Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Karnawał na Teneryfie: Pogrzeb Sardynki, Bieg na Szpilkach i Parada- relacja z największego europejskiego karnawału.

20/02/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Karnawał na Teneryfie: Pogrzeb Sardynki, Bieg na Szpilkach i Parada- relacja z największego europejskiego karnawału. Jak to jest, że tak bardzo katolicki naród jakim są Hiszpanie, bawi się w środę popielcową pod przykrywką pogrzebu sardynki? Nie wiem. Wiem za to, że jeśli mają wybór, to zawsze wybiorą zabawę i zrobią wszystko, aby ją przedłużyć. I przedłużyli! Przecież głupio tak skończyć w środę, w środku tygodnia, prawda? Skończyli w niedzielę. +5 (dni) do karnawału w Puerto de la Cruz na Teneryfie. Brawo Oni!

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie trwa… no właśnie, trudno powiedzieć ile! Przygotowania, realizacja wymyślnych kreacji, które zapewnią tytuł królowej karnawału, próby zespołów tanecznych i grup muzycznych, choreografie oraz liczne eliminacje i konkursy trwają tu przez cały rok! Finalnie rok przygotowań do największej karnawałowej imprezy w Europie kończy ponad 2 tygodniowa zabawa!

Celowo piszę „podobno”, bo jest pewna tajemnica, o której lokalni Hiszpanie nie chcą słyszeć, a mówi ona, że największy karnawał w Europie przypada Londyńczykom w Notting Hill. Londyńczycy natomiast nie mają pojęcia o karnawale na Teneryfie. Ot, taka tajemnica, o której nikt nie chce wiedzieć.*

Przeczytaj również: Karnawał Teneryfa. Relacja z największego europejskiego karnawału.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Wybór Królowej Karnawału na dobry początek

Początek karnawału otwiera seria imprez, na których mi. wybierana jest królowa karnawału, prezentują się grupy taneczne i muzyczne oraz kabaretowe. Jeśli chcesz zobaczyć najdziwniejszą suknię, która jednocześnie jest chodzikiem i waży prawie tyle co właścicielka, to koniecznie wybierz się na prezentację kandydatek do tytułu królowej karnawału! „Suknie” są przepiękne, wykonane z dbałością o dosłownie każdy detal! Rok przygotowań nabiera sensu.

Szukasz hoteli na Teneryfie? Możesz je zarezerwować tutaj.

Zdecydowana większość imprez odbywa się na ulicach miasta. Miasto na 2 tygodnie zmienia się całkowicie, albo raczej jego mieszkańcy. Nie mam tu na myśli uśmiechów itd. bo uśmiechy to oni mają na co dzień, a nie od święta. Mówię o tym, że wychodząc po zakupy spotkasz całą rodzinkę Mario, Lorda Vadera, Michaela Jacksona, Wikngów, rodziców z dziećmi przebranymi za Kinder Niespodzianki lub Kinder Bueno.

Parady i karnawałowe stroje na Teneryfie

Jako, że imprezy odbywają się w każdym niemal dniu, bez względu na porę, karnawału nie można ominąć - w każdym razie, karnawał nie ominie Ciebie. Najbardziej charakterystyczne są rzecz jasna parady! Najbardziej kolorowe, roztańczone, piękne! W czasie karnawału odbywa się ich kilka, różnej wielkości, a największa oczywiście na koniec. I wcale nie musisz ich oglądać stojąc za bramką- możesz być w samym centrum, ale najpierw zastanów się czy masz odpowiednio dobry strój! A ten musi być na poziomie- najwyższym. Nie ma przebacz.

Zarezerwuj wjazd kolejką na wulkan na oficjalnej stronie PN Teide (polecam z audiobookiem!) lub inną atrakcję na Teneryfie online, aby mieć pewność, że zwiedzisz wulkan Teide podczas swoich wakacji. 

rodzinkaogr02

Niektóre zasługiwały na kostiumowego Oskara. Inne powalały kreatywnością właściciela. Co najbardziej nas zdziwiło? Przebrane w jednym stylu/klimacie były całe grupy, rodziny, sąsiedzi, znajomi- razem tworzyli całość. Rzadko trafiał się ktoś, kto był solo- może Michael Jackson, a nawet dwóch. Dzięki temu raz czułam się jak na planie Gwiezdnych Wojen, po chwili już stałam w grupie Minionków. Oni na prawdę robią to dobrze! Co jak co, ale bawić to się umieją. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że tylko to umieją na prawdę dobrze!

W moim autorskim ebooku, pierwszym dotyczącym Teneryfy na polskim rynku, znajdziesz niekomercyjne polecenia miejsc, restauracji, a także wszystkie potrzebne informacje, aby kompleksowo zorganizować wyjazd na Teneryfę w 100% na własną rękę.

Dowiesz się jak i gdzie zarezerwować noclegi, samochody, loty, atrakcje. Bonusowo checklista wyjazdowa!

Kupując ten pakiet otrzymasz aż 5 ebooków! W tym 4 gotowe plany zwiedzania różnych części wyspy, z wieloma unikalnymi miejscami, które nie są znane wśród turystów. Możesz z nimi wyruszyć od razu na zwiedzanie Teneryfy!

*plany zwiedzania możesz także kupić pojedynczo

006michaeljackson

Na paradzie szanująca się grupa ma swoją muzykę- koniecznie najlepszą i najgłośniejszą. Dobrze jest cały sprzęt ukryć sprytnie w elemencie, który stanowi nieodłączny atrybut grupy. Wiadomo, że stewardessa musi mieć samolot. Samolot musi pomieścić jeszcze kilka butelek płynu, na wypadek gdyby skończyło się paliwo. A jeśli chcesz być np. strażakiem- zastanów się czy masz strażacki wóz! W tym roku tematem przewodnim karnawału były lata 80, ale nie sensu się nad tym dłużej zastanawiać- lokalsi podchodzą do tego bardzo luźno, dlatego stroje  są niezwykle różnorodne.

wilkolaki

Wśród przebierańców zobaczysz bardzo dużo mężczyzn przebranych za kobiety- to tu normalne, nie dziw się i nie zastanawiaj nad tym. Tak mają i już. Zobaczysz ojca przebranego za seksowną kobietę, pchającego wózek z niemowlakiem (prawdziwym i jego własnym), a tuż obok przebraną za faceta żonę tegoż mężczyzny. Nastolatków w spódnicach a'la ballerina też nie zabraknie.

PS. Na końcu każdej parady (oficjalnej części, przed tłumem przebierańców) zobaczysz właśnie królową karnawału.

Pogrzeb Sardynki w ostatni dzień Kanarnawału w Puerto de la Cruz

Pozostając w temacie strojów i parady, jest i taka na którą ubieramy się na czarno, a jeśli wybierzemy coś w klimacie kościoła katolickiego, to wstrzelimy się  idealnie! Ta parada to właściwie pogrzeb. Pogrzebowy pochód ze wszystkimi elementami- od kadzideł, księży, zakonnic, zawodzących wdów i wdowców, na trumnach kończąc. To pogrzeb sardynki. Teraz wrócę do wstępu- cieszycie się, kiedy idziecie na śledzika w ostatki? No pewnie, nawet jak nie byliśmy na ani jednej przebierance, to na śledzika do znajomych wyskoczymy! No cóż, Hiszpanie wyją z rozpaczy na myśl o sardynce! To znak, ze karnawał się zaraz skończy…

sardina02reiny

Ta wyjątkowa parada odbywa się w tzw. środę popielcową, czyli dokładnie wtedy kiedy w kościele katolickim zaczyna się okres wielkiego postu. Dlatego niekoniecznie jest kolorowa i wesoła, ale to tylko pozory. Pęka się ze śmiechu, na tej groteskowej i przerysowanej w każdą stronę paradzie. Parada kończy się nad brzegiem oceanu, gdzie sardynka jest spalona oraz (dawniej) wrzucona do oceanu. Na koniec pokaz przepięknych fajerwerków, produkowanych 7km od Puerto de la Cruz- był nieporównywalnie lepszy niż ten sylwestrowy.

Zarezerwuj wjazd kolejką na wulkan na oficjalnej stronie PN Teide (polecam z audiobookiem!) lub inną atrakcję na Teneryfie online, aby mieć pewność, że zwiedzisz wulkan Teide podczas swoich wakacji. 

Grand Ball czyli potańcówka na głównym placu w Puerto de la Cruz

Po pokazie nie sposób pójść do domu, kiedy na głównym placu i dwóch bocznych scenach gra już muzyka. Nawet churros z czekoladą kupisz w nocy zamiast frytek! Mniej więcej tak kończy się każdy dzień karnawału (a raczej każdy świt). No może co drugi teraz, bo zimujący turyści narzekali, że spać nie mogą przez tych tańczących po nocach Hiszpanów. Serio. Grand Ball trwający do rana, kończył każdy dzień, w którym odbywała się parada lub inne, główne wydarzenie. W pozostałe dni Grand Ball trwał krócej. Grand Ball czyli zwyczajnie- potańcówa!

Bieg na Szpilkach

Imprezą towarzyszącą, która budzi spore emocje jest Mascarita Ponte Tacón czyli bieg mężczyzn na… szpilkach! Owszem, jest tak jak myślisz (w jakimś stopniu). Nie mniej, warto zobaczyć. Tylko nie spiesz się, impreza była spóźniona o kilka godzin. Ale to nic, na planach imprez byłby podawane inne ulice np. parady, niż w rzeczywistości. Także bierz poprawkę na to, że jeżeli coś jest na planie, to wcale nie znaczy, że będzie zgodnie z planem!

oliwazoliwek

Panowie zamiast biegu, w jedną stronę urządzili sobie prezentację i tańce po trasie, trochę im zeszło, ale ludzie zadowoleni, ja niekoniecznie (kto widział snapa, ten wie). W drugą już się zebrali i pobiegli.

008biegnaszpilkach

Biegli po kocich łbach, w szpilkach. Organizatorzy zadbali, aby na trasie znalazły się przeszkody w formie ławeczek, opon i innych, jakby kocie łby nie wystarczyły. Najzabawniejsze były oczywiście stroje. Wyobraź sobie barbie w pięknej sukni i na szpileczkach w nowiuteńkim różowym pudełku (dobra, ja lubiłam barbie jako dziecko i nadal lubię). A teraz biegnie, w tym pudełku, a za nią oliwa z oliwek- również w pudełku. Ogólnie pudełka były dość popularne na tym maratonie, może jako forma zabezpieczenia w razie upadku? Maraton wpisuję jako obowiązkowy punkt karnawału. 

barbie2

Najważniejsze w karnawale jest to, że ludzie są razem.

Chociaż tego na co dzień lokalnym nie brakuje. To podkreśla jak bardzo relacje są ważne tutaj. Kontakt z drugą osobą, realny i prawdziwy. Głupio nie pójść, głupio się nie przebrać i zostać w domu. W karnawale biorą udział wszyscy- dosłownie. Seniorzy, dorośli, młodzież. Widok niemowlaków śpiących w wózkach, w samym środku parady nas nie dziwił. Dzieci na placu zabaw o 1 w nocy też nie.  Bawił się każdy. I słowo bawił nie oznacza, że nie pamięta poprzedniego wieczoru. Wbrew pozorom, nie zobaczysz tu nikogo pijanego (chyba, że trafisz na turystę).

samolot

Kto powiedział, że spać trzeba iść po 19? A do pracy wstać na 6 rano? Pod tym względem zgadzam się z nimi i jestem 100% Hiszpanką 😀 W PL nie mogłam tego pojąć, dlaczego ktoś tak dziwnie wymyślił godziny pracy czy szkoły i w imię czego? Szybszego skończenia? WOW nie wiedziałam, że od 6-14 jest mniej godzin, niż od 8-16. Więc mam nadzieję, że w tym zyskanym czasie pójdziesz z kimś na kawę, albo inne pyszności, po prostu spędzisz z kimś czas… i to poza domem! Taki mini karnawał, ok?

A jak było na tym największym europejskim, pokażę Ci na tym filmie.

*Karnawał w Londynie jest największym w Europie pod względem liczby osób. Odbywa się w lecie i trwa 2 dni. Ten kanaryjski jest bardzo bliski brazylijskiemu i najbardziej hucznie obchodzony w Europie. Trudno zaprzeczyć, skoro trwa tak długo. Zasmuca jednak fakt, że mimo wszystko karnawał się kurczy pod względem ilości ludzi, atrakcji czy zaopatrzenia. To porównanie mamy od lokalnych mieszkańców, mocno zaniepokojonych tym, co dzieje się z roku na rok.

**zdjęcia pochodzą ze strony fb/Fiestas Puerto de la Cruz

Gdzie wynajmuję noclegi na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Karnawał na Teneryfie: Pogrzeb Sardynki, Bieg na Szpilkach i Parada- relacja z największego europejskiego karnawału.

Polecane posty:

  1. Jak znaleźliśmy mieszkanie na Teneryfie? Niezależnie od długości pobytu, ten post jest dla Ciebie!
  2. Atrakcje Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie?
  3. Teneryfa wulkan El Teide: zwiedzanie, kolejka, park narodowy Teide, dojazd

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. wygląda na to że świętowaliście karnawał w Puerto de la Cruz. Ten największy jest jednak w stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife.

    1. sprostuję jak w poście- ten największy karnawał europejski odbywa się w Londynie 🙂 na Teneryfie jest najhuczniej i najdłużej obchodzony 🙂 i tak, zdjęcia są z Puerto de la Cruz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności