Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Sarajewo atrakcje. Zwiedzanie Sarajewa: zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne.

03/10/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Sarajewo atrakcje. Zwiedzanie Sarajewa: zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Stolica Bośni i Hercegowiny - Sarajewo! Zwiedziliśmy je w drodze z Dubrownika (Chorwacja) do Polski. Nie chcieliśmy wracać do Polski tą samą trasą, a jeśli w grę wchodziło zwiedzenie dwóch stolic, w których jeszcze nie byliśmy, to w zasadzie wybór był tylko jeden. Bośnię i Hercegowinę przejechaliśmy na wskroś. Od Dubrownika, przez Mostar, Sarajewo i dalej w stronę Budapesztu.

Ten wpis będzie mocno doprawiony moimi osobistymi uwagami i emocjami, ponieważ Sarajewo zrobiło coś nieodwracalnego w mojej duszy, i obiektywny przewodnikowy nijak nie wyjdzie w tym zestawieniu. W Sarajewie spędziliśmy jedynie dobę i była to najważniejsza doba z naszej dwutygodniowej wyprawy na Bałkany. Zapraszam na przewodnik po Sarajewie, moimi oczami.


Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Zwiedzanie Sarajewa: zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne.

Bośnię i Hercegowinę niektórzy nadal kojarzą z Jugosławią, a Sarajewo wyłącznie z wojną z lat 1992-96. Sama pamiętałam jedynie urywki informacji z tamtych lat, kiedy o wojnie mówiono w telewizji, a ja miałam zaledwie kilka lat. Mówiąc szczerze, do tej pory nie wiedziałam o tym kraju wiele więcej. Wyjeżdżając do Chorwacji miałam dobę na ogarnięcie noclegów, domu i zwierzaka, a także zapakowanie potrzebnych rzeczy i przemyślenie trasy. Tutaj dziękuję sama sobie, za moją dokładność i “myślenie o wszystkim”. Dzięki temu szybko wyrobiliśmy zielona kartę i dodatkowe ubezpieczenie, co pozwoliło nam na bezpieczny i bezstresowy przejazd przez BIH (informacje praktyczne znajdują się nieco niżej). 

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo. Kolejka po tradycyjny chlebek.

Pomysł przejazdu przez BIH padł już na początku wpisu, z jednej strony był to nasz niemal podróżniczy obowiązek i zew natury podróżnika, a z drugiej strony niekoniecznie ciągnęło mnie do kraju, w którym kultura i religia islamu jest przeważająca. Po 3 miesiącach spędzonych w Izraelu, napięciu jakie temu towarzyszyło, nie było mi aż tak śpieszno do tego klimatu ale… No właśnie jedno ale! Zobaczyłam zdjęcia z Sarajewa w internecie i przepadłam. 

Europejska Jerozolima

Niezależnie od swoich wcześniejszych doświadczeń z tą kulturą, pomyślałam, że doba to nie trzy miesiące i na ewentualne “niesmaki” nie będzie czasu. Tak też się stało! Niesmaków nie było, a Sarajewo i jego atmosfera w niczym nie przypominała tej z Izraela. Tutejsza mieszanka wyznaniowa (oprócz wyznawców Islamu, żyją tu Chrześcijanie, Prawosławni, społeczność Żydowska), wydaje się żyć w zgodzie, nie przeszkadzając sobie i nie niszcząc wzajemnie. Zupełnie jakby wyznanie nie stanowiło dla nich bariery. Jest to ta rzecz, która uderzyła mnie najbardziej. Nie spodziewałam się tego, nie byłam w stanie wyobrazić po tym, co widziałam w innych krajach. To tak, jakby pobite miasto, całym sobą mówiło nigdy więcej wojny, dążyło do pokoju na każdym kroku, praktycznie i skutecznie. 

Sarajewo nazywane jest europejską Jerozolimą, tu łączą się i przeplatają 4 największe wyznania świata, reprezentowane przez 400 000 mieszkańców Sarajewa. W niczym jednak Jerozolimy mi nie przypominało, bardziej Nazaret.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ludzie Sarajewa mają w moim sercu szczególne miejsce. Widziałam w nich jedność mimo różnic, miłość mimo śladów kul na budynkach. W Sarajewie zrozumiałam, że w podróżowaniu nie chodzi o zabytki ani widoki (też), ale przede wszystkim o wyjątkowych ludzi, których spotkanie jest zaszczytem w każdym tego słowa znaczeniu. 

Bośnia i Hercegowina informacje praktyczne

Czy w Bośni i Hercegowinie potrzebna jest zielona karta? 

Jadąc do Bośni i Hercegowiny zielona karta jest dokumentem, który jest obowiązkowy. Przeczytałam wiele nieprawdziwych informacji- głównie na grupach na facebooku, gdzie ludzie wprowadzają się nawzajem w błąd, nie zdając sobie sprawy z ważności tego dokumentu. Zielona karta jest potwierdzeniem i gwarancją ubezpieczenia twojego pojazdu, na wypadek zdarzenia drogowego. Kartę otrzymasz od swojego ubezpieczyciela, zazwyczaj od ręki i za darmo, lub za drobną opłatą. Kartę musieliśmy okazać na granicy BIH. 

Bośnia i Hercegowina paszport czy dowód?

Obywatele PL mogą wjechać do Bośni i Hercegowiny za okazaniem dowodu osobistego, nie jest wymagany paszport (mimo wszystko warto go zabrać, jeśli posiadacie). Na pobyt krótszy niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy do Bośni i Hercegowiny.

TIP: BIH nie jest członkiem Unii Europejskiej, także wyłączcie transfer danych w telefonie, nie włączajcie internetu i wstrzymajcie się z dzwonieniem. Łatwo o tym zapomnieć, a rachunek będzie bolał (podobnie jak na Ukrainie).

Bośnia i Hercegowina autem

Jak wspomniałam przejechaliśmy Bośnię i Hercegowinę autem na wskroś. Pomimo jednego krótkiego odcinka autostrady, postanowiliśmy z niego nie korzystać (dla zainteresowanych, autostrady w Bośni i Hercegowinie funkcjonują jak w Polsce, są płatne na bramkach). Podróżowaliśmy drogami krajowymi, bezpiecznie, wygodnie i całkiem przyjemnie. Tutejsi kierowcy jeżdżą dynamicznie, ale absolutnie nie przypomina to w niczym kierowców z Azji, czy Izraela.

Na Bośniackich drogach czuliśmy się bezpiecznie. Dodatkowym plusem jest duża ilość stacji benzynowych z zapleczem sanitarnym, sklepem i najczęściej barem. Benzyna w cenach porównywalnych do polskich (niewiele niższa), za to kawa z dobrego ekspresu za niecałe 2 zł robi przyjemną różnicę.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Bośnia i Hercegowina waluta

Waluta Bośni i Hercegowiny BAM (marka Bośniacka) to tzw. marka konwertowalna, nazywana też marką zmienną. Kurs tej waluty w stosunku do złotego to około 2,20 PLN / 1 BAM. Słowem - ceny w Bośni i Hercegowinie mnożymy razy dwa z małym hakiem.

Zakup tej waluty okazał się w Polsce niemożliwy w kantorach, natomiast w samym Sarajewie nie było problemu z wymianą kuny, euro czy nawet złotówek. Za paliwo i w restauracjach płaciliśmy kartą, dzięki czemu nie musieliśmy się zastanawiać długo nad walutą i jej kursem. W podróży korzystamy z wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana - nie bez powodu- karta dla i przez podróżników.

Bośnia i Hercegowina ceny

Zaczynając od cen noclegów, a na jedzeniu kończąc, ceny w Bośni i Hercegowinie są przyjemnym punktem do omówienia. Słowem jest taniej, a nawet tanio w porównaniu do Polski czy Chorwacji. Ładnie urządzone, duże mieszkanie z airbnb w centrum Sarajewa, lub mieszkanie z widokiem na panoramę miasta i parkingiem, można złapać od 100 zł, nie wysilając się zbytnio przy szukaniu. Ceny jedzenia w sklepach, restauracjach, piekarniach są niższe, a czasem zaskakująco niskie w porównaniu do cen, jakie płacę w Polsce.

Kawa w kwocie 2-4 zł w kawiarni na głównym deptaku, spory kawałek pizzy czy baklawa za 4-6 zł, tradycyjne chlebki z piekarni za niecałą złotówkę, dania obiadowe od 20 zł w restauracji w centrum. Funkcjonuje tu sieć marketów Konzum, znana z Chorwacji. Nieco droższe były owoce, ale po przejechaniu tego kraju nie dziwiło mnie to tak bardzo, w końcu nie widziałam tu wielu plantacji ani pól. Kraj usłany jest pięknymi górami!

Ceny benzyny w Bośni i Hercegowinie jak wspomniałam wcześniej są niewiele niższe od cen w Polsce. Za litr benzyny w BIH zapłacimy średnio 4,5 PLN.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija
Zwiedzanie Sarajewa: Baščaršija

Sarajewo noclegi

Przy okazji cen w Bośni i Hercegowinie napomknęłam o cenach noclegów w Sarajewie. Ceny noclegów w Sarajewie bardzo nas zaskoczyły, zachęciły do zostania tu na noc. Rezerwując nocleg w Sarajewie przejrzałam oferty w internecie, a to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Noclegi w Sarajewie to z reguły odświeżone, czyste, nowoczesne a nawet designerskie wnętrza, często z parkingiem w cenie, blisko centrum lub z niezwykłym widokiem na miasto. Wybraliśmy tę drugą opcję. Do miasta mieliśmy ostro w dół, a później pod górę, za to odległości nie są tu duże i w 15 minut byliśmy w centrum, na starówce.

Mieszkanie, które wynajęliśmy było czyściutkie, schludne, z 2 sypialniami i ogromnym salonem z kuchnią, łazienką i toaletą. Balkon na całą długość mieszkania. Pod nami mieszkał właściciel, pod nim znajdował się kolejny poziom mieszkaniowy. Wejście na nasze piętro (3!) było bezpośrednio z ulicy, na której mieliśmy garaż, oraz zamknięte patio z klatkami dla poszczególnych pięter.

Noclegi w Sarajewie to również baza hotelowa. Apartamenty i hotele w Sarajewie możesz przejrzeć i zarezerwować tutaj. W tym słynny hotel, który stanowił bazę dla dziennikarzy w czasie wojny, oraz był tłem dla filmu “Aleja Snajperów”, opowiadającego o wojnie. Swoją drogą, jeśli będziecie chcieli zlokalizować Aleję Snajperów, to jest to główna droga wjazdowa/wyjazdowa do Sarajewa, najszersza w mieście (Zmaja od Bosne).

Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na Sarajewo.

Co zobaczyć w Sarajewie?

Informacje praktyczne z Bośni i Hercegowiny mamy już za sobą, mam nadzieję, że będą dla Ciebie pomocne i wystarczające na krótki pobyt. Czas na zwiedzanie Sarajewa. Przyznam szczerze, że to miasto, które pochłonęło mnie jak żadne inne. Określam to “coś mi zrobiło”, kompletnie nie umiejąc tego nazwać. Plan zwiedzania nawet nie powstał, bo rozsypał się na samym wjeździe do Sarajewa. Razem z google mapsem, który doprowadził nas między ściany domów, przed nami były schody, a samochód pod takim kątem, że po zatrzymaniu mogliśmy tylko stoczyć się. Tak też się stało. Po schodach nie pojedziesz. Nie mam zamiaru “straszyć”, ale uprzedzam, że wąskie drogi i google maps może zawieść. 

Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: wąskie uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Po tym jak już udało nam się dojechać, ze wskazówkami naszego hosta z airbnb, od razu wyskoczyliśmy do centrum. Szybka (i stroma) droga w dół i byliśmy po 10 minutach na starówce Sarajewa, rozpoznając kolejne zabytki i miejsca ze zdjęć, które oglądałam wcześniej w internecie. 

Polecam ten sposób zwiedzania Sarajewa, na nogach i przy ewentualnej pomocy taksówki lub autobusów (miasto nie jest duże, ale poruszanie się własnym samochodem uciążliwe w centrum). 

Sarajewo nie zapomniało o wojnie, także przy zwiedzaniu i zapuszczaniu się w odległe zakątki miasta, proszę upewnijcie się, że miejsca w których jesteście nie są zaminowane. Nie jest to żart, takie nadal tu istnieją. 

Gotowi na zwiedzanie Sarajewa? Poniżej lista zabytków Sarajewa i miejsc, które warto zobaczyć w Sarajewie.

Na tym portalu możesz kupić online bilety wstępu do atrakcji Sarajewa, zwiedzanie z przewodnikami lub bez, a przede wszystkim bez stresu, że coś Cię ominie.

Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Uliczki Sarajewa.

Stare Miasto w Sarajewie czyli Starówka

Najstarsza, najważniejsza historycznie i chyba najbardziej klimatyczna część Sarajewa. Na starówce znajduje się sporo zabytków Sarajewa, które warto zobaczyć. Sercem Starego Miasta (a zarazem całego Sarajewa) jest turecki rynek, od którego zaczyna się historia tego miasta. 

Na starówce znajdziecie przykłady tradycyjnej zabudowy bośniackiej. Wschodnia części dzielnicy to widoczne wpływy tureckie, natomiast zachodnia część charakteryzuje się nurtami architektonicznymi i kulturalnymi z Austro-Węgier.

Stare Miasto Sarajewa posiada deptak, który stanowi ciąg ulic Ferhadija - Sarači. Zabytki, które zobaczymy na starówce to mi. ażurowa studnia Sebilj i targ Baščaršija, katedra Serca Jezusowego, synagoga, zabytkowy meczet Begova džamija, szkoła religijna medresa Seldžukija. Na południowych obrzeżach nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce dokonania zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga. Zamach stał się pretekstem wybuchu I wojny światowej.

Spacerując po Starówce Sarajewa usiądźcie w jednej z klimatycznych kawiarni i napijcie się kawy z tygielka, świeżego soku z granatu ze stoiska na deptaku, zjedzcie baklawę kupioną od ulicznego sprzedawcy. Niech was nie zdziwią meczety i cmentarze tuż obok kawiarnianych stolików. Sarajewo na niepowtarzalny klimat, jakby co, to uprzedzałam.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Ażurowa studnia Sebilj w Sarajewie

Symbol i najbardziej rozpoznawalny zabytek Sarajewa, czyli ażurowa studnia Sebilj. Wyglądem przypomina grzybek i jest wykonana z drewna, w stylu osmańskim. Powstała w 1753 roku. Jest to pozostałość po jednym z pierwszych europie wodociągów. Studnia stanowiła część akweduktu doprowadzającego wodę. 

Repliki tej fontanny znajdują się mi. w St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych  i Rožaje w Czarnogórze.

Przy studni obowiązkowe zdjęcie. Widok dziewczyn owiniętych chustami (hijab) i bez chust, robiących sobie wspólne selfie to nic dziwnego. Jak wspomniałam, religia tutaj nie jest powodem do różnic. Cudowne są takie widoki! 

Karmienie gołębi pod studnią w Sarajewie to punkt obowiązkowy programu.

Ze studni można napić się wody, jest bezpieczna i zdatna do picia. Podobno napicie się wody ze studni w Sarajewie gwarantuje, że nigdy nie zapomnisz Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo, studnia Sebilj.

Baščaršija Sarajewo

Baščaršija to kolejna atrakcja Sarajewa, znajdująca się na Starówce. Jest to dawny targ, a w zasadzie nadal funkcjonuje jako targ, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Został zbudowany na planie okręgu, a jego centralnym punktem jest wspomniana wcześniej studnia Sebilj. Plac zabudowany jest kramami, z których wiele ma swoje wewnętrzne atria, w których funkcjonują dzisiaj kawiarnie lub sklepy. Obiekty służyły i w pełni służą do dziś handlowi. 

Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: kawa w tygielku.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Kupicie tutaj pamiątki z Sarajewa. Wyroby z ceramiki, dywany, lampy, buty, wełniane ubrania, tradycyjne tygielki do kawy (w Sarajewie kupicie te oryginalne, ręcznie wykonane) oraz naczynia. Osobiście skusiłam się na ceramiczne podkładki pod kubki, sporej wielkości, kosztowały około 10 zł za sztukę, podobno ręczna robota.  

Znajduje się tu jeden z największych przystanków tramwajowych Sarajewa (jeśli jesteś z dużego miasta, to nie zwrócisz na to uwagi, całe Sarajewo ma tylko 6 linii), a także kantor w którym wymienicie nawet złotówki na marki, walutę Bośni i Hercegowiny (chociaż polecam zaopatrzyć się w tę kartę wielowalutową).

Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.
Zwiedzanie Sarajewa: Stare Miasto Sarajewo.

Wieczny Płomień

Znajduje się na końcu deptaku prowadzącego ze Starego Miasta Sarajewa, wyraźnie zauważymy tę granicę, przekraczając punkt Spotkania Kultur zaznaczony na drodze. Wieczny Ogień to pomnik znajdujący się przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej. Płonie prawie nieprzerwanie od 1946 roku. 

Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: Wieczny Ogień.
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Markale Targ w Sarajewie

W takich krajach jak BIH aż chce się spróbować wszystkich lokalnych wyrobów i smaków. Najlepszymi miejscami dla mnie zawsze są targowiska. Targ znajduje się w samym centrum, znajdziesz go w pięknym budynku oraz w klasycznej postaci, jedynie z zadaszeniem. Targ Markale ma niestety, swoją ciemną historię wojenną, o czym świadczą tablice pamiątkowe na budynku, oraz na ścianach targowiska. Wydarzenia te zostały nazwane “Masakrami Markale”, a druga z nich przeważyła o ostatecznej ingerencji NATO w konflikt (chociaż tu również zdania są podzielone, a podejrzenia o prowokację i ustawkę bardzo głośne, pomimo śmierci wielu niewinnych ludzi).

Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Markale Targ w Sarajewie.

Meczety w Sarajewie

Celowo napisałam meczety, ponieważ tych nie brakuje! W zasięgu wzroku i bez zbędnego wysilania się naliczyłam 8 minaretów (wieża przy meczecie), widocznych z balkonu wynajętego mieszkania. Dwa znajdowały się bardzo blisko, do tego stopnia, że wieczorne nawoływanie do modlitwy towarzyszyło naszemu zasypianiu. Mówiąc szczerze, to był ten moment, w którym odczuwanie Sarajewa uderzyło w głębokie tony. Nie przepadam za głosem muezinów, ale w tym wypadku stanowił kropkę nad “i”, po dniu zwiedzania Sarajewa. 

Meczety w centrum Sarajewa, które możesz zobaczyć, pod warunkiem odpowiedniego ubioru i zachowania z poszanowaniem ich wiary i kultury, to zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega, z charakterystyczną studnią na placu przed meczetem oraz Baščaršijska džamija. Naprzeciw meczetu Gazi Husrev-bega znajduje się zabytkowa muzułmańska szkoła religijna Medresa Seldžukija.

Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście.
Zwiedzanie Sarajewa: Meczet na Starym Mieście. Tuż przy nich kawiarniane stoliki.

Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie

Pozostając w centrum Sarajewa i przy budowlach sakralnych, zobaczycie tu także znaną katedrę katolicką pod wezwaniem Serca Jezusowego. Katedra znajduje się przy głównym deptaku, a jej sąsiedztwo czyli meczety, cerkiew oraz synagoga, mogą zaskoczyć. Sarajewo nazywane również europejską Jerozolimą, znajduje odzwierciedlenie w bliskości świątyń, połączeniu kultur i współistnieniu wielu wyznań w jednym miejscu. 

Katedra powstała w 1884-1889 według projektu architekta Josipa Vancaša, w stylu neogotyckim z dwiema dzwonnicami i rozetą nad wejściem. Była pierwszą rzymskokatolicką katedrą w Sarajewie, od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII wieku. 30 kwietnia 2014 roku przed kościołem odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II.

Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie.

Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie

To prawosławna cerkiew, należąca do Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie to największa cerkiew Sarajewa, jednocześnie jedna z największych na Bałkanach. Budowla tej  trójnawowej bazyliki z pięcioma kopułami w stylu neobarokowym, według projektu Andreia Damjanowa została ukończona w 1874 roku. 

Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie.

Synagoga w Sarajewie

W Sarajewie funkcjonują dwie (czynne!) synagogi. Najstarsza zwana Starą Synagogą, znajduje się przy ulicy Velika Avlija. Do czasu wybuchu II wojny światowej była najważniejszym centrum kultury i religii sefardyjskich Żydów na Bałkanach. Synagoga powstała w 1581 roku, po czym dwukrotnie spłonęła i została odbudowana. W czasie II wojny światowej została zdewastowana, a władze nie przywróciły jej statusu religijnego, lokując tu Muzeum Żydowskie oraz Sarajewskie. W 2004 roku przywrócono synagodze jej pierwotną funkcję, a obrzędy są odprawiane w większe święta żydowskie. 

Druga funkcjonująca synagoga w Sarajewie pochodzi z 1902 roku. Została zbudowana  dla Aszkenazyjczyków skupionych w sarajewskiej gminie żydowskiej. Synagoga ucierpiała w czasie II wojny światowej, a także w czasie wojny bośniackiej w latach 90tych. W czasie tej drugiej mieszkający tu Żydzi wyjechali, zostawiając budynek bez opieki, ratując swoje życie. Po zakończeniu oblężenia Sarajewa, część z nich powróciła do swoich domów, a w synagodze zaczęły odbywać się nabożeństwa. Obecnie modlą się w niej zarówno Żydzi aszkenazyjscy i sefardyjscy.

Piękny budynek w stylu neomauretańskim, zbudowany na planie prostokąta. Przez lokalizację i ciasną zabudowę sąsiadującą, sprawia wrażenie jakby został wpasowany ciasno w inne zabudowania. W narożnikach synagogi znajdują się wieże zakończone kopułami z iglicami, na których widnieje gwiazda Dawida. Przy wejściu znajduje się kamienny pomnik w kształcie menory, upamiętniający 400-lecie osadnictwa Żydów w Bośni i Hercegowinie.

Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Synagoga w Sarajewie.

Cmentarz Żydowski w Sarajewie

Niestety nie starczyło nam czasu na jego zobaczenie, niemniej umieszczam go w tym zestawieniu, abyście wpisali go na swoją listę miejsc wartych zobaczenia w Sarajewie. Cmentarz Żydowski w Sarajewie jest drugim najstarszym cmentarzem żydowskim w Europie, najstarszy znajduje się w czeskiej Pradze. Znajduje się pomiędzy dzielnicami Kovačići i Grbavica (Novo Sarajevo), przy Drodze Młodych Muzułmanów (Put Mladih Muslimana). Położony jest na stoku góry Trebević, przez co stanowił strategiczny punkt w czasie wojny bośniackiej, jako idealne miejsce dla strzelców wyborowych (snajperów). Prawdopodobnie stąd padł pierwszy śmiertelny strzał, w którym zginęła studentka medycyny, pierwsza ofiara wojny. Snajperzy ostrzeliwali stąd domostwa i centrum Sarajewa. Wycofując się zaminowali teren. Cmentarz został oczyszczony z min w 1996 roku.

Powstanie cmentarza datowane jest na 1630 rok, a najstarsze nagrobki znajdują się w górnej części. Przy dolnym wejściu stoi eklektyczna kaplica przedpogrzebowa, a w pobliżu aszkenazyjska kostnica. Na cmentarzu znajduje się pomnik ofiar terroru hitlerowskiego. W 1962 powstało większe mauzoleum ofiar, autorstwa Zlatko Ugljena. Od 1966 roku nie odbywają się pochówki.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Żydowski w Sarajewie.

Alifakovac i  Kovači - Muzułmańskie Cmentarze w Sarajewie

Cmentarze stanowią aż ¼ powierzchni Sarajewa, przez co mamy wrażenie, że są wszędzie. W istocie są. Arabskie cmentarze mają charakterystyczne nagrobki, a w zasadzie stele, należące do wielu zasłużonych obywateli Sarajewa. Najczęściej śnieżnobiałe i wysokie, przez co kontrastują z otaczającymi je zabudowaniami i miastem samym w sobie. Część nagrobków posiada kamienne baldachimy. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy muzułmańskich w mieście. 

Cmentarze nadają miastu oryginalnego klimatu. Dla mieszkańców przypominają o straconych podczas wojny bliskich. Bliskich, którzy ginęli w kolejce po żywność, po wodę, przy codziennych czynnościach, dlatego że wychylili się z domu, lub wyszli na nie tę ulicę, za wolno biegli lub jechali… Setki tysięcy osób, po których zostały nagrobki i wolne Sarajewo.

Obok cmentarza muzułmańskiego Kovači przechodziliśmy w drodze do centrum. Położony na wzgórzu (a jakże, jesteśmy w Sarajewie!) dla nas był w zasadzie “w połowie”, ponieważ mieszkaliśmy w o wiele wyżej położonych domostwach (niemal ostatnich!). Na tym cmentarzu pochowany jest pierwszy prezydent Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović.

Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: cmentarz Kovači.

Ze wzgórza nad cmentarzem rozciąga się przepiękny widok na miasto, gromadzą się tutaj turyści i lokalni na piękne zachody słońca nad Sarajewem, w znajdującej się nieco wyżej Żółtej i Białej Twierdzy. Przy Żółtej Twierdzy funkcjonuje kawiarnia, także jest idealnym miejscem na popołudniową kawę z widokiem na Sarajewo.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Multimedialne Centrum Pamięci Kovači z zewnętrznym teatrem i memoriałem, a także wystawą muzealną poświęconą pierwszemu prezydentowi niepodległej Bośni i Hercegowiny. Tuż obok CPK znajduje się historyczny obiekt, a mianowicie brama murów miejskich Sarajewa.

W prawie lustrzanym odbiciu, po drugiej stronie rzeki znajduje się położony znacznie wyżej, cmentarz Alifakovac.

Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: brama miejska.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.
Zwiedzanie Sarajewa: Multimedialne Centrum Pamięci Kovači.

Most Łaciński w Sarajewie

Osmański most na rzece Miljacka w Sarajewie, który zasłynął (o ile można tak powiedzieć) podczas zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 roku. Wydarzenie to zostało uznawane za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.

Most Łaciński w Sarajewie został ufundowany przez kupca Abdullaha Agę Brigę w 1798 roku. Powstał w miejscu poprzedniego mostu drewnianego i kolejnego kamiennego (zniszczonego podczas powodzi na początku XVIII wieku). 

Ratusz Miejski w Sarajewie

Bardzo ładny, rzucający się w oczy budynek, znajdujący się tuż przy rzece, w centrum miasta. Budynek powstał w 1895 roku wg projektu Aleksandera Wittka, a następnie przebudowany przez Ćirila Ivekovića w formach neomauretańskich. Gmach miejskiego ratusza w Sarajewie widzimy aktualnie w odbudowanym stanie. Podczas wojny w 1992 roku w znajdującej się tu Bibliotece Narodowej spłonęły bezcenne manuskrypty, około 90% cennych, zgromadzonych w bibliotece zbiorów ksiąg.

Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.
Zwiedzanie Sarajewa: Ratusz w Sarajewie.

Przekorny Domek w Sarajewie

Przekorny Domek w Sarajewie to (nie)zwykły budynek mieszkalny, nie pod względem architektury, ale swojej historii. Zlokalizowany jest na starym mieście w Sarajewie, nad rzeką Miljacką, w pobliżu Baščaršiji, ale czy tu pozostanie? Podobno historia lubi się powtarzać, a ten dom wie o tym doskonale!

To tradycyjny bośniacki dom, który stał się atrakcją turystyczną Sarajewa dzięki swojej zabawnej historii. Podobno podczas budowy meczetu Hadž (Hadžijska džamija), właściciel domu nie zgodził się na jego wyburzenie, pomimo że miejsce w którym stał dom, wybrano na miejsce powstania nowego meczetu. Stanęło na tym, że dom przeniesiono na drugą stronę rzeki. 200 lat później, władze Sarajewa zdecydowały, aby w miejscu na którym stoi dom, zbudować gmach ratusza. Tym razem prawnuk właściciela domu, tradycyjnie nie zgodził się na wyburzenie domu, ale wyraził zgodę na przeniesienie. Dom został ponownie przeniesiony, niemal w pierwotne miejsce, w sąsiedztwie meczetu, od którego zaczął swoją wędrówkę po Sarajewie.

Na parterze budynku znajduje się restauracja. Pradziadek zadbał o dobry marketing.

Krwawe Róże w Sarajewie- Róże Sarajewskie

Spacerując po Sarajewie możecie natknąć się na tzw. Krwawe Róże czy też Róże Sarajewskie. Są to miejsca, w których w czasie wojny wybuchały moździerze, lub innego rodzaju materiały wybuchowe, zabijając przynajmniej 3 osoby. Wybuch pozostawiał ślady w powierzchni drogi, które po wojnie zalano mieszanką żywicy w kolorze czerwonym. Kształt ma przypominać różę, stąd wzięła się nazwa, chociaż moja wrażliwość podpowiada mi plamę krwi, a Krwawe Róże idealnie oddają ten obraz. 

Sarajewskie Róże przypominają o tych tragicznych wydarzeniach, choć mieszkańcy przechodzą obok nich niepostrzeżenie, to ludzie na ulicach Sarajewa noszą w sobie niesamowitą wartość życia i doceniania każdego dnia.

Część z nich jest już mocno uszkodzona i wytarta przez czas, ale miasto systematycznie odnawia te miejsca, zwłaszcza w centrum.

Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.
Zwiedzanie Sarajewa: Krwawe Róże, Róże Sarajewa.

Wioska olimpijska z 1984 roku

Olimpiada w Sarajewie odbyła się w 1984 roku. W igrzyskach wzięło udział 1273 zawodników pochodzących z 49 krajów. Było to ogromne wydarzenie i sukces, jak na tak niewielkie miasto. 

W czasie wojny wioska stała się jednym z pierwszych miejsc, w których rozpoczęto prowizoryczne pochówki ofiar wojny domowej. 

Co prawda do dzisiaj możemy zobaczyć pozostałości po olimpijskiej wiosce w Sarajewie, to mając nieco więcej czasu można tu zajrzeć. Stadion został odnowiony, a zaraz po wojnie domowej zagrało tu U2 w 1997 roku. Do dzisiaj odbywają się tu koncerty i duże wydarzenia. 

Charakterystycznym elementem jest niewątpliwie tor bobslejowy, znajdujący się na wzgórzach Trebević

Zdjęcie zrobiłam z balkonu wynajętego mieszkania. 

Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: widok na wzgórze Trebević.

Sarajewo Kolejka na Trebević

Od 2018 roku funkcjonuje odnowiona kolejka na wzgórze Trebević. Zaliczana do atrakcji turystycznych Sarajewa, gondola zawiezie nas na wzgórze, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę miasta, a także możemy dostrzec tor bobslejowy z góry. Trudno nie odnieść się do wojny, zresztą co tu dużo pisać, każda osoba na ulicy w wieku powyżej 20 lat pamięta wojnę, a opuszczone budynki, których właściciele zginęli lub wyjechali nie dają zapomnieć. Ślady po kulach w elewacji nie dyskutują z przechodniem, podobnie jak cmentarze pełne nagrobków z datami 92-95.

Wjeżdżając na górę (lub wchodząc) trzeba wiedzieć, że pierwotna kolejka była jedną z większych atrakcji Sarajewa, a mieszkańcy spędzali na wzgórzu wolny czas. W czasie wojny góra stała się miejscem, z którego strzelali snajperzy, bazą artyleryjską, terenem pełnym min i niewybuchów (do dziś uważajcie gdzie wchodzicie na tym terenie, tutaj wyjątkowo nie polecam bawić się we Włóczykija). 

Trebević odzyskuje dzisiaj swój dawny charakter, zaprasza mieszkańców i turystów, na wypoczynek, na zachody słońca, na wspomnienia dawnego Sarajewa.

Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.
Zwiedzanie Sarajewa: Sarajewo Kolejka na Trebević.

Muzea w Sarajewie

Wielbiciele takich atrakcji jak muzea znajdą coś dla siebie. Muzea w Sarajewie, które warto odwiedzić, to głównie te związane z wojną i historią Bośni i Hercegowiny. Osoby wrażliwe mogą czuć się mocno obciążone wystawami, filmami i zdjęciami. Muzea w Sarajewie:

 • Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny
 • Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny 
 • War Childhood Museum w Sarajewie
 • Tunel Nadziei 
 • Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości 1992-1995 
 • Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny 
 • Ars Aevi muzeum sztuki współczesnej w Sarajewie

Co jeszcze warto zobaczyć w Sarajewie?

Z obowiązkowych punktów na mapie Sarajewa warto zobaczyć obecny budynek parlamentu, hotel Holiday Inn wybudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, który w czasie wojny stanowił bazę dla zagranicznych dziennikarzy, a także Aleję Snajperów. Wszystkie te punkty znajdują się blisko siebie, a wjeżdżając do Sarajewa na pewno je zauważysz. 

Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.
Zwiedzanie Sarajewa: Hotel Holiday.

Sarajewo w mediach i kulturze

Ten nietypowy punkt wtrącam tu, na samym końcu. O ile masz jeszcze chwilę czasu przed zwiedzaniem Sarajewa to proszę Cię, poczytaj o jego historii, zobacz film dokumentalny, albo chociaż ten teledysk z autentycznymi zdjęciami, nagrany przez U2 pt. “Miss Sarajevo”, bo tak - w czasie wojny odbyły się wybory Miss Sarajewa. Na podstawie historii wojny domowej w BIH powstało sporo filmów dokumentalnych, a także inspirowanych np. polski film “Psy 2”.

Starałam się zachować przewodnikowy ton tego postu, chociaż jak zapowiadałam, niekoniecznie mi się to udało. Czytając go ponownie chętnie wtrąciłabym tu i ówdzie emocjonalny komentarz, ale wolę zostawić Was z Sarajewem sam na sam. Obiecaj mi jednak, że wrócisz tu podzielić się swoimi odczuciami, po wizycie w tym niezwykłym miejscu na ziemi. 

Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!
.

Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Miasto, które skradło moje serce!

Polecane posty :

 1. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 2. Chorwacja Dubrownik atrakcje, plaże, noclegi, ceny, zdjęcia. Co zwiedzić w Dubrowniku?
 3. Atrakcje Praga. Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w czeskiej Pradze?
 4. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?

Podsumowanie
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Blog Zamieszkali
Nazwa artykułu
Zwiedzanie Sarajewa: atrakcje Sarajewa, zabytki, ceny, dojazd, informacje praktyczne. Blog Zamieszkali
Opis
Sarajewo zwiedzanie: zabytki, atrakcje turystyczne, punkty widokowe, muzea. Informacje praktyczne tj. ceny, dojazd, bezpieczeństwo, noclegi w Sarajewie. Zapraszam na przewodnik po Sarajewie, moimi oczami.
Autor
Nazwa Autora
Zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Relacja bardzo fajna, kolejny bodziec do odwiedzenia Sarajewa. Jedno małe ale, nie wiem co prawda kiedy odwiedzaliście BiH ale od października 2020r. zielona karta nie jest w tym kraju wymagana, wystarczy OC. Może komuś ta informacja się przyda.

 2. No właśnie, to mnie zawsze rozwala w większości blogów podróżniczych - nie ma informacji, kiedy autor był w danym miejscu. Skąd mam wiedzieć, czy dane zawarte we wpisie są aktualne? Jak mogę je zweryfikować, kiedy nie wiem do jakiego czasu mam je odnieść.
  Powyższy wpis bardzo ciekawy, ale brak ram czasowych powoduje totalną dyskwalifikację, jeżeli chodzi o wartość informacji praktycznych.

  1. Rozumiem, jednak proszę mi wierzyć, że atrakcje nie zmieniają się z roku na rok - zwłaszcza te "sztampowe" 🙂 także bez obaw... ja swoje wpisy aktualizuję co jakiś czas, aby każdy był na tyle aktualny na ile wyrabiam czasowo, dlatego nie podaję dat.

  1. Zdecydowanie warto 2! Ale 1 też wystarczy jeśli skupisz się na centralnej części miasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności