Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Plaża La Pelosa na Sardynii. Miss wśród włoskich plaż!

17/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Plaża La Pelosa na Sardynii to najpiękniejsza plaża na wyspie. Ba! Uważana jest za najpiękniejszą plażę we Włoszech, a także jedną z najpiękniejszych na całym świecie. Plaża znajduje się pod ochroną, a wstęp jest biletowany. Czy plaża zasługuje na tytuł miss wśród plaż na Sardynii? Sprawdźmy!

Na Sardynii spędziliśmy tydzień, łącząc wypoczynek w Alghero ze zwiedzaniem północnej części wyspy. Plaża La Pelosa była oczywiście na naszej liście atrakcji Sardynii, które trzeba zobaczyć. Każdy kogo pytaliśmy na miejscu o atrakcje, w pierwszej kolejności wskazywał plażę La Pelosa oraz Grotę Neptuna

Zobacz post: Sardynia atrakcje na północy wyspy. Co warto zobaczyć na Sardynii?

La Pelosa najpiękniejsza plaża na Sardynii

Miss wśród plaż na Sardynii. Czy na pewno? Czy La Pelosa jest warta swojej ceny? Umówmy się, że o piękne plaże z krystaliczną wodą, białym, miękkim piaskiem, nie trudno na Sardynii. Sardynia to po prostu królowa plaż sama w sobie. 

Plaża La Pelosa przyciąga turystów z całej wyspy. To jedna z największych atrakcji Sardynii. W sezonie jest tu dość tłoczno, a wprowadzone limity pomagają zapobiec zdewastowaniu plaży przez nadmiar osób. 

Co wyróżnia La Pelosę?

Na Sardynii zobaczysz wiele przepięknych i urokliwych plaż, ale La Pelosa to prawdziwa perełka. Nie znajdziesz tu alg, które przeszkadzają wielu osobom, ani skalistego dna. Woda przybiera kolory od najjaśniejszego błękitu po ciemny granat. Piasek jest tak przyjemny, że masz dylemat czy wejść do wody, czy jednak zostać na brzegu (o ile nie parzy). 

Wrażenie robi niezwykle długa płycizna, pozwalająca na pobyt w wodzie sporej ilości osób, bez wysiłku czy pływania. Rodziny z dziećmi będą zachwycone. 

W oddali widzimy katamarany, jachty, żaglówki. Ikoniczny widok La Pelosy, czyli wieżę Torre della Pelosa, na którą możesz podpłynąć, a nawet przejść po dnie! Długie spacery w wodzie to moja ulubiona rozrywka na tej plaży. Tutaj się wypoczywa, siedzi pupą na dnie, spaceruje, opala w wodzie.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

La Pelosa informacje praktyczne

Na Sardynii z pewnością znajdziesz równie piękne plaże z długą płycizną, podbijającą kolor wody. Na północy Sardynii La Pelosa jest właśnie tą plażą, która zasługuje na miano najpiękniejszej. Przeszkadzać może nam jedynie ilość osób.

Na moich zdjęciach nie widać tłumów, ponieważ przyleciałam pierwszym lotem po wznowieniu lotów na Sardynię. Turystów było niewielu, głównie lokalni lub z Włoch kontynentalnych. Mogłam cieszyć się Sardynią w lipcu bez tłumu, zupełnie jak poza sezonem.

Jak dojechać na plażę La Pelosa?

Plaża La Pelosa znajduje się na północnej części Sardynii. Z Alghero dojedziesz na nią w nieco ponad godzinę. Do wyboru jest transport własny lub komunikacja miejska. Wynajęliśmy skuter na trzy dni, także dojechaliśmy czerwoną Vespą (w wysokim sezonie nie polecam podróżowania skuterem tak daleko). Tutaj uwaga - skuterem nie można podróżować szybkimi drogami ani autostradami.

Z pobliskich miejscowości dojedziesz komunikacją miejską, a połączenia możesz sprawdzić np. na google maps, wpisując cel podróży i swoją lokalizację. Mapa wyznaczy trasę, pokieruje Cię na przystanki i wskaże nr linii autobusowej. Godziny rozkładów warto zweryfikować np. na tablicy rozkładów na danym przystanku. Korzystam w taki sposób z komunikacji miejskiej w wielu krajach i zawsze się sprawdza. Nie polecam korzystać z ostatnich połączeń danego dnia bo można się rozczarować niemiło - zwłaszcza w krajach południowej Europy. 

Alternatywą dla komunikacji miejskiej jest linia firmy Sardabus, która za 6 euro dowiezie was bezpośrednio, w krótszym czasie. Rozkład linii Alghero do Stintino (La Pelosa).

La Pelosa bilety wstępu

Wstęp na tę rajską plażę jest biletowany. Bez obaw, cena jak na Włochy jest niewielka, ale musimy spełnić jeszcze kilka warunków, aby w pełni korzystać z plaży. Dzienny limit plażowiczów to 1500 osób. Plaża jak wspomniałam jest chroniona, patrolowana, a turyści sprawdzani.

Cena za wstęp to aktualnie 3,5 euro za cały dzień, wejście dla dzieci jest bezpłatne. Bilety rezerwujemy online na konkretny dzień. Na miejscu otrzymamy opaskę na rękę (jak przy all inclusive), potwierdzającą nasz legalny pobyt na plaży. O nielegalnym będzie później. W cenie bilety na plażę La Pelosa wliczony jest dostęp do toalet oraz pryszniców.

Bilety rezerwujemy na oficjalnej stronie. Polecam zapoznać się dokładnie z wytycznymi pobytu.

Oprócz biletu wstępu będziemy zobowiązani uiścić opłatę za parking, jeśli przyjedziemy własnym środkiem transportu. Cena za 1h wynosi 2 euro. Parkingi są sprawdzane, radzę się nie spóźnić - my przyszliśmy dosłownie 10 minut po czasie i znaleźliśmy mandacik. Na szczęście miły Pan wycofał go, jak do niego podjechaliśmy z pytaniem co z tym fantem zrobić.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Plaża La Pelosa zasady plażowania

La Pelosa jak przystało na miss wśród plaż, rządzi się swoimi prawami. Oprócz biletu wstępu, płatnych parkingów, płatnych stref z leżakami, ma zasady których bezwzględnie należy przestrzegać. 

Mata pod ręcznik

Najważniejszą zasadą, która uchroni nas przed wyproszeniem z plaży, jest osławiona już mata pod ręcznik. Plażując w Polsce zawsze mam ze sobą koc - pled- szal, coś na czym można usiąść i owinąć się w chłodny wieczór. Zabieram go także na wyjazdy - wszelkie, również do samolotu, w którym zawsze jest mi zimno przez szalejącą klimatyzację. Zabrałam go oczywiście na Sardynię i na La Pelosę.

Straż kontrolująca plażę nie zwróciła na niego uwagi, chociaż po fakcie doczytałam, że mata powinna być z tworzywa sztucznego / bambusowa etc. Maty można zakupić np. w Alghero lub na parkingach na La Pelosa. Patrole przyglądają się naszym rzeczom, podnoszą ręczniki, proszą aby wstać i pokazać co jest pod ręcznikiem etc., także nic tutaj się nie ukryje. 

Osoby bez mat, z ręcznikami położonymi bezpośrednio na piasek były wypraszane z plaży. Najczęściej przenosiły się na skalistą część lub biegusiem kupowały maty od sprzedawców na parkingach. Cena maty na parkingu zależna od tego jak bardzo drogo wyglądasz dla sprzedającego, lub czy już wyproszono Cię z plaży. Średnio 15-10 euro za sztukę.

Niczego nie zabieraj z plaży

Chciałabym, aby ten punkt nie musiał tutaj widnieć. Niestety zdjęcia z umierającymi jeżowcami w dziecięcych dłoniach, nadal szaleją na facebookowych grupach w lecie. Nie zabieramy niczego z plaży, nie wyciągamy zwierząt z wody, nie zbieramy muszli ani piasku. Pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi w tym wodnym świecie, a przez plażowanie już wystarczająco naruszamy to naturalne środowisko.

Przy wyjściu z plaży znajdują się krany, z których należy skorzystać i zmyć piasek z dolnej części naszego ciała. Tylko tyle w podziękowaniu za tę piękną plażę i jej ochronę!

Na plaży zabronione jest także palenie papierosów (i innych), pobyt zwierząt w godzinach 8-20, używanie mydeł i szamponów.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Plaża La Pelosa bez biletu wstępu

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz kupić biletu np. brak na dany termin, to istnieje inna opcja. Niestety nie skorzystasz z plaży z cudownie miękkim piaskiem (możesz się na nią przejść wodą), ale możesz skorzystać ze znajdujących się tuż za nią skalistych plaż. Osoby bez biletów wstępu i mat przenosiły się właśnie na tę stronę plaży, która nie podlega pod patrole. 

Znajduje się tutaj również część hotelowa z leżakami na trawniku, zejściem bezpośrednio do wody, oraz ogólnodostępną restauracją, w której jedliśmy obiad. Mówiąc szczerze, po kilkugodzinnym pobycie na głównej plaży zazdrościłam spokoju osobom, które zdecydowały się na plażowanie na skałkach, a w wodzie było tu kilka osób. Jeśli będziecie tu w wysokim sezonie to wiedzcie, że jest taka opcja jak skaliste plaże i można z niej skorzystać, kiedy zmęczy was ilość osób na głównej plaży.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności