Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Co zobaczyć na Malcie? 7 dniowy plan zwiedzania Malty, atrakcje, plaże.

06/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Co zobaczyć na Malcie? 7 dniowy plan zwiedzania Malty, atrakcje, plaże. Wyspa Malta to leżące w basenie Morza Śródziemnego małe państwo, tuż przy włoskiej Sycylii. Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą mi na myśl o Malcie to kolorowe, małe łódki, najmniejsza europejska stolica Valletta, najlepsze na świecie włoskie lody, błękitna woda i udane wakacje. Loty na Maltę z Polski są na tyle tanie i krótkie, że jest idealnym wyborem na kilkudniowy citybreak, a także na wakacje. W niespełna trzy godziny możesz przenieść się w cudowny, letni klimat i kąpać w ciepłym morzu. Ciekawi co warto zobaczyć na Malcie? Zapraszam na post, a w nim ciekawe miejsce na Malcie, zwiedzanie, zabytki, a także ceny atrakcji na Malcie.

Malta zwiedzanie Informacje praktyczne

Na zwiedzanie Malty najlepiej zaplanować pełen tydzień wakacji, ale jak wspomniałam we wstępie, Malta to idealna destynacja na citybreak. Malta w trzy dni? Oczywiście, że tak! Wyspa Malta jest na tyle mała i dobrze skomunikowana, że w trzy dni na Malcie możesz zobaczyć najważniejsze miejsca lub cieszyć się niezwykłą Vallettą i jej okolicą.

Poruszaliśmy się tylko i wyłącznie publicznym transportem i nigdy się nie zawiedliśmy. Kupiliśmy travel card na cały tydzień i korzystaliśmy stale z miejskich autobusów, aby dojechać do każdej atrakcji. Polecam ten sposób podróżowania po Malcie. Niestety wynajem samochodów na Malcie był bardzo drogi, a korki i lokalna kultura jazdy nie zachęcała do wsiadania w samochód. 

Na Malcie niemal wszyscy mówią po angielski, jest to drugi język urzędowy.

Turystyczne busy na Malcie, szybkie, łatwe i wygodne zwiedzanie objazdowe

Bilety na turystyczne dwupiętrowe autobusy hop-on-off kupisz tutaj.

Płatności na Malcie waluta

Obowiązującą walutą Malty jest euro. Niemal wszędzie zapłacisz kartą.

Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swoje standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji. Dodatkowo do 800zł możemy wypłacać gotówkę w bankomacie, również bez ponoszenia opłat. To najlepszy wg mnie sposób na oszczędność przy wymianie waluty i płatnościach za granicą. 

Noclegi na Malcie

Potrzebujesz noclegu na Malcie? Wynajmuję mieszkania od prywatnych właścicieli, oraz hotele i hostele tutaj.

Tańsze zwiedzanie z Malta City Pass

Karta Malta city pass uprawniająca do 50% zniżek na atrakcje, restauracje, muzea itp. dla Ciebie i rodziny (warto jeśli chcecie zwiedzać dużo i w kilka osób).

Co zobaczyć na Malcie? 7 dniowy plan zwiedzania Malty, atrakcje, plaże.

Atrakcje Malty to obszerny temat, dlatego podzieliłam je na sekcje:

 • Valletta 
 • Mdina
 • Sliema
 • Malta St. Julian’s Bay najbardziej znana zatoka na Malcie
 • Marsaxlokk czyli kolorowe łódki na Malcie i targ rybny
 • St. Peters Pool Naturalne baseny Malta
 • Pałac Palazzo Parisio Malta
 • Bugibba (oceanarium na Malcie)
 • Popeye Village 
 • Blue Lagoon
 • Wyspa Gozo
 • Malta Blue Grotto
 • Top plaże na Malcie
 • Nurkowanie na Malcie
 • Festiwale na Malcie

Valletta stolica Malty

Stolica Malty to przepiękne miasteczko, którego ścisłe centrum wyłączone jest z ruchu samochodowego. Nazwa pochodzi od nazwiska Wielkiego Mistrza zakonu joanitów Jean de la Valette, który rozpoczął budowę tego miasta. Spotkasz tutaj turystów i polityków na jednym placu. Valletta wyłożona jest pięknymi kamieniami, a wysokie kamienice z arabskimi balkonami tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Dodam również, że ta mała stolica to całkiem spore zmiany wysokości, także aby dojść do morza musimy pokonać nieco schodów. Mogłabym spędzić w tym miasteczku cały tydzień, przesiadując w urokliwych kawiarniach pod majestatycznymi zabytkami Malty. Kawiarnie tutaj mają wyjątkowy klimat, głównie ze względu na lokalizację w wiekowych kamienicach, często to co jest na zewnątrz zupełnie nie zdradza tego, co znajdziemy wchodząc do środka! 

Co zobaczyć w Vallettcie? 

Najważniejsze zabytki Valletty to górujące nad miastem kościoły, do których w większości wstęp jest płatny (uśredniając około 10 euro za wejściówkę, czyli całkiem sporo). Znajdziecie tu sporo pięknych historycznych budynków, placów, mniejszych kościołów, urocze ulice, muzea i budynki rządowe, jak na stolicę przystało. Na zwiedzenie Valletty wystarczy kilka godzin, a na szybki spacer i rzucenie okiem na zabytki nawet 2 godziny.

Valletta atrakcje

Kościoły Valletty

 • Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel - symbol Maty, kopuła górująca na Vallettą
 • Katedra św. Jana w Vallettcie.
 • Katedra św. Pawła - na Malcie znajdziemy wiele miejsc związanych z Apostołem Pawłem.

 Brama, mury miejskie, forty

Miasto ma swoją ogromną historię związaną z obronnością, mury, bramy i forty to nieodłączny element historycznych miast (polecam Muzeum Wojny, w którym dowiesz się więcej o historii Malty). 

Fontanna The Triton Fountain

Miniecie ją na deptaku przed murami i głównym wejściem do miasta.

Opera

lokalizowana po części w ruinach Royal Opera House - odbywają się tutaj festiwale filmowe, kino plenerowe. Ten ciekawy obiekt znajduje się jeszcze przed głównym deptakiem Valletty, tuż przy parlamencie.

Biblioteka Narodowa Malty

Przepiękny budynek z możliwością wstępu. Przed budynkiem znajduje się plac wypełniony restauracjami.

Casa Rocca Piccola

To XVI wieczny pałac, dom szlacheckiej rodziny maltańskiej de Piro. Pałac udostępniony jest do zwiedzania, funkcjonuje tu również restauracja.

Muzeum Wojny Fort St Elmo

Muzeum znajduje się przy linii brzegowej, częściowo na otwartym powietrzu, natomiast sale wystawowe są klimatyzowane i przyjemne. Polecam wybrać się tutaj wcześnie rano lub późnym popołudniem. Godziny otwarcia to 9-18 w sezonie letnim. Koszt bilety to 10 euro za osobę dorosłą.

Ogrody Barracca

To idealne miejsce aby na chwilę odpocząć od słońca i kamienia, zwłaszcza latem. Miejsce nie jest duże i nie spodziewajmy się tutaj wielkich połaci zieleni (Malta to wyspa bez słodkich wód podziemnych!), ale w zupełności wystarczy na nacieszenie oczu zielenią. Z ogrodów rozciąga się piękny widok na port i mury obronne Fort St. Angelo. Znajdują się tu również armaty, których wystrzały możemy usłyszeć o pełnych godzinach 12.00 i 16.00. Ogrody dzielą się na górne i dolne tzw. Upper Barrakka Gardens i Lower Barrakka Gardens. Wstęp na teren ogrodów jest bezpłatny.

Zajazd Kastylijski

Traficie na niego w drodze do ogrodów Barracca. Ten barokowy budynek był jednym z ośmiu miejsc zamieszkiwanych przez rycerzy zakonnych. Obecnie jest siedzibą Premiera Malty. Po przeciwnej stronie ulicy Triq il-Merkanti znajduje się Zajazd Włoski.

Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami spotkasz tutaj bardzo “nieturystycznie” czyli elegancko ubranych ludzi. Wybierając się do Valletty wieczorem warto o tym pomyśleć, o ile mamy taką możliwość i ochotę.

Mdina ciche miasto na Malcie

Dawna stolica Malty. Nazywana cichym miastem, ze względu na panującą tu ciszę, ale zdaję sobie sprawę, że w sezonie ciężko tą ciszę zauważyć. Mdina położona jest około 10 km od Valletty, a przejazd autobusem zajmie nam około 40 minut. To średniowieczne miasteczko położone jest niemal w samym centrum Malty, na wzgórzu z którego rozciąga się widok na wyspę. Dominuje tu architektura romańska i barkowa, które tworzą niezwykła mieszankę.

Miasteczko jest wyłączone z ruchu samochodowego, poza pojazdami uprzywilejowanymi i mieszkańcami miasta, których jest zaledwie kilkaset. Stąd ta niezwykle cicha i spokojna atmosfera. 

Co zwiedzić w Mdinie? Najważniejsze zabytki Mdiny:

 • Główna brama miejska Vilhena Gate i mury miasta.
 • Katedra św. Pawła - wejście do katedry i muzeum kosztuje 5 euro.
 • Katakumby św. Pawła - znajdują się w Rabat, dojdziesz tu na piechotę z Mdiny w kilkanaście minut, wstęp kosztuje 5 euro.
 • Kościół św. Agaty - znajduje się przy katakumbach z punktu wyżej.
 • Kościół Karmelitów nazywany też Kościołem Zwiastowania Pańskiego
 • Pałac Palazzo Falson - obecnie funkcjonuje jako muzeum. Położony jest na końcu Mdiny, skąd możesz obserwować centralną część wyspy i wybrzeże północne. 
 • Pałac Palazzo Santa Sofia - parter został zbudowany w 1233 roku i jest uznawany za najstarszy budynek w mieście.
 • Muzeum Katedralne Mdina Cathedral Museum
 • Muzeum Historii Naturalnej
 • Vilhena Palace
 • Plac Mesquita Square - urokliwy plac, na którym znajduje się studnia.
 • Fontanella Tea Garden - absolutnie rewelacyjne miejsce na kawę i coś słodkiego, skonstruowane tak, aby nic nie zasłaniało widoku na przecudną panoramę i budynki. Po zachodzie słońca jest tu niezwykle klimatycznie, za sprawą oświetlonych miast widzianych z oddali.
 • Plac Bastion Square z widokiem na okoliczną panoramę i mury.

Malta Sliema

Sliema znajduje się niemal sąsiednio do Valletty, autobusy jeżdżą tu co kilka minut. Sliema to przeciwwaga do historycznej i “oficjalnej” Valletty. Uznawana jest za komercyjną część, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. W moim odczuciu to przyjemna część Malty, z promenadą ciągnącą się niemal od Valletty przez Sliemę do  St. Julian’s Bay i dalej. Znajdziesz tutaj także hotele z widokiem na Vallettę i nocne życie Malty. Noclegi w Sliemie możesz zarezerwować tutaj.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Bardzo lubiliśmy tutaj przebywać, zawsze kiedy wracaliśmy z innej części wyspy, to finalnie wieczór spędzaliśmy w tej okolicy, wśród ludzi, na promenadzie, na skalnych plażach. Nasz apartament znajdował się w miejscowości Msida, położonej między Sliemą a Vallettą, przy porcie jachtowym. Idealne miejsce na zwiedzanie wyspy i wieczory w najpiękniejszym centrum. Autobusy jeździły tu przez całą dobę, także w każdym momencie bez problemu mogliśmy wrócić do mieszkania. Noclegi w Msida możesz zobaczyć tutaj.

W Sliemie znajdują się skalne plaże oraz kąpieliska na morzu, do których przygotowane są zejścia. Znajduje się tutaj również port, restauracje z basenami przy morzu, centra handlowe, urocze zatoki ze znanymi lokalami.

Jeśli nie przekonałam Cię jeszcze, że warto tu zajrzeć, to mam jeszcze asa w rękawie. Z promenady w Sliemie rozciąga się absolutnie najpiękniejszy, pocztówkowy widok na Vallettę. 

St. Julian’s Bay najbardziej znana zatoka na Malcie

Jedna z najbardziej znanych zatok na Malcie. Zatoka St. Julian’s znajduje się za Sliemą. Możesz dojść tutaj promenadą lub dojechać autobusem. Na promenadzie możesz wypożyczyć miejskie rowery, jeśli masz ochotę. Urocza zatoka z łódkami, mniejszymi katamaranami, beach barami i kasynem po przeciwnej stronie zatoki. Kasyna na Malcie to dość popularna forma rozrywki (i straty pieniędzy). Znajdziesz tu również popularne restauracje odwiedzane przez celebrytów oraz mniejsze odwiedzane przez turystów i lokalnych.

Na skalnej plaży znajduje się beach bar w większości odwiedzany przez lokalnych, całkiem sporo osób przesiaduje na skałach płaska powierzchnia) ze znajomymi i chilluje przy piwku, ognisku, grillu. Część naszych wieczorów kończyła się właśnie tutaj, i sama nie wiem czy to magiczne zachody słońca, które tu obserwowaliśmy czy klimat lokalnych mieszkańców w różnym wieku (byliśmy w czerwcu, więc nie gwarantuję takiego składu w miesiącach wakacyjnych).

Noclegi w okolicy st. Julia's Bay znajdziesz tutaj.

Marsaxlokk czyli kolorowe łódki na Malcie i targ rybny

Marsaxlokk to dawne miasteczko rybackie. Kolorowe łódki na Malcie? To właśnie tutaj jest ich najwięcej, są absolutnie przepiękne, zwłaszcza na tle błękitnego morza i piaskowy budynków wyglądają obłędnie. Każdego dnia do południa przy brzegu odbywa się targ z lokalnymi wyrobami i pamiątkami. Największy ma miejsce w weekendy, a tradycyjny targ rybny w niedzielę od rana (dla tych którzy nie ogarniają nadmorskich klimatów dodam, że jeśli był sztorm, albo pogoda nie dopisywała na morzu, to ryb też może nie być). Przy brzegu znajdują się restauracje, miejsca gdzie wypijesz mrożoną kawę z widokiem na łódki oraz port na końcu miejscowości. Tutaj dojedziesz autobusem miejskim, oraz autobusem turystycznym hop-on-off. Bilety na turystyczne dwupiętrowe autobusy hop-on-off kupisz tutaj.

Marsaxlokk to idealne miejsce na odpoczynek, czas tutaj zatrzymał się w jakimś miłym momencie. Zupełnie nie odczujesz tu pośpiechu, ani turystycznego natłoku (poza weekendami lub ścisłym sezonem).

Charakterystyczny dla miejscowości jest Kościół parafialny pw. Matki Bożej Pompei (Parish Church of Our Lady of Pompei) z 1890 roku. Widać do z nabrzeża także nie umknie waszej uwadze. Powstał w czasie gdy lokalni rybacy zaczęli osiedlać się w okolicy wybrzeża.

Z Marsaxlokk dojdziesz na piechotę do magicznego miejsca, które zapiera dech w piersiach, czyli basenów św. Piotra (St. Peters Pool), o których piszę poniżej. Zobacz: wycieczka zorganizowana: Błękitna Grota i niedzielny targ rybny w Marsaxlokk

St. Peters Pool naturalne baseny Malta

Możesz dojść tutaj na piechotę z miejscowości Marsaxlokk. Kierując się w stronę portu (mariny na końcu miasteczka), a następnie w prawo w stronę elektrowni. Bez obaw to jedyna droga, jeśli przy dziwnych zabudowaniach zaczniecie wątpić, to idźcie dalej, to dobra droga. Zwróć uwagę na małe kierunkowskazy, doprowadzą Cię na miejsce, albo zwyczajnie użyj google maps. Nie polecam pokonywać tej drogi w pełnym słońcu, kapelusz i zapas wody jest absolutnie konieczny, jeśli chcecie iść piechotą. Na miejscu znajduje się charakterystyczny bus z napojami i lodami oraz ze dwa bary z napojami i piwem, ale nic na drodze was nie poratuje jeśli nie macie swojej wody.

Baseny Piotra w Marsaxlokk to naturalnie ukształtowane w skałach i klifach morskie… baseny, niech będzie. Widok z góry i dołu jest totalnie obłędny. Z klifów można skakać do wody i w zasadzie to najbardziej przyciąga tutaj ludzi. Na samym dole znajduje się skalista plaża, na której możesz znaleźć miejsce i rozłożyć ręcznik. Woda jest głęboka w zasadzie od brzegu, także polecam dla osób które czują się pewnie w wodzie, niekoniecznie jest to miejsce dla rodzin z dziećmi, bo o wypadek-przypadek tutaj nie trudno, wystarczy na chwilę spuścić dzieci z oka.

Pałac Palazzo Parisio na Malcie

Niezwykły Pałac, którego obecnymi właścicielami są właściciele Banku i lokalnego browaru Cisk, popularnego na całej Malcie. Znajduje się w miejscowości Naxxar, bardzo ładnej, z bardzo klimatycznymi małymi kawiarniami i restauracjami. Pałac Palazzo Parisio nie jest bardzo turystyczną atrakcję, zwykle ten czas przeznaczony jest na plażowanie. Ponieważ my od plażowania wolimy zwiedzanie, to nie mogliśmy pominąć tej niezwykłej perełki i najbardziej zielonego miejsca na Malcie! Do pałacu przylega przepiękny ogród, który zaprasza do odpoczynku oraz znajdująca się w nim kawiarnia.

Malta atrakcje. Bugibba.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Malta Bugibba (Oceanarium na Malcie)

Bugibba to turystyczne ośrodek, kurort Malty. Hotele, sztuczne plaże, tzn. takie na które dowieziono piasek, w zasadzie brak zabytków, za to cała masa turystów. Kupując wakacje na Malcie w biurze podróży na 99,99% wylądujesz tutaj. Bugibba leży na przeciwległym do lotniska i Valletty końcu wyspy, ale bez obaw dojedziesz stąd komunikacją miejską do wielu ciekawych miejsc i atrakcji Malty, tylko że za każdym razem musisz pokonać dość spory odcinek i pilnować godzin powrotu. W Bugibbie znajduje się zatoka św. Pawła, w której prawdopodobnie rozbił się statek, na którym miał dopłynąć do Rzymu. Jak wspominałam, wiele miejsc jest tu związanych z apostołem Pawłem, i nic dziwnego, w końcu Malta to mała wyspa, a on spędził to trochę czasu.

Czy warto zaprzątać sobie głowę zwiedzaniem Bugibby? My wybraliśmy się tutaj do oceanarium, oraz po prostu aby zobaczyć jak wygląda ta część wyspy, stworzona pod obsługę turystów.

Bugibba na Malcie to zatem typowe wakacyjne klimaty. Restauracje, atrakcje dla turystów, beach bary z basenami, plaże z piaskiem. W Bugibbie znajduje się Oceanarium na Malcie. Bugibba to też centrum nurkowe, ale o tym będzie później.

Podsumowując plusy Bugibby to dobra infrastruktura dla turystów spędzających tu wakacje, kilka piaszczystych plaż, bliskość Blue Lagoon i Gozo, oceanarium z którego ucieszą się rodziny z dziećmi. Polecam zostawić tą miejscowość na koniec zwiedzania, jeśli zabraknie Ci czasu aby tu podjechać, to nie masz czego żałować (no chyba, że oceanarium). Na wakacyjne plażowanie to jedno z lepszych (aby nie powiedzieć, że niemal jedyne) miejsce na Malcie.

Zobacz hotele w Bugibba.

Popeye Village na Malcie

Kto z was nie znam bajki o marynarzu zajadającym szpinak i jego ukochanej Olivii? Do dzisiaj mam koszulkę z tymi postaciami! Popeye to jedna z moich ulubionych kreskówek z dzieciństwa i nie wyobrażałam sobie nie zobaczyć tego miejsca. Co prawda wycieczka tutaj  była wyczerpująca, ponieważ przeszliśmy na nogach ogromną odległość. Autobus nie dojechał na odpowiedni przystanek, ponieważ na drodze zdarzył się wypadek i utknęliśmy w innej miejscowości. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, na Macie ulice są na tyle wąskie, że ruch był całkowicie zablokowany w obie strony, wszystko stało, a my postanowiliśmy w tym czerwcowym upale dotrzeć tam na nogach, przecież nie będziemy czekać prawda?

Ponieważ trasa zjadła nam sporo czasu i energii (za to zobaczyliśmy trochę wyspy z innej strony), to nie zdecydowaliśmy się zwiedzania wioski. Wioskę Popeye obserwowaliśmy z punktu widokowego, z którego wygląda najlepiej, można tu bez problemu podjechać autem lub busem, o ile nie wydarzy się wypadek jak w naszym przypadku. Wioska to głównie restauracje, place zabaw, wydzielone kąpielisko i domki, które służyły za autentyczny plan filmowy do ekranizacji filmowej bajki Popeye.

Z góry wyglądało to obłędnie, jak przeniesienie do innego świata. Zdecydowanie polecam tą atrakcję Malty dla dzieci i fanów bajki Popeye. W końcu nie na codzień można pobyć lub popatrzeć na plan filmowy. Wioska znajduje się nieco nad Bugibbą, na przeciwległym wybrzeżu, także bardzo blisko.

Blue Lagoon na Malcie

Błękitna Laguna jak sama nazwa wskazuje, to miejsce w którym woda ma niewyobrażalnie błękitny kolor. Znajduje się pomiędzy wyspami Malta i Gozo, przy nie wspomnianej jeszcze wyspie Comino.

Dopłyniesz tutaj np. z samego końca wyspy lub innego portu wycieczką zorganizowaną lub kupując tylko bilet na transport łódką (możesz zarezerwować tutaj online). 

W sezonie to miejsce jest mocno oblegane, nic dziwnego ponieważ to najbardziej znana atrakcja Malty. Warto wiedzieć, że na miejscu raczej nie zapłacimy za nic kartą i warto mieć przy sobie nieco gotówki. Leżaki i parasole najbliżej wody są płatne, a miejsce na swobodne rozłożenie swojego zestawu plażowicza znajduje się wyżej na skałkach. Wejście do morza jest bardzo przyjemne i bezpieczne, ponieważ dno opada dość swobodnie i na długiej odległości mamy zaledwie 2 m głębokości. Warto zabrać nakrycie głowy, ponieważ brakuje tutaj cienia. Zapas wody jest obowiązkowy w sezonie letnim. 

Jeśli mamy bilet jedynie na transport to pilnujmy godziny, aby nie okazało się, że na ostatni dzwonek czeka zbyt wielu turystów. Wokół Comino znajduje się wiele mniejszych skał, jaskiń do których wpływają łódki. Warto się zastanowić nad tym, jaką łódkę wybierzemy, czy tylko taksówkę wodną od punktu A do B, czy łódkę opływającą okoliczne jaskinie. 

Możemy wybrać się w spacer po klifach i wyspie Comino. Bardzo polecam! 

Możesz tutaj przypłynąć również w połączeniu z wyprawą na Wyspę Gozo, chociaż zalecam dwa różne dni, gdybyście chcieli dłużej poplażować na Gozo. Rejsy możesz zarezerwować tutaj: Malta rejs na Blue Lagoon: Gozo, Comino, Błękitna Laguna i jaskinie morskie

Wyspa Gozo

Do niedawna najbardziej znaną atrakcją turystyczną Gozo był cud natury, Azure Window. Niestety Azure Window na Gozo runęło 8 marca 2017 roku do morza w wyniku naturalnego zniszczenia. Ciekawostką dla fanów Gry o Tron może być to, że kręcono tutaj kilka scen serialu w roli głównej z Azure Window. Pomimo, że Gozo straciło swoją największa atrakcję, nadal pozostaje chętnie odwiedzaną wyspą.  Noclegi na Gozo zarezerwujesz tutaj.

W miejscu Azure Window znajduje się naturalny basen w skale tzw. Blue Hole, w którym możesz pływać i nurkować w morskiej wodzie. Dla wszystkich, którzy nie chcą dać za wygraną mam dobrą wiadomość - na Gozo znajduje się podobna do Azure Window siostrzana Wied il-Mielaħ z drugiej strony wyspy, niestety nie tak łatwo dostępna (bez obaw prowadzi tu ścieżka), ale równie majestatyczna i warta uwagi.

Bilety na autobus hop-on-off na Gozo to również dobra forma na zwiedzenie wyspy Gozo w formie szybkiej, skondensowanej i objazdowej. Z tego busa możesz wysiąść w wybranym miejscu na zwiedzanie i  wsiąść w kolejny aby pojechać dalej.

W jeden dzień na Gozo zdążysz zwiedzić Rabat, stolicę wyspy oraz wybrać się na jedną z wielu uroczych zatok i plaż. Najbardziej znana na wyspie Gozo jest plaża z pomarańczowym piaskiem Ramla Bay. Gozo słynie również z pionowych klifów, które można zobaczyć stojąc jeszcze na brzegu wyspy Malta np. Ta' Ċenċ Cliffs.

Dopłyniesz tu podobnie jak na Comino, łódkami z końca wyspy lub wycieczką zorganizowaną. Po wyspie możesz poruszać się autobusami, na które obowiązuje ten sam bilet co na Malcie (w sensie jeden działa na obie wyspy).

Malta Blue Grotto

Blue Grotto na Malcie to atrakcja dla tych, którzy lubią łódki i pływanie. Błękitna Grota to wyjątkowe miejsce, jaskinia do której wpływają łódki i stateczki aby podziwiać piękno natury i stworzenia. Do Blue Grotto dojedziesz z Valletty w 35 minut autobusem publicznym (miejscowość Iż-Zurrieq). Cała magia, która tu się dzieje to jaskinie i wpadające do nich promienie słoneczne, podbijające kolor wody do niewyobrażalnego nasycenia.

Wycieczka zorganizowana: Błękitna Grota i niedzielny targ rybny w Marsaxlokk

Top plaże na Malcie

Plaże na Malcie to osobny temat, który zasługuje na oddzielny post, ale zanim on powstanie polecę Ci top 5 najlepszych plaż na Malcie i Gozo:

 • Golden Bay
 • Paradise Bay
 • Ramla Bay
 • Blue Lagoon
 • obowiązkowo skalne plaże w okolicy Sliema, aby zaznać najbardziej naturalnego klimatu wyspy: Victorian bathing pools i Fond Għadir Beach

Nurkowanie na Malcie

Malta znana jest nie tylko z wyjątkowych zabytków i pięknych miejsc, ale również z nurkowania, a raczej z podwodnego muzeum, idealnych warunków do nauki i szkółek nurkowania. Centra nurkowe na Malcie znajdują się głównie w okolicach Bugibby. Lubisz próbować nowych rzeczy na wakacjach? Nurkowanie na Malcie wydaje się najlepszym wyborem!

Festiwale na Malcie

Do tej pory wydawało nam się, że najwięcej imprez z “byle” powodu odbywa się w Hiszpanii, jednak myliliśmy się, a przynajmniej takie odnosimy wrażenie. W przeciągu tygodnia naszych wakacji na Malcie widzieliśmy, słyszeliśmy i odczuliśmy co to znaczy festiwal, święta i imprezy plenerowe na Malcie. Ilość wydarzeń w sezonie jest ogromna i niemal niekończąca się, jedno wydarzenie dosłownie goni drugie. Ilość fajerwerków wypuszczanych w powietrze również przebija Hiszpanów - o tym ostrzegał nas host, który wynajmował nam apartament w Msidzie, abyśmy się przypadkiem nie zestresowali codziennymi niemal fajerwerkami, bez względu na porę dnia. Koniecznie sprawdźcie na miejscu lub przed wyjazdem, czy w waszym terminie odbywa się jakieś ciekawe święto, wydarzenie kulturalne jak festiwale filmowe czy koncerty.

Gdzie wynajmuję apartamenty na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

.

Polecane posty :

 1. Malta, Valletta najdalsza stolica Europy na zdjęciach
 2. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?
 3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
 4. Teneryfa przewodnik: mapa, czas, waluta, jedzenie, pogoda, zakupy, atrakcje, lotnisko. Podstawowe informacje turystyczne.
Podsumowanie
Malta atrakcje. Co warto zobaczyć na Malcie i Gozo?
Nazwa artykułu
Malta atrakcje. Co warto zobaczyć na Malcie i Gozo?
Opis
Malta atrakcje. Co warto zobaczyć na Malcie i Gozo? Praktyczny przewodnik po arakcjach Malty: ceny, bilety online Blue Lagoon, noclegi, zabytki Malty.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. O jejku! Genialny post, wszystko świetnie opisane i piękne zdjęcia. Właśnie zaczynam rozważać Maltę na wakacyjny wyjazd, dzięki ;).

 2. Mega dużo przydatnych informacji. My na Malcie byliśmy tylko 4 dni i to jest zdecydowanie za mało. Na Malte przylecieliśmy 7 marca 2017, 8-go jechaliśmy na Gozo. W nocy dowiedzieliśmy się, ze fale porwały Azure Window. Widzieliśmy tylko to co pozostało 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności