontanna czterech rzek. Unikatową częścią fontanny jest starożytny obelisk egipski, pochodzący z  ruin cyrku Maksencjusza. Na placu znajdują się jeszcze dwie mniejsze fontanny: Fontanna Maura z postacią Etiopczyka, wyrzeźbioną przez Berniniego oraz fontana del Nettuno poświęcona Neptunowi.

Piazza del Popolo w Rzymie

Kolejny z najbardziej znanych placów w Rzymie, w tłumaczeniu Plac Wszystkich Ludzi. 

W czasach Cesarstwa Rzymskiego plac znajdował się przy północnej bramie muru Aureliana. Plac był miejscem publicznych egzekucji, a ostatnią z nich wykonano w 1826 roku. Na środku placu znajduje się egipski obelisk (wysoki na 24 m), przeniesiony z Circus Maximus. Obelisk został wzniesiony przez Ramzesa II w Heliopolis, a do Rzymu sprowadził go w 10 r. p.n.e. cesarz Oktawian August. W 1818 roku przy podstawie obelisku zamontowano rzeźby lwów.

Przy placu Piazza del Popolo znajdują się dwa bliźniacze kościoły Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria in Montesanto, oraz  kościół Santa Maria del Popolo, w którym znajduje się zaprojektowana przez Rafaela kaplica Chigi.

Przy placu funkcjonuje ogrom klimatycznych małych kawiarni i restauracji, to zdecydowanie dobra miejscówka na wieczorny relaks w pięknym miejscu.

Plac Campo de' Fiori w Rzymie

Nazwa placu pochodzi od kwiatowych łąk, które znajdowały się tu do czasów średniowiecza. Plac został wybrukowany w XV wieku,a jego charakter zaczął się zmieniać, przez powstające tu pałace i zabudowania. Plac był miejscem targu oraz miejsce rozwoju kultury ulicznej. Ulice otaczające plac noszą nazwy będące nazwiskami rodzin kupieckich i rzemieślniczych. Podczas pontyfikatu papieża Sykstusa IV plac stał się elementem drogi łączącej Bazylikę św. Jana na Lateranie z Watykanem, co znacznie podniosło status placu i jego rozwój.

Niestety plac ma też ciemną historię związaną z publicznymi egzekucjami i inkwizycją. Ciemne czasy przypomina pomnik filozofa, dominikanina Giordano Bruno, straconego na placu przez inkwizycję, za głoszenie własnych poglądów (herezji).

Dziś plac Campo de' Fiori to miejsce targowiska jak za dawnych czasów. Można kupić tu kwiaty, owoce, zioła, pamiątki, napić się kawy i zjeść. Jeśli chcesz zobaczyć targ, polecam przyjść tutaj przed południem, ponieważ po południu (o 14) targ zwija się, a w jego miejscu pozostaje śmietnisko, które jest sprawnie sprzątane, aby wieczorem plac lśnił i przyciągał na wieczorne spacery i kolacje. Polecam zobaczyć plac zarówno podczas targu jak i wieczorową porą.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Fontanna di Trevi w Rzymie - top atrakcja Rzymu

Długo na  nią czekaliście, ale wreszcie jest! Jedna z najsłynniejszych fontann na świecie, a na pewno we Włoszech. To bogato zdobiona, barokowa fontanna zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie nawet o wschodzie słońca spotkamy sporo turystów, liczących na zdjęcie sam na sam z fontanną. Niewielki plac, na którym znajduje się fontanna zazwyczaj jest ciasno upchany turystami, a dostanie się do fontanny nie tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Fontanna przypomina fasadę budynku, jej wymiary to 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są bóstwa Okeanos i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku. W sąsiednich niszach znajdują się kobiece postaci będące alegoriami zdrowia (po prawej) i obfitości (po lewej).

Schody Hiszpańskie w Rzymie

Jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie, a ich nazwa pochodzi od ambasady Hiszpanii która znajduje się tuż obok. Warto wspomnieć, że do czasów rozbiorów znajdowała się tutaj również ambasada Polski. 

Schody swoją popularność zawdzięczają swojej wyjątkowej scenograficzności. Odbywają się tutaj pokazy mody, wiosną schody ozdobione są kwiatami w związku z festiwalem kwiatów, a w okresie świątecznym na tarasie ustawiona jest szopka Bożonarodzeniowa.

U podnóża schodów znajduje się niewielka fontanna z łódką, która powstała tu w miejscu, w którym podczas powodzi Tybr wyrzucił łódź. Schody doprowadzą nas do XVI wiecznego kościoła  Trinità dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowanego według projektu Carla Maderna. 

Według przesądu jedzenie na schodach przynosi pecha i nie należy tego robić. W zasadzie można dostać za to srogi mandat, także nie siadamy i nie jemy na schodach.

Ogrody i Galeria Borghese w Rzymie

Odpoczynek od zwiedzania starożytnych zabytków, wybitnych budowli i tętniącego miasta znajdziesz w ogrodach Borghese. Park powstał jako ogród willi Borghese. Wśród zieleni i wody znajdują się świątynie stylizowane na ruiny, rzeźby i kopie zabytków np. Łuku Septymiusza Sewera. Znajdziecie tutaj również polskie akcenty tj. pomnik Sienkiewicza czy uliczka Mickiewicza. Z tarasu w parku rozciąga się piękny widok na Plac Popolo.

 Na terenie parku znajduje się mi. Galeria Borghese, będąca muzeum państwowym w Rzymie. W zbiorach muzealnych znajduje się znaczącą część kolekcji Borghese, na które składało się malarstwo, rzeźba i antyki. W zbiorach znajdują się tak znane dzieła jak: “Święty Hieronim” Caravaggio, ”Złożenie do grobu” Rafael, ”Kobieta z jednorożcem” Rafael, ”Madonna z Dzieciątkiem” Giovanni Bellini, ”Św. Dominik” Tycjan, ”Zuzanna i starcy” Peter Paul Rubens. Osobiście odwiedzam to muzeum ze względu na moją ulubioną rzeźbę Gian Lorenzo Bernini „Porwanie Prozerpiny”.

Kupując bilet do muzeum mamy 2 godziny na zwiedzanie, co pozwala na spokojne zobaczenie dzieł, bez obaw o ścisk w muzeum. Wszystkie rzeczy tj. torby czy plecaki należy zostawić w szatni. Polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem, ponieważ opisy są jedynie w języku włoskim.

Bilety również warto rezerwować online, ponieważ na miejscu może nie być dostępnych biletów na dany termin. Posiadając bilet łączony Romapass należy zarezerwować wejście wcześniej, ponieważ na miejscu mogą odmówić nam wstępu i kazać wykupić osobny bilet, pomimo, że są wolne miejsca (tak wiem, to głupie, ale to Włochy). 

Zamek Świętego Anioła w Rzymie

Zamek Świętego Anioła w Rzymie nazywane również Mauzoleum Hadriana. Grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców, znajdujący się na prawym brzegu Tybru, niedaleko Watykanu. Zamek w swojej historii służył jako więzienie i twierdza papieska, a papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza Passetto di Borgo, który istnieje do dziś. Mury zamku widziały egzekucje, jednocześnie dawały schronienie.

Budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Od roku 1933 roku do dziś, znajduje się tu watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Możliwe jest wejście na taras widokowy na dachu i podziwianie panoramy Rzymu i Watykanu jednocześnie. Po godzinie 19.00 wstęp do zamku jest bezpłatny. Wokół zamku znajduje się wiele miejsc z pamiątkami, napojami, lodami itp. Piękny wygodny i bezpieczny deptak, zapraszający na spacer wieczorem, kiedy budowla jest pięknie oświetlona, a na deptaku gromadzą się uliczni artyści. 

Kaplica Sykstyńska w Watykanie

Kaplica Sykstyńska w Rzymie to papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Jej nazwa pochodzi od fundatora papieża Sykstusa IV. Została zbudowana w latach 1475-1483, a jej największym skarbem są malowidła na suficie wykonane przez Michała Anioła. Kaplica przyciąga nie tylko wyznawców katolicyzmu, ale wielbicieli sztuki, którzy marzą o zobaczeniu malowideł na własne oczy (jak ja). Freski przedstawiają historie biblijne, zaczynając od stworzenia świata i na sądzie ostatecznym kończąc. Warto znać ciekawostkę związaną z “autoportretem”, który mistrz zawarł w postaci proroka Jeremiasza, co stanowi podpis dzieła. Genialne, prawda?

Kaplica od początku swojego istnienia była przeznaczona na ważne uroczystości. Do dziś odbywa się tutaj konklawe, a pond jej dach wyprowadzony jest komin, z którego wydobywający się w czasie wyborów dym informuje wiernych o tym, czy decyzja została podjęta czy jeszcze nie.

W kaplicy zabronione jest robienie zdjęć oraz rozmowy. Niestety przy takiej ilości żadna z tych zasad nie jest przestrzegana, a nasze oczekiwania względem wyjątkowej atmosfery mogą zostać mocno zawiedzione z tego powodu. Zarówno strażnicy jak i turyści zachowują się niegodnie w stosunku do tego miejsca.

Kaplica Sykstyńska wchodzi w skład Muzeów Watykańskich i można ją zobaczyć po zakupie biletu do nich. Priorytetowe bilety wstępu z audioprzewodnikiem (lub bez) zarezerwujesz tutaj.

Muzea Watykańskie w Rzymie

Muzea Watykańskie w Rzymie to zbiór dzieł sztuki zgromadzonych przez papieży. Najważniejsze muzea Włoch. Zapoczątkowali je papież Sykstus IV i Juliusz II. W 1787 roku zbiory zostały udostępnione dla zwiedzających. W skład muzeów wchodzi: 

 • Pinakoteka (obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku) 
 • Muzeum Pio-Clementino (kolekcja rzeźb antycznych)
 • Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie (gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie)
 • Muzeum Misyjno-Etnologiczne 
 • Muzeum Chiaramonti (kolekcja rzeźb antycznych powstałych w okresie od I-III wieku p.n.e.)

Zbiory obejmują mi.: Leonardo da Vinci “Święty Hieronim na pustyni”, Rafael “Przemienienie”, Caravaggio “Złożenie do grobu”, obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem (podarowany przez Matejkę papieżowi Leonowi XIII).

Bilety warto kupić online lub odstać swoje w kolejce do kasy (zwłaszcza w sezonie letnim). Bilety, jeśli nie kupiliśmy online, kupujemy w kasie przed wejściem. Nie zwracajcie uwagi na osoby podające się za “stuff”, które zachęcają do zakupu biletów w innym miejscu (drożej i bez pewności, że są autentyczne!).

Warto wiedzieć, że Muzea Watykańskie nie wchodzą w skład Romapass, i należy kupić osobny bilet wstępu.

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

Najbardziej znana bazylika katolicka na świecie. Wraz z przylegającym Placem św. Piotra stanowi największy katolicki ośrodek pielgrzymkowy, a wierni gromadzą się tłumnie na placu. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, natomiast dostanie się do niej już nie jest takie proste, w zasadzie bez względu na porę roku, to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Rzymie. Do zwiedzania udostępnione jest wnętrze bazyliki oraz kopuła, z której rozciąga się przepiękny widok na plac i panoramę Rzymu.

Wstęp na kopułę bazyliki kosztuje 8 euro, jeśli chcemy skorzystać z windy (tylko częściowo) 10 euro. Jeśli planujecie wejście na kopułę, co absolutnie polecam, to udajcie się NAJPIERW do kasy z biletami (płatność tylko gotówką). Po zwiedzeniu kopuły, którą macie okazję zobaczyć wewnątrz oraz na zewnątrz, zejdziecie schodami prosto do wnętrza bazyliki, dlatego warto zacząć zwiedzanie od kopuły.

Według tradycji bazylika powstała (a wcześniej jej poprzednicy) w miejscu pochówku apostoła Piotra, uznawanego przez kościół katolicki za pierwszego papieża. Podobno w miejscu pod ołtarzem znajduje się grób św. Piotra. 

W bazylice znajduje się grób Papieża Jana Pawła II. Nie trzeba go długo szukać - wchodząc głównym wejściem skierujcie się na prawo - najpierw zobaczycie słynną rzeźbę Pieta, a dalej miejsce spoczynku Papieża Polaka.

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie to czołowe dzieło architektury renesansu i baroku, które tworzyli wybitni architekci i artyści epok.

Zatybrze Trastevere w Rzymie

Zatybrze to mniej turystyczna dzielnica, chociaż nie oszukujmy się, turyści są również tutaj, i to niemało. Na Zatybrzu warto zwiedzić i zgubić się w klimatycznych uliczkach dzielnicy (Trastevere). W czasach starożytnych była zamieszkiwana przez najuboższych mieszkańców Rzymu. To alternatywna i uchodząca za jedną z najpiękniejszych części Rzymu! Mnie nie trzeba dłużej namawiać. Czekają tu nas klimatyczne, wąskie uliczki, lekko podniszczone kamienice w różnych kolorach, piękne kawiarnie i miejsca z niezwykła atmosferą. Ze wzgórza Janiculum zobaczycie Rzym z innej perspektywy. 

Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend? Plan zwiedzania.

Oprócz tego postu, który zawiera listę atrakcji Rzymu, stworzyłam praktyczny plan zwiedzania wiecznego miasta. To 3 jednodniowe plany zwiedzania, lista polecanych i sprawdzonych restauracji i kawiarni, rezerwacja biletów wstępu (klikalne linki), praktyczne opisy i autorskie zdjęcia Rzymu. Plan zawiera interaktywną mapę, którą możesz otworzyć w telefonie i ruszyć w miasto! Wszystko w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Dodatkowo dodałam kilka mniej znanych miejsc, które zachwycają!

Zobacz ebook+interaktywna mapa "3 Dni w Rzymie"

.

Polecane posty :

 1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
 2. Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
 3. Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne.
 4. Sardynia atrakcje na północy wyspy. Co warto zobaczyć na Sardynii?

Podsumowanie
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Nazwa artykułu
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
Opis
Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend, co zobaczyć w Rzymie? Najważniejsze atrakcje Rzymu i informacje praktyczne znajdziesz w tym przewodniku. Ciao!
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Kocham Rzym 🙂 Na Schodach Hiszpańskich zostałam poproszona o rękę 🙂

  Piękne zdjęcia pozdarwiam

 2. Za dwa tygodnie jadę do Rzymu i zastanawiam się nad planem zwiedzania Watykanu. Myśli Pani że lepiej z samego rana najpierw wejść do Bazyliki Św. Piotra a potem do Muzeów Watykańskich czy odwrotnie? Chciałabym kupić bilet 'bez kolejki' do Muzeów, ale nie wiem jak to rozplanować czasowo. Będę bardzo wdzięczna za sugestię 🙂

  1. Bazylika, najlepiej być na miejscu koło 8 + Muzea bez kolejki to dobra opcja 🙂

 3. Zdjęcia piekne, opracowanie szczegółowe i praktyczne. Nie podoba mi się tylko zdjęcie przy ustach prawdy. Wchodzenie za zapory i dotykanie zabytków raczej nie jest dobrym pomysłem. Ostatnio głośno było o turyście, który w muzeum oderwał kawałek rzeźby robiąc sobie zdjecie...

  1. Rozumiem, ale to nie jest zakazane, więc najwyraźniej Rzym nie ma z tym problemów 🙂 Nie ma tam "zapory", za którą wchodzi się "nielegalnie". Pozdrawiam.

 4. Witam, wybieram sie do Rzymu I proszę mi doradzić jak długo na piechotę trzeba iść od dworca kolejowego Termini do Watykanu. Jak najlepiej się przemieścić pomiędzy tymi miejscami. Dziękuję za radę.

  1. Ja szłam na piechotę, zwiedzając po drodze, ale to jest dość długa trasa około 5 km w najkrótszej linii (proszę sobie to wklepać w google maps), można metrem i to też jest dobra opcja.

 5. Cześć! Czy mogę podpytać o Rzym? Lecimy we wtorek na 4 dni na podręcznym, nie wiem czy pakować koszulki czy bardziej swetry 🙈 prognozy dosyć deszczowe, jak tam z odczuwalną temperaturą? Krótki rękaw/bluza/kurtka? Dzięki za pomoc! 😁

 6. Wspaniałe opisy! Lecę! Czy to możliwe, że nigdzie nie ma przewodników w języku polskim?! Przecież papież był Polakiem!

  1. Niestety, nie trafiłam na opisy po Polsku. Papieży było wielu 🙂
   Pozdrawiam i udanego wyjazdu!

 7. Super artykuł i świetny przewodnik (brawo za mapy! czegoś takiego szukałam :)).
  Mam jedno pytanie. Lecimy za tydzień, czyli początkiem października. Będziemy na miejscu od niedzieli do środy. Podejrzewam, że niedziela to dzień, kiedy są największe tłumy. Co w tym kontekście polecasz zwiedzać w tym dniu? Czyli gdzie stosunkowo w niedzielę będą najmniejsze tłumy?

  1. oj niestety weekendy są oblegane wszędzie, każda topowa atrakcja będzie dość tłoczna - polecam Borghese i Zatybrze 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności