Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś.

04/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Omiś Chorwacja Przewodnik Praktyczny

Riwiera Makarska to wybrzeże bogate w słońce, plaże i małe, urokliwe miasteczka nadmorskie. W sezonie od czerwca do października zapełnia się rzeszą spragnionych słońca turystów. Co sprawia, że wielu z nich wybiera środkowodalmatyńskie miasto Omiś, jako swoją wakacyjną destynację? Postaram się odpowiedzieć w tym poście na najczęściej wyszukiwane zapytania, na które warto znać odpowiedzi przed wakacjami w Omiś. Witajcie w mieście piratów!

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie - sezon 2024. PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Omiś czy warto wybrać się tutaj na wakacje w Chorwacji? W tym poście przeczytasz o:

 • Omiś mapa
 • Omiś ceny
 • Omiś zwiedzanie
 • Omiś zabytki
 • Omiś atrakcje
 • Omiś plaża
 • Omiś wycieczki fakultatywne
 • Omiś noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping
 • Omiś zdjęcia
Omiś Chorwacja
Omiś Chorwacja

Omiś mapa

To miasto w Chorwacji, w komitacie splitsko-dalmatyńskim, 21 km od Splitu. Położone jest nad Adriatykiem przy ujściu rzeki Cetiny, tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Położenie miasteczka jest niezwykle urokliwe i wyjątkowe zarazem. W centrum miasteczka, kilka minut od starego miasta, znajduje się duża plaża żwirowa z pełną infrastrukturą. Mniejsze plaże są usytuowane są na obrzeżach miasta.

W okresie VII – XI wieku miejscowość znajdowała się na północnej granicy terytorium plemiennego państwa słowiańskiego Narentan, znanego z piractwa morskiego. Pomiędzy XII a XIV wiekiem, było siedliskiem piratów dowodzonych przez książąt z rodu Kačić.

Omiś to też świetna baza wypadowa dla wszystkich, którzy oprócz plaży na wyciągnięcie ręki, chcą zwiedzić Split, Trogir czy wybrać się do Kurortu Makarska i pobliskie wyspy. Rzeka Cetina również ma wiele do zaoferowania, dla spragnionych aktywnego wypoczynku. O atrakcjach w Omiś przeczytasz nieco niżej.

Omiś ceny

Ceny w Omisiu będą w sezonie typowe dla Riwiery Makarskiej - Omiś to jeden z jej głównych ośrodków. Wbrew pozorom mniejsze miejscowości turystyczne nie są tańsze od Splitu czy Zadaru. W sezonie lokalna społeczność zarabia na turystyce, a ceny z roku na rok są wyższe. Przygotujcie portfele na typowo europejskie ceny, za główne danie w restauracji na starym mieście zapłacimy od 15 euro w górę.

W Omisiu ciężko o alternatywę, ponieważ lokale na plaży są również w cenie, a miejsc gdzie jada lokalna społeczność na co dzień nie znajdziemy tu tak łatwo jak w dużym, nieturystycznym mieście. Jeśli jeszcze nie wiecie to podpowiem wam, że Chorwacja to kraj zupy pomidorowej i pizzy oraz małych piekarni, w których kupicie przeróżne śniadaniowe przekąski, desery oraz pizze na kawałki (w zależności od miejsca 2-5 euro za kawałek). Zwykle najdroższym daniem są dania z owocami morza, które w restauracjach zaczynają się od 25 euro w górę.

Ceny za parking w Omisiu w sezonie w pierwszej strefie to koszt od 1-2 euro w górę.

Omiś Chorwacja

Omiś zwiedzanie

Omiś ze względu na swoje położenie nie pozwala się nudzić i zadowoli niemal każdego turystę, piszę całkiem serio. Do zwiedzania w samym Omisiu zaprasza urocze stare miasto, klimatyczne wąskie uliczki, kościółki, a dla spragnionych większych emocji fort Starigrad położony wysoko na masywie nad miastem (wyprawa w całości zajmuje około 2-3 h, najlepiej wybrać się rano). Atrakcje typu rafting czy zipline znajdziesz w punkcie wycieczki fakultatywne.

Zwiedzanie starego miasta Omiś nie zajmie wam mniej niż godzinkę, warto tu zajrzeć będąc nawet przejazdem.

Za starym miastem znajduje się marina, tuż przy rzece Cetina, szczególnie zachęcająca do wieczornych i porannych spacerów wzdłuż rzeki.

Plaże w Omisiu są szerokie i długie, kończące się małą mariną, tuż przy wejściu do starego miasta. Podobno znajdziecie tutaj jedne z najładniejszych muszli w Chorwacji, ale tego nie sprawdzaliśmy osobiście.

Omiś Chorwacja Plaża

Okolice Omisia, jak pisałam na początku tego postu, są wyjątkowe. Omiś to dobry wybór na aktywny wypoczynek. Oprócz dobrego położenia do zwiedzania okolicznych miejscowości, mamy na miejscu górski masy oraz rzekę, które dają całkiem spore możliwości i alternatywę do plażowania. Szerzej o atrakcjach przeczytasz poniżej.

Zwiedzając Omiś warto zajrzeć na lokalne, liczne stragany ze świeżymi owocami i pamiątkami.

Jeśli Twoi najbliżsi są podzieleni pod względem rodzaju wypoczynku, to Omiś będzie idealnym wyborem. NA wyciągnięcie ręki zapewni wam plażowanie oraz aktywny wypoczynek.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Omiś zabytki

Omiś to małe, ale wyjątkowe miasteczko. Nie znajdziemy tutaj zabytków na miarę Splitu czy Dubrovnika, ale sama historia tego miejsca sprawia, że jest w nim wiele tajemnicy i uroku. Jakie zabytki warto zobaczyć w Omisiu? Proszę:

 • stare miasto z wąskimi uliczkami, a w zasadzie jedną główną Pjacę i odchodzącymi od niej uliczkami pobocznymi
 • Wrota od Rzeki (Vrata od Rike) i główny plac targowy z tzw. Kolumną Wstydu (pręgierzem, przy którym wymierzano kary, ale też ogłaszano ważne dla miasta komunikaty)
 • renesansowo-barokowy Kościół Św. Michała z XVII wieku
 • Dom Szczęśliwego Człowieka, jeden z najpiękniejszych renesansowych budynków na starówce, wyróżnia się łacińską inskrypcją nad wejściem: “GRATIAS AGO TIBI DNE QUIA FUI IN HOC MONDO” (Dziękuję Tobie Panie za to, że żyłem na tym świecie)
 • Muzeum Miejskie, w którym dowiecie się jak wyglądało życie w mieście w dawnych czasach
 • stary kościoł Św. Piotra na wzgórzach nad dzielnicą Priko. Stary, bo nowy pod tym samym wezwaniem jest niedaleko głównego parkingu. Ta jednonawowa świątynia ma już ponad 1000 lat.
 • powstała w XIII wieku Mirabelli (Peovicy), która służyła najpierw piratom głównie jako punkt obserwacyjnym, a potem mieszkańcom jako schronienie przed Turkami (podobno narobili w niej takiego hałasu, że Turkowie odstąpili od oblężenia miasta, przestraszeni krzykami). Forteca znajduje się zaledwie 245 m nad miastem i jest widoczna nawet z parkingu głównego. Wejście odbywa się po schodach.

Fort Starigrad

Położony wysoko na masywie nad miastem. Wyprawa w całości zajmuje około 2-3 h, najlepiej wybrać się rano. Trasa wiedzie czerwonym szlakiem, rozpoczynającym się przy parkingu za pierwszym tunelem z prawej strony rzeki Cetiny. Na drodze znajdują się drogowskazy. Zejście prowadzi drugim zboczem masywu Mosor, od strony Adriatyku. Oprócz wspomnianych dwóch pieszych szlaków, jest też możliwość dużo łatwiejsza dla leniwych lub nie mających wiele czasu. Wystarczy podjechać samochodem do Baučići, gdzie na końcu drogi jest kilka miejsc parkingowych. W sezonie z parkowaniem może być problem, trzeba mieć to na uwadze. Z tego punktu mamy już tylko 200 m do celu.

Omiś Chorwacja Stare Miasto
Omiś Chorwacja Stare Miasto
Omiś Chorwacja Stare Miasto

PS. Planujesz zwiedzić Jeziora Plitwickie? Koniecznie przeczytaj mój praktyczny przewodnik.

Omiś Chorwacja atrakcje

Jeśli czytasz od początku, to myślę że już wiesz, że Omiś oznacza udane wakacje, ale jeśli kryje się jeszcze jakiś cień wątpliwości, to pozwól, że lista atrakcji w Omisiu i wycieczek fakultatywnych “zrobi robotę” i będziesz spokojnie rezerwować:

 • Festiwal Klap Dalmatyńskich trwający od końca czerwca do końca lipca. Można na nim usłyszeć pieśni wykonywane przez lokalne zespoły śpiewacze (klapy).
 • Rekonstrukcja pirackiej bitwy z XIII wieku, która zazwyczaj odbywa się w połowie sierpnia. Główna atrakcja wieczoru ma miejsce na morzu, ale w mieście odbywa się kilka wydarzeń na rozstawionych scenach.
 • Stare miasto z jego zabytkami i fortami.
 • Rzeka Cetina oferująca oprócz kąpieli w słodkiej orzeźwiające wodzie, nieco bardziej emocjonujące sporty wodne jak rafting czy spływ wzdłuż rzeki.
 • Trekking górski po okalającym miasto masywie.
 • Rejs na pobliskie wyspy i niebieskie jaskinie szybką łodzią motorową.
 • Szerokie, długie plaże na wyciągnięcie ręki.
 • Marina i ujście rzeki Cetina.
 • Zipline - najbardziej znana atrakcja związana z rzeką Cetina.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Omiś Chorwacja
Omiś Chorwacja Stare Miasto

Omiś plaże

Plaża miejska w Omiś to jedna z ładniejszych w tym rejonie, pod względem szerokości i długości nie mam jej nic do zarzucenia, chociaż w sezonie ta niespełna kilometrowa plaża może być całkiem tłoczna. Plaża znajduje się tuż przy starym mieście. Omiś jest małym miasteczkiem, także wychodząc z plaży trafiamy wprost na stare miasto.

Plaża w Omisiu jest typową, żwirową chorwacką plażą, o łagodnym zejściu do wody, co docenią szczególnie rodziny z dziećmi. Podobno znajdziecie tutaj jedne z najpiękniejszych muszli, które łatwo wyłowicie podbierakiem zakupionym za kilka kun na ulicznym straganie.

Wzdłuż plaży znajdują się bary, sanitariaty, stragany, a także boisko do siatkówki i plac zabaw dla dzieci. Plac zabaw przy plaży docenią wszyscy rodzice wybierający się na zachód słońca na plażę, który zwykle nie jest najciekawszym widowiskiem dla dzieci - zwłaszcza oglądany codziennie przez kilka dni.

Plaża Slavinj Omiś

10 minut spacerem od centrum miasta Omiś w stronę południową znajduje się niewielka plaża Slavinj, jedna z najstarszych i najpiękniejszych plaż w okolicy.

Plaża jest żwirowa, a tuż obok rosną sosny, dające przyjemny cień.

Brzet Omiś

Plaża oddalona nieco od centrum, znajdująca się w połowie drogi pomiędzy miastem Omiś, a wioską Nemira. Plaża jest stosunkowo wąska, żwirowa, z pełną infrastrukturą. Są tu bary, prysznice, możliwość wypożyczenia leżaków.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Omiś Chorwacja Plaża
Omiś Chorwacja Port

Omiś Chorwacja wycieczki fakultatywne

Wycieczki oraz atrakcje możesz zarezerwować online, co pozwoli Ci lepiej rozplanować budżet na wyjazd. Poniżej podaję listę polecanych atrakcji z Omiś:

Omiś Chorwacja atrakcje - zipline
Omiś Chorwacja atrakcje - zipline
Rafting na rzece Cetina Chorwacja
Rafting na rzece Cetina Chorwacja

Chorwacja Omiś noclegi: hostel, hotel, apartamenty, domki, kemping

W mieście funkcjonuje ogromna liczba pensjonatów oraz hoteli. Pensjonaty oraz apartamenty oferujące noclegi są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku.  Kilka lat temu było popularne szukanie noclegu na miejscu, ale w ciągu ostatnich lat ten rodzaj podróżowania ulega zmianie ze względu na rosnącą liczbę turystów. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa po długiej podróży, polecam zadbać o organizację noclegów przed przyjazdem.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

.

Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś.

Polecane posty:

 1. Jeziora Plitwickie Chorwacja: cennik, zwiedzanie, trasy, noclegi. Przewodnik praktyczny po Jeziorach Plitwickich.
 2. Riwiera Makarska Chorwacja: noclegi, ceny, atrakcje.
 3. Polska Chorwacja bez winiet i autostrad. Chorwacja autem.
Podsumowanie
Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś.
Nazwa artykułu
Omiś Chorwacja: noclegi, atrakcje, plaże, zwiedzanie. Wszystko co chcesz wiedzieć przed wakacjami w Omiś.
Opis
Planujesz wakacje w Omiś? W poście: atrakcje Omiś, plaże, co zobaczyć, noclegi, ceny, dojazd, zdjęcia. Praktyczny przewodnik po Omiś w Chorwacji.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

 1. Fajny artykuł. Cieszę się, że go znalazłem bo właśnie się wybieram do tego miasteczka.
  Jedna uwaga - Omiš, to nie "Omiś". Literę "š" czytamy jak "sz", a więc nazwę miasta wymawiamy: "omisz".

  1. hej, dziękuję za cenną uwagę, oczywiście masz racę 🙂 celowo napisałam "omiś", ponieważ tak najczęściej wpisujemy w wyszukiwarkę- nie mamy w polskim takiej literki jak „š” 🙂

 2. Omiś to nasze miejsce na ziemi byliśmy już tam 7 razy i tego roku jedziemy znów.Plaża Brzet najlepsza 💪 Gorąco polecam👍😁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności