Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Teneryfa atrakcje: co warto zobaczyć na Teneryfie? Od lokalsa!

16/03/2024
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Teneryfa atrakcje: co warto zobaczyć na Teneryfie? Teneryfa to zdecydowanie wyspa pełna atrakcji, zwłaszcza tych naturalnych, których w naszym klimacie nie doświadczymy. Najczęściej po zapytaniu o pogodę, dostaję od Was pytania o zwiedzanie, polecenie miejsc wartych zobaczenia na Teneryfie. W tym poście opisuję charakterystyczne i znane atrakcje Teneryfy. Co warto, a czego nie warto na Teneryfie? Zapraszam na post: Teneryfa atrakcje: co warto zobaczyć na Teneryfie? Oczami tymczasowego lokalsa - bo Teneryfa jest dla mnie jak drugi dom.

Teneryfa atrakcje: co warto zobaczyć na Teneryfie? Od lokalsa!

Teneryfa na własną rękę - jak zwiedzać Teneryfę

Jednego dnia możesz zwiedzić kilka miejsc (wyspa jest niewielka, co zdecydowanie ułatwia sprawę). Większość z nich to naturalne atrakcje, które są darmowe, więc budżetowe zwiedzanie Teneryfy również się tutaj wpisuje. Najszybciej i najłatwiej zwiedzisz wyspę poruszając się samochodem. Na zwiedzenie flagowych atrakcji Teneryfy wystarczy Ci 3 dni (to takie optymalne minimum). Polecam jednak wynajem auta na cały pobyt, lub poruszanie się komunikacją miejską, która dojeżdża w każde miejsce na wyspie.

Dla tych, którzy chcą mieć wszystko w jednym miejscu, napisałam ebooka o organizacji wyjazdu na Teneryfę. Nieturystyczne i mniej znane miejsca na wyspie opisałam w planach zwiedzania Teneryfy, które możesz kupić w pakiecie lub pojedynczo. W planach zwiedzania znajdziesz polecenia wyjątkowych restauracji, w których zjesz na trasie i podczas zwiedzania. Warto!

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

Teneryfa atrakcje - przejdźmy do konkretów

Atrakcje Teneryfy są bardzo zróżnicowane. Od szlaków górskich, trekkingów, rejsów po oceanie, zwiedzanie lokalnych miasteczek, po tematyczne parki rozrywki, plaże, muzea. W tym poście przedstawię Ci te, które warto wziąć pod uwagę podczas pierwszego pobytu na wyspie. Bez nich nie byłoby Teneryfy! Jeśli lubisz nieoczywiste miejsca to polecę Ci skorzystać z planów zwiedzania, które przygotowałam dla podróżniczych odkrywców, poza utartym szlakiem.

Wulkan El Teide

Nie wyobrażam sobie wyjazdu na Teneryfę bez wejścia/wjazdu na wulkan. Jeśli nie lecisz w formie lasta, to jest duża szansa że dostaniesz się na sam szczyt, na który już trzeba wejść o własnych siłach. Wulkan El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii mierzący 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów. Jest także trzecim pod względem wysokości wulkanem świata, jeśli mierzymy go od podstawy, zlokalizowanej w głębinach dna oceanicznego. W tej kategorii wyprzedzają go wulkany znajdujące się na Hawajach.

Na kilka miesięcy przed wylotem możesz zarezerwować wejście na szczyt na stronie parku narodowego. Poza sezonem letnim wystarczy rejestracja około 2 miesiące wcześniej, ale w lecie terminy znikają na długo przed wakacjami. Nie jest to oczywista informacja, a widok rozczarowanych turystów usiłujących przebłagać strażników, aby przepuścili ich na punkcie kontrolnym to norma. Mimo, że są to Hiszpanie, to w tym wypadku nie da rady, odpowiadają za każdą wpuszczoną osobę, a limit jest narzucony przez względy bezpieczeństwa (chociaż przy zejściu nikt nie odnotowuje czy zeszliście… to jednak w przypadku zgłoszenia jakiegokolwiek wypadku, musicie mieć zezwolenie wydane przez Park Narodowy). Więcej możesz przeczytać w tym poście, w którym dokładnie opisuję jak zdobyć pozwolenie, wykupić kolejkę lub wejść na szczyt od podstaw.

Nie możesz pozwolić sobie na zwiedzenie wulkanu El Teide? Nic straconego! Wokół wulkanu znajduje się ogrom ścieżek trekkingowych, które zapewniają księżycowe wrażenia, widoki na wulkan i kalderę.

Warto wiedzieć, że z maluchami do poniżej trzeciego roku życia nie wjedziemy kolejką, ani nie wejdziemy na szczyt. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być spacer na terenie kaldery lub wymiana przy maluszku. Wjazd i zjazd kolejką z pobytem na górze zajmie około 40-60 minut (bez wejścia na szczyt). Z tej wysokości zobaczysz już całą Teneryfę z góry oraz sąsiednie wyspy.

Czarne, wulkaniczne plaże Teneryfy

Teneryfa to również piękne plaże, te turystyczne i te dzikie - w trudno dostępnych zatoczkach, lub otwartym oceanie. Plaże na teneryfie są czarne lub czarno-szare. Nie brudzą! Piasek jest egzotyczny i przepiękny, mieni się jak brokat! Więcej o plażach na Teneryfie przeczytasz w poście, w którym opisuję moje ulubione plaże, zarówno turystyczne, jak i te nieturystyczne.

POST: Najlepsze plaże na Teneryfie, które warto zobaczyć.

Playa de las Teresitas - złota plaża na Teneryfie

Jeśli szukasz plaż z białym lub żółtym piaskiem, to znajdziesz je przy kurortach na południowym wybrzeżu, a także w stolicy wyspy. Plaża ze złotym piaskiem z Sahary (jaki on jest miękki!) to pocztówkowy widok z Teneryfy. Playa de las Teresitas znajduje się 7 km nad stolicą Santa Cruz de Tenerife. To plaża uwielbiana przez mieszkańców stolicy, a także rodziny z dziećmi - zejście jest bardzo łagodne, a fal w zasadzie nie ma!

Przy plaży znajduje się bezpłatny parking. Plaża wyposażona jest w prysznice, toalety oraz beach bary,

Nad plażą znajduje się punkt widokowy, a dalej niewielkie czarne plaże i góry Anaga.

Klify Los Gigantes

Charakterystyczne klify na Teneryfie znajdują się na południu wyspy. Przy klifach mieści się port, z którego popłyniesz na obserwację delfinów, rejsy rybackie, wycieczki.

Przy klifach znajduje się maleńka plaża - nazywam ją plażą jednego kadru. Jest na tyle mała, że aby zrobić dobre zdjęcie, masz do wyboru jeden kadr (taki żart). W sezonie jest zapełniona ludźmi, a jej urok raczej mnie nie powalił, wręcz przeciwnie. Lubię ją w okolicy zachodu słońca, kiedy znikają z niej ludzie, a klify majestatycznie górują nad oceanem. W porcie znajduje się kilka knajpek i sklepów z pamiątkami, oraz całkiem smaczna lodziarnia.

Bardzo polecam pochodzić po miasteczku w okolicy klifów. Piękne uliczki, niesamowite widoki na klify- wbrew pozorom im dalej tym lepsze!

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Punta de Teno

Moim ulubionym widokiem na Los Gigantes jest widok z drugiej strony. Niestety w ostatnich latach został on ograniczony z powodów bezpieczeństwa. Zasady dojazdu co jakiś czas się zmieniają, także polecam pytać na bieżąco na naszej grupie na fb. Widok z dziewiczego wybrzeża jest zdecydowanie piękniejszy! Punta de Teno to południowy skraj wyspy, do którego prowadzi wąską i kręta droga po klifach, wybrzeżu, przez skalny tunel i lokalne miejscowości. Nawet jeśli trasa będzie zamknięta, to możesz spędzić ten czas w okolicznych wioskach i miasteczkach.

Santiago del Teide

W niewielkiej odległości od Los Gigantes znajduje się miasteczko Santiago del Teide, ukryte przed oczami wielu turystów- wybierz się tu na spacer w naturze, jedną z wielu tras trekkingowych lub usiądź w lokalnej restauracji i ciesz się chwilą. W styczniu i lutym zobaczysz tu kwitnące migdałowce, a kilka miesięcy później drzewa pełne migdałów! Bardzo lubię to miejsce. Niedawno otworzono tu szybką drogę dojazdową z południa wyspy.

Wąwóz Masca

Tą wycieczkę trzeba zaplanować z wyprzedzeniem, podobnie jak Teide. Wejściówki można rezerwować na 2 tyg do przodu i polecam pilnować terminu - szybko znikają! Rezerwacja na oficjalnej stronie tutaj. Od niedawna wąwóz można zwiedzać jedynie pieszo i tylko z pozwoleniem na wejście (dawniej schodziło się w dół wąwozu i wracało wodną taksówką). Sprawdzane są także wizualnie nasze buty (pełne, ostatecznie przejdą adidasy- żadne sandałki czy tenisówki). Jeśli jesteście w kilka osób i chcecie zwiedzić wąwóz na własną rękę- najlepiej dojechać do portu przy Los Gigantes i stamtąd grupowo podjechać taksówką lub busikiem na Maskę, skąd rozpoczniecie treking. Powrót z wąwozu odbywa się tak samo jak zejście- na nogach, do punktu wyjścia. To ważne jeśli chodzi o parking (część parkingu jest limitowana godzinowo!). Tym bardziej zachęcam do skorzystania z prywatnego transferu lub busa.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Wąwóz Masca, Teneryfa południowa
Wąwóz Masca, Teneryfa południowa

Gdzie wynajmuję noclegi na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Góry Anaga i lasy laurowo – wawrzynowe

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz wybrać się na górski trekking w tych przepięknych lasach. Przy krótkim wyjeździe polecam przynajmniej część dnia poświęcić na przejechanie jednej z kilku tras, w górach Anaga. Będzie to bardziej samochodowa wycieczka, niż typowe zwiedzanie. Przygotuj sobie zapas wody i przekąski, ponieważ na trasie jest niewiele lokali gastronomicznych, i w zasadzie zero sklepów.

Pogoda tutaj jest zazwyczaj pochmurna. Jedziemy w chmurach od pewnej wysokości (chyba, że masz super szczęście i trafisz na zupełnie bezchmurny dzień). Dzięki warunkom, które tu panują, mech porasta drzewa i skały jak z lasów z Hobbitonu. Chmury przemieszczające się wokół tworzą aurę tajemniczości.

Nastaw się na chłodniejszą temperaturę, tutaj uderzy cię wilgoć, przyjemny chłód, bujna roślinność porastająca wszystko na swojej drodze, a jeśli wjedziesz odpowiednio wysoko - zobaczysz raz jedną, raz druga stronę wyspy.

Zatrzymując się na punktach widokowych (rób to TYLKO w wyznaczonych miejscach), możesz zobaczyć wioski niedotknięte przez turystów, domki porozrzucane w tej chmuro-mgle jak klocki. Słońce przebijające się przez chmury, oświetla fragmenty ziemi, tańcząc na kolorowych domkach i ożywiając ten piękny obrazek.

Moje top 3 w Górach Anaga:

  • Taganana
  • Benjio i Almáciga
  • Punta Del Hidalgo

Dobra rada- jedź ostrożnie, trąb przed zakrętem i nie stresuj się, a jeśli słyszysz klakson to zwyczajnie zwolnij, zaraz wyjedzie auto z przeciwnej strony, a jeśli to bus to wbijaj wsteczny, bo może być ciasno. Na punktach widokowych zamykaj samochód, zabieraj z auta plecak z cennymi rzeczami.

Bajamar - największe fale na Teneryfie

Miejscowość znajduje się w północnej części wyspy. Bez problemu odwiedzisz je w drodze na Anagę lub punktu Punta del Hidalgo. Na brzegu oceanu zbudowano naturalne baseny, w miejscu skalnych niecek. Fale rozbijają się z impetem o basenowe ściany, tworząc prawdziwe widowisko, wysokich na kilka metrów fal! Kąpiel dozwolona w basenach - niezależnie od pogody!

Polecam zaplanować tę wycieczkę w weekend, a po drodze zatrzymać w Tacoronte. Do południa trwa lokalny targ, na którym kupisz owoce, warzywa, wina, sery, wypieki, miody i wiele innych dobroci z małych wytwórni.

Miasto San Cristóbal de La Laguna

Jedno z najstarszych miast na wyspie, jest to też miasto studenckie i jeśli jeszcze was to dotyczy, to możecie wybrać się tutaj w ramach Erasmusa. To tutaj powstało pierwsze lotnisko na wyspie, które okazało się jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk świata, na którym doszło do największej pod względem ofiar katastrowy lotniczej świata. Tutaj najczęściej spotkanie chmury, deszcze, a temperatura będzie niższa niż w pozostałych częściach wyspy, to taki przedsionek gór Anaga.

La Laguna jest specyficznym miastem, biorąc powyższe po uwagę. Mimo wszystko chcę was zachęcić do odwiedzenia tego miasta, w okresie letnim nie będzie pogodowych problemów, a jeśli będą to nawet miła odmiana. La Laguna ma do zaoferowania bardzo wiele, od zabytków po lokalny klimat. Leży w drodze z Puerto de la Cruz do Santa Cruz przy autostradzie TF1, więc zawsze macie okazję, aby tu zajrzeć. Łatwo dojechać również autobusem z każdej części wyspy, a z Santa Cruz również tramwajem.

W La Laguna znajdziesz najwięcej restauracji i kawiarni z "europejskim" klimatem i stylem. Speciality coffee? Śniadanie w instagramowym miejscu? Wegetariańska restauracja? Proszę bardzo! La Laguna ma wszystko to, czego brakuje mi na Teneryfie przy dłuższym pobycie. Tutaj spotkasz studentów z całej Europy, także miasto ma ofertę skomponowaną również pod nich.

Warto przyjechać tutaj w czasie świąt np. Wielkanocnych lub Boże Ciało i zobaczyć lokalne obchody.

Co zobaczyć w La Laguna? Moje top 3:

  1. Centrum starego miasta z uroczymi uliczkami i historycznymi budynkami
  2. Katedra w San Cristóbal de La Laguna
  3. Muzeum Kosmosu

Miasto La Orotava

Villa de La Orotava to jedna z najstarszych miejscowości na Teneryfie, położona na północy wyspy w dolinie "La Orotava" około 5 km od Puerto de La Cruz. Miasteczko ma charakter kolonialny (kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku), co czyni są prawdziwą perłą Teneryfy!

Dolina i miasteczko często pogrążone są w chmurach lub mgle ze względu na położenie. Słońce dociera tam dość późno, kiedy w Puerto było już jasno, to patrząc na Orotavę, mogłam zobaczyć jak słońce zaczyna ją dopiero oświetlać. Orotava to balkon wyspy - dowiesz się co mam na myśli, kiedy tu będziesz.

Podobnie jak La Laguna, to miasteczko jest zawsze po drodze, nie omijaj go!

Warto przyjechać tutaj w czasie świąt np. Wielkanocnych, Bożego Narodzenia lub Boże Ciało, i zobaczyć lokalne obchody jak np. dywany z kwiatów.

Co zobaczyć w La Orotava? Top 3 miejsca:

  1. Casa de los Balcones - najsłynniejsza budowla miasta, reprezentuje tradycyjną kanaryjską architekturę barokową z 1632 roku
  2. Starówka z wąskimi uliczkami i kolorowymi domostwami
  3. Ogrody Wiktorii przy placu Pl. de la Constitución

Miasto Candelaria

Spędziłam tu ponad tydzień podczas zimowego pobytu na Teneryfie, a Candelaria stała się dla mnie miejscem odpoczynku, dobrego jedzenia i miejscowego, małomiasteczkowego klimatu. Nie poprzestawaj na placu z bazyliką - zachęcam do zobaczenia serca miasta, nie pożałujesz!

Miasteczko jest małe i urocze, bardzo lokalne. Znajdziecie tutaj plażę La Playa de Punta Larga na obrzeżach miasteczka, oraz mniejsze Playa de El Alcalde, Playa de La Arena. Główną atrakcją miasta jest Bazylika z placem Plaza de la Patrona de Canarias oraz posągami dawnych wodzów - tzw. Menceyes. Przypominają one o czasach, kiedy wyspą władali jej rdzenni mieszkańcy - Guanczowie. Jeśli przejdziemy wzdłuż posągów i barierek dojdziemy do groty Cueva de Achbinico, która na pewno zrobi na was wrażenie.  

W Centro Alfarero de Candelaria “Casa las Miquelas” poznasz historię wyrobu ceramiki przez Guanczów oraz zobaczysz jej przykłady (można również zakupić naczynia będące wspaniałą pamiątką z wakacji).

Spacer wzdłuż oceanu zaprowadzi Cię na smaczne churros, rybną ucztę, do uroczej latarnii morskiej oraz licznych plaż ciągnących się aż do kolejnych miejscowości. W Candelaria znajduje się ukryta plaża Playa de Samarines, do której prowadzi szlak pieszy, zaczynający się na wzgórzu nad bazyliką. Droga zajmuje około 20 minut. Polecam!

Stolica Teneryfy Santa Cruz

Omijana przez turystów, no bo co można zobaczyć w stolicy? A, no stolicę!

Santa Cruz to stolica, którą na upartego przejdziesz na nogach. Skradła nasze serca! Jest tu wszystko, czego potrzebujemy do pracy i wakacji, pracowakacji, czy nomadowania w naszym stylu. Stolica kryje lokalne życie, nocne życie, nowoczesne budynki, baseny, jedną z najpiękniejszych plaż za miastem, idealne miejsce do pracy - TEA Tenerife, ogromne parki, urokliwe uliczki. Uwielbiam!

Co zobaczyć w Santa Cruz? Moje top miejsc w stolicy Teneryfy:

  1. Auditorio de Tenerife - Santiago Calatrava
  2. Plaza de Espana
  3. Park García Sanabria, w którym biegaliśmy i chodziliśmy na kawę
  4. Palmetum (park botaniczny przy oceanie)
  5. Calle del Castillo - ulica/deptak z wieloma sklepami, tymi znanymi i lokalnymi, w sam raz na zakupy w atrakcyjnych cenach, 5% podatek robi różnicę
  6. Calle Antonio Dominguez Alfonso - klimatyczna uliczka z małymi restauracjami, tuż przy kościele Church of the Immaculate Conception, klimat 100%
  7. Muzeum Karnawału (darmowe) bardzo polecam zobaczyć, czym jest karnawał na Teneryfie
  8. Plaża las Teresitas

Gdzie zaparkować w Santa Cruz de Tenerife?

Ponieważ w stolicy jest dość ciasno, a parkowanie graniczy z cudem, oszczędzając wasz czas i nerwy, polecam ten podziemny parking przy Plaza Espana, idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania i jednocześnie zapewnia szybki wyjazd/wjazd do stolicy. Parking jest płatny w automacie na terenie parkingu.

Miasto Puerto de la Cruz

Nie będę obiektywna, nawet nie próbuję. Kocham to miasto! Nie wyobrażam sobie Teneryfy bez Puerto de la Cruz. Musisz. 100% osób, którym pokazaliśmy to miasto, zakochało się w nim od pierwszego wejrzenia. Dosłownie - najpierw zabieraliśmy gości na punkt widokowy z panoramą miasta (Park Taoro), a następnie schodziliśmy do centrum. To miasto jest cudowną mieszanką lokalnej społeczności, nieco emeryckiego spokoju za sprawą Niemców spędzających tu emeryturę, a  pomiędzy tym odnajdują się turyści.

Post poświęcony w całości Puerto de la Cruz: Puerto de la Cruz atrakcje - oczami mieszkańca. Pokażę Ci moje Puerto!

Miasto ma wiele do zaoferowania, od klimatu po typowo turystyczne atrakcje i najpiękniejszy widok na wulkan El Teide- zwłaszcza na ośnieżony wierzchołek, podczas leżenia na czarnej plaży Playa Jardin. Żadna inna miejscówka Ci tego nie zapewni. Roślinność na każdym kroku, lokalne klimaty, lokalny styl, zachowania i życie, które możesz celebrować popijając lokalną kawę cortado con leche y leche lub zaperoco z likierem (w innej części wyspy zwane barraquito).

Warte zobaczenia w Puerto de la Cruz:

  1. Najlepiej zgub się w mieście i poczuj jego klimat
  2. Playa Jardin oraz plaże w pobliżu miasta
  3. Dzielnica Punta Brava
  4. Naturalne baseny Lago Martianez
  5. Plaza del Charco
  6. Park Taoro z tarasami widokowymi, wodospadem i kawiarnią z panoramą miasta
  7. Ogród Botaniczny Jardin Botanico
  8. Calle Mequinez - jedna z moich ulubionych uliczek, ze względu na palmy i sklep z najlepszymi papajami
  9. Mirador La Paz - punkt widokowy
  10. Loro Park dla lubiących tego typu atrakcje

Gdzie zaparkować w Puerto de la Cruz? Darmowe parkingi.

Darmowy parking w mieście znajduje się przy latarni morskiej i przy plaży Playa Jardin. Większość parkingów jest darmowa, ale wygodnie jest kierować się od razu w te rejony, są to największe parkingi i omijamy ciasne uliczki.

Jak dojechać do Puerto de la Cruz?

Do miasta łatwo dojechać busem Titsa (aktualny rozkład na google lub Titsa) z każdej części wyspy. Tutaj również znajduje się wygodny, multiprzystanek autobusowy. Jeśli wynajmujesz auto to najlepiej wybrać trasę autostradą TF1, biegnącą z południa do Puerto de la Cruz.

Szukasz hoteli na Teneryfie? Możesz je zarezerwować tutaj.

Skalne, naturalne baseny w Garachico

Przy zwiedzaniu wyspy to miasteczko zwykle jest gdzieś po drodze i łatwo dorzucić je do listy miejsc do zobaczenia. Znane z naturalnych basenów lawowych, które utworzyła spływająca do oceanu lawa, niszcząc przy okazji główny port tej części wyspy (dzięki temu zyskało Puerto de la Cruz). Nie zachwyciło mnie za pierwszym razem, ale za drugim i kolejnym już tak. Ma to coś, ma urok którego brak w większych miastach. Tutaj wpuszczą cię do zamkniętej knajpki i podadzą kawę. Koniecznie odwiedź to miasteczko i jego mieszkańców.

Same "baseny" to zastygnięta lawa, w której utworzyły się mniejsze i większe wodne oczka (tak to nazywam), do których dociera oceaniczna woda, rozwijają się małe rybki i krabiki. W większych basenach odpoczywają i moczą się ludzie (trudno o pływanie). Na skały trzeba zejść i ostrożnie się po nich poruszać, niektóre miejsca są dość trudne do przejścia, szczególnie jeśli macie lęk wysokości, zawroty głowy etc. to opuściłabym wchodzenie na skały. Uważajcie na dzieci.

Z brzegu widoczna jest ogromna skała-wyspa, jedna z niewielu takich rozmiarów i tak blisko lądu.  

Przy wybrzeżu znajdziecie dwa ogromne bloki marmurowe Tensei Tenmoku, bardzo popularne na zdjęciach z Garachico. W pobliżu dwie maleńkie czarne plaże dla spragnionych kąpieli.

Tysiącletnie smocze drzewo Drago de Icod de los Vinos

Lista atrakcji Teneryfy nie byłaby kompletna bez tego miejsca. Smocza dracena to endemiczny gatunek na Wyspach Kanaryjskich. Na Teneryfie możecie zobaczyć podobno tysiącletnie, najstarsze i najpiękniejsze. Od siebie dodam, że smoczą dracenę można dojrzeć w innych częściach wyspy, ale trzeba trochę pojeździć po mniej turystycznych zakamarkach, chociaż w Puerto de la Cruz również ją zobaczycie.

Podjechanie do Icod de los Vinos, podobnie jak Garachico, również można zrobić po drodze. Osobiście nie płakałabym, gdybym tutaj nie przyjechała, ale Icod ma w sobie tle uroku, że całościowo musi się tu znaleźć. Drzewo można podziwiać z ogrodu, do którego wejście jest płatne, lub z niewielkiej odległości z placu miejskiego. O tym, co zachwyciło mnie w Icod przeczytasz w planie zwiedzania: Perły Północy, który można kupić w pakiecie lub osobno.

Moje top miejsca w Icod:

  • uliczki starówki
  • motylarnia
  • smocze drzewo i jego "sąsiad"
  • widoki na Teide

El Medano czyli Surfing na Teneryfie

Wyspy Kanaryjskie słyną z silnych wiatrów i oceanicznych fal. Na Teneryfie nie może być inaczej! Surfing na Teneryfie kojarzy się głównie z El Medano i plażą surferów, jedną z moich ulubionych, na której stale wieje. Na północy wyspy również znajdziecie sporo ośrodków dla surferów. Jeśli jeszcze nie próbowaliście surfingu, to Teneryfa będzie najlepszym do tego miejscem. Naukę surfingu na Teneryfie możesz zarezerwować online:

Piramidy w Guimar

Starożytne zabytki Teneryfy piramidy w Güimar. Zdania co do tej atrakcji są podzielone, jedni zachwalają, inni odradzają, ale wybór należy do Ciebie. Jedną z ciekawostek jest to, że podobno w noc przesilenia w czerwcu, można zaobserwować tutaj "podwójny" zachód słońca. Na miejscu dowiesz się więcej o piramidach i pierwszych osadnikach Teneryfy. Bilety wstępu kupisz tutaj.

Winiarnie na Teneryfie i lokalne jedzenie

Teneryfa słynie z lokalnego wina, równie mocno jak z bananów i likieru bananowego. Lokalnego wina możesz skosztować w niemal każdej restauracji na północy wyspy, ale także w winiarniach, jeśli jesteś smakoszem to jest to atrakcja w sam raz dla Ciebie. Zwiedzanie winiarni i degustację wina na Teneryfie możesz zarezerwować online na tym portalu.

Parki rozrywki na Teneryfie

Zmagałam się z wpisaniem parków rozrywki do atrakcji wyspy. Tak na poważnie - te parki można przenieś w dowolne miejsce na świecie, nie są one naturalną atrakcją, są po prostu parkiem rozrywki czy inną formą zoo, bez względu na miejsce.

Bilety wstępu do Loro Parku oraz do wodnego Siam Park, lub łączony Twin Ticket do obu parków kupisz tutaj.

Delfiny na Teneryfie

Oprócz parków Loro Park i Jungle Park, delfiny na Teneryfie można oglądać w środowisku naturalnym i o ile nie masz choroby morskiej to tą opcję polecam najbardziej. Oprócz delfinów, na Teneryfie możemy obserwować również orki, żółwie oraz wiele więcej mniejszych zwierząt wodnych. Rezerwując wycieczkę online możemy wybrać te z lekkim posiłkiem i napojami w trakcie 2-3 godzinnego rejsu, z możliwością snorkelingu, z przewodnikiem. Poniżej najbardziej polecane wycieczki, które możesz zarezerwować online i po polsku:

Paralotnie na Teneryfie

Jeśli lubisz sporty ekstremalne i nieco więcej adrenaliny to ta atrakcja jest dla Ciebie. Loty w tandemie nad Teneryfą to też dobry plan na zaskoczenie swojej drugiej połówki. Paralotnie na Teneryfie możesz zarezerwować tutaj:

Wycieczka na La Gomerę z Teneryfy

Z Teneryfy możemy odwiedzić pobliskie wyspy nawet w jeden dzień. Najczęściej wybierane wycieczki jednodniowe to wycieczka na La Gomerę oraz wycieczka na El Hierro. Południe Teneryfy bogate jest w porty umożliwiające szybki transport i łatwy dostęp dla turystów. Więcej niż jedna z Wysp Kanaryjskich podczas wakacji? Czemu nie! Wycieczki możesz zarezerwować online, jeszcze przed wyjazdem na Teneryfę:

Rezerwacja wycieczek na Teneryfie online (z możliwością zwrotu)

W tym punkcie chciałabym zachęcić Cię do zaplanowania wycieczek wcześniej, a jeśli to możliwe do rezerwacji online. Wybierając się na tygodniowe wakacje, możesz oczywiście poczekać na propozycje rezydenta, lub miejscowych punktów turystycznych. Z mojego doświadczenia, wolę zaplanować koszty wcześniej oraz maksymalnie wykorzystać te kilka dni wakacji, bez konieczności biegania za biletami, ustalania terminów etc.

Kiedy ostatnio lecieliśmy ze znajomymi na Teneryfę, zaplanowałam wszystkie atrakcje biletowane, jeszcze w Polsce zakupiłam i opłaciłam, a na miejscu nie traciłam czasu na planowanie i kupowanie biletów, które w przypadku np. Teide mogą okazać się przykrą niespodzianką. Kupując konkretną wycieczkę, wiem kiedy i gdzie ona się odbędzie, mogę swobodnie zaplanować swój wyjazd jeszcze w domu i maksymalnie wykorzystać czas na odpoczynek, bez spiny że coś mnie ominie, że czegoś nie zobaczę, przez brak informacji lub planu.

Niemal wszystkie atrakcje możesz zwiedzić na własną rękę, możesz też wykupić wycieczki zorganizowane, lub po prostu bilety wstępu. Na tym portalu zrobisz to wszystko w JEDNYM miejscu, bezpiecznie, po polsku, w polskiej walucie i z gwarancją rezygnacji nawet 24h przed atrakcją.

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

Teneryfa atrakcje TOP: co warto zobaczyć na Teneryfie? Od lokalsa!

Polecane posty:

  1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
  2. Teneryfa tanie loty: wyszukiwarki, ceny biletów, loty bezpośrednie na Teneryfę
  3. Teneryfa przewodnik: mapa, czas, waluta, jedzenie, pogoda, zakupy, atrakcje, lotnisko. Podstawowe informacje turystyczne.

Podsumowanie
Teneryfa atrakcje OD LOKALSA! Co warto zobaczyć na Teneryfie?
Nazwa artykułu
Teneryfa atrakcje OD LOKALSA! Co warto zobaczyć na Teneryfie?
Opis
Teneryfa atrakcje OD LOKALSA! Co warto zobaczyć na Teneryfie? Jak się poruszać i gdzie rezerwować atrakcje Teneryfy? Praktyczny poradnik.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Wielki szacunek za merytorykę i zaangażowanie, którą wnosisz w to co tu zostało zamieszczone !! Nie ukrywam ze nigdy nie byłem fanem blogów ale dzięki Twojej twórczości nie sposób się nie zagłębić w najciekawsze zakątki Teneryfy jak interesująca książkę . Puerto de La Cruz jest magicznym miejscem w 100 % chyba bycie obiektywnym nie ma tu nic do rzeczy 😉 Klimatyczne uliczki, rewelacyjna architektura, Playa jardin i przede wszystkim bardzo mili ludzie powodują ze na tle innych miejsc nie ma się ochoty stad gdziekolwiek ruszać...nie ukrywam ze moje serce dalej zostało na Lanzarote ale to głównie dzięki Césarowi Manrique, którego darze olbrzymim szacunkiem ale Teneryfa wygrywa swoją różnorodnością i magią natury 😉 Dzięki wielkie za podzielenie się swoimi doświadczeniami!! Powodzenia w dalszych podróżach !!

  2. Teneryfa jak i całe Kanary są niesamowite! Już szukamy kolejnych lotów (tanich) 😀

  3. Świetny post.pod koniec znajduje się zdjęcie na platformie widokowej. Mogę zapytać gdzie zostało zrobione? Z góry serdecznie dziękuję

  4. Powtórzę za poprzednikami.Podziwiam za zaangażowanie i profesjonalizm!!

    Dziękuję bardzo
    Darek

  5. Cudowne opisy i dziękuje super ,że tu trafiłam
    Właśnie ruszamy na podbój Teneryfy ♥️🌴

  6. Obecnie (styczeń 2023) wjazdy na El Teide są dostępne bez problemu z dnia na dzień.

  7. Witam, jak wygląda aktualnie sprawa z dojazdem na Punto del Teno? Wybieramy się na Teneryfę w przyszłym tygodniu.
    Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności