Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd.

10/11/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd. Jest i on! Wulkan El Teide! Wybierając Teneryfę jak destynację, trudno o nim nie usłyszeć. Majestatyczny stożek króluje na samym środku wyspy i jako pierwszy wita turystów. Przy odrobinie szczęścia można obserwować go z samolotu, co jeszcze bardziej zaostrza apetyt na zdobycie tego kolosa. Teide ma za sobą oczywiście niejedną legendę, ale przytoczę tę najbardziej znaną.

Co znajdziesz w tym poście?

 1. Legenda El Teide Teneryfa
 2. Wulkan El Teide informacje ogólne
 3. Droga na wulkan El Teide. Jak dojechać samochodem na Teide?
 4. Dojazd na El Teide autobusem
 5. Wycieczka na El Teide z dojazdem
 6. Park Narodowy Teide
 7. Jak zwiedzać wulkan El Teide?
 8. Teneryfa wulkan: zwiedzanie na własną rękę
 9. Kolejka teleferico na Teide
 10. Wycieczki z przewodnikiem
 11. Teneryfa wycieczka na wulkan: co warto wiedzieć?

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

Legenda El Teide Teneryfa

Teide była świętą górą Guanczów i siedzibą bogów. Według legendy demon Guayota porwał Mageca (boga światła i słońca) i uwięził go pod wulkanem, pogrążając świat w ciemności. Guanczowie błagali najwyższego boga Achamána o pomoc. Achamán zwyciężył Guayotę, zatkał nim wylot krateru i uwolnił Mageca. Od tej pory, kiedy Guayota próbował wydostać się w czasie erupcji wulkanu, Guanczowie palili wielkie ogniska, aby go przestraszyć.

Guayota zwykle występował pod postacią czarnego psa, któremu towarzyszyły inne demony. Guanczowie wierzyli, że Teide sięga do nieba. W wielu niedostępnych miejscach znaleziono kamienne narzędzia i ceramikę. Przypuszczalnie były to dary przebłagalne dla złych duchów, które mieszkały na górze.

Szukasz hoteli na Teneryfie? Możesz je zarezerwować tutaj.

Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa

Teneryfa wulkan El Teide informacje ogólne

Wulkan El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii mierzący 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów. Jest także trzecim pod względem wysokości wulkanem świata, jeśli mierzymy go od podstawy, zlokalizowanej w głębinach dna oceanicznego. Wyobraź sobie, że drugie tyle mieści się pod wodą. W tej kategorii wyprzedzają go wulkany znajdujące się na Hawajach: Mauna Kea oraz Mauna Loa.

Jest to typowy stratowulkan, który w momencie erupcji wyrzuca z siebie dosłownie wszystko, od lawy po pył, oraz oderwane podczas wybuchu elementy stożka, w postaci kamieni i głazów. Można powiedzieć, że erupcje jak i cały wulkan ukształtowały Teneryfę w takiej postaci, w jakiej ją obecnie widzimy. Ślady lawy, zastygłą magmę na styku z oceanem, wulkaniczny piasek spotkamy niemal na każdej plaży (pomijając te sztuczne, stworzone tylko na potrzeby turystyki).

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Zdjęcie zrobione na górnej stacji kolejki.
Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa Szczyt Wulkanu Teide

Droga na wulkan El Teide. Jak dojechać samochodem na Teide?

Zmierzając na wulkan, szczególnie z północnych części Teneryfy, będziemy obserwować zmieniający się stopniowo klimat, roślinność, ukształtowanie terenu, pozostałości po erupcjach, a przy odrobinie szczęścia przebijemy się przez chmury na trasach z La Laguny i Orotavy.

Na wysokości około 2000 m n.p.m. rozłożone są równiny zwane Cañadas. Teren ten ukształtowany jest przez działalność wulkanu – pokrywają go bazaltowe, pumeksowe i obsydianowe formacje skalne, a przez całą długość zbocza wulkanicznego stożka ciągną się zastygłe strumienie lawy. Jęzory lawowe bardzo dobrze obserwuje się z wyższych partii wulkanu tj. górnej stacji kolejki.

PS. Jest to wulkan czynny.

Teneryfa Mapa Dojazd Wulkan el Teide
trasy dojazdowe na Wulkan El Teide Teneryfa

Ze względu na jego położenie, dojazd do Teide jest bardzo łatwy. Jest bardzo dobrze skomunikowany drogami dojazdowymi z każdego miejsca na wyspie. Każda z dróg oferuje coś zupełnie innego, dlatego najlepszą opcją jest wynajem samochodu i przejechanie przynajmniej dwóch różnych dróg za jednym razem.

Dojazd na Teide autobusem

Wulkan można zwiedzić także wybierając się miejskim autobusem z południa lub północy. Obowiązuje osobny bilet niż na pozostałe trasy, a autobus kursuje raz dziennie. Kurs autobusów można sprawdzić na stronie titsa.com

Wycieczka na El Teide z dojazdem

Inną opcją jest wykupienie wycieczki zawierającej dojazd w cenie. Wycieczki organizowane są na całej wyspie przez tego samego przewoźnika. Wycieczkę z dojazdem możesz zarezerwować online, po polsku. Rezerwując online masz pewność, że nikt nie uprzedzi Cię w hotelu i nie zabraknie dla Ciebie miejsca. Po wybraniu interesujących Cię wycieczek wystarczy opłacić bilety i wydrukować (najlepiej). Więcej o wycieczkach w przed ostatnim punkcie tego postu.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Park Narodowy Teide

Wulkan wraz z otoczeniem, z całą kalderą Las Cañadas jest chronionym terenem Parku Narodowym Teide. Położony w centrum Teneryfy, na średniej wysokości 2000 metrów n.p.m., Park Narodowy Teide odwiedza około 3,5 miliona turystów rocznie. Jest on tym samym najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Hiszpanii oraz w Europie. Został ustanowiony Parkiem Narodowym w roku 1954 ze względu na swą wulkaniczną i biologiczną unikalność. W 2007 roku został ogłoszony Światowym Dziedzictwem Przyrodniczym, a w roku 2014 stał się również pierwszym Światowym Dziedzictwem Przyrodniczym uznanym za „Kierunek turystyczny Starlight”, ze względu na jakość nieba do obserwacji astronomicznych. Na jego terenie znajduje się największe obserwatorium słoneczne na świecie. Obserwatorium można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczkę po obserwatorium zarezerwujesz tutaj.

Wulkan El Teide Teneryfa
Teren PN Teide. Księżycowy krajobraz dostępny do zwiedzania za darmo, tuż pod wulkanem.

Jak zwiedzać wulkan El Teide?

Teneryfa wulkan zwiedzanie

Jeśli nie planujecie wejścia na szczyt, to wokół wulkanu znajdują się liczne ścieżki, skalne formacje, księżycowy krajobraz który można zobaczyć i dotknąć, oraz jedyna w swoim rodzaju endemiczna roślinność np. żmijowiec rubinowy (charakterystyczna wysoka do 3m roślina z rubinowym kwiatostanem).

Na terenie parku narodowego występuje dobrze wykształcony piętrowy układ roślinności. Do wysokości około 800 m dominuje roślinność półpustynna, Wyżej do 2000 m występują lasy sosnowe, powyżej których występują zbiorowiska trawiaste i roślinność wysokogórska. Na całym obszarze spotyka się wiele endemitów, między innymi pewne gatunki fiołków i traw.

Spacer wewnątrz kaldery sam w sobie jest ekscytującą, darmową atrakcją. W obrębie PN zlokalizowane są liczne punkty widokowe, na najciekawsze elementy krajobrazu. Oprócz samego wulkanu warto sprawdzić co oferuje nam jego okolica, a oferuje bardzo wiele za całkiem darmo.

Sposobów zwiedzania wulkanu El Teide jest conajmniej kilka(dziesiąt). Skupię się na tych najbardziej popularnych, które można realizować na własną rękę lub jako kompleksowa wycieczka.

Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa

Zwiedzanie Teide na własną rękę

Zwiedzanie wulkanu Teide na własną rękę, możemy podzielić na przynajmniej dwie opcje, tak z grubsza: wejście na wulkan o własnych siłach i zwiedzanie z pomocą kolejki.

Wejście na wulkan o własnych siłach również można zrealizować na dwa sposoby: wejście na wulkan z noclegiem w schronisku Altavista lub bez noclegu. Nocując w schronisku musimy zarezerwować nocleg, najlepiej z wyprzedzeniem, chociaż w niektórych terminach wolne miejsca można zarezerwować z dnia na dzień. Nocleg w schronisku daje  nam tą wygodę, że dzieli naszą wyprawę na dwie części i daje możliwość odpoczynku. Czy wejdziesz na szczyt i przenocujesz w drodze powrotnej czy też na odwrót - decyzja należy do Ciebie.

Mogę podpowiedzieć, że Ci sprytni i zaprawieni w górskich wyprawach mogą zaliczyć zarówno zachód jak i wschód słońca z samego Pico Del Teide, za jedną wyprawą. Aby to zrobić trzeba oprócz noclegu w schronisku, zarezerwować pozwolenie na wejście na szczyt wieczorową porą (tak tak, nie jest to oczywista informacja, a bez niej ani rusz na szczyt).

Nocleg w schronisku Teide

Rezerwacja nocy w schronisku daje nam automatyczne pozwolenie na wejście na szczyt wulkanu do godziny 9 rano, zanim pojawią się strażnicy i pierwsi turyści z kolejki. Najczęściej wybierana opcja zwiedzania to dojście do schroniska na nocleg, i kontynuowanie wchodzenia na szczyt przed wschodem słońca, aby podziwiać to widowisko ze szczytu. Pobyt w schronisku ograniczony jest do jednej nocy.

Jeśli chcemy zdobyć szczyt o własnych nogach i  nie mamy pozwolenia na wejście, pozostaje nam jedynie opcja nocnej wspinaczki. Słowem- musimy być na punkcie kontrolnym pod szczytem przed 9 rano. Oznacza  to, że powinniśmy się dobrze przygotować zarówno kondycyjnie jak i ekwipunkowo. Odpowiednie buty, ubranie, przekąski, woda i co najważniejsze latarki z zapasem baterii. Koniecznie sprawdźcie pogodę przed wyprawą oraz dostępność szlaków.

Wulkan El Teide Teneryfa schronisko
Wulkan El Teide Teneryfa schronisko

Chcemy wejść na Teide pieszo w ciągu dnia? Musimy postarać się o pozwolenie na wejście na szczyt i dojść do punktu kontrolnego o wyznaczonej godzinie (pozwolenie jest określone do konkretnej godziny). Pozwolenie zdobędziesz wchodząc na stronę parku narodowego.

PS. Na Teide nie ma punktów gastronomicznych (na górze), wszystko co chcesz zjeść musisz zabrać ze sobą. Przy stacji dolnej znajdują się:  kawiarnia i restauracja ze wspaniałym widokiem na Park Narodowy Teide. Schronisko oferuje w sprzedaży wodę oraz zimne i gorące napoje. Możesz przygotować sobie wniesione jedzenie w dostępnej kuchni. Schronisko posiada toalety bez pryszniców.

Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa

Teneryfa wulkan: kolejka teleferico

Kolejka na wulkan Teide kursuje między stacjami, w ciągu około 10 minut. Bilety można kupić tylko online. Bilet kupiony online wystarczy wydrukować lub mieć zapisany w telefonie, kolejki w zasadzie brak i wchodzimy od razu na peron. Kupując bilet określamy godzinę, w której chcemy na wulkan wjechać, co jest dodatkowym atutem i mamy pewność, że w tej godzinie wejdziemy do naszego wagonika. Najlepiej bądźcie chwilę wcześniej. Bilety na kolejkę na wulkan Teide kupisz tutaj, bardzo polecam wersję z audioprzewodnikiem!

Kolejka nie dojeżdża na szczyt. Aby wejść na szczyt musisz posiadać specjalne pozwolenie PN Teide, które w skrajnych terminach należy rezerwować na kilka tygodni lub miesięcy do przodu. Jeśli wyjeżdżasz za moment, to niestety na szczyt nie wejdziesz samodzielnie. Poratuje Cię tutaj wycieczka z przewodnikiem, którą najlepiej zarezerwować online i mieć pewność, że wulkan zwiedzimy w naszym terminie wyjazdu. Wycieczkę z przewodnikiem, kolejką na wulkan oraz pozwoleniem na wejście na szczyt zarezerwujesz tutaj.

Bez pozwolenia nie wejdziesz na szczyt!

Nie jest to oczywista informacja, a widok rozczarowanych turystów usiłujących przebłagać strażników, aby przepuścili ich na punkcie kontrolnym to norma. Mimo, że są to Hiszpanie, to w tym wypadku nie da rady, odpowiadają za każdą wpuszczoną osobę. Pozwolenie zdobędziesz wchodząc na stronę parku narodowego. Rezerwujecie konkretną godzinę - miejcie to na uwadze przy wchodzeniu lub wjeżdżaniu kolejką. Tym samym zarezerwujcie od razu online kolejkę teleferico, aby godziny się zgadzały, a wasze pozwolenie się nie przeterminowało.

Jeśli nie planujecie wejścia to wokół wulkanu znajdują się liczne ścieżki, skalne formacje, księżycowy krajobraz który można zobaczyć i dotknąć, oraz jedyna w swoim rodzaju roślinność. Spacer wewnątrz kaldery sam w sobie jest ekscytującą, darmową atrakcją. Przy stacji dolnej znajdują się: obszar rekreacyjny, kawiarnia, restauracja ze wspaniałym widokiem na Park Narodowy Teide, a także sklep.

Z górnej stacji kolejki można podziwiać pozostałe wyspy przy dobrej widoczności oraz pozostałe stożki wulkaniczne, kalderę, pospacerować wytyczonymi szlakami. Warto zabrać kawkę do termosu i przekąskę. Niestety na wulkanie (na górze) nie ma gastronomii.

Teneryfa wulkan: wycieczki

Najpopularniejsza z opcji zwiedzania i wycieczek na wulkan to oczywiście kolejka na Wulkan Teide bardzo polecam wersję z audioprzewodnikiem dostępnym już w języku polskim! Na stronie znajdziesz też wiele rozszerzonych atrakcji związanych z wulkanem tj. obserwatorium, kolejkę o zmierzchu czy obserwację gwiazd w wersjach z przewodnikiem oraz bez.

Możesz zarezerwować inną atrakcję na Teneryfie online, aby mieć pewność, że zwiedzisz niezwykłe miejsca podczas swoich wakacji.

Więcej o zwiedzaniu wulkanu przeczytasz w moim ebooku "Zdobądź wulkan El Teide".

Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa
El Teide Teneryfa

Wycieczka na wulkan el Teide: co warto wiedzieć?

Podsumowując:

 1. Jeśli chcesz wejść na sam szczyt musisz posiadać pozwolenie PN Teide na wejście, nocować w schronisku (tutaj rezerwuj nocleg- automatyczne pozwolenie do 9 rano),  lub wykupić wycieczkę zwiedzanie wulkanu Teide z przewodnikiem. Ostatecznie możesz wchodzić i zdobywać szczyt nocą.
 2. Kolejka na wulkan Teide nie dojeżdża na szczyt. Musisz mieć osobne pozwolenie na wejście lub wejść z przewodnikiem (tutaj rezerwuj).
 3. Teide to nie Beskidy (nie umniejszając) tutaj powietrze jest rzadkie, ciśnienie niskie, a choroba wysokościowa to nie mit. Nie ignoruj złego samopoczucia, nie stawiaj za punkt honoru zdobycia szczytu. Jeśli czujesz się słabo, zejdź niżej lub zjedź kolejką.
 4. Przygotuj się odpowiednio do formy zwiedzania i pory roku.
 5. Na Teide (na górze) nie ma punktów gastronomicznych, zabierz potrzebne jedzenie ze sobą. Przy stacji dolnej znajdują się kawiarnia, restauracja ze wspaniałym widokiem na Park Narodowy Teide, a także sklep.
 6. Kup wjazd kolejką (bardzo polecam wersję z audioprzewodnikiem) lub inną rozszerzoną atrakcję online, aby mieć pewność, że zwiedzisz wulkan Teide podczas swoich wakacji na Teneryfie.
 7. Więcej o zwiedzaniu wulkanu przeczytasz w moim ebooku "Zdobądź wulkan El Teide".

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

Wulkan El Teide Teneryfa
Wulkan El Teide Teneryfa

Polecane posty na blogu:

 1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
 2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
 3. Teneryfa tanie loty: wyszukiwarki, ceny biletów, loty bezpośrednie na Teneryfę
Podsumowanie
Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, dojazd.
Nazwa artykułu
Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, dojazd.
Opis
Teneryfa wulkan El Teide: kolejka, zwiedzanie, ceny, wulkan na własną rękę i z przewodnikiem. Praktyczne wskazówki.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Dzień dobry ;
  bardzo przydatne informacje, wybieramy się w czerwcu na Teneryfę i też chcemy wykupić on line bilet na kolejkę+ wejście na szczyt ,
  trochę się obawiamy czy aby na pewno tak to jest, jak opisują na stronie kolejki Vulcono Teide,czy po prostu nie stracimy pieniędzy.
  Czy mozesz nam odpowiedzieć ?

  1. To jest oficjalna strona - nikt nikogo nie oszukuje 🙂 możesz dla pewności zadzwonić lub napisać do nich maila 🙂

 2. Na stronie kolejki jest info, że dzieci poniżej trzech lat nie mogą skorzystać. Czy to wyklucza nam możliwość wejścia na wulkan (nie mamy z kim zostawić dziecka)

  1. Niestety, jeden z rodziców będzie musiał zostać z dzieckiem na dole - polecam także proste szlaki i ścieżki pod wulkanem, są przepiękne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności